DIEPPE BEGROETTE NOG NOOIT ZOVEEL HOLLANDERS ALS DE AFGELOPEN WEEK Zeker vijfhonderd Katwijkers in gastvrije Franse Kanaalhaven Met de haring naar het zuiden Familiebezoek aan de vissers wordt steeds talrijker 97ste Jaargang Woensdag 17 december 1958 Derde blad no. 29623 Maar afgezien dan van het geval met dit ene schip hebt)en de vrouwen van de bemanningen het waarlijk niet erg gevonden, dat het op zee niet helemaal pluis was vorige week. Ze hebben een ongedacht lange tijd het wel en wee van de vissers in Dieppje kunnen mee maken, nu de meeste schepen daar dit maal al zo vroeg binnen liepen. Na tuurlijk zijn de vissers niet naar Dieppe gekomen om er aan wal te passagieren, zodat die langere tijd, dat de vloot binnen lag ook een vervelend kantje (vanwege de mindere kantjes) had, maar daar hebben zij zich tooh niet al te veel het hoofd over gebroken. Geen „zonnig" oord Nu is Dieppe bepaald niet een figuur lijk zonnig oord. Des zomers kan het er druk zijn vanwege de combinatie van strand, prachtige Boulevard de Verdun en letterlijke zonnigheid, maar in de late herfst is het er donker, wat triest- armoedig, wel levendig en actief maar toch geenszins een uitgaansoord of op vallend gezellige pleisterplaats. Bijgevolg concentreert zich grote be langstelling van de tijdelijke Neder landse bevolking in het Centre Oecu- menique aan de Rue de la Barre, het twee jaar geleden geopende nieuwe ge- bouw, dat bedoeld is als trefpunt van de buitenlandse vissers, in het bijzonder de Nederlandse in deze tijd en de Engelse op ongeregelde tijden door het hele seizoen heen. (Van een onzer redacteuren) Dieppe heeft de afgelopen dagen een record geboekt, zo mogen we aannemen zonder dat er nauwkeurige cijfers bekend zijn. Nog nooit zijn er zoveel Nederlanders zolang bijeen geweest in dit kleine Franse havenstadje: vissers uit Katwijk, Noordwijk, Scheveningen, en van de Vlaardingse vloot en bovendien talloze familieleden van de vissers die uit ons land waren overgekomen: dit familiebezoek, particulier door groepjes georganiseerd, neemt steeds groter omvang aan. Daar komt dan nog bij, dat de weersomstandigheden de vissers schepen reeds in de loop van vorige week in plaats van tegen het weekeinde naar de grauwwitte rotsen van de Franse kust en de veilige haven van Dieppe voerden, zodat in het stadje dagen achtereen de klompen over de hobbelige straten klapten. De mensen, die naar Dieppe waren getrokken om hun zorgen te besteden aan de traditionele Nederlandse seizoengasten hebben het geweten: ze kwamen eigenlijk handen, tijd en ruimte tekort. echtgenoten op te zoeken, maar die blekenin Newhaven te zitten, aan de Engels^ Zuidkust, 120 kilometer ver over de haringvijver van dit jaargetijde. Toen woensdag verdraaid vuil weer de vissersvloot overviel, moesten de sche pen de haven opzoeken. De meeste bereikten Dieppe, een zestal week uit naar Newhaven na een mislukte po ging om Boulogne te bereiken. Zater dagmiddag helderden die drie Noord- wijkse gezichten op: de Sch. 134 Geertruida had, toen het weer beter was geworden, onmiddellijk de over steek naar Dieppe gemaakt, en al was Seizoen-gedaante Ieder jaar van eind november, wan neer een voorzichtig begin wordt ge maakt met de „invasie", tot het week einde voor de kerstdagen vertoeven in Dieppe vele honderden Nederlandse vissers, de bemanningen van tientallen, dikwijls ongeveer honderd schepen, die de haring achtervolgen tot in het Kanaal. Zo ver van huis loont de „thuis reis" niet, wanneer er een gastvrije haven vrijwel in het zicht van de vis sende vloot is! Dan verandert, in die enkele weken, het karakter van Dieppe. Niet alleen omdat er dan zoveel vreem delingen zijn, want die zijn er des zomers in het badseizoen nog wel meer. Maar omdat de Dieppenaren handige lieden zyn: wanneer de boten van de Hollanders (ook van de Duitsers, die in groten getale in het Kanaal vissen en Dieppe als basis gebruiken), binnen vallen dan blijven de vissers niet aan boord, dan trekken ze het stadje in en dat stadje weet zich zo aan te passen, dat de vissers daar meer doen dan alleen maar winkeltjes kijken en langs de kaden slenteren. Het is moeilijk, een andere plaats te vinden, die een dergelijke seizoenmeta morfose ondergaat.. Natuurlijk, de toe ristenoorden van Europa kennen derge lijke invasies maar al te goed, maar er is geen plaats te bedenken met een zo eenzijdige gedaanteverwisseling, natio naliteitsverandering als gevolg van het gewone dagelijkse werk, ieder jaar weer omstreeks dezelfde tijd. Tweehonderd schepen! En dit afgelopen weekeinde was het nog wat sprekender dan anders. Aan de ene kant waren er nu heel veel Hol landse en Duitse schepen, samen zo ongeveer 200, waarvan de helft uit ons land, anderzijds waren er ook weer heel wat meer familieleden van vissers overgekomen. Nauwkeurige ge tallen waren er niet bekend, maar een j redelijke schatting is toch wel, dat er een kleine tweeduizend Nederlanders ronddoolden door Dieppe, waarvan zeker vijfhonderd Katwijkers! Drie sippe gezichten Overigens was dat weekeinde voor de vissers vroeg begonnen. Hier in ons landje met koud en miezerig maar rustig herfstweer hebben we het niet zo gemerkt, maar op het Kanaal heeft het vorige week danig gespookt. Eén van de gevolgen daarvan was, dat drie Noordwijkse vissersvrouwen vrijdagavond wat sip zaten te kijken .in het belangrijkste centrum van „Neder lands Dieppe", het Oecumenische Cen trum aan de Rue de la Barre... Ze had den de lange reis van vijfhonderd kilo meter naar Dieppe gemaakt, om hun Opgewekt ondanks voortdurende zorgen lesten de drie predikants vrouwen honderden dorstige kelen Een beeld van de kantine in het Oecumenisch Centrum. Van rechts naar links dé echtgenoten van ds. Bouma. ds. Pijlman en ds. Groot. Ze draaiden er hun hand niet voor om, om op één avond meer dan duizend koppen koffie uit te reiken. I oppen te wassen, de grote zaal een beetje ordelijk te houden, op te ruimen, en ondertussen voor ieder een een vriendelijk woord te heb ben en hulp te geven waar die ge vraagd werd. Ze hebben hard ge werkt, en langer dan ze aanvan kelijk hadden vermoed, maar ze hebben het gedaan in de weten schap dat ze er goed mee deden. Dat stemt tot dankbaarheid van beide kanten! (Foto Leidsch/Dagblad) de hereniging dan ook wat korter uitgevallen dan de bedoeling was ge weest, ook deze vrouwen konden hun mannen nog in Dieppe gezelschap houden. De andere vijf naar Enge land uitgeweken schepen, Sche- veningse loggers 104, 23, 53, 305 en 339 zijn echter direct uit Newhaven naar ons land teruggekeerd. Zes nijvere mensen In dit centrum zwaaiden dit week einde zes nijvere mensen de scepter, namelijk drie predikanent en hun echt genoten. Ze deden het met enthousias me en vaardigheid, zodat niemand in de gaten had, dat er met een scepter werd gezwaaid, maar alleen, dat er altijd iemand klaar stond om te helpen. Ds. F. Pijlman, geref. predikant in Katwijk aan Zee. was met zijn collega ds. B. Bouma uit Noordwijk aan Zee in de loop van vorige week de voor gaande ploeg van predikanten komen aflossen. „Ik viel met mijn neus in de boter, want gewoonlijk komen de sche pen pas tegen het weekeinde binnen, en nu hadden we meteen volop werk. Vrijdagavond hebben onze vrouwen (drie in getal want ook ds. A. Groot, herv. predikant te Scheveningen was aanwezig) niet minder dan 1200 koppen koffie rondgedeeld en daarnaast nog voor duizend en een karweitjes ge zorgd". De drie predikanten vertelden ons tussen de drukke bedrijven door en thousiast over hun werk, waarvoor zij slechts dankbaarheid tonen. Eenzelfde dankbaarheid overigens als de vissers en hun familie bleken te koesteren! Een „veilige haven" „Het is werkelijk niet alleen zorgen voor een kopje koffie en het verzor gen van de post. Het is nodig, dat onze mensen hier een centrum heb ben, zonder zorgen kunnen binnen vallen. Dieppe heeft nu eenmaal niet zo heel veel ontspanning te bieden, en de taalmoeilijkheden maken het voor de visser bepaald niet makkelij ker in deze vreemde haven". Die taalmoeilijkheden bestaan niet alleen voor de jongeren, ook voor de oudere „stamgasten" van Dieppe. Met hun Engels kunnen de vissers best over weg, maar het Frans ligt nu eenmaal wat moeilijker en in Dieppe zijn maar heel weinig mensen te vinden, die meer dan tien woorden Engels machtig zijn. Dat is een van de redenen, waarom dit centrum zo in trek is. De vissers kunnen hier naar eigen aard en ir^f eigen sfeer leven, verpoging vinden en menselijk contact hebben. Ze zitten er heus niet de hele dag. Daar zou het centrum, hoewel het pas twee jaar geleden werd geopend, nu reeds met die toevloed van familieleden te klein voor zijn. Maar er is hier een plaats om rustig te praten, om een spelletje te doen (waar vooral de jonge Als een oase van rust en een symbool van Hollandse properheidl ligt het hospitaalkerkschip De Hoop aan de Quai Duquesne. Deze foto werd genomen tijdens i neden de kade ligt, wanneet het hoogwater. De getijdeverschillen water zijn laagste stand heeft be- zijn in deze tijhaven zo groot, dat reikt. het hoojddek van het schip ver be-1 (Poto Leidsch/Dagblad) reepechieterbjes en afhouwertjes zich op werpen), tussen de bedrijvigheid in de stad door. Toch leven in de brouwerij Want er is, ondanks de aard van Dieppe, toch nog wel het nodige te be leven in het stadje. We schreven reeds, dat de Dieppenaren handige lieden zyn. Op het terrein waar eertijds de hou ten barakken stonden als opvangstcen- trum voor de vissers, het Pare Jehan Ango, tegenover het station tussen Boulevard de la Libération en Boule vard Clémenceau, was bijvoorbeeld een zeer uitgebreide (hoewel niet bijzonder gevarieerde) kermis ingericht. De mod der deed hier en daar weinig onder voor de traditie van de Leidse 3 oktober maar daar kunnen kldinpen prima tegen. Zo'n kermis is een welkome ont spanning, al komt er dan ook wel eens een jongen met een blauw oog van daan. Dat of erger kan je per slot van rekening ook op het schip oplopen. En dan is er de markt, dit week einde al geheel in kerstsfeer. Ner gens anders in Frankrijk is men zo vroeg met de kerstversiering van de straten als juist hier in Dieppe. Dat is óók niet voor niets! We kregen zo de indruk, dat de Dieppenaren zelf nog maar weinig belangstelling voor kerstinkopen hadden, maar dat er heel wat meer door de Hollanders en Duitsers is ingeslagen. De winkels, vooral van souvenirs, be leven in Dieppe een gouden tijd wan neer er vreemde vissers ronddolen. Zonder dat er van Hollandse zijde een woord Frans aan te pas komt zelfs van de commentaren op de prijzen zou je kunnen zeggen „daar is geen woord Frans bij" maken deze zaken een behoorlijke omzet. Zo maken ook de hotels in deze tijd hun „tweede seizoen" van het jaar, vooral nu vele familieleden uit Holland overkomen. Het is moeilyk nog een plaatsje te vinden, wanneer de vloot eenmaal is binnengevaren Overigens ligt die vloot niet stil en verlaten. Er is genoeg aan boord te doen. De laatste zorgen worden besteed aan de vangst van de laatste dagen, het schip wordt weer reisvaardig gemaakt, er wordt gekookt, gegeten en geslapen aan boord, en er is uiteraard het be zoek, het onderling bezoek, het bezoek van familieleden en ook wel van Diep penaren. Baken van rust Temidden van al die drukke bedoe ning ligt het hospitaalkerkschip De Hoop als een baken van rust gemeerd aan de Quai Duquesne, in het aan de stadszijde gelègen eerste havenbekken na de buitenhaven. Dit schip vaart mee met de vloot en blijft in Dieppe liggen, zolang de vissers over 'het Kanaal zwal ken. Begin komende week, wanneer de Hollandse vloot weer geheel naar de thuishaven is teruggekeerd, gaat ook dit gastvrije schip weer naar het vader land. In januari wacht het dan een nieuwe reis, naar de Ierse Zee om daar hulp aan de vissers te bieden. Kerk diensten worden er in Dieppe nauwe lijks gehouden aan boord, want daar is het centrum in de Rue de la Barre voor. Maar dokter Ouwerkerk heeft genoeg werk omhanden, ook wanneer de vissers aan de wal zyn. „Het" centrum Maar by dat alles blijft toch het centrum in de Rue de la Barre de grote trekpleister voor de Hollandse vissers. De vertegenwoordigers van het Dieppe Comité, de predikanten, en ook de vertegenwoordiger van de Redersvereniging voor de Nederlandse Haringvisserij de heer J. Turmer, die nu voor het tiende seizoen als ver bindingsman tussen vissers en plaat selijke autoriteiten optreedt, weten dit maar al te goed, en zy zorgen, dat dit centrum ontspanning en rust kan bieden. Zaterdagavond was de zaal van het centrum eigenlyk te klein voor de vele honderden, die met groot genoegen een filmvertoning bijwoonden. Onder meer werd de film „Hij, zij en de wereld haven" vertoond, die een beeld geeft van de bedrijvigheid van de Rotter damse havens. De feestverlichting in de Rue de la Barre, gefotografeerd bij het Oecumenisch Centrum in de rich ting van de haven, die aan het eind van het verlengde van deze straat ligt. Nergens in Frankrijk is de kerstentour age zo vroeg voltooid, en dit tekent, hoezeer de Dieppe naren hun buitenlandse gasten weten te waarderen, als gast en als klant. (Foto Leidsch/Dagblad) Zondag werden twee kerkdiensten gehouden, beide zeer druk bezocht. De ochtenddienst werd geleid door ds. Groot, de avonddienst door ds. B. Bou ma, van Noordwijk a. Zee. Ds. Pijlman, van Katwijk, had zaterdagavond de dagsluiting verzorgd. In voorbeeldige samenwerking hebben de protestantse kerken van de vissers plaatsen dit een tram uitgebouwd tot een veilige haven voor de vissers, ter wijl him schepen de haven in den vreemde hebben opgezocht. De predi kanten hebben voor de tijd, dat zij in Dieppe vertoeven ook een woongelegen heid in dit tehuis; een aanzienlijke ver betering vergeleken bij de tijd dat het opvangstcenitrum gevestigd was in de houten barakken. Dankbare herinnering Gisterochtend in alle vroegte zijn de schepen weer uit Dieppe uitgeva ren, de meeste voor hun laatste trekken van dit seizoen, een enkele om ook het komend weekeinde nog Dieppe aan te doen. De vrouwen van de vissers zijn weer met hun bussen teruggekeerd naar hun „thuisha vens", waar binnenkort hun echtge noten weer zullen arriveren. Daar, thuis, is het uiteraard veel beter dan in Dieppe. Maar toch zullen ze daar met genoegen terugdenken aan de tijd, die ze in de gastvrije Franse haven doorbrachten. En hoezeer ook de Dieppenaren hun best hebben gedaan om gastvrijheid te tonen, de vreugdevolle herinnering zal in de eerste plaats uitgaan naar wat Ne derlanders zelf in Dieppe aan gast vrijheid, aan zorg, aan medeleven geboden hebben. Er wordt prima werk gedaan in Dieppe, een werk dat de waardering van allen ver dient. Willy Hagenbeek draagt circusleiding over Tijdens het verblijf te Maastricht van het „Circus Manresa", waaraan gedu rende deze winterperiode enkele circuson dernemingen samenwerken in een tour nee ten bate van het Manresa retraite huis te Venlo, heeft de heer Willy Ha genbeek, reeds tientallen jaren direc teur van het „Circus Hagenbeek", mee gedeeld, dat hij volgend jaar bij het be reiken van de 75-jarige leeftijd in novem ber volgend jaar, de leiding van het circus Hagenbeek zal overdragen aan de thans 46-jarige Erie Klant, directeur van Klants dierentuin en dressuursohool te Valkenburg. De heer Klant is een stief zoon van de heer Willy Hagenbeek. Het circus Hagenbeek zal ook onder de nieuwe leiding de oude naam behouden. De heer Willy Hagenbeek hoopt vol gend jaar, ten afscheid aan zyn carrière nog een groots opgezet dressuumummer te brengen van 24 beren, een olifant, een pony en een zwijn. Winstaandeel is geen salaris (Speciale berichtgeving) In het proefproces van een werk nemer tegen de N.V. Wilton Feyen- oord te Schiedam, waarin eerstge noemde betaling eiste van 5.6 rr over zyn winstaandeel is gisteren uit spraak gedaan door nu. Cos van het kantongerecht te Schiedam. Deze ver klaarde de vordering niet ontvanke lijk, wel in hoofdzaak omdat een winstaandeel niet een contractueel bedongen loon is in de zin van de be schikking looncompensatie maar een uitkering uit de netto winst boven en behalve het loon. Daar de werknemers noch op de winstdelingsregeling. noch op de statu ten der N.V. krachtens welke deze wordt uitgekeerd, enige invloed hebben kunnen uitoefenen, moet een winstuit kering worden beschouwd als een een zijdige onverplichte handeling van de zijde van de werkgever. Da eiser wprd veroordeeld tot de kos ten. zijnde f50.— voor het salaris van gedaagde's gemachtigde.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 5