EEN GRAAFMONSTER KRUIPT OVER ALPHEiN.SE AKKERS Draion PULLOVERS en-VESTEN Italiaanse DAMESPULLOVERS en- VESTEN goemaat Kon. onderscheidingen voor N.Z.H.V.M.-personeel Kerkelijk Leven ALMANAK 1959 VAN L.S.C. TERUGKEER NAAR STIJL Juist voor Sint-Nicolaas katwijk-rijnsburg Haags Hof behandelt principiële stopkruispunt-zaak Gorinchem Stichting Klinisch H.O. krijgt vier hoogleraren 97ste jaargang Donderdag 4 december 1958 Tweede blad no. 29612 Vanmorgen vond in de koffiekamer Wethouder van het Stadhuis een plechtigheid plaats, waarin de verdiensten van een veertigjarige jubilaris werden gehono reerd met de bronzen ere-medaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Jubilaris was de heer H. F. v. d. Eshof, die al deze jaren, waarvan een korte tijd als wagenvoerder, als conducteur bij de NZHVM in dienst is geweest. Voor de passagiers, die regelmatig gebruik ma ken van de stadstram, is de heer Van den Eshof geen onbekende figuur. Reeds vele jaren doet hij op dit traject dienst. Vanmorgen was het wethouder J. C. van Schaik, die de verdiensten schil derde van deze trouwe NZH-employé. Een huldiging, welke werd bijge woond door echtgenote en kinderen van de heer Van den Eshof, de directeur van de NZH, de heer J. J. Jurissen en diens echtgenote. Wethouder v. Schaik bracht de in vliegerskringen bekende zegswijze: kilometersmiljonair" van toe passing op de jubilaris, die in dienst van de NZH, ongetwijfeld een enorme afstand heeft afgelegd. Hij heeft dit steeds met dezelfde opgewekte werklust gedaan. Daarom ook was hier een Ko ninklijke onderscheiding op haar plaats, aldus de wethouder en hij speldde de heer Van den Eshof de bronzen medaille op. De heer Jurissen bood de jubilaris namens de maatschappij de bij de on derscheiding behorende draagmedaille aan, waarna de heer Van den Eshof een dankwoord sprak. NOG EEN JUBILARIS Gisteren is in het Stadhuis nog een jubilaris van de NZH gehuldigd, n.l. de heer L. v. d. Meer, die eveneens veertig jaar als conducteur-wagenvoerder in dienst was van de NZHVM. Hij werd op hartelijke wijze door de burgemeester, jhr. mr. F. H. van Kinschot, toegespro ken. die hem de bronzen medaille ver bonden aan de Orde van Oranje Nassau aanbood. BINNENBRANDJE AAN VOLDERSGRACHT Gistermiddag liep een tweejarig jon getje in de ouderlijke woning aan de Voldersgracht een brandende petroleum kachel omver. Met assistentie van een bovenbuurman, die kans zag de bran dende kachel de woning uit te dragen, werd het vuur door de bewoners ge blust. Over een vierkante meter werd de vloerbedekking beschadigd. Het jon getje liep geen letsel op. C. van Schaik speldt de Koninklijke onderschei- ding voor de heer H. Fvan den Eshof op. LEIDSCHE SPAARBANK. In de maand november werd er by de Leidsche Spaarbank ingelegd f 1.485.613,78 en terugbetaald 11.224.966,87. Het aantal nieuwe boekjes bedroeg 506 en het aantal afbetaalde boekjes 250. Op 6618 rekeningen van deelnemers aan de Afhaaldienst werd f. 175.000,25 bijgeschreven. Er werden 785 spaarbusjes ter lediging aangeboden met een gezamenlijke inhoud van f. 20.064,91. Het tegoed der 42.030 inleggers be droeg aan het einde der maand f29.759.799,10. De filmvoorstelling voor de jeugd, welke 11 december door K. en O. wordt georganiseerd, staat mede onder auspi ciën van de Leidse Jeugd Actie. NED. HERV. KERK Bedankt voor Boven-Hardlnxveld P. de Jong te Kootwijk GEREF. KERKEN Beroepen te Echten (Fr.) C. H. v. d. Bergh, kand. te Hilversum. Bedankt voor Veenwoudsterwal A. Schippers te Co- lijnsplaat. DOOPSGEZINDE BROEDERSCHAP Bedankt voor Nijmegen W. Voen te Am sterdam-Noord. GEREF. KERKEN (Vrijgemaakt) Beroepen te Kemptonpark (Z.-Afr.) (Vrije Geref. Kerk) L. W. G. Blokhuis te Zevenbergen. CHR. GEREF. KERKEN Tweetal te Veenendaal J. Keunlng te Barendrecht en M. Vlietstra te Eemdijk. Na misstap van vorig jaar De Almanak, de honderdeenenveer- tigste van het Leidsche Studenten Corps, zich onderscheidende van zijn voorgangers reeds door het jaartal 1959, zoals de titelpagina vermeldt, is verschenen. Dat aldus gesuggereerde grotere onderscheid dan alleen het jaartal blijkt minder groot te zijn dan gevreesd kon worden. Het onderscheid Advertentie voor meisjes en jongens. Enorme sortering in zonnige modekleuren. Geheel nieuwe collectie. LEIDEN NOORDWIJK/ZEE Proef van Heidemaatschappij Dit 25 ton zware gevaarte kruipt langzaam over de klei van de Vierambachtspolder in Alphen. Vele boeren, autoriteiten en landbouwdeskundigen hebben gisteren door vette glibberige klei gebaggerd om het monster in werking te zien. Het gaat hier namelijk om een proef van de Neder landse Heide Maatschappij tot verbetering van kalkarme grond. In het noorden van het land werd in de loop van de herfst reeds met dit apparaat gewerkt, en onlangs werd een perceel in Ter Aar behandeld. Nu was een per ceel in Alphen aan de beurt. De machine is afkomstig uit Duitsland, waar zy reeds circa dertig jaar wordt gebruikt. Een 150-pk. dieselmotor drijft een roterende koker met messen en een daarin draaiende vijzel aan, die tot op vijf meter diepte (al naar gelang de noodzaak) in de grond kunnen steken. De zich daar bevindende grond wordt omhoog gevijzeld en met schoepwielen over het omringende land uitgeworpen. In Alphen is nu een kalkarm perceel in behandeling, waaronder zich op drieeneenhalve meter een kalkryke laag bevindt. Deze wordt met behulp van het apparaat over de oppervlakte uitgestrooid tot een dikte van vijf tot zeven centimeter, waarbij de grond ook lichter wordt ge maakt. Daarmee komt ongeveer honderd ton kalk per hectare op de teeltgrond. De machine rijdt door tien meter van elkaar verwijderde sleuven en kruipt met een tempo van honderd meter per uur voort. Per dag kan ongeveer anderhalve hectare worden verwerkt. De kosten van deze bewerking hangen in sterke mate af van de omstandigheden: de diepte waarop gegraven moet worden, de hoeveelheid op te vijzelen grond etc., maar deze kosten komen gemiddeld op 1000 tot 1200 gul den per hectare. Dat lijkt prijzig, maar de behandeling is zo intensief, dat zij eerst over ongeveer 75 jaar zou moeten worden herhaald om de kwaliteit op peil te houden. Uiteraard worden de kosten gedrukt wanneer vele percelen in serie kunnen worden bewerkt. (Foto LD-Van VMet) met de vorige Almanak is weliswaar groot, maar daardoor juist dat met de voorgaande reeks heel wat kleiner. Dat lykt ons een verheugende terug keer in het goede spoor. De hoofd letters die vorig jaar vrijwel volledig obscuur waren geworden, zijn terug gekeerd, het collegium prijkt weer statig in de traditionele formatie, de naam van het LSC wordt weer on ver minkt vermeld, en in vele andere op zichten heeft men eveneens het expe riment van vorig jaar als een misstap beschouwd, waarvan men ten spoe digste is teruggekeerd. Niet dat er geen enkele poging is ge daan (en geslaagd) om deze Almanak iets eigens te geven, geenszins, maar dat eigene werd gelukkig niet gezocht in stijlloosheid. Jammer dat één van de „vernieuwingen van vorig jaar niet is gehandhaafd, de enige goede: de leden lijst van de WSL prijkte toen vóór de ledenlijst van het LSC. Nu komen de dames weer op de tweede plaats achter de heren. Mogen wij het woord „poli- tesse!" fluisteren? De illustraties zijn, volgens traditie, bepaald niet charmant maar wel origi neel en zelfs van tijd tot tijd toepasse lijk. Het mengelwerk geeft vergeleken bij voorgaande jaren in omvang geen i*eden tot juichen, qua inhoud staat het op een behoorlijk peil. De onderscheidene delen van de Al manak als „naslagwerk" zijn met vele nuttige gegevens uitgebreid. Wat in het eerste naslag-gedeelte over Leiden de beschouwing over de „éne goeie Leije- naar" doet is ons niet helemaal duide lijk, maar het is een aardig stukje, dat in de almanak als geheel, ook zonder enige directe aanleiding, zeer wel past. Gelukkig zijn inhoudsopgave (in aar dige vorm) en paginering weer terug gekeerd, hoewel het nog altijd als een gebrek moet worden gevoeld, dat die paginering als gevolg van gedeeltelijke samenwerking met andere almanakuit gaven in twee delen uiteenvalt. Over het algemeen een Almanak, zo als gebruikelijk goed verzorgd uitge geven door H. E. Stenfert Kroese N.V., die zijn plaats waard is in de lange reeks! Van dit vonnis tekende de officier van Justitie cassatie aan. De beslissing van de Hoge Raad kwam erop neer, dat de gewone rechter niet meer mag oordelen over de wijze, waarop de overheid (Ged. Staten) de verkeersborden plaatst. De borden worden geplaatst volgens de voorschriften in de bijlage van het We genverkeersreglement, doch de burgers kunnen zich, sinds het arrest van de Hoge Raad, hierop niet meer tegenover de strafrechter beroepen. De Procureur-Generaal bij het Haagse Gerechtshof, mr. Zaaijer, oordeelde dat hiermee de zaak tot een zeer sim pele is geworden. De verdachte kan zich nu niet langer erop beroepen, dat het verkeersbord overbodig is op het bewuste kruispunt. Wegens doorrijden zonder te stoppen zal hy moeten wor den veroordeeld. De Procureur-Gene raal eiste een boete van f 5.— sub sidiair 2 dagen. Juridische voordracht In het kader van de voordrachten voor afgestudeerde juristen van de Neder landse Universiteiten, die mede toegan kelijk zijn voor notarissen, kandidaat notarissen, bestuursambtenaren, ambte naren van de belastingdienst en andere belangstellenden, spreekt woensdag 17 december a.s., des avonds om 7.45 uur in het Academiegebouw prof. dr. W. Froentjes over het onderwerp: „Onder zoek van documenten". Conclusie: veroordeling wegens doorrijden (Van onze Haagse redactie) Het Gerechtshof te Den Haag heeft een principiële verkeerszaak aangaande een stop-kruispunt bij Gorinchem behandeld. De zaak was naar dit Hof ver wezen door de Hoge Raad, die beslist had, dat de rechter niet bevoegd is te oordelen over de toepassing door de overheid van de bijlagen van het wegen verkeersreglement. De kantonrechter te Gorinchem had iemand vrijgesproken van het hem tenlastegelegde doorrijden op een „stop-kruispunt". Tevens had de kantonrechter beslist dat het bord op de bewuste plaats overbodig was zulks na ingewonnen advies van de verkeersafdeling van de ANWB en het besluit van Ged. Staten van Zuid-Holland, waarbij dit kruispunt tot stopkruispunt was verklaard, onverbindend verklaard. De rechtbank te Dordrecht bevestigde later dit vonnis in zoverre, dat de verdachte werd ontslagen van rechtsvervolging, terwijl de onverbindendverklaring van het besluit van Ged. Staten werd bevestigd. Nationalisatie bedrijven bevestigt pessimisme Nederlandse zakenkringen in Dja karta verklaarden vandaag, dat het aannemen door het parlement van de wet tot nationalisatie van de Neder landse bedrijven, welke werd verwacht en slechts een bevestiging opleverde van hun pessimisme. Het is hun ech ter niet geheel duidelijk, wat de mi nister van Staat voor economische sta bilisatie, Soeprajogi, bedoelde met zijn voor het parlement afgelegde ver klaring, dat de wet zal worden uitge voerd binnen 6 maanden na de af kondiging. Men meent, dat de bedoeling van de minister was te zeggen, dat binnen 6 maanden zal worden bekend gemaakt, welke ondernemingen zullen worden ge nationaliseerd en 'tot staatsbezit zullen worden verklaard en welke niet. Enkele dagbladen in Djakarta voor spelden vandaag, dat alle 248 overgeno men bedrijven zullen worden genationa- Bij de parlementsbehandeling werd een amendement van de Masjoemi, om alleen de vitale Nederlandse bedrijven te nationaliseren, met 37 tegen 136 stem men verworpen Raket Spoetnik III neergestort In de plaatsjes Elverum, Trysil en Egerdal, oost-Noorwegen, hebben tien tallen personen gisteravond lichtver schijnselen waargenomen, die zouden kunnen duiden op het vergaan van de raket van Spoetnik III. In Vejle, Jutland, nam de Deense amateur-astronoom Jacobsen lichtver schijnselen waar, die volgens hem alleen door de Spoetnik III-raket kunnen zijn veroorzaakt. Te Taarbaek, op vele tien tallen kilometers afstand, werden de zelfde verschijnselen waargenomen. Rotterdam neven-faculteit van Leiden en Utrecht (Speciale berichtgeving) Naar wij vernemen is spoedig de be noeming te verwachten tot buitenge woon hoogleraren van dr. H. J. Flie- ringa, dr. P. J. Kooreman, dr. W. J. Bruins Slot en dr. E. H. Hermans, allen woonachtig te Rotterdam en tot dus verre verbonden als docent aan de Stichting Klinisch Hoger Onderwijs te Rotterdam. De benoeming staat in ver band met de definitieve regeling van de status van de Stichting Klinisch Ho ger Onderwijs, die thans officieel een nevenfaculteit van de Universiteiten van Leiden en Utrecht is geworden. De he- ST.-NICOLAAS OP BEZOEK BIJ MINDER-VALIDE JEUGD. Tijdens het wekelijks zwemuurtje van de minder-valide kinderen in „De Over dekte" verscheen gisteren plotseling, tot grote vreugde van de jongens en miesjes, S't.-Nicolaas en Zwarte Piet. Met grote interesse volgde Sint hun prestaties in het water waarbij hij het niet aan waarderende opmerkingen deed ontbre ken. Na dit verfrissende bad werden de kinderen in de hal van de zwem inrichting door Sint Nicolaas ontvangen en toegesproken. Met gulle hand deelde hij lekkernijen uit; ook het personeel van „De Overdekte", dat steeds gereed staat de kinderen te assisteren, werd niet vergeten en ontving een surprise. Waarderende woorden werden voorts ook gericht tot het bestuur van de af deling Leiden van de Alg. Ned. Inv. Bond, dat zoveel pogingen in het werk stelt de minder-valide jeugd aan ont spanning te helpen. Prof. dr. H. R. van der Vaart zal niet a.s. vrijdag, doch vrijdag 12 decem ber zijn ambt aanvaarden door het uit spreken van een rede in het Groot Auditorium der Leidse Universiteit. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN Cornells, zn van J. Nleuwenhuizen en G. J». Graner, Cornelia Elisabeth, dr van Jongbloed en M. van de Ruit, Anna ren Flieringa en Hermans worden dien tengevolge formeel buitengewoon hoog leraar aan de Rijksuniversiteit van Utrecht, de heren Kooreman en Bruins Slot buitengewoon hoogleraar aan de Leidse Universiteit. Ter zitting werd gehoord de heer ir. C. A. Kuysten, chef verkeerszaken van de ANWB, die verklaarde dat van het bewuste kruispunt van twee provinciale wegen ten onrechte een stopkruispunt gemaakt is. De bijlage van het WVR vermeldt omtrent deze borden namelijk dat zij slechts mogen worden toegepast indien het in verband met de verkeers veiligheid dringend noodzakelijk is dat er wordt gestopt. Als deskundige ver klaarde getuige dat dit hier beslist niet het geval is. Wél hadden ter plaatse effectieve (maar dure) verkeerstech nische voorzieningen getroffen moeten worden. De verkeersdeskundige advocaat van de ANWB, mr. I. Hes, uit Den Haag, wees erop dat er nog twee manieren voor de rechter overblijven, om, met in achtneming van het arrest van de Hoge Raad, toch invloed te kunnen uitoefe nen op de toepassing door de overheid van de bijlage van het Wegenverkeers reglement. Ten eerste kan de rechter het internationale verkeersverdrag van gegevens van 1949 toepassen, waarin eveneens regels voorkomen ten aanzien van het plaatsen van verkeersborden. Pleiter achtte dit verdrag rechtstreeks bindend voor de burgers van de landen die zich hadden aangesloten.. Ten tweede zou de rechter in voor komende gevallen het schuldig kunnen uitspreken over overtreders, echter zon der oplegging van straf, hetgeen voor de betrokken overheid ongetwijfeld aan leiding zou zijn zich naar het oordeel van de rechter te ricnten. Pleiter achtte het van het grootste belang dat de rechter in de toepassing van de bijlage van het WVR invloed kan doen gelden, aangezien anders de ongewenste situatie zou ontstaan, dat de wegbeheerders (ook de particuliere) met de wet in de hand niet-effectieve verkeersborden plaatsen, in 6tede van ter plaatse effectieve verkeerstechnische voorzieningen te treffen. Het Hof zal op 17 december arrest wijzen. „Geringe vordering" gemaakt in Genève Tijdens de besprekingen tussen Ame rika, Engeland en Rusland te Genève over het sluiten van een verdrag tot beëindiging van de proeven met kern wapens zijn gisteren geringe vorderin gen gemaakt. Het gesprek gaat op het ogenblik over het eerste artikel van een herzien Russisch ontwerp-akkoord over het staken der proeven en een Amerikaan se suggestie, dat het eerste artikel van een verdrag de verpliohting moet in houden om de proeven te beëindigen en tevens samen te werken met het in te stellen internationale controleorgaan. Volgens conferentiekringen is men echter nog niet aan het opstellen van een akkoord toe. Op de andere Geneefse conferentie tussen vertegenwoordigers van Oost en West. die beoogt onverhoedse aanval len te voorkomen, werd gisteren van Westelijke zijde een voorstel ingediend betreffende „een eventueel systeem voor het waarnemen en inspecteren van ballistische projectielen". Het plan houdt voornamelijk de organisatie van een collectief waarschuwingsstelsel in, met name door de instelling van con troleposten te land. De V.S. zouden bereid zijn hun gehele gebied hiervoor open te stellen mits de Russen het zelfde doen. De Russen merkten op, dat dit voorstel weinig nieuws bevatte, maar zij beloofden het in studie te nemen en vandaag commentaar te zul len leveren. Volgens de Russen echter kunnen verrassingsaanvallen door middel van genoemde projectielen niet geheel wor den verhinderd, zolang kernwapens nog niet verboden zijn. Hun eerste re actie op het westelijke voorstel zou dan ook ongunstig zijn. VERZEKERING VOOR DIENSTPLICHTIGEN? Het hoofdbestuur van het Veteranen- legioen Nederland heeft de commissie voor Oorlog en Marine van de Tweede Maria Cornelia, dr van C. G. van Tonge- Kamer maatregelen in overweging ge ren en J. J. M van Huiten, Michaël Jo- geven om voor de dienstplichtigen bij hannes Maria, zn van C. G. van Tongeren hun indiensttreding een levensverzeke- en J J. M van Huiten. ring. te sluiten in de yorm yan een overleden I risicoverzekering b.v. van f 10.000.—uit J. Dekker, 71 Jaar, man, A. van Kralln- i ^,er®r| kjj overlijden, zoals dat, ook ge- gen, 84 Jaar. wed. van P. van Klaveren, bruikelijk is in het Amerikaanse leger. M. Scharloo, 71 Jaar, weduwe van A. van De verzekering zou gelden voor den Weeren. 1 duur van de diensttijd. Lezers schrijven Tekenen des tijds Er wordt ln de laatste jaren veel ge daan ter verbetering der verkeerswegen. Mag ik de aandacht der gemeentelijke autoriteiten en raadsleden vestigen op het isolement, waarin de omgeving van de Stadhouderslaan verkeert als gevolg van de trapjesbrug (Jan van Goyen- brug), welke de Jan van Goyenkade verbindt met de Schelpenkade? Het gehele wegvervoer (groenteboer, bakker, doktoren, enz.) is verplicht een grote omweg te maken om de overzijde te bereiken. Voor de scheepvaart is een dergelijke onmogelijk hoge brug niet nodig, want ook de Neksluisbrug is in 1936 verlaagd. Een vaste brug nabij de Sohelpenkade betekent voorts een belangrijke ont lasting van het verkeer door de Heren straat. Eenzelfde type vaste brug als is geplaatst over de Rijnsburgersingel nabij de molen „De Talk" zou ook hier voortreffelijke diensten bewijzen. Me<t dank voor de plaatsing C. VAN DER WTLK, Breestraat la, Leiden. Ongelukkig tijstip voor oefening Hedennacht omstreeks twaalf uur werd men in de wijde omtrek van molen „De Valk" opgeschrikt door een aantal ontploffingen, variërend van luid tot daverend. De eerste gedachten gingen uit naar vervroegde oudejaars avondvieringen van enige Jongelieden, doch toen het rumoer nog in omvang toenam, ben ik eens poolshoogte gaan nemen. Bij het veemarktterrein trof ik een aantal gehelmde, gewapende en in blauwe overall gestoken mannen aan, die druk doende waren met het verbeel den van een realistische oefening. Nu meen ik, dat men bij de B.B. en dergelijke organisaties nog steeds te kampen heeft met gebrek aan belang stelling; de gang van zaken vannacht lijkt mij echter een minder juist® methode, om de bevolking van de nood zakelijkheid van medewerking te door dringen. Een vuurwerk maakt ook veel lawaai, doch in dat geval pleegt althans een deel van die bevolking in feeststem ming te verkeren. Dit laatste was van nacht beslist niet het geval, om van zieken, ouden van dagen en kinderen maar te zwijgen Bij een nadere en meer rustige be schouwing lijkt het voor het slagen van een dergelijke oefening niet noodzake lijk een in nachtelijke rust verkerend® stadswijk uit te zoeken, zelfs al zou de bevolking van te voren voldoende ge waarschuwd zyn. En dit ontbrak er deze keer aan. Laat men tenminste wat het lawaai betreft in de leer gaan bij bepaalde legeronderdelen; commando troepen bijv. plegen bij het vervullen van hun taak zo weinig mogelijk gedruis te maken. Tenslotte: ik meen, dat oefeningen als de onderhavige niet geschieden zon der toestemming van de bestuursorga nen. Het komt mij voor, dat men in dit geval de bij de burgerij levende opvat tingen, waarmee ongetwijfeld rekening wordt gehouden, enigszins verkeerd heeft beoordeeld. Of meent men, dat in deze knallende, ronkende en razende samenleving de grens nog niet bereikt is? Hoogachtend. W. V. ROOUEN. GEEN B3„ DOCH POLITIE! By informatie is ons gebleken, dat niet de B.B., doch de Leidse politie, in samenwerking met die van Wasse naar en Gouda, hier een oefening hield. Omwonenden waren van deze lefening, welke slechts sporadisch op dit tijdstip wordt gehouden, van te voren op de hoogte gesteld. Teneinde de werkelijkheid te benaderen en de politie te trainen in het optreden in de late avond, moet een dergelijke oefening van tgd tot «ftd plaatsvinden.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 3