IN KAMER HING SFEER VAN DREIGENDE KABINETSCRISIS De regering accepteert commerciële televisie WEERBERICHT Minister H. Hofstra houdt vast aan een termijn van twee jaar Gaullist Chaban-Delmas gekozen tot voorzitter van Franse Kamer Westerse Vier bespreken zondag in Parijs de kwestie-Berlijn Uitzending wanneer de N.T.S.of de omroep niet in de lucht is 97«te jaargang WOENSDAG 10 DECEMBER 1958 No. 29617 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.750 per kwartaal; f.2.55 per maand; f.059 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21607 VERLENGING TIJDELIJKE BELASTINGVERHOGING (Van onze parlementaire redacteur) Er heerste gisteravond in de Tweede Kamer de nerveuze sfeer van een dreigende kabinetscrisis. De opkomst van de leden was ongewoon groot. Minister Hofstra had 's middags verklaard dat de verlenging van de tijdelijke belastingverhogingen noodzakelijk was voor twéé jaar. Daaraan hield hij vast. Maar leden van de KVP, VVD, CHU en AR (tezamen een meerderheid vormend) dienden 's avonds, even eens vasthoudend, een amendement in om de verlenging te beperken tot één jaar. de meerderheid voor de amendementen stemt, die de verlenging beperken tot een jaar. De heer Tilanus (CHU) deed nog een beroep op minister Hofstra toe te geven. „Waarom komt u niet aan de gemoti veerde en redelijke verlangens van de Kamer tegemoet?", vroeg hij. „Ik kan even goed vragen", ant woordde minister Hofstra: „Waarom geeft de Kamer niet toe tegenover mijn redelijke argumenten?" Daarmee is voldoende gedemonstreerd, dat men elkaar niet tegemoet wil ko men. Het is buigen of barsten. Over de motie en de amendementen zal worden gestemd, deelde de voorzit ter mee, op de dag waarop het debat over de belastingvoorstellen wordt voort gezet. Waarschijnlijk zal dit morgen zijn omdat vandaag eerst de begroting van Buitenlandse Zaken wordt afgehandeld. Het is ook mogelijk, dat het debat wordt uitgesteld tot volgende week voor nader beraad. Op vrijdag komt de ministerraad bijeen. Daarin zou men ook nog kunnen overwegen of het rede- Buigen of barsten Daaraan voegde prof. Romme (KVP) nog een positieve motie toe, die ook van een meerderheid verzekerd is, waarin de regering wordt uitgenodigd de Kamer tijdig in de gelegenheid te stellen te be slissen over de vraag of de verlen ging ook voor 1960 nodig zal zijn. Hij is van mening dat de beslissing beter kan worden genomen als het advies van de SER bekend is over de huur- en melksubsidies. Dan weet men meer. In de motie wordt dus positief de bereidheid uitge sproken t.z.t. over een verlenging voor 1960 te praten, maar het wordt voorbarig geacht reeds nu een beslissing te nemen voor 1960. Het positieve element in de motie vond minister Hofstra te zwak om op de toenadering in te gaan. „Ik zou de motie aanvaardbaarder vinden", zei hij, „indien zij zou zijn uit gegaan van een verlenging voor de tijd van twee jaar en de regering zou zijn uitgenodigd op die termijn terug te komen als het advies van de SER daar toe aanleiding geeft". „Dat is de zaak op zijn kop zetten" repliceerde prof. Romme. Zakelijk sterk Daarentegen vond de heer Burger (P.v.d.A.) het betoog van de minister zakelijk bijzonder sterk. Als er wordt ge dacht aan verlaging van belastingen en dat is de achtergrond van de motie dan moet men de bestedingsbeper king in haar geheel terugdraaien en dus ook de verhoging van de melkprijs met 6 cent per liter in het kader van de be stedingsbeperking opheffen. Dat posi tieve element mist de motie. Men moet niet alleen de vennootschapsbelasting willen verlagen en de vermogensbelas ting, en de lasten op de minder draag- krachtigen onveranderd laten. „Dat gaat helemaal om buiten het grobleem of de tijdelijke belastingver- ogingen met een jaar of twee jaar moeten worden verlaagd", constateerde prof. Oud (WD), en prof. Romme (KVP) maakte erop attent, dat de handhaving van de verhoogde omzet belasting en de verhoogde motorrijtui genbelasting invloed heeft op de prij zen. „Dan is het onverantwoord tegen over het volk", zei hij, „nu reeds te beslissen, dat ook in 1960 die prijsverho gende invloed gehandhaafd moet blij ven". De conclusie van mr. Burger was dat de motie meer een uiting is van wantrouwen in de regering dan van vertrouwen. Daarna bleef h\j met een boos gezicht in een hoek van de Ka mer zitten. De P. v. d. A. is tegen de motie. De P. v. d. A. wil de verlenging van de tijdelijke belastingverhogingen voor twee jaar. Wat moet minister Hofstra nu doen als zijn partijgenoten er zo over denken? Muurvast Aan het eind van de vergadering, te middernacht, zat de zaak muurvast. Minister Hofstra houdt vast aan twee jaar. Prof. Romme handhaaft zijn mo tie, waarvoor een meerderheid zich heeft uitgesproken, en als de motie wordt aangenomen, zei de woordvoerder van de KVP, dan is de consequentie dat ook lijk is aan het verlangen van de Kamer tegemoet te komen. Maar de socialis tische ministers zullen er dan rekening mee moeten houden dat de P.v.d.A., blijkens de woorden van mr. Burger, tegen de motie is en tegen de beperking van de verlenging tot een jaar. Er heerst spanning in de politieke we reld Slot pag. 2 Aanbeveling raadsheer Hoge Raad De Hoge Raad der Nederlanden heeft aan de Tweede Kamer een lijst van aan bevelingen gezonden van zes kandida ten voor de vervulling van een raads heerplaats Deze plaats is va kant geko men door de benoeming van de raads heer mr. P. H. Smits tot vice-president. De lijst luidt als volgt: 1. mr. E. J. Kort hals Altes, advocaat en procureur te Am sterdam; 2. mr. H Scha dee, raadsheer- plaatsvervanger in het gerechtshof te 's-Gravenhage3. mr. C. A. de Meyere, raadsheer in het gerechtshof te 's-Gra venhage; 4. mr. Ch. J. Enschede, vice- president van de arrondissementsrecht bank te Rotterdam; 5 mr. O. W. van Ewdjk raadadviseur in algemene dienst bij hét ministerie van justitie; 6. mr. W. B. Plantenga, raadsheer in het gerechts hof te 's-Gravenhage. Soustelle's nieuwe partij, U.N.R., kan voorlopig tevreden zijn met hoge posten Generaal De Gaulle sprak de vergadering niet toe (Van onze Parijse correspondent) De beide Kamers der Vijfde republiek zjjn gisteren in Parijs voor het eerst in plechtige zitting bijeen gekomen. En terwijl de Senaat, die vroeger „Raad der republiek" was geheten, maar overi gens ongewijzigd van de Vierde repu bliek werd overgenomen, voor de zes tiende maal met de radicale Senator van zwarte huidskleur, Monnervllle, tot president verkoos, die in deze functie nu een record op de lange baan heeft geslagen, vonden in de Nationale Ver- Gouverneur Platteel naar ons land Op 19 december zal de gouverneur van Ned. Nieuw-Guinea, dr. P. J. Platteel, per vliegtuig in Nederland aankomen voor het voeren van routinebesprekin gen. Hij zal ca. drie weken in Neder land blijven. Meer wind De Bilt verwacht tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met tijdelijk enige neerslag. Aanvankelijk matige, later tot krachtig of hard toenemende zuid-westelijke wind. Ongeveer dezelfde temperaturen. (Opgemaakt te 11.15 u.). 11 december Zon op: 8.37 uur; onder 16.29 uur. Maan op: 8.54 uur; onder: 17.48 uur. Hoogwater te Katwijk te 3.16 en 15.33 uur. Laagwater te 11.23 en 23.49 uur. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's. Burgemeester Brandt eerst naar Bonn en dan als adviseur naar Franse hoofdstad (Van onze correspondent in Bonn) Volgens een gisteren verstrekte officiële mededeling zullen de ministers van Buitenlandse Zaken van de Ver. Staten, Engeland, Frankrijk en West-Duitsland zondagmiddag a.s. te Parijs bijeenkomen om te spreken over de Russische nota betreffende Berlijn. Het staat thans wel vast, dat Von Brentano erop zal aan dringen, dat de Sovjetrussische voorstellen om van West-Berlijn een zogenaamde gedemilitariseerde vrij-stad te maken, met een krachtig „neen" zullen worden afgewezen en voorts dat aan de Russen duidelijk gemaakt zal worden, dat er met hen niet te praten zal zijn onder de druk van Russische ultimata. Alleen, aldus het Duitse standpunt, als de Sovjet-Unie haar ultimatum van zes maanden voor een oplossing van de kwestie-Berlijn en andere in de nota voorkomende dreigementen zal terugnemen, kan er volgens Bonn met Moskou worden gepraat. Eerst dan ook zal het Westen bereidheid kunnen tonen tegenvoorstellen in te dienen. Vrijdag a.s. komt de Westberlijnse burgemeester Brandt naar Bonn om er met Bondskanselier Adenauer en de minister van Buitenlandse Zaken Von Brentano over de situatie rond Berlijn te spreken. Brandt gaat van Bonn naar de Franse hoofdstad, waar hij öe vier ministers van Buitenlandse Zaken achter de scher men als adviseur zal kunnen dienen. gaderimg eveneens verkiezingen plaats voor het voorzitterschap. Bij de derde ronde kon hier de Gaullistische oud minister uit vele kabinetten der Vierde republiek en burgemeester van Bor deaux Jacques Chaban-Delmas, als overwinnaar naar voren treden. Chaban-Delmas, die nog pas 43 jaar is, liet tenslotte met 355 stemmen een flinke voorsprong de 82-jarige con servatieve oud-premier Paul Reynaud en zijn overige concurrenten, de socia listische en zittende minister voor de Sahara, Max Lejeune, en de communist Grenier achter zich. De gaullisten hebben met deze over winning van de rechtse kant nu voor vyf jaar de vierde post in rangorde van belangrijkheid die vroeger de tweede was veroverd. Aangezien generaal De Gaulle zelf tot staatchef zal worden verheven en ook de premier ongetwij feld uit de gaullistische rangen belooft te worden gerecruteerd, kan Soustelle's nieuwe partij, de U.N.R. voorlopig wel tevreden zijn: De overige partijen en speciaal de conservatieven zijn dat natuurlijk wat minder en daarom poog de de gaullistische partij-secretaris gis teren onmiddellijk na de stemming al enige olie op de golven te werpen met zijn verklaring, dat de U.N.R. verder haar ambities zal pogen te beperken. De eerste zitting van het nieuwe par lement werd door generaal Charles de Gaulle persoonlijk bijgewoond ofschoon hij, tegen de verwachting in, de afge vaardigden, die zich nog met de onwen nigheid van een eerste schooldag ge droegen, niet heeft toegesproken. Voor het eerst in de geschiedenis van het Franse parlement was het de radio gisteren ook toegestaan een uitzending van de zitting te verzorgen. Wel werden de vele nieuwelingen en de overlevenden der Vierde republiek vergast op een lange toespraak van de 83-jarige Doyen, de pittoreske Bourgondische kanunnik Kir, die wellicht iets te uitvoerig uit wijdde over de taak, die voor het nieuwe parlement was weggelegd. Het zag generaal De Gaulle, die terstond na binnenkomst, waarbij alle aanwezigen zich van hun banken verhieven, met zijn lange benen het hoge spreekgestoel te was beklommen om de voorzitter persoonlijk de hand te drukken, in het verloop van diens predikatie ongeduldig met zijn vingers op de lessenaar trom- I melen om terstond na het laatste woord, de zittingzaal weer te verlaten. Het was zeker de laatste maal. dat men generaal De Gaulle in het Palais Bourbon had gezien. Ofschoon deze eerste zitting voorna melijk als ceremonie of formaliteit was bedoeld, heeft men toch ook al verschil lende aanwijzingen van politieke aard kunnen constateren. In de eerste plaats vielen natuurlijk de vele nieuwe gezich ten op. Doordat de Kamerleden voor lopig alfabetisch waren geplaatst, had het lot nog al opzienbarende combina ties veroorzaakt. Zo zaten de beide katholieken Robert en Maurice Schu- man broederlijk naast elkaar in de ultra-linkse hoek op de voormalige plaatsen van de communisten Thorez en Duclos. Het dozijn resterende commu nisten zat ergens hoog weggedrukt en de 40 socialisten bezetten nog maar een klein gedeelte van de banken, die vroe ger voor hen waren gereserveerd. Russische nederlaag op A.A.-conferentie De Sovjet-Unie heeft gisteravond op de economische conferentie van Afri kaanse en Aziatische landen te Cairo een nederlaag geleden. Een poging van de delegatieleider Nesterof om in een subcommissie nog een voorstel in te dienen, werd met twaalf tegen vier stemmen, bij vier onthoudingen afge wezen. Nesterof was in een rede ter onder steuning van het voorstel begonnen met een aanval op de V.S. en Engeland, die hij van inmenging in de binnenlandse aangelegenheden van de landen in het Midden-Oosten beschuldigde, toen de Indonesische voorzitter dei subcom missie. Mohamed Soebehan. hem bui ten de orde verklaarde en meedeelde De eerste foto van Kroonprins Akihito van Japan in gezelschap van zijn verloofde Michiko Sjoda. De foto werd gemaakt op de ten nisbanen, waar zij elkaar voor het eerst ontmoetten. (Van onze Haagse redactie) Naar wij van goed ingelichte zijde vernemen, heeft het binnens kamers gevoerde beraad der regering geleid tot het besluit de com merciële televisie toe te laten. In de nota, die de minister van O. K. en W. de Tweede Kamer heeft toegezegd en waarvan de verschijning tegen de helft van januari a.s. tegemoet kan worden gezien, zal een uitvoerige toelichting op dit besluit worden gen/ït3n. Vooral de minister van Economische Zaken, prof. dr. J. Zijlstra, zou zich een krachtig voorstander hebben getoond van commerciële televisie. Tot dat inzicht is hij gekomen door het krachtige beroep dat op hem door het bedrijfsleven is gedaan. Ook het niet openbaar gemaakte ad vies van de Radioraad behelst een aan beveling om commerciële uitzendingen toe te laten. Tenslotte heeft ook het feit, dat Duitse zenders commerciële t.v.-programma's gaan verzorgen, tot het besluit van de regering geleid. De kans, dat de OTEM een concessie zal krijgen, om, onder de supervisie van een daar toe in te stellen commissie, commerciële t.v.-programma's uit te gaan zenden, wordt groot geacht. Het zou voor- Een zeer bijzonder feest vieren mor- den tien kinderen, vanwie er nog gen de 98-jarige Peter Peterson en zeven in leven zijnvoorts 47 klein- zijn 97-jarige echtgenote uit Fai-1 Kinderen, 156 achterkleinkinderen view in de Amerikaanse staat Utah, en 39 achter-achterkleinkinderen. Zij zijn dan niet minder dan tachtig I Dat kan druk worden! jaar getrouwdl De Petersons had-1 Pieter Stuyvesantprijzen voor drie Nederlanders Drie Nederlanders, die in hoge mate hebben bijgedragen tot bevordering van de NederlandsAmerikaanse vriend schap op het terrein van het onderwijs, de handel en de industrie, zullen bin nenkort de tweede jaarlijkse Ameri kaanse Pieter Stuyvesantprijzen in ont vangst nemen. Dit jaar komen voor de prijs in aan merking mej. dr. Johanna J. van Dullemen, executive director van de United States educational foundation in Nederland, de heer Willem Hugo de Monchy, hoofddirecteur van de Holland- Amerika lijn en ir. Emil L. C. Schiff jr., die directeur is van de N.V. Rubberfa briek Vredestein en van de Neder- tcn-u -U1U ytiaiaaiuc tl, iiittiauut landsch-Amerikaanache Autobanden- dat er geen nieuwe rapporten konden ;Yrod w»"1-- *ieer Mon- worden ingediend. Onder de landen die en Setoff zijn tevens verbonden dit standpunt steunden, bevonden zich t311.,3, organisaties op zaken- en India. Irak. Saoedi-Arabië. Soedan en handelsgebied de VAR (Ver. Arabische republiek De Pieter Stuyvesantprijzen zilve- Egypte en Syrië). ren bokalen naar ontwerp van de Ame- De Rus deelde mee dat zijn land be- rikaanse zilversmid Paul Revere zul- reid was met alle Afrikaanse en Azia- len de winnaars worden aangeboden tij- tische landen handel te drijven op ba- dens een receptie, die op dinsdag 16 de- sis van wederzijds voordeel en dat de cember van 11 tot 13 uur zal worden Sovjet-Unie reeds met dertien landen gegeven door de Amerikaanse ambassa- van deze greep handelsakkoorden had deur in Nederland en mevrouw Young gesloten. De Russische voorstellen zul- in de ambtswoning van de ambassadeur len wellicht op de conferentie van vol- te Den Haag. Ambassadeur Philip gend jaar aan de orde komen. I Young zal de prijzen uitreiken. lopig althans niet in de bedoeling liggen om een tweede zender in gebruik te stellen. De commerciële t.v.-programma's zullen worden uitgezonden op tijd stippen, waarop de NTS dan wel de omroepverenigingen niet in de lucht zijn. Gedacht wordt in dit verband aan de uren tussen 6 en 8 uur in de vooravond en aan de uren na het be ëindigen der NTS-avondprogramma's. Instelling van een tweede zender on dervindt voorlopig ook nog praktische bezwaren. Het aantal beschikbare kana len is uiterst gering. Op een in Amerika te houden internationale conferentie zou tot een nieuwe kanalen-verdeling worden overgegaan. Het standpunt van de regering geen bezwaren te hebben tegen commerciële t.v.-uitzendingen is een doorkruising van het standpunt der omroepverenigin gen, waarbij een bescheiden reclame (in de vorm van advertenties, korte reclame films enz.) aanvaardbaar werd geacht. De meningen bij de politieke groepe ringen in het parlement zijn verdeeld. Een beetje achterop. Sir Winston Churchill zat dezer dagen, zo wordt verteld, in het Lagerhuis naar een debat te luis teren, terwijl twee andere Lager huisleden op de bank achter hem een onderling praatje hielden, in de loop waarvan de een tegen de ander zei: ,De ouwe schijnt de laatste tijd een beetje achter te rakenwaarop de 84-jarige Sir Winston zich een kwart slag om draaide en er tussen wierp: ,,Ja, en ze zeggen, dat hy ook een beetje hardhorend wordt llllllllllllllllllllllll

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1