Mr. K. van der Mandele eredoctor in economie znz Paramount GA FLITSEN Verkoudheid rve E Ned. Bank te Amsterdam verhuist naar het Frederiksplein koop gesloten Kat wij kei* en Scheveninger op de treiler Ro 53 pleegden muiterij de lichte sigaret die veel zachter is! Ook van den Berg kon Donner geen halt toeroepen Mis die aansluiting niet! 07ste Jaargang Donderdag 18 december 1958 Vierde blad no. 29624 Plechtigheid te Rotterdam Kapitaalvorming door en voor allen Geen overeenstemming in de sigorenindustrie Reed* geruime tijd »ijn besprekin gen geroerd tassen de vertegenwoor digers van de werkgever»- en werk nemersorganisaties in de sigaren- industrie om te komen tot realisering van een verkorte werkweek. De Uitvinding van een compleetboi- knakmachine, waarvan er inmiddels een aantal aan het produktieproces deel nemen, was hiervan de oorzaak. Aan de werkgevers werd een aantal punten voorgelegd dat o.m. neerkwam op fonds vorming om de uitgestoten personen nog een aantal weken uitkering te ver strekken. Daarnaast wilde men verrui ming van de opzegtermijn bij ontslag, regulering van de invoering der ma chines, het overschakelen van sigaren makers naar de compleetbolknak- machines en het instellen van een be drijf sschap. Van werkgeverszijde was men alleen bereid aan een 45-urige werkweek mede te werken wanneer van werknemerszijde offers werden gebracht. De slot conclusie der werknemersorga nisaties is thans dat men de 45-urige werkweek niet tegen elke prijs wenst te kopen, waarop de besprekingen zijn vastgelopen. Produktiebeperking van suikerbieten onnodig Het bestuur van het Landbouwschap acht het op het ogenblik niet nodig maatregelen te treffen tot beperiring van de produkitie van «uikeibieten. Het wil ook trachten de overheid af te bren gen van het idee van garantiebeperking van dit produkt. De overheid zou na melijk de garantie voor de volgende oogst willen beperken tot de hoeveel heid, nodig voor de binnenlandse con sumptie. Het Landbouwschap meent, dart; men na één zeer gunstige oogst, die van dit jaar, niet direct hoeft te vrezen voor overproduktie, omdat de oogst van jaar tot jaar zeer kan verschillen. Beperken de maatregelen, nu getroffen, zouden in een volgend jaar bjj een slechte oogst tot een tekort kunnen leiden. De Philippijnen weren communistische schepen De regering van de Philippijnen laat geen schepen van communistische ei genaars meer In de havens toe. Dit als onderdeel van haar politiek om geen betrekkingen met communistische landen te onderhouden. Een en ander Is medegedeeld door president Garcia. Mr. K. P. van der Mandele. voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fa brieken te Rotterdam is sinds gister middag eredoctor in de economische wetenschappen. Het was de Economi sche Hogeschool te Rotterdam, die hem deze onderscheiding verleende. Als pro motor trad op prof. dr. J. Tinbergen. Mr. Jacq Dutilh en een zoon van de nieuwe doctor, dr. K. E. van der Man dele. fungeerden als paranimfen tijdens de plechtigheid in de aula van de Ho geschool. die werd bijgewoond o.a. door de minister-president, dr. W. Drees en de commissaris van de Koningin in de provincie Zuid-Holland. Het eredoctoraat werd verleend we gens „de grote verdiensten voor de stimulering van de economische wetenschap en de organisatie van het economisch onderzoek, Voor het totstandbrengen van interna tionale economische samenwerking, in het bijzonder in het stroomgebied van de Rijn, Voor de wederopbouw van Rotterdam als economisch centrum en als gemeen schap, en voor daden van onderne merschap bij de bedrijfsvoering van verscheidene Nederlandse onderne mingen, dit alles gedragen door de vrede men selijke visie, die uw persoonlijkheid kenmerkt". Na het uitspreken van de promotie formule was het woord aan de nieuwe doctor, die eerst dankte voor de bewe zen eer en daarna aandacht vroeg voor een onderwerp, dat hem reeds sinds lang bezig houdt, n.l. de kapitaalvorming. Daarbij merkte hij om. op, dat het merkwaardigste en misschien wel het tegenstrijdigste in de ontwikkeling van het Marxisme is. dat zijn leer in de Westeuropese landen met de verbete ring van de levensomstandigheden van de arbeiders inzette en stap voor stap niet het kapitaal, maar de arbeid van een economische tot een sociale factor maakte. Bij de besnoeiing van de rechten van het kapitaal zag men, volgens spreker, over het hoofd, dat men daardoor zowel de economische als de maatschappelijke functie van het kapitaal aantastte en de ondernemersgeest uitschakelde. Ach ter het ijzeren gordijn daarentegen is het kapitaal op zichzelf niet van zijn macht beroofd. Maar door de concentratie van het kapitaal op een centraal punt, is het in de totalitaire staten tot een veel ge vaarlijker wapen geworden dan het ooit in de handen van de individuele Wes terse kapitalist is geweest. Het valt volgens spreker te bezien of en hoelang ln de totalitaire staten het proces van geforceerde kapitaalvorming ten koste van het verbruik kan blijven doorgaan. Terechtstelling van Cyprioten uitgesteld De Britse gouverneur van Cyprus. Sfr Hugh Foot, heeft gisteren de terecht stelling van twee jonge Griekse Cyprio ten uitgesteld. De Cyprioten waren ter dood veroordeeld wegens moord op een andere Griek, in opdracht van de Eoka, de Grieks-Cyprische verzetsorganisatie. Sir Hugh had het vonnis dinsdag be krachtigd. Dit had onder meer tot pro testen van Griekse zijde geleid; 28 so cialistische leden van het Britse Lager huis hadden de gouverneur telegrafisch verzocht de veroordeelden te begena digen „in het belang van verzoening en vrede op Cyprus". In de centrale gevangenis van Nico sia, de hoofdplaats van Cyprus, begon nen gisteravond demonstraties tegen de aangekondigde terechtstellingen. Ge vangenen zongen het Griekse volkslied en riepen: ..Lang leve Makarios" en ,.Lang leve de Eoka en Grivas" De be waking van de gevangenis werd ver- Naar verluidt is de kwestie, behalve langs de normale diplomatieke weg. ook aan de orde gesteld bij het onderhoud dat de Griekse minister van Buiten landse Zaken. Averoff. gistermiddag te Parijs met zijn Britse collega, Selwyn Lloyd, had. Minister Lloyd heeft in de Franse hoofdstad ook een gedachtenwisseling met zijn Turkse ambtgenoot, Fatim Zorloe gehad, over de kwestie-Cyprus. Vele dodelijke ongevallen op onbewaakte overwegen Veertig personen hebben totnutoe dit jaar de dood gevonden bij ongevallen op onbewaakte spoorwegovergangen. Dit zijn er reeds dertien meer dan over het gehele jaar 1957. De directie van de Nederlandse Spoorwegen betreurt deze gang van zaken zeer bijzonder en het vraagstuk van de overwegen is een voortdurende zorg. Alle mogelijke maatregelen worden genomen. De be stedingsbeperking heeft geen vertra ging met zich meegebracht. Ook in de komende tijd zal men doorgaan met het treffen van voorzieningen. Vooral het aantal vrije kruisingen is in de loop der jaren gestadig groter gewor den. Eind 1940 bedroeg dit aantal 270, eind 1956 waren het er reeds 472. Hier bij zijn echter ook vele kruisingen in nieuwe wegen. Bij de N.S. ligt echter een respectabele lijst van steden, waar men graag vrije kruisingen zou willen toepassen. Zo zijn plannen in voorbe reiding voor Schiedam, Tilburg, Breda en Delft. Prof. dr. J. Tinbergen overhan digt dr. K. P. van der Mandele de bul van zijn doctoraat honoris causa. Took voor Westen Dr. Van der Mandele zag een taak, waarvoor het Westen zich geplaatst ziet om zijn levensstandaard en tevens zijn positie in de wereld te handhaven in een doelmatige kapitaalvorming, door allen en voor allen. Kapitaal en arbeid zijn geen vijandige elementen, zij zijn verbonden als de kip en het ei. Het aandeelbezit was totnutoe voor de grote massa onaantrekkelijk, vooral door de misvatting over de functie van het kapitaal, dat echter eveneens als een sociale factor moet worden beschouwd. Als verdere voorwaarden voor kapitaal vorming door allen zag dr. Van der Mandele in de eerste plaats, dat de over heid haar eigen uitgaven tot een mi nimum beperkt en de staat zich prin cipieel tot de financiering van de open bare werken bepaalt.. Ten tweede, dat in de onderneming weer het kapitaal de rechten van de eigenaar worden toege kend. Heeft men. eenmaal in het Wes ten de synthese van kapitaal en arbeid gevonden in plaats van de door Marx ingeprente antithese van kapitalist en arbeider, dan zal meteen ook de soms haast pathelogisch aandoende vrees voor het communisme kunnen verdwijnen. Advertentie va SD' van neua, Keel of borst, snuift en wrijft U weg met Kleine Comedie en Cinerama aan de Haagse de Witlaan (Van onze Haagse redactie) Bij de gemeentelijke dienst voor de stadsontwikkeling en volkshuisvesting te Den Haag is de gedachte gerezen, om gelegenheid te bieden, in de plantsoen - strook aan de Comelis de Wittlaan, te genover het Gemeentemuseum en naast de miniatuur-golfbaan waar in de toe komst een nieuw gebouw voor het Mu seum voor het Onderwijs zal verrijzen (deze grond zal in de eerstvolgende ja ren nog niet aan definitieve bebouwing toe zijn) een geprefabriceerd semi-per- manent gebouw te doen stichten, waarin „De Kleine Comedie" gedurende enige jaren haar tenten zou kunnen opslaan. Voorts is de idee geopperd, naast „De Kleine Comedie" een Cinerama te doen bouwen, voor de exploitatie waarvan in Den Haag belangstelling blijkt te be staan. Deze plaats zou voor beide projecten door verschillende instanties buitenge woon geschikt worden geacht, daar op die wijze een nieuwe ontwikkeling in het toekomstige culturele centrum van Den Haag zou kunnen worden bereikt. Voor uitlopend op de totstandkoming van het Congresgebouw zou de trek naar dit stadsgedeelte door „De Kleine Comedie" en een Cinerama immers reeds een be paalde injectie krijgen, hetgeen voor de toekomst van groot belang moet worden geacht. Ruiltransaetie van ruim 9 miljoen Operagebouw op terrein van oude R.A.I. De gemeenteraad van Amsterdam heeft gisteravond na een zeer langdurig debat met twee stemmen tegen besloten, het terrein aan het Frederiksplein, waar eertijds het in 1929 door brand verwoeste Paleis voor Volksvyt heeft gestaan, te ruilen voor het terrein met gebouwen van de Nederlandsche Bank aan de Oude Turfmarkt (tegenover het Rokin) nabij het Muntplein. De gemeente wil deze laatst genoemde plaats betrekken in de uitbreidingsplannen van haar univer siteitscomplex aan de Oudemanhuispoort, terwijl de Nederlandsche Bank een nieuw, hoog gebouw met kluizen en kelders gaat vestigen op het Frederiksplein. De ruiltransaetie, waarbij de oud-mi nister van Financiën prof. mr. P. Lief- tinck heeft bemiddeld, geschiedt met ge sloten beurzen: de gemeente is aan de Bank voor de gebouwen 9.3 miljoen gul den verschuldigd en de Bank aan de ge meente eenzelfde bedrag, zijn de 7.3 mil joen voor de gemeente-eigendommen op het Frederiksplein plus een disconto van 2 miljoen, berekend tegen 4 samenge stelde interest over de zes jaren, die de Bank nog nodig heeft alvorens zij haar terrein en gebouwen ter beschikking van de gemeente kan stellen. De bezwaren van de meeste raadsle den waren niet zo zeer gericht tegen deze ruiltransaetie. dan wel tegen het daaruit voortvloeiende feit, dat de raad het in 1954 genomen besluit, waarbij het onderhavige terrein aan het Frederiks plein werd bestemd voor een operage bouw, moest intrekken en een nieuwe plaats in de stad voor dit gebouw moest aanwijzen. B. en W. stelden voor dit operagebouw (te zijner tijd) te vestigen op het terrein van het oude RAI-ge- bouw aan de Ferdinand Bolstraat, dat in de toekomst wordt vervangen door het in aanbouw zynde nieuw RAI-com- plex aan het Europaplein. Tegen deze plaats voor het operagebouw aan de Ferd. Bolstraat hadden de meeste raads leden zo veel bezwaren, dat dit voorstel eerst werd aangenomen na de toevoe ging „tenzij binnen 1 jaar een ander terrein beschikbaar zal blijken te zijn". De burgemeester zegde toe, dat B. en W de raad t.z.t. in kennis zullen stel len van hun bevindingen over een eventuele andere plaats voor het opera gebouw. FL 6.45 PER FLES VOO» DE HANDElH VAN TOOR IZ VIAARDINGEN VERKRIJGBAAR BIJ ELKE GOEDE SLIJTER Schipper werd in zijn hut opgesloten Op de in IJmuiden thuishorende treiler RO-53, „Dirkje", van de N.V. Visserij- maatschappij Piscator, die gisternacht te IJmuiden binnenliep, hebben vorige week vreemde toestanden geheerst. De treiler was ter haringvisserij in het Engelse Kanaal toen schipper J. Klinkenberg uit IJmuiden, in overleg met de directie van zijn rederij, besloot andere verder afgelegen visgronden in de Ierse Zee op te zoeken, waar een betere haringvisserij werd gemeld. De „Dirkje" liep te Boulogne binnen om te provianderen en vervolgde de reis uit het Kanaal naar de Ierse Zee. Twee opvarenden waren het met deze beslissing niet eens, omdat de reis, die al twee weken duurde, nog langer zou worden. Zij overvielen schipper Klin kenberg. brachten hem letsel toe en sloten hem op in zijn hut. Toen de stuurman. J. de Boer uit IJmuiden. een poging wilde doen om de schipper te ontzetten werd ook hij aangevallen. Het andere deel van de bemanning, dat in middels door stuurman De Boer was gewaarschuwd, nam het op voor de schipper en ontzette hem uit de hut. De twee mannen werden na een hevige vechtpartij onder bewaking gesteld en op hun beurt opgesloten. Schipper Klinkenberg zette daarop met de „Dirkje" koers naar de haven van Falmouth, aan de zuidkust van Engeland, waar hij de twee opstan- digen, één afkomstig uit Schevenln- gen en de ander uit Katwijk aan Zee, aan land zette. Het schip werd onder bewaking ge steld en schipper Klinkenberg werd door de Nederlandse consul ter behandeling overgebracht naar het ziekenhuis. Het tweetal reisde per trein naar Harwich en keerde met de boot terug naar Nederland. De „Dirkje" heeft een dag later, nadat schipper Klinkenberg in het ziekenhuis was behandeld, de reis voortgezet naar de Ierse Zee. Gister nacht keerde het schip in IJmuiden terug met een vangst van ruim 400 kantjes haring en 200 kisten verse haring. Een lange reis van ruim drie weken, die een gevolg was van de slechte visserij, had de bemanning daarmee achter de rug. De muiterij op de treiler wordt thans onderzocht dooi de Velsense politie. Vermoedelijk zal tot strafvervolging worden overgegaan. Schipper Klinkenberg zal wellicht de volgende reis van de „Dirkje" niet kun nen meemaken, als gevolg van het letsel dat hij hoef» opgelopen. UITBREIDING UNIVERSITEIT Verwacht 'wordt, zo deelde burgemees ter Van Hall mede, dat er in 1970 twee maal zoveel studenten aan de A-facul teiten van de Amsterdamse Universiteit zullen zijn ingeschreven als thans. Het is niet alleen voor Amsterdam van groot belang dat het universiteitscomplex wordt uitgebreid met het terrein en de gebouwen van het Oude Binnengasthuis en van de Ned. Bank aan de Oude Turf markt, doch evenzeer voor de economie van het gehele land, die bij een voort schrijdende industrialisatie meer en meer behoefte zal hebben aan hoogge schoolde functionarissen. In Amsterdam is het percentage van de bevolking dat een universiteit be zoekt, groter dan elders in het land blij kens statistieken. Het is noodzakelijk dat de 28 her en der over de stad ver spreide instituten, die bij de A-facul teiten behoren, worden geconcentreerd in het hoofdgebouw, dat thans nog be perkt is tot de Oudemanhuispoort. LFCRoodenburg verschoven naar tweede kerstdag Naar wy vernemen is de voor zondag as. vastgestelde ontmoeting LFCRoo denburg uitgesteld. Deze plaatselijke strijd wordt nu gespeeld op tweede kerstdag. TAFELTENNIS Van der Voort gaat in Alphen junioren trainen Het bestuur van de Nederlandse Ta fel Tennis Bond, afdeling Den Haag, zal begin januari in de zaal van Baronie te Alphen een centrale training voor prominente junioren organiseren. Deze training staat onder leiding van de ere-divisiespeler H. v. d. Voort van Scylla (Leiden). DAMMEN LDC (Leiderdorp) leidt in wedstrijd tegen ADC Het eerste tiental van de Alphense Dam Club speelde gisteravond in Lei derdorp tegen LDC 1 de laatste compe titiewedstrijd in dit seizoen. De uitslag is voorlopig 8—6 voor de Leiderdorpse dammers. Drie partijen werden afgebro ken. De uitslagen luiden: C. D. Deegenaar (LDC)A. Rijnberg (ADC) 20. J. van SandykS. Koopman 11. A. v. d. ZwanN. Brunt afgsbr., D. Hassefras A. Robbe 20. H. v. d. VechtL. Jesse 11, W. WolstA. Brunt afgebr., L. MatzeJac. van Oeveren afgebr.. G. OostergoM. L. v. d. Tol 20. C. de Koning—J. Beider 0—2, C. VerweijH. Brunt res. 02. Sportsplinters Van de zyde van ruiters en amazo nes bestaat zulk een grote belangstel ling voor het komende internationale concours hippique op 26, 27 en 28 december in het RAI-gebouw te Am sterdam, dat de Stichting Sportevene menten heeft moeten besluiten de in schrijving stop te zetten. Er zijn nu reeds 125 paarden ingeschreven. De volleybalinterlandwedstrijd Bel giëNederland, die zaterdag as. te Antwerpen zou worden gespeeld, gaat niet door wegens organisatorische moei lijkheden in de Belgische Volleybalbond. Voor de traditionele wedstrijd tus sen HFC en de oud-internationals, die op nieuwjaarsdag wordt gespeeld, zijn de navolgende spelers uitgenodigd voor het team der oud-internationals: Doel: Halle; achter: Schyvenaar en De Vroet; midden: Paauwe, Van Schijn- del en Schaap; voor: Van Dijk, Bies- brouck, Roozen, Rijvers en Smit. PSV heeft gisteravond voor 8000 toeschouwers de wedstrijd tegen de Franse club FC Sedan voor het tournooi om de Vriendschapsbeker met 20 ge wonnen. Beide doelpunten werden in de tweede helft door linksbuiten Rohrig gescoord, resp. in de 19e en 43ste minuut. De vier deelnemers aan de KNVB- toto, die zich zondagavond j.l. met der tien goede uitslagen bij het Bonds- bureau meldden, zijn inderdaad de win naars van de eerste prijs van 126.845 gulden geworden. Het zijn inwoners van Rotterdam, Jutphaas. Sittard en Almelo. Het aantal tweede prijswinnaars (12 punten) is belangrijk hoger, namelijk 96» Zy verdelen 54.362 gulden. Normal King Size f 1.- Om de nationale schaaktitel Donner is gisteren twee punten rijker geworden. Roessel gaf de afgebroken partij uit de vijfde ronde op en Van den Berg moest na een hoogstaand gevecht in de kampioen zijn meerdere erkennen. Van Scheltinga breidde zijn aan-» tal afgebroken partijen uit tot drie. Hij blijft de grootste concurrent van de titelhouder. De aandacht concentreerde rich gisteren, zoals te verwachten was, op de pabtij tussen Van den Berg en Donner. De ontmoeting stond positioneel op hoog niveau. Het werd een uitermate subtiel manoeuvreren, wit vanuit een dubbelloper-Fian- cetto, zwart met als uitgangspunt Advertentie West Indië wint tweede testmatch tegen India West-Indië heeft de tweede testmatch tegen India met 203 runs gewonnen. De cijfers waren: West-Indië: le innings 222 (Alexander 70. P. Gupte 9 wickets voor 102) en 2e innings 443 voor 7 ge sloten i Sobers 198). India: le innings 222 (Umrigar 57, Hall 6 wickets voor 50) en 2e innings 240 (Contractor 50. Hall 5 wickets voor 76>. De eerste testmatch was in een draw geëindigd. ATLETIEK Frans Kunen sterkste militaire veldloper Wachtmeester Frans Kunen uit Bre da heeft gisteren op de heide by Ede het Nederlands militair veldloopkam pioenschap. een wedstrijd over 8000 meter, gewonnen in 26 min. 41,5 sec. Hij ontnam hiermede de titel aan An ton Jonkers die in 27 min. 35.- sec. als derde eindigde. Hein Cujé. de nationale kampioen op de 10.000 meter, werd tweede in 27 min 0.2 sec. Het parkoers was zeer zwaar. Het voerde door een heuvelachtig terrein met plassen en greppels, terwijl een twee meter hoge hindernis het grootste obstakel vormde. Direct na de start van de 70 deel nemers nam Frans Kunen de leiding, gevolgd door Hein Cujé en Anton Jon kers. En dit is gedurende de gehele race zo gebleven. De beker, uitgeloofd door minister ir. C. Staf. kwam in het bezit van de Koninklijke Landmacht. dc Schlechter-opstelling van het Slavisch. Speciaal de paarden verzetten enorm veel arbeid. Donner won langzamer hand terrein en Van der Berg moest in toenemende mate met tactische venij nigheden rekening houden Tegen het verstrijken van de speeltijd werd de «telling van wit zwakker Het witte paard geraakte tenslotte hulpeloos een zaam op vijandelijk terrein. Het werd door een combinatie van Donner over meesterd, waarna Van den Berg opgaf. Orbaan heeft weinig plezier van zijn Siciliaanse partij tegen Van Donk be leefd. Van Donk kreeg tegen de 2e6 variant goed spel, en zwart moest peu terig manoeuvreren om enige samen hang in zijn stelling te behouden. Hij kon echter niet voorkomen, dat wit zwaar materiaal op de e-lyn samentrok. De explosie van deze samengebalde kracht werd de zwarte monarch te machtig. Jonkman en Cortlever hielden zich maar korte tijd aan de litteratuur. Bei den rocheerden lang, wit om enige actie op de daanesvleugel te kunnen ont plooien, zwart omdat hij op zijn koningsvleugel pionnen had doen op rukken teneinde een witte loper in te sluiten. Toen dit gebeurd was, wees hij de aanval van Jonkman terug en kreeg een gewonnen stelling. De afgebroken stelling is voor wit hopeloos De remise partij Van WeezeiSpan jaard (een Korungs-Indiër) duurde vrij kort. Roessel probeerde het met wit Van Scheltinga moeilijk te maken. Tot zijn nadeel, want zwart had op het kritieke ogenblik een sterke voortzetting tot zijn beschikking. Wit werd in de verdediging gedrongen en moest na het levendig duel met lichte stukken tenslotte een pion opgeven. De party werd afgebro ken in een stand waarin zwart goede winstkansen heeft. De resultaten van de 7e ronde waren: JonkmanCortlever afgebroken; Roes sel—Van Scheltinga afgebroken; ir. Van DonkOrbaan 10; Van den Berg Donner 0—1; Van Weezei—mr. Span jaard dr. Barendregt was deze ronde vrtf. Voorts werden nog een drietal afge broken partijen uit de voorgaande ron den uitgespeeld: Van WeezeiVan Donk 01; RoesselDonner 01; Van den BergVan Weezei M:V4. Na de 7e ronde luidt de stand: 1. Donner 6',a pnt; 2. Van den Berg 3% pnt (uit 6 partyen); 3. Spanjaard 3pnit; 4. Cortlever 3 punten plus 2 afgebroken partijen (uit 6); 5. Van Donk 3 punten (uit 6); 6. Van Schel tinga 2Vz pnt plus 3 afgebroken part- tijen; 7. Roessel 2 pnt plus 2 afgebroken partijen; 8. Jonkman 2 pnt plus 1 af gebroken partij; 9. Barendregt pnt plus 1 afgebroken partij (uit 6)10. Van Weezei pnt (uit 6); 11. Orbaan 1 punt plus 1 afgebroken pao-tij (uit 6). IJSHOCKEY Hoky-team leed tegen KEV gevoelige nederlaag Een Ijshockeywedstrijd tussen het Hoky-team en KEV (Krefeld), die in het kader van de competitie om de Holland-bokaal op de Haagse over dekte kunstijsbaan is gespeeld, is door KEV gewonnen met 82. De Krefeldploeg beschikte over be hoorlijke techniek en ook in snelheid was zij haar tegenstander meestal de baas. Met goed samenspel en snelle aanvallen werd de Haagse verdediging steeds weer voor moeilijke problemen gesteld. De door de Hagenaars opgezette at taques waren meestal ongevaarlijk en strandden dan ook als regel ver voor het vijandelijke doel. Vijf minuten voor afloop van de wedstrijd ontstond een vechtpartij op de ijsbaan, waardoor de op sensatie be luste toeschouwers toch nog aan hun trek zijn gekomen. In de pauze gaf Joan Haanappel, de Nederlandse kunstrijkampioene, een voortreffelijke demonstratie. Duidelijk bleek de grote invloed van de in Lon den gevolgde training op de prestaties van het Haagse meisje. SCHAATSENRIJDEN Nederlandse schaatsenrijders reden onderlinge wedstrijd De Nederlandse schaatsenrijders, die thans trainen in Noorwegen, hebben gisteravond te Fagemes onderlinge wed strijden gehouden. Van der Grift won de 500 meter in 44.9 sec. voor Jan Kroon, die 45.6 sec. nodig had. De der de plaats in het klassement was voor Arie Zee met 46 sec. Wim de Graaff werd vierde in 46.2 sec. Jan Kroon bleek de snelste op de 1500 meter. Zijn tijd was 2 min. 26.2 sec. Pesman *..r Arie Zee deelden de tweede plaats met 2.26.3. Wim de Graaff vierde in 2.26.7. Koeleman vijf de in 2.28.4 en Jeen van den Berg zesde in 2.29.4.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 11