Laatste nieuws In Frankrijk zijn zoii vierhonderd Kamerleden nu werkloos geworden... „Als vuile sokken weggeworpen Spoedig beslissing in probleem der grenzen van Voorschoten DONDERDAG 4 DECEMBER 1958 Arbeidsbureau voor parlementariërs (Van onze Parijse correspondent) Een gespecialiseerd arbeidsbemiddelingsbureau, dat zich op de nodige geschikte relaties zou kunnen beroemen, kan nu in Frankrijk goud verdienen. Er zijn namelijk veel werkzoekenden op de markt verschenen tengevolge van de vernieuwing van het parlement. Bij elke verkiezing vallen er natuurlijk politieke koppen. Vroeger was dat al sneu voor de eigenliefde van die slachtoffers, die toen niettemin meestal wel weer geruisloos onderdak konden worden gebracht in een der veeltallige overheidscommissies of zelfs in een of ander vertegen woordigend lichaam, waarvan de Vierde Republiek met haar Econo mische Raad en Conseil de la Republique (waarvan de leden niet werden gekozen maar benoemd) er een hele collectie bezat. de deur bij hem al plat. De professor in de filosofie Maurice Deixonne, die de gezagrijke fractievoorzitter der socialis ten was, werd door zijn erkentelijke Poujade - terug naar de winkel Niet alleen zijn die verschillende organen nu grotendeels opgedoekt. Bovendien is het aantal parlemen taire werklozen, of werklos parlemen tariërs, nu zó veelvuldig geworden dat ze, zelfs indien De Gaulle zich ertoe wilde lenen, onmogelijk meer allemaal kunnen worden ge- of beter verbor gen. Eerst heeft de generaal een vijf tig Kamerzetels opgeheven. Toen heeft zijn regering het kiesstelsel gewijzigd, waardoor vele traditioneel-sterke po sities in het land voor die parlemen tariërs werden ondermijnd. En ten slotte heeft het kiezersvolk dan nog eens ongewoon hardhandig onder het parlementaire personeel van de vo rige Republiek huis gehouden. Totaal verlies zo men hier steeds van een verlies wil spreken ruim vierhon derd werk-, zo geen brodeloze po litici. Men treft er van alles onder aan. De overgrote meerderheid bestaat natuur lijk uit kleine, nameloze arrivisten die dit keer de bakens voor het opkomende Gaullistische getij nu eens niet tijdig wisten te verzetten. Voor een deel had den ze vroeger al een baantje, en mis schien vinden ze dat nu ook wel weer terug. Op hun vroegere aanzien en in vloed van volksvertegenwoordiger zullen ze echter niet al te vast meer moeten rekenen, want deze verkiezingen hebben nu juist uitgewezen dat ze hun krediet geheel verspeelden. Naast of boven die parlementaire infanterie, werden ook heel wat officieren en generaals aan de dijk gezet en tenslotte zelfs meerdere politieke leiders, die, qua rangorde, met maarschalken gelijk mogen worden ge steld. Reeksen ex- en zelfs zittende mi nisters werden zonder vorm van proces tenzij men de verkiezingen nu juist als zodanig zou willen omschrijven neergeveld, en voormalige regeringslei ders als Daladier, de laatste overleven de van München, Joseph Laniel, die er in Versailles eens van droomde Frank- rijks staatshoofd te mogen worden, Bourges-Maunoury, Paul Ramadier, Ed gar Faure en helaas ook Pierre Mendes- France ondergingen datzelfde- wrede lot. De lijst is nóg lang niet uitgeput wanneer we ook nog de namen van de beide voormalige Kamervoorzitters Le Troquer en Schneiter, Robert La- coste, die jaren lang de lakens in Algerije heeft uitgedeeld, de vroegere minister van Buitenlandse Zaken Christian Pineau en het drietal van Binnenlandse Zaken Mitterrand, Moch en Morice hebben genoemd. Ze wer den allemaal aan de kant gezet of, gelijk de populaire Franse uitdruk king luidt, als vuile sokken wegge worpen. Niet al te somber De werkelijk bekwame en zo mogelijk ook nog integere figuren onder hen be hoeven de toekomst nog niet al te som ber in te zien. De politieke rol van een Mendes-France zal heus nog wel niet definitief zijn uitgespeeld, ook een Jaures en een Clemenceau hebben de politieke wind wel eens tegen gehad, zodat ze zelfs uit het parlement werden geweerd. PM.P. bekleedt bovendien nog altijd het voorzitterschap van de Franse Rekenkamer en van het Internationale Monetaire Fonds, en ook als advocaat, politiek conferencier en journalist zou hy geen honger hoeven te lijden. De zeventigjarige Paul Ramadier met zijn schilderachtig sikje, heeft al wel eens eerder, in 1951, een overeenkomstige nederlaag geleden en die tenslotte ook overleefd. De wijsbegeerte is zijn hobby en ook hij zal nog met gemak in de journalistieke pen kunnen klimmen. De voormalige minister van Industrie en Handel, de katholieke Louvel, is een gereputeerd specialist voor het petro- leumonderzoek, zodat hij in de Sahara zeker wel weer terecht zal kunnen. Bourges-Manoury, de ex-premier die nu nog maar vijfenveertig lentes telt, heeft dus vermoedelijk ook nog een verre toe komst voor zich, en hij zou zich vooral gaan wijden aan zyn krant, La Depeche de Toulouse, die tot de welvarendste Franse provinciale persorganen wordt gerekend. Het vroegere hoofd der Franse diplomatie, de socialist Christian Pineau, heeft nu eindelijk tijd gekregen voor zyn beminnelijke liefhebberij, het schrij ven van sprookjes en kinderverhalen, waarvan hij er al een succesvol vijftal heeft gepubliceerd. Terug in advocatuur De ex-Kamerpresident André le Tro quer kan, ondanks zijn vijfenzeventig jaren, onmiddellijk terugkeren in de advocatuur. Zijn kantoor in Parijs werd door zijn zoon Michel waargenomen. Laniel, die misschien wat moeilijker elders aan de slag zou kunnen komen, zal, zodra hij zijn nederlaag verwerkt heeft, niettemin een onbezorgde oude dag mogen beleven op zyn familiegoed, na vijfendertig jaren trouwe dienst aan het vaderland. Daladier gaat zijn me moires schrijven, en de uitgevers lopen Finse ministers nemen ontslag De Finse minister van Buitenlandse Zaken, Virolainen (Agrarische Partij) en vijf anderen, hebben vandaag aan de socialistische premier, Fagerholm. hun ontslag aangeboden. Dit is de jongste ontwikkeling in een nu al weken durende crisis in het Finse coalitiekabinet, die haar oorzaak vooral vindt in verslechtering van de verhou ding met Rusland sedert de vorming van Fagerholms kabinet, eind augus tus jJL partijgenoten al voorbestemd tot toe komstig Frans ambassadeur bij het Vaticaan. De, nog jonge en begaafde katholiek Teitgen, die vooral in de Europese parlementaire organen zijn sporen heeft verdiend, trekt zich voor lopig terug in de universiteit van Ren- nes, waar hy vroeger al hoogleraar was in de staatswetenschappen. En Pierre Poujade, die aan het hoofd van zijn miljoenen middenstan ders nog maar twee jaar geleden een eind op weg scheen naar de post van Frans dictator en die nu ook zyn financiële fortuin verspeelde omdat hijzelf, noch een zijner honderden kandidaten, het grondwettelijke mini mum van vijf procent der stemmen wist te behalen? Hij mag weer plaats nemen achter de toonbank van zijn winkeltje in Saint-Céré om daar, net als vroeger, aan de schooljeugd pot loden, pennen en schriften te verko pen. Hij had die plaats beter nooit kunnen verlaten, want het zaakje moet, tijdens de afwezigheid van de patroon, nu bijna verlopen zijn. Mr. J. Klaasesz tijdens tverkbesoek: Het werkbezoek, dat de Commissaris van de Koningin in Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz, met zjjn echtgenote gisteren aan Voorschoten bracht, werd besloten met een bijeenkomst in het Cultureel Centrum, waar vertegenwoordigers van allerlei richtingen en stromingen uit het maatschappelijk leven aan de Com missaris werden voorgesteld en waar deze de gelegenheid kreeg zich te laten voorlichten over allerlei problemen, die dit maatschappelijk leven in Voorschoten raken. Zowel de Commissaris als mevrouw Klaasesz waren vol belangstelling in het vraag- en antwoordspel, dat bijna twee uur duurde. Tenslotte vatte mr. Klaasesz de in drukken van zijn werkbezoek in een korte toespraak samen. Spr. was dank baar, dat zovelen voor deze bijeenkomst, de zo noodzakelijke afronding van dit werkbezoek, gekomen waren. Het was een prettig slot, nu. nadat burgemeester en wethouders en de raad de eerste in lichtingen gegeven hadden, met verte genwoordigers uit de bevolking over de problemen van de gemeenschap gespro ken had kunnen worden. Het is niet al tijd mogelyk om in de vele en vaak wel zeer uitvoerige voorstellen van B. en W. en raad tussen de regels door te lezen om het Juiste beeld te krijgen. Onder leiding van de burgemeester had spr. allerlei nieuwe wijken en wijken in aanbouw gezien. De gemeente gaat in alle opzichten vooruit. De toestro ming van buiten is groot en het gaat er naar uitzien, dat de gemeente zich spoedig tot 20 25.000 inwoners gaat uitbreiden. Dit heeft voordelen, o.m. een toenemende welvaart, maar ook zijn speciale moeilijkheden als huisvesting, kerkbouw, vergaderruimte, zwembad, scholenbouw, enz. Bovendien worden harde slagen toegebracht aan de agra- risohe wereld. Het is niet mogelijk voor alle verloren boerderijen compensatie in natura te geven. Er zyn plannen voor vervangende grond, maar voor de ge meenschap is hier een zware taak weg gelegd. SPOEDIGE BESLISSING In de gesprekken, die gehouden waren was weinig gezegd over het grote pro bleem van de gemeentegrenzen. Het is een beklemmend probleem, waar spr. niet veel over zeereen kon. De grenswy- zigingsmoeilykheden zyn in behande ling bij de provinciale bestuurders, in opdracht van het Rijk. Er moet een op lossing gezocht worden, die aanvaard baar is voor de gemeenten, maar ook voor de volksvertegenwoordigers. Veel hangt met deze grens-vragen samen. Ook de vraag of het plan-Wilsveen doorgang zal vinden. Daarvan hangt ook de toevloed naar de Leidse agglo meratie af. De beslissing zal niet al te lang op zich kunnen laten wachten. Er zjjn te veel problemen, die er aange haakt zyn. Zo bUv. het waar en wan neer van de aanleg van Ryksweg 4 B. Vele punten zyn onder myn aandacht gebracht, aldus de commissaris en ik heb mogen constateren, dat men alge meen gelukkig is in Voorschoten te wo nen. Het gemeenschapsleven staat op een hoog peil. Hier blykt een samen werking mogelyk. die vele plaatsen niet kennen. Spr. dacht o.m. aan de samen werking in het Gezondheidscentrum, waar de gemeenschap dagelyks de vruchten van plukt, maar ook in het Jeugdwerk, inzonderheid in de padvin- dery. Spr. was dankbaar voor de wijze waarop zyn werkbezoek georganiseerd was, maar hy had wel gezien, dat het noodzakeiyk was nog eens terug te komen, want er is nog veel te zien. Het gemeenschapsleven is er mee ge diend, dat de gemeenten gemeenten biyven krachtens het huidige staatsbe stel. De ervaringen met wijkraden, e.d. zyn niet gunstig. GEMEENTE BLIJVE ZOALS ZIJ IS.. Burgemeester Van der Hoeven ge tuigde ervan, dat hy het zeer op prijs had gesteld, dat de Commissaris en zijn echtgenote dit bezoek aan Voor schoten hadden willen brengen. Spr. had niet geweten, dat de Commis saris zo gemakkciyk te leiden was. Dit ontlokte de vertegenwoordiger van de HM. de Koningin de opmer king: „Alleen maar voor deze ene dag!" Burgemeester Van der Hoeven be sloot ziln dankwoord met de wens, dat de gemeente, in het belang van deze gemeenschap zou mogen blijven, zoals die nu is. BEZOEKEN Voor dit gesprek plaats vond had het hoge gezelschap nog verschillende punten van de gemeente bezocht. Zoals wy reeds gisteren meldden begon men de middag met een bezoek aan de Zil- verfabriek, waarna men naar het club gebouw van de padvindery „De Kims- hoeve" aan de Lord Baden Powellweg reed, waar de commissaris en zijn echtgenote uitvoerig voorgelicht werden over het werk van de Ned. Padvinders vereniging en het Nederlandse Padvin- sters Gilde in Voorschoten. Vervolgens maakte men een rit door de gemeente waarby verscheidene belangrijke pro- jeoten in ogenschouw werden genomen. Tenslotte werd nog een kort bezoek ge bracht aan het huis Estlaan 1, het door de eigenaar-bewoner, de heer W. J. Berghuis, zelf gerestaureerde 17de eeuwse pand, waarvan in- en exterieur werden bezichtigd. Te omstreeks 6 uur namen de com missaris en zyn echtgenote afscheid van Voorschoten. LEIDERDORP Plannen Chr. Nat. School Gisteravond werd in de Willem de Zwygerschool de jaarlykse ledenverga dering gehouden van de „Vereniging voor Christel yk Lager-, Meer Uitgebreid Lager Onderwys en Bewaarschool". De voorzitter der vereniging, de heer S. J. v. d. Stoel, heette alle aanwezigen hartelijk welkom. Van het negen leden tellende bestuur konden er slechts vier aanwezig zyn, daar de andere heren door ziekte of werkzaamheden verhin derd waren. Een byzonder woord van welkom sprak de voorzitter tot het oud-hoofd der school, de heer A. Wis sel, en tot de oud-voorzitter, de heer P. J. Goedhart. In zyn openingswoord zei de heer v. d. Stoel, dat, hoewel de ver eniging ongeveer 180 leden telt, de op komst gering was. Uit met jaarverslag van de penning meester, de heer C. Hobo, bleek, dat de vereniging per 1 januari 1958 een kapi taal bezat van f. 37.827.96. By de bestuursverkiezing werd her kozen de heer J. Vromans en gekozen de heren P. de Graaf en C. van Hoek. In de controlecommissie voor het nieuwe jaar werden benoemd de heren Oostergo en Wissel. Gesproken werd over de uitbreiding van de lagere school met 5 lokalen, t.w. een lokaal voor handenarbeid, een gym nastieklokaal en drie leslokalen. Deze school telt nu 7 leslokalen en is overvol. Verder kwam ter sprake de nieuw te bouwen kleuterschool. Deze zal 5 loka len en 2 speellokalen moeten bevatten. In antwoord op daaromtrent gesteide vragen deelde de voorzitter mede, dat de realisering van deze plannen toch wel binnen de twee jaar zal moeten ge schieden. Het gemeentebestuur heeft in een schryven gesproken over de grond van het oude schoolgebouw aan de Hoofdstraat, waarin thans de Kleuter school „Maryke" gevestigd is. Deze grond zou de gemeente willen kopen, omdat daar huizen zullen moeten ko men. Deze aankoop zal er ook toe bij dragen, dat er spoedig een nieuwe kleu terschool komt. De vergadering mach tigde het bestuur de nodige stappen te ondernemen. De heer v. Houwelingen sloot met dankgebed de bijeenkomst. Als zevende leerkracht is aan de Willem de Zwygerschool tydeijk be noemd mevr. De Vos—Kuyper. Met in gang van 1 januari kan vaste benoe ming volgen. Met ingang van 1 januari is aan de Ulo als zevende leerkracht benoemd mej. H. J. Meyer, uit St.-Anna Parochie. OEGSTGEEST Verkeersongevallen Vanmorgen omstreeks vyf uur kwam een personenauto, bestuurd door een Amsterdammer, op de tramrails by het Haagsche Schouw te slippen. De wagen schoot van de weg af, sloeg over de kop en kwam onder aan het talud weer op zyn vier wielen tereoht. De bestuurder en een andere inzittende bleven onge deerd Gistermiddag omstreeks kwart voor vyf verleende een automobilist op oe hoek van de Rynziohtweg en de Bor- neostraat geen voorrang aan het door gaande verkeer. Een bromfietser uit Katwyk kwam met de auto in aanra king. Hy liep een hersenschudding en een ontwridhte arm op. Opname in een ziekenhuis bleek noodzakeiyk te zijn. BURGERLIJKE STAND Geboren; Anette I., dr van M. P H. Raesslngh en A. H. van Stolk. Gwendelien V. L M.. dr van Th. L. J. Steenmetser en V. M. L. P. B. G. de Wouters d'Oplinter, Johannes P M zn van A C J. Kooloos en J. C. van Steenbergen, Frank, zn van K Ellon en M. B. van Wafelbakker Ondertrouwd: F. R. van Veen. 27 jaar en O. C. K. Kréneh, 27 jaar, J. M. van Winden. 27 Jaar en E. M. A. Onderwater. 24 Jaar. J. Schaap. 37 Jaar en C. de Best 45 Jaar. W. Timmerman. 31 Jaar en E. H. L. van der 81ee6en, 21 Jaar. G van Wou denberg. 74 Jaar en A. van der Linde, 54 laar, R. G, M. Hartog, 23 Jaar en J. C. van Grieken. 21 Jaar. J. Broekhoff, 25 Jaar en H. G. G. L. Dofferhoff, 20 jaar. Getrouwd: L. Amersfoort. 32 Jaar en W C. vyibrlef, 28 Jaar. J. J. Jonker. 23 Jaar en W. A. Bergacker. 18 Jaar. Overleden: T. H. Grlede. 42 Jaar, J, E van der Harst. 80 Jaar wed. van Buchll Fest D. L.. J. Hartog. 72 Jaar, M. H. d'Artilllact Brllil, 84 Jaar. PRINS PHILIP IN ONS LAND VOOR JACHTPARTIJ Als gast van H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bemhard neemt Prins Philip van Engeland sinds gisteren deel aan jachtpartijen in Wassenaar en Apeldoorn. Vandaag wordt de jachtpartij afgesloten. De heer de Wit terug De directeur van de dienst culturele zaken op Nieuw-Guinea, de heer L. J. M. de Wit, is met het KLM-toestel „Mid dellandse Zee" uit Biak via de Noord - poolroute op Schiphol aangekomen. De gouverneur van Ned. Nieuw-Gui nea heeft hem voor ontslag voorgedra gen aan de regering en in afwachting van de beslissing op dit verzoek met verlof gezonden. De reden hiervan zou moeten worden gezocht in een beleids kwestie met het oog op net verlenen van een subsidie voor de stichting van een primaire middelbare katholieke school voor Papoea's in Hollandia. De heer De Wit, die in het bezit bleek te zijn van een retourbiljet, wenste op Schiphol geen enkele verklaring over het gebeurde af te leggen. „Laat my voorlopig zwijgen" .aldus de heer De Wit. die op de luchthaven begroet werd door de leden van zijn gezin. Max Kohnstamm directeur Instituut Europese leerstoelen Tot algemeen directeur van het Euro pese Gemeenschaps Instituut voor Uni versitaire Studie is benoemd de Neder lander Max Kohnstamm, die algemeen secretaris geweest is van de Hoge Auto riteit der Europese Kolen- en Staalge meenschap. Thans is hij byzonder ad viseur van de Euratom-commissie, ter wijl hij tevens het secretariaat leidt van de Commissie-Monnet voor een Verenigd Europa. Het instituut yvert voor het instel len van leerstoelen over de Europese gemeenschappen aan bestaande univer siteiten en hogescholen. Vrijwilligers N.-Guinea BEVREDIGENDE AANMELDING (Van onze correspondent) De vrijwillige aanmelding van mi litairen voor de uitzending naar Nieuw-Guinea verloopt bevredigend. Vele militairen van de lichte lucht- doelartülerie en de commandotroe pen hebben zich bereids voor uitzen ding bij hun commandanten opge geven. Zoals gemeld, zullen er 400 naar Nieuw-Guinea worden gestuurd. Het valt nog niet bij benadering te zeggen hoeveel van de zich beschikbaar gesteld hebbende militairen uiteindelijk kun nen worden uitgezonden. De kandida ten moeten aan een strenge medische keuring worden onderworpen. Boven dien moet van vele vrijwilligers nog de toestemming van de ouders worden af gewacht. Tot dusver is de verwachting echter gegrond, dat de 400 plaatsen kunnen worden gevuld. DE HEER BECU NAAR LONDEN De heer Lawrence White, zegsman van de ITF te Rotterdam, vertelde vanmorgen dat de secretaris-generaal van deze organisatie, de Belg Omer Becu, vandaag van Antwerpen naar Londen is gevlogen. Over de actie zelf zei hij, zulks op grond vasa ontvangen berichten, dat 192 schepen direct door de actie geboycot worden, waarvan 143 in de V.S. In Cuba zouden 15 schepen onder de boy cot vallen en 6 passagiersschepen die dit eiland tot bestemming hebben, zouden buitengaats biyven varen. In de haven Valparaiso (Chili) zouden enige sohepen onder de boycot vallen, aldus de heer White. Indonesië bestelt motortorpedoboten De Indonesische regering heeft gis teren bij de „Liirssen-werf" in Bre men een bestelling geplaatst voor zes motortorpedoboten, ter waarde van 30 miljoen mark. De vorige week was gemeld, dat In donesië oorspronkelyk van plan was geweest deze order in Engeland te plaatsen, doch dat de Britse regering uit politieke overweging tegen de uit voering ervan bezwaar had gemaakt. Lürssen heeft reeds een groot aantal snelle patrouillevaartuigen geleverd voor de Indonesische staatspolitie, ten behoeve van de smokkelbestrijding. VOORSCHOTEN BURGERLIJKE STAND Geboren; Ariana N.. dr van S. M van der Meij en L. G. Emmerzaal. Evelina W.. dr van E. L. C. Scholtes en A. Parlevliet. Maria C., dr van J. Klein en M. C. van den Berg. Adriaan G. C.. zn van W van Meel en R Oudshoorn, Isanna C M dr van W. Luijnenburg en M. J. j Wijsman. Quirlna G. M dr van S P. Ammerlaan en M. C. Berg, Johannes Ph.. zn van J van der Toon - J. H. den Hertog. Getrourd. H Boom en S. F. Glllam, M. A. van der Valk en A. G. C. van Geloven. Overleden: K. A. A. Herkströter, echt genoot van H. P. M. Terwyn, 54 Jaar. BEURSOVERZICHT Hernieuwde haussestemming Amsterdam, 4 december Er vond vandaag een hernieuwde haussestemming plaats voor de inter nationale waarden. De koerswinsten voor Philips, Unilever, Aku en Kon. Olie waren opmerkelijk en de ten dentie voor deze waarden was dan ook zeer vast. Vanmiddag werden de stukken weer voor buitenlandse reke ning uit de markt genomen. Dit was voor het publiek en de be- roepshandel het teken om nieuwe posi ties aan te gaan. De aankopen kwamen in een markt, die zeer dun lag met ver- kooplimites. Mede hierdoor openden de meest aandelen op n prys, die belang rijk hoger was, vergeleken by de slot- koers van gisteren. In Wallstreet had een goed koersherstel plaatsgevonden en dit was voor het Damrak een goede sti mulans. Aandelen Philips trokken aan van 413 tot 415, hetgeen een koerswinst van circa 11 punten betekent. Unile vers, die aldus de beurs, in verhouding tot de koers van Philips als goedkoop worden aangemerkt, liepen op van 459 tot 460 en boekten eveneens een koers winst van circa 11 punten. Aku's zeer vast op 23<7%. plus 5 punten. De voor uitzichten van American Enka. waarin het Aku-concern een groot belang heeft, zijn gunstig. Kon. Olie steeg van f. 189.80 tot f. 190.30 en boekte een winst van circa f. 3.De aandelen la gen tevens boven pariteit Amerika. K.L.M. in herstel. Scheepvaarten door elkaar een puntje hoger. Claims Van Ommeren werden vrijwel onveranderd op f. 82 geadviseerd. Een vaste stemming heerste op de cul- tuurmarkt voor certificaten Deli, die f. 3.avanceerden. HVA's konden op nieuw 2 punten winst noteren en Be- soeki werd op 65, plus 4 punten verge leken by de laatstgedane notering ge adviseerd. Staatsfondsen goed prijshou dend tot vast met behoorlyke omzetten. Op de locale markt waren de fondsen met herkapitalisatiemogelijkheden aan de vaste kant. De thans geldende rege len voor herkapitalisatie worden blij vend vastgelegd, blijkens de voorgeno men algehele herziening van de belas tingwetgeving. De prijs, die voor de claims van Hel- KARDINAAL GIOBBE VERLAAT ZATERDAG ONS LAND De pauselijke nuntius te 's-Graven- hage, kardinaal Giobbe, vertrekt zater dag a.s. te 10.40 uur vm. van Sdhillhol naar Rome. Hy zal er voorlopig zyn in trek nemen in het Nederlands college. De minister van Maatschappelijk Werk. mej. dr. M. A. M. Klompé opende in Gorkum een complex van 22 winkels en de 2000ste woningt welke na de oorlog gereed kwam Burgemeester mr. Ridder van Rap-> pard overhandigde haar de sleutel van deze bijzondere woning. MARKTBERICHTEN LEIDEN. 4 dec. Leidse Coöp. Groen te- en Fruitveiling. Prijzen per 100 kg.: andijvie 3854, boerenkool 1116, rode kooi 15. prei 1718, stoofsla 2729. sprui ten A 4356, B 3248, uien plcklers 22. laem drielingen 1313.50, mldaelfljn 10,60 —10.80, middelgrof 10.20—10.70. grof 12.20 waspeen 1622, witlof 5996: per 100 st.: bloemkool A 3959. knolselaerle 713. sla B 9.6014.50; per 100 bos: peterselie 6.90—7,00. selderie 5.105.50. GOUDA. 4 december. Kaasmarkt. Aangevoerd 81 partyen. Eerste kwaliteit per kg. f 2.252.32, tweede kwaliteit per kg. f 2.182.24. Handel flauw. RIJNSBURG. 3 december. Bloemen veiling FLORA. Troschrysanten: Kauff- mann 8085, Anjou 8897. Erco 7583. Golden Sail 105—120. Roldanda 95—105. Germ 98—108. Schlager 100—110, Wllcox 7590. Prinses Anne 95110, Little Ame rica 7085, Jozef 8090. Germ 96110, BUlandel 100105, Narcissen: Early Glo ry 92—100. Helios 80—95. Cragford 92 100, Freesla 82140, alles per bos, Am. Anjers; Harvest Moon 1922, Lucky Strlcke 2226, Sim rood 2832. roze 29 34, wit 2832, per stuk. Gisteren werden de eerste Hyacinten aangevoerd die de prys van 52 cent per stuk opbrachten. nekens werd geadviseerd op f.480.— (theoretische waarde f.465.is er borg voor, dat de inschrijving op 5000 aandelen ét f. 1000 nominaal van Heine- kens Bierbrouwerij tegen 100 als ge slaagd moet worden besdhouwd. Voor de inschryvlng op f.100 miljoen 4% 1958 obligatielening ten laste van de Bank voor Nederlandsche Gemeenten tegen 97% bestond zeer goede be langstelling. WISSELKOERSEN Amsterdam, 4 december Londen 10.5810.58%; New Vork 3.76H—3.77A; Montreal 3.90rV—3.90^; Parits 89.7589.85; Brussel 7.58%— 7.59%; Frankfort 90.45%—90.50%Stock holm 73.05%—73.10%; Zürich 86.46— 86.51; Zürich (vr. fr.) 87.95—88.00 Mi laan 60.60%60.66%; Kopenhagen 54.71 —54.76; Oslo 52.86%—52.91%Wenen 14.60%—14.61%; Ankara 3.80%—3.80%; Praag 52.84—52.94; Lissabon 13.26%— 13.28. Beurs van Amsterdam Donderdag 4 december. ACTIEVE OBLIGATIE Staatsleningen ad f.1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '53 3% 92 %L 92% Grootboek obl. 3% 80 80 Ned. '47 3% (3) 90% 89H Ned. '51 3% 93% 94 Ned. '53 (3%) 91A 91% Ned. '56 3% 90% 91 Ned. '48 3% 85 85% Ned. '54 3% 87 87% Ned. '55 I 3% 87 %L 87 Ned. '55 II 3% 88% 88% Ned. '37 3 86 y4 86% Dollarlng '47 3 91% 91 Investeringscert. 3 95ï98 95% Ned. 62-64 3 94 94% Cert. NWS 2% 59% 59% Indië '37 A 3 90% 90% Grootboek '46 3 87%L 87,Bff Ned. W.B. 6% 110 10911 ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B. 35 32% Nat. Handelsbank 121% 125% Ned. Handelmy169 179 Amst. Rubber 68 «7% Deli My .en (Ver.) 131.80 13415 H.V.A127% 128% Java Cult25 25% Senembah119% 119 Vorstenlanden12 y4 12% A.K.U231% 238% Berkel's Patent (v.) 202 Calvé Delft cert. 356 ago Kon. Pap. v. Gelder I83y4 184% Hoogovens cert327 330 Mtiller en Co. N.B 332 o-ja Ned. Kabelfabr291 090 Philips 404 4i5 Philips pref183% 185 Unilever 448% 4cqs; Wilton Feyenoord 201 205 Blliton 2de r i8o% i84exd. Dordtse Olie gew 767 775U Kon Petr <f. 20.186.50 190" idem (50 A f. 20.—187.40 too 20 Holl Amer. lyn i52 Java China Paket 130% 132% K.L.M103 104 Ned Stoomv My. 153 Kon Paket My. {3? Stoomvaart My. Ned 151 159 Nievelt Goudr. cert 130*4 vwiz v. Ommeren cert. ii, 133 Kon. Rott. Lloyd 130 19Q, Ned Scheepv Unie 134% NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3.. 93 93 Den Haag 1954 3% 86% Lelden 1947 3% 94B R'dam '37 I-III 3% 91% 90% Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 96% 96% Premieleningen A'dam '53 3 96% A'dam '51 2% 88 88 A'dam '56 I 2%86% 86% A'dam'56 H 2% 95% 95 Eindhoven '54 2% 81% 82% Enschede '54 2% 84 84% Den Haag '52 I 2% 96 Idem II 2% 94% 94% R'dam '52 I 2% 96% 96% Idem II 2% 96% 95 idem '57 2% 104 y4 104% Utrecht '52 2% 99% 99% Z.-HoU. 1957 2% 106 10511 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credletinstellingen Amst. Bank 239 239% H-B.U. eert209 209% Rott. Bank 196 198% Twentsche Bank 181 183 Industrie Ondernemingen Albert Heyn286 L 268 Borneo Sum. H. Mij. 40% 40% Ned G. en Sp. fabr. 224% 222% Kon Ned Grofsm. 115 117% Internatio85% 86% Rott Droogdok Mij. 550 555 Sikkens Lakfabr '53 461% 456 Tieleman en Dros 7 Ned. My. Walv.vrt. 80 81B Spoorwegen Deli Spoorweg My. 5% 5% Amerik. fondsen Canadian Pacific R 29% 29% Intern Nickel 86% 85% Anaconda 58% 57% Bethlehem Steel 484* 49 Cities Service 59 iV 60% General Motors 47% 47% Kennecott95% 95% Republic Steel 67% 68 Shell Oil 79% 7811 Union Pacific 35 iV 34% Un. States Steel 85% 85% Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen VK 3/12 Edelmet Kon. AA 52GB Pref w.a idem 62 Electrolas B 299 295 Holl Constructie 310 310 Ing bur v Bouwnyv 15f 155% ld. div 1958 147% 148 Int Kunststot 1 Ind 45% Leidsche Wolsplnn 197 193L Ver Touwfabrieken 193 193% Wernink's Betonm 101GL 102 y4 Van wyk Textiel 60 B 60B Zaalberg 109%

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 5