Na aanvankelijke teleurstelling tenslotte een opmerkelijk succes m Sopraan Isa van der Meuten in toekomst waardevol voor opera? RYNBENDE'S NIEUW ROOD Het was moeilijk werken voor de militaire arts in Fontainebleau Ministers zien geen aanleiding tot scherper toezicht op café's Melkoorlog met eierengeveclit 97ste jaargang Dinsdag 9 december 1958 Tweede blad no. 29616 CONCERT „SEMPRE CRESCENDO Uitbundige ovaties vielen liaar ten deel Steeds verheugen wij ons over het jeugdige enthousiasme dat door de werkende-, aangevuld door enkele oud-leden van het thans 127 jaren tellende Studentenmuziekgezelschap „Sempre Crescendo" op het jaarlijkse 8 decemberconcert, een der hoogtepunten in de wereld der muzikale zowel als niet-muzikale academici, ten toon wordt gespreid! Het is dan altijd een feestelijk gestemde avond in de Stadsgehoor zaal, met officiële receptie, cortège en het zingen van het Semprelied „Gaudeamus Igitur" vooraf en geestige, hartelijke of vlijmscherpe toe spraken met bal erna, tezamen een avond, waarop het al of niet muziekminnend studentendom met vrouwelijke aanhang in charmante toiletjes zich weken heeft gespitst. Temidden van het auditorium ditmaal Prinses Beatrix als geïnteres seerd toehoordster naar Sempre's prestaties onder directie van Eli Poslawsky, die naast zijn werkzaamheid als lid van het Residentie- Orkest thans opnieuw als opvolger van Jaap Stotijn de scepter zwaaide. Hij maakt zich gelukkig niet schuldig aan het veelvuldig voorkomende euvel amateurs te ziwaar te belasten, zowel wat de eisen als wat de lengte van het programma betreft. Toch bleef de uitvoeringspraktijk deze avond aanvankelijk ver beneden onze verwachtingen en het gemiddelde niveau van anders. Of het nu kwam, dat zenuwen een rol speelden, dan wel, dat de blaasinstru menten niet „op temperatuur" waren, feit is, dat de zuiverheid in Mozarts be kende Symfonie no. 33 (K.V. 319 in Bes gr. t.), na een allerongelukkigste inzet, veel te wensen liet, evenals de (klankhomogeniteit. Ook in dynamisch opzicht schoot men sterk tekort. Deze symfonie miste bovendien alle levende spankracht. Matheid en onzekerheid werden eerst tijdens de Finale (Allegro assai) enigszins overwonnen. Opnieuw trad aan het lioht, hoe moeilijk het is in een eenvoudig „lijkend" Mozartje, dat vóór alles perfectie verdient, aan een behoorlijke vertolking toe te komen. Na deze teleurstelling, ging het opval lend beter toe in Bachs vioolconcert in A gr. t. waarin het de concientieus, doch nog altijd wat schools dirigerende Poslawsky gelukte een bevredigende samenwerking tussen het orkest en de solist B. F. van den Bosch (lid van verdienste) tot stand te brengen. Van den Bosch, over wie wij reeds eerder waarderend konden berichten, beschikt over een nobele, gevoelige toon en stylistisoh zuiver inzicht. Dat hij nog niet altijd de technische struikelblok ken kan overwinnen, valt hem als amateur zeker niet kwalijk te nemen. Een zekere neiging tot jagen, speciaal in het Allegro assai kan hij zich echter gemakkelijk afwennen. Niettemin een loffelijke prestatie, waarmee de solist eer kon inleggen. Het lid P. Kuyper betoonde zich een be kwaam en betrouwbaar bespeler van het klavecimbel, al hield hij zich soms te sterk op de achtergrond. Het succes van de violist kon echter niet halen bij dat van die vrouwelijke 6oliste, namelijk de sopraan Isa van der Meulen, zuster van Sempre's praeses E. van der Meulen. Deze jeugdige zangeres presenteerde zich met twee bijzonder veeleisende opera-aria's, namelijk Rosina's Cavatina „Una voce poco fa" uit Rossini's „II Barbieri Di Siviglia" en Aïda's scène en romance: .Ritorna Vincitor" van Verdi. In de nog niet volumineuze, doch in alle liggingen kundig geschoolde stem dezer vocaliste, is de begaafdheid voor de zuiver geplaatste coloratuur evi dent. Eenmaal ingezongen won ook de draagkracht dezer sympathiek klinkende sopraan aanmerkelijk, al mist zij vanzelfsprekend nog de rijk dramatische expressie, welke Verdi gebiedend eist. Wjj zün bijzonder be nieuwd in welke richting haar mate riaal zich zal ontwikkelen. Reeds nu was er herhaaldelijk sprake van ver rassende mogelijkheden voor een succesvolle carrière. Een toekomst, waarin zij tot een waardevolle opera zangeres kan uitgroeien, lykt geens zins uitgesloten. Zo zij zich niet gaat forceren en dus niet reeds nu te Benoemingen Leidse Universiteit Bij Kjb. is wederom benoemd tot bui tengewoon hoogleraar: voor het tijdvak van 1 oktober 1958 tot en met 30 sep tember 1959 in de faculteit der wis- en natuurkunde om onderwijs te geven in de experimentele natuurkunde: prof. dr. A. F van Itterbeek, gewoon hoogleraar aan 'de Katholieke Universiteit te Leu ven. Bij onderscheidene beschikkingen van de minister van Onderwijs, K. en W. zijn benoemd: voor het jaar 1959 tot hoofd ingenieur bij het bureau van de secre taris van ouratoren der Leidse Universi teit ir. D. van Toorenburg; met ingang van 1 januari 1959 tot wetenschappelijk ambtenaar 1ste klasse in vaste dienst bij het Documentatiebureau voor Oost- Europees Recht mr. J. D. Korevaar, thans wetenschappelijk ambtenaar; voor het tijdvak van 1 december 1958 tot en met 30 november 1959 tot wetenschap pelijk hoofdambtenaai- bij de bibliotheek mr. j R. de Groot, thans wetenschap pelijkhoofdambtenaar bij het Rijksin stituut voor Oorlogsdocumentatie te Amsterdam; gerekend van 1 november 1958, tot wetenschappelijk ambtenaar lste klasse in vaste dienst bij de facul teit der letteren en wijsbegeerte dr. S. A. Bonebakker, thans in tijdelijke dienst; voor het tijdvak van 1 november 1958 tot en met 31 oktober 1959 tot weten schappelijk ambtenaar voor de conflicts- psychologie B. J. IJssel de Schepper, thans assistent; gerekend van 1 novem ber 1958, tot apotheker in vaste dienst bij het Academisch Ziekenhuis mej. A. Winkelman, thans tijdelijk als zodanig werkzaam; met ingang van 1 januari 1959 tot adjunct-wetenschappelijk amb tenaar in vaste dienst bij het Rijksmu seum voor Volkenkunde C. J. de Ry; ge rekend van 1 september 1958 tot weten schappelijk ambtenaar in vaste dienst bij het Rijksmuseum van Oudheden, dr. J. W. Salomonson. thans tijdelijk. zware opgaven entameert, de natuur dus rustig haar gang laat gaan, zal Isa van der Meulen zeker nog veel van zich doen horen. De haar gebraohte hulde was zo onge woon. haast zuidelijk gestemd, storm- achtig-ovationeel «een lust te zien hoe de vele jeugdige tijdgenoten haar warm- studentikoos bejubelden!) noopte tot een herhaling van Rossini's aria, thans met nog gelukkiger en overtuigender resultaat. Het leek verstandig gezien, dat zij zich niet ten tweeden male aan Verdi waagde. Tot slot de opmerkelijk geacheveerd klinkende en ritmisch punctueel ge speelde „Rum&nische Volkstanze" van Bela Bartók, waarmee het orkest de onbevredigende Mozartindruk volkomen wegwiste en bewees, dat het veel meer in zijn mars had, dan wij aanvankelijk vermoedden. Trouwens, in de omspeling van de zangeres was dit reeds aange toond. Concertmeester Kamp muntte in zijn warmgetinte solopassages bepaald uit. De aanwezige Jaap Stotijn zal hier best mee ingenomen geweest zijn! Het tot slot dus op een welverdiend succes uitgelopen concert ook twee Bartók-dansen moesten gebisseerd worden! is besloten met de gebrui kelijke toespraken, met krans- en bloemaanbiedingen ingeleid door de rector-magnificus, prof. dr. H. J. Lam, die dirigent, orkest en solisten zyn respect en dank betuigde. Een der aardigste momenten was het, toen praeses Van der Meulen zijn zuster als rekentelijkheid een diadeem op het hoofd mocht drukken. Dat men in opgewekte stemming tot in de vroege morgen rond Terpsichore vereend bleef, is vanzelfsprekend. Géén geslaagd concert, zonder een., geslaagd bal! Dat is nu eenmaal sinds 127 jaren „mos"! H. he4- he/e- ^aaA. hteuto „Heeft iemand nog iets?" geen sterk stuk Het Rotterdams Toneel bracht gisteravond voor K. en O. „Heeft iemand nog iets?", een spel uit de (Engelse) zakenwereld van George Ross en Campbell Singer, in de vertaling van Alfred Pleiter. waarmede de president van de Raad van Beheer ten slotte op de proppen komt. Ondanks goed spel, matig toneel Het speelt zich af ten kantore van Henry Armstrong and Sons Ltd. een be langrijk bedrijf op het gebied van tex- tiel-industrie te Yorkshire. Het wordt geleid door een Raad van Beheer, waar in behalve de voorzitter. Sir Norman Tullis, vier directeuren zitting hebben, aangevuld met 'het Lageihuislid Oharles Pleydon. Dank zij een uiterst voorzich tig beheer, waardoor een groot gedeelte der winst niet aan de aandeelhouders wordt uitgekeerd, doch jaarlijks bij de ,,open" en „stille" reserves wordt gevoegd is de financiële positie der N.V. zó sterk geworden, dat bij een eventuele liqui datie de beschikbare middelen het aan delenkapitaal ver zullen overschrijden. Dit heeft tot gevolg dat een concurre- In zulk een miljoenenzaak stelt men zich de omgeving, de sfeer en de leden van de Raad van' Beheer imponerender voor dan wat de Rotterdammers ons te zien gaven. In het bijzonder de meubelen van de vergaderkamer vloekten wei heel erg met het moderne decor. Heeft men hier mede het zuinige 'beheer willen onder strepen Adolf Rijkens was een aanvaardbare Sir Norman Tullis voorzitter van de Raad van Beheer. In Pim Dikkers' ver tolking van Julian Armstrong konden wij geen algemeen directeur van zo'n enorm bedrijf zien. Leo de Hartogh, de directeur-verkoop was zijn succesvolle H reizigers-allures nog niet ontgroeid. Wim rend bedrijf, de Amalgamated worsteds nrpliriepr_ beiaarde directeur-ont- Ltd„ vertegenwoordigd door de weinig scrupuleuze algemeen directeur Mea dows, de aandelen van Armstrong Sons Lid. opkoopt, wat hem reeds voor 40% gelukt is en waarmede hij dreigt door te gaan, om bij het bereiken van de absolute meerderheid de huidige directie te ont slaan, het bedrijf te liquideren en de winst van een paar miljoen in eigen zak te steken. Dat dit snode plan niet ge lukt, is te danken aan de schranderheid van de directie-secretaris Harrison en aan de slordige 4.000.000 pond sterling, Advertentie brand de meest ideale brandstof voor uw oliehaard of -kachel. JAN ZEILSTRA Jr. KRAAIERSTR. 19 - LEIDEN TELEFOON 20556 Teraardebestelling van de heer J. D. Dibbits Rienstra Gistermiddag vond onder zeer grote belangstelling op de begraafplaats van de Groene of Willibrordskerk de ter aardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van wijlen de heer J. D. Dibbits Rienstra, oud-hoofdinspecteur van 's-Rijksbelastingen. Onder de velen, die deze plechtigheid bijwoonden, waren o.m. de directie van 's Rijksbelastingen te Utrecht, personeel behorende tot de Inspectie der Belas tingen (2de afdeling), hoofden van dienst van de Belastingdiensten in Lei den, een deputatie van het ministerie van Financiën, het bestuur van de Ver van Vrijz. Hervormden te Leiden/Oegst- geest en voorts vele vrienden en beken den van de familie Dibbits Rienstra. Nadat de kist met het stoffelijk over schot in het kerkgebouw was opgebaard, sprak ds. W. J. H. Hubeek over enkele verzen uit Psalm 103. Ds. Hubeek schilderde de thans over ledene als iemand, die een strenge levensopvatting paarde aan grote mild heid en toegankelijkheid jegens ande ren. Tijdens zijn leven heeft de heer Dibbits Rienstra iets van de eeuwigheid doen zien in de tyd. Nadat ds. Hubeek voorts nog de grote liefde en belang stelling van de heer Dibbits Rienstra voor de Ver. van Vrijzinnig Hervormden had belicht, welk kerkgemeenschap hij in tal van bestuursfuncties heeft ge diend, stond spreker stil bij enkele tekstwoorden uit de voorgelezen psalm Hierna vond de teraardebestelling plaats. Een zoon van de overledene dankte voor het medeleven, dat in deze dagen uit zo ruime kring was ontvangen. Grelinger, de bejaarde directeur-ont werper en Peter Holland de directeur weverij gaven 'blijk voor hun taak bere kend te zijn. Peter Aryans was een schrandere, sypathieke directie-secre taris en 'Petra Verbeek een ijverige secretaresse van Julian Armstrong. Pierre Balledux gaf een goed en niet overdreven type van de gewetenloze Meadows. Ofschoon de Rotterdammers onder leiding van Bob de Lange een snel tempo onderhielden, vermochten zij toch niet geheel en al de zwakheden in het stuk, vooral in het eerste bedrijf, te over spelen. B. H. Hongaar in recordtempo naar Australië AMBTELIJKE MOLENS.... Dat ambtelüke molens wel eens heel vlug kunnen malen is gisteren over duidelijk gebleken, toen in recordtem po een 23-jarige Hongaar aan boord van de „Waterman" werd geholpen. Hö is nu op weg naar zyn derde vaderland, Australië. Om elf uur 's morgens verscheen hij plotseling aan de kade. Twee jaar gele den was hü met de grote stroom naar Nederland gekomen en sinds enige tjjd werkte hü in een glasfabriek in Schie dam. Zo goed en zo kwaad als het ging maakte hy in een mengelmoes van Nederlands en Hongaars duidelijk, dat hy met de „Waterman" mee wilde, want, zo begreep men uit zyn woorden, zaterdag j.l. had hy bericht ontvangen, dat hem toegestaan was naar Australië te emigreren. Maar wat bleek nu? De man beschikte alleen over deze brief, maar bezat verder geen paspoort, niet eens een pasfoto. Hij had voorts wat zakgeld by zich, maar geen reisgeld om de overtocht te be talen. Men trachtte de Hongaar aan het verstand te brengen, dat hy zonder de vereiste papieren en zonder reisgeld niet aan boord mocht, doch toen hy bleef aanhouden staken enige op de kade aanwezige ambtenaren de hoofden bij elkaar. Het gevolg was, dat iemand van het passagekantoor van de Kon. Rott. Lloyd samen met de Hongaar in een auto stapte, linea recta naar Den Haag. Via het bureau van de V.N. en andere officiële instanties kwam alles nog in orde. Zo kon het gebeuren, dat hij gis termiddag om twee uur opnieuw bij de ..Waterman" arriveerde. En nu mocht hij aan boord: een gloednieuwe foto zat op zijn gisteren verstrekt paspoort ge plakt. En wat het reisgeld betreft: onze regering had zich bereid verklaard het geld voor te schieten. En nu d'obbert hy dan reeds op de grote plas! Zestig jaar getrouwd Op 14 december 1898 trad de in Lei den geboren kleermaker G. Teegelaar te Amsterdam in het huwelyk met mej. M. Schlötz. Het echtpaar is dus zondag a.s. zestig jaar getrouwd. Na een verblijf van twintig jaar in de hoofdstad trok de heer Teegelaar met zijn vrouw weer naar de Sleutelstad. Gedurende veertig jaar beheerde hij op de hoek van de Haarlemmerstraat en de Koestraat een café'. Bruid en bruidegom zijn beiden 83 jaar. Hoogtepunt van de feestviering zal ongetwijfeld het bezoek van de bur gemeester op zaterdagmiddag zijn. Jhr. mr. F. H. van Kinschot heeft in ieder geval de wens te kennen gegeven het echtpaar, dat in de Buys Ballotstraat no. 16 woont, persoonlijk te feliciteren. ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd voor het kand. ex. sociologie mej. L. E. de Wijn (Ridderkerk) en de heren H. E. Ruitenberg (Den Haag) en F. E. Pels Rijcken (Den Haag). LEIDSE AMATEURFOTOGRAFEN De Leidse Amateurfotografenvereni- ging hield zich gisteravond in „De Doe len" onder leiding van de heer J. G. Gompelman bezig met de tweede ronde van de competitie. Het onderwerp „Kinderen", was niet zo gemakkelijk en dit bleek ook wel uit het aantal inzen dingen, dat geringer was dan van de eerste ronde. Ook het peil van de foto's was lager, behoudens enkele zeer ge slaagde foto's. De heren Kikkert, Versteeg en Ter wen vormden de jury; de beide laatsten bespraken na de pauze om beurten de foto's. Er ontspon zich verscheidene malen een woordenwisseling over in houd en techniek. Aan het eind van de avond werd een aantal fotolampen verloot, beschikbaar gesteld door een der leden. AMBTSAANVAARDING PROF. DR. J. A. GOEDKOOP Prof. dr. J. A. Goedkoop, vanwege de Stichting het Leidsch Universiteitsfonds benoemd tot byzonder hoogleraar in de studie van de materie met behulp van neutronen aan de Leidse Universiteit, zal met vergunning van het College van Curatoren en in overleg met de rector- magnif; net hoogleraarsambt aan vaarden met een inaugurele rede op vrüdag 19 december in het Groot Audi torium der universiteit. (Van onze Haagse correspondent) Op 7 november 1955 werd Haag se reserve lste luitenant arts naar Frankrijk gezonden om in Fontaine bleau en enige andere plaatsen Ne derlandse militairen, gedetacheerd bü het hoofdkwartier van de NAVO, te gaan behandelen. De officier van ge zondheid kreeg een verpleegster mede. Tot het tüdstip van uitzending was er door het ministerie van Oorlog nog nooit voorzien in de medische ver zorging van Nederlandse militairen in Frankrük. Toen de militaire arts op zün standplaats aankwam, was er geen spreekkamer en was hü ge~ noodzaakt te improviseren. Direct na aankomst stuurde hij al een rapport naar Den Haag om althans in de huisvesting te kunnen voorzien. Maar „Oorlog" hielp niet en het werd voor de militaire airts een praktijk aan „huis", d.w.z. zijn patiënten moesten behandeld worden in zijn slaapkamer, op zijn bed... Zeer moeilijk heeft deze arts zijn praktijk in Frankrijk kunnen volbren gen, omdat er maar heel weinig van de door hem aan het ministerie van Oor log gevraagde hulp terecht kwam. Van doorlichten van Nederlandse militairen in Frankrijk is nooit iets gekomen. De Engelsen en Amerikanen hadden hun zaken wel voor elkaar. Tenslotte is deze arts na enige dienstjaren naar ons land teruggekeerd. Zijn opvolger kreeg wel alle gevraagde benodigdheden. Dit alles en nog tal van andere zaken werden door deze arts voor het Ambtenarengerecht te Den Haag belicht. Verschillende kosten had hy in Fontainebleau gemaakt en bij „Oorlog" gedeclareerd. Onder meer kos- Bemande aardsatelliet in constructie Grote Amerikaanse luchtvaartindus trieën zijn reeds bezig om in een record tijd een speciaal ruimtevaartuig te produceren, waarmee een mens in een baan om de aarde kan draaien. De be mande satelliet zal ten hoogste 28 uur in de baan kunnen blyven en 18 maal om de aarde draaien. Dit heeft John Canaday, vice-presi dent van „Lockheed", in een interview met het agentschap „Italia" te Rome meegedeeld. Hy voegde eraan toe, dat de V.S. bin nen zes maanden een vliegtuig met atoomaandrijving kunnen lanceren. Alle technische problemen van de beide projecten zijn reeds opgelost, aldus Canaday. Het ruimtevaartuig zou worden afge schoten door een gewyzigde „Atlas D", een intercontinentale raket. ten voor gas in zyn woning, autokos ten omdat hij met zijn auto pa tiënten, die dikwyls 90 km. ver weg woonden, had bezocht verhuiskosten terug naar ons land (hem was een tegemoetkoming beloofd), de terugreis naar Nederland en enkele andere kos ten. Tijdens de zitting bleek, dat door „Oorlog" w)el wat betaald was, maar dat toch nog bedragen openstonden. Lange tijd had deze arts. zo zei hy, getracht de kwesties op een prettige manier met „Oorlog" te regelen, doch tenslotte had hij zyn klachten maar aanhangig gemaakt by het gerecht. Voor de minister van Oorlog traden twee gemachbigden op, die uitvoerig het standpunt van het ministerie be lichtten. Het Ambtenarengerecht zal op 29 december a.s. in deze zaak uitspraak doen. Nachtelijke rust in een der hoofd straten van Oslo, dat reeds in kerstsfeer is gebracht. Geheim overleg met Russen? Er circuleren hier in Bonn berichten volgens welke Russische en Amerikaan se diplomaten al geruime tijd in het diepste geheim confereren over het hou den van een grote conferentie tussen Oost en West. Dit geheime gesprek zou reeds in oktober, dus voor Kroesjtsjefs geruchtmakende rede en voor de Sov jet-nota, zijn begonnen en totdusver niet zijn gestaakt. West-Duitsland zou van dit overleg niet direct op de hoogte zijn gesteld, omdat de Russen nadrukkelijk buiten Oost- en Westduitsers om dit ge sprek zouden hebben willen voeren. Drankdelict te Eindhoven Van strafbaar feit nog niets gebleken bedienend personeel, aldus de verkla ring van de ministers, is voorshands niets gebleken. De vraag of de militair een strafbaar feit heeft begaan, wordt nog nader onderzocht. Dit geval hoeft volgens de ministers niet tot de con clusie te leiden, dat het toezicht op café's en bars moet worden verscherpt. Het betrof hier een incidenteel geval van misdraging door een bezoeker. Na beëindiging van het ingestelde politie onderzoek zal het gemeentebestuur van Eindhoven kunnen beoordelen of er termen aanwezig zyn tot intrekking van de vergunning volgens de drankwet. Minister Suurhoff heeft toegezegd niet te zullen nalaten overleg te plegen met de minister van Binnenlandse Zaken en P.B.O., om krachtige maat regelen te nemen indien deze nodig mochten blyken. Dit op suggestie van de heer Van de Wetering. Vooralsnog zegt de minister geen aan leiding te hebben om de wenselykheid of de noodzakelijkheid van dit overleg aan te nemen. Het geval van de 19-jarige scholier te Eindhoven, die op zondag 2 november door overmatig gebruik van alcohol om het leven is gekomen, is voor het Tweede Kamerlid Van de Wetering aanleiding geweest schriftelijke vra gen te stellen aan de ministers van Sociale Zaken en Volksgezondheid en van Justitie, waarbü hü gepleit heeft voor verscherping van het toezicht op drankzaken. Ter bestrijding van „der gelijke afkeurenswaardige praktijken" heeft het Kamerlid gesuggereerd, dat de eigenaren van deze zaken bij voor komende gevallen zullen worden ge straft, eventueel met intrekking van hun drankvergunning. Een onderzoek heeft uitgewezen, zo hebben de ministers verklaard, dat de jongeman, na tevoren reeds enkele glazen sterke drank en bier te hebben gedronken, in een bar een buitenlands militair ontmoette, die hem, naar het schijnt op zijn verzoek of aandringen, in korte tijd een grote hoeveelheid whisky verstrekte. Hierop volgde be wusteloosheid en later de dood. De militair is de whisky van elders gaan halen. De drank schynt zonder mede weten van de vergunninghouder te zijn verstrekt. Van enig strafbaar feit, ge pleegd door deze of iemand van het Vlissingse handelaren contra vrijbuiter (Speciale berichtgeving) Een melkoorlog is in Vlissingen uit gebroken, compleet met intimidatie, een eierengevecht en politie interven tie. Gistermorgen is de z.g. vrüe melk boer, die sinds 14 dagen dwars door alle saneringswükjes heen zün nieuwe klantenkring bedient, door zijn woe dende concurrenten belaagd en met rauwe eieren bekogeld. De strüd kreeg een zo vijandig karakter, dat de politie moest Ingrijpen. Sinds gistermorgen geniet de vrijbuitende melkboer po litiebescherming bij zijn karretje. Begin oktober kwamen enkele Vlis singse flatbewoners, die van hun gesa neerde melkslijters te horen hadden gekregen dat zy voortaan de melk aan de kar zouden moeten halen, tot de op richting van een z.g. „Comité tot bevor dering van een vrije melkhandel". Pro motor was de adjudant van gemeente politie, J. Minderhoud, zy het dan in zyn kwaliteit van huisvader. Het comité vroeg per advertentie een melkslijter, die bereid zou zyn naast de gesaneerde wykslyters een vrye klantenkring te be dienen. Steun by het stichten van een melkwyk werd toegezegd. Uit de sollicitanten werd de heer C. Poppe gekozen, zoon van de wethouder van Onderwüs. Hü slaagde erin binnen een maand alle vereiste papieren te krygen en begon op 24 november zijn vrije zaak. Aanvankelijk probeerden zijn gesa neerde collega's hem te paaien met het toewijzen van een gesaneerd wykje, maar toen de „vrijbuiter" dat van de hand wees, werden zijn klanten bewerkt en zelfs bedreigd met boycot. Tegen de verdrukking in groeide de vrije wijk tot ongeveer 90 klanten, onder wie een aan tal grote afnemers. Gisterochtend kwam de dreigende spanning tot ontlading. Toen de vrye slyter zich om 5 uur bij het melkver- deelstation vervoegde, blokkeerden de concurrenten zijn wagen en namen de heer Poppe onder vuur met rauwe eieren, waarvan een aantal doel trof. Hij maakte zich uit de voeten en alar meerde de politie. De verdere dag was er een politie-escorte om de vrüe melk boer te beveiligen tegen zyn nayverige melkbroeders. Inmiddels profiteert de Vlissingse bevolking van de melkoorlog. Want sinds de vrüe slijter optreedt, zijn de gesaneerde collega's ook met melk „meer mans" gebleken bij hun dienst verlening. Zelfs de flatbewoners wor den thans door h«»n de deur be diend! Israëls klacht voor de Veiligheidsraad De Syriërs hebben in de nacht van zondag op maandag voor de vierde ach tereenvolgende dag het vuur geopend op het dorp Gioth. De schade was niet groot. De Veiligheidsraad kwam gistermiddag büeen ter behandeling van de klacht van Israël tegen de Ver. Arabische republiek in verband met de beschieting van Is raëlische dorpen in het dal van Hoeleh. Deze vond voor het eerst plaats op 3 december. De Israëlische vertegenwoor diger Eban sprak van een „oorlogsdaad, een schandelijke en oruitgelokte hande ling van international agressie". (Op een voorafgaande persconferentie was van Israëlische zijde medegedeeld, dat de granaten en kanonnen, waarmede zij werden afgevuurd, van Russische ma kelij waren). Israël had pas terugge schoten met machinegeweren en een en kel stuk geschut, nadat Israëliërs dode lijk waren getroffen. Ook toen was uit sluitend op de militaire posten gevuurd, van waaruit het Syrische vuur was af gegeven. ,Hiet doet zich dus het geval voor", aldus Eban, „dat een staat, lid der Ver enigde Naties, opzettelyk een achthon derd granaten afvuurt op zeven dorpen op het gebied van een andere lidstaat, met de vooropgezette bedoeling onder danen van deze staat te doden en hun bezittingen te vernielen". Van de züde van de V.A.R. werd ge zegd, dat er onder de beschoten dorpen één is, namelyk Datura, dat als basis dient voor Israëlisch militair optreden, waardoor het gehele gedemilitariseerde gebied wordt bedreigd. Tenslotte werd de zitting tot een an dere bekend te maken datum verdaagd.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 3