TWEEDE KAMER DRONG AAN OP SPOED MET SPORTNOTA WEERBERICHT Grotere openhartigheid als het commerciële televisie betreft! Minister Hofstra dient drie nieuwe belastingwetten in V.S. GAAN NIEUWE SERIE KUNSTMANEN LANCEREN \k wil kolletje Nieuwe impuls in Brussel voor cle Europese vrijhandelszone Vier doden Wj een aanvaring 97ste jaargang DONDERDAG 4 DECEMBER 1958 No. 29612 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 7.50 per kwartaal; f.2.55 per maand; f.0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 VERWAARLOOSD DEEL VAN REGERINGSBELEID" (Van onze parlementaire redacteur) Lichamelijke ontwikkeling en sport is gisteren in de Tweede Kamer het „meest verwaarloosde deel" van het regeringsbeleid genoemd. De subsidiëring is veel te laag, was de klacht van mej. Ten Broecke Hoekstra (VVD) en de heren Vrolijk (P. v. d. A.) en Kleiserlee (KVP), die aandrongen op spoed met de reeds lang toegezegde sportnota. Wat de regering niet heeft gekund, heeft het N.O.C. wel gepresteerd. Dat heeft wel een sportnota gepubliceerd, die echter leemten vertoont, zodat een nota van de zijde van de regering nodig blijft. Meer financiële steun voor tie sport Deze sportnota zou zo tijdig moe ten worden ingediend, dat zij nog voor de zomervakantie kan worden behandeld en zij zou vergezeld moe ten gaan van een aanvullende be groting. Meer financiële steun dus aan sport en lichamelijke opvoeding. Over radio en televisie spraken de he ren Alberink (KVP), v. d. Zaal (AR) en Vrolijk. Zij drongen ook aan op ruimere zendtijd voor de televisie, waarbij de heer Alberink opmerkte, dat dit geen aanleiding behoeft te zijn tot verhoging van het kijkgeld, omdat het aantal kij kers sterk toeneemt en daarmede de op brengst van het kijkgeld. De luisterbijdrage voor de radio wilde men ook in elk geval niet verhoogd zien. De kosten van de Wereldomroep moeten uit de staatskas worden betaald en niet uit de luisterbijdrage. Wat betreft de commerciële televisie was de heer Vrolijk ontstemd over het feit, dat de staatssecretaris de publika- tie geweigerd heeft van de adviezen in zake commerciële televisie. Ds. C. van der Zaal merkte op, dat hij tegenstan der van de reclame in de t.v. is, maar volgens hem zal het op den duur toch niet te weren zijn met het oog op wat er in omliggende landen geschiedt. Jonkvrouwe Wttewaal van Stoetwegen (CH) wil toch eigenlijk wel eens weten, wat er ten aanzien van de televisie in Hilversum en Bussum nu precies aan de hand is. Het schijnt in de kringen van de NTS niet allemaal koek en ei te Hotelmagnaat Hilton tekende contract en voerde besprekingen De Amerikaan Conrad Hilton, leider van een enorme hotelorganisatie, kwam gisteren op Schiphol in ons land aan. Met hem stapte een grote groep mensen met min of meer be kende namen uit het toestel. Tezamen hadden zij luister bygezet aan de ope ning van een gigantisch hotel in Berlijn. Uit de mededelingen, die ver scheidene personen uit het Hilton- gezelschap op de Amsterdamse vlieg- haven verstrekten, kon de conclusie worden getrokken, dat men hoopte in 1960 terug te keren voor de feestelijke opening van de beide Hiltonhotels in Amsterdam en Rotterdam. „Men kan erop rekenen, dat dit op grandioze wijze zal gebeuren", zo verze kerde men. Vandaag heeft de heer Hil ton een onderhoud met de Rotterdamse autoriteiten over het project van het hotel in de Maasstad, dat wat zakelij ker van sfeer en constructie zal worden dan dat in de hoofdstad. Gisteren wer den in Amsterdam de handtekeningen gezet onder het contract voor de bouw van een hotel in die stad. In het Beurs gebouw werd een persconferentie gehou den onder voorzitterschap van mr. D. A. Delprat, die echter het antwoord moest schuldig blijven ,op de vraag, hoe lang de bouw zou duren. Hij vertelde wel, dat zo spoedig mogelijk in de hoofdstad be gonnen zal worden. Voorlopig directeur in Amsterdam is de heer F. de Boer, voormalig directeur van de N.D.S.M. en oud-burgemeester van Amsterdam. Bin nen een half jaar, nadat het hotel is gereed gekomen, wordt een opvolger be noemd, „die meer verstand heeft van het hotelwezen", zo voegde de heer De Boer eraan toe. Het hotel bij de Apollo- laan zal twintig miljoen gulden kosten, tien verdiepingen tellen, ongeveer veer tig meter hoog, op de begane grond 120 meter lang en veertig meter breed zijn. Het zal over 550 bedden beschikken. Er zal een restaurant komen voor ongeveer 150 gasten, een cocktaillounge en bar met uitzicht over het water, een balzaal (tevens congresruimte) voor 450 perso nen en tenslotte zal het hotel nog be schikken over drie dinerzaaltjes voor circa vijftig personen ieder. Nevelig De Bilt verwacht tot morgenavond: Enkele wolkenvelden en overwegend droog weer. Plaatselijk mist. Vannacht voornamelijk in het zuidoosten van het land temperaturen tot lichte vorst; morgen overdag dezelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. Zwakke wind. (Opgemaakt te 11.15 uur). 5 DECEMBER. Zon op: 8.30 uur; onder: 16.30 uur. Maan op: 1.26 uur; onder: 13.36 uur. Hoogwater te Katwijk te 9.39 en 22.18 u. Laagwater te 4.59 en 17.34 uur. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's. zjjn. De mogelijkheid van reclame in de televisie is haar inziens overweging waard. Over reclame in te televisie en over commerciële televisie zal een stand punt moeten worden bepaald. Een nota der regering zou volgens haar wel ge wenst zijn. Zy vraagt zich af of voor de televisie dezelfde paden moeten worden betreden als voor de radio. Speelfilm Voor een goede Nederlandse speelfilm pleitte de heer Verhoeven (KVP). We moeten niet te gauw optimistisch zijn, zei hy. Het is nog geen tijd voor fanfa res, al hebben we nu „Fanfare". Voor het behoud van de molens in ons land kwam de heer Diepenhorst (CHU) op, die jaarlijks tien miljoen gulden wil be sleden aan monumentenzorg. Hij maak te er voorts op attent, dat Rotterdam zo weinig recreatieruimte heeft, ni. slechts 2.4 vierkante meter per inwoner. Daar moet de regering iets aan doen. Het hoeft geen Euro-recreatieruimte te zijn, maar Zuidhollandse recreatieruim te. Staatssecretaris Höppener, die gister avond nog een aanvang maakte met de beantwoording van de sprekers, zet van middag zijn rede voort, waarin hij dan aandacht zal schenken aan de bovenge noemde punten. Fiscale kruimelpolitiek De kool en cle geit worden gespaard (Van onze financiële medewerker) Uit elders gepubliceerde door de minister van Financiën ingediende ontwerpen voor drie wetten, welke een algemene herziening van de belastingen beogen, wordt duidelyk, dat het in hoofdzaak om technische wijzigingen gaat als een onderdeel van een algehele aanpassing van het belastingrecht, aan de gewijzigde omstandigheden, welke nog wel enkele jaren zal vergen. Ook ten aanzien van de indirecte belastingen zal men tot vereenvoudiging moeten komen, omdat zij op zeer oude wetten zijn gebaseerd. Een grote praktische betekenis kan men daarom aan de thans ingediende voorstellen niet toekennen. De minister heeft zich voornamelijk beijverd enkele plooien glad te strijken, waardoor in bepaalde gevallen een grotere mate van billijkheid wordt verkregen. De meest gevreesde „herziening", namelijk de invoering van een vermogens winstbelasting, is tot dusver achterwege gebleven. Ten aanzien hiervan zit de minister feitelijk tussen twee stoelen, in zoverre van bepaalde zijde op een der gelijke belasting sterk wordt aangedrongen, anderzijds ongetwijfeld ook in het kabinet daartegen een sterk verzet wordt gevoerd. Ook overigens blijkt wel uit de ontwerpen, dat de minister een poging doet kool en geit te sparen, zo o.m met betrekking tot de begrippen historische kost prijs en vervangingswaarde, tussen welke de minister een soort tussenoplossing heeft gezocht, welke voor de ondernemingen althans enig voordeel heeft. Bij vernieuwing van produktiemiddelen zal nu immers de winst, welke bij verkoop van de oude op de boekwaarde wordt gemaakt, niet worden belast, maar als eerste afschrijving op de kostprijs van de nieuwe produktiemiddelen mogen wor den aangewend. Voorts zal het bedrijfsleven met ingenomenheid kennis nemen van het voorstel de mogelijkheid tot herkapitalisatie, zomede de vervroegde afschrijving en de investeringsaftrek permanent te doen gelden. Ook dat ten aanzien van bepaalde gevallen niet meer met het inkomen van een jaar, maar van drie jaar zal wor den gerekend, is een sympathieke verandering, al wordt het voordeel hiervan door de toegevoegde beperkingen aanmerkelijk verminderd. De „vrijgezellen" en de gehuwde werkende vrouwen komen er in de wetsont werpen van de minister niet best af. Eerstgenoemde categorie zal moeten wachten totdat de minister iets van zyn belastingontvangsten kan missen, de gehuwde werkende vrouwen worden als we het zo mogen zeggen, met een fooi naar huis gestuurd. Wat met betrekking tot de belastingvrijdom voor het inkomen van de gehuwde vrouw wordt voorgesteld, is een fiscale kruimelpolitiek welke heel weinig betekenis heeft en die in de praktijk ook niet gemakkelijk zal zijn uit te voeren. Wie zal bijvoorbeeld moeten controleren en vaststellen of een vrouw vier uur achtereen heeft gewerkt, dan wel er een kwartiertje voor een kopje thee heeft afgenomen? En hoe staat het met de vrouw, die thuis werkzaamheden verricht, welke worden betaald? Ook hier een ons inziens tamelijk mislukte poging een tussenoplossing te zoeken voor een probleem. Dat inderdaad niet zo gemakkelijk is op te lossen. Overigens zullen notarissen, belastingconsulenten en andere'fiscale deskundigen hun hart aan deze wetsontwerpen kunnen ophalen, aangezien de beoogde ver eenvoudigingen waarlijk nog niet alle zo eenvoudig zijn. Bij de toepassing van de nieuwe wetten zal de noodzaak van een nieuwe jurisprudentie vermoedelijk spoedig blijken. De jager Hr. Ms. Groningen is gistermiddag uit de wateren rond Nieuw-Guinea in de haven van Den Helder teruggekeerd. Vele belangstellenden hadden 2ich op de kade verzameld. Auto van onze reisredacteur in Parijs leeggestolen Naar wij vernemen, is gisteravond te Parijs de auto van onze reisredacteur, de heer W. L. Brugsma, die op terug reis is naar ons land na een uitgebreide reportagereis door Frans West-Afrika en Algerije, leeggestolen. De wagen stond geparkeerd in een stille straat en was op slot. De dief heeft de ruit van een der portieren geforceerd en is er vandoor gegaan met een filmcamera, een schrijfmachine, koffer met kleren en alle aantekeningen en documentatie materiaal, over zijn Afrikaanse reis. Binnenkort „Juno II" naar of voorbij maan Amerika heeft weer plannen voor de naaste toekomst bekend ge maakt op het gebied van het ruimteonderzoek. Over een maand zal worden gestart met een serie van kunstmaanlanceringen van de nieuwe basis Vandenberg. Waarschijnlijk zal komend jaar iedere maand een satelliet worden gelanceerd, waaronder waarschijnlijk een van vijf ton (Spoetnik III weegt V/2 ton). Enige van deze satellieten zullen dieren hrebergen, die men weer naar de aarde hoopt terug te krijgen. Voorts is op de basis Cape Canaveral alles in gereedheid gebracht voor de lancering van de Juno II door het leger. Dit projectiel wordt op de maan gericht, doch zal haar waarschijnlijk voorbijschieten en een baan om de zon gaan beschrijven als de eerste „kunstplaneet". Serie Vandenberg De eerste kunstsatelliet die in janu ari van Vandenberg zal worden gelan ceerd weegt ruim 600 kg., de zwaarste Amerikaanse kunstmaan tot dusver slechts 16 kg. Alle lanceringen in deze reeks zullen geschieden in een baan over de beide polen, aanvankelijk met Thor-raketten, later wellicht met een aangepaste Atlasraket. De hoogte van de eerste satellietbanen zal slechts en kele honderden kilometers bedragen, en deze satellieten zullen slechts korte tijd om de aarde wentelen om dan, naar men verwacht, behouden op aarde terugkeren. Muizen en apen zullen en kele van deze satellieten „bemannen". Ook staat de lancering van een televi sie-satelliet op het programma, van waar uit de gehele aarde zou kunnen worden bespied. Lancering over de polen is slechts mogelijk geworden na voltooing van de basis Vandenberg, omdat van daar uit het eerste riskante deel van de lanceerbaan over zee loopt en niet over bevolkte landstreken. Juno II gereed Op de rakettehbasis te Cape Cana veral is gisteren de grote protaai- kraan weggerold waarmee technici van het Amerikaanse leger de „Juno Wëstduitse minister Erhard naar Londen voor hervatting van de onderhandelingen Franse concessie (Van onze Brusselse correspondent) De besprekingen inzake een vrijhan delszone hebben een nieuwe impuls gekregen. Het ziet er naar uit, dat West-Europa op 1'januari a.s. op eco nomisch gebied niet in twee delen zal worden gesplitst. Prof. Erhard, de West- duitse minister van Economische Zaken, kreeg gisteren als president van de Europese ministerraad van zyn collega's de opdracht om een nieuw gesprek te organiseren met de Engelse regering betreffende hervatting van de onder handelingen. Tezelfdertijd liep gisteren in het Brusselse Paleis der congressen het telegram binnen, dat de Britse on derhandelaar Maudling op dinsdag 9 december a.s. in Parijs het OEES-comité voor de vrijhandelszone bij elkaar roept. Een verheugend bericht, omdat men het z.g. comité-Maudling na de Brits- Franse ruzie reeds ten dode had opge schreven. Zowel van Britse zijde als van de zijde der zes worden dus stappen gedaan om de voor de economische en politieke belangen In Europa zo nood zakelijke vrijhandelszone te redden. Bo vendien heeft de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Couve de Murville, gisteren aan zyn collega's van de an dere landen der EEG (Europese econo mische gemeenschap) meegedeeld, dat Frankryk op 18 december veertig pro cent van zijn invoer uit de landen der OEES zal liberaliseren. Zoals bekend heeft Frankrijk op 18 juni 1957 zyn in- voerliberalisatie (welke toen 83 van de invoer omvatte) afgeschaft. Boven dien zal Frankrijk op 1 januari een ver hoging met 20 invoeren met de lan den van de OEES ten aanzien van de produkten, die voor 18 juni 1957 gelibe raliseerd waren. Het Benelux-memorandum is, zoals verwacht werd, als basis genomen van de voorstellen, welke door prof. Erhard te Londen nader met de Engelse rege ring zullen worden besproken. Het gaat hoofdzakelijk om een geste van de zes op het gebied van de verlaging der douanerechten, waarvan per 1 januari '59 niet alleen de zes, maar ook alle 54 leden van de GATT zullen profiteren. Een tweede punt van het voorstel der zes is eveneens uit het Benelux-memo randum overgenomen, namelijk de ver ruiming van de invoercontingenten. Per 1 januari moeten de zes landen in hun onderlinge handel de nog bestaande in voercontingenten met 20 pet. verruimen. Van deze maatregel zullen alleen de elf overige OEES-landen mede kunnen pro fiteren, althans wanneer zij eveneens bereid worden gevonden tot gelijkwaar dige invoerfaciliteiten. Om de onder handelingen hierover te vergemakkelij ken, werden de 20 pet. contingent-ver ruimingen verdeeld in een vaste 10 pet. en een beweeglijke 10 pet. Het betekent i dat door ieder van de zes landen afzon- Arn^tpr derliJk met de overige elf landen over die kwesties in het raam van de normale Met een chartervliegtuig arriveerde gisteren op Schiphol de Amerikaan se hotelmagnaat Conrad Hilton. Hij kwam uit West-Berlijn, waar hij het 46ste hotel van zijn con- ern opende, en kwam <am een kijkje nemen 00 de plaats. i handelsakkoorden mag worden onder- „aar een ran zijn volgende [.Halen zal verrijzen. 1 lux voorstellen werd gedaan. II", de eerste maanraket van het leger, overeind hebben gezet. Men verwacht komend weekeinde een schot op de maan. Het leger beproeft zijn raketten eerst op de rakettenbasis van Huntsville en het is daarom waarschijnlijk dat de „Juno II" geheel gereed is om afge schoten te worden. Het projectiel lijkt verrassend veel op de Jupiter C' waar mee de marine driemaal vergeefs een schot in de richting van de maan heeft afgevuurd. De „Juno II" zal, blijkens verkla ring van dr. Werner von Braun, wel op de maan gericht worden. Maar omdat het leger niet gebruik maakt van een navigatieapparatuur waar mee de raket tijdens zyn vlucht naar de maan „bestuurd" kan worden, verwacht Von Braun niet dat de „Juno II" er erg dichtbij zal komen 1 de raket zal vanaf de grond gericht moeten worden. De kans is groot dat de „Juno II" langs de maan schiet en zijn bestaan eindigt als satelliet van de zon. Het instrumentarium van de vierde Amerikaanse maanraket na deze zal het leger er nog een afschieten is minder uitgebreid dan dat in de „Pio niers". Het zal in hoofdzaak gegevens verzamelen over de radio-activiteit. Het instrumentarium in de vierde trap van de raket weegt ruim 13 kilo. Op het moment van lancering staat de maan meer dan 350.000 km. van de aarde verwijderd. De „Juno II" bestaat uit een Jupiter- raket voor de middenafstanden, daar op een tweede trap bestaande uit elf verkleinde „WAC-Sergeant" raketten met vaste brandstof. De derde trap be staat uit drie van zulke raketten, de vierde trap is een WAC-Sergeant met de nuttige lading, het instrumenta rium. Drama op Schelde Gistermiddag tegen vijf uur zijn op de Schelde ter hoogte van de Bonapar- tasluis bij Antwerpen het duizend ton metende Nederlandse kustvaartuig „Maasbergen" en de 300 ton metende Belgische motorlichtier „Hubert" met elkaar in aanvaring gekomen. De vier opvarenden van de lichter de eigenaar, zijn echtgenote en twee kinderen zijn met het snel gezonken vaartuig verdronken. De „Maasbergen" was juist van de Scheldekade vertrok ken. terwijl de „Hubert" onderweg was naar loods no. 17 waar het vaartuig 240 ton cement moest lossen. Volgens het Belgische persbureau is de lichter door het opkomend getij meegesleept en zo hevig tegen de Ne derlandse kustvaarder opgevaren, dat het onmiddellijk zonk, de opvarenden meeslepend naar de diepte. De iden titeit van de opvarenden is nog niet vastgesteld. De „Maasbergen" Is na het ongeluk midden op de rivier voor anker gegaan. De kapitein zowel als dë loods zijn ondervraagd over de toedracht van de aanvaring. Het parket van Antwerpen stelt tezamen met de scheepvaartcom missaris een onderzoek in.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1