tTx %rr.$ 5 KOLEN DE DODE ZEE-ROLLEN GEROUTINEERDE VERKOOPSTER VERKOOPSTER terwifl u stookt „UITNODIGING" N.V. LEIDSCHE MACHINEFABRIEK elektrisch LASSER Adverteert in het Leidsch Dagblad Scheur in het Veter anenlegioen Nederland wordt steeds dieper WARNECKE - Breestraat 126 - Leiden Velen zullen deze advertentie met genoegen lezen. Omdat hun hierin wordt ver teld, hoe zij deze winter tientallen guldens op hun kolenrekening kunnen besparen. Tal van mensen stoken namelijk duurder dan nodig is. Uit gewoonte of onwetend heid stoken zij uitsluitend antraciet, hoewel hun haard daar helemaal niet om vraagt. WOENSDAG 10 DECEMBER 1958- Aanklacht van mr. Spanjaard wegens smaad (Van onze correspondent) De interne moeiiykheden in het oorspronkelijk als organisatie van oud-strijders opgezette Veteranenlegioen Nederland, die hebben geleid tot een scheuring in de gelederen van deze organisatie, zijn in de laatste dagen steeds meer naar buiten gekomen. Zü zijn wel heel duidelijk in het licht getreden, nu de Amsterdamse advocaat mr. W. J. Spanjaard, hoofdbestuurslid van het V.L.N. bij de Utrechtse officier van Justitie een aanklacht wegens smaad heeft ingediend tegen de heer j. N. A. Kochheim te Zeist, voormalig afdelingsbestuurder van het legioen. Volgens de heer Spanjaard, die com- pnissaris/dagelijks bestuurslid van het jjegioen is, heeft de heer Kochheim een gestencilde brief verspreid, waarin hij grvan wordt beschuldigd betrokken te gijn geweest bij een plan het Wasse- haarse landgoed Backershagen, de zetel Fan de Indonesische diplomatieke ver tegenwoordiging in ons land, op te bla- ten, hetgeen, alweer volgens mr. Span jaard. „een krankzinnige beschuldi ging" is. Het schijnt inderdaad waar te zijn, dat in november van het vorig jaar, toen de anti-Nederlandse campagne in Indonesië haar hoogtepunt naderde, bjj verscheidene personen, o.w. ook enkele leden van het Veteranen- legioen, plannen hebben bestaan, iets tegen „Backershagen" te ondernemen. De omvang van de beraamde aanslag varieert bij verschillende zegslieden echter van „het stukslaan van de rui ten" tot „het opblazen van het ge bouw met trotyl". Door „verraad" van een der ingewijden zouden deze boze plannen aan de Binnenlandse Veilig heidsdienst en de Amsterdamse politie bekend zijn geworden, waardoor zij tijdig konden worden verijdeld. De vreemde zaak scheen geheel uit de gereld te zijn, maar is nu plotseling weer actueel geworden door de aan- Uacht welke mr. Spanjaard bjj de Utrechtse officier van Justitie heeft in gediend. Een aanklacht, welke voornamelijk is Sedaan om en hier citeren wij mr. panjaard, met wie wij ons in verbin ding hebben gesteld „een kanker gezwel in het V.L.N. te verwijderen" en een einde te maken aan de steeds tot groter excessen leidende „onrijpe fanta sieën van onevenwichtige lieden". Mr. Spanjaard gewaagde van de in terne spanningen in deze in 1951 als organisatie van oud-strijders opgerichte vereniging, die hebben geleio tot de scheuring. Een aantal figuren in de plaatselijke afdelingen kon zich niet verenigen met het door het hoofdbe stuur aangegeven beleid, waarin o.m. een einde werd gemaakt aan ..het flink- doen van jongens, die nog niet droog zijn achter de oren", aan de ..wilde eenmansacties" en aan allerlei plannen tot ondisciplinair optreden, die in de fantasie werden geboren van hen. die hun bewondering voor (uit net Legioen geroyeerde) figuren als Raymond Wes terling en Ton Schilling niet onder stoelen of banken staken. En deze onte vredenen gingen eigenhandig optreden, hetgeen natuurlijk door de centrale lei ding van het V.L.N. niet kor. worden toegestaan. Het resultaat daarvan was weer. dat de ontevredenen contact met elkaar gingen zoeken. Mr. Spanjaard beschouwt het stencil over zijn mede werking aan het eventuele jpblazen van Backershagen als een onderdeel van de lastercampagne, welke door de ontevre denen. de muiters van het legioen zo n>en wil. tegen het hoofdbestuur wordt gevoerd. Nadrukkelijk verklaarde hg, dat lang niet alle tegenstanders van het hoofd bestuur moesten worden gezien als lieden, op wie de hierboven gegeven kwalificaties van toepassing zijn. „Want er zijn keurige, achtenswaar dige mensen bij, met wie men van mening kan verschillen, maar wier standpunt men objectief moet bekij ken! „De vuilspuiterij geschiedt ech ter door kleine knechtjes van be paalde vooraanstaande muiters, die zelf achter de schermen blijven". Deze hele stencil-actie, die overigens voornamelijk in Amsterdam plaatsvindt, waar de ontevredenen zich rond enkele uitgetredenen, die een nieuwe organisa tie hebben opgericht, hebben gegroe peerd, ziet mr. Spanjaard als „een laat ste poging van hen. die het betreuren, dat de wilde Legioenperiode voorbij is, het V.L.N. te torpederen". Hoeveel leden het V.L.N. heeft, wilde de heer Spanjaard niet mededelen, daar dit tegen de opvattingen van het Le gioen is, maar wel zei hij, dat het aan tal tengevolge van de controverse offi cieel uitgetredenen in totaal onge veer 170 leden een gering percentage van het totale aantal leden is. „Daarbij zullen er echter ongetwijfeld nog velen zijn. die met de uitgetredenen sympa thiseren", aldus de heer Spanjaard. Het feit echter, dat zp uit het Le gioen zijn getreden, wordt niet zo heel erg betreurd, aangezien het hoofdhe- stuur. na deze felbewogen periode in het bestaan van het Legioen, nu wel licht eindelijk de zaken kan gaan be handelen in de rustige en niet op op geblazen fantasieën gebaseerde sfeer, die men in het verleden helaas zo dik wijls terecht synoniem met bepaalde „Veteranenlegioen-acties" achtte. Actie van „De Anjer" Inzake de strijd in het Veteranen- legioen is ook de naam genoemd van de Landelijke illegale organisatie Nederland „De Anjer". Deze organisatie, die sterk de indruk maakt een club te zijn van avontuurlijke heethoofden, die een soort privé-oorlogje willen voeren en dat zeer waarschijnlijk ook is heet nauw gelieerd te zijn aan het V.L.N. of anders in elk geval te bestaan uit personen die ook met het V.L.N. te maken hebben of hebben gehad „De Anjer" stuurt dreigende sten cils rond aan figuren, die naar nun mening gev°:»rschuw«T ir^«ten '- orden bijv. huiseigenaren, die sleutelgeld hebben geëisttweede waarschu wing volgt niet"en heeft „wer vingsformulieren", waarop toekom stige „illegalen" o.m. moeten invullen Artsen verliezen hoger beroep De drie Amsterdamse artsen, allen lid van de redactie van „De Vrije Artsen Tribune", die wegens een door hen aan een dagblad gestuurd ingezonden stuk door de Maatschappij tot Bevordering van de Geneeskunst voor een jaar als leden waren geschorst, hebben het pro ces, dat zij in verband met die schorsing tegen de maatschappij aanhangig had den gemaakt, verloren. Vanochtend bevestigde de civiele ka mer van het gerechtshof te Amsterdam het vonnis, dat de president van de rechtbank in eerste aanleg had gewezen. Dit hield in. dat de vordering van de artsen de schorsing uit te stellen in af wachting van een civiele procedure, die nog aanhangig zou worden gemaakt, van de hand werd gewezen. In het gewraakte ingezonden stuk hadden de drie artsen hun afkeuring uitgesproken over het systeem van de z.g. gesloten ziekenhuizen, waardoor de patiënten h.i. niet meer vrij zijn in de keuze van een arts. De patiënten moe ten zich - aldus de artsen - onderwer pen aan de behandeling van een hun aangewezen medicus. Hierdoor zouden de belangen van de ziekenfondspatiën ten worden geschaad. Het bezwaar van de drie artsen in het artikel was, dat de Maatschappij niets deed om aan deze toestand een einde te maken. Dr. Berghuis herstellend Na de ongelukkige val, waarbij dr. W. P. Berghuis, voorzitter van het centraal comité van de A.-R.-partij, enige weken geleden een zware hersenschudding op liep. is thans een periode van regel matig herstel ingetreden. Dr. Berghuis mag het ziekenhuis, waarin hy moest worden opgenomen echter nog niet verlaten en hervatting der werkzaamheden is de eerste tijd eveneens nog niet mogelijk. of zij in het bezit zün van handgra naten, wapens, munitie en/of sluip- schoenen. Tijdens ons gesprek met mr. Span jaard heeft deze ons zeer nadrukkelijk ontkend, dat deze „waanzin" iets met het V.L.N. te maken heeft of heeft gehad. „Ik heb zelf eerst enkele dagen geleden voor het eerst van deze „An jer" gehoord", aldus mr. Spanjaard. Russische veto's De Veiligheidsraad heeft gisteren een poging van de Russen om communis tisch Noord-Korea tot de Ver. Naties toegelaten te krijgen, verworpen, waarop de Sovjet-Unie haar veto uitsprak over een door het Westen gesteunde reso lutie voor toelating van Zuid-Korea. De resolutie aan de Algemene Vergadering toelating van Zuid-Korea aan te beve len, was door de Ver. Staten, Frankrijk Japan en Engeland ingediend. De Sov jet-Unie stelde wijziging van de resolutie voor om ook toelating van Noord-Korea mogelijk te maken. Doch dit amendement werd met acht Stemmen tegen één (de Sovjet-Unie) bij twee onthoudingen (Irak en Zweden) verworpen. Bij de daarop volgende stem ming over het Westelijk voorstel maakte de Sovjet-Unie gebruik van haar veto recht. De andere afgevaardigden stem den vóór, met uitzondering van de Per zische afgevaardigde, die zich van stem ming onthield. De Sovjet Unie sprak ook haar veto uit over een voorstel om Zuid-Vietnam tot de Ver. Naties toe te laten. Verklaring bestuur P. v. d. A. Het partijbestuur van de PvdA heeft een verklaring uitgegeven, waarin het zegt met verontwaardiging kennis te hebben .genomen van de arrestaties, welke het Franco-regime heeft verricht onder de vrijheidslievende Spanjaarden, met name door gevangenneming van een aantal sociaal-democraten. Het pro testeert tegen de onmenselijke wijze waarop, onder het bewind van generaal Franco politieke gevangenen worden be handeld. De PvdA zal in samenwerking met de socialistische Internationale alles doen wat mogelijk is om deze gevangenen hulp en bijstand te verlenen. De voortdurende onderdrukking van de vrije meningsuiting en de arrestatie van politieke tegenstanders zijn een duidelijk bewijs van het onveranderlijk fascistische karakter van het Franco regime. Het partijbestuur meent dat de vrije wereld, waar dit mogelijk is steun moet geven aan die krachten - in en buiten Spanje - die strijden voor een vrije en democratische Spaanse natie". De verklaring is getekend door de he ren E. A. Vermeer, voorzitter en E. Meester, secretaris-peningmeester. Luxemburgse socialisten zullen uit regering treden De Luxemburgse socialisten zouden van plan zijn heden, woensdag, uit de regeringscoalitie te treden, omdat gis termiddag in de Kamer een motie van afkeuring is aangenomen tegen de so cialistische minister van Justitie en Ar beid, Victor Bodson. De motie van afkeuring hield verband met beschuldigingen, dat de minister zou hebben geprobeerd een mislukte po ging tot omkoping van een functionaris van het ministerie van Vervoer in de doofpot te stoppen. De katholieken, die samen met de socialisten in de regering zitten, steunden de liberale opositie bij de stemming. De communistische op positieleden onthielden zich van stem ming. De krachtsverhouding in het één-Ka- merparlement van Luxemburg is 26 ka tholieken, 17 socialisten, zes liberalen en drie communisten. De motie van afkeu ring werd met 30 tegen 17 stemmen bij drie onthoudingen aangenomen. De poging tot omkoping was door de betrokken ambtenaar zelf aan minister Bodson meegedeeld. Bodson verklaarde gisteren in de Kamer, dat hij diegenen die geprobeerd hadden de ambtenaar om te kopen, niet had laten vervolgen om de ambtenaar moeilijkheden te be sparen. Na de stemming verklaarde de socia listische woordvoerder Jean Fohrmann dat het sedert 1951 bestaande bondge nootschap tussen de socialisten en de katholieken in gevaar was gebracht. De socialisten verlieten daarop de verga derzaal. Franse communisten gaan noodgedwongen bezuinigen De Franse communistische partij heeft .Strenge bezuinigingsmaatregelen" aan gekondigd. Door de vermindering van het aantal communistische afgevaardig den in de Nationale Vergadering van 138 tot 10 derft de party maandelyks veertig miljoen frank (ongeveer 350.000 gulden) aan inkomsten. De afgevaardigden be talen nl. een deel van hun salaris aan de partij. Drie provinciale partybladen zullen worden gesloten. De prijs van het zondagsblad „THumanité-dimanche" wordt verhoogd van 30 tot 40 frank. voor het „ADVENTSAPPÊL op donderdag 11 december 1958 in de ZUIDERKERK aan de Lammenschansweg. Spreker: Ds. J. SWIJNENBURG. van Amersfoort. Onderwerp: „DE KOERIER VAN BETHLEHEM". Zong: HET CROSS KWARTET te Amsterdam. Verder koor- en samenzang. TOEGANG VRIJ. Aanvang 8 uur. Van kwart voor acht af gemeenschappelijk zingen. Contactcommissie voor Evangelisatiewerk. Ds. J. VAN GOUDOEVER spreekt over DE BETEKENIS VAN DEZE ROLLEN VOOR HET ONTSTAAN VAN HET CHRISTENDOM. Vrijdag 12 december, 20 uur. REMONSTRANTSE KERK, Hooglandse Kerkgracht 34. v.h. Firma J. P. JANSSEN. LANGEGRACHT 113—115 te LEIDEN, vraagt voor direct een Zo mogeiyk met N.V.L.-diploma. Aanmelden dageiyks van 9—5 uur. GEVRAAGD voor onze afdeling lingerie en korsetten. Leeftijd min. 30 jaar. Opleiding tot volledige deskundigheid wordt door ons gegeven. Tevens vragen wij een voor dezelfde afdeling. Leeftijd min. 20 jaar. Sollicitaties worden ingewacht donderdag en vrijdag van 2—9 uur: le handt AUTOMOBIELEN AUTOMOBIELBEDRIJF ..RIJNLAND Oir. W F C BOON PAPEKGBAGHT 5* LEIOEN T,l. QI7I0-20JO6 Austin Healy, 6 cil. '57 afneembare wlntertop, overdrive, kachel, radio, Bpaakwielen, ruiten- sproeiers. Fiat 500 roldak'57 Fiat 1100 '57 Ford Taunus 12MX 1955/56 Ford Zephyr'54 Ford Fairlane Victoria '56 hardtop, radio, kachel. Ford Taunus, bestel '53 Ford Zephyr '56, kachel, roldak, radio Ford Fairlane 500 '57 6 cil. overdrive, kachel Opel bestel '53 met banken 2 Opeis Rekord '56/'58 met kachel 2 Opeis Caravan '56/57 met kachel Opel Kapitan'56 met kachel Oldsmobile 88 '53, kachel radio, schuifdak Simca Station '54 Vauxhall Wyvern '56 2 Volkswagens '52/56 INRUIL FINANCIERING - GARANTIE Alle merken nieuwe automobielen. Verlofgangers aparte regeling. 9 fffiWv z °^N^°V mensen stook toch dour! Het is een verkeerde gedachte dat men een haard of kachel alléén met antraciet kan stoken. Met een veel goedkoper mengsel van antraciet en cokes of eierkolen brandt hij even goed en net zo vro lijk. Goede haarden en kachels zijn daar op gemaakt! Ook zijn er haarden in de handel die speciaal geschikt zijn voor de goedkope antraciet nootjes V. Er zijn zelfs zo genaamde alles-branders", waarin men elke vaste brand stof stoken kan. Misschien stookt ook U te duur... Oók uit gewoonte en zonder het te weten. Vraag Uw kolenleverancier eens om advies. Leg hem deze advertentie voor en laat hem U eens vertellen, hoe ook U wellicht op Uw kolenrekening kunt bezuinigen. Waarom zou U méér geld verstoken dan strikt nodig is? De tijden zjn al duur genoeg. Stichting Vaste Brandstoffen - Hooigracht 16 - Den Haag.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 9