zeven-punten-verklaring kwam, ïdat mr. Burger zich had vergist el. Burgemeester C. A. van der Hooft aanvaardde ambt in Waddinxveen ien tegenstelling in kabinet Tweede Kamer voor beter salaris kleuterleidsters en leraren l.n.o. Leraren-motie werd verworpen Blijf mogelijkheden stap vooruit Wowo (dr. Wolfgang Wohlgemuth) komt vandaag voor zijn rechters jaargang Donderdag 4 december 1958 Derde blad no. 29612 voor mij een „olifantje" Mr. In t Veld gaf uitleg (Van onze parlementaire redacteur) cabinet zet eensgezind zijn werk voort. De zeven punten van d. A. hebben geen betrekking op tegenstellingen in het kabinet, rde minister-president dr. Drees gistermiddag in de Eerste bij de replieken op de algemene politieke beschouwingen. Het de P. v. d. A. om wat er van het regeringsprogram tot stand Jiet tegenstellingen in het kabinet, maar in de Tweede Kamer er dus toe kunnen leiden dat het kabinet aftreedt, want de s achten zich aan het regeringsprogram gebonden en als de daarvan te ver afwijkt, treden zij af. telkens weer plotseling tot een ka binetscrisis kan leiden. De politieke spanning duurt voort, maar voorlopig kan het kabinet weer vooruit. Moties aangenomen en verworpen (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft gistermiddag de moties van de PvdA ter verbetering van de salarissen van de kleuterleidsters en leraren bij het lager nijverheids onderwijs met algemene stemmen aan genomen De motie van de heer Toxo- peus (VVD) over de leraren-salarissen werd bij zitten en opstaan verworpen. Hiervoor stemden alleen de WD, de staatkundige gereformeerde afgevaar digde de heer Van Dis en de communis ten. met erg, erleg het publiceren cialistische ministers hebben de P. v. d. A.-fractie alleen tand genomen ten aanzien van en huursubsidies en de wyzi- de dienstplichtwet om het mo maken dienstplichtigen naar ninea te zenden. Het advies ER moet uiteraard worden af- en de regering stelt het op de reeds ingediende wijziging dienstplichtwet verder wordt fl. tiet overleg dat de socialistische hebben gepleegd met de P.v. tie uit de Tweede Kamer, had Riel (VVD) op zichzelf geen maar wel tegen het publiceren de goedkeuring van het pu- door de minister-president, is de indruk gewekt dat het heengaat als de zeven punten !en worden ingewilligd. Namens fractie >es antwoordde, dat ook hij het het overleg niet erg vond en tad hij tegen zijn partygenoten jWat my betreft kunt ge zeg- fverleg over de politieke situatie jats gevonden". De verklaring Burger is echter duidelijk afge- ens de Kamerfractie, r. Burger tot het afleggen van iring met de zeven punten is vertelde mr. In 't Veld (P.v. Is kabinetsformateur had mr. angenomen, dat niet alleen de maar ook de Kamerfracties regeringsprogram (resultaat maanden kabinetsformatie) bonden. Het is gebleken dat hij •in heeft vergist. De P.v. d.A.- il echter dat met haar wensen wordt gehouden en daarom Burger de zeven eisen gesteld. Andere beweegredenen tergissing had mr. Burger al constateren op de eerste dag optreden van het kabinet, re de heer Ruppert (AR), toen de een kind gedood Speciale berichtgeving) wij vernemen heeft de 36-jarige mingsmonteur, in wiens woning e De Manstraat te Rotterdam ffelijke resten van vier pasge- kinderen zijn ontdekt, tijdens der verhoor bekend, dat er nog id, dus een vyfde, in zijn gezin "1 leven is gebracht, n, die een volkomen normale laakt, vertelde dat hij op een i 1950 was thuisgekomen, kort i vrouw het leven aan een kind honken. Volgens zijn verklaring gedood. In overleg met zijn ld hij het lijkje ingepakt en in ring van Rotterdam in het water f. verklaring zou betekenen, dat 1 gezin in 1950, in 1951, in 1954, >n in 1958 een kind is vermoord. Dr Is mogen langer open in ]en!rst/nieuwjaarsweek Hers die hun zaken op eerste (ide kerstdag en op nieuwjaar luiten, mogen hun personeel, 'ie gebruikelijke vrije halve dag, n verrichten gedurende de nieuw jaarsw eek. [atssecretaris van Sociale Zaken ït besluit hiertoe genomen op ran het hoofdbedrijfschap de- 1. besluit is bepaald dat de win- 195 afwijkende werktijdregeling in artekende verklaring moet op- Igjiaast de arbeidslijst. Ook moet 198 personeel voor iedere week, 2.2jrian deze vrijstelling gebruik l'ggimaakt, een vervangende vrije g worden gegeven. Deze zal ggallen tussen 5 januari en 1 fe- of op een maandag voor 'ct. °P een andere werkdag na cf. De datum moet dan ook op ct'mde verklaring worden aange- ''lag verkiezingen West-Berlijn a.s. zullen ruim 1.700.000 West- ter stembus gaan voor het in een nieuw parlement voor rlijn. In de campagne voor deze gen hebben de in het parlement voordigde grote partijen het ge- Si ippelijk standpunt wat betreft id van de stad op de voorgrond A In de komende dagen zullen y christelijk-democratische party ele vooraanstaande Westduitse n Beriyn komen spreken. De >n houden het echter by stad- a De Vrije democratische (libe- artij heeft voornamelyk een jke progaganda gevoerd. fije Duitse volksparty" is ook in ige Berlijnse stadsparlement i daar vertegenwoordigd, de party" niet, doordat zy bij de irkiezingen niet aan de vii pro- im. .Socialistische eenheidsparty" Qistisch), die in de afgelopen West-Berlyn nauwelyks van horen, is deze zomer reeds met ïzingscampagne begonnen. Voor- ïde functionarissen uit Oost- d zijn voor deze partij in het ireden fracties van KVP en AR uitdrukkelijk verklaarden volkomen vrij te staan tegenover het kabinet. De late reactie ontspruit aan andere beweegredenen. Zullen de socialistische ministers ook aftreden, vroeg mr. Kropman (KVP) als hun het vertrouwen door de P. v. d. A.-fractie wordt opgezegd en zy het niet eens zyn met de objectieve ge grondheid van de bezwaren en het landsbelang hun aanblyven vereist? Ik geloof niet, antwoordde dr. Drees, dat de tegenstelling zich in die vorm zal voordoen, dat men het vertrouwen in de P. v. d. A.-ministers opzegt. De mogelykheid, die zich voordoet, is dat op een moment de P. v. d. A.-fractie het niet langer verantwoord acht dat socia listische ministers in het kabinet blij ven zitten. Dan zou het niet juist zyn als zy aanblijven omdat ministers een band moeten hebben met de kring waar uit zij voortkomen. Voorlopig blyft het kabinet-Drees zyn taak voortzetten, maar of het de eindstreep (midden 1960) haalt, blijft na het debat in de Eerste Kamer nog altyd een vraag omdat de aanhou dende spanning in de Tweede Kamer De Tweede Kamer heeft gister middag met algemene stemmen twee socialistische moties aangenomen, waarin wordt gevraagd om verbete ring van de salarissen bij het kleu- teronderwys en het lager nijverheids onderwijs. De moties waren inge diend door resp. de heer Kleijwegt en mevr. Heroma-Meilink. De motie van de heer Toxopeus (VVD) over de lerarensalarissen werd bij zitten en opstaan verworpen. Voor bleken, be halve de VVD-fractie, alleen de heer Van Dis (SG) en drie communisten van de groep-Gortzak. Minister Cals had zich van tevoren nog eens uitdrukkelijk bereid verklaard het overleg met de leraren organisaties in het georganiseerd overleg te hervat ten. Dit echter op voorwaarde, dat ook zy alles nalaten, wat het gesprekskli- maa.t kan bederven en dat ook zy zich niet van tevoren vastleggen op een be paald standpunt. In dit verband zei de minister niet akkoord te kunnen gaan met de eis van de leraren in hun jong ste adres aan de Kamer, dat hun ziens wijze uitgangspunt van de nieuwe be sprekingen zou moeten zijn. Het overgrote deel van de Tweede Kamer deelde deze opvatting en stemde daarom tegen de motie-Toxopeus. Minister Cals heeft verder toegezegd elk middel te zullen aangrijpen, dat de werking van het g.o. kan verbeteren. Hij wilde zelfs de gedachte van pater Stokman (KVP) een college van ge schillen in het leven te roepen ter sprake brengen in het kabinet, ook al zag hij daarin persoonlijk geen oplos sing. Als men niet meer wil, dat de Kroon de salarissen vaststelt, dan moet men de grondwet veranderen, aldus de minister. Op het ogenblik is het zo, dat de wettelijke bepalingen geen salaris onderhandelingen op voet van gelijk heid tussen de regering en de ambte naren organisaties toelaten. De rege ring is trouwens niet alleen werkgeef ster. maar ook overheid met als eerste taak het waken voor het algemeen be lang. En dit eist bijvoorbeeld, dat in een tijd van algemene loonstabilisatie geen salarisverhogingen worden toege staan. die niet absoluut noodzakelijk zijn. De salarissen bij het Iji.o.z. zijn redelijk, die bij het kleuteronderwijs ook. zij het niet aan de hoge kant. Zo gauw dat mogelijk is, zal daaraan iets worden gedaan. Intussen is de regering al akkoord gegaan met een kleine ver hoging van de jeugdsalarissen van de kleuterleidsters A. Hartelijk welkom in groeiende gemeente In de buitengewone raadsvergadering die gistermiddag te Waddinx veen werd gehouden is Waddinxveens nieuwe burgemeester, de heer C. A. van der Hooft, voordien burgemeester van Willemstad, ge ïnstalleerd in zijn nieuwe ambt. De installatie vond plaats in de raadzaal, in aanwezigheid van ruim 100 genodigden. Onder de aan wezigen, die deze installatie bijwoonden bevonden zich de heer Van Weele, als vertegenwoordiger van de Commissaris dei Koningin, verscheidene burgemeesters uit omliggende gemeenten, wethouder Dekkers uit Willemstad, vertegenwoordigers van de Rijkspolitie, de inspectie van het onderwijs en vele vrienden van de nieuwe burge meester. De burgemeester werd aan de Rijks weg met zijn gezin afgehaald door wethouder S. Pille en het jongste raads lid, de heer Van Oosten. Vooraf gegaan door de Gouweruiters begaf de stoet zich naar de bebouwde kom, waar het Muziekkorps Concordia zich met vro lijke marsmuziek by de stoet aansloot. In het raadhuis werd het gezelschap ontvangen door de loco-burgemeester, wethouder A. Oudijk en de gemeente secretaris, wiens dochtertje aan' mevr. Van der Hooft bloemen aanbood. RUIM ARBEIDSVELD In de officiële raadsvergadering wen ste de heer Oudyk de heer Van der Hooft geluk met zyn eervolle benoe ming. Hy wees erop, dat in de elf be stuursjaren van burgemeester Warnaar als gevolg van de goede samenwerking de gemeente een geheel ander aanzien had gekregen. Grote objecten zyn reeds uitgevoerd. In de Bomenwyk werden ruim 565 woningen gebouwd. In het nieuwe uitbreidingsplan zyn inmiddels de eerste 200, van de totaal 1100 wonin gen die er gebouwd kunnen worden, in uitvoering en reeds moest opdracht ge geven worden tot het ontwerpen van een nieuw uitbreidingsplan voor het gébied ten westen van de spoorlijn, dat plaats voor 700 woningen zal bieden. Tal van andere plannen wachten op uitvoering, zoals de riolering van de gemeente, de verbreding van de Noord kade, de doortrekking van de Stations straat alsmede de gas-, water- en elek triciteitsvoorziening. Spr. hoopte, dat de wisseling van de kapitein al deze plan nen niet zou stagneren, want de be stuurstaak in Willemstad „in een uit hoek van Noord-Brabant" stelt uiteraard andere eisen dan die in een industriële gemeente met een snelle ontwikkeling als Waddinxveen. ,,U zult hier een ruim arbeidsveld vinden voor een actieve burgemeester". Hy wenste hem de lust en kracht toe om deze taak te volbren gen en hoopte, dat de nieuwe burge meester ook een nieuwe burgervader zal mogen worden. Hierna hing de wethou der zyn nieuwe burgemeester als teken van zijn waardigheid, de ambtsketen om. TOESPRAAK BURGEMEESTER Nadat de nieuwe burgemeester aan de autoriteiten dank had gebracht voor zyn benoeming, sprak hij de wens uit, dat hy een goed opvolger zou mogen zyn van burgemeester Warnaar. Even als zyn voorganger huldigt hij het standpunt „Blijf de mogelykheden een stap vooruit". Eén man zal dat echter nooit kunnen; daarom hoopte spr. hier de medewerking te krijgen van alle ambtenaren, in de ruimste zin van het woord. Biy was hij te hebben mogen consta teren, dat hier de verhoudingen goed zijn, een der belangrijkste factoren voor het tot stand komen van allerlei zaken. De onderlinge samenwerking moet er zyn, maar ook samenwerking met anderen, waarbij naast de Waddinx- veense belangen tevens de regionale belangen voor ogen moeten staan, en boven al het landsbelang. Verder sprak burgemeester Van der Hooft over de problemen, waarvoor Waddinxveen zal komen te staan, nu deze gemeente door de nieuwe ontwik keling bezig is een forensendorp te worden. Maar dit houdrt in, dat voor een goed woonklimaat moet worden gezorgd. De nieuwe bewoners zullen zich in Waddinxveen thuis moeten gaan ge voelen. Het particulier initiatief zal Burgemeester en mevrouw Van der Hooft, luisterend naar de toespraak van oud-burgemeester Warnaar. Links de vertegenwoordiger van de Commissaris der Koningin. (Foto Leidsch Dagblad) ook wat dit betreft moeten worden bevorderd. Er moet voor worden ge waakt, dat nieuw en oud Waddinxveen niet als los zand aan elkaar gaan hangen, maar dat er een hechte ver binding komt in volkomen vryheid van en voor elkanders opvattingen, levensbeschouwing en gebruiken. De ontwikkeling van Waddinxveen brengt een grote verantwoordelijkheid mee voor allen, die leiding geven, zo zei de burgemeester. Hy ging hierna nog enige punten na, die de byzendere aandacht moeten hebben zoals onderwijs, en de proble men voor de middenstanders, die ook de verwende grote stadsmensen moeten weten aan te trekken. Hij besloot zyn toespraak met een beroep op allen om samenwerking, waardoor nooit enige arbeid vergeefs zal zyn. Als nestor van de raad sprak de heer H. C. Kooyman, die grote verwachtin gen van de nieuw benoemde burgemees ter koesterde, omdat hy de man was, die uit een groot aantal sollicitanten was gekozen. Hy hoopte, dat ook bur gemeester Van der Hooft, evenals zyn voorganger, erin zal slagen een warme plaats in te nemen in de harten van de inwoners. Hij wenste, dat de burge meester de „bloem" Waddinxveen krachtig zou beschermen als er een hand naar zou worden uitgestoken, en dat hij tot heil van de gemeente werk zaam zou mogen zyn in biddend opzien tot God. VELE TOESPRAKEN Na de officiële raadsvergadering werd de burgemeester toegesproken door oud burgemeester Warnaar, door zijn col lega's uit Gouda, Boskoop, Woerden en Zevenbergen (N.B.), alsmede door wet houder Dekkers uit Willemstad, door kapitein Spaanderman van de Ryks- politie, door vrienden van de burge meester, terwyi tenslotte ds. Snoey namens de aanwezige predikanten sprak. Nadat de drumband van de reserve- Rijkspolitie uit Breda voor het ge meentehuis aan het gezin Van der Hooft een serenade had gebracht op de wyze, die ieders bewondering had, werd ten gemeentehuize een zeer druk bezochte receptie gehouden, waar tal- ryke inwoners van de gelegenheid gebruik kwamen maken om kennis te maken met het burgemeestersgezin. OLIFANT oude en jonge jenever n.v. distilleerderij van j. j. melchers w2. - schiedam" Bondsgerechtshof in Karlsruhe sal rol in geheimzinnige affaire-John uitpluizen (Van onze correspondent in Bonn) Voor het Bondsgerechtshof te Karlsruhe wordt vandaag een van de meest mysterieuze bladzijden uit de geschiedenis van het naoorlogse Duitsland terug geslagen: de affaire-John-Wohlgemuth. De gefortuneerde Berlijnse arts dr. Wolf gang Wohlgemuth, van wie vaststaat dat hij de hand heeft gehad in de raadsel achtige overgang van dr. Otto John van West- naar Oost-Duitsland, staat dan terecht op verdenking van landsverraderlijke betrekkingen tot communistisch Oost-Duitsland. John was, toen hy met Wohlgemuth op 20 juli 1954 naar Oost- Berlijn ging, niets minder dan president van het Westduitse bureau tot bescher ming van de grondwet, in feite een soort Westduitse binnenlandse veilig heidsdienst. Zonderlinge zaak uit het grensgebied West-Berlijn Na zyn vlucht naar Oost-Beriyn heeft hy op een persconferentie in dat stads deel uitvoerig geschilderd waarom hij niet langer in West-Dultsland kon wer ken. Het had allemaal te maken met de regering-Adenauer, met al of niet ge fantaseerde nazi's op belangrijke posten en dergelijke. Een jaar later, op 12 december 1955, vluchtte John, met be hulp van een Deens journalist, terug naar West-Berlijn, vanwaar hij direct naar West-Duitsland werd gebracht, waar men hem op verdenking van land verraad arresteerde. En hier verkon digde hij, dat Wohlgemuth hem in juli 1954 had ontvoerd, hetgeen het Bonds gerechtshof te Karlsruhe niet wenste te geloven. Men veroordeelde hem op 22 december 1956 tot een tuchthuisstraf van vier jaar. Op 25 juli j.l. begenadigde Bondspresident Heuss hem en kwam hij weer vry. Wohlgemuth, bygenaamd „Wowo", waagde zich op 11 februari j.l. weer in West-Berlyn, waar hy werd gegrepen en vanwaar hy naar West- Duitsland werd gevoerd. Op 1 juli j.l. kwam ook hij vrij, en wel tegen een borgstelling van niet minder dan 30.000 mark, welk bedrag gestort zou zyn door een geïllustreerd blad waaraan de arts zijn memoires zou hebben verkocht Wie is deze mysterieuze arts dr. Wohlgemuth? Hetzy omdat hij er bij zondere communistische sympathieën op na hield, hetzij, dat hy voor de Oostduitsers als medicus onvervangbaar was in elk geval g,enoot hy van de Oostduitse communisten een zeer pret tige behandeling. Hij bewoonde in de Oostberlynse Stalinallee een luxueuze flat. waar hy een reeks vriendinnen placht te ontmoeten en waar hij zich op andere momenten vermaakten met trompetspelen Deze Wohlgemuth was bepaald geen domme man. Hij gold nog niet zo lang geleden als de zeer talentvolle leerling van de bekende professor Sauerbruch, als een uitstekend chirurg, als een medische maniak. De Oostduitsers trachtten van deze kunde van deze wonderlyke man gebruik te maken, gaven hem uitstekend betaalde posten en dekten hem als dat nodig was. Maar geens mens heeft totdusver kunnen be- wyzen, dat deze Wohlgemuth John met injecties of vergiftigde koffie heeft ge ïnfluenceerd en hem naar Oost-Berlijn ontvoerd. Het Karlsruher gerechtshof zelf gelooft daarvan niets en meent, dat John vry willig naar Oost-Duitsland is gegaan en daar propaganda voor de communisten heeft gemaakt, tegen West-Duitslands belangen in. En toch meent men, dat Wohlgemuth iets te maken heeft met de overgang Zind in Argentinië? Of pleegde hij zelfmoord? (Van onze correspondent in Bonn) De vludht van de voormalige gymna siumleraar Zind uit de Zuidduitse stad Offemburg, die wegens anti-semitische uitlatingen veroordeeld was tót een jaar gevangenisstraf, brengt nog altijd op winding in de Bondsrepubliek teweeg. Zyn zoon heeft in Oostenrijk tegenover Interpol verklaard, dat zyn vader naar Argentinië en niet. gelijk de beruchte SS-arts Eisele naar Egypte is gegaan. Andere familieleden vrezen evenwel, dat Zind zelfmoord heeft gepleegd. De vraag, die regering en oppositie te Stuttgart thans bezighoudt is, of er zo iets als een Duitse organisatie van ex- nazi's bestaat, die veroordeelde SS-ers als Eisele en Zind naar het buitenland helpt. Bewijzen heeft men hiervoor niet voorhanden, maar het feit, dat de ver- dwiyning van deze en in het verleden andere min of meer vooraanstaande ex-nazi's zo glas is verlopen, duidt er volgens velen op, dat er wel zeker een soort vhichfcorganisatie bestaat. Een vakbondsblad schreef gisteren in dit verband) dat het vaststaat, dat voorma lige nazi's over een dergeiyke groep be schikken. Na de verdwijning van Eisele en de weigering van de regering van de Verenigde Arabische Republiek om hem uit te leveren, zal het ook met Zind wel worden, zoals het blad schreef: voede reis en goedenacht voor de West duitse justitie" Inmiddels is te Offenburg bekend geworden dat Zind precies als Eisele getracht heeft zijn huis te verkopen. Hij heeft reeds in juni j.l. een hypotheek van In totaal 45.000 mark op zijn huis opeenomen: het geld kreeg hy in con tanten uitbetaald. Het zonderlinge daarbij is dat het bureau, dat gaat over de registratie van bouwgrond in Offen burg in hetzelfde eebouw is geverired als de rechtbank, die Zind een halfjaar geleden in eerste instantie tot een jaar i gevangenisstraf veroordeelde1 van John naar het rode Oost-Berlyn. Vast staat zeker, dat hy duidelyke be trekkingen tot het communistische regime in Oost-Duitsland heeft onder houden. Maar men twyfelt of Wohlge muth werkelijk een gevaarlyk agent is geweest. Evenzeer staat zijn oude vriendschap met John vast. De kans bestaat ook, dat Wohlgemuth zyn „vriend" in handen heeft gespeeld van de SSD, de- Oostduitse geheime dienst. Steeds weer duikt namelijk in de ver halen over Johns verdwijning de naam van de nog mysterieuzer SSD-man Max Wonslg op, die vele malen in Wohlge- muths woning is gesignaleerd. Het zijn deze betrekkingen tot Wonsig, die de rechters te Karlsruhe in de komende weken in het bijzonder onder de loep willen nemen. Of John, die als getuige zal optreden, enig licht in het donker van deze zonderlinge zaak, welke zo typerend is voor het politieke grensge bied rondom West-Berlyn, wil werpen, staat nog te bezien, Enig medeiyden met „Wowo" behoeft hij overigens niet te hebben. Laatstgenoemde heeft John nu ook niet bepaald de hand boven het hoofd gehouden! Aanvaring in het Kanaal Tydens een dichte mist is het 7.194 ton metende Griekse vrachtschip „Pro- dromos" gisterenmiddag in het Engelse Kanaal ter hoogte van Dungeness in aanvaring gekomen met de „King Minos", een schip van 10.930 ton van dezelfde nationaliteit. De „Prodromos" verloor zyn gehele achtersteven. Op last van de gezagvoerder verliet de beman ning op de eerste stuurman en nog een opvarende na het schip. Twaalf schip breukelingen werden aan boord geno men van de „Montferland", een 6.875 ton metend vrachtschip van de Ko ninklijke Hollandse Lloyd, terwijl de rest werd gered door de Groningse kustvaarder Dacapo (499 ton). De Nederlandse sleepboot „Tyne" en de Franse sleepboot „Jean Bart" waren spoedig op de plaats van de aanvaring. Het Franse schip slaagde er in de „Pro- dromos", waarvan de machinekamer en twee ruimen waren volgelopen, op sleeptouw te nemen. Het Griekse vaar tuig werd later by Rye in het Engelse graafschap Sussex op het strand gezet. De „King Minos" liep minder schade op. Dit schip, dat pas dit jaar voor re kening van de Griekse reder Onassis te Duinkerken was afgebouwd, kon op eigen kracht Dungeness bereiken. De twee Nederlandse schepen die hulp hadden geboden, vervolgden hun reis, nadat zy de schipbreukelingen op an dere schepen hadden overgezet. President van Columbia kondigt staat van beleg af In de Zuidamerikaanse staat Colom bia is de staat van beleg afgekondigd. Dit maakte de president, Alberto Lleras, gisteravond via de radio bekend. Hy zei, dat er ondermynende activiteit was ontdekt. Verscheidene personen zijn ge arresteerd en voorts is de centsuur in gesteld. Tot de arrestanten behoort de oud-president Rojas Pinalla, die in mei 1957 werd afgezet door een coalitie van liberalen en conservatieven. Hy verliet het land, maar op 11 oktober van dit jaar keerde hy terug om er, naar hy zei, zyn eer te verdedigen. Sedert zyn terugkeer heeft de oud-president zich in verbinding gesteld met verscheidene hem welgezinde personen. Drie maan- geleden was de noodtoestand opgeheven, nadat deze gedurende negen jaar van kracht was geweest. In een vyftal pro vincies bleef de noodtoestand evenwel van kracht. Een dorp in een van die provincies was dezer dagen aan een hevige aanval blootgesteld. Brits echtpaar over de grens gebracht De Britse majoor en zijn vrouw, die voor de Rechtbank te Almelo terecht stonden op beschuldiging van diefstal, zyn gistermiddag op transport gesteld naar Duitsland. In een gesloten wagen werden zy onder geleide van de Kon. Marechaussee naar de grens gebracht. Onderweg werd een lunch gebruikt in het klooster te Zenderen, gemeente Borne, waarna de tocht werd voortgezet naar de grensovergang de Poppe aan de verkeersweg tussen Oldenzaal en Osna- brück. In de omgeving van het vlieg veld mocht het echtpaar overstappen in zyn eigen auto, die werd gevolgd door een wagen van de marechaussee. Aan de grens, die om kwart over twee bereikt werd. werd niet gestopt, maar werd hun auto daarna gevolgd door een wagen van een majoor van het Britse leger. De majoor is verplicht zich by de garnizoenscommandant te Osna- brück te melden.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 7