RADIO W* AKKA J?A«S Westduitse bereidheid tot een gesprek over schadeloosstelling Werkspoor krijgt opdracht voor bouw van twee radiotelescopen K.N.A.C. dringt aan op spoed bij de verbetering van Rijksweg 13 SIEMENS Agenda Voor IJNEN Met een enkel woord DINSDAG 9 DECEMBER 1958 Al omvangrijke verplichtingen, zegt Bonn Belangrijke rol van Nederland in deze (Van onze correspondent in Bonn) Op tweeërlei wijze heeft de Westduitse regering zaterdag j.l. en gisteren een achttal Europese landen meegedeeld, dat zij bereid is om verder te onderhandelen over de eisen van deze staten betreffen de schadeloosstelling voor de slacht offers van het nazi-regime, in het bij zonder van voormalige concentratie kampgevangenen uit deze landen, die niet vallen onder de Westduitse schade- loosstellingswet. Aan de Neder landse minister van Buitenlandse Zaken Luns liet de Westduitse minister van Buitenlandse Zaken Von Brentano zaterdag een brief overhandigen, aan België, Engeland, Denemarken, Noor wegen, Frankrijk, Griekenland en Luxemburg werden de voorstellen eerst gisteren gezonden. Het betreft hier acht van de elf lan den die om een dergelijke schadeloos stelling hebben gevraagd. De Westduitse regering zegt in haar nieuwe voorstellen, dat zü in het licht van de menselijke betekenis van deze schadevergoeding naar mogelijkheid bereid is te helpen. Evenwel wijst zij in de acht nota's ook direct op haar beperkte mogelijkheden ten deze in verband met de omvangrijke verplichtingen, die zij betreffende dit onderwerp reeds op zich heeft genomen. Geen antwoord ontvingen totdusver Italië, Oostenrijk en Zwitserland, die tijdens de oorlog in een andere verhou ding tot Duitsland stonden dan de bo vengenoemde acht staten. Het probleem van de schadevergoe ding aan nazi-slachtoffers uit deze elf landen is door de regering in Bonn nu juist niet op vlotte wijze behandeld. In juni 1956 hadden acht staten om de schadevergoeding gevraagd. In februari 1957 deelde Bonn deze landen mee, dat uit financiële en juridische overwegin gen geen uitbreiding kon worden gege ven aan de toen reeds vastgestelde groepen van hen, die als voormalige slachtoffers der nazi's voor schadeloos stelling in aanmerking kwamen. Ver volgens stelde Bonn voor een charita tieve instelling te stichten, die met 100 miljoen mark de gehele kwestie zou moeten afkopen, hetgeen de betreffende landen op 23 juli '57 uit morele overwe gingen van de hand wezen. De afgelopen maanden hebben zij Bonn weer herin nerd aan dit geval. De Westduitse rege ring beweerde eerst, dat zjj reeds schade loosstellingsverplichtingen op zich had genomen ter waarde van 24 miljard mark, waaronder betalingen aan Duitse en joodse nazi-slachtoffers, aan Israël en dergelijke. Het halve of driekwart miljard, dat bovengenoamde elf staten nu vroegen, kon er blijkbaar eerst niet meer bij. Daarbij beriep Bonn zich ook op de Londense schuldenovereenkomst, die zegt dat geen uit de tweede wereld oorlog voorkomende schulden op Bonn verhaald kunnen worden. Maar enige weken geleden toonde men zich bereid vroegere concentratiekampgevangenen die nu buiten Duitsland wonen, toch schadeloosstelling toe te kennen. Situatie veranderd? De situatie lijkt dus nu te zijn veran derd. De Nederlands-Duitse onderhan delingen hebben in dit geheel een be langrijke rol gespeeld. Immers van Nederlandse zijde is de eis tot schade loosstelling gekoppeld aan de oplossing van het gehele pakket onderhande lingsvraagstukken als de Dollart-Eems- kwestie, het probleem Elten en derge lijke territoriale problemen, de vergoe ding voor de Auslandsbonds en andere vermogenszaken. Van Nederlandse zijde is voor de nazi-slachtoffers geen rond bedrag genoemd, maar men heeft ge steld, dat de circa 20.000 25.000 men sen, voornamelijk joodse Nederlanders, die voor schadeloosstelling in aanmer king komen, gemiddeld drie jaar in nazi-kampen hebben moeten doorbren gen. Bij de vergoeding van een zeker aantal marken per dag komt men voor deze maximaal 25.000 Nederlanders op een bedrag van tenminste 100 miljoen mark. Bonn was dus door Nederland geplaatst voor een tweezijdig (bilateraal) Duits-Nederlands overleg, dat niet pa rallel liep met het multilaterale overleg, dat men zich met alle elf schuldeisers had voorgesteld. Lahr naar Den Haag Inmiddels meent men hier in Bonn nu, dat door de brief van Von Bren tano aan Luns, die het afgelopen week einde is overhandigd door de Westduitse ambassadeur in Den Haag Löns, het Duits-Nederlands gesprek weer op gang kan komen. In juli hebben de beide mi nisters te Kopenhage na het afbreken van de onderhandelingen nog een on derhoud over de kwestie gehad, vervol gens is Von Brentano nog in Den Haag geweest en is overeengekomen, dat de schadeloosstellingskwestie de hoogste prioriteit zou krijgen. Daarna had mi nister Luns gehoopt, dat er spoedig wat gebeuren zou. Men verwacht hier nu dat de Westduitse delegatieleider Lahr binnenkort naar Nederland zal gaan om Ank Reinders naar Wenen De Haagse sopraan Anna Christina Reinders, die ook in Leiden bekendheid geniet, is per 1 maart geëngageerd door de Wiener Kammeroper. Zij debuteert op 19 maart als Musette in Puccini's La Bohème. Op 9 Januari a.s. geeft Ank Reinders een llederenavond te Brussel, met aan de vleugel Geza Frid. Voorts is de zan geres uitgenodigd op 23 februari mede te werken aan „Das Paradies und die peri" van Schumann, dat onder leiding van Mario Rossi voor de Keulse radio wordt uitgevoerd. daar met de directeur-generaal poli tieke zaken van het departement van Buitenlandse Zaken, dr. H. R. van Hou ten, te gaan praten. Nederland zou kunnen rekenen op een algemene Duitse tegemoetkomende houding Inzake het sohadeloosstelllngs- probleem en de vermogenskwestie; tot welk bedrag deze tegemoetkomendheid zal gaan, Is hier niet bekend geworden. Maar behalve deze min of meer plato nische liefdesverklaring zal er voor ons land niet veel goeds in het vat zitten. Van zuiver bilateraal Duits-Nederlands overleg en dus van een bilateraal ak koord over de schadeloosstellingskwes tie, dat volgens ons land de sleutel voor de grote schoonmaak tussen beide sta ten zou moeten worden, zouden de Duitsers in verband met de eisen van de andere tien landen niets willen we ten. En daarmee zit er weer een kink in de kabel, daar Nederland vasthoudt aan zijn eis: alleen een oplossing van het schadeloosstellingsprobleem opent de deur naar de zogenaamde generalberei- nlgung. O.a. voor waarneming kunstmanen Bestemd voor radarinstituut te Malvern (Van onze Londense correspondent) Naar de Times onthult, heeft het Britse ministerie van Bevoorrading Werk spoor in Amsterdam opgedragen 2 radiotelescopen te bouwen, elk wegende 250 ton, welke gebruikt zullen worden in samenwerking met de beroemde radio telescoop in Jodrellbank in het graafschap Cheshire. De nieuwe radiotelescopen zullen in 1960 gereed z\jn en worden bestemd voor het Koninklijke Radarinstituut in Malvern in het graafschap Worcestershire, om daar te worden gebezigd voor onderzoek in radio-astronomie, naar verschijnselen in de opperste luchtlagen en voor waarnemingen van kunstmanen. De bestaande radiotelescoop, welke zulk belangrijk werk heeft verricht bij het volgen van de Spoetniks en andere in de wereldruimte geslingerde lichamen, heeft ongeveer 7 miljoen gulden gekost. Maar de kleinere telescopen zijn natuurlijk goedkoper. Van Britse zijde wordt verklaard, dat de opdracht aan de Nederlandse firma is verstrekt, omdat de twee radiotelesco pen een ontwikkeling vormen van be staande Nederlandse produkten. Er zijn geen vergelijkbare Britse produkten, zo dat het niet mogelijk is, deze radio telescopen in Engeland te vervaardigen met eenzelfde resultaat als het Neder landse. Prof. A. C. B. Lovell, hoogleraar in de radio-astronomie aan de univer siteit van Manchester en directeur van het experimentele radio-astronomische station in Cheshire, geloofde dat de twee bestelde radio-telescopen gelijk zouden zijn aan die van Dwingelo, welke een hoogte heeft van ruim 25 meter en door de Sterrewacht te Leiden wordt ge bruikt. De twee nieuwe radiotelescopen voor Engeland zullen niet vastgekoppeld worden aan de bestaande telescoop, maar dienen om het werk te verlich ten. Jodrellbank is n.l. overbelast door een teveel aan opdrachten. Het zit de Engelsen natuurlijk wel enigszins dwars dat de order naar Nederland is gegaan, maar prof. Lovell verklaarde dat het logisch is dat wanneer men snelle leverantie wil, men gaat naar een land dat reeds een dergelijke Gevaren wettigen bijzondere maatregelen De KNAC heeft in een brief aan de minister van Verkeer en Waterstaat ge vraagd, of de verbetering van de Rijks weg no. 13, Den HaagRotterdam, niet in een nóg sneller tempo kan worden verwezenlijkt. Weliswaar kan volgens de thans geldende opzet reeds eind 1960 een dragelijke toestand zijn verkregen op het gedeelte Hoornbrug—Overschie, aldus de brief. Over de gehele lengte van dat traject hoopt men de weg dan voorzien te hebben van een midden - scheiding en drie rijstroken in elke richting. Maar. zo meent de KNAC, het bijzondere belang van de verbinding voor het verkeer en de bijzondere geva ren die er zich voordoen, wettigen bij zondere maatregelen. En als zulks bijzondere maatregelen noemt de KNAC dan: 's nachts (in elk geval 's avonds) doorwerken en van twee kanten af beginnen, dat wil zeg gen reeds thans ook de verbetering van het stuk Overschie-Rotterdam ter hand nemen. Met een verkeer van ongeveer 26.000 voertuigen per etmaal is de weg de drukste van Nederland. Bij deze overbe lasting komt nog, dat gescheiden rijba nen grotendeels ontbreken, dat de rij stroken op zichzelf te smal zijn, dat het wegdek over grote afstand sterk golft. Bij duisternis wordt de automobilist vrijwel constant verblind. Een geschikte vervangende route is er niet. Bij deze situatie en - in sterker mate nog - straks tijdens de reconstructie werkzaamheden doen zich grote gevaren en grote vertragingen voor, terwijl tijdverlies toch geldverlies betekent. Om redenen van veiligheid en econo mie is het dan ook uitermate gewenst, dat de reconstructie zo spoedig mogelijk komt en dat de daaraan verbonden werkzaamheden in een zo kort mogelijk tijdsbestek worden uitgevoerd. De KNAC vraagt vervolgens om met de verbetering van het weggedeelte Overschie-Rotterdam niet pas in 1960 of 1961 te beginnen, zoals voorgenomen, maar reeds thans, tegelijk met het stuk Den Haag—Overschie. Het verkeer wordt dan weliswaar op twee gedeelten van de weg met in uit voering zijnde werken geconfronteerd, maar de totale periode van de verkeers- belemmeringen kan aanzienlijk worden bekort. En de tweede suggestie van de Automobielclub is dus, om in continu- arbeid of in twee-ploegenstelsel te laten werken. Met te meer klem worden deze sugges- zouden eind 1960 de ergste gevaren op weg 13 geëlimineerd zijn, gemakkelijk door slecht weer kan worden wegge spoeld. „Elke dag onwerkbaar weer zal een progressief toenemende achterstand betekenen. De ervaring, in het recente verleden opgedaan met de ontstellend lange duur van de aanleg van geschei den rijbanen op het korte gedeelte van Rijksweg 4, Den DeylMaaldrift, is ten deze zeer illustratief". Morice-linie doorbroken Do Algerijnse opstandelingen hebben meegedeeld, dat elj 35 aanvallen hebben gedaan op de onder stroom staande Morice-linie langs de grens met Tune sië en de linie hebben doorbroken. Vol gens een in Tunis uitgegeven commu niqué zijn er bij deze aanvallen ver scheidene Franse soldaten gesneuveld en 60 gewond. Door de opening in de linie zijn eenheden van de opstandelin gen uit Tunesië Algerije binnengerukt. De opstandelingen maken verder mel ding van het vernielen van Franse voer tuigen, hoogspanningskabels en tele graaflijnen, het verbranden van boerde rijen en het terechtstellen van „kolo niale" Fransen. Franse militairen hebben in het afge lopen weekeinde 75 Algerijnse verzets strijders gedood en zestien gevangen genomen, aldus een Franse mededeling. Advertentie i en teHevi&Le Met toewijding, zonder pretentie (Van onze t.v.-medewerker) Met een rotsvaste plichtmatigheid, doch ook met veel zorg, overleg en ver stand presenteerde Peter van Campen gisteren voor de NCRV zijn „Attentie"- rubriek. Er is geen ondeugendheidje in te bekennen. De langs-de-neus-weg woordspelingen zoals „Tegen beter eten in" en „Het is geen man, die niet ko ken kan" (waarbij een pijpenrek voor keukenlepels wordt misbruikt) vormen het humor-plafond en toch, en toch, heeft deze man wat te zeggen en hij zegt het goed. Hij weet bovendien de kokende boerenjongen evengoed prettig aan het praten te krijgen als de zich voor Querido uitgevende Von Eugen (Jammer, dat hij zijn werk- en levens partner Alice had thuisgelateni, uiter aard niet over dezelfde zaken. Het fo- rumpje over de pockets leek ons het meest instructief en er werden door partij en wederpartij goede dingen eerlijk ge zegd. radiotelescoop heeft ontworpen, ge bouwd en bezig is te gebruiken. Er waren volgens hem maar drie lan den welke de opdracht konden uitvoe ren, n.l. Nederland, Duitsland en de V.S. Volgens het wetenschappelijke commentaar op deze gebeurtenis, betreft het hier een project, dat verder gaat dan enig bestaan. Men zal daardoor in staat zijn de positie van aardsatellieten nauwkeuriger te volgen dan tot dusver mogelijk was met de reuze telescoop van Jodrellbank. Het betekent niet, dat de nieuwe radiotelescopen beter zullen zijn dan deze of die te Cambridge, maar zij zijn een nieuw type. De radioteles coop van Jodrellbank bezit de grootste bestuurbare reflector ter wereld, maar t nauwkeuriger metingen zijn mogelijk I Plattelandsvrouwen. Spr. mej M A oeie door de combinatie met de twee nieuwe i over textieistoffen en hun behandeling. DINSDAG Rijksmuseum van Oudheden. Lezing dr W. C. Braat „Het dagelijks leven in de ijstijd". 8 uur nam. Schouwburg: K. en O. Rotterdams To neel speelt „Heeft iemand nog iets?" 8 u, nam. Wassenaar Kasteel „Oud-Was senaar". Jaarvergadering Hlst. Vereniging Oud-Wassenaar". 8.15 uur nam. WOENSDAG Boerhaavezalen (L. Vrouwenkerksteeg) Opening tentoonstelling. Lelde Kunstcen trum. 8 uur nam. Schouwburg: K. en O. Rotterdams To neel speelt „Heeft iemand nog iets?" 8 u. nam. Acad. Ziekenhuis (Kerkzaal)Halfuur van bezinning. 12.50—1.20 uur nam. Lakenhal: Lezing Ver. „Oud-Leiden". Spr. dr. A. A. Kampman over „Palmyra". 8 uur nam. Stadszaal (kleine zaal): Ver. van oud leerlingen Ambachtsschool. Filmavond over wegenbouw. 8 uur nam. Rapenburg 8: Ledenvergadering Ver. voor Int. Rechtsorde. Spr. prof. mr. J. M. van Bemmelen over „Bescherming van de rechten van de mens". 8 uur nam, Kleine Burcht: Ledenvergadering Leidse Ver. van Postzegelverzamelaars. 8 uur nam. Prediker: Spr. ds. J. A. Smlnk. nam. Rehoboth: Bond van Chr. Boerinnen en 8 uur radiotelescopen, welke evenals die van Leiden over een fijnere afstemming be schikken, waardoor een ruimere toepas sing mogelijk wordt. De beide Neder landse radiotelescopen zullen functies kunnen verrichten waartoe de bestaande Engelse minder geschikt zijn. Jodrell bank werd tot dusver te veel van zijn eigen taak afgehouden door waarne ming van satellieten, welke nu ten dele door de nieuwe instrumenten kan wor den overgenomen. Zij zijn driemaal zo groot als de bestaande reflector in Mal vern. De radiotelescoop van Jodrellbank is nog steeds niet afbetaald en er is nog anderhalf miljoen gulden nodig. Er wordt dan ook voortdurend een beroep gedaan op de goedgevendheid van het publiek. De Britse regering krijgt daar om verwijten te horen dat zij verzuimd heeft hier de helpende hand te bieden en het vooral aan de Ver. Staten heeft overgelaten om de radio-astronomie in Engeland te steunen. Advertentie KRAAIERSTRAAT 30 45 uur nam. Oegstgeest Café „Konijnen burg". Ledenvergadering IJsclub Oegst geest. 8 uur nam. DONDERDAG Gulden Vlies: Ver. voor Pedagogiek. Spr. ds. J. A. Nleuwenhuizen over pro blemen rond de t.v. 8 uur nam Stadszaal (grote zaal): Abonnements concert Residentie-orkest o.l.v. W. van Otterloo. Soliste Ida Handel. 8 uur nam. Station N.S.; Excursie Broederschap van oud-padvinders naar Haags Planetarium. 7.20 uur nam. Hogewoerd 175: Bijeenkomst Jehovah's Getuigen. 7.25 uur nam. Zuiderkerk; Adventsappèl. 8 uur nam. Warmond 't Trefpunt. Win ter- uitvoering Warmonds Fanfare. 8 uur nam. VRIJDAG Haagweg 14: Opening tentoonstelling „Avibus". 7.30 uur nam. De Doelen; Genootschap Nederland Engeland. 8.30 uur nam. St. Anthonius Clubhuis: Lustrumcon cert Accordeonorkest „Neerlandia". 8.15 u. nam. Stadszaal (grote zaal): Generale repe titie „Con Amore". Weihnachtsoratorium. 7.30 uur nam. Gulden Vlies: Ledenvergadering Ned. Ver. van Huisvrouwen. 2.30 uur nam. Stadszaal: Filmreportage Osbornsamen- komst Den Haag. 8 uur nam. Warmond 't Trefpunt. Winter- uitvoerlng Warmonds Fanfare. 8 uur nam. BINNENLAND De ANWB is thans te Rotterdam be gonnen met de uitvoering van een ge weldig project, waarby niet minder dan 68 grote richtingsborden in ae stad ge plaatst worden om de doorgaande noord zuid route aan te geven. Deze borden zijn voornamelijk bedoeld om het door gaande en internationale snelverkeer van dienst te zijn. De ANWB zal de borden grotendeels laag opstellen, doch hier en daar bleek het noodzakelijk ze hoog aan te brengen in verband met de plaatseiyke situatie. Zo zullen bij de Maastunnel vier hoge portaalborden worden aangebracht over de gehele breedte van de weg. Het Nederlands Kamerorkest ls gis teren naar Italië vertrokken om, thans voor de vierde keer, een reeks concerten te geven. Onder leiding van Szymon Goldberg zal het orkest o.m. optreden in Milaan, Genua, Turijn, Bolzano, en Man- tova en voorts voor de Italiaanse radio spelen. Behalve werken van Handel, Bach, Haydn. Mozart en Hindemith zullen ook composities van Badings en Lex van Del den ten gehore worden gebracht. De directie van de Haagsche Come- die heeft de schrijver Pierre H. Dubois bereid gevonden om de gebruikeiyke wens te schryven welke na de Nieuwjaarspre- mlere dit Jaar. „De koopman van Ve- netie" pleegt te worden uitgesproken. De 4-Jarige Gerard van der Lee uit Oosthulzen, die by zyn grootmoeder in de Beemcter op bezoek was, ls tydens het spelen door een kelderraam gevallen. Het kind kwam terecht op een aantal lege flessen, waardoor de halsslagader werd doorgesneden. Kort na het ongeval is het overleden. Aan de negende Nederlandse Sport- vakbeurs van 4 t/m 7 Januari a s. in het Amsterdamse RAI-gebouw nemen 65 inzenders uit België. Dxxltsland en Ne derland deel. De ditmaal gebruikte ex positieruimte (6000 m2 in 5 hallen) is ties gedaan, omdat de verwachting, als ruim het dubbele van die der 8ste beurs. Bij K.B. is voor het tijdvak van 1 september 1959 tot en met 31 augustus 1962 benoemd tot rector-magnlflcus aan de Technische Hogeschool te Delft: dr. R. L. Kronig, hoogleraar aan deze hogeschool. In het ziekenhuis „De Lichtenberg' te Amersfoort is op 76-Jarige leeftijd over leden M. J. L. baron Taets van Ameron- gen van Renswoude. oud-burgemeester van Renswoude. Voor belangstellenden ligt aan ons Bureau de passaglershjst ter inzage van het m.s. „Johan van Oldenbarneveltdat op 21 november van Tandjong Priok is vertrokken en op 17 december a.s. in Am sterdam wordt verwacht. BUITENLAND De Scandinavische Rode-Kruisorgani saties hebben het initiatief genomen tot een actie om Hongaarse vluchtelingen, die zich nog in Oostenrijk bevinden, in staat te stellen in hun eigen levensonderhoud te voorzien. Men wil een 1500 a 2000 Jon gelieden tussen zestien en twintig jaar een beroepsopleiding geven Hiermee is een bedrag van anderhalf miljoen kronen gemoeid, waarvan Zweden 500.000 betaalt. Denemarken en Finland 300.000 en Noor wegen 250.000 kronen. Het initiatief tot deze Scandinavische samenwerking is uit gegaan van de Deense maatschappelijke werker Henrik Gerner Nielsen, die zes we ken in Oostenryk heeft vertoefd om voor bereidingen te treffen. Hij was reeds Ja renlang voor vluchtelingen werkzaam. President Elsenhower ls gisteren 68 Jaar en 55 dagen geworden. Dit betekent dat hy thans de oudste president is die ooit in de V.S. aan het bewind is geweest. President Harrison stierf toen hy 68 Jaar en 54 dagen was. Hy is maar 31 dagen president geweest. Een rijke Jonge Turk wero kortgele- De Oostdultse minister-president. Grotewohl heeft op medisch advies beslo ten af te zien van zijn voornemen met een Oostdultse delegatie naar Polen te gaan Grotewohl ls de gevolgen van een verkoudheid nog niet geheel te boven ge komen. aldus dit bericht van het Oost dultse persbureau ADN. De speciale politieke commissie van de Algemene Vergadering der V.N. heeft een resolutie aangenomen waarin de As semblee wordt verzocht haar beroep op Zuid-Afrika te herhalen om met India en Pakistan directe onderhandelingen te be ginnen over de behandeling van Indiërs in Zuid-Afrika. De stemverhouding was 62 tegen nul by negen onthoudingen. Zuid- Afrika meent dat de Ver. Naties niet be voegd zyn om zich met deze kwestie bezig te houden, omdat het een binnenlandse aangelegenheid zou zyn. By het debat is geen Zuidafrikaanse vertegenwoordiger aanwezig geweest. Twee en veertig politieke gevangenen die in een Cubaanse regeringsvliegtulg naar een gevangenis werden overgebracht, hebben onderweg vergeefs getracht het vliegtuig in bezit te krygen. De bewakers bleven de toestand meester en doodden een der gevangenen. Romulo Betancourt, de kandidaat van de socialistische „Democratische ac tie" voor het presidentschap van Vene zuela, kan, volgens politieke waarnemers te Caracas, zeker zijn van zijn overwin ning. Toen ongeveer tachtig procent van de stemmen die by de verkiezingen van zondag werd uitgebracht, was geteld, had Betancourt een voorsprong van ruim 100.000 stemmen op schout-bij-nacht Wolfgang Larrazabal, de kandidaat van de radicaal-socialistische „republikeinse democratische unie". De 79-jarige voormalige Duitse kan selier en in de Jaren 19331934 vice-kan- pUwiartüticL r P t S 1' VOOR HEDENAVOND Hilversum I, 402 m. KRO: 18.00 Lichte muz .18.20 Pol. caus. 18.30 Gram. 18.40 Instr. kwart, en solist. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.20 Sportpraatje. 19.30 Gram. 20.30 Ja. met mij, schets 20.35 Rita, komische opera. 21.35 Aan de poorten van een nieuwe tyd. caus. 22.05 Gram. 22.45 Avondgebed en lit. kal. 23.00 Nws. 23.15 Gram. 23.3524.00 Nieuwe gram. Hilversum II, 298 m. AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Pianospel. 18.30 Nat. accordeon-kampioenschappen 18.55 Paris vous parle. 19.00 V. d. kleuters. 19.05 Gevar. progr. 20.00 Nws 20.05 Ge- var. progr. 21.20 Act. 21.35 Gram. 22.00 Toneelbeschouwing. 22.15 Muzikale caus. 22.40 Orgelconc. 23.00 Nws. 23.15 Beurs- ber. te New York. 23.16 New Tork calling, caus. 23.21 Gram. 23.3024 00 Dansmuz TELEVISIEPROGRAMMA 20.00 Journ. en weeroverz. 20.20 Ge danste Jazz. 21.00—22.30 Speelfilm. VOOR WOENSDAG 10 DECEMBER Hilversum I, 402 m. NCRV: 7.00 Nws. en SOS-ber. 7.10 Gram. 7.40 Idem. 7.50 Een woord voor de dag. 8.00 Nws. 8.15 Gewyde muz. 9.00 V. d zieken. 9.30 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 V. d. vrouw. 10.15 Gram. 10.30 Morgen dienst. 11.00 Gram. 11.15 De stalen toren, hoorspel. 12.15 Gram. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Kamerork., omr koor en solist. 12.37 Adventssonde. 13.00 Nws. 13.15 Met Pit op pad, caus. 13.20 Dubbel kwart. 13.50 Gram. 15.30 Oude muz. 16 00 V. d. Jeugd. 17.20 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Spectrum van het Chr. organisatie- en verenigingsleven, caus. NCRV: 18-00 Gram. 18.15 Boekbespr. 13.30 R.V.U.; Natuurbescherming en re creatie, een brandend probleem in de Nederlandse samenleving, door dr. M. J. Adriani. Derde lezing. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Koorzang. 19.30 Radio- krant. 19.55 Op de man af, caus. 20.00 Radio Philharm. ork. en solist. 20.30 Ned herv. kerkd. 21.30 Muzikale caus. 21.55 wysgerige stromingen: het vitalisme, caus. 22.15 Orgelconc. 22.45 Avondover denking. 23.00 Nws. 23.15 Zaalsportultsl. 23.2024.00 Platennieuws. Hilversum II, 298 m. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.18 De ontbijtclub. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 Gram. VPRO: 10.00 Schoolradio. VARA; 10.20 V. d. vrouw. 11.00 Gevar. progr. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 V. h. platteland. 12.38 Orgelspel. 13.00 Nws. en tentoonstellingsagenda. 13.20 Dansmuz. 13.50 Medische kron. 14.00 Gram. 15.00 V d. Jeugd. 17.00 De kat van de stoel. 17.50 Regeringsuitz.: Rijksdelen Overzee: Daarop namen de camera's een grote zwaai en brachten ons naar Afrika of liever de globetrotters Tadema brachten via de lenzen het zwarte werelddeel bij ons thuis. We kennen de luipaarden en andere beestjes nu zo langzamerhand wel, maar ditmaal kwamen de mensen ons dichterbij. We hadden graag wat meer tekeningen van de ijverige en be scheiden Tadema goed bekeken en de van Paulinisch begrip zo weinig getui gende echtgenote zullen we maar snel vergeten („Mfjn man mag met m U mee"). Men zou het een (van) over compensatie kunnen noemen. Als onze titel van vandaag op iemand toepasselijk is, dan is het wel op Jules de Corte, die door Pi Scheffer in ,Pas geperst" werd gepresenteerd. Zijn beiaardse akkoorden in Carillon waren ook voor muziekminnaars verrassend. De controversale zusjes, de hoogblonde so praan contra de donkere alt. De Sel- vera's waren ook als bescheiden show nummertjes het aankijken en -horen dubbel en dwars waard. Tobi Rix brus- keerde alle voetballiefhebbers op muzi kale manier. Knap en dapper werk. een geraffineerde belichting, waarvoor Margot Eskens zong indringend onder de Hessische Rundfunk verantwoordelijk was. Zo liep het charmante program maatje zonder schokken naar het eind. Toen moest alleen de fraai gekapte ds Van den Bosch zijn zegje nog zeggen, waarbij hij, naar steeds meer gevolgde aanpak, zich vooral tot buitenkerkelijken richtte. Jeugdultz. De brievenbus gaat open, oor- respondentieclub olv. Regina Zwart. VARA: 18.00 Nws. en comm. 18.20 Ham den verliefd op de dochter van een arme I se-lier van Hitler Franz von Papen heeft man. Hy ging by papa op visite en vroeg de hand van het meisje. Die kon hy krij gen als hy voor elke kilo dat het meisje woog. 1.000 Turkse ponden m contanten aan papa betaalde! zyn lieveling woog 60 kg Op de avond voor de brulk't overhan digde de Jonge Turk zyn a s. schoonvader 60.000 Turkse ponden (circa 60.000 gul den). het afgelopen weekeinde bij het West duitse ministerie van Buitenlandse Zaken '.e Bonn nog eens aangedrongen op pen sioen. Hij grondt zyn els, die liy overigens -eeds geruime tijd geleden officieel heeft .ïgediend. niet op het feit dat hij kan selier of vice-kan6elier is geweest, maar op zijn 25-Jarlge loopbaan als officier en diplomaat. St. Antoniusclubhuis: Uitvoering Accor deonvereniging D.V.V. 8 uur nam. Breestraat 19: Evangelisatie Christen- gem. „Ecclesia". 8 uur nam. Hogewoerd 87Kanarietentoonstelling „De Zanger". 10 uur voorm. 10 uur nam. Haagweg 14: Vogeltentoonstelling „Avi bus". 10 uur voorm. tot 10 uur nam. Stadszaal (grote zaal)Jublleumuitvoe- ring Damesgymnastiekver. „Concordia". 8 uur nam. Stationsplein: Strandexcursie Kon. Ned. Natuurhistorische Ver. 2 uur nam. Hogewoerd 87Kanarietontoonstelllng „De Zanger". 10 uur voorm. 5.30 uur nam. Hogewoerd 175: Wachttorenstudie Jeho vah's Getuigen. 5.30 uur nam. Haagweg 14; Vogeltentoonstelling „Avi bus". 10 uur voorm. tot 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal): Chr. Oratorium- vereniging „Con Amore" zingt het Weih- Tlt. Brandsmalaan 174: Volle Evang. Kerk. Spr. B. W. J. Robert. 7.30 uur nam. BIOSCOPEN Luxor: „Tabarin' 14 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Lldo: „Eiland der verschrikkingen". 14 Jaar. Werkdagen; 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Casino: „Arlane' (Love in the after- I noon). 14 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4 45. 7 en 9.15 1 uur. Trianon: „Dracula". 18 jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.15, 4.30 7 en 9.15 uur. Kex: „Opdracht zonder genade'14 Jaar Werkdagen; 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zon dag: 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Donderdagcyclus: „Vryheld' TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum Geologie en Mineralogie v d. Werfpark 1Tentoonstelling geolo- fie van Nederland. Op werkdagen van 0-12 en 2-4 uur Zon- en feestdagen 2-4 uur Ryksmuseum voor Volkenkunde; Ten toonstelling „Wat doe Je in de kou?' (tot en met 1 maart 1959) mondorgelspel. 18.40 Act. 18.50 Gram. en VARA-Varla. 19.00 V. d. kleuters. 19.10 Joods progr. VPRO: 19.30 V. d. Jeugd. VARA; 20.00 Nws. 20.05 Tussen de regels door, comm. 20.15 Feiten hebben geen belang, hoorsp. 22.00 Llohte muz. 22.30 Zang en gitaar. 22.45 Tussen mens en ne velvlek. caus. 23.00 Nws. 23.15 Gram. 23.50 24.00 Soc. nws. in Esperanto. TELEVISIEPROGRAMMA VARA: 17.00—17.40 V. d. kind. NTS; 20.00 Weekjourn. VPRO: 20.30 Gesprek aan de schrijf tafel. 20.40 Klassieke dansen uit India. 21.00 De Misantroop, blijspel. GRAMMOFOONPLATENPROGRAMMA DRAADOMROEP (Over de 4e iyn van 1820 uur) Gitanerlas, Orkest Morton Gould; Anda- lucia, Malaguena, Hold 'm Jo. Max Wolski; Zestien April, The pearls of Ceylon, Orkest Les Baxter; Bangkok cockfight. A sum mer night at sea, Anita, Ann Walrata; Sol- no. Honolulu honeymoon, Orkest Philip Green; Jamaican Jamboree. Mexico ole. Unforgettable, Nat King Cole; Mona Lisa, You've changed. Orkest Jackie Gleason; Time was. Jackie Davis; The donkey se renade, The Pittsburgh StringB, Show me the way to go home, The Andrews Sisters: Barney google, Collegiate, Don't be that way, Orkest Ray Mc Klnley; Whistle stop. I'm thrilled, Ronnie Craig; Hallelujah, I Just love her so, Memories of you, Orkest Steve Allen; And the angels sing. Let's dance. I'll see you in my dreams. Sue Ra- nev; If I could be with you one hour to night; Yes Sir that's my baby, Orkest Luiz Marquez; Slue foot, Charleston Jals, These foolish things, Sir Charles Thompson Quartet; Shoe shine boy, Orkest Jo Jones; Old fashioned love, Vic Dickenson Septet BUITENLANDSE RADIOPROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service. 330. nx. 12.00 V. d. scholen. 12.15 Planorecital. 12.30 Hoorsp. 13.00 Testmatch-ber. 13.10 Dansmuz. 13.30 V. d. boeren. 13.56 Weer ber. 14.00 Nws. 14.10 Gevar. progr. 14.40 Gevar. muz. 15.00 V. d. scholen. 16.00 Hoorspelen. 16.50 Gram. 17.00 Vespers. 17.45 Voor oudere mensen. 18.00 V. d. kind. 18.55 Weerber. 19.00 Nws. 19.15 In the South-East. 19.45 Gevar. muz. 20.00 Bariton en piano. 20.30 Round Britain Quiz. 21.00 Ork. conc. 21.55 Intermezzo. 22.00 Nws. 22.15 Ork. conc. (verv.). 23.00 Wetensch. overz. 23.30 Gram. 23.45 Pari, overz. 24.00 Nws. 0.060.36 Pianotrio. Engeland, BBC Light Programme. 1500 en 247 m. 12.00 Voordr. 12.15 mrs. Da le's dagboek. 12.30 Nws. en lichte muz. 13.00 Dansmuz. 13.30 Nws. en Gevar. pro gram. 14.00 Gevar. muz. (Om 14.30 Nws.) 14.45 V. d. kind. 15.00 V. d. vrouw. (Om 15.30 Nws.). 16.00 Verz. progr. (Om 16.30 Nws.). 16.45 Ork. conc. 17.30 Nws. en mrs. Dale's dagboek. 17.45 Ork. conc. 18.30 Nws. en gevar. progr. 19.45 Hoorsp. 20.00 Journ. 20.25 Sport. 20.30 Nws. en gevar. progr. 21.00 Lichte muz. 21.30 Nws. en verz. progr. 22.30 Nws. en gevar. progr. 23.00 Romantische muz. 23.30 Nws. 23.40 Gevar. progr. 0.30 Nws. en gitaarspel. 0.55 —1.00 Nws. Nordwestdeutscher Rundfunk, 309 m. 12.00 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 Ork. conc. 16.00 Strijkkwart. 17.00 Nws. 17.35 Operettemuz. 19.00 Nws. 19.20 V. d. Jeugd. 21.05 Licht progr. 21.45 Nws. 22.10 Ka- m.ermuz. 23.15 Idem. 24.00 Nws. 0.101.00 Lichte muz. Frankryk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.05 Kamermuz. 13.25 Gram. 14.20 Kamermuz. 16.00 Gevar. muz. 16.55 Gram. 21.46 Idem. 23.10 Ork. conc. 23.53 —24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 ni. 12.00 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Lichte muz. (Om 12.55 Koersen). 13.00 Nws. 13.11 Gram. 14.00 Schoolradio. 16.00 Koersen. 16.02 en 16.30 en 16.45 Gram. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.15 Dub bel gemengd kwart. 17.50 Boekbespr. 18.00 Gram. 18.10 Lekemoraal en -filosofie. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.30 Vlaamse volksliederen. 20.00 Gevar. progr. 22.00 Nws 22.15 Ethnische muz. 22.45 Gram. 22.55—23.00 Nws. 484 m. 12.00 Gram. 13.00 Nws. 13.10 Gram. 14.10 Idem. 14.15 Belgische muz. 15.15 Koorzang. 15.30 en 16.05 Gram. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.20 Oude muz. 17.56 Gram. 18.30 Jazzmuz. 19.30 Nws. 20.00 Hoorsp. 21.25 Gram. 22.00 Nws. 22.10 Vrye tyd. 22.55 Nws. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur). Avond- en nachtdienst Apotheken Te Lelden is geopend de Zuider-Apo- oeek. Lammenschansweg 4, tel 23553. Te Oegstgeest ls geopend Apotheek egstgeest, Wilhelminapark 8, tel. 26274 Bij geen gehoor bjj Uw huisarts of specialist, bel op dokterstelefoon 22222. Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürlch Genève Locarno Wenen Innsbruck Rome AJacclo Algiers Madrid Mallorca Helsinki •o a £3 E s C* regen zzw 4 2 0.1 geh. bew. n 4 -1 3 geh. bew. zzw 9 2 1 onbew. nw 8 3 5 onbew. wnw 4 4 2 regenbui w 12 5 6 licht bew. zw 7 2 4 regen zw 7 -1 03 regen zw 9 2 1 geh. bew. windstil 0 0 sneeuw w 1 1 0.1 onbew. nnw 8 5 0 sneeuw z 8 -2 1 geh. bew. zw 7 -1 0.1 geh. bew. zzw 2 1 0 geh. bew. z 1 1 0 geh. bew. z 5 3 0.1 onbew. ozo 3 -6 0 sneeuw zzo 2 -6 0.1 half bew. w 2 -8 0 zw. bew. windstil 8 0 regen ono 2 8 0,1 zw. bew. zw 3 10 3 licht bew. nnw 3 5 1 lloht bew. windstil 9 10 sneeuw zzw 7 -1 11

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 2