Oeg* nodig sïgeester raad had zeven uur voor begrotingsbehandeling Verbreding Hoge Mors weg wordt zo spoedig mogelijk uitgevoerd Door samenwerking naar eenheid DONDERDAG 18 DECEMBER 1958 Sport had dit keer veel belangstelling In een middag- en een avondvergadering heeft de gemeenteraad van Oegstgeest, die gisteren onder voorzitterschap van burgemeester H. L. du Boeuff voltallig bijeenkwam, de begroting voor 1959 afgedaan. Dat deze zeven uur van beraad voldoende bleek te zijn kwam mede daar door, dat alle fracties besloten hadden af te zien van het houden van algemene beschouwingen. Een van de meest opvallende dingen van deze begrotingsbehandeling was de grote aandacht die was besteed aan de Hoge Mors, in het bijzonder t.a.v. de verbreding van de Hoge Morsweg, een werk dat keer op keer moest worden uitgesteld. Nadat B. en W. hadden meegedeeld al het mogelijke te doen om dit werk in 1959 uit te voeren, kwam de heer J. den Ouden (Prot. Chr.) met een motie, die aller instemming bleek te hebben. Daarom werd vast gesteld, dat het gevaar voor de voetgangers op dit weggedeelte bij het toenemende autoverkeer steeds groter wordt, zodat het onverantwoor delijk is, de uitvoering van de verbetering langer uit te stellen en deswege verzocht werd aan B. en W. al datgene te doen, wat een zeer spoedige uitvoering mogelijk maakt. Besloten werd aan G.S. machtiging te vragen om de zo noodzakelijke verbete ring van een deel van de Rijnsburger- weg met spoed uit te voeren. Er werd een bedrag van f 45.000.— beschikbaar gesteld om de gehele Rhijnhofweg te verbeteren. Mocht dit niet spoedig luk ken, dan zal bezien worden om een ge deelte van die weg onder handen te nemen, zoals oorspronkelijk was voor gesteld. Men was het er niet algemeen over eens dat het dempen van de sloot langs de Pastorietuin zo urgent was. Overi gens hangt dit nog af van de besprekin gen met het R.-K. Kerkbestuur. Over de noodzakelijkheid van een dienstwoning bij de Rioolwaterzuive ringsinstallatie werd lang gediscussieerd, in het bijzonder hierom, dat van des kundige zijde bij de bouw der installatie niet aangedrongen is op een dienstwo ning. Na een uitvoerige toelichting door de voorzitter, waarbij in het bijzonder werd gewezen op de preventieve wer king indien een toezichthouder daar een woning heeft, werd besloten tot de bouw over te gaan. Over de aankoop van kostbaar materiaal door gemeentewerken spreekt men later nog omdat B. en W. toezegde dat alle voorstellen nog in de commissie voor openbare werken ko men. Sommige leden betwijfelden het of de plaats van de te bouwen materialen- en zandloods wel juist is gekozen in de omgeving van „Oud-Poelgeest". In het bijzonder de heer M. v. d. Voet (Prot. Chr.) waarschuwde tegen deze plaats keuze. STRAATVERLICHTING Bij het punt over de verbetering van de straatverlichting drong de heer v. d. Voet aan op spoedige aanpak van het tweede gedeelte van de Kempenaer- straat. De heer Blansjaar (Prot. Chr.) meende dat overleg nodig is met de contactcommissie uit de Middenstands verenigingen. De heer N. v. Weizen (Prot. Chr.» vroeg om vooral zoveel mo gelijk voort te gaan met bijplaatsing van lichtmasten en zo mogelijk lampen te'gebruiken van groter lichtsterkte, hoewel destijds volgens een mededeling van dr. Simon Thomas de raad zelf had besloten tot gebruik van de huidige lichtsterkte. Zowel mevr. G. Kramers (P. v. d. A.) als mevr. P. H. Smits (VVD) achtten de verbetering van het dak van het kasteel Oud-Poelgeest zeer noodza kelijk. Van de bestuurstafel werd geant woord dat deskundigen van Monumen tenzorg spoedig hun advies zouden uit brengen. De heer Van Weizen merkte op, nadat mevr. Smits gewezen had (overi gens met instemming van de gehele raad) op de noodzakelijkheid van spoe dige verbetering van de oprijlaan naar het kasteel, dat deze slechte toestand onnodig zou zijn als het normale onder houd plaats had gevonden. Hij vond dit geen begrotingspost. Bij de toelichting bleek dat er plannen waren deze laan te asfalteren, doch daarover bestond geen algemene instemming. De weg zal worden verbeterd hetgeen de heer P. v. Nieuwkoop (Prot. Chr.) aanleiding gaf de aandacht te vragen voor alle grint wegen in de gemeente, hetgeen de voor zitter toezegde. SPORT Langer dan gewoonlijk in de Oegst- geester raad werd er over sport ge sproken, Mr. Slingenberg (VVD) merkte op dat de sport hier stiefmoe derlijk werd bedeeld en behandeld. Tal van voorzieningen zullen moeten worden getroffen. H\j was dankbaar voor de mededeling dat prioriteit ge geven zal worden aan de stichting van een nieuw zwembad. Gehoopt werd op gereedkoming in 1960. De voorzitter waarschuwde tegen te groot optimis me, niet alleen t.a.v. de kosten, doch tevens omdat nog heel wat problemen moeten worden opgelost alvorens de plaats kan worden vastgesteld. Hij moest ontraden om plannen te maken voor de combinatie met een overdekt zwembad. Dit zou zeker driemaal zo duur zijn als een open bad. Overigens zou de combinatie pas verantwoord zijn bij een inwonertal van 50.000 zie len, hetgeen door mr. Bergmeijer (KVP) in twijfel werd getrokken, De heer Blansjaar bracht onder de aandacht dat hij had vernomen dat bij Endegeest een observatiepaviljoen zou worden gebouwd met bijbehorend bad. Misschien zou het wenselijk zijn contact met Leiden op te nemen. In het alge meen voelde men er niet voor af te wachten wat Leiden gaat doen op het gebied van zwembaden. De voorkeur nerd gegeven aan eigen voortvarend heid op dit gebied. T.a.v. de sportvelden temde men in met het plan om over te aan tot onteigening van gronden in Oegstgeest-Noord, hetgeen de heer Veen 'P. v.d.A.» aanleiding gaf op te mer- ten dat hij tot zijn genoegen bij deze iegroting had bemerkt dat B. en W. meer dan vroeger het gezicht keren voor de moeilijkheden. Uit de discussies was af te leiden dat het op prijs zou worden gesteld indien er een overkoepelende sport organisatie zou komen, hetgeen nuttig zou kunnen zijn t.a.v. de uitvoering der plannen op sportgebied. Getracht zal in elk geval worden dat een vol ledig sportcentrum gereed zal zijn in 1966. Besloten werd dat de Hofdijckschool kosten van psychologisch onderzoek nag onderbrengen bij de toelaatbare itgaven. Tegen het door de Oranjever- niging gevraagde extra bedrag per kind a 1959 in verband met het 50-jarig be- taan der vereniging had niemand be waar. Wel wilde men graag weten t.z.t. ioe dat extra bedrag zal worden be lteed. BIBLIOTHEKEN Over de subsidies voor de bibliotheken werd lang en zelfs enigszins verward gediscussieerd Ir het bijzonder kwam de subsidie aan „Reuvens" ter sprake. Mevr. P. H. Smits wilde t.a.v. de toeken ning van deze subsidie verder gaan dan B en W. en de raad wensten. Niettemin werd het oorspronkelijk op de begroting vermelde bedrag verhoogd. Het bedrag zal circa f. 750,— bedragen. De voor zitter deelde nog mede dat het personeel van Reuvens niet wordt onderbetaald, doch dat misschien wel sprake is van onderbezetting. Ook de r.-k. bibliotheken ontvangen voortaan subsidie. Een bedrag van f. 30,per patiëntje voor het Me disch Opvoedkundig Bureau werd door B. en W. voldoende geacht. Mevr. Smits wilde gaan tot f. 70,— waarvoor geen meerderheid te vinden was, wèl voor het voorstel van de heer M. v. d. Voet om er f. 40,van te maken. vraagde subsidie ad f. 4000,—, toe te staan werd verworpen met 105 stemmen. Alleen de prot.-chr. fractie stemde vóór. Het voorstel van B. en W. om het alge meen subsidie voor het jeugdwerk van f 2000,— op f. 5000,— te brengen werd met 114 stemmen aangenomen. Hoewel B. en W. aanvankelijk tegen subsidieverlening aan de Maatschappij voor Toonkunst waren heeft de in de afdelingen gegeven motivering voor het verlenen van een subsidie hen overtuigd. In het bijzonder mr. J. G. Bergmeijer (KVP) had hiervoor een pleidooi ge houden. Besloten werd f 10,bij te dragen per Oegstgeester leerling, hetgeen neerkomt op een bedrag van circa f. 2500,De overige subsidieverzoeken werden ingewilligd. VOLKSHUISVESTING Inzake de volkshuisvesting werd toe gezegd nog eens na te gaan of het wen selijk is dat Oegstgeest zioh aansluit bij een Bouwkas. De voorzitter toonde met tal van argumenten aan dat B. en W. geen behoefte hebben aan een advies commissie inzake de woningtoewijzing, Wel zal uitbreiding worden gegeven aan het spreekuur van B. en W. Speciaal de heer G Blansjaar bracht nog eens en kele urgente gevallen onder de aan dacht. De heer J. G. Bergmeijer betoog de nog eens met klem hoe noodzakelijk het was aan de woningnood aandacht te schenken. Aan de heer K. Veen werd toegezegd dat de ambtenaren geen be slissingen zouden mogen meedelen om trent woningaangelegenheden. Zowel de heer P. v. Nieuwkoop als de heer J. den Ouden vroegen zich met be zorgdheid af waar het heen gaat met de steeds toenemende kosten ten be hoeve van de rioolwaterzuiveringsinstal latie. Zij meenden dat van de door des kundigen verstrekte cijfers niet veel heeft gedeugd B. en W. zullen hier omtrent zich nader beraden. MAATSCHAPPELIJK WERK Mevrouw G. Kramers (PvdA) bracht wederom het maatschappelijk werk ter sprake, omtrent de hoge kosten kwam een uitvoerige toelichting van wethouder Steenmetser. Een voorlopige vergelijking j met andere gemeenten toonde aan dat I Oegstgeest zeker niet aan de hoge kant SUBSIDIE JEUGDWERK I }Si hoewel een totaal van f 95.000 voor Over het verzoek van de Centrale Hervormde Jeugdraad werd uitvoerig van gedachten gewisseld, dat deze jeugdraad evenals vorig jaar f. 4000, subsidie had gevraagd. B. en W. en tal van raadsleden vonden dit bedrag te hoog. De prot.-chr. fractie trachtte door te wijzen op het feit dat het hier ging om een beroepsjeugdwerkleidster en op dé commissie voor Maatschappelijke Zorg een groot bedrag is. Mevr. Kramers was ten dele voldaan dat thans een gediplomeerd ambtenaar voor het maatschappelijk werk was toe gevoegd ofschoon zij liever zag dat de gemeentelijke taak groter zou zijn, het geen door mr. Bergmeijer en ook van prot.-chr. zijde werd bestreden. Niette- het bedrag van ca. f. 25.000, dat v(^>' 1 min stemde de leden van de PvdA tegen het jeugdwerk werd besteed, dat dit j sUbsidie ten behoeve van de maatschap- bedrag niet onevenredig hoog was. pel5jk werkster der Ned. Herv. Kerk. B. en W. wilden oorspronkelijk f. 1000,— toestaan, trokken dit later weef in om tenslotte een oplossing te vinden door het subsidie voor het algemeen jeugd werk te verhogen. Zowel de heren N. van Weizen G. Blansjaar en M. v. d. Voet kwamen voor deze subsidie in het ge weer. Van de bestuurstafel werd gepro testeerd toen de heer N v. Weizen het subsidiebeleid van B. en W. op dit punt verkeerd achtte. Zijn voorstel om de ge- Nadat nog over personeelsproblemen was gesproken boekte de heer M. v. d. Voet nog een succesje door een meerder heid te vinden voor het verlenen van een bedrag van f. 250,— aan de meisjespad vinders als kostenvergoeding voor ter reinverbetering. De voorzitter wenste de raadsleden een goede kerstmis en jaar wisseling Namens de raad wenste de heer J. den Ouden dit wederkerig aan de voorzitter en diens echtgenote. Universitaire benoemingen Bij Kon. besluit is het Koninklijk be sluit, waarbij dr. A. Brouwer werd be noemd tot lector in de faculteit der wis- en natuurkunde aan de Rijksuni versiteit te Leiden, voor wat betreft de opdracht tot het geven van onderwijs, luidende „de paleontologie", gewijzigd in: de stratigratie, paleontologie en historische geologie. Bij beschikkingen van de minister van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen is opdracht verleend aan dr. F. W. N. Hugenholtz, te Oegstgeest, hoogleraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, om gerekend van 15 november 1953 tot we- deropzeggens, in de faculteit der letteren en wijsbegeerte onderwijs te geven in de mediaevistiek. Opdracht verleend aan de heer R. Schapurian om. gedurende het tijdvak van 1 november 1953 tot en met 31 okto ber 1959, in de faculteit der letteren en wijsbegeerte aan de Rijksuniversiteit te Leiden onderwijs te geven in de Nieuw- Perziche taal. Voorts zijn bij beschikkingen van de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen benoemd: aan de Rijksuniversiteit te Leiden: voor het jaar 1959 tot wetenschappelijk ambtenaar lste-klasse voor de medische scheikunde ir. J. C. Riemersma; voor het jaar 1959 tot wetenschappelijk amb tenaar bij de faculteit der letteren en wijsbegeerte mevrouw C. Chr. van Buu- ren—Veenenbos, thans assistent; voor het tijdvak van 1 oktober 1958 tot en met 30 september 1959 tot wetenschap pelijk ambtenaar lste-klasse voor de cardiologie: de heer F. J. Krant, arts, thans assistent. Bij beschikking van de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen is voorts, benoemd tot hoofdapotheker A bij het Academisch Ziekenhuis te Leiden, de heer H. A. M. vün Steenbergen, voor dien hoofdapotheker. BOND VAN ALGEMEEN RIJKSPERSONEEL In het gebouw voor Chr. Sociale Be langen hield de afdeling Leiden van de Bond van Algemeen Rijkspersoneel een ledenvergadering. De voorzitter, de heer L van Gils, opende de vergadering met een woord van welkom, in het bijzonder tot de heer B. Zellenrath, lid van de Centrale van Rijkspersoneel en de heer J. Stuurop, algemeen secretaris van de Bond van Algemeen Rijkspersoneel. De voorzitter gaf een kort overzicht van de organisatie en deelde mede, dat hy in verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd zijn functie zou neerleggen. De heer B. Zellenrath gaf een korte, leerzame uiteenzetting over werkclassi- ficatie en „merit rating". Werkclassificatie is slechts een sys teem van afspraken om de inhoud van onderscheidingsfuncties zo objectief mogelijk te benaderen met het doel rangorde in functie te scheppen. Onder merit-rating wordt verstaan: het uitbetalen van een premie boven het functieloon, aan de hand van zo ob jectief mogelijke maatstaven. Dit is de zogenaamde puntenwaarde ring. De heer Ossevoort stelde zich beschik baar als voorzitter, waarmee de verga dering akkoord kon gaan. De secretaris dankte namens de leden dc heer L. van Gils voor het vele werk, dat hij al die jaren voor de organisatie heeft gedaan. Op grond van zyn vele verdiensten werd de heer Van Gils be- Kers ff eestvieringen Leger des Heils In een tweetal samenkomsten zullen maandagavond in de korpszaal aan de Hooigracht de kerkstactiviteiten van het Leger des Heils een aanvang nemen. Tijdens deze diensten zal de uitreiking van de jaarlijkse kerstpakketten plaats vinden. Dinsdagavond zal speciaal met de jeugd uit de Instuifclubs het kerstfeest worden gevierd De korpsmuzikanten zullen woensdag avond in verschillende hofjes hun kerst klanken laten horen; de Zangbrigade zal de 2de kerstdag in het Academisch Ziekenhuis zingen. In de kerstnacht zullen de Heilsolda ten tussen 4 en 6 uur reeds hun liederen in de binnenstad zingen, terwijl om uur des ochtends de kerstwijding plaats vindt in de Stadsgehoorzaal. Opgevoerd zal o.a. worden het kerstspel „De weg naar Bethlehem", o.l.v. zr. G. de la Rie- Segaar. Tweede kerstdag zal de geluidsfilm „Ik ben met U" in de korpszaal aan de Hooigracht worden vertoond. Ook de vrouwenafdeling (Gezins bond) en de zondagsschooljeugd zullen hun eigen kerstfeestvieringen hebben. Alle samenkomsten staan ol.v. de bevelv. off. van het Korps Leiden, de kapt R. J. Schurink. Reis naar het verleden INTERESSANTE FILMAVOND IN RIJKSMUSEUM VAN GEOLOGIE In een goed bezette collegezaal van het Geologisch Instituut werd gister avond de kleurenfilm „Reise in die Ur- welt" van de Tsjechische cineast Karl Zerpan een man, die zijn vak ver staat vertoond. Na een korte inlei ding door prof. dr. I. M. v. d. Vlerk, directeur van het Rijksmuseum van Geologie en Mineralogie, werden eerst enkele lantaarnplaatjes op het witte doek geprojecteerd van de dieren, die in de film zouden voorkomen. Het film verhaal gaat over vier jongens, van wie er een bij toeval een trilobiet vindt, een fossiel diertje, dat vele miljoenen jaren geleden leefde. Voor de ogen van de jongelui opent zich dan het indruk wekkende schouwspel van de verande ringen der levensvormen op onze pla neet. Met grote belangstelling volgden de aanwezigen de avonturen van deze jongens uit de twintigste eeuw in de pre-historie. De planten- en dieren wereld was uitstekend gereconstrueerd, zodat een interessant beeld werd ver kregen van al hetgeen zich in vroeger eeuwen heeft afgespeeld. Op* waarlijk knappe wijze geeft Zeman in zijn truc- en speelfilm enkele indrukken van het ijstijdvak, de tertiaire tijd, het mesozoi- cum, het karboon en het siluur. De film is kennelijk geïnspireerd door de opvat tingen van Jules Verne om fantasie zo verantwoord mogelijk te vermengen met wetenschappelijke realiteit. De cineast heeft er zorg voor willen dragen, dat beide componenten in evenwicht blij ven. Hij deed zulks met succes. Welke resultaten er met het medium film be reikt kunnen worden werd op deze boeiende avond wel bijzonder duidelijk aangetoond. OEGSTGEEST Geslaagd Voor het ingenieursexa men werktuigkundig ingenieur slaagde te Delft onze plaatsgenoot C. J. Volle- bregt. LEIDERDORP Bezwaren tegen uitbreidingsplannen Vanaf 29 augustus heeft gedurende vier weken 'ter visie gelegen het ontwerp van een partiële herziening van het uitbreidingsplan in hoofdzaak voor de gemeente Leiderdorp en het ontwerp van het uitbreidingsplan in onderdelen „Ter Mey" met bijbehorende bebou wingsvoorschriften. Er zijn in totaal 14 bezwaarschriften ingediend, die allen in de bestemde tyd zijn binnengekomen. De meeste appèl- lanten hebben bezwaren, omdat hun be drijven niet gehandhaafd kunnen blij ven. B. en W. zijn van mening, dat aan de bezwaren niet tegemoet gekomen kan worden, hoe pijnlijk dit ook is voor de belanghebbenden. Te zijner tijd zal dus tot aankoop of onteigening overgegaan moeten worden. Drie appèllanten hebben bezwaren om dat zij hun bedrijfjes hebben gevestigd op een terrein, dat op 7 oktober 1955 werd aangewezen als industrieterrein en dat nu weer aan zijn bestemming zou worden onttrokken. B. en W. achtte het bezwaar billijk en stellen dan ook voor deze grond 'tot industrieterrein te blijven bestemmen, doch paal en perk te stellen aan de uitbreiding van de genoemde bedrijfjes teneinde het bestaande com plex af te ronden en ruimte vrij te houden voor een verbinding van de nieuwe wijken met de Van der Valk Boumanweg. In de raad van morgen zal over e.e.a. beslist moeten worden. Tevens heeft de raad nog een voorstel bereikt met betrekking tot de verpach ting van het Dorpshuis. De heer G. J. Diseraad heef het buffet, de garderobe en de rijwielstalling gepacht van de ge meente, waarbij 10% van de verwar ming en verlichting voor zijn rekening zijn gekomen. Het Dorpshuis wordt thans veel intensiever gebruikt, o.m. door gymnastiekverenigingen, waardoor de kosten hoger worden en de inkomsten niet evenredig stijgen. B. en W. achten het redelijk de som, die de gemeente heeft te betalen aan de pachter (f, 1300). 'te verhogen met f.300. De raad moet hierover morgen beslissen. Jaarfeest C.B.C. De afdeling Leiderdorp der Christe lijke Bedrijfsgroepen Centrale hield gisteravond in Irene haar feestelijke jaarvergadering. De nieuw benoemde voorzitter, de heer H. v. Laar, heette alle aanwezigen hartelijk welkom. Uit het jaarverslag van de secretaris, de heer H. Kniest, bleek, dat de bezoe ken aan de vergaderingen niet zo best waren. Verschillende afgevaardigden felici teerden met het jaarfeest en gewaagden o.m. van een pretti-ge samenwerking. De feestrede werd uitgesproken door een lid van hot hoofdbestuur, de heer F. de Vries. Deze meende te mogen zeggen, dat de rechtspositie van de werknemer in deze takken van harde industrie, d.w.z. bak steen en beton is verstevigd. De samenwerking met de werkgevers is goed. In de Rijnstreek is er overeen stemming bereikt omtrent de instelling van een tariefcommissie; de opleiding zal geschieden in samenwerking tussen werkgevers en de C.B.C. Vervolgens mocht de heer De Vries het ereteken, een gouden insigne, voor 25 jaar lidmaatschap van de vakvereni ging, uitreiken aan de heer M. Borre- man. De heer W. v. Heusden, die dit insigne ook zou ontvangen was ziek. Het tweede deel van de avond werd gevuld met een toneelstuk, dat gespeeld werd door „De Rammelaars" uit Zoe- terwoude. „De Poets van Akkerlust" was de titel van dit blijspel. Koiiinkrijksdag 1958 in Leiden herdacht Gisteren was er in het Prytaneum ter gelegenheid van .Koninkrijksdag 1958" een lezing- en filmavond, waarop mej. mr. J. L. G. Felhoen Kraal heeft ge sproken over de Caraïbische Commissie. Deze bijeenkomst was georganiseerd door de besturen van de afdelingen Leiden en Oegstgeest van de Konink lijke Vereniging „Oost en West", de Ver eniging van Antilliaanse Studenten in Nederland, de Surinaamse Studenten vereniging en de Vereniging voor Inter nationale Rechtsorde. Mej. Felhoen Kraal herinnerde er allereerst aan, dat reeds Simon Bolivar de gedachte had een aantal landen in de West in een federatie te verenigen. Enige verwerkelijking van dit idee vorm de de Pan-American Union, maar de gebieden van Frankrijk de Verenigde Staten, Engeland en Nederland, kon men daar niet inpassen Een Royal Commission, die kort voor de oorlog, in de West een onderzoek in stelde en tot de conclusie kwam, dat de toestanden er slecht waren en dat hier en daar honger werd geleden had tot gevolg, dat Engeland met dit rapport de belangstelling van Amerika wekte. De Verenigde Staten zagen namelijk liever niet dat de landen van de West, die zo dicht bij hun deur liggen, tot een kruitvat zouden worden. Engeland en Amerika staken de hoofden bij elkaar om gezamenlijk een economische sociale opheffing van de West te be werkstelligen. De oorlog deed de samen werking richten op het veilig stellen van de verbindingen en de invoer, voorts op het winnen van werkkrachten voor de landbouw in de Verenigde Staten, waar men handen tekort kwam tengevolge van het onder dienst zijn van de land arbeiders. Een commissie werd ingesteld welke de zorg voor sociale verbeteringen en voor de voedselvoorziening op zich nam. Een goede invloed heeft ongetwijfeld de instelling van de Belateral Caribbean Commission gehad. Uit 4e isolatie, die 'n eiland nu eenmaal betekent, kwamen de mensen bij elkaar en konden ze van ge dachten wisselen. Ze hielpen elkander met belangrijke gegevens en maakten him wensen kenbaar. Men vond dit een openbaring Na de oorlog werden Neder land en Frankrijk uitgenodigd om er aan deel te nemen, maar slechts als waarnemers, zonder stem. De volgende stap was een nieuwe naam voor de Engels-Amerikaanse com missie: de Caraïbische Commissie, waar van het secretariaat in Trinidad is gevestigd. Om de twee jaar wordt een Westindische conferentie gehouden, telkens ergens anders in de West, zodat men in de gelegenheid is het leven in die landen in ogenschouw te nemen. De Franse gebieden hebben een zékere autonomie die overeenkomt met de zelfstandigheid vari de Franse departe menten. De Engelsen noemen hun ge bieden de West Indies, zonder het woord ,3ritish" er voor te plaatsen. Als ze zeggen dat ze wat gezamenlijk doen, bedoelen ze hun eigen eilanden! Het dokteren aan een nieuw verd*tg geeft een groot gevoel van eigenwaarde. Jammer is het, dat Frankrijk de zaak heeft opgehouden om de voorstellen nog nader te bestuderen. In februari, aldus besloot mej. Felhoen Kraal, zullen we hopelijk lezen hoe de nieuwe Caraïbische Commissie zal wor den en aangezien samenwerking steeds haar basis was en is mogen we ver wachten. dat de herziening weer een vordering op de weg naar eenheid zal betekenen De voorzitter van de Surinaamse Stu denten Vereniging, de heer R Vene- tiaan, dankte de spreekster voor haar duidelijk exposé. OP 11 MAART KAMERVERKIEZING? (Van onze parlementaire redacteur) Na een kort bezoek aan dr. Drees heeft prof. dr. Beel vanmorgen in „Het Torentje" op het Binnenhof te Den Haag ruim een uur vergaderd met de niet-socialistische ministers, van wie alleen de heren Luns en Staf niet aanwezig waren, wegens ver blijf in Parijs. Na afloop van deze vergadering kon als zeker worden aangenomen, dat de nieuwe verkie zingen voor de Tweede Kamer zullen worden gehouden op woensdag 11 maart. Alvorens prof. Beel definitief rapport uitbrengt aan de Koningin, moet nog de moeilijkheid worden opgelost, hoe maandag a.s. de belastingontwerpen zullen worden behandeld in de Tweede Kamer. Een demissionair (aftredend) kabinet zou niet de wetsontwerpen be treffende de vennootschapsbelasting en de vermogensbelasting kunnen verde digen. omdat een demissionair kabinet geen zaken verdedigt, waarover me ningsgeschil heerst met de oppositie in de Kamer (de P. v. d. A.). Een nog niet demissionair kabinet zou dit wel kunnen doen. Alleen een volwaardig, niet-demissio- nair kabinet kan de voordracht doen tot Kamerontbinding. Men zou zioh dus een gang van zaken kunnen voorstel len. dat het rompkabinet niet direct de verklaring aflegt, dat het demissionair is en eerst nog maandag ook de belas tingontwerpen inzake de vennoot-: schapsbelasting en vermogensbelasting verdedigt en dat pas daarna de minis ters hun portefeuilles weer ter be schikking stellen en daarmee demissio nair zijn. waarna het kabinet politieke conflictstof in de Kamer vermijdt. Het is echter bekend, dat prof. Beel het helemaal niet eens is met de onge wone gang van zaken maandag j.l. in de Tweede Kamer. Ook daarom heeft hij dinsdag verzocht geen besluiten te nemen, die zijn pogingen tot oplossing van het conflict zouden verstoren. Hij heeft er daarom op aangedrongen de belastingontwerpen inzake de vennoot schapsbelasting en vermogensbelasting te laten liggen, omdat er geen haast bij is en alleen de wetsontwerpen tot tijdelijke verlenging van de verhogin gen van de omzetbelasting aan te nemen, in overeenstemming met het oorspronkelijk verlangen, niet alleen van minister Hofstra, maar ook van de niet-socialistische ministers, die niet willen regeren, ook al is het voor korte tijd, met een Kamer, die haar eigen zin doordrijft. De Kamermeerderheid zou dus moeten terugkomen op haar besluit om alle belastingontwerpen te be handelen. Over dit punt worden van middag besprekingen gevoerd tussen de niet-socialistische ministers met de fractieleiders in de Tweede Kamer van hun partijen. Van het resultaat van deze besprekingen hangt af, of prof. Beel nog heden in de loop van de dag eind-rapport kan uitbrengen aan de Koningin. Na de pauze werden drie fraaie films over de West vertoond, de kortgeleden opgenomen kleurenfilm „A.B.C.", de kleurenfilm „Blue Peter" over de Boven windse eilanden en „Swampoogst", een interessante documentaire over de in poldering van moerassen in Suriname. WASSENAAR WIE ZAG AANRIJDING? De commissaris van politie verzoekt getuigen van een ongeval dat zich dins dag op de secundaire weg langs de Rijksstraatweg ter hoogte van het ben zinestation bij de Maaldrift heeft voor gedaan zich met de verkeerspolitie in verbinding te willen stellen. Bij dit on geval waren twee vrachtauto's en een bromfietser betrokken. De bromfietser, een 25-jarige monteur uit Wassenaar reed, vermoedelijk doordat hij slipte, te gen de voorzijde van een vrachtauto. De bromfietser raakte bekneld tussen de auto en een schrikhek. Gelijktijdig werd de vrachtauto van achteren aangereden door een vrachtwagen. De bromfietser werd bij dit ongeval ernstig gewond overgebracht naar het Acad. Ziekenhuis te Leiden. De brom fiets werd totaal vernield, de vracht auto's liepen schade op. BEURSOVERZICHT Philips in reactie Amsterdam, 18 december Aan de forse koersstijging van de aan delen en de converteerbare obligaties Philips, is vandaag een einde gekomen. Amerika liet vanmiddag verstek gaan en dit was voor het publiek en de specula tie het teken, om tot winstnemingen over te gaan. Bij gebrek aan kooporders kwam de koers van de aandelen op 468 circa 9 punten onder de vorige slotprijs te liggen. De converteerbare obligaties verloren circa 5 punten. Deze koersre- acties werden door de beurs als zeer normaal beschouwd. Van een wilde handel was zeker geen sprake. In het niet-officiële telefonische avondverkeer werd als hoogste prijs voor Philips nog 488 betaald en voor de obligaties 224. Bepaald flauw lagen aandelen Ka i. Olie. Deze maatschappij heeft de wind niet in de zeilen door o.a. de oliepoli- tiek in Venezuela en de moeilijkheden in het Midden-Oosten. De olie-aande len verloren ruim f. 2 - en waren voor een zelfde bedrag onder pariteit Ame rika. De handel was zeer gering. Aan delen Unilever, die bij de opening slechts 2 punten lager bij gisteren wa ren, moesten later wat meer terrein prijsgeven waardoor het verlies voor vandaag circa 6 punten bedroeg. De stockdividenden Unilever waren even eens lager. KLM werd min f. 1 geadvi seerd. AKU's leden slechts een beschei den verlies. Van de leidende cultuurwaarden ble ven Amsterdam Rubbers de hausse ten dentie voortzetten, zy het op bescheiden wijze. Met de koersstijging voor certifi caten Deli, schijnt het vrywel afgelo pen tezyn; zij werden ook vandaag'aan- geboden. HVA's iets luier. Op de Staats- fondsenmarkt vonden incidentele ver hogingen plaats bij geringe omzetten. Aandelen Robeco werden een vijftal punten hoger geadviseerd in verband met de plannen van de American Te lephone and Telegraph Company te New York tot ^en splitsing van de aan delen in de verhouding van 3 tegen 1. Dc Robeco bezit 30.500 aandelen ATT. In de Amerikaanse sector werden aan delen ATT circa 20 dollar hoger dan gisteren geadviseerd. WISSELKOERSEN Amsterdam, 18 december. Londen 10.57%—10.57%; New York 3.76%—3.77%; Montreal 3.90%—3.91; Parijs 89.75—89.85; Brussel 7.58%— 7.59%; Frankfort 90.41%—90.49%Stock holm 73.02%—73.07%; Zürich 86.79%— "*■84%; Zürich (vr. fr.) 87.93%87.98%; Milaan 60.54%60.59%; Kopenhagen 54.69—54.74; Oslo 52.83%—52.88%We nen 14.60%—14.61%; Ankara 3.79%— 3.79%; Praag 52.8452.94; Lissabon 13.26%—13.28. Beurs van Amsterdam Donderdag 18 december ACTIEVE OBLIGATIE Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v heden Ned. '53 3% 93% 93% Grootboek obl. 3% 79 %L Ned. '47 3% (3) 89f4 89% 93% 93% 91% 91% 91% 91% 85% 86 Ned '54 3% 87% 88L 87% 87% Ned '55 II 3% 89% 89% Ned. '37 3 87% 87% Dollarlng '47 3 90% 90% Investeringscert 3 95A 95% Ned. 62-64 3 94% Cert. NWS 2% 58% L 90% 90% Grootboek '46 3 87 A Ned. W.B 6% 110% 110% ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B Nat. Handelsbank Ned. Handelmy Amst. Rubber Deli My en (Ver.) H.VA Java Cult Senembah Vorstenlanden A.K.U Berkel's Patent (v.) Calvé Delft eert. Kon Pap v Gelder Hoogovens eert MiLler en Co N3 Ned Kabelfabr ZOETERWOUDE Zaterdag komen Rode Kruismensen huis aan huis om donors te noteren voor de Bloedtransfusiedienst van het Rode Kruis. Unilever Wilton Feyenoord Biliton 2de r Dordtse Olie gew Kon Petr (f 20.—) idem (50 a f.20.— Holl Amer Rjn Java China Paket KJL..M Ned Stoomv Mij Kon Paket My Stoomvaart Mij Ned Nievelt Goudr eert v Ommeren eert Kon Rott Lloyd Ned Scheepv Unie NIET-ACTIEVE OBLIGATIE 34% 36 131 132 180 179% 78 81% 136 135.10 132% 130 25% 26% 125% 124% 11% 10% 243% 242% 204 204% 390 385 183% 184% 329% 329% 330% 468% 294 296 478 468% 191B 194 400% 395% 195% 195 174 175% 182.90 733 182 181.70 182.85 180.80 151 151% 130% 131% 101 100.50 153 153 127% 125% 151% 150% 130% 129% 237% 237 138 136% 132% 132% Prov.- en Gem. leningen A'dam *47 (3%) 3.. 92 Den Haag 1954 3% 86 Leiden 1947 3% 94B R'dam '37 I-Hl 3% 91% 92% 85% 91% Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 94% 94% Premieleningen A'dam '53 3 97 97B A'dam '51 2% 87 87% A'dam '56 I 2% 87y4 86% A'dam'56 II 2% 95% 95% Eindhoven '54 2% 81% 81% Enschede '54 2% 82% 82 Den Haag '52 I 2% 95% 94% Idem II 2% 94 y4 94% R'dam '52 I 2% 96% 96% Idem II 2% 95y8 idem '57 2% 106% 106 Utrecht '52 2% 98% 99% Z.-Holl 1957 2% 103% 103% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Amst. Bank 237% 240% H3.U eert208% 206% Rott. Bank 195 196 Twentsche Bank 175% 177 Industrie Ondernemingen Albert Heyn266% 264% Borneo Sum. H. Mij 39 39 Ned. G. en Sp. fabr 295 237% Kon Ned Grofsm 123L 115 Internatio 86 86% Rott Droogdok My 568 575 Sikkens Lakfabr '53 450 453 Tieleman en Dros 7 Ned Mij Walv.vrt 79 79% Spoorwegen Dell Spoorweg Mi) 5 A 5%B Amerlk fondsen Canadian Pacific R 29% 29% Intern Nickel 88% 88 »8 Anaconda 59 50 Té Bethlehem Steel48 48% Cities Service 63 60% General Motors 48V4 481,a Kennecott97% 97% Republic Steel 72% 73% Shell Oil 80 80% Union Pacific 36 36%. Un States Steel 88% 88%exd. Nog enkele fondsen uit Leiden .en omgeving Aandelen Edelmei Kon AA Pref w a idem Electrolas B Holl Constructie Ing our v Bouwnyv ld <ilv 1958 Int Kunststoll Ind Leidsche Wolspinn Ver Touwfabrieken Wernink's Betonm Van Wijk Textiel V K 52 62 306 320 158% 151% 42 191 190% 102% 60 %B Zaalberg 108% 322 150GL 86GB 42 190 104GB 60%GB 107 L

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 7