Nieuwe wetten op de inkomsten-, de loon- en de vermogensbelasting In hoofdzaak technisch karakter Prinses Irene bezocht bataljon gardefuseliers te Schalkhaar Vijfenveertig jaar de Gouden Onafhankelijklieidsbeker Programma Afd. Leiden KNVB DONDERDAG 4 DECEMBER 1958 Algemene herziening Totale opbrengst wordt weinig beïnvloed De minister van Financiën heeft bij de Tweede Kamer ontwerpen voor drie wetten ingediend, welke een algemene herziening beogen van de bestaande. Zij betreffen de inkomsten, de loon' en de ver- mogensbelasting. Deze herziening is hoofdzakelijk van technische aard, omdat een meer fundamentele herziening niet geschikt wordt geacht met het oog op de groeiende Europese samenwerking, welke een zekere aanpassing van de nationale belastingstructuren zal bevorderen. De totale opbrengst van de belastingen zal door deze herzieningen dus niet noemenswaard worden beïnvloed. Aan de uitvoerige memories van toelichting hebben wij hieronder de meest belangrijke punten ontleend: Ongehuwdentarief Een voorstel tot herziening van de loon- en inkomsten belasting voor ongehuwden blijft ach terwege. omdat dit tot een verzwaring van lasten voor de gezinnen zou moeten leiden. Zodra de omstandigheden zulks toelaten, zal aan de herziening van het ongehuwdentarief voorrang worden ge geven. Fiscale voorzieningen om het spar enin de particuliere sector te be vorderen, roepen problemen op, welke nog in studie zijn. T.z.t. zullen hierover voorstellen worden gedaan. Vermogensbelasting Een voorstel tot het invoeren van een vermogens winstbelasting is nog niet aan de rege ring voorgelegd. De wijzigingen die zulk een belasting juist op de grensgebieden van het fiscale inkomensbegrip zou kunnen brengen, zijn van zo ingrijpende aard, dat de minister het niet wenselijk acht in dit stadium desbetreffende voorstellen te doen. Bij de bepaling van haar standpunt zal de regering t.z.t. ook de vraag moeten overwegen in hoeverre speculatiewinsten met andere winsten bij vervreemding van beleggingsobjecten aan belastingheffing moeten worden onderworpen. Herkapitalisatiewet 1957 Het kort geleden vastgestelde bijzondere tarief van ten hoogste 20% voor de inkom stenbelasting voor bonusaandelen en de daarover verschuldigde inkomstenbelas ting is in het ontwerp blijvend vastge legd. Ook voor bonusaandelen van bui tenlandse ondernemingen door „split- ups" zal dat tarief kunnen worden toe gepast. Winstprijs Historische kostprijs of vervangingswaarde. In het algemeen wordt de afschrijving op de historische kostprijs gehandhaafd. Voor een af schrijving op vervangingswaarde, is, vol gens de minister, door de ondernemers geen verantwoord systeem naar voren gebracht. Wel zal de mogelijkheid wor den geschapen tot uitbreiding van de vervangingsreserve. Niet alleen bij ver vanging van verloren gegane of bescha digde bedrijfsmiddelen, maar nu ook bij vervanging va ntechnisch of economisch versleten bedrijfsmiddelen zal de fiscale boekwinst (verschil tussen boekwaarde en verkoopwaarde) als eerste afschrij ving op de kosten van vervanging of herstel mogen worden gebruikt. Vervroegde afschrijving Deze af schrijving onlangs vastgesteld op 161/6% per jaar, gedurende twee jaar. van de prijs der na 31 december 1958 aange schafte bedrijfsmiddelen, wordt perma nent. Zij zal echter niet meer ingaan bij de bestelling, maar bij de betaling van de nieuwe bedrijfsmiddelen. Investeringsaftrek Ook de investe ringsaftrek (8% per jaar gedurende twee jaar) wordt permanent. Onbelaste conjunctuurreserve Te- Ï:en dit denkbeeld heeft de minister be- angrijke bedenkingen en het is daar om niet in de voorstellen opgenomen. Afrekening by overlijden van de on dernemer De mogelijkheid wordt ge opend aan de onmiddellijke fiscale af rekening voor de bij overlijden ont staande boekwinsten te ontkomen, na melijk indien de gezamenlijke erfgena men daartoe een verzoek indienen onder mededeling door wie het bedrijf zal wor den voortgezet. Buitengewone lasten De desbetref fende uitgaven, tot dusver, slechts in aanmerking genomen indien zij een be drag van 6% van het onzuivere inkomen te boven gaan, zullen voortaan reeds in mindering komen als ze 4% van het onzuiver inkomen te boven gaan. Een vermindering op grond van het kinder tal wordt slechts toegelaten van het derde kind af en het totaal van de ver mindering uit dezen hoofde wordt tot drie procent beperkt. Dubbel- en drie- dubbeltelling zal niet meer worden toe gepast, zodat er een algemene mini mumgrens ontstaat van 1%. Kosten van ziekte, w.o. ook de ziekenfonds en ziekteverzekeringspremie bevalling en invaliditeit zullen afzonderlijk in af trek mogen worden gebracht wanneer ze meer dan 2% van het inkomen be dragen. De gehuwde werkende vrouw In ge vallen waarin de gehuwde vrouw in komen verwerft door werkzaamheden buiten haar eigen huishouding, zal het totale inkomen van man en vrouw voor de fisale aanslag mogen worden vermin derd met f 3.voor elke dag waarop de vrouw gedurende meer dan vier uur tot het verwerven van die inkomsten werk zaamheden heeft verricht, tot een maxi mum van f 624.per jaar. Voor de ge huwde vrouw die niet in dienstbetrek king werkt, wordt als voorwaarde ge steld. dat de arbeid gedurende een aan eengesloten periode van vier uur per dag wordt verricht. Landbouwvrjjstelling Tot dusver was de winst bij vervreemding van een boerenplaats door de landbouwer-eige naar niet in de belastingheffing betrok ken. Deze vrijstelling komt bij aanvaar ding van het nieuwe wetsontwerp te vervallen, met dien verstande dat ge realiseerde waardestijgingen van onroe rende goederen, welke vóór de invoering van de nieuwe wet, anders dan iji de uitoefening van het landbouwbedrijf zijn ontstaan, ook in de toekomst buiten de winst en daarmede buiten de belasting heffing zullen blijven. Sterk wisselende inkomsten Voor de ondernemerswinsten (waaronder ook die van de zogenaamde vrije beroepen wordt begx-epen) wordt een herrekening van de belasting voorgesteld naar een gemiddeld inkomen over drie jaren, doch alleen indien gedurende drie aaneenge sloten kalenderjaren winst uit eenzelfde onderneming is genoten en de belasting, die over deze periode is geheven, meer dan 10% en tevens meer dan f300. de belasting te boven gaat, die verschul digd zou zijn indien de winst gelijk matig aan elk der drie jaren wordt toe gerekend. Het teveelbetaalde zal dan worden teruggegeven. Tariefgroep II (gehuwden zonder kin deren) Onder tariefgroep II valt, volgens het ontwerp ook hij. die ten minste vijf jaar met zijn echtgenoot een hulshouding heeft gevormd of uit wiens huwelijk een kind is geboren. Bijzonder tarief Artikel 48 wordt zodanig gewijzigd, dat de regeling be perkt wordt tot bijzondere inkomsten, die in totaal f 1000.overschrijden: hierbij zal voortaan worden uitgegaan van het gemiddeld inkomen over de laatste drie voorafgaande jaren in plaats van, zoals tot nu toe het geval is, van het betreffende kalenderjaar. Additionele Inkomsten Het bedrag dat aan inkomsten wordt genoten boven f6900— waarvan loonbelasting wordt betaald en; dat is vrijgesteld van in komstenbelasting, wordt verhoogd van f200 tot f300.—. Loonbelasting De thans getroffen regeling voor een kwartaals- of een halfjaarsberekening zal kunnen worden uitgebreid tot een jaarberekening. Vermogensbelasting Latente belas tingverplichtingen over stille en fiscale reserves zullen tot een bepaald bedrag als schuld mogen worden opgenomen. De contante waarde van de inkomsten belasting, welke uit deze hoofde ver schuldigd kan zijn, wordt gesteld op 20% van de som van de bedoelde re serves en stamrechten. Vennootschapsbelasting, dividendbelas ting en commissarissenbelasting De ontwerpen voor nieuwe wetten op de vennootschapsbelasting en de divi dendbelasting zullen spoedig volgen. De regering zal bij die gelegenheid tevens haar standpunt bepalen over de vraag of een commissarissenbelasting al dan niet moet worden gehandhaafd. Aanbieding servies als verjaarsgeschenk Het 13e bataljon Garde Fuseliers „Prinses Irene" heeft vandaag aan Prinses Irene, tijdens haar bezoek aan de Westenbergkazerne te Schalkhaar, een servies als verjaardagsgeschenk overhandigd. Het servies is samengestled overeenkomstig een speciale wens van de Prinses om het op haar kamer in Utrecht te kunnen gebruiken met haar vriendinnen. Oorspronkelijk had het geschenk op 5 augustus j.l. moeten worden aangeboden ter gelegenheid van haar 19e verjaardag. In ver band met de vakantiereis, die de Koninklijke Familie deze zomer ondernam, moest de aanbieding uitgesteld worden. Na aankomst inspecteerde de Prinses op de binnenplaats van de kazerne een erewacht, bestaande uit een tirailleurs compagnie met tamboerkorps. Na deze ceremonie bezichtigde Prinses Irene de in bedrijf zijnde werkplaats voor wiel voertuigen en woonde zij vervolgens een verkeersles voor chauffeurs bij. De Pi*inses begaf zich langs de op de parkeerplaats opgestelde bewapening van de ondersteuningscompagnie naar een nabij gelegen bosperceel. Hier sloeg zij een demonstratie gade op de hinder- nisbaan van een tirailleurpeloton. De pioniers van de stafcompagnie gaven tevens een demonstratie brugslag. Na een bataljonshulppost te velde (aan- en afvoer van gewonden) bezich- Radio-activiteit in Noorse atmosfeer bijzonder sterk De radio-activitcit in de atmosfeer boven Noorwegen is nog nooit zó sterk geweest als in november, aldus de waarnemingen van het Noorse laborato rium voor defensie-onderzoek te Kjeller, zo heeft de directeur van dit laborato rium, Hhorleif Hvinden, gisteren mee gedeeld. De directeur van de Noorse gezond heidsdienst, Karl Evang, zei, dat de hui dige graad „ernstige bezorgdheid moet wekken". Volgens welingelichte kringen zal Noorwegen echter geen protest indienen bij de Russische regering over de kern proeven, die op grond van waarnemin gen door de Russen in oktober ter hoogte van Nova Zembla genomen moe ten zijn. Hr. Ms. Groningen' terug uit Nieuw-Guinea Een varende reclame voor onze industrie De onderzeebootjager Hr. Ms. „Groningen" is gistermiddag in de haven van Den Helder teruggekeerd na een verblijf van anderhalf jaar in Nieuw-Guinea. Het schip met de 238 opvarenden was gemiddeld 21 dagen per maand op zee en legde in totaal 68000 zeemijlen af. Het maakte hierdoor een reis gelijk aan een afstand driemaal rond de wereld, zonder dokken en zonder enig herstel. „Een varende reclame voor Nederlands industrie" zo noemde de commandant van de onderzeebootjager, de kapitein-luitenant ter zee J. B. M. Maas, zijn schip terstond na zijn aankomst op vaderlandse bodem. Gevraagd naar zijn ervaringen over de hulp aan de K.P.M.-schepen tijdens de maatregelen van de Indonesische regering zei de commandant: „Eigenlijk zijn wij voor de K.P.M. in die moeilijke dagen alleen een morele steun geweest: actie is er nagenoeg niet gevoerd". Een spectaculaire gebeurtenis noemde de commandant het ontsnappen van de K.P.M.-schepen „Lebac" en „Lahewa" uit de haven van Pontianak. Beide schepen trachtten met niet meer dan 3 zeelieden en twee burgerkrachten naar Singapore te vluchten. De ..Lebac" sleepte de „Lahewa". Op dit laatste schip moest de gezagvoerder zowel de sleeptros, het roer als de radio bedienen. Toen het schip hevig begon te slingeren, vroeg de kapitein minder te gieren, waarop zijn collega op de „Lebac" antwoordde: „Als jullie me door de radio oproepen kan ik het stuur niet houden". Ook deze kapitein deed werk voor drie. Hr. Ms. „Groningen" heeft nu en dan personeel overgezet om de bemanning van schepen te completeren. In augustus pikte de „Groningen" van het eilandje Schoteroog bij Nieuw-Guinea 19 ge strande vissers uit Formosa op. Deze lieden hadden geen water, wel grote hoeveelheden bier tegen de dorst. Zij hadden hiervan een gretig gebruik ge maakt. De commandant zei vervolgens als zijn persoonlijke mening, dat de bewoners van Nieuw-Guinea de Nederlanders onbevangen tegemoet treden: zij mogen de Nederlanders graag. „Naar mijn mening redt Nieuw- Guinea het wel. Wij hebben cacao plantages gezien en fraaie tuinbouwpro- dukten zoals rijpe tomaten, snijbonen en zelfs bloemkool. Het land is niet zo onvruchtbaar als men wel eens zegt", aldus de commandant. De commandant Zeemacht Nederland bezocht het schip, toen het lag op de rede van Den Helder en betuigde de commandant en de bemanning zijn bij zondere dank. .tigd te hebben ging de Prinses naar de gevechtsbaan. Hier werden o.a. een tank buiten gevecht gesteld met een „Mo- lotov cocktail" en gevechten in huizen en het onschadelijk maken van booby traps getoond. Vervolgens werd een demonstratie geweervechten en hand- granaatwerpen gegeven. Tenslotte bezocht de Prinses de keu ken met het cafetaria-systeem en begaf zy zich naar een nabijgelegen bosper ceel waar een bataljonscommandopost in ogenschouw werd genomen. Vervol gens ging ze nog naar de manschappen- kantine, waar haar enkele onderdelen van het servies overhandigd werden. Na het gebruik van enige verversingen in de officiersmess verliet de Prinses tegen half een de kazerne. Leidse Schaakbond (Van onze schaakmedewerker) Op de Jaarvergadering van de Leidse Schaakbond van 20 september 1.1. is het besluit gevallen, dat het bestuur zou trachten een andere vorm te vinden voor de traditionele reünie bij de jaar wisseling. Ter vervanging van de massa kamp, gewoonlijk eind december ge houden, werd voorgesteld een snel- schaakrwedstrijd voor zestallen te orga niseren. In verband met het 30-jarig bestaan van de LSB en het 40-jarige bestaan van de Schaakclub Philidor, hebben het LSB-bestuur en de jubileumcommissie van Philidor besloten aan alle schakers van de LSB een grootse reünie aan te bieden eri wel op 27 december a.s. in de foyer van de Stadsgehoorzaal, waar snelschaakwedstrijden voor club-zes tallen zullen worden gehouden. Deze samenkomst van alle op de voorgrond tredende spelers, alsmede de lagere klassen, belooft zeer interessant te wor den! Het ligt in de bedoeling groepen te vormen van 6, 7 of 8 zestallen.. Er zal in drie klassen worden gestreden, waar bij als maatstaf zal gelden, dat de meer derheid van het deelnemende zestal moet bestaan uit spelers, die normaal in de tientallen competitie van de KNSB of LSB hun vereniging vertegenwoor digen. Elke speler krijg-t voor elke partij tien minuten bedenktijd, waarbij ditmaal rekening wordt gehouden met een vol doende rusbperiode. Behalve een klasse-prijs en verliezers- prijzen zullen er ook ereprijzen en troostprijzen beschikbaar worden ge steld. Als speciale attractie is er een zogenaamde „patprijs" (gedwongen re mise), voor degene, die het eerste pat weet te forceren! Inschrijvingen bij de wedstrijdleider van de LSB, de heer Jac. Galjaard, Herenstraat 9a te Leiden, tot uiterlijk 17 december a s. TOERNOOI HUISSCHAKERS De deelneming aan het toernooi voor Huisschakers, georganiseerd door Phili dor, is ditmaal niet zo groot als voor gaande jaren. Slechts tien spelers hebben zich op gegeven. In verband met een eventuele „toevoeging" heeft het bestuur besloten, de inschrijving nog veertien dagen open te stellen. De uitslagen van de eerste ronde luiden: A. VermaasH. van Emmerik 01, H. G. BurenB. de Jong 01, C. Later - veerJ. H. Dibbetz 10, P. J. Ouwer- kerk—A. J. v. d. Vlist 1—0, Th. v. d. Berg— W. J. MlJs 0-1. Prinses Alexandra van Engeland bezocht dezer dagen een interna tionale bazaar in Londen ten bate van de kinderzorg en kocht daarbij aan de Nederlandse stand een tros druiven. Amateurs oefenden op VUC-terrein Op het terrein van VUC in Den Haag werd gisteravond by kunstlicht een oefenwedstrijd gespeeld tussen twee westelijke amateur-elftallen. Het team, dat vrijwel geheel was samengesteld uit de (amateur) spelers, die voor semi- profverenigingen uitkomen, won het 4-2, dank zy drie doelpunten van midvoor Baksteen (Fortuna VI.) en een treffer van linksbinnen Kick (De Volewijckers) De doelpunten van het andere elftal werden gescoord door linksbinnen Gor- ree (Excelsior) en midvoor Ten Hope (Quick H.). Europese voetbalbeker De Franse kampioen Stade de Reims heeft in Rouaan ook de return-wed- strijd tegen het Finse Helsinging Pallo- seura voor het toernooi om de Europese voetbalbeker gewonnen. De eindscore werd 30, een stand die reeds na tien minuten was bereikt. Just Fontaine scoorde twee doelpunten, voor het derde was de Finse achterspeler Lintamo ver antwoordelijk; hij schoot de bal in eigen doel. De eerste wedstrijd tussen beide teams, op 27 november jl., was geëindigd met een 40 zege voor de Fransen. Op één na alle kwart-finalisten zijn nu bekend, nl. Standard Luik (België), Wiener Sk (Oostenrijk), Young Boys (Zwitserland), SC Wismut (Oost-Duits- land), Schalke '04 (West-Duitsland), Real Madrid (Spanje) en Stade de Reims. Athletico Madrid en de Bulgaarse kam pioen CDNA-Sofia zullen op een nader te bepalen datum te Lausanne een be slissingswedstrijd spelen. De loting voor de kwart-finales wordt op 9 december a.s. te Madrid verricht. Belofte maakt schuld Belofte maakt schuld en daar om begon Hans Pilz, de trainer van I de FC Saarbruecken, dinsdagavond laat aan zyn 60 km lange wande- ling van Betzenberg naar Saar bruecken. Pilz had zyn spelers in een over- moedige bui beloofd te voet naar Saarbruecken te zullen terugkeren, indien zy van de FC Kaiserslau- tern de club van Fritz Walter zouden winnen. Dat geschiedde en de spelers hadden de belofte niet vergeten Woensdagmiddag arri- veerde Pilz in de hoofdstad van het Saargebied. Traditie op het nippertje gered Als de secretaris-penningmees ter van het Comité, de heer W. G. van Oordt, volgende week dinsdag uit handen van de directeur van het Haags Museum, de Gouden Onaf hankelijklieidsbeker ontvangt, die daar een geheel jaar in de kluis is bewaard, ziet hij misschien nog even het zijden draadje, waaraan dit kostbare stuk enige tijd heeft gebengeld. Want een lot, erger dan diefstal, heeft een traditie van precies 45 jaar bedreigd. In de oorlog is er uiteraard niet om de Gouden Onafhankelijklieidsbeker ge speeld reden, waarom het de 40e wed strijd wordt en niet de 45e maar de naoorlogse jaren waren ook niet bepaald een gunstig klimaat voor tradities. Men zag het aan de Zilveren Bal die van het grote plan naar het kleine toneeltje van een paar oude amateurclubs moest ver huizen en de Gouden Onafhankelijk- heidsbeker werd door een nog erger lot bedreigd. Zulks ging het comité toch wel erg ter harte. Een traditie van 45 jaar hang je niet als een oud jasje in de kast. Daarom verhuisde het Comité van Sparta naar Feijenoord, dat licht heeft en Sparta niet men aanvaardde het voorstel van de voetbalbond om als te genstander van het Rotterdams elftal een jeugdelftal te nemen men betaal de de spelers en ziedaar de operatie was geslaagd. TerwiHe van de tradi tie, ter wille ook van het doel. dat al een bedrag van f. 170.565,34 heeft opge bracht. waarvan de helft naar de burge- meesters van Rotterdam is gegaan en de andere helft naar het Nederlands Olympisch Comité. Voor de wedstrijd van volgende week woensdag behoeft men ook niet bang te zijn. want alleen al het Rotterdams elftal met zijn combinatie Sparta-Feijenoord is in staat velen naar het stadion te lokken. EENMAAL GESTOLEN Dat de gouden beker door de heer van Oordt uit de kluis van het Haags Mu seum wordt gehaald, heeft zyn oorzaak. In december 1920 verdween de oorspron kelijke gouden beker in de jute zak van een museumdief die het Oudheidkun digmuseum van Rotterdam tot het doel wit had gemaakt van zijn strooptocht. Het was even de vraag of er een nieuwe beker zou komen, maar de heer Hu dig hakte de knoop door. De nieuwe beker kwam er doch meteen met de bepaling erbij, dat zij 364 dagen van het jaar in een donkere kluis moest doorbrengen. In de kluis van het Boymans Museum, VOOR ZATERDAG IA: Kagla 1Woubrugge 1; NSA 1 Alphen 1; WSB 1Rouwkoop 1; IB: Lisser B. 2Koudekerk 2; Noord- wijk 3—GWS 2; Ter Leede 3—Quick B 4: 2A: Katwijk 3—VWS 2; Quick B. 5— Rijnsb. 4; Rouwkoop 2Lisser B. 3; 2B: GWS 3— Quick B. 6; Lelden 3— Rijn6b. 5; 3A: Alphen 2Koudekerk 3; RCL 4 Noord wijk 4; SVOW 3—WSB 2; 3B: Hazersw. B. 3Alphla 2; Hazersw. B. 4Koudekerk 4; RCL 5Sleutels 2: TAW 3—NSA 2; 3C: Katwijk 5—GWS 4; Oegstg. 3— Sleutels 3; Rijnsb. B. 6RCL 6. Al deze wedstrijden vangen om 2.30 uur aan. JUNIOREN: A: ARC (A)—Katwijk (A); Quick B. (B)Rouwkoop (A); Rijnsb. B. (A) Noord wijk (A); B: Noordwljk (B)—Lisser B (A). 2.45 uur; Ter Leede (B)Quick B. (C) 2.45 uur; C: ARC (B)-VWS (A) 2.45 uur; Leiden (A)—MSV (A) 2.45 uur; D: Koudekerk (A)Hazersw. B (A) 2.45 uur: SVOW (B)—MSV (B) 2.45 uur: Woubrugge (A)TAW (A) 2 45 uur. Waar geen uur bij vermeld staat, van gen de wedstrijden om 2.30 uur aan VOOR ZONDAG 1Altior 1— Or. Groen 1 2.30 uur; KRV 1—SVLV 1 2 uur; LDWS 1—Rljpweter. 1 2.30 uur, Rouwkoop 1Weter. B. 1 2.30 uur, Stompw. B. 1St.-Bern. 1 2 uur; IA: DOCOS 2—Foreholte 2 2.30 uur; UVS 5Alphia 2 12.30 uur; Warmunda 2 SJC 2 2.30 uur; 2: MMO 1—SJZ 1 2 uur; UDO 1—ZLC 1 2.30 uur; VNL 1VTL 1 2.30 uur; 2ADOSR 2Rouwkoop 2 2.30 uur, SJC 3Roodenb. 3 12 uur, LFC 4Altior 2 12.15 uur; 2BDOCOS 4UVS 6 2 uur Rljpweter SVLV 2 12 uur, 3A: Llsse 4St.-Bern. 2 2.30 uur, VNA 2Or. Groen 2 10 uur, Weter. B. 2Al pen. B. 2 2.15 uur, 3B: Alphen 4—WSB 4 2.15 uur, UDO 3 Stompw. B. 2 12 uur, Lugdun. 6ASO 1 5 12.15 uur, SVLV 3—SJC 4 2.30 uur, 3C: Altior 3—VTL 2 12.15 uur, DOSR 4 Rouwkoop 3 12 uur. 3D: ZLC 2Llsse 5 12 uur, Lugdun 7 —LDWS 3 10 uur. Teyling. 4—KRV 2 12 uur, 4A: ASC 6—VNL 2 2.30 uur. Or. Groen 3Unltas L. 2 12.15 uur. Roodenb. 7 DOCOS 5 2.15 uur, 4B: St.-Bern. 3SJC 5 2.30 uur, Fore holte 4Stompw. B. 3 2.30 uur, SJZ 3 VTL 3 2.30 uur, 4C: Alph. B. 3—UDO 3 12.15 uur. Roo denb. 8—Altior 12 uur. SVLV 4—Llsse 6 12 uur. 4D: Lisse 7— 4 12 uur. VNA 4— VNL 3 12.15 uur, ASC 7—SVLV 5 12.15 uur, 4E: Foreholte 6—UDO 4 12 uur, SJZ 4 WOA 3 12 uur, SVLV 6—Unltas L 3 2 uur, 4F: ASC 8Or. Groen 5 10 uur, Lugd. 11Leidse B. 4 10 uur, UVS 8Rouwkoop 4 10.30 uur. JUNIOREN: A: Alphia (A)—LFC (A) 12.30 uur. Lugdun. (A)Alphen (A) 10.30 uur. B: DOCOS (A)Warmunda (A) 12 uur Foreh (A)—Llsse (A) 2 uur. WSB (A) SJC (A) 12 uur. C: St-Bern. (A)MMO (A) 12 uur, Rypweter. (A)—Altior (A) 12 uur. Weter B (Al—Alph. B. (A) 12 uur. D: Lugdun. (B)—ASC (B) 12.30 uur. Rouwkoop (A)—LFC (B) 12 uur, UVS (B) —VNA (A) 10 uur. E: Alphen (C)Roodenb. (D) 12.15 u., LFC (C)Alphen (B) 10.30 uur. Or. Groen (A)Lugdun. (C) 10 uur, Rooden- burg (O—Lugdun. (D) 10 uui, G: VNL (A)Teyling. (B) 2.30 uur, SJC (O—Llsse (B) 2 uur, SVLV (A) SJC (Bi 12 uur. H: KRV (A)UDO (A) 12 uur, Llsse KM—Foreh. (B) 12 uur, WSB (C)— SJC 1D l 2 uur. I: DOCOS (E)—DOCOS (D) 12 uur, SJC (E)—Teyling. (C) 12 uur. WSB (D) Li6se (D) 12 uur, Warmunda (B)SJZ (B) 12 uur, J: Stompw. B. (A)— DOSR (B) 12 uur, WOA (A)— Alph. B. (B) 12 uur, MMO (B)Altior (B) 12 uur. als het Rotterdams elftal won, in de kliuis van het Haagse Museum, als de tegen- party met de overwinning ging strijken in dit geval dus het jeugdelftal. Van het „comité", dat in 1913 de 100- jarige viering van de Onaf ha nkelijkheid meerdere luister bijzette met de voetbal wedstrijd Kees van Hasselt den Held, Musley, W. G. van Oordt en Cats maakt nog slechts de heer van Oordt deel uit. Samen met de 'heren H. G. J. de Monohy (voorzitter)J. M. Salters (voor zitter van Sparta) en J van Stolk (voor zitter Rotterdamse Rugbyclub) De eerste wedstrijd werd in 1913 gespeeld op het Schuttersveld en de enige in Rotterdam, die over deze wedstrijd nog iets zou kun nen vertellen, is de VOC'er Groosjohan. Maar Groosjohan toen 16 jaar zegt. wanneer men bij hem informeert: Heb ik die wedstrijd meegespeeld EERSTE TESTMATCH INDIA—WEST INDIK ONBESLIST Dank zij een score van 90 van Roy en een 67 n.o. van Ramohand heeft India een draw kunnen 'behalen in de eerste testmatch tegen West-Indië. De score was: West Indië: 227 en 323 voor 4 (ge sloten), Sobers 142 n.o. India 152 en 289 voor 5. IJSHOCKEY HOKY verloor van Dynamo Weisswasser De ijshockeywedstryd tussen het team van de HOKY en Dynamo Weiswasser (Oost-Berlyn), welke gisteravond voor 2000 toeschouwers op de HOKY te Den Haag is gespeeld, is in een 93 overwin ning voor de Oostduitsers geëindigd. De tussenstanden waren: 05, 34, 0—0. De antecedenten van het Oostduitse team waren voor de wedstrijd bekend: de ploeg was 7 jaar in successie kam pioen van Oost-Duitsland en het zou een vertegenwoordigend team kunnen zijn. Bolzano, een sterke Italiaanse ploeg met vier Canadezen, was kortgeleden met 84 verslagen. Dus een nederlaag voor het Haagse team zat er in. En ja, in de eerste minuten reeds maakten de gasten een uitstekende indruk. Zy speel den voortreffelijk en zuiver samen, be schikten over een goede sticktechniek en bovendien een uitermate sn3l reactiever mogen. De toeschouwers hadden zich reeds met een nederlaag verzoend en staken dat niet onder stoelen of banken. Maar de spelers van het HOKY-team waren die mening niet toegedaan. Zy vochten fel terug en na een 50 achter stand bij het ingaan van de tweede pe riode leek het er zelfs op, dat zy beter speelden. Loret, Herreur, Mike Rooney, Snoek en Nepomucky grepen elke kans om de puck voor de Duitse goal te krij gen. En inderdaad lukte het in die pe riode drie tegenpunten te scoren. Nadat Dynamo eerst de stand op 70 had ge bracht - een sonore stem van de tribu ne riep op dat moment „even gelijk ma ken HOKY" - was het Mike Rooney, die op handige wijze de Duitse goalie pas seerde. En zo mochten ook Snoek en Nepomucky zich gelukkig prijzen deze doelman te verschalken. Met 93 werd de tweede speeltijd afgesloten en deze stand is zo gebleven. Er volgde een doelpuntloze periode, waarin de Duit sers het te mooi wilden doen en de spe lers van de HOKY te vermoeid waren om nog heftige tegenstand te bieden. Sportsplinters De oud-wereldkampioen Johnny Leach en de jeugdige Ian Hamson zul len de tegenstanders zijn van Bert On nes en Frans Schoofs, in de landen- tafeltenniswedstrijd tussen Nederland en Groot-Brittannië, die op vrijdag 12 de cember a.s. in gebouw Padro te Sche- venlngen wordt gespeeld. Zaterdag a.s. wordt in de tennis- hal te Brussel een wedstrijd gespeeld tussen de teams van de internationale clubs van België en Nederland. De wed strijd bestaat uit 4 enkel- en 2 dubbel spelen. Voor de I. C. van Nederland komen uit: Maris, Van Eijsden, Goris (aan voerder) en Van de Weg. De landenvoetbalwedstrijd Grieken land—Frankrijk is geëindigd in een ge lijk spel: 1—1. De eerste ontmoeting tussen beide landen, 1 oktober j.l. te Parijs gespeeld, was met 71 gewonnen door de Fransen, die zich thans ge plaatst hebben in de kwartfinales van de Europese beker voor landenteams. Zij zullen of Oostenrijk of Noorwegen tot tegenstander krijgen.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 4