f3 9 1 CO l« NIEUW-GUINEA GEEN AFGELEGEN WEIDE Beruchte generaal Serof (de Beid) gedegradeerd VOOR EEN JAAR VERLENGING VAN BELASTINGVERHOGING WEERBERICHT \k wil Bolletje Ernstig bezwaar tegen de twee jaardie minister Hofstra wil CH. WELTER IN TWEEDE KAMER: Slappe houding der regering Iivan de Verschrikkelijkezal ander werk krijgenmeldt Tass MEERDERHEID TWEEDE KAMER AKKOORD i 97»te jaargang DINSDAG 9 DECEMBER 1958 No. 29616 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 750 per kwartaal; f.2.55 per maand; f.0.59 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 (Van onze parlementaire redacteur) Een overgrote meerderheid in de Tweede Kamer is bereid de in 1956 en 1957 tijdelijk verhoogde belasting op de vennootschappen, het vermogen, de benzine en onderdelen van de omzetbelasting, nog een jaar te verlengen ter dekking grotendeels van het tekort op de begroting voor 1959. Maar KVP, VVD, CHU en AR (ook een meer derheid dus) vinden het voorbarig reeds een beslissing te nemen over de verlenging voor 1960 zoals minister Hofstra wil. Tegen een ver lenging met twee jaar verklaarde de heer Lucas (KVP) zeer, zeer ernstig bezwaar te hebben. Laat de minister tevreden zijn met verlen ging voor één jaar. Als er een amendement komt om de verlenging daartoe te beperken, laat de minister dat dan overnemen. Alleen de heer Peschar (P. v. d. A.) zei zich met de verlenging voor twee jaar wel te kunnen verenigen, omdat ook in 1960 de Rijksuitgaven nog hoog zullen zijn. Een discussie over punt zes van de eisen der P.v.d.A. Minister Hofstra heeft aan de Kamer ook gevraagd, voor het voeren van een slagvaardige conjunctuurpolitiek, hem de bevoegdheid te geven om, in over eenstemming met zijn ambtgenoot van Economische Zaken, zowel de ver vroegde afschrijving als de investerings aftrek in het algemeen of voor bepaalde groepen, te beperken dan wel geheel uit te sluiten. Het debat hierover werd gevoerd tegen de achtergrond van de verklaring, die Advertentie CITROEN 2 cv jarenlang „onbetaalbaar" rijplezier voor een gegaran deerde kilometerprijs (all-ln systeem) Weer gevangene in Haarlem ontsnapt Gistermiddag om twee uur zag een automobilist, die op de Papentoren- straat te Haarlem reed, dat over de muur van de gevangenis een gede tineerde vluchtte. De man begaf zich in de richting van de Amsterdamse Vaart. De automobilist ging hem achterna. Hij raakte het spoor echter bjjster. Later werd de politie gewaar schuwd, die de Amsterdamse Vaart, welke de verbinding vormt met Am sterdam, afzette. Het mocht niet baten; de gevangene is nog spoorloos. De voortvluchtige is een 23-jarige Haarlemmer, die een straf moest onder gaan wegens diefstal. Deze straf zou 13 december eindigen, maar daarna is hij ter beschikking van de regering ge steld. De ontsnapping is geschied tij dens het luchten. Hij werd door een me degevangene in de gelegenheid gesteld op diens rug te klauteren en is ver volgens over de muur nabij de Papen- torenvest ontsnapt. De ontsnapte is 1,76 meter lang, heeft een ovaal gelaat, zwart haar, bruine ogen. Op zijn rechteronderarm is een anker getatoeëerd. Hij was bloothoofds en draagt een gele overal. Minder wind De Bilt verwacht tot morgenavond: Enkele buien, maar ook verspreide opklaringen. Overwegend matige, maar aan de kust aanvankelijk nog krachtige wind tussen noordwest en zuidwest. Van nacht in het binnenland temperatuur om het vriespunt. Morgen overdag de zelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. (Opgemaakt te 11.15 uur). 10 DECEMBER. Zon op: 8.36 uur; onder: 16.29 uur. Maan op: 7.51 uur; onder: 16.48 uur (n. m.). Hoogwater te Katwijk te 2.25 en 14.46 u. Laagwater te 10.34 uur en 22.57 uur. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. lastingverhogingen zal gelden voor een jaar of twee jaar. Mijn fakkel geeft niet zoveel licht, had de heer Van Leeuwen (VVD) gezegd, dat ik al in 1960 kan vooruitzien. Zeer kritisch was de heer Weiter (KVP). Hij verweet minister Hofstra dat hij te gemakkelijk denkt over be lastingheffing. De minister is nu al toe aan zijn tiende belastingverhoging in twee jaar, terwijl hij juist geroepen zou zijn de te zware belastingen te verlagen ter stimulering van het bedrijfsleven. De verlenging van de tijdelijke be lastingverhogingen vond de heer Wei- ter, evenals de heer Van Dis (SGP), voor de begrotingspositie niet nodig en in ieder geval zal hij, evenals de heer Van Leeuwen (VVD), tegen de verlenging van de verhoogde vermo gensbelasting stemmen omdat deze verhoging in strijd is met de bezits vorming en de inkomsten uit vermo gen toch al zwaar worden belast. Even na middernacht had de Ka mer haar mening gezegd. Vanavond komt minister Hofstra aan het woord. mr. Burger op 22 november heeft afge legd op de Fakkeldragersdag van de P. v. d. A. te Utrecht. Voor het aanblij ven van de socialistische ministers, zei mr. Burger toen, acht de P.v.d.A. o.a. essentieel (punt 6): het verwerkelijken van een conjunctuurbeleid en het wet telijk vastleggen van de daartoe nood zakelijke bevoegdheden, zoals voorge steld in het wetsontwerp betreffende de tijdelijke verhoging van enige directe belastingen, de vervroegde afschrijving en de investeringsaftrek. Van het verlenen van die bevoegdheid wilde de heer v. d. Wetering (CHU) echter niets weten. Op dat punt, zei hij, ga ik voor geen dreigement opzij, ook niet van fakkeldragers. Heilzame investeringen Het bedrijfsleven moet weten, betoog de de heer Lucas (KVP), waar het aan toe is. Uitbreiding van fabrieken en vernieuwing van machines gebeurt in etappes als onderdeel van een plan op lange termijn en het bedrijfsleven moet dus voor een betx-ekkelijk lange periode weten waar het aan toe is. Wij moeten de minister niet machtigen de meest heilzame investeringen aan te tasten. Het verlenen van de gevraagde be voegdheid wilden de heren Van Leeu wen (VVD) en Van Eijsden (AR) liever rustig bespreken bij de algemene tech nische herziening van de belastingwet geving, omdat zij begrip hebben voor het kunnen voeren van een slagvaardig conjunctuurbeleid. Ten hoogste zouden zij er thans akkoord mee kunnen gaan als in de wet wordt vastgelegd dat be slissingen van minister Hofstra, op het gebied van de vervroegde afschrijving en de investeringsaftrek, achteraf goedkeu ring vereisen van het parlement. Dat voorstel heeft minister Hofstra in de schriftelijke gedachtenwisseling afgewe zen. Zoals de gevraagde machtiging thans in de wet is geregeld, zei de heer Van Eijsden (AR), levert dat voor onze fractie grote moeilijkheden op. Verlossend woord Het verlossende woord sprak de heer Peschar (P.v.d.A.) waarschijnlijk met zijn verklaring dat hij akkoord wilde gaan met .goedkeuring achteraf'. Dat is een gezonde eis van democratie, vond hij. Het voornaamste knelpunt blijft dus of de verlenging van de tijdelijke be- (Van onze parlementaire redacteur) Onze souvereiniteit over Nieuw-Guinea is betrekkelijk omdat door de afgelegen ligging het gebied door ons moeilijk is te verdedigen. Dat verklaarde de heer De Kadt (P. v. d. A.) gisteren in de Tweede Kamer bij de behandeling van de begroting van Buitenlandse Zaken. Daarom drong hij er nogmaals op aan wegen te zoeken, zoals in de de oktober j.l. verworpen motie-Burger was gevraagd, naar interna tionale bescherming van het gebied, bijv. door het beheerschap over Nieuw-Guinea te verkrijgen in opdracht van de V.N. Steun voor die gedachte kreeg de P. v. d. A. ook nu weer niet. De minister-president kan wel bewe ren, merkte de heer De Kadt op, dat voor het denkbeeld van de P. v. d. A. geen meerderheid is te verkrijgen in de V. N., maar als onze redelijke politiek wordt afgewezen, komt de schuld daar van te rusten op Indonesië en de landèn, die Indonesië steunen. De re- geringspolitiek, gebaseerd op handha ving van onze soevereiniteit, drijft die landen op een hoop, terwijl de politiek van de P. v. d. A., aldus de heer De Kadt, scheiding brengt en de V.N. dwingt tot een politiek van bemidde len en oplossing van het conflict. Andere wegen „Er zijn misschien ook andere wegen", zei hy, „die kunnen leiden tot een op lossing, maar hoe kunnen we die weg vinden als er niet naar wordt gezocht, doordat de motie-Burger is afgewezen? Die motie was een aansporing tot het voeren van een werkelijkheidspolitiek voor het te laat is. Laat men anders be wijzen, dat de soevereiniteitspolitiek uit zichten biedt." Wij weigeren, a-dus de heer De Kadt, de papoea's op te offeren aan Nederlands nationaal prestige. Daar om moet men zoeken naar internatio nale bescherming. Overdracht aan In donesië wijst de P. v. d. A. onder de huidige omstandigheden af. Bolwerk tegen communisme Tevoren had de heer Ch. Weiter j (K.VP.) opgemerkt, dat in de grondwet staat, dat Nieuw-Guinea deel uitmaakt van het Koninkrijk. De Papoea's zijn mede-onderdanen van het Koninkrijk en men kan dus niet over Nieuw-Guinea spreken als over een afgelegen weiland i met koeien. Door de ligging van Nieuw- j Guinea is het een bolwerk van het westen tegen het communisme. Daarom betoogde de heer Weiter na mens de K.V.P.-fractie, dat de gelden I voor de bescherming van Nieuw-Guinea in mindering kunnen worden gebracht van onze bijdrage aan de N.A.V.O. Ove rigens vond hij het kleinmoedig te me nen, dat een land, dat Indonesië tot ontwikkeling heeft gebracht, niet in staat zou zijn zijn taak in Nieuw-Guinea te vervullen. Georganiseerde diefstal Fel ging de heer Weiter tekeer te gen Indonesië. De Indonesische re gering, zei hij, heeft in volle vredes tijd georganiseerde diefstal ge-pleegd op onderdanen van een bevriende staat. Dat is een aantasting van rechtsregels zonder welke een nor maal verkeer tussen staten niet mo gelijk is. Indonesië heeft daarmee opgehouden een rechtsstaat te zijn. Dat is niet alleen een Nederlands belang, maar ook een internationaal belang. Waarom heeft de regering daarom niet met alle kracht gepro testeerd bij de Ver. Naties? Op alle mogelijke manieren, met adverten tie-campagnes en dergelijke midde len. zal men het onrecht aan de kaak moeten stellen. „Grote woorden" De verklaring van de heer Weiter, dat het kleinmoedig is te menen, dat Ne derland zijn taak in Nieuw-Guinea niet aan kan, noemde de heer De Kadt (P. j v. d. A.) een overschatting van eigen I kracht. Hy noemde het grote woorden, die geen verband houden met de wer kelijkheid. Daarbij maakte hij erop at- i tent, dat er in ons volk anders wordt gedacht over het probleem Nieuw-Guinea j dan in de Kamer en in het kabinet. In ondernemerskringen, zei de heer De 1 Kadt, hecht men niet het minst aan Nieuw-Guinea en de A.-R. prof. De Gaay Fortman neemt evenals vele jon geren en studenten een ander standpunt in dan de A.-R. fractie in de Tweede Kamer. De gelden, die Nederland bijdraagt voor de ontwikkeling van economisch achtergebleven gebieden, zouden vol gens de heer Schmal (C.H.U.) beter kunnen worden besteed aan Nieuw- Guinea. Vandaag wordt het debat over Bui tenlandse Zaken voortgezet. Prijzenbevoegdheden voor vijf produktsehappen lil een vüjftal Koninklijke besluiten wordt op grond van de wet op de PBO aan enige produktsehappen bevoegdhe den op het gebied van prijzen verleend. Het Produktsohap voor Groenten en Fruit zal met ingang vail 1 januari 1959 bevoegd zijn minimum-veilingprijzen vast te stellen alsook veilingpercentages, minimum-uitvoerprijzen voor groenten en fruit en huurprijzen voor fust Het Produktschap voor Vee en Vlees wordt met ingang van 1959 bevoegd minimumprijzen voor de uitvoer van vleeswaren vast te stellen. Het Produktschap voor Vis- en Vis- produkten zal na 1 januari de mossel- prijzen mogen vaststellen alsook mini mumprijzen voor door kwekers en im porteurs aangevoerde vis, andere dan mosselen. Voorts mag dit produktschap minimum-uitvoerprijzen vaststellen waartegen vis" anderen dan mosslen, en visprodukten, 'bestemd voor menselijk voedsel, mogen worden afgezet. Na 1 januari zal het Produktschap voor Zuivel minimum-uitvoerprijzen voor kaas mogen vaststellen. Het Produktschap voor Siergewassen zal de bevoegdheid krijgen prijsregelend op te treden voor bollen, knollen en wor telstokken alsmede voor de uitvoer van produkten van boomkwekerij. Advertentie Terwijl het hoefgetrappel van Sint Nicolaas' trouwe schimmel in de verte nog te horen is. bereidt Nederland zich al volop voor op het komende kerstfeest. De foto toont de grote drukte op een kwekerij voor kerstbomen onder Laren, waar men op het ogenblik handen te kort komt om de bomen naar de vele afnemers te verzenden. In Amerika worden op het ogen blik proeven genomen met de hier bij afgebeelde lampdie, iedere keer i wanneer de misthoorn loeit, naar I acht zijden lichtflitsen nitsl.aalt Men hoopt op deze wijze het ge vaar van aanvaring bij mist meer te beperken. Zware sneeuwval in de V. S. In het noorden van de V.S. is in de afgelopen 24 uur in een strook van ruim drieduizend km. veet sneeuw gevallen. Te Oswego in de staat New York viel anderhalve me ter toaardoor alle wegen werden ge blokkeerd. In de westelijke staten Wyoming en Montana viel 35 cm. In no91 de stad New York begon het gister- I avond te sneeuwen. Plan der opstandelingen voor een staat Sumatra De Indonesische regering is op de hoogte van plannen van de opstan delingen om op 15 december „in een bepaalde plaats" een „Staat Suma tra" te proclameren. Die staat zon gesteund worden door overgebleven dissidente legerofficieren, die tien maanden geleden in opstand kwamen, en de opstandelingen van de fana tieke mohammedaanse Daroel Islam, zo heeft majoor Harsono, woordvoer der van het Indonesische leger, vol gens Antara verklaard. Het blad .Merdeka" was het eer sta achter het plan gekomen. Majoor Har sono zei, dat de legerleiding meer bij zonderheden over het plan van de re bellen verzamelt. Het leger heeft een lijst met namen van personen, die bij het plan betrokken zijn. doch het zal die niet publiceren. Majoor Harsono zei voorts, dat de opstandelingen, hoe wel hun voornaamste kracht vrijwed geheel gebroken is, nog steeds probe ren hun „avontuur" voort te zetten. Komplot in Irak ontdekt Radio-Bagdad heeft bekendgemaakt, dat er in de Iraakse hoofdstad een nieuw komplot tot omverwerping van de regering is ontdekt. De premier, gene raal Kassem, heeft meegedeeld, dat er verscheidene personen zyn aangehou den. De staatsgreep had zich vandaag moeten voltrekken. De leden van het komplot werden geholpen door „corrupte Iraakse elementen en buitenlandse agenten". De nationaliteit van deze laatsten noemde de premier niet. (Vol gens het Egyptische persbureau, dat ook melding van het komplot maakt, zou Amerika bij de samenzwering betrok ken zyn). Er is een hoeveelheid wapens in beslag genomen. Het militaire regime van generaal Kassem nam in juli de macht in Irak over. Bij die staatsgreep werden Koning Feisal, kroonprins Abdoel Illah en pre mier Noeri es Said vermoord. De 54-jarige generaal Iwan Serof, hoofd van de Sovjetrussische veiligheidspolitie, is van zijn functie ontheven, aldus meldde gisteren het officiële persbureau „Tass". Serof krijgt „ander werk", aldus Tass, dat daarover evenwel geen nadere bijzonderheden gaf. Amerikaanse deskundigen in Russische aangelegenheden zijn over het algemeen de mening toegedaan, dat Serof gedegradeerd is. Men vraagt zich af welke rol Kroesjtsjef hierbij gespeeld heeft. Immers, Serof was stellig aan diens wil onderworpen en men kan zich moeilijk een andere reden voor Serofs achteruitzetting indenken dan dat dit het verlangen van andere Kremlin-leiders is geweest. Over het begin van Serofs loopbaan is weinig bekend, doch zijn carrière heeft hem sedert 1939 in de Westelijke pers en in kringen van Russische emigranten bijnamen bezorgd als „Iwan de Verschrik kelijke", „Zwarte Iwan" en kortweg, „de Beul" Door het Kremlin werden zijn „prestaties" beloond met de titel „held van de Sovjet- Unie". Viermaal werd hij onderscheiden met de orde van Lenin. De eerste maal zou hij die gekregen hebben voor het organiseren van deportaties .uit het door de Russen in 1940 bezette deel van Polen. Ook zou Serof betrokken zijn geweest bij het wegvoeren van duizen den Tartaren uit de Krim en andere minderheidsgroepen, het instellen van dwangarbeid ten behoeve van de Oostduitse uraniummijnen en het bijeenbrengen van een leger dwangarbeiders voor de aanleg van het Wolga-Don-kanaal.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1