Politieke bedrijvigheid op eerste crisisavond Zullen de andere ministers als rompkabinet in functie blijven? VEERBERICHT SOCIALISTISCHE MINISTERS VRAGEN ONTSLAG V.V.D. wil nieuwe verkiezingen Ministerraad in ijltempo bijeen Prins Bernhard opende Europees cultureel congres te Milaan ste jaargang VRIJDAG 12 DECEMBER 1958 No. 29619 EIDSCH DAGBLAD Irecteur: J. W. Henny loofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f7.50 per kwartaal; f.2.55 per maand; f.0.59 per week Witte Singel 1, Leiden Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 KABINET-DREES VALT UITEEN (Van onze parlementaire redacteur) Het kabinet-Drees is gisteravond om drie nuten voor zes gevallen. Minister Hofstra dt af omdat de Tweede Kamer met 88 tegen stemmen een motie en een amendement heeft genomen. Slechts de P. v. d. A. en de commu- :en stemden tegen. Hierdoor wordt de verlen- ig van de tijdelijke belastingverhogingen be lt tot één jaar. Echter met het verzoek aan regering om de Kamer tijdig in de gelegenheid stellen er over te beslissen of de verlenging ik voor 1960 nodig zal zijn. Maar de minister an Financiën wilde nu reeds zekerheid hebben atrent de verlenging van die belastingverhoging n in 1960. Zonder die zekerheid meent hij de rantwoordelijkheid niet langer te kunnen dra- n. Het aftreden van minister Hofstra betekent. dat ook de andere socialistische ministers niet zullen aanblijven» verklaarde minister-president dr. Drees. Gezien de grondslag en de samenstel ling, zo zei hij, raakt dit de basis van het gehele kabinet. De verwachting was dus na afloop van de vergadering, dat de socialistische ministers hun „ontslag" zouden vragen en de andere ministers hun portefeuilles „ter beschikking" zouden stellen. Gisteravond heeft de ministerraad anderhalf uur de situatie besproken. Hedenochtend was nog niet bekend, wat er was besloten. Eerst moest H.M. de Koningin volledig op de hoogte zijn gebracht. Dr. W. Drees heeft vanochtend om tien uur een bezoek gebracht aan de Vorstin in Huis ten Bosch te Den Haag. Hedenmiddag zou het kabinet weer bijeenkomen. Omdat een nieuw kabinet nog slechts een goed jaar voor de boeg zou hebben l in een sfeer vol verkiezingsrumoer niet rustig zou kunnen werken, achtte •of. Oud (VVD) de beste oplossing, dat de niet-socialistische ministers aan- Üven als een rompkabinet. Dit kabinet zou dan aan de Koningin moeten voor ellen over te gaan tot Kamerontbinding en nieuwe verkiezingen, waarna een tuwe formateur een kabinet voor vier jaar kan vormen. 'f deze oplossing, die ook de KVP zou wensen, mogelijk is, valt sterk te be- ifelen. Dr. Drees heeft verklaard dat de verlenging met een jaar (in plaats van fee jaar) niet voor het „gehele" kabinet onaanvaardbaar is. Er is dus géén Inflict tussen het gehele kabinet en de Kamer. Dan ligt Kamerontbinding met fcuwe verkiezingen niet voor de hand, maar veeleer een aangevuld kabinet pnder socialistische ministers) dat dan moet steunen op de ruime Kamermeer- jrheid, die achter de motie en het amendement stond. De P. v. d. A. is dan positie-partij. dat allerlei zaken met de Tweede Ka mer kunnen worden afgehandeld en de Eerste Kamer alle Degrotingen met de ministers kan afdoen. Beslissing is thans aan de Koningin De beslissing over de oplossing ls 1 de Koningin. Maar op grond van de •lementaire gebruiken is het waar- jjnlijk dat de socialistische ministers a ontslag krijgen. De overige minis- 5 zullen dan de opdracht ontvangen te blijven en te zorgen voor de ver ging van de tijdelijke belastingverho- igen voor 1959. De Kamermeerderheid dan t.z.t. moeten beslissen of de ver ging al of niet ook voor 1960 nodig zijn. Iet veiligstellen vóór 1 januari a.s. de tijdelijke extra belastingop- sngst is een dringende zaak. Daarna worden overwogen of Kameront- ding en nieuwe verkiezingen moeten gen. )e Kamer kan eventueel worden ont- ïden op termijn, zodat het kabinet i pas aftreedt na het resultaat van verkiezingen. Dat heeft het voordeej, Veel wind 5e Bilt verwacht tot morgenavond: anvankelyk zwaar bewolkt met regen, er wisselend bewolkt met plaatselijk tele builen. Krachtige tot storm- ïtige wind en langs de kust tijdelijk Tm tussen zuid en west. Stijging van nperatuur. (Opgemaakt te 11.15 uur). 13 DECEMBER n op: 8.39 uur; onder: 16.28 uur. ian op: 10.31 uur; onder: 20.05 uur. ogwater te Katwijk te 4.49 en 17.06 u. Rgwater te 0.35 en 12.58 uur. Mt nummer bestaat uit 20 pagina's. Een onderonsje tussen minister president dr. W. Drees en minister hl. Hofstra tijdens de spannende Kamerzitting van gistermiddag. Aan Koningin ontslag P. v. tl. A.- ministers aangeboden Overigen stellen hun portefeuilles beschikbaar Vanmorgen tegen twaalf uur ontvingen wij de volgende mede deling. Hare Majesteit de Koningin heeft hedenmorgen in het Huis ten Bosch de minister-president, dr. W. Drees, gedurende vijf kwartier ontvangen. Dr. Drees heeft aan de Koningin een brief met ont slagaanvrage van de minister van Financiën overhandigd, benevens een brief waarin, in aansluiting daarop, hijzelf en de ministers van Justitie, van Sociale Zaken en Volksgezondheid en van Land bouw, Visserij en Voedselvoorzie ning en de staatssecretarissen drs. E. H. van der Beugel, mr. dr. A. A. van Rijn en M. van Veen aan de Koningin eveneens hun ontslag verzoeken en inhoudende de mede deling, dat de overige ministers en staatssecretarissen in verband met deze ontslagaanvragen hun porte feuille ter beschikking van Hare Majesteit stellen. De Koningin heeft de verzoeken in beraad genomen en de ministers en de staatssecretarissen verzocht al datgene te blijven verrichten, dat zij in het belang van het Ko ninkrijk noodzakelijk achten. Nog geen beslissingen „H.M. de Koningin gaat thans de ge bruikelijke adviseurs raadplegen. Het is heel logisch, dat daarbü de gehele situatie zal zijn betrokken. Men kan geen beslissingen verwachten, voordat H.M. dit overleg heeft gepleegd". Dit zeide vanochtend de minister' president bij het verlaten van Huis ten Bosch, voor de beantwoording van ver dere vragen verwijzende naar het offi ciële communiqué. Dr. Drees herhaalde, dat op dit moment nog geen beslissin gen kunnen worden genomen. Belangrijke argumenten Voor Kamerontbinding en nieuwe verkiezingen moeten zeer belangrijke ar gumenten kunnen worden aangevoerd, omdat de grondwet verkiezingen voor het parlement om de vier jaar voor schrijft. De Koningin heeft echter te allen tijde het recht de Kamer te ont binden op voordracht van het Kabinet. Maar wanneer er partijen zijn, die daar tegen bezwaar hebben, volgt achteraf in de Tweede Kamer daarover een debat, waarin hevig kan worden gefoeterd te gen de minister-president die de voor dracht heeft gedaan. Dat was het geval in 1933 met Kamerontbinding toen mi nister-president Ruijs de Beerenbrouck zelfs werd beschuldigd van dictatuur. „Rechts" kabinet Uit het bovenstaande blijkt echter dat nieuwe verkiezingen helemaal niet zeker zijn en veeleer kan worden verwacht, dat een versterkt „rechts" kabinet, zon der vertegenwoordigers van de VVD, optreedt tot midden 1960 met de PvdA in de oppositie. Vooral van de zijde van de KVP en de VVD zal echter worden getracht voor 1960 een andere oplossing te verkrijgen door vervroegde verkiezingen. In AR- kring voelt men daar niet zoveel voor, maar men ziet nog geen betere uitweg. In de kring van de CHU hoopt men dat op de een of andere manier de samen werking in de loop van enkele maan den nog kan worden hersteld. Eenheid van gedachten is er in de niet-socialis tische partijen nog niet. (Een verslag van de dramatische Ka merzitting van gistermiddag geven wij elders in dit blad.) Voor ingewijden geen verrassing (Van onze Haagse correspondent) Onmiddellijk na afloop van de dramatische Kamerzitting ontplooi de zich bij de verschillende politie ke partijen gisteravond een grote activiteit. Zoivel de leden van de KVP, als van de VVD. hielden intern beraad over de situatie, die voor ingewijden geen enkele verrassing bood. Immers in de ochtend van gisteren ivas het ai duidelijk, dat de inzichten van minister Hofstra met de meerder heid van de Kamer dusdanig ver schilden, dat een compromis niet meer mogelijk moest worden ge acht. Slechts de fractie-voorzitter van de PvdA, de heer Burger, heeft zich gis teravond tijdens een openbare vergade ring laten verleiden tot het doen van een openhartige verklaring. Dat ge beurde tijdens een werkersvergadering van de PvdA van de federatie Den Haag. „Er moet ernstig rekening mee worden gehouden, dat de Party van de Arbeid voor geruime tyd uit de regering zou kunnen zijn", aldus mr. Burger. Zichzelf de vraag stellende wat er dan wel zal gaan gebeuren, betoogde de heer Burger dat hy geen profetische gaven had. Hij wees erop, dat de KVP-fractie- leider, prof. mr. C. P. M. Romme, „al weken schermt met de mogelijkheid van Kamerontbinding". Een dergelijke ont binding, waartoe de Koningin kan be sluiten in geval van onoverbrugbaar me ningsverschil tussen de volksvertegen woordiging en de regering, zou beteke nen, dat er verkiezingen zullen moeten worden gehouden. „Ik zou onder deze omstandigheden de uitslag van die ver kiezingen best eens willen zien", aldus de heer Burger, „want Kamerontbinding als uitweg uit de crisis zou betekenen, dat de groeperingen, die, vanmiddag 88 vóór-stemmers voor de motie-Romme opleverden, niet bij machte zouden zyn een kabinet te vormen, nadat ze deze regering-Drees eerst naar huis hebben gestuurd". De heer Burger wees er overigens op, dat er andere middelen zyn om uit de huidige impasse te geraken. Voor televisie Voor de televisie heeft ir. Vos zyn zienswyze te kennen gegeven, evenals de fractievoorzitter van de KVP, prof Romme en minister Hofstra. Nog gisteravond is de ministerraad in de Treveszaal te Den Haag in vergade ring byeengekomen. Over het besproke ne wenste geen der ministers enige me dedeling te doen. Algemeen was men in parlementaire kringen gisteravond van mening, dat door het aftreden van de socialistische ministers, ook de overige leden van het kabinet dr. Drees duidelijk te kennen hebben gegeven geen verdere verant woordelijkheid te willen dragen. Het is evenwel gebruikelijk dat een dergelijke beslissing eerst publiekelijk wordt ge maakt. nadat de minister-president H M. de Koningin daarvan in kennis heeft gesteld. f Geen opwinding Dat de crisis niet onverwacht is geko men, moge blijken uit het feit dat bij de woordvoerders van geen der grote par- treu «en opmerkelijke opwinding kon .rdo» proken. .iiau* hebben wij een conflict voor zie ii'- aldus de unanieme opvatting der woordvoerders. By diegenen, die behoren tot de WD, zou men kunnen spreken van een zeke- De strijd is gestreden, de beslis sing in principe gevallen: minister president dr. W. Drees verlaat het gebouw van de Tweede Kamer nadat hij ondubbelzinnig had ver klaard, dat de socialistische minis ters, dus ook hijzelf, niet langer de verantwoordelijkheid voor het re geringsbeleid konden dragen. Om de vrijheid! Doelstelling is „een verenigd Europa" Vandaag is te Milaan het tweede congres van de „Fondation Europeenne de la culture" geopend, dat zondag a.s. zal worden besloten. Prins Bernhard hield een openingsrede. Daarin zeide hij o.a. dat, wil Europa de strijd tegen de bedreiging der culturele vrijheid met kans op succes kunnen voeren, het als eenheid zal moeten optreden. Dan zal het zich moeten verenigen met opoffering door elk individueel land van een deel der eigen souvereiniteit. Opgericht in 1954, heeft de Fondation na een bescheiden werkzaamheid van enkele jaren in 1957, nu juist een jaar geleden, de behoefte gevoeld haar on derbouw te verbreden. Het was enerzijds noodzakelijk een veel groter aantal in dividuele personen met haar arbeid be kend te maken, anderzijds was het drin gend nodig wilde zij méér kunnen doen dan tot dat. ogenblik ook finan cieel sterker te staan, aldus Prins Bern hard. Zo is men gekomen tot het grote en zo geslaagde congres van Amsterdam van november 1957. Velen uwer waren daar aanwezig en ik herinner dan ook slechts aan de redevoeringen van twee grote leiders van het nieuwe Europa, dr. Adenauer en monsieur Spaak, die daar in Amsterdam van hun geloof in dat nieuwe Europa getuigden. Het resultaat van Amsterdam was tweeërlei. In de eerste plaats werd een niet onbelangrijk aantal personen uit verschillende landen individueel lid van de Fondation, daarmede aan de Fondation het gewenste grotere plat form gevend. In de tweede plaats ver leenden speciaal het Nederlandse en Advertentie het Duitse bedrijfsleven belangrijke financiële steun aan de Fondation, waarmede werd bereikt, dat de Fonda tion voor een jaar of 2, 3 in staat zou zijn zich zonder al te grote finan ciële zorgen te bezinnen op haar nieuwe taak en haar arbeid verder te ontplooien". „Het sinds het Amsterdams congres verstreken jaar heeft die bezinning en ontplooiing gebracht. Wij pry zen ons gelukkig, dat op dit congres in ons midden zal zijn prof. dr. W. Hallstein, voorzitter van het Comité van de European Economie Union, zo zeide Prins Bernhard voorts. Hy draagt op zijn eigen Europees terrein de hoogste verantwoordelijkheid. Dat juist hij hier aanwezig wil zijn en ons wil toespreken, bewyst dat hij van de grote betekenis van de Europese toe nadering en samenwerking, ook op cul tureel gebied doordrongen is. Dat geeft ons moed om op ons terrein voort te gaan. Moge onze arbeid een steentje bij dragen tot verwezenlijking van het ideaal, dat wjj allen in de verte zien: een verenigd Europa! Hierop verklaarde de Prins het con gres voor geopend. NIEUWE RIJN 30-32 LEIDEN - TEL: 24244 rc opluchting. Geen van de zegslieden wilde ons principiële uitspraken doen. Vrywel allen refereerden aan de opvat ting, welke prof. Oud tydens de Ka merzitting tot uitdrukking had gebracht, nJ. dat men in liberale kring allang de overtuiging was toegedaan, dat het hui dige kabinet geen lang leven zou zyn beschoren. De verklaring van prof. Romme, voor zitter van de KVP-fractie, kwam in hoofdzaak hierop neer, dat hij het op recht betreurde, dat minister Hofstra in de aanneming van zyn (Romme'si mo tie, aanleiding had gevonden om zijn ontslag aan te bieden. Eveneens be treurde hy het dat ook de vier andere socialistische ministers uit het kabinet zouden treden. Verzet in Tibet en Buiten-Mongolië tegen communisten Li-Joeng-hsjin, voorzitter van de nationalistische regeringscommissie voor Mongoolse en Tibetaanse zaken, heeft gisteren in de hoofdstad van Formosa, j Taipeh, verklaard, dat er in de loop van dit jaar bij het neerslaan van de anti-communistische opstanden in Ti bet en Binnen-Mongolië duizenden mensen om het leven zijn gekomen. Men schat dat er meer dan 300.000 Tibetanen en bewoners van Binnen- Mongolië betrokken zijn geweest bij deze opstanden. Li zei, dat het verzet in januari in Binnen-Mongolië is begonnen en zich daarna heeft verspre:d over de provin cies Sin e bi an g en Kansoe en wel tot aan de grenzen van India, Pakistan en Birma. De Chinezen hebben zowel troe pen als vliegtuigen ingezet om het ver zet te breken.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1