4 Douwe Egberts tabak Optimistische stem uit Amerikaanse filmwereld Bollencorso op papier al gereed Chefarine 4 Ondanks concurrentie van televisie Vertrouwen sterker dan ooit In één jaar twintig grote produkties.... beroemde geneesmiddelen in fl tablet doen wonderen! Ik heb nooit geweten dat pijproken zo lekker kon zijn Lotto-maatschappij in Koblenz voor ruim 2 miljoen opgelicht... Nederlands drukwerk moet nummer een op de wereld worden 97ste Jaargang Woensdag 10 'december 1953 Derde blad no. 29617 r Het Is reeds talloze malen gezegd en geschreven: de filmindustrie heeft een moeilijke en uiterst spannende tijd achter de rug. Vooral het jonge medium televisie heeft sterk zijn invloed doen gelden op de theaterkassa's. Als gevolg daarvan is meer dan één van de belang rijke filmproducers niet meer in staat geweest zoveel films te maken als zij wellicht gewild hadden, terwijl anderen nog steeds proberen zich door een zorgwekkende periode heen te worstelen. Iedere maat schappij, zeker in Amerika, moest beslissen of zij zou bezuinigen of dat zij het oude niveau kon handhaven. De directies hebben zich lang en uitvoerig met deze kwestie moeten bezig houden. Men weet het, in Engeland heeft men zich voor hetzelfde probleem gesteld ge zien. Daar had men bovendien nog de moeilijkheid, dat het specifiek Engels produkt moeilijk verkoopbaar bleek op de buitenlandse markt. Dus werd het roer omgegooid en zal men in de toe komst met grotere produkties, waarin bekende Duitse en Amerikaanse arties ten, aan de filmmarkt komen. In Amerika hebben eveneens alle knappe filmkoppen zioh over deze vraag stukken gebogen en daarom zal het de filmliefhebbers deugd doen te verne men, dat er dezer dagen een zeer opti mistische stem heeft geklonken. Het was de stem van de heer Bamey Balaban, de president van Paramount Pictures. Het belangrijkste punt uit zijn van enthousiasme doordrenkte verklaring was: par amounts vertrouwen in de toekomst van zijn industrie is sterker dan heit ooit geweest is" Ware het iemand anders geweest die 'zoiets had ge zegd. wellicht zou men dan aan de op rechtheid van zijn woorden hebben kun nen twijfelen, maar daar het hier gaat om de president van een zo sterke en betrouwbare onderneming als Para mount kan men aannemen, dat deze filmmensen inderdaad de toekomst met vertrouwen tegemoet durven te zien. Leidende functie Trouwens, dat blijkt ook wel duidelijk uit zijn verdere woorden: „Afgezien van alles stellen wij voorop, dat de film nooit de leidende functie, die hij zolang in de grote amusementswereld heeft ge had zal prijsgeven. En voorts verklaren wij,'dat de directie van Paramount haar vertrouwen in de filmindustrie onder schrijft door kostbaarder en grotere films te maken dan ooit tevoren". Teneinde ons besluit te staven, kan ik nu mededelen, dat onze maatschappij binnen een jaar tenminste twintig films zal produceren en hopelijk nog méér in de hoogste budget-categorie. Daarnaast zal een aantal kleinere films worden geproduceerd, waarvoor steeds een ruim afzetgebied is, zoals in het verleden is bewezen. Evenwel haast ik mij te verze keren, dat wij in genen dele ons vertrou wen in de toekomst beperken tot het komende jaar. Wij zijn reeds bezig ge weest en nog steeds bezig met plannen voor de jaren, die volgen". „The Buccaneer" De heer Balaban noemde daarna de titels van de grote films, die in produktie of circulatie gaan. Inderdaad een in drukwekkende lijst met vele klinkende namen. Wij zullen ze nu niet allemaal geven. Wellicht kunnen wdj er in de naaste toekomst nog eens op terug komen, Maar wel even Willen wdj noe men dé grootst» waaraan hoe kan het haast anders de naam is verbonden van een van de zeer grote en beroemde filmjpioniers, Cecil B. De Mille. Deze on verwoestbare heeft de supervisie bij de verfilming van een verhaal ontleend aan de bladzijden van Amerika's bewo gen geschiedenis. Een opwindend ver haal over de piratenkoning van een rijk van dieven en moordenaars, wiens liefde voor een Amerikaans meisje hem be weegt Andrew Jackson bij te staan in Collectieve besmetting een gevolg van ziek vleesmeel (Van onze Brusselse correspondent) In Antwerpen zijn voorraden vlees meel door de diensten van het Depar tement van Volksgezondheid in beslag genomen. Deze vleesmeelvoorraden zul len opnieuw worden gesteriliseerd. Men heeft n.l. in het Antwerpse een ziekte van een nieuw type ontdekt bij kinde ren, een soort paratyfus. De experts hebben een grote lading Amerikaans vleesmeel onderzocht en geconstateerd, dat de lading bij het verlaten van de fabriek in de Verenigde Staten volko men normaal is, maar dat de bacillen zich gedurende de zeereis opnieuw ont wikkelen, en aldus de varkens besmet ten, waardoor de bacillen via het var kensvlees op de mens worden overge bracht. Vooral de kinderen, die aan her senvliesontsteking lijden, worden door de nieuwe bacillen getroffen. Een des kundige verklaarde aan een Brusselse krant, dat de autoriteiten in West- Europa aandacht moeten schenken aan de ontwikkeling van deze soort bacillen, de z.g. salmonelloses genaamd naar de ontdekker ervan, de Amerikaanse pro fessor Salmon. De familie van de para- tyfus-bacillen wordt maar steeds gro ter, aldus deze deskundige. De salmo- nellosen verspreidt zich het gemakke lijkst in vleeswaren, worst en roomijs. In dat milieu ontwikkelen zich de ba cillen het snelst en naast het feit, dat de besmetting van het dier kan voor komen, is gebrek aan hygiënische voor zorg de meest voorkomende oorzaak van oollectieve besmettingen. Vorige zomer werd in een Belgische badplaats een geval van collectieve besmetting geconstateerd, met hersenvliesontste king en darmstoornissen. De basis en eerste oorzaak van de ziekte is echter wel gelegen in de consumptie van be smet vleesmeel door kippen en varkens. De plotselinge verspreiding van de sal- monellosen van een gevaarlijke klasse zou het gevolg zijn van een besmetting in België via overzeese bezoekers van d» Wereldtentoonstelling. dat keerpunt van de geschiedenis, de slag bij New Orleans. Het is niet de eerste maal dat deze geschiedenis ver filmd wordii Maar Cecil B. De Mille houdt nu eenmaal van de alles over treffende trap. Deifhalve kan men „The Buccaneer" met belangstelling tegemoet zien. B'l pijn, 9'i.p of „landerig" gevoel zorgt een enkel labiel dat U wee» mei plezier Uw nrl Iron* doe.1 Geen potten met jam van een kilo (Van onze Haagse redactie) In Nederland zult u geen jam in potten of blikken van een kilo kunnen kopen. Dit is gisteren bepaald in de vergadering van het Produktschap Groenten en Fruit, dat in Den Haag vergaderde. Het ging om een verorde ning betreffende de „kleinverpakking" van jam. Dit is een verpakking van ten hoogste twee kilo. In deze afde ling mogen in ons land alleen potten en blikken met een netto inhoud van 450 gram, of 150 gram worden ver kocht. Zouden ook blikken van 906 gram (twee Engelse ponden) of kilo- blikken in de handel komen, dan zou de normalisatie in gevaar komen. De werknemers zagen gisteren niet in, waarom geen kiloblikken in de handel mogen komen. Het betreft een verzoek van enkele importeurs, die zuidvruch ten uit Zuid-Afrika importeren. Het gaat slechts om kleine hoeveelheden. De industrie is bang, dat als deze kiloblikken in de handel komen, zij uit concurrentie-overwegingen verplicht is, ook deze blikken en potten te gaan ma ken. De industrie voelt hiervoor niets, omdat het door de kleine hoeveel heden een dure onderneming wordt. Na veel discussies ging de vergadering met de industrie mee. Met 10 tegen 4 stemmen werd het voorstel van de im porteur afgewezen. Er zullen dus alleen potjes jam van 150 en 450 gram in de handel blijven. Goudse marktplein door kaarslicht In kerstsfeer (Speciale berichtgeving) Het oud» marktplein van Gouda wordt één stemmig kerstdecor. Voor het beroemde gotische stadhuis zal een kapitale kerstboom pronken, die Gouda krijgt van de Noorse plaats Kongsberg, waarmee banden zijn ont staan. Het midden op de markt staan de stadhuis zal van binnenuit met kaarsen worden verlicht. De winkelzaken op de markt zullen op hun bovenverdiepingen voor een zelfde sprookjesachtige verlichting zor gen. De gehele markt zal dus door kaarslicht in kerstsfeer worden ge bracht. Op de eerste avond 16 decem ber zal een koor zingen en het car- rillon spelen. Ook zal er bazuingeschal van de toren klinken. „Gouda kaarsenstad" gaat uit van de stichting „Hart van Holland". Kamer van Koophandel en plan Wilsveen (Van onze Haagse redactie) Aan de gisteren gehouden vergade ring der Haagse Kamer van Koophan del werd door het bestuur voorgesteld aan het Haagse gemeentebestuur te doen weten, dat de Kamer zich geheel achter het plan-Wilsveen stelt en gaarne van advies zal dienen in vraagstukken, welke handel en nijverheid raken. Dit voorstel werd echter niet aanvaard, daar de meerderheid van de Kamer van mening bleek te zijn, dat de met deze materie samenhangende problemen eerst door de Commissie Ontwikkeling Be drijfsleven uit de Kamer onder de loep dienen te worden genomen, temeer daar het nog geenszins vaststaat, dat het plan-Wilsveen inderdaad gerealiseerd zal worden. ARBEIDSTIJDEN VOOR WAKERS. Met ingang van 1 januari zal ook de arbeidstijd van wakers, die onder het werktijdenbesluit voor fabrieken en werkplaatsen vallen, worden gesteld op maximaal 240 uur in vier achtereenvol gende weken, met een dagelijkse en we kelijkse arbeidstijd van maximaal 12, resp. 72 uur. Voorts wordt voor deze werknemers een wekelijkse onafgebroken rusttijd van tenminste 32 uur voorge schreven. Hiermede zijn de arbeidstijden van alle wakers teruggebracht tot gemiddeld 60 uur per week. (Advertentie) Het begoo, toen ik mijn eerste pijp opstak. „Dat was hetP, dacht ik. Maar.... hoe onvergelijkelijk lekker pijproken wel kan zijn, merkte 3c eerst, toen ik Donwe Egberts tabak ontdekte. Die zachtheid, die milde smaak en geurde voorkeur van alle „ervaren" rokers bewijst het: een pijp en DJL horen bij elkaar l Eenvoudige truc van aardig meisje en een half-verlamde jongeman had veel succes Geen enkel boos vermoeden tegen „doodgoede jongen" (Van onze correspondent in Bonn) Door een bepaald niet erg ingewikkel de truc hebben twee nog betrekkelijk jonge mensen in samenwerking met negentien anderen de Lottomaatschappij te Koblenz het vorige jaar voor de ge weldige som van 2.3 miljoen mark opge- lioht! Slechts ongeveer de helft van dit kolossale bedrag heeft men in de vorm van baar geld en sieraden kunnen achterhalen. De Lotto is in West-Duitsland onge twijfeld een fascinerend spel, waaraan iedere week honderdduizenden mensen meedoen. Men gaat er voor naar een sigarenwinkelier of boekhandel, vraagt een formulier, vult van de daarop voor komende kolommetjes er een of meer en wacht tot het zondagmiddag wórdt. Dan worden de zes getallen be kend gemaakt; die als men ze op het formulier uit een veld van in totaal 49 getallen in de juiste volgorde heeft aan gekruist recht geven op 500.000 mark. Voor vijf goede kè,n men een zelfde bedrag of in elk geval een paar duizend mank worden uitgekeerd, voor vier juiste kruisjes krijgt men veel minder en voor drie maar een paar mark. Iedere week worden hierdoor in West-Duitsland tien of meer mensen rijk, door het simpele lot, want de aanwijzing van de zes juiste getallen geschiedt door het lot, onder notariële controle. Op het Lottokantoor te Koblenz werkten het vorige jaar o.m. de 24-jarige half verlamde, ongeschoolde Manfred Equit en de 33-jarige kantoorbediende Suzanne Frédéricq. Laatstgenoemde kwam op een gegeven ogenblik, door het kopen op afbetaling van meubels en dergelijke, in financiële nood. Zij nam Equit in de arm en vertelde hem hoe men de Lotto 'kon oplichten, als men maar op beslissende punten bij de con trole van de ingeleverde formulieren, „even meewerkte". Equit trapte erin en paste de simpele truc toe, die Suzanne Frédéricq hem had uitgelegd: op een formulier met veertien velden vulde hij er dertien in met elk zes kruisjes, het veertiende liet h(j open, hoewel voorgeschreven is, dat steeds een even aantal velden moet worden gebruikt en hoewel er voor 14 velden betaald werd. Dat veertiende veld werd kennelijk bij de talloze controles door niemand opgemerkt. Equit kon, dank zij het nummersysteem van de Lotto-organisatie, het betreffende for mulier, dat bij een argeloze winkelier was ingeleverd, er vóór de laatste con trole gemakkelijk uithalen, omdat hjj zelf meecontroleerde. Hij vulde de zes juiste getallen in op het veertiende veld, deed dat met hetzelfde potlood ook op de andere formulierdelen en hielp zijn mededaders op deze wijze aan be dragen van 305.000, 495.000, 500.000 en nog eens 500.000 mark. In totaal bracht de truc de 21 daders 2.3 miljoen mark opdat is 2 miljoen gulden!!! Suzanne werd ziek In totaal is dit spelletje zeventien weken iedere week wordt er gespeeld „goed" gegaan. Toen werd Suzanne Frédéricq ziek, overgeplaatst en onze ker. En daarmee was het spel uit, wamt een onverwachte controle, die Suzanne niet vóór kon zijn, bracht alles aan het licht. Een controle, die weer het gevolg was van het feit, dat een der daders tot grote verbazing van zijn dorpsgenoten plotseling erg rijk was en was gaan praten. Want was dat niet gebeurd dan was het bedrog tot vandaag de dag rustig door kunnen gaan en hadden de daders wel tien miljoen mark in de wacht kunnen slepen, zonder dat er een haan naar kraaide. Het is tijdens het proces gebleken, dat er in het geheel geen scherpe con trole was bij deze loterij, die overigens in iedere Westduitse stad plaats vindt. De verdachten staan thans in Koblenz terecht. Het zijn allen eenvoudige men sen, op een leraarsdochter en een juwe- lier na. Degene die ermee begonnen is, maakt in het geheel niet de indruk van j een grote oplichtster. hoewel zo'n slor- 1 dige twee miljoen door haar handen zijn gegaan. Tijdens het proces zei ze: „ik wilde ermee ophouden. Ik heb zelfs om overplaatsing naar een andere afde ling gevraagd, maar de chef vertelde, dat ik op mijn plaats onmisbaar was. En toen ben ik er maar mee doorge gaanEn de 24-jarige zielige, half- verlamde Equit, het eerste slachtoffer van Suzanne Frédéricq, werd zó door iedereen vertrouwd, iedereen vond hem zo'n goede jongen, dat men ook bij hèm geen kwaad vermoedde. En ook door zijn handen gingen twee miljoen.... De winter moet eigenlijk nog beginnen en toch wordt er in de bloembollen streek al gedacht aan het corso van het volgend voorjaar. Het doet wat vreemd aan een uitnodiging te krijgen voor een bijeenkomst in Treslong te Hillegom om in kennis gesteld te worden van de plannen en nieuwe ontwerpen voor het corso, dat volgend jaar de naam „Bloemenparadijs" zal dragen. Toch is het bij nadere beschouwing niet zo vreemd nü reeds te beginnen met de voorbereidingen en gezien de flinke opkomst gistermiddag zijn velen die mening toegedaan. Er waren ongeveer 100 belangstellen den, die deels reeds een wagen uitzoch ten en deels alleen maar belangstelling hadden, omdat zij straks moeten zor gen voor de opbouw van de wagens. De heer C. J. de Vroomen, voorzit ter van het Centraal Comité Bloembol- lencoi-so sprak zijn vreugde uit over de grote opkomst. De 30 ontwerpen van Jos van Driel, de corso-consul, waren langs de wand tentoongesteld. Over de algemene lijn van de ontwerpen, merkte de heer De Vroo men op. dat Van Driel over het algemeen een wat strakkere lijn had gevolgd. Bovendien werkt hij dit jaar iets meer met grotere vlakken. Op pa pier ziet het corso er al aardig uit; de werkelijkheid zal natuurlijk wel anders zijn dan op de tekeningen, doch onge twijfeld zal men er ook dit jaar weer veel sohoons zien, waarbij hier en daar nieuwe ideeën zijn uitgewerkt. De heer Van Driel zelf merkte op. dat het corso geen doel in zichzelf is. Het gaat om het vak als geheel en het corso moet zoveel aantrekkingskracht en overtuigingskracht hebben, dat het publiek deel gaat nemen aan het geheel, Een van de ontwerpen van Jos van Driel: de eekhoorn hoogte van de uitrit van de veilinghal len en zo meer. Op een vraag wanneer het corso zal rqden, wilde de heer De Vroomen geen rechtstreeks antwoord geven. Het ligt in de bedoeling de derde of vierde zaterdag van april het corso te houden, maar een definitieve datum zal nog wel geruime tijd op zich laten wachten. Een gelukkige vondst leek ons het Hollandse boerinnetje met de molen, een voorstelling, die het op de reclame folders zeker goed zal doen. De eerste schreden op de lange weg ter voorbereiding van het corso zijn gezet. Er zal nog veel gepraat en veel Duitse belastingdruk is de hoogste in Europa By het indienen van zijn begroting in de Bondsdag heeft de Westduitse mi nister van financien, Etzel, medege deeld, dat de Duitse belastingen met inbegrip van de bijdragen voor sociale voorzieningen de hoogste in Europa zijn. De belastingen met inbegrip van de bij dragen voor de sociale voorzieningen be- bedragen in West-Duitsland 31,6 pro cent van het nationale produkt. In En geland bedragen zij 29.4 procent en Frankrijk komt met 28.2 procent op de derde plaats. Etzel deelde mede, dat de uitgaven van de bondsregering in het komende belastingjaar 39.1 miljard mark zul len bedragen. Deze uitgaven zullen slechts kunnen worden gedekt door het opnemen van 3 miljard mark leningen. De omzetbelasting zal met 14 miljard mark weer de voornaamste bron van in komsten van de schatkist zijn_ Er is een memorandum inzake een hei-zien in g van de omzetbelasting uitgewerkt, dat bin nenkort aan het parlement zal worden voorgelegd. De totale uitgaven van de Bondsregering zullen volgens de nieuwe begroting in 1959 slechts 400 miljoen mark groter zijn dan in 1958, terwijl zij sedert 1955 ieder jaar met gemiddeld 2 miljard waren gestegen. De herziening van de inkomstenbelasting heeft een be lastingverlaging van 2,2 miljard meege bracht. Van de 24 miljoen Duitsers, die een inkomen hebben, betalen er thans 10.3 miljoen geen inkomstenbelasting meer. Voor de sociale voorzieningen zul len de uitgaven in 1959 15.7 miljard be dragen; de verdediging zal 11.6 miljard vergen. Het bruto nationale produkt is in 1958 6% gestegen. De belastingen hebben in 1958 1 miljard minder opge bracht dan was geraamd. Russische schrijver naar West-Duitsland uitgeweken Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft gisteren bekend gemaakt, dat de Russische schrijver Alexander Tsjesjwili zich te Frankfort in West-Duitsland bevindt. Een woordvoer der van het ministerie zei dat de Rus naar West-Berlijn was gevlucht en daar circa drie weken geleden om asiel heeft gevraagd, hetgeen hem werd verleend door de bevelhebber van de Amerikaanse troepen in West-Berlijn. Tsjesjwili werd daarna naar Frankfort gebracht en mag daar van de Westduitse autoriteiten blijven, aldus de woordvoerder. De thans 55-jarige Tsjesjwili kreeg in 1951 de Stalinprüs voor zijn roman „Lelo". Geen angst voor Euromarkt Stijgende export (Van onze redactie) om. door het kopen van bollen. Bij het gewerkt moeten worden voor het corso maken van de ontwerpen moet men rijdt. Deze eerste bijeenkomst herinnert rekening houden met tal van factoren, ons er echter weer aan, dat achter de zoala de wensen van de deelnemers, de I winter weer een voorjaar schuilt! Het grafisch bedrijf heeft geen angst voor de invoering van de Euromarkt. Men heeft zich voorbereid op de concur rentiestrijd en die zal zowel ten aanzien van de kwaliteit, de service als de prjjzen kunnen voeren Men streeft ernaar nummer één in de wereld te worden. Als het volgend jaar de Nederlandse boek drukkersorganisatie haar gouden jubi leum viert en twee jaar later de vereni ging van Nederlandse Chemigrafische In richtingen haar vijftigjarig bestaan zal gedenken, is er voor beide instellingen aanleiding om met voldoening op de af gelegde weg terug te zien. Gistermorgen heeft de voorzitter van de Federatie dei* Werkgeversorganisaties in het Boekdrukkersbedrijf, de heer Jos A. M. Cleerdin, in Amsterdam gegevens verstrekt over de ontwikkeling van de bedrijfstak in 1958. De export van boeken en andere grafische produkten steeg in 1957 met 10.5% ten opzichte van het voorafgaande jaar en wel tot 90.6 mil joen gulden. Naar gewicht gerekend was er eveneens een staging van ruim 10%. De kwartaalcijfers van dit jaar, voor zover bekend, duiden op een nieuwe stij ging. Vooruitgang was er in de export naar onze belangrijkste afnamemarkt, België en Luxemburg. Ook naar de V.S. kwantum drukwerk uitgevoerd. In de af gelopen jaren was er een teruggang in getreden voor het laatstgenoemde land door invoerbelemmeringen en fiscale maatregelen, maar door de bemoeienis sen van het Grafisch Exportcentrum zijn nu de douanemoeilijkheden opge lost. Aan de jaarlijkse kerstuitgave van het drukkersweekblad „Auto-lijn" hebben ditmaal acht drukkerijen en 32 chemi grafische inrichtingen belangeloos mee gewerkt. Evenals in de voorgaande ja ren, is dit boek, dat in 6500 exemplaren over de gehele wereld zal worden ver spreid weer een prachtig staal van Ne derlands kunnen. Ditmaal is speciale aandacht gewijd aan het gelegenheids drukwerk. Waarschijnlijk met ingang van 1 september a.s. zal er in Amster dam een hogere technische opleiding komen van het grafisch onderwijs. He* ligt in de bedoeling dat de stad van gro tere bedrijven en allen, die zich op een hoog wetenschappelijk niveau willen be kwamen, daar een onderkomen zullen vinden. Men hoopt voorts, dat de be staande UTS en in Amsterdam en Utrecht in de toekomst een hogere sta tus krijgen Ten aanzien van de ohemigrafische inrichtingen constateerde de voorzit tel de heer Cleerdin. dat de ontwikkeling hier van ambachtelijke bedrijven naar industrie met de daaraan vertoonden heroriëntering op de produktie nog in en West-Duitsland' werd een grote* volle ontwikkeling veifceert

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 5