Minister Staf wijst de NAVO op noodzaak van betere samenwerking WEERBERICHT Ongezond nationalisme belet de coördinatie der strijdkrachten en het drukken van de kosten Man met geladen pistool liield de buurt in angstige spanning VERVROEGDE VERKIEZINGEN ZIJN THANS VRIJWEL ZEKER Ontslag socialistische ministers B7»te jaargang DONDERDAG 18 DECEMBER 1958 No, 29624 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.T.50 per kwartaal; f. 2.55 per maand; f.0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 (Van onze Parijse correspondent) Op de conferentie van de vijftien NAVO-landen in Parijs was gisteren, na de ministers van Buitenlandse Zaken, het woord aan hun collega's van Defensie, die de inventaris van tien jaar Atlantische samenwerking hebben opgemaakt. De vorderingen werden sinds het vorige jaar lang niet onbevredigend beoordeeld, al hamerde generaal Norstad volgens de traditie natuurlijk op het aambeeld van de verhoogde militaire inspanning. De Nederlandse minister Staf heeft, in aansluiting op het verslag van de Atlantische opperbevel hebber, een pleidooi geleverd voor verdere militaire samenwerking. De Nederlandse minister zag in een geperfectioneerde coördinatie der nationale legers de mogelijkheid de militaire kosten niet onaanzienlijk te drukken hij noemde een cijfer van twintig procent en de paraatheid bovendien op te voeren. Er wordt op heel veel gebieden zoals de logistiek (de materiële verzorging van het leger) en het transportwezen, vaak dubbel werk verricht. Dulles sprak in Parijs van „enorme Russische bluf" De denkbeelden van de Nederlandse minister, waarmede ook de Belgen zich tevoren verenigd hadden, zullen nu in een rapport door secretaris-generaal Paul Henri Spaak worden geformuleerd, om dan tot een resolutie te leiden. Binnen afzienbare tijd hoopt de heer Staf langs deze weg tot een efficiënter en goed kopere vorm van militaire Atlantische samenwerking te kunnen komen. Deze kerngezonde en realistische gedachten worden vandaag echter ook in de mili taire sector niettemin nog sterk door politieke overwegingen doorkruisd en ge neutraliseerd. En in het bijzonder steken hier de nationalistische aspiraties van Frankrijk, en ook van Engeland, de kop op, waardoor van een werkelijke mili taire integratie voorlopig toch nog geen sprake kan zijn! De NAVO-inventaris van gisteren gaf noch redenen tot juichen, noch redenen tot een al te somber pessimisme. Toch was er wel aanleiding voor een zeker onbehagen, wanneer men zich voorstelt, dat de Russen het toch ook wel eens ernstig met hun ultimatum van zes maanden over Berlijn zouden kunnen nemen. De crisis van Berlijn blijft op de achtergrond inderdaad een schaduw over de besprekingen werpen, al heeft mi nister Dulles dan ook niet zonder na druk verklaard, dat zijn persoonlijke in formaties hem de vaste overtuiging had den geschonken, dat de Russische drei ging op een enorme bluf was gefundeerd. Helaas heeft men indertijd over Hitier hetzelfde soort geruststellende praatje getapt. Twee regeringen, met ieder atoombommen achter de hand, die tegen elkaar op staan te bieden en elkander trachten te overtroeven: het is geen op wekkend schouwspel, in het bijzonder voor ons Europeanen, die tenslotte het dichtst zitten bij het vuur, dat in Ber lijn per ongeluk toch wel eens zou kun nen ontbranden. Het schijnt evenwel, wanneer men de ministers er zelf over hoort spreken, dat deze eventualiteit de conferentie er toch niet van heeft weer houden de militaire situatie van Europa gisteren op een tamelijk academische wijze te onderzoeken en te bestuderen. Generaal De Gaulle houdt het been nog stijf Generaal De Gaulle houdt het been nu nog wat stijver na de botsingen met zijn Engelse en Amerikaanse bondge noten en hij geeft geen enkele aanlei- (Advertentle) ding tot de hoop, dat Frankrijk op het militaire domein zijn onafhankelijkheid verder prijs zou willen geven. De Franse generaal beroept zich daarbij met name op Engeland, dat van Washington al sinds geruime tijd de toezegging heeft gekregen het atoomgeschut op eigen bo dem zelf te mogen beheren. Gisteren zijn er op hoog niveau, en dus buiten het Palais Chaillot, intussen wel pogingen ondernomen om weer wat olie te werpen op de golven der natio nalistische branding. Engelands minister van Buitenlandse Zaken, Selwyn Lloyd, heeft op zijn beurt een onverwacht be zoek gebracht aan generaal De Gaulle, dat anderhalf uur duurde, om hem uit te leggen, dat die uitval, of beter aan val van zijn collega Sir David Eccles naar aanleiding van de vrijhandelszone eigenlijk ook niet zo ernstig was be doeld. In welke mate de missie van de Britse minister is geslaagd, is voor het moment niet bekend. Gisteren heeft de kabinetsinfor mateur, prof. Beel in zijn woning in Wassenaar de fractievoorzitters van de Tweede Kamer ontvangen. Van links naar rechts in de volg orde, waarin zij op bezoek kwamen, de heren Romme, Tilanns, Burger en Bruins Slot bij aankomst aan de woning. Een niet al te bemoedigend teken ls echter, dat opnieuw veelvuldig over een beraad tussen De Gaulle, Macmillan en eventueel zelfs Adenauer in Parijs ge sproken wordt. Van zijn kant heeft de Franse minis ter van Buitenlandse Zaken, Couve de Murville, een onderhoud gehad met zijn Amerikaanse ambtgenoot Dulles, met het doel op dat front de bressen te dichten, die zijn premier, generaal De Gaulle, begin van de week geslagen had. Helemaal gezond is de internationale situatie na een halve week diplomatiek overleg op economisch, militaire en po litiek niveau in ieder geval dus nog niet te noemen, ofschoon men altijd hopen mag dat het eindcommuniqué vanavond in majeur-toonaard zal zijn gesteld. Grote Franse inspanning De Franse plaatsvervangende minister van Landsverdediging, Pierre Guillau- mat, heeft gisteren in de N.A.V.O.-raad in Parijs verklaard, dat een falen van Frankrijk bij de volvoering van zijn taak in Algerije geheel Noord- en Zwart- Afrika open zou stellen voor de Sovjet- Unie. „Frankrijk, dat een miljoen man onder de wapenen heeft en dat een militaire dienstplicht kent van 2611- maand, ver richt, wanneer men rekening houdt met zijn menselijke hulpbronnen, de grootste krachtinspanning van alle N.A.V.O.- landen", aldus Guillaumat. Hij verklaarde verder, dat Frankrijk zware financiële lasten heeft en dat het verplicht is een evenwicht tussen zijn verplichtingen binnen en buiten dc N.A.V.O. te handhaven. „Frankrijk besteedt negen procent van zijn nationale inkomen aan zijn lands verdediging; er is slechts één N.A.V.O.- staat, die hiervoor meer uitgeeft", aldus Guillaumat. De onderminister deelde voorts mede, dat Frankrijk in het kader van de mo dernisering van zijn strijdkrachten een divisie wil oprichten, die geheel met mo derne wapens is uitgerust. Vloot en luchtmacht van Frankrijk zullen met een nieuw soort projectielen worden uit gerust, waarvan de voortstuwing door een nieuw procédé zal geschieden. Nog geen communes in Chinese steden De Chinese communistische partij heeft besloten de invoering op grote schaal van het commune stelsel in grote steden uit te stellen, aldus een te Peking gepubliceerde resolutie van het partijcongres. Er zullen in de grote steden alleen de noodzakelijke voorberei dende maatregelen worden geno men, aldus de resolutie, waarvan de tekst door het Chinese ministe rie van Buitenlandse Zaken aan de buitenlandse journalisten werd bekendgemaakt. De overgang van de steden naar het communestelsel stelt andere eisen dan die op het platteland. Daarom moet er geen haast wor den gemaakt met de invoering van het nieuwe stelsel in de steden, aldus de resolutie. Prinses Armgard van Lippe- Biesterfeld, de moeder van Prins Bernhard, die vandaag haar 75ste verjaardag viert. Hartelijk gesprek Dulles - Luns De minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, heeft vanochtend in de Amerikaanse ambassade te Parijs een onderhoud gehad met de Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken John Foster Dulles. Het onderhoud heeft 40 minuten geduurd en vond vol gens een mededeling van de woordvoer der van de Nederlandse delegatie in een hartelijke atmosfeer plaats. Onder de onderwerpen die werden besproken was volgens de Nederlandse woordvoerder ook de verhouding tot Indonesië. Meer wind De Bilt verwacht tot morgenavond: Overwegend zwaarbewolkt met later regen. Aanvankelijk matige, morgen tot krachtig of hard toenemende wind tus sen zuidoost en zuid. Weinig verande ring in temperatuur. (Opgemaakt te 11.15 uur). 19 DECEMBER. Zon op: 8.44 uur; onder: 16.29 uur. Maan op: 13.09 uur; onder: 1.40 uur. Hoogwater te Katwijk te 9.51 en 22.25 u. Laagwater te 5.10 en 17.37 uur. Dit au mm er bestaat uit 16 pagina's Schrik in Amsterdam Na 24 uur naar een pastorie vervoerd Een 28-jarige man heeft zich gedurende meer dan 24 uur met een geladen pistool in zijn woning aan de Baarsjesweg 120 drie hoog te Amsterdam verschanst en gedreigd iedereen, die in zijn nabijheid kwam te zullen neerschieten. Zijn familieleden en buren leefden in angstige spanning en zes agenten hielden om beurten voor de huisdeur de wacht om te kunnen ingrijpen zodra dit mogelijk zou blijken. Eerst vannacht tegen 12 uur zijn een psychiater, een geestelijke en een buur man erin geslaagd de man ertoe te bewegen zijn pistool uit handen te geven. Dinsdagavond sloot de man zich op in zijn slaapkamer. Hij had toen een met 3 scherpe patronen geladen pistool bij zich. Gisteren heeft hij zich in zijn wo ning schuil gehouden en niemand durf de hem te benaderen. Bij de honderden buurtgenoten, die in angstige afwach ting de gebeurtenissen volgden, steeg de spanning ten top toen de man gister avond omstreeks half negen met zijn pistool de trap afkwam en zijn woning verliet. Na enkele honderden meters ge lopen te hebben botste hij op de hoek van de Lastuinenweg tegen een wande lend echtpaar op. Toen de echtgenoot een opmerking maakte over het ruwe gedrag, gaf de man hem een paar fikse slagen in het gezicht en loste een schot in de lucht. Hij vluchtte een woning aan de Ad miraal de Ruyterweg binnen en zocht zich via de bovenverdieping een weg naar het dak Aan de achterzijde van het huizenblok wi$t hij in de Willem de Zwijgerlaan geen voet aan de grond te 'krijgen. De politie, die hem onmiddel lijk na het lossen van het schot achter na zette, raakte daar het spoor bijster. Gedurende enkele minuten heerste er in de buurt grote verwarring. Politie auto's doorkruisten de straten om te trachten de dader te vinden Plotseling kwam de mededeling, dat hij weer terug in zijn woning was, ditmaal in de voor kamer. Nog steeds was hij in het bezit van het geladen pistool. Zyn buurman, de heer C. Jongert, waagde het tenslotte de woning binnen te gaan. Op een afstand kreeg hij van hem te horen, dat de man alleen een ongewapende rechercheur wenste te ont vangen. Een inspecteur van het bureau Lodewijk van Deijsselstraat weigerde echter op dit verzoek in te gaan. Kort daarop begaf een kapelaan zich naar boven. Hij wist tezamen met de heer Jongert en het hoofd van de afdeling geestelijke hygiëne van de hoofdstede lijke GG, dr. J. H. Gravestein, tevens psychiater, de met het pistool bewapen de man in een taxi te loodsen en naar de pastorie in de nabijgelegen Chassé- straat te rijden. Nog steeds hield de man het pistool in de hand. Na een urenlang onderhoud gelukte het hem er toe te krijgen het pistool neer te leggen. Honderden buurtgeno ten bleven gisteravond op straat en schaarden zich rond de politiewagens en de ziekenauto, die daar reeds geruime tijd op de hoek van de Chasséstraat stonden opgesteld. De man is vannacht, nadat hij in de pastorie zijn pistool had afgegeven en tot kalmte was gebracht, naar de Vale- riuskliniek overgebracht. Spoedig einde kabinetscrisis (Van onze speciale verslaggever) De kabinetsinformateur, prof. dr. L. J. B. Beel heeft gisteravond laat een bezoek gebracht aan H.M. de Koningin in Paleis Soest- dijk. Hij heeft een interim-rapport uitgebracht. Het ligt in de bedoe ling, dat hij zijn definitieve con clusie vóór maandag a.s. aan de vorstin bekend maakt, maar het wordt haast uitgesloten geacht, dat er een andere oplossing voor de crisis gevonden wordt dan ver vroegde verkiezingen. Na de besprekingen, die prof. Beel gisteren achtereenvolgens heeft ge voerd met de fractieleiders Oud (VVD), Romme (KVP). Tilanus (CHU), Burger (PvdA) en Bruins Slot (AR), staat wel vast, dat de kabinetsinformateur tot de conclusie is gekomen, dat Kamerontbinding met vervroegde verkiezingen voor de Tweede Kamer op 4 of 11 maart 1959 de enig mogelijke uitweg is Vandaag zou prof. Beel eerst een bespreking hebben met dr W. Drees en vervolgens met de niet-socialisti sche ministers gezamenlijk over hun eventueel aanblijven. Het is dus nu wel haast zeker, dat wordt ge-koerst in de richting van een rompkabinet, bestaande uit de negen overblijvende ministers, nadat de vijf socialistische ministers Drees, Hofstra, Sam-kalden, Suurhoff en Vondeling hun ontslag hebben gekregen. Het overgeble ven rompkabinet zou dan de voordracht doen tot de Kamerontbinding met ver vroegde verkiezingen waarvoor de mi nister-president, mr Struycken verant- Nederlandse troepen in '60 naar Duitslahd? De minister van Oorlog, ir. C. Staf, heeft gisteravond in Parijs medegedeeld de hoop te koesteren, dat in 1960 een Nederlandse ge vechtsgroep in West-Duitsland kan worden gelegerd, ter sterkte van 1/3 divisie. Minister Staf verklaarde van zijn Duitse collega Strauss de ver zekering te hebben gekregen, dat de Bondsrepubliek gaarne haar medewerking hierin zal verlenen. Gezien het grote strategische belang om de plaats, waar het front in geval van een aanval uit het oosten zou moe ten worden gevormd, heeft zo zei minister Staf de ligging van een der gelijke gevechtsgroep altijd een Neder landse wens gevormd. Hr>t zou de bedoeling Z'jn de ge vechtsgroep elke drie maanden af te lossen. woordelijk zou zijn. Hy zou dat besluit ook in de Kamer moeten verdedigen, als er een interpellatie wordt aangevraagd over de Kamerontbinding. Demissionair Het zou normaal zajn als het romp kabinet verklaart demissionair (in af treding) te zijn, hetgeen inhoudt dat de lopende zaken en andere aangelegen heden, waarin noodzakelijk moet worden voorzien, worden afgehandeld, maar dat geen beleid wordt gevoerd waardoor politieke conflicten in de Kamer kun nen ontstaan. Men zou deze grens ook iets ruimer kunnen trekken door een beleid te voeren op basis van het rege ringsprogram van 1956 voor zover daar over overeenstemming bestond en nog bestaat, zodat dus geen conflicten be hoeven te worden verwacht en er geen periode van drie maanden achterstand in het landsbestuur ontstaat. Te zwaar Indien de zaken echter zoveel moge lijk worden voortgezet en de taken van veertien ministers over de overgebleven negen ministers moeten worden ver deeld, zou het werk voor enkelingen te zwaar kunnen worden. Het is bijvoor beeld bekend, dat minister mej. dr. Klompé. die de portefeuille van Maat schappelijk Werk beheert en dat de eerst aangewezene zou zijn ook de porte feuille van Sociale Zaken onder haar hoede te nemen, lichamelijk tegen deze combinatie van functies niet opgewas sen moet worden geacht Er zou dan aanvulling van het kabinet moeten worden gezocht, hetgeen weer moeilijk heden zou kunnen veroorzaken. Het zou ook mogelijk zijn de niet-socialisstische staatssecretarissen met meer werk te belasten. Waarschijnlijk zal prof. Beel in de vergadering miet de niet-socdalis- tische ministers vandaag deze moeilyk- heden willen bespreken. Geen formateur nodig Het wordt niet nodig geacht dat na het advies van prof. Beel aan de Ko ningin een formateur wordt aangewe zen. Ministers worden benoemd door de Koningin op voordracht van een forma teur. die voor de keuze verantwoordelijk is. De niet-socialistische ministers zijn echter reeds benoemd Wanneer een enkele minister aftreedt, wordt ook niet een nieuwe formateur benoemd en men zou dat ook niet doen wanneer bijvoor beeld de minister-president-formateur zou overlijden Men ziet geen reden ver schil te maken wanneer vyf ministers aftreden. De Koningin benoemt uit de ministers wel de minister-president en de vice- minister-president. Ook daarvoor is echter geen formateur nodig. Omdat een beslissing gewenst is vóór maandag a.s. zal men zoveel mogelijk trachten formaliteiten, die niet vol strekt noodzakelijk zijn. Ie vermijden teneinde geen tijd te verliezen. Er ge beurt dan misschien wel het een en ander dat afwijkt van de normale gang van zaken, maar dat wordt dan nieuw staatsrecht, gevorderd omdat we in een tijd leven van snellere ontwikkelingen dan vroeger. Daarom wordt vermoedelijk de huidige kabinetscrisis ook sneller opgelost dan in vroeger tijden het geval zou zijn ee- weest. In ieder geval wordt voor maan dag een oplossing verwacht.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1