TRIUMPH k zeg als Algerijns nationalist: Gaulle is onze laatste hoop Nieuw! De 2-in-l sigaret! hmed zaagt 's nachts telefoonpalen door voor F. L.N., overdag zet hij nieuwe voor Fransen arteling, haat en geschreeuw Adenauer verzuimde fraaie kans op groter eenheid in eigen huis Nobelprijzen uitgereikt in Oslo en Stockholm zonder Pasternak Jaargang Donderdag 11 december 1958 Vierde blad no. 29618 „WIJ KUNNEN NIET ZONDER ELKAAR" (Van onze reisredacteur) luatie vol ironie 1* irs, december De chauffeur, 5 naar het vliegveld reed - een g vijftiger en een net geklede A ende huisvader zo te zien - vloeiend Frans, maar zijn ■e haar krulde een beetje bo- n blanke, intelligente gezicht, ij Fransman of Algerijn? ,JLI- 5® meneerhonderd procent. En het geweten. Ik ben pas een taanden vrij. Ik heb een jaar p interneringskamp gezeten. Ik c irvan verdacht een FLN-ter- in mijn taxi vervoerd te heb- est mogelijk trouwens. Ik kan iet aan iedere passagier vra- hij lid is van de FLN? Als hij zegt hij het toch niet. Maar ik ben vier dagen lang ver- En gemarteld natuurlijk. Nee, e badkuip, maar roei de elek- it en de fles, En daarna, zon- rm van proces, een jaar in het I Voordat ik erin ging, was ik I lationalist, ik had het druk 1 om mijn gezin van acht per- tag te onderhouden. Maar nu ben 843 nationalist. Toen ik uit het kwam, was mijn taxi weg en jezin heeft een jaar honger Smerige oorlog. Als Ferhat en De Gaulle maar eens onder JT gen konden praten. Weet U, i gerijnen vinden De Gaulle een e man. Op de dag van het ve lum heb ik mijn hele familie g iht gegeven hun „ja" aan De 98 r te geven. Maar net toen wij het stembureau wilden gaan, en de parachutisten. „Stern- brulden ze en haalden ons het dt. Zij hebben mijn 75-jarige ir voortgeduwd. Ik zei: „Doe moeite heren. Wij stemmen Niet voor U weliswaar, maar De Gaulle". De Gaulle is onze e hoop voor vrede in Algerije, de Fransen hier saboteren Wat eën probleem! Ik ben na- ist, maar ik wil niet dat de en hier weggaan. Dat zou een mische ramp geven. Wij moe- in nieuwe band met Frankrijk i, wederzijds belang en weder- respect. Wij kunnen niet zon- Ikaar, maar al wat ik zie is 'ling en haat en bloed en ge- luw. En het ziet er naar uit het nog wel even duren zal uur later zat ik in het vliegtuig t gemarteld Algerije gleed onder sg in het donker van de Afrikaanse, met al zijn tragische conflicten. ;yn miljoenen Fransen voor wie je sinds generaties een vaderland orden en die nu in diubbele doods- rverkeren, bang voor het rijzend ïer mohammedanen, bang door rijk in de steek gelaten te worden. Ün tienduizenden Algerijnen in de genkampen, die men de buiten- journalisten niet wil laten zien. m bevolking die leeft tussen hamer tnibeeld van terreur en contra-ter- Ahmed de muzelman", zei mij een e majoor," zaagt 's nachts onze mpalen door op order van de FLN -m anders de hals afsnijdt. Over- »men wij hem halen om weer nieu- efoonpalen te plaatsen en 's nachts hij ze weer om Zo werkt hij dag ebt. Het is maar' goed, dat de arme af en toe een maand rust in de ge- nis krijgt, wanneer hij 's nachts onze patrouilles betrapt wordt", majoor zag de krankzinnige ironie de situatie. Een parachutisten- ;1 hield zich niet met zulke over- gen bezig. Zijn motto was: „Niet maar schieten. Heel eenvoudig: et le type est par terre" („Paf en ut ligt op de grond"). Het verve- is dat er zovéél Algerijnen zijn. kan moeilijk negen miljoen maal doen. Vat kan men wèl doen men wèl kan doen? „De Gaulle is ïnige hoop", zei de taxi-chauffeur et zijn korte verhaal de Algerijnse lie zo juist had gekarakteriseerd, »en (mèt de Gaulle) zou wensen, pmatigde nationalisten zoals hij in leuwe Franse parlement zouden ze- Biedt die in De Gaulle belichaam- ►op veel uitzicht op een spoedige kg? Men moet vrezen van niet. aulle's poging om via een handige ike manoeuvre eerst een wapen- ■nd met de FLN te bereiken en ver is uit vrije verkiezingen een Alge- gesprekspartner te construeren is op een totaal echec uitgelopen. Ugerynse conflict is terug in de impasse. Men kan het niet op- l zonder met de FLN te praten, men kan niet met de FLN praten r een nieuw conflict in Frankrijk B scheppen. Zeker heeft De Gaulle armslag dan ooit een Franse "ege- ^óór hem heeft gehad, maar die ag is niet onbeperkt. De Franse eiding, bezeten door de gedachte eindelijk een overwinning", zal ook kern geen „abandon", geen in de laten gedogen, de passieve weer- die zü De Gaulle's beleid in Alge- 4edt, spreekt duidelijke taal. uitslag der Franse verkiezingen, julf van nationalisme uitdrukkend kt die armslag verder. Kan De ie, buiten het blok van 71 „vrij zen" Algerijnse afgevaardigden om, de FLN ondeihandelen? Kan hij n de FLN om het Algerijnse pro- i met die afgevaardigden oplossen? net er niet naar uit. Bovendien de Gaulle's beschikbare tijd ten i. Over enkele weken zal hij presi- Frankrijk zijn, het is een open sidentschap hem in staat zal stellen naast de passieve weerstand van de legerleiding in Algerije, ook nog de pas sieve weerstand van Soustelle c.s. in regering en parlement te overwinnen. Hljllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllljill Onze reisredacteur, W. L. Brugsma, 1 besluit met bijgaand artikel zijn reportage over Algerije. Wij her- n vatten hiema de publikatie van zijn M tijdelijk afgebroken artikelen-serie over de Franse gebieden in Zwart Afrika. Vooralsnog grote woorden Het is in Parijs geen geheim, het is trouwens ook geen wonder dat De Gaulle dodelijk vermoeid is, bijna aan het eind van zïjn fysieke en psychische krachten lijkt. Het onoplosbaar schijnende pro bleem, dat voorlopig beslissend is voor Frankrijks politieke toekomst, is daar een van de voornaamste oorzaken van. Beslist het alleen over Frankrijks toe komst? De Gauille heeft op zijn jongste reis langs de in exploitatie genomen bo demschatten van Algerije en de Sahara ideeën ontwikkeld, die niet ontbloot zijn van grandeur. „De Sahara sleutelstelling voor de band tussen het Middellandse- Zeegebied en tropisch AfrikaEur- afrikaband tussen Oost en West". In Frankrijk is de gedachte aan de „grands ensembles", de grote gemeen schappen, aan de orde van de dag. Maar het zijn vooralsnog grote woorden! Van de toch al moeilijk te verwezenlijken Euratfrika-gedachte kan niets komen wanneer Frankrijk niet éérst het Alge rijnse probleem tot oplossing brengt. Nu De Galule's politieke aanpak van het pro bleem is mislukt, schijnt hij een econo mische benadering te willen wagen. „Wanneer de Algerijnen een menswaar dig bestaan wordt verzekerd en de oor zaken van de rebellie worden opgehe ven, zal het vraagstuk uit de wereld zijn". Zonder de stoutmoedigheid van De Gaulle's vijftienjarenplan voor Algerije in twijfel te trekken, zonder het belang van de grote economische objecten, de olie- en de gasbronnen van de Sahara, het staalcomplex van Böne, te verklei nen moet men ten eerste afwachten of Frankrijk de economische taken, die het niet alleen in Algerije, maar ook in Afrika en Europa op zich neemt, zal kunnen volbrengen, ten tweede vaststel len dat een vrede in Algerije niet kan wachten op de ver in het verschiet lig gende sociaal-economische gelijkschake ling van Algerije met Frankrijk en ten derde: zeggen dat de oorzaken van de rebellie niet alleen op het sociaal-eco nomische maar zeker ook op het poli tieke vlak liggen. Ook de éénheid-voor stander Abdessaiem zegt: „de Algerijn wil niet meer alleen genoeg te eten heb ben. Hij wil ook dat men de hoed voor hem afneemt". de voorlopige Algerijnse regering van Ferhat Abbas, die kunnen voor Frank rijk alleen aanvaardbaar worden ge maakt, wanneer Frankrijk voor hetgeen het in Algerije gééft, elders iets terug krijgt Met andere woorden: een auto noom Algerije met Tunesië en Marokko verenigd in een federale Maghreb, die op zijn beurt deel uitmaakit van de Franse gemeenschap. Die gemeenschap zal dan moeten evolueren tot een werke lijke confederatie van vrdje en gelijke staten of tot een Frans Gemenebest, een ontwikkeling die trouwens ook in Frans zwart Afrika binnen korte tijd nood zakelijk zal blijken. In die richting en in die richting alleen zal Frankrijk zdjn voortgezette aanwezigheid in noord èn in zwart Afrika kunnen zoeken. En dan wordt het tijd over Eurafrika te gaan spreken. 20.000 Nederlanders kunnen naar Ecuador Ecuador Is bereid tot 20.000 Neder landse boeren en vaklieden aan grond en werk te helpen. De regering van deze stabiele Zuidamerlkaanse landbouw- staat Is bereid een klimatologisch goed gelegen streek aan te wijzen voor Neder landse vestigingen. In het bijzonder ook wordt gedacht aan ge repatrieerden cul tures-deskundigen uit Indonesië. Deze mededeling bracht dr. f. j. Strasser, vertegenwoordiger van een groep belangrijke Nederlandse indus triëlen in Zuid-Amerika dezer dagen over. De minister van buitenlandse Za ken mr. J. M A. H. Luns deed hiervan mededeling in' de Tweede Kamer. De regering van Ecuador is bereid aan Nederlandse immigranten alle steun te verlenen voor een redelijke basis voor de toekomst. Binnenkort zal nader contact tussen Nederlandse emigra tie-autoriteiten en dr. Strasser plaats vinden. VERHOGING DER IJK-TARIEVEN De tarieven voor het ijkwezen zullen op 1 januari veihoogd worden met 20 tot 25%. Staatssecretaris van Economi sche Zaken Veldkamp heeft deze maat regel aangekondigd in een verklaring die hij op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid J. M. Peters heeft gegeven. Geschil Brandt en Bondskanselier Pleidooi voor internationaal samengaan inzake Berlijn in sterke mate verzwakt Onverkwikkelijk incident (Van onze correspondent te Bonn) Op het ogenblik dat van Westduitse zijde gepleit wordt voor Westelijke eensgezindheid inzake de kwestie-Ber- lijn is de tegenstelling tussen de West duitse regering en die van West-Berlyn nog eens in volle hevigheid in de open baarheid gekomen! De Westberlijnse burgemeester Willy Brandt stuurde gis teren zjjn senator Klein naar Bonn, waar deze de bevreemding van Brandt tot uitdrukking bracht over het feit, dat Adenauer bij zijn laatste bezoek aan West-Berlijn niet genoeg contact met de burgemeester heeft gehad. Van de zijde van de Westduitse regering is dit onmiddellijk en zeer scherp ontkend. Senator Klein had gisteren een on derhoud met de vice-Bondskanselier, prof. Erhard, wie hij meedeelde dat, naar de mening van de Westberlijnse Senaat, de politieke situatie een beter contact tussen de Bondsregering en de Senaat noodzakelijk maakt, waartoe Brandt- overigens nog altijd bereid is. De voornaamste grief der Westberlijners is, dat Adenauer bij zijn bezoek aan hun stad op korte termijn een gesprek met Brandt over de Russische nota heeft afgezegd. Deze Westberlijnse klacht is door de Westduitse regering gistermiddag wel bijzonder scherp van de hand gewezen. In een lange verklaring wordt gezegd, dat Adenauer en de Westberlijnse Se naat destijds volledige overeenstemming hebben bereikt over de situatie met be trekking tot Berlijn. Geen van de West berlijnse regeringsleden had na deze iets te zeggen. Ook bespreking nog I Brandt zou na dit gesprek niet de wens Waoens moeten zwikten hebben geuit om nog een afzonderlijke r I bespreking met de Bondskanselier te Hoe men het keert of wendt, men kan j hebben. Daarom betreurt de regering in pas beginnen het Algerijnse probleem op j Bonn dat nu van Westberlijnse zijde de te lossen, wanneer de wapens zwijgen, i indruk wordt gewekt, alsof de belangen Dat veronderstelt onderhandelingen metvan West-Berlijn bij het bezoek van de Bondskanselier tekort zijn gedaan. En staatssecretaris Von Eckardt, de rege ringsperschef, deelde gistermiddag op een officiële persconferentie mee, dat Adenauer destijds wel tijd had gehad voor verdere besprekingen en dat hij met Brandt heus wel had willen praten, in dien deze daartoe de wens had te ken nen gegeven. Daartoe had hy op zater dag 6 december zelfs nog twee uur kun nen uittrekken. Wanneer Brandt, zo zei Von Eckardt, werkelijk de wens naar een aanvullend gesprek met Adenauer geuit had, zou dat zeker gevoerd heb ben kunnen worden. Ouderwetse stijl De achtergrond van dit onverkwikke lijk incident is, dat Adenauer zich in West-Berlijn als voorzitter van de CDU niet arm in arm met de socialistische Westberlijnse leider Brandt heeft willen tonen, zo vlak voor de Westberlijnse verkiezingen van zondag j.l. Het wordt algemeen een feit geacht, dat Adenauer bij dit bezoek zich in de eerste plaats als partijleider, pas daarna als Bonds kanselier heeft willen doen gelden! En dat neemt men hem niet alleen in Ber lijn, maar ook in vele kringen in Bonn kwalijk. De revanche van Brandt, die zaterdag j.l. niet op het vliegveld ver scheen by het vertrek van Adenauer, maakte de tegenstelling er daarna nog scherper op. Het spel is gisteren met verklaringen verder gespeeld, waarbij men zich niet kan ontveinzen, dat van de zijde van Adenauer een toon is aan geslagen, die hier ronduit beneden peil wordt genoemd, gezien de ernstige situatie rond Berlijn. Zelfs het regeringsgezinde Bonner blad General Anzeiger noemt dat heden morgen een stijl, die niet meer by deze tijd past, die van de vorige eeuw is en die Avyst op ongepaste hooghartigheid en ijdelheid van de zijde van de Bonds kanselier. Het verwijt dat men Aden auer ten deze maakt, treft te scherper daar de sociaal-democraat Brandt in tegenstelling tot zyn partijgenoten van de SPD te Bonn, ten aanzien van de kwestie-Berlyn achter de Bondskanse lier staat en gelijk deze alleen met de Russen wil onderhandelen, indien de Sovjet-Unie afziet van het ultimatum van zes maanden. Men meent te Bonn algemeen, dat Adenauer die zo by zijn Westelijke partners heeft aangedrongen op eenheid, in een zwakke positie op het internationale plan is gekomen, juist omdat hy in eigen huis de kans op eenheid, waarover hij een week geleden zulke roerende woorden heeft gesproken, zelf heeft laten voorbijgaan! Advertentie l Wijnen Hier Is de nieuwe Triumph, In een gloednieuw pakje. De 2—ïn—1 sigaret! „Lekker!", zegt de vir- ginia-roker. „Lekker!", zegt de amerikaan-roker. Want de tabakken van de nieuwe Triumph zijn zo behandeld en gemelangeerd dat zij alle goede eigenschappen van Virginia en amerikaan in zich verenigen-en hoe! Triumph-de moderne, milde sigaret. Wat lèt U. Kóóp een pakje. En geniet! HET MILDE MIDDEN TUSSEN AMERIKAAN EN VIRGINIA Ir. P. F. S. Otten verklaart: „Grote onderneming zal steeds meer kapitaal nodig hebben" In vele gevallen beroep op de markt nodig Ter gelegenheid van de uitreiking van de Henri Sijthoff-prys heeft ir. P. F. S. Otten, voorzitter van de raad van bestuur van de N.V. Philips' Gloeilampen fabrieken te Eindhoven, een inleiding gehouden over „De financiering van de grote onderneming". Financieren, aldus ir. Otten, betekent niet alleen de aan passing van de financiële middelen aan de behoeften van het ogenblik, maar vooral ook het zo goed mogelijk voorzien in de kapitaalbehoefte, voortvloeiend uit de te verwachten toekomstige activiteit van de onderneming. Daarbij moeten de mogelijkheden op de geld- en kapitaalmarkt in aanmerking worden genomen en het geheel moet thans, aan de vooravond van de Europese economische inte gratie, méér nog dan voorheen, behalve in nationaal ook in internationaal verband worden bezien. Spr. stelde als uitgangspunt, dat geen rationeel financieel beleid mogelijk is zonder een diepgaand inzicht in de to tale toekomstige activiteit van de on derneming. Het is sprekers vaste overtuiging dat het mogelijk moet zijn als gevolg van de te verwachten specialisatie in de Euromarkt, de voorraden relatief te ver kleinen. Gezien de omvangrijke bedra gen die met het aanhouden van voorra den zijn gemoeid, ziet spreker in het voorraadbeheer een belangrijk beleids- element in zake de financiering. De financier moet een open oog heb ben - aldus ir. Otten - voor de steun die de kredietverlening kan en moet geven aan de ondernemingsactiviteit, maar het in debiteuren geïnvesteerde kapitaal mag nooit groter worden dan de struc turele marktpositie van de onderneming rechtvaardigt. Vervolgens maakte spre ker enkele opmerkingen over de te ver wachten ontwikkeling van de kapitaal behoefte. Het is vooral de grote onder neming die uit eigen ervaring de bete kenis van een omvangrijke en kostbare research voor haar bestaan heeft leren kennen. De grote onderneming zal een voortdurende accumulatie van de vast- Aan drie Amerikanen, drie Rassen, Brit en aan de Belgische pater Pire Vorstelijke belangstelling een Prins Fahd-al-Feisal van Arabié heeft gisteren een bezoek gebracht o i aan het Koninklijk Instituut voor de i of de arbi^s^iti^vanïat^e-l Tropen in Amsterdam. Op de kaart van Arabië wordt nagegaan waar de Arabische hoofdstad Riad ligt, waarvan de Prins thans burge meester is. In afwezigheid van de Russische schryver Boris Pasternak, die de Nobel prijs voor litteratuur heeft geweigerd, hebben de Russische, Amerikaanse en Engelse winnaars van de prijzen voor natuur-, schei- en geneeskunde giste ren in de grote moderne concertzaal van Stockholm uit handen van Koning Gus- taaf Adolf de beloning voor hun pres taties in ontvangst genomen: een di ploma, een gouden medaille en een her- denkingsgeschrift waarin het bedrag van de prijs is vermeld. Dr. Oesterling, permanent secretaris van de Zweedse Academie, die volgens de traditie de litteratuurprljs uitreikt, herinnerde eraan, dat de prijs aan Pas ternak is toegekend wegens de „belang rijke bijdrage die hij heeft geleverd zo- kwamen als eersten onder de fanfares met bloemen versierde zaal binnen. Daarop volgden de prijswinnaars: de Russen Pawel Tsjerenkof, Ilja Frank en Igor Tamm (natuurkunde), de Amerika nen George Beadle, Edward Tatum en Joshua Lederberg (geneeskunde) en de Brit dr. Frederick Sanger (scheikunde) De voorzitter van de Nobelstichting, Birger Ekeberg, wees in aanwezigheid van leden van de koninklijke familie en de regering, alsmede vele diplomaten en andere genodigden, op de verdiensten van de laureaten. De Koning overhan digde vervolgens de prijzen. Na afloop van de plechtigheid begaf men zien naar het stadhuis voor een groot banket ter ere van de bekroonden, waaraan 700 personen aanzaten. De vijfde Nobelprijs, die voor de vrede, werd volgens traditie in de grote feest zaal van de universiteit van Oslo uitge- wel op het gebied van de hedendaagse reikt aan de Belgische pater Georges poëzie als op dat van de grote epische Pire. Deze heeft door het bouwen van traditie van Rusland". Hij verklaarde dat de weigering van de auteur van „Dr. Zjiwago" geen enkele verandering brengt in de waarde van de onderschei ding. De Zweedse Academie kan slechts met spijt vaststellen, dat de overhandi ging van de prijs niet kan plaats vinden, aldus dr. Oesterling. De plechtigheid was om half vijf be gonnen. De Koning en Koningin Louise dorpen aan vluchtelingen, die in kam pen leefden, de gelegenheid gegeven weer een normaal leven te leiden. Gunnar Jahn, voorzitter van het No- belcomité van het Noorse parlement, dat de Vredesprijs toekent, prees het werk en de persoon van pater Pire en reikte de prijs uit in aanwezigheid van Koning Olaf, leden van de regering, di plomaten en talrijke genodigden. gelegde middelen te zien geven en daar door zal er een steeds toenemende be hoefte aan kapitaal aanwezig zyn. Voor al de behoefte aan kapitaal op lange termyn zal zich in stijgende lyn bewe gen. De benodigde middelen zullen in zo danige omvang en op zodanige termij nen moeten worden aangetrokken, dat enerzijds niet het gevaar bestaat dat het produktieproces wordt belemmerd, ter wijl er anderzijds ook geen overliquidi- teit mag ontstaan. Vervolgens moet het financiële beleid er op zijn gericht, in dien mogelijk, ten minste zoveel kapi taal aan te trekken in de vorm van no minale verplichtingen, als er nominale activa moeten worden gefinancierd. Al dus ontstaat een welkome bescherming tegen de nadelige gevolgen van geld ontwaarding. In de derde plaats moet er voor worden gezorgd dat zowel in de eigen als in de vreemde middelen op lange en korte termijn de noodzakelijke elasticiteit wordt ingebouwd. In de 4de plaats moet worden gezocht naar wegen om het benodigde kapitaal op zo gun stig mogelijk voorwaarden aan te trek ken. Zonder de liquiditeit in gevaar te biengen kan in ruime mate gebruik worden gemaakt van de prijsverhoudin gen op de onderscheiden deelmarkten van de geld- en kapitaalmarkt, teneinde de gemiddelde kosten van de aange trokken middelen zo laag mogelijk te houden. Spr. stond daarna stil bij de bronnen van risico-aanvaardend kapi taal, die gevormd worden door de eigen besparingen van de onderneming, door particuliere binnenlandse besparingen en door risico-aanvaardend kapitaal uit het buitenland. De belangrijkste bron voor eigen kapitaal vormen reeds vele jaren de besparingen door de onderne ming zelf, in de vorm van winstinhou ding. Zonder deze Interne financiering zou de industrialisatie van Nederland niet zo succesvol zijn verlopen als tot heden is geschied. Het bljjft te betreuren, dat de interne financiering wordt bemoei lijkt door het hoge tarief van de ven nootschapsbelasting. Concluderend stelde ir. Otten, dat de industrie in het algemeen niet in staat zal zijn de toekomstige behoefte aan eigen kapitaal geheel door interne fi nanciering te dekken, zodat in vele ge vallen een beroep op de kapitaalmarkt noodzakelijk zal zijn. Er moet naar we gen worden gezocht om het aanbod van risico-aanvaardend kapitaal te bevorde ren. De meest directe weg, vermindering van de progressie van de inkomstenbe lasting, zou daartoe welkom zijn. Spre ker wees vervolgens op andere wegen die naar het doel kunnen leiden. Het Duitse systeem om uitgekeerde winsten lager te belasten dan ingehouden winsten verdient z.i. ook in ons land alle aandacht. Voorts zou het nuttig zijn in dien op ruimere schaal bekendheid werd gegeven aan de grote betekenis van het aandeel als inkomstenbron en bescher mer tegen geldontwaarding. Spr. noem de de mogelijkheid voor een verbreding van de markt door het op grotere schaal doen noteren van de aandelen van onze ondernemingen op de buitenlandse beur zen. Hierdoor zou de belangstelling van de internationale beleggers worden ge stimuleerd.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 7