PROF. DR. L. J. REEL NU INFORMATEUR WEERBERICHT Kamermeerderheid niet bereid om een nieuw kabinet te vormen SCHERP BRITS-FRANS DUEL De Gaulle sprak met OVER DE VRIJHANDELSZONE DlJle" ov"r velerlei Engelse vliegtuigen, maar geen oorlogsschepen voor Indonesië 97ste jaargang DINSDAG 16 DECEMBER 1958 No. 29622 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Hermy Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 7.50 per kwartaal; f2.55 per maand; f.0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 NA GEHEIME OPDRACHT (Van onze parlementaire redacteur). In Den Haag heeft men gisteravond aanwijzingen gekregen dat prof. dr. L. J. M. Beel, minister van Staat, reeds enkele dagen bezig is met de uitvoering van een geheime opdracht van de Koningin om te onderzoeken of de vorming van een nieuw kabinet in de huidige verhoudingen mogelijk is. In Soestdijk heeft prof. Beel gisteravond de Koningin voorlopig verslag uitgebracht van zijn bevindingen en aan genomen wordt dat deze negatief waren. Mr. Struycken weer bij de Koningin Er is wel een meerderheid in de Tweede Kamer, die tegenover de PvdA staat, maar deze meerderheid is niet bereid voor anderhalf jaar een nieuw kabinet te vormen. Ten einde het geheime karakter van de opdracht op te heffen, heeft prof. Beel alsnog een informatie-opdracht gekregen. PROF. BEEL eerste geheime opdracht Een informateur vormt niet een nieuw kabinet, maar hij informeert of de vorming van een kabinet mogelijk is. Officiéél heet het. dat de vorstin prof. Beel heeft verzocht „als informa teur op te treden, en wel om na inge steld onderzoek haar te rapporteren over mogelijkheden om op korte ter mijn tot een oplossing van de ingetre den kabinetscrisis te geraken". Minister Struycken; vice-president in het demissionaire kabinet, was gis termiddag reeds in Paleis Soestdijk door de Koningin ontvangen, naar men aanneemt om van hem te vernemen dat de niet-sooialistische ministers be reid zijn aan te blijven onder leiding van de heer Struycken als minister president, die dan de voordracht zou doen tot ontbinding van de Kamer en vervroegde verkiezingen. Hij zou die voordracht dan in de Tweede Kamer moeten verdedigen. Dat zou een leven dig politiek debat worden. Indien na de definitieve inlichtingen van prof. Beel, dat thans geen nieuw kabinet is te vormen, volgende week 23 december het besluit tot Kameront binding zou worden afgekondigd, zou op 27 januari de kandidaatstelling voor leden van de Tweede Kamer kunnen gebeuren, waarna op woensdag 11 maart de verkiezingen zouden kunnen worden gehouden. De Kamer zou dan in tien Voorlichting aan aankomende studenten door N.S.R. Evenals voorgaande jaren worden voorliohtingscursussen gehouden door de Nederlandse Studenten Raad. De organisatie is in handen van het bu reau volkshogescholen en voorlichting van de NSR in samenwerking met het ministerie van O, K. en W. en de volkshogescholen. De voorlichting wordt gegeven over studeren in het algemeen (door een hoogleraar), over verschillende studie richtingen, over de toekomstmogelijk heden van de verschillende studierich tingen en over het studentenleven. Nu en dan regen De Bilt verwacht tot morgenavond: Zwaarbewolkt met nu en dan regen. Matige tot krachtige wind in hoofdzaak tussen zuid en oost. Dezelfde tempera turen als vandaag of iets lagere. (Opgemaakt te 11.15 uur) 17 december Zon op: 8.43 uur; onder: 16.29 uur. Maan op: 12.25 uur; onder: uur. Hoogwater te Katwijk te 7.67 en 20.22 uur. Laagwater te 3.27 en 15.48 uur. Dit nummer bestaat uit 13 pagina's. dagen de geloofsbrieven van de nieuw gekozen leden kunnen onderzoeken en op dinsdag 24 maart zou de Tweede Kamer in nieuwe samenstelling voor het eerst bijeen kunnen komen. Met verder uitstel van het besluit tot Ka merontbinding schuiven de data tel kens een week op. - Het ziet er wel naar uit, dat de kabinetscrisis uitloopt op vervroegde verkiezingen, maar over het tempo zijn de meningen in politieke kringen nog verdeeld. Ook de situatie zoals die gistermiddag in de Tweede Kamer zich ontwikkelde, zou van invloed kunnen zijn op de gang van zaken rond de kabinetscrisis. Elders in dit blad komen wij daar uitgebreid op terug. Tegenstelling tussen Engels liberalisme en eenheidsgedachte van Klein-Europa (Van onze Parijse correspondent) Gisteren is een week van uitzonderlijk druk internationaal diplomatiek verkeer in Parijs begonnen onder weinig bemoedigende omstandigheden: de eerste dag van nieuwe onderhandelingen over de oude kwestie der vrijhandelszone cn de Euromarkt eindigde in een dramatisch duel tussen Frankrijk en Engeland. Geen stap verder is men gekomen en het enige schriele lichtpuntje is, dat de ministers van de Europese Organisatie voor Economische Samenwerking (OEES) op Neder lands initiatief er toch nog in hebben toegestemd op 15 januari opnieuw te ver gaderen, terwijl Engeland beloofde op 1 januari bij het begin van de Euromarkt nog geen vergeldingsmaatregelen in het bijzonder tegen Frankrijk te zullen nemen. Maar die Engelse represailles van een torpedering van de Europese Betalingsunie (EBU) en de formele tarievenoorlog tegen het continent hangen niettemin nu dreigend in de lucht. Minister Sir David Eccles, een berucht tegen stander van de Europese eenheid, die de plaats van de voorzichtige Maudling had ingenomen, heeft gisteravond overduidelijk op Engelse tegenmaatregelen gezinspeeld, waarop zijn Franse collega Couve i^e Murville te kennen gaf niet verder met het mes op de keel te willen onderhandelen. De breuk was toen in feite uitgesproken en niemand ziet hoe de stultken nog gelijmd zullen kunnen worden. wereldproblemen Raketbases ter sprake De Franse minister-president, gene raal De Gaulle, heeft gisteren de Ame rikaanse minister van Buitenlandse Zware verwijten van minister Eccles Het punt waarop de conferentie knel de betreft een bepaling in het verdrag van Rome voor de Euromarkt, waarbij 1 de Zes (Frankrijk, West-Duitsland, Italië en de Benelux) zich bereid ver klaren de invoer van auto's en andere artikelen, die tot dusver geheel of bijna helemaal verboden was, toe te staan ter hoogte van drie procent der natio nale produktie. Engeland zag in deze maatregel een uiting van discriminatie ten nadele van de elf overige OEES- landen. Des morgens was een Benelux- voorstel om de hele OEES van deze bescheiden liberalisatie te laten profi teren door de Zes overgenomen, doch 's middags weigerde Engeland voor de eigen produktie een overeenkomstige maatregel te nemen of ook maar in het vooruitzicht te stellen. Wel wierp minis ter Eccles toen zware verwijten naar Frankrijk, dat zijn OEES-verplichtingen niet nakomt, doch zich wel onderwerpt aan de veel zwaardere eisen van de Euromarkt. De economische tegenstel lingen tussen het Engelse liberalisme en de eenheidsgedachte van Klein- Europa beheersten stellig voor een groot deel deze controverse, die nu in een acuut stadium is geraakt. Overigens vormde Parijs gisteren een diplomatiek carousel. Op twee, drie, vier plaatsen werden gelijktijdig con ferenties tussen twee, zes. zeven, elf of zeventien landen gehouden, met het gevolg, dat er wei heel veel werd ge praat, maar tenslotte zelfs de ministers niet steeds meer zo heel goed wisten of er, en zo ja wélke, besluiten waren ge nomen of compromissen gevonden. Minister Luns toch niet londer vertrouwen Minister Luns, die ondanks zijn de missionaire staat zjjn goede humeur en zijn plezier in grapjes allerminst ver loren had, snelde van het ene ministe rie naar de andere conferentiezaal en in de vroege avond zat hij zo verward tussen de draden van dit diplomatiek kluwen, dat hij onmogelijk zeggen kon, wat er nu eigenlijk allemaal was voor gevallen. In zijn voorlopig beeld over heerste niettemin nog het optimisme. Hij zag toen een zeer redelijke kans, dat op grondslag van het Benelux- voorstel, dat toen al door de Zes was onderschreven, ook een voorlopig ak koord met Engeland en de andere elf landen van Groot-Europa zou kunnen worden bereikt. Een andere reden van het vertrouwen van minister Luns school in het feit, dat Engeland tegen de verwachting in geen moment de in druk had gegeven de vrijhandelszone aan de BerLjjnse kwestie te willen kop pelen. In tegendeel had de Britse mi nister van Buitenlandse Zaken, Selwyn Lloyd zich tot blijde verbazing van sommige andere ministers zeker niet minder krachtig getoond in het voor nemen het Russische ultimatum inzake Berlijn van de hand te wijzen. Slot op pag. 2 Plotselinge koerswijziging Spel waarschijnlijk beïnvloed door Amerika (Van onze Londénse correspondent) Het Britse departement van Buitenlandse Zaken heeft gisteren naar aanleiding van gestelde vragen over Soebandrio's verklaring in Djakarta geantwoord, dat de Britse regering uitvoervergunningen zal verstrekken voor zes „Gannet"-vliegtuigen als deel van een door de Indonesische regering in Engeland geplaatste order van 18 van deze toestellen. Het departement zeide echter uitdrukkelijk, dat Engeland geen oorlogsschepen aan Indonesië zal leveren. De door de Fairey- fabrieken gebouwde „Gannet" is een van twee straal-propeller- motoren voorzien marine-vliegtuig, dat uitgerust met raketten en torpedo's vooral bedoeld is als anti-duikbootwapen. Een van de beide motoren kan tijdens de vlucht worden stilgezet om langzaam kruisen mogelijk te maken. vestigd, hetgeen niet wegneemt, dat na tuurlijk wel degelijk op de gebruikelijke diplomatieke wijze de kwestie van de eventuele levering van de „Gannet" zal zijn aangeroerd. De geruststellende ver zekering van Soebandrio inzake Nieuw- Guinea moet thans in zekere zin die nen als pleister op de wonde voor degenen, die door het besluit allerminst zijn gesticht. Zaken, Dulles, ontvangen, met wie hij sprak over wereldproblemen. Een Fran se woordvoerder zei na afloop van het onderhoud dat anderhalf uur duurde, dat de beide staatslieden het er over eens waren, dat men inzake Berlijn een krachtige houding moet aannemen. Van betrouwbare zijde werd nog ver nomen, dat de bouw van bases voor raketten voor middelgrote afstand in Frankrijk het belangrijkste onderwerp van gesprek is geweest. De Fransen willen in grote mate zeggenschap over dergelijke bases hebben wanneer en voorzover ze op Frans gebied worden gebouwd. Naast hun overleg over de raketbases en de Russische nota inzake Berlijn, hadden De Gaulle en Dulles ook ge sproken over het Duitse probleem en De Gaulles voorstellen inzake nauwere samenwerking tussen Frankrijk, Ame rika en Engeland. Het Algerijnse vraagstuk was genoemd in verband met de behandeling in de V.N. van de Afri kaans-Aziatische resolutie, waarbij de V.S. zich onthielden. De Gaulle sprak later nog met de Italiaanse premier Fanfani en zou van daag en woensdag nog ontmoetingen hebben met de Oostenrijkse kanselier Figl en de Britse minister van Buiten landse Zaken, Selwyn Lloyd. Het conservatieve Parijse blad Paris- Presse schreef gisteren dat De Gaulle zijn land aan Dulles als een grote mo gendheid heeft voorgesteld. Het blad drong er op aan dat De Gaulle zijn stelling naar voren brengt dat de NAVO zijn geldigheid over de gehele wereld gaat uitstrekken, speciaal daar waar het nodig is de communistische macht binnen de perken te houden. Naar wij vernemen hebben de Indo nesische piloten, die deze toestellen zul len bemannen, hun opleiding in Enge land reeds achter de rug. Deze ge schiedde nog voor dat de actie der opstandelingen in Indonesië was begon nen. Het betreft een groep vliegend personeel van waarschijnlijk 30 tot 40 man. Tot de uitvoervergunning werd be sloten na langdurige onderhandelingen en na de betaling door Indonesië aan Engeland van een flink bedrag voor de vliegeropleiding. De beslissing viel na dat Soebandrio tijdens zijn jongste be zoek aan Londen zijn Britse collega, Selwyn Lloyd, de verzekering had gege ven, dat Indonesië geen agressieve be doelingen koestert ten opzichte van West Nieuw-Guinea. Na afloop van zijn bezoek aan Enge land als gast van de Britse regering, had Soebandrio met nadruk verklaard, dat hij niet was gekomen om bepaalde zaken te doen, doch slechts voor een algemene gedachtenwisseling. Formeel kan deze lezing ook thans worden be- Wat E-igeland betreft is hier name lijk een plotselinge koerswijziging ten opzichte van Indonesië in het spel, waarschijnlijk beïnvloed door bepaal de, reeds door de Ver. Staten aan Indonesië verstrekte financiële en ivapenhulp. Een factor bij deze trans actie is waarschijnlijk ook de in En geland heersende werkeloosheid. De Britse militaire vliegtuigindustrie is vooral verlegen om orders door de omzwaai van de Britse defensie naar de geleide projectielen. Slot pag. 2 Een wonderlijk dagboek Even boeiend als mysterieus is 1 Pierre Nords roman „Dagboek van een afperser", dat wij van morgen af als dagelijks vervolgverhaal in i ons blad gaan pubilceren. Een vreemd dagboek is het, vreemd, omdat alles wat de ver moord gevonden afperser Vindon in i zjjn tot op de laatste dag bijge- 1 houden notities over zijn misdadige praktijken heeft vastgelegd, bjjna i tot in finesses door zijn slacht- offers tegenover de recherche wordt bevestigd. Wat was het doel van deze zelfbeschuldiging en van dit i i aan de openbaarheid prijs geven van zjjn duistere drjjfveren door 1 een man, die steeds alle publici- teit heeft geschuwd? Niet alleen i. de politie met het onderzoek in deze moordzaak belast maar ook de lezer van dit zeer ongebruike- lijke verhaal stelt zich die vraag, i En men zal er geen antwoord op vinden, voordat men tot het I laatste hoofdstuk gevorderd is. De Britse levering der Gannetvliegtuigen Vandaag in N.A.V.O.-raad ter sprake (Van onze correspondent) De levering van de zes Britse Gannet vliegtuigen aan Indonesië - men zie el ders - zal op de NAVO-zitting, die van daag in het Palais Chaillot te Parjjs is begonnen, ter sprake worden gebracht. De Britse regering, die het initiatief tot de bespreking heeft genomen, zal - naar men venvacht - een uiteenzetting geven van de redenen, die hebben geleid tot het verstrekken van de uitvoerver gunningen. De woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag heeft intussen bevestigd, dat Nederland niet tevoren is geraadpleegd, maar slechts op de hoogte is gesteld van het Britse voornemen om de levering van de Gannet-vliegtuigen vrjj te geven. Onze Londense correspondent meldt: De Gannetvliegtuigen, welke in Enge land gebruikt worden, dienen ook als De fractie van de Partij van de Arbeid, gevolgd door de commu nisten, verlaat de vergaderzaal van de Tweede Kamer, nadat besloten was, dat alle belastingvoorstellen tegelijk zouden worden behandeld. Nog geen stemming in Tweede Kamer De vergadering van de Tweede Kamer vanmiddag begon ver over het vastgestelde tijdstip, n.l. om half twee. De voorzitter, dr. L. G. Kortenhorst was namelijk in be spreking met de informateur, prof. dr. L. J. M. Beel. Toen hij de zit ting eindelijk opende deed hij allereerst mededeling van een in gekomen brief van prof. Beel. ,,In verband met de opdracht, die ik van de Koningin heb gekre gen", aldus prof. Beel, ,,zou ik het bijzonder waarderen, indien tijdens mijn onderzoek naar de mogelijk heden voor de vorming van een kabinet, geen beraadslagingen en geen besluiten worden genomen in de Tweede Kamer, die het onder zoek ongunstig zouden beïnvloe den". Het ligt in de bedoeling van prof. Beel deze week rapport over zijn bevindingen aan de Koningin uit te brengen. De voorzitter stelde daarop voor de belastingontwerpen maandag a.s. opnieuw aan de orde te stellen. Omdat er onzekerheid bestaat over de vraag over welk wetsontwerp maandag j.l. is gestemd, stelde de voorzitter voor de belastingontwerpen dan te behan delen alsof er niet is gestemd. Mr. Burger (P.v.d.A.) wilde liever op het aan de orde stellen van alle belas tingontwerpen terugkomen. Hjj had geen bezwaar tegen uitsel, maar hjj wei gerde er de verantwoordelijkheid voor te aanvaarden, indien er daardoor moeilijkheden ontstaan met de omzet belasting op 1 januari a-s. Boos merkte hjj op, dat de Kamer zelfs een conflict heeft gezocht met een demissonalr ka binet. Prof. Romme (KVP) had eveneens geen bezwaar tegen uitstel en verder wilde hij niets zeggen, teneinde niet zoals de heer Burger in strjjd te ko men met de brief van prof. Beel. De heer Burger vroeg hierna de brief nog eens voor te lezen. De voorzitter deed dit. Besloten werd op de gisteren gehou den stemming terug te komen en vol gende week de belastingontwerpen ver der te behandelen. een vliegend waarschuwingssysteem voor de nadering van een vijand. De toestel len zjjn daarom uitgerust met een inge wikkelde en hoogst geheime radar ap paratuur. In Londen gelooft men echter dat het onwaarschjjnlijk is dat deze apparatuur beschikbaar zal worden gesteld aan Indonesië. De Britse vloot gebruikt de Gannet in haar hoedanigheid van alarmsignaal, maar schaft ze thans af in de andere functies ten gunste van helikopters aan gezien de Gannet een veel geringere reikwijdte bezit dan de moderne straal jagers en deze toch niet kunnen ver vangen.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1