Laatste nieuws J. de Bres hartelijk gehuldigd j™ DINSDAG 2 DECEMBER 1958 Voor de Leidse kantonrechter Vele verkeersovertreders stonden terecht Het waren ook gisteren weer vele verkeersovertreders, die voor de Leidse kantonrechter moesten terecht staan. Zo stond een chauffeur/monteur uit Noordwykerhout terecht, omdat hij op 22 augustus met zijn autobus op de overweg van de trambaan in de Voor straat te Katwijk aan den Ryn was blij ven staan toen op korte afstand een tram naderde, waardoor een botsing onvermijdelijk was. Verdachte erkende de overtreding, doch voerde als ter ver ontschuldiging aan, dat zijn aandacht was afgeleid door van rechts komend verkeer. De officier van Justitie, mr. v. d. Schans, vond het een ernstige over treding en eiste f 40.boete of 10 da gen hechtenis, waarmede de kanton rechter, mr. R. de Bruijn, het eens was. Een ingezetene uit Öegstgeest was op zondag 31 augustus op de Endegeester- laan met zijn auto met grote snelheid ingereden op een wielrijdster, die zich op de rechter helft van deze laan be vond. De wielrijdster, die het gevaar zag aankomen, kon nog van haar rijwiel afspringen en kwam aan de kant van de weg terecht. Een Leidenaar, die van dit ongeluk getuige was, verklaarde dat de automobilist, die de linkerweghelft be reed, geen aandacht had geschonken aan zijn verzoek om te stoppen. Met grote snelheid werd doorgereden. De officier van Justitie, die dit rijden on verantwoordelijk vond, eiste een boete van f60.— of 20 dagen. De kanton rechter veroordeelde verdachte tot f 50 boete of 20 dagen. Een woonwagenbewoner uit Haarlem stond terecht omdat hij op 15 augustus met zijn tractor, waaraan een woon wagen was gekoppeld, met te grote snel heid en dan nog wel op het linker weggedeelte in de Breestraat had ge reden. De gevolgen bleven niet uit. De woonwagen kwam in botsing met de tram, waarbij enkele planken de ruiten van de tram vernielden. Bovendien kwam de woonwagen in aanraking met een door mevr. Spruit bestuurde auto. Deze automobiliste stelde een civiele vordering in van f 140.—, inzake be schadiging van haar auto. Voorts kwam vast te staan, dat verdachte geen goed kenteken op zijn wagen had aange bracht en dat de remmen niet deugden. Vooral deze overtredingen eiste de offi cier van Justitie f 100.boete of 20 da gen (met te grote snelheid links van de weg rijden), f 15.of 5 dagen (het ont breken van een goed kenteken) en f 45.of 10 dagen (het niet deugelijk functioneren van de remmen). De plv. kantonrechter, mr. W. de Koning, ver oordeelde verdachte resp. tot f75.— of 15 dagen, f 15.— of 3 dagen en f35.— of 10 dagen, met toewijzing van een civiele vordering van f 100. Een boekhouder uit Zandvoort, die met mistig weer en te grote snelheid (70 km.) op 18 september met zijn auto op een provinciale weg in deze omgeving had gereden en daardoor de macht over zijn stuur verloor, tengevolge waarvan zijn auto omsloeg, hoorde een eis van f 100.— boete of 20 dagen tegen z:ich uitspreken. Bovendien drong de officier van Justitie aan op onvoorwaardelijke intrekking van het rijbewijs voor de tijd van een half jaar. De plv. kantonrech ter veroordeelde verdachte tot f 125. of 40 dagen, met intrekking van het rij bewijs (voorwaardelijk) voor de tijd van een half jaar, met een proeftijd van één jaar. Een koopman uit Leiden, die reeds vijf maal zonder succes een rijproef had afgelegd en nu zonder rijbewijs in „DE ZANGER" De Eerste Leidse Vereniging van Ka narieliefhebbers en Vogelbescherming houdt vrijdag 12 december in de zaal Mekel aan de Hogewoerd een onderlinge wedstrijd in kleur- en zangkanaries, met daaraan verbonden een tentoonstelling op 13 en 14 december. Voor deze wed strijd zijn reeds vele prijzen, w. o. van B en W. en de directie van ons Blad, beschikbaar gesteld. WEDSTRIJD IN HERENKAPPEN In het Groothandelsgebouw te Rotter dam werd gisteravond tussen de techni sche clubs van Rotterdam en Leiden een wedstrijd in herenkappen gehouden. De beste Leidenaars waren 1. de heer P. Pepen (274 pnt.), 2. C. Boom (266 pnt.) en 3. C. Peursum (260 pnt.) Aan 't ein de van de wedstrijd dankte de voorzit ter van de Leidse Club, de heer L. van Tongeren, voor de vriendelijke ontvangst en de prettige sfeer, waarin de wed strijd werd gehouden. Voorts wees hij op het belang van de technische clubs, waardoor de vakbekwaamheid sterk wordt aangekweekt. Gistermiddag omstreeks half zes liep een 74-jarige voetganger tijdens het oversteken van de Rijnsburgerweg nabij de Lijsterstraat tegen een bestelauto op. Hij kwam te vallen en liep daarbij een hersenschudding en een bloedende hoofdwonde op. De E.H.D. vervoerde het slachtoffer naar het Academisch Zie kenhuis. Als resultaat van de onlangs gehou den voorlichtingsavond van „Alcoholics Anonymous" is hier ter stede een werk groep opgericht. Contactavonden van deze groep worden iedere donderdag in het wijkgebouw Levéndaal gehouden. Voor het diploma ziekenverpleging A is geslaagd zuster T. van Dam (Diaconessenhuis) BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Jacobus, zn van H. van der Mark en H. Fakkel, Jolanda, dr van R. van der Zwan en A. van Poelgeest, Theadora Gerardina, dr. van D. Sloos en P. T. van Haastrecht, Alexander Antonius, zn v. L. P. J. Rooij- akkers en J. Ruijl, Anita Johanna, dr van P.. P. R. Jansen en L. M. P. de Ruljter, Leonardus Hubertus, zn van L. H. Spring In 't Veld en M. van Tongeren, Willem, zn van W. Deijn en B. Heeren, Anna Em ma Christina, dr van O. K. Luurssen en J C. Grit. Lucretla Jeltle Alfonsina, dr van H. A. Wetting en C. H. van Wel. Dina Marja, dr van T. Bennemeer en C. van Prulssen, Gerardus Maria Johannes, zn van J. T. de Boer en H. M. G. de Jeu, Milja. dr van R. Surlnga en G A. Koen- ders. Petrus Andreas, zn van P. G. van Paridon en C. M. Alkemade, Ingrid, dr van J. van Sonsbeek en E. Anker, Rudy, zn van J. M. van der Sluis en M. A. de Ridder, Ivonne Carla, dr. van J. van der Meer en M. G. Steensma, Ronald, zn van J. de Wolff en C. Sloos, Robert, zn van D. L. Bravenboer en E. van Toledo. GETROUWD J. L. van der Linden en B. E. der Steen, J. Zitman en J. Reijken, C. Alkemade en P. E. T. Gottenbos, C. J. W. van Wanrooij en E. Planjer. OVERLEDEN van A. Sloos. van zyp, 1) Jaar, echtgenote van A. J. Serdijn. 78 jaar, man. W. Öegstgeest had gereden, werd veroor deeld tot f20.of 5 dagen. Een milde straf, maar de verdachte had zijn auto, gezien de weinig bemoedigende resulta ten bü het afleggen van de rijproef, dan ook maar verkocht. Eveneens verging het een ingezetene uit Leiden, die zon der in het bezit van een rijbewijs te zijn een motorrijwiel had bestuurd. Dit was uitgekomen toen hij door een rood stoplicht heenreed. Conform de eis werd hij veroordeeld tot tweemaal f 20. boete of 3 dagen. Amerika sceptisch over Russisch atoomvliegtuig De Amerikaanse minister van Defen sie, Neil McElroy, heeft gisteren ver klaard sceptisch te zijn ten aanzien van het bericht in het Amerikaanse tijd schrift .Aviation Week", dat de Russen proefvluchten zouden hebben gemaakt met een vliegtuig met kernaandrijving. Volgens de minister zou het voor zijn ministerie een verrassing zijn als het be richt juist was. Weliswaar was het mo gelijk, dat de Sovjet-Unie bij de con structie van een kernvliegtuig een lichte voorsprong hadden, maar de V. S. waren niet van plan daarom hun program te herzien. LEIDERDORP Schietwedstrijden ven „De Vrijheid" Gisteravond werden schietwedstrijden gehouden in de kantine van Durisol, georganiseerd door de Schietvereniging „De Vrijheid". De voorzitter, adjudant E. Kronen burg, heette alle aanwezigen hartelijk welkom en bedankte diegenen, die de prijzen beschikbaar hadden gesteld. Er werd geschoten op 3 banen: 1. personele-baan, waarvoor 2 wisselbe kers beschikbaar waren n.l. één voor de hoogs tgeklasseerde dame en één voor de hoogstgeklasseerde heer; 2. vrije-baan, hiervoor waren voer de nrs 1 en 2 twee medailles beschikbaar; 3. schieten op schijf, met willekeurige puntenverdeling. De uitslag luidde: Fersonelebaan: 1. L. Dompeling, bij de dames mevr. Doornbosch; 2. J. Dompe- lirag; 3. J. v. Wijok; 4. R. Zijlstra; 5. C. Cok. Vrijebaan: 1 A. Langeveld; 2. R. Zijl stra; 3. L. Dompeling; 4. H. Slingerland; 5. J. Dompeling. Geluksbaan1. G. Aalders; 2. H. v. Leeuwen; 3. L. Engelenburg; 4. mevr. Schmidt; 5. C. Versluys.. Aan het slot reikte mevr. Van Diepe- ningen de prijzen uit, terwijl zij zelf bloemen in ontvangst mocht nemen. ÖEGSTGEEST Ongevallen op de weg Gisteravond omstreeks kwart voor acht vond op de Rijnziohtweg een verkeersongeval plaats. Een 64-jarige Oegstgeestenaar, die midden op de weg zijn loslopend hondje wilde grijpen, lette niet voldoende op het verkeer en werd door een auto uit Noordwijk aan gereden. Hij liep een beenbreuk, een armbreuk en vermoedelijk een hersen schudding op. Overbrenging naar het Academisch Ziekenhuis bleek noodzake lijk te zijn. Gistermorgen omstreeks kwart over acht kwam een jeugdige broodbezorger uit Leiden, die met zijn bromfiets langs de Haarlemmertrekvaart reed, vermoe delijk door het gladde wegdek te slip pen. Hij viel en moest even later in be wusteloze toestand naar een ziekenhuis vervoerd worden. VOORSCHOT EN Brandje in trom Vanmorgen te omstreeks kwart voor acht ontstond in de motor van de tram naar Den Haag, die even voorbij de Zil- verfabriek reed, brand. De vlammen Poolvorser Sir Hubert Wilkens (70) overleden Sir Hubert Wilkins, de bekende pool vorser van Australische afkomst, is op 70-jarige leeftijd te Framingham in de Amerikaanse staat Massachusetts over leden. Volgens de politie bezweek hij in zijn hotelkamer aan een hartaanval. Sir Hubert, die zowel in het Noord pool- als in het Zuidpoolgebied onder zoekingen heeft verricht, is vooral be kend geworden door zijn Noordpool expeditie als commandant van de duik boot „Nautilus" in 1931. 27 jaar voordat het de Amerikanen zou gelukken met een atoomduikboot van dezelfde naam onder de ijskap van de Noordpool door te varen. Zijn eerste tocht naar het Noordpool gebied begon in 1913. Sinds 1941 was hij als deskundige in dienst van het Ameri kaanse leger. Belg Francois Walder werd „Prix Goncour" toegekend De Franse letterkundige prijs „Prix Goncour" is gisteren toegekend aan de 52-jarige Francois Walder (pseudoniem van Francois Waldburger) voor zjjn roman „Saint-German ou la Negocia- tion". Walder is Belg en woont te Brus sel. Bij de vierde stemming verenigde Walder zes stemmen op zich tegen vier voor Robert Sabatier voor diens „Canard au Sang". Het bekroonde boek behandelt een geschiedkundig onderwerp uit 1570. De jury was van oordeel, dat de Franse romanschrijvers dit jaar niet sterft uit de bus zijn gekomen. Edouard Glissant zag zijn werk „La Lezarde" bekroond met de „Prix Theophraste Renaudot". Glissant is in 1928 op Martinique geboren. Het is zijn eerste roman. El Salvador oplossing zoekt naar koffiecrisis De regering van El Salvador heef: aan de commissie van 21 LaLynsameri- kaanse staten om verbetering te brengen in de ernstige koffiecrisis. wel ke verscheidene produktielanden be dreigt voorgesteld over te gaan tot het instellen van invoercontingenten, het vormen van een regelende reserve- voorraad en het openen van onderhan delingen met alle produktielanden om te komen tot een overeenkomst over de contingenten voor achter te houden koffie. Zind naar Argentinië Men vermoedt dat de 52-jarige Duit se onderwijzer Ludwig Zind, die tot een jaar is veroordeeld wegens antisemiti sche uitlatingen naar Argentinië is ge vlucht. Een zoon van Zind neeft de po litie verteld, dat zijn vader een aanbod uit dat land had gekregen cm dat hij er via Marseille is heengegaan. Wijziging van de wet op de Raad van State VAN 14 OP 16 LEDEN De regering heeft bij öe Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend tot wijziging van de wet op de Raad van State. Thans bedraagt het maximum toege stane aantal leden 14 plus de vice- president. In het onderhavige ontwerp wordt voorgesteld het maximum van het aantal leden op 16 te brengen. Bovendien wordt het wenselijk geacht de thans door de wet uitgesloten moge lijkheid te openen, dat in bijzondere gevallen ook Staatsraden in buiten gewone dienst aan de werkzaamheden van de afdeling voor de geschillen van bestuur deelnemen. Ten aanzien van vernietiging van besluiten van openbare lichamen wordt voorgesteld, dat in deze gevallen het advies van de Raad van State wordt gevraagd, doch dat de Raad de bevoegd heid verkrijgt de afdeling voor geschil len van bestuur in te schakelen. De kring, waaruit Staatsraden in buitengewone dienst kunnen worden benoemd, wordt enigermate verruimd. De huidige bepaling, dat zij geen bezol diging ontvangen, wil de regering laten vervallen. Voorgesteld wordt, dwingend voor te schrijven, dat de Raad van State over overeenkomsten met andere mogend heden, waarvan de goedkeuring der sloegen naar buiten en de brandblus- Staten-Generaal is vereist, wordt ge- middelen van de tram waren niet toe reikend de brand te blussen. De brand weer van Voorschoten moest eraan te pas komen en toen was men het vuur met twee schuimblusapparaten en een slang op de waterleiding spoedig mees ter. Er was alleen materiële schade. De oorzaak van de brand is nog niet be kend; men zoekt het in de richting van kortsluiting of het warm Iepen van de remblokken. Het tramverkeer van en naar Den Haag had ongeveer een half uur ver traging. De trams naar Den Haag kon den niet doorrijden en de trams uit Den Haag moesten assistentie verlenen bij het blussen en de eerste wachtende tram sleepte de tram, waarin brand was ontstaan, naar de remise. Door deze vertraging ondervond ook het tramver keer op de lijn LeidenNoordwijk onge veer een half uur vertraging. WARMOND St..-Nicolaas en Zwarte Piet be zoeken morgen de bejaardensociëteit in 't Trefpunt. De burgemeester is donderdag ver hinderd spreekuur te houden. hoord vóórdat de stukken ter stilzwij gende goedkeuring aan de Kamers wor den voorgelegd. Baby in badje verdronken (Speciale berichtgeving) De twee maanden oude baby van de familie Koolhof te Bellingwolde (Oost- Gr.) is vanmorgen verdronken in het babybadje. Mevrouw Koolhof was bezig het kindje te baden, toen zij plotseling flauw viel. De baby viel uit haar han den in het water en was al verdronken toen de moeder uit haar bewusteloos heid bijkwam. De politie heeft de zaak in onderzoek. VERHOGING UITKERING BIJ ONGEVALLEN Op 1 december zijn in werking getre den een wijziging van de land- en tuin- bcuwongevallenwet, met een nadere wij ziging van de ongevallenwet 1921 en een nadere wijziging van de zee-ongevallen wet 1919. Al deze wetten hebben betrek king op verhoging van het uitkerings percentage gedurende het eerste jaar na het ongeval. 12 V.2 jaar gemeentesecretaris Voorschoten Hoewel het niet gebruikelijk is een zich daarbij de tolk van de gehele ver- 12%-jarig ambtsjubileum te vieren, gadering. Na het memoreren van bo- heeft burgemeester C. J. van der Hoe- vengenoemde feiten wees spreker op de ven van Voorschoten gemeend een uit- vele wisselingen in raad en ambtena- zondering te moeten maken voor het renkorps, die de heer De Bres in de af- jubileum van de gemeentesecretaris, de gelopen 12% jaar heeft meegemaakt, heer J. de Bres. De heer De Bres werd Namens de wethouders en de raad bood in de gemeenteraadsvergadering van burgemeester Van der Hoeven de jubi- 9 april 1946 tot gemeentesecretaris be- lerende gemeentesecretaris een fruit- noemd en reeds op de eerste juni van mand aan. Namens de ambtenaren over- dat jaar aanvaardde hij zijn functie. handigde spreker een prismakijker. Ook mevrouw De Bres werd in deze huldi- Burgemeester Van der Hoeven me- 1 ging betrokken. De burgemeester over- moreerde deze feiten in een „huiselijke" handigde mevrouw De Bres een plant bijeenkomst in de raadzaal van het ge- aan. meentehuis, gisteren na kantoortijd De heer De Bres herinnerde in zijn Het was een „huiselijke" bijeenkomst, dankwoord aan zijn eerste stap op het omdat daarvoor slechts de wethouders, ambtelijk pad, en wel op 1 september raadsleden en ambtenaren waren uitge- 1936 in St. Maartensdyk. Op 16 oktober nodigd. (Wethouder Dekker was verhin- 1939 deed hij zijn intrede in Voorscho- derd aanwezig te zijn, terwijl verder een ten. zestal raadsleden de bijeenkomst bij- I Na nog verschillende herinneringen te woonde). i hebben opgehaald, dankte spreker met Nadat de heer De Bres, vergezeld van hartelijke woorden voor de gelukwensen j—zUn echtgenote en zijn drie zoons, bin- en de fraaie cadeaus. Sloos, 68 jaar, man, H. van den Heuvel! nengeleid was door de waarnemend se- Na deze toespraken kregen alle aan- 75 jaar. man, M. H. d'Artillact Brill, 83 j cretaris, de heer A. Oosterbaan. sprak wezigen gelegenheid om de jubilerende jaar, vrouw. I de burgemeester hem toe. Hij maakte i secretaris persoonlijk te feliciteren. Nederlandse bedrijven worden Staatseigendom AL OF NIET SCHADELOOSSTELLING? In het regeringsantwoord op de alge mene beschouwingen in tweede termijn van het Indonesische parlement over het wetsontwerp tot nationalisatie van de Nederlandse bedrijven, heeft de Indo nesische regering medegedeeld, dat zij het Parlement toestemming vraagt voor nationalisatie en dat zij voornemens is niet over te gaan tot confiscatie van de Nederlandse bedrijven_ „omdat In donesië niet in staat van oorlog ver keert met Nederland". Soeprajogi, zette uitéén, dat, juridisch gezien, algemeen bekend is dat nationa lisatie slechts een maatregel tot intrek king van eigendomsrechten betekent, die wordt toegepast in het belang van land en volk. Met betrekking tot eventuele schade loosstelling, zeide Soeprajogi, dat de mo gelijkheid b3?taat dat schadeloosstel ling zal worden betaald volgens de „boekwaarde". Hij zeide niet dat deze schadevergoeding eerst na de teruggave van Westelijk Nieuw-Guinea zal worden betaald De regering zal de voorwaarden tot betaling van schadeloosstelling op het daarvoor geschikte tijdstip aan het Parlement voorleggen. Ter voorkoming van psychologische consequenties zal de regering voorlopig geen overdracht van „overgenomen" Nederlandse bedrijven toestaan. Transacties op dit gebied, die reeds hebben plaats gehad, zullen waar- delcos worden verklaard, aldvis de mi nister. Met betrekking tot de mogelijkheid dat Nederland deze zaak voor het inter nationale forum zal brengen, verklaarde de minister, dat de Indonesische regering altijd klaar staat om de Nederlandse uitdagingen in verband met de natio nale aanspraken op West-Irian aan te nemen. Overeenkomstig het plan zullen de Nederlandse bedrijven na de nationali satie de status van naamloze vennoot schap krijgen, waarbij alle aandelen in handen der regering zullen zijn. zodat zij Staatsbedrijven zullen worden. Het bestaan van derde partijen, zoals aan deelhouders in de Nederlandse bedrij ven, staat een nationalisatie niet in de weg, zo zeide de minister. Voorts ver klaarde de minister dat Nederlandse eigendommen van niet zakelijke aard, zoals instellingen b.v. die op geestelijk gebied werkzaam zijn, van de nationa lisatie zullen worden uitgezonderd. De Indonesische minister van scheep vaart Commodore Mohammad Nazir, heeft in Oost-Java verklaard, dat over eenkomstig de politiek der regering, de Nederlandse middenstandsbedrijven zul len worden overgedragen aan nationale ondernemers. Voorhoutse beledigingszaak HOGE RAAD ONTSLAAT EX-WETHOUDER VAN RECHTSVERVOLGING (Van onze Haagse correspondent) De Hoge Raad heeft een ex-wethou der van Voorhout ontslagen van rechts vervolging wegens belediging van het openbaar gezag. De wethouder had in een openbare vergadering van de KVP, sprekende over de toestanden in zijn gemeente, gezegd: „Het gemeente bestuur is een samenstelling van list en bedrog, bruut egoisme en plichtsver zuim. een net van sluwheid en een ge zwel van boosheid". De toenmalige burgemeester had daar op een aanklacht wegens belediging te gen de wethouder ingediend, die door de politierechter en door het gerechts hof tot 25 gulden boete werd veroor deeld. Christelijk-Historische studente „conferentie In het gebouw der voormalige Acade mie te Delft is de 2de Landel. Christelijk Historische studentenconferentie gehou den, welke gedeeltelijk werd bijgewoond door de minister van Overzeese Ge biedsdelen, mr. Helders en zijn echtge note. Luitenant-generaal b.d. M. R. H. Cal- meyer uit Den Haag sprak over het on derwerp: „Een christelijk-politieke be nadering van het kernbewapenings vraagstuk". Daarin stelde hy, dat men zich de vraag moet stellen, of het te i aanvaarden is, dat de overheid onder1 bepaalde omstandigheden kernwapens gebruikt. Wij moeten voor ogen houden, aldus spreker, dat de overheid van God het recht heeft ontvangen met het zwaard bepaalde zaken op te leggen en het kwaad te keren. Geen enkele over heid in het westen kan echter een soe verein standpunt innemen, omdat zij aan een grote gemeenschap is gebonden» De overheid heeft een deel van haar verantwoordelijkheid overgedragen aan de vrije wereld. Hierna gaf generaal Calmeijer een uiteenzetting van de po litieke en militaire ontwikkeling na 1945. Hij constateerde, dat tussen de kampen thans een evenwicht is bereikt op het gebied van de kernwapens, met dien verstande, dat elk der partijen weet, dat zij niet in één slag de tegen stander buiten gevecht kan stellen. Nadat nog ds. D. Versteege uit Sant poort had gesproken over „Atoombe wapening en christelijk geloof: een con tradictie?" werden in groepen discussie gevoerd, waarna tenslotte een forum onder leiding van dr. H. W. Tilanus vragen beantwoordde. Incident niet beëindigd Ondanks „verzoening" Het bestuur van de Nederlandse Ver eniging van Fotojournalisten, gehoord de fotojournalisten betrokken by de in cidenten tijdens de intocht van Sint- Nicolaas te Amsterdam op zaterdag 22 november j.l. benevens de juridische ad viseur van de vereniging, mr. Robert P. Kokosky, verklaart nadrukkelijk, dat noch de vereniging, noch de betrokken fotojournalisten iets te maken hebben met de verzoening, die zaterdagavond j.l. voorde televisie-camera heeft plaats ge vonden tussen de Duitse cameraman Kerndorff en de Amsterdamse adjudant van de bereden politie Akkerman. Door de Vereniging van Fotojourna listen is tegen het tijdens de intocht tegen de fotojournalisten in het alge meen onjuiste optreden van de politie en van de adjudant Akkerman in het bijzonder bij de hoofdcommissaris een protest ingediend. Het verbaast de Ver eniging van Fotojournalisten dan ook ten zeerste, dat de betrokken adjudant, hangende het naar aanleiding van het protest ingestelde onderzoek, voor de te levisie-camera is verschenen en mede gewerkt heeft aan een vertoning, die ten onrechte de indruk wekt, dat aan de gehele zaak hierdoor een einde is geko men. Integendeel: de Vereniging van Fotojournalinsten beschouwt de zaak nog geenszins als geëindigd en zij wacht het resultaat van het door de politie ingestelde onderzoek af. waaraan alle betrokken fotojournalisten hun volle medewerking hebben verleend en zo no dig nog zullen verlenen. Verkoop pocketbooks door kruideniers gaat door Op grond van historische rechten die door de vestigingswet nog nooit zijn aangetast zal de door de Staatssecre taris van Economische Zaken afge kondigde vestigingsbeschikking boek- verkopersbedrijf 1958 de kruideniers niet raken en zal de verkoop van pocketbooks rustig kunnen doorgaan. Dit heeft vanmorgen de neer P. Ren- kema, voorzitter van de kruideniersvak centrale. verklaard op een persconfe rentie, welke in Utrecht werd gehouden. Boycot „goedkope vlag" De Londense havenarbeiders pasten van daag de door de Internationale Tran sport arbei dersf e dera We afgekondigde boycot toe op twee graanschepen die on der .goedkope vlag" varen. Het zijn de „Ulysses II" (8.570 ton) en de „Merlin" (7.190 ton), die beide onder Liberiaanse vlag varen. De eveneens onder Libe riaanse vlag varende „Vrontados" (8.637 ton) wordt vandaag of morgen te Lon den verwacht. Op twee onder „goedkope vlag" varen de schepen werd in de haven van Lon den gewerÉt daar de kapiteins van deze schepen zich verplicht hadden de ITF- overeenkomsten na te komen. Uit Stock holm meldt AFP dat de Panamese „Anagansi" door de boycot in de haven van Vaersteivik stilligt. J Laat eerherstel J Cleopatra was de „meest kuise S vrouw van haar tijd". Zij was zeer intelligent, ontwikkeld en op poli- tiek gebied zeer bekwaam. Zy liet zich in haar besluiten alleen door Y het welzijn van Egypte leiden. Een Egyptische archeoloog, Se- lim Hassan, die dit verklaarde, wil de „ware geschiedenis van Cleo patra" schrijven door zich op „zuiver Egyptische teksten" te ba seren. Hij zal een boek publiceren dat eerherstel beoogt van de Ko- ningin die „door de imperialistische 4 geschiedkundigen van haar tijd is 4 belasterd". 4444444444444444444444444 De „Prinses Beatrix" te snel in de veerfuik De veerboot „Prinses Beatrix" van de dienst VlissingenBreskens is gis termiddag met een te grote vaart in de veerfuik te Vlissingen gevaren. Vlak voordat de veerboot tegen fuik botste, kwam van de commandoburg het be richt, dat alle passagiers zich moesten vasthouden, doch vele konden aan deze raad geen gevolg meer geven, omdat de botsing toen al was geschied. Op het rijdek werd een tiental auto's tegen elkaar geschoven door de schok. Een dame, die zich op het rydek be vond, liep een lichte shock op. Zy heeft zich onder behandeling van een dokter moeten stellen. De „Prinses Beatrix" is uit de vaart genomen. De dienst Vlissingen-Breskens wordt thans onderhouden met een klei nere veerboot. Geen tijdelijke verbeteringen aan Rijksweg 13 De minister van Verkeer en Wa terstaat heeft aan de Kamer van Koop handel en Fabrieken van Rotterdam mededelingen gedaan over de toestand van Ryksweg 13, van Den Haag naar Rotterdam. Hoewel het mogelyk is af doende verbeteringen aan te brengen, meent de minister dat daarvan moet worden afgezien, aangezien deze ty- delyke verbeteringen zeer kostbaar zyn en in aanmerking genomen, dat reeds in het a.s. voorjaar met de werk zaamheden tot algehele wyziging en verbetering van de weg zal worden begonnen. Teneinde het verkeer op de gevaren van de weg opmerkzaam te maken en tot snelheidsbeperking aan te sporen, zullen boven de weg de nodige elektrisch verlichte waarschuwingsborden worden opgehangen. Familie en artsen helpen in Italiaanse ziekenhuizen De staking van het Italiaanse zieken huispersoneel waaraan wel de ver pleegsters. maar geen artsen meedoen is vandaag in verscheidene grote zie kenhuizen van Florence, Rome en an dere steden afgelast, nadat de zieken huisleidingen besloten als onmiddellijk ingaande kerstgratificatie een maand extra salaris toe te kennen. Overigens doen vele familieleden van zieken en ook artsen vrywillig nu het werk van de verpleegsters, die morgen avond hun driedaagse staking voor ho ger loon en betere arbeidsvoorwaarden zullen beeindigen. Burgemeester origineel door de Raad begroet „Welkom, Goedheiligman!" De nieuwe burgemeester van de ge meente Rheden (by Arnhem), mr. J. P. Drost, voordien burgemeester van Bor- culo, is tijdens de installatieplechtigheid in het gemeentehuis te De Steeg op by- zonder originele wyze begroet. Toen hy namelijk door de gemeentesecretaris, de heer J. Blokland en de nestor van de raad, de heer B. Teunissen, de raads zaal werd binnengeleid, hieven de raads leden het volgende welkomstlied aan: „Welkom Goedheiligman, met Uwe tab- ber an, wees welkom hier! Wij wachten U al lang en zyn voor U niet bang. Heel veel succes op deze post. Lang leve Drost!" De heer Drost toonde zich een goed lachsman, getuige de wijze waarop hy op deze welkomstgroet reageerde. BEURSOVERZICHT Lagere markt bij gebrek aan affaire AMSTERDAM, 2 december Gebrek aan affaire veroorzaakte van daag op het Damrak in. vrywel alle sectoren lagere koersen. Er vonden hier en daar enige verkopen plaats voor het vrijmaken van gelden. Omdat hier tegenover hoegenaamd geen vraag aan wezig was, leidde het geringe aanbod tot tamelijk gevoelige koersverliezen, maar die geen juist beeld te zien gaven van de werkelijke tendentie. Zo moes ten aandelen Philips op 404, door mid denkoersaanbod, met een 7-tai punten verlies genoegen nemen. Unilevers ver loren circa 7 punten.. Aku's daalden van 2341/4 tot 232. KLM werd fractioneel lager geadviseerd. Kon. Olie op f. 188.30 circa f. 2.40 beneden de slotkoers van de vorige dag. De arbitrage liet groten deels verstek gaan. De Scheepvaarten noteerden wederom lager. Aandelen Scheepvaart Unie op 131, min 3, op lagere winstcijfers. Het jaarverslag van de KPM, bracht voor de beurs niets nieuws. De koers van de aan delen lag circa 1 punt lager. De overige Bcheepvaa rtwaarden noteerden 1 A 2 punten beneden maandag. In aandelen Van Ommeren kwam geen notering tot stand. De eerste verhandeldag van claims Van Ommeren kwam op een adviesprys uit voor de claims van f. 80 tot f. 85 tegenover een .theoretische waarde van f. 96.25. Er zijn 52..000 claims met een tijdlimiet van 7 dagen. Dit bedrag is te groot en de termijn te kort. Hoe de uiteindelijke claimprys zal worden valt moeilijk te voorspellen. De emissie Van Ommeren wordt door de beurs gunstig beoordeeld. Van de cultu res kwamen HVA's bijna 2 punten lager. Op 1 december j.l. is te Addis Abeba opgericht de „H.V.A.-Ethiopia" (doch teronderneming van de H.V.A.). Het kapitaal bedraagt 22.400.000 Ethiopische dollars. Staatsfondsen gemakkelijk. WISSELKOERSEN Londen 10.57%—10.58%; New York 3.76%—3.77%; Montreal 3.90%—3.90%T Parijs 89.77%—89.97%; Brussel 7.58%— 7.58%; Frankfort 90.41%—90.46%Stock holm 73.05—73.10; Zürich 86.42%— 86.47%; Zürich (vr. fr.) 87.92%—87.97%; Milaan 60.58%60.63%; Kopenhagen 54.67%—54.72%; Oslo 52.85—52.90; We nen 14.6014.61Ankara 3.80%—3.80%; Praag 52.84—52.94; Lissabon 13.26%— 13.28. Beurs van Amsterdam Dinsdag 2 december. ACTIEVE OBLIGATIE ""aatsleningen ad f. 1000. Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '53 3% 91% L 92%L Grootboek obl. 3% 80 80 Ned. '47 3% (3) 90,90 Ned. '51 3% 94L 93% Ned. '53 (3%) 91% 91% Ned. '56 3% 91% 91% Ned '48 3% 85 85 B Ned. '54 3% 87% 87% Ned. '55 I 3% 87% L 87y4L Ned. '55 II 3% 88% 89L Ned. '37 3 86% 86% Dollarlng '47 3 90% 91% Investeringscert. 3 95% 95% Ned. 62-64 3 94 94% Cert. NWS 2% 59% 59% Indië '37 A 3 90% 90% Grootboek '46 3 88y4 Ned. W.B 6% no 10941 ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B. 35 35 Nat. Handelsbank 125% 122 Ned. Handelmij181 180 Amst. Rubber 65% 67 Deli Mij .en (Ver.) 131.50 131.25 129% 126% Java Cult25 24% Senembah120 120^» Vorstenlanden12% 12% Patent 7v Calvé Delft cert. 36o 354 Kon. Pap. v. Gelder 185 18314 Hoogovens cert335 332 Muller en Co. N.B 33354 335 Ned, Kabelfabr297 295 5£n!ps "f411U 40314 Phüips pref,3354 183 Unilever 455% 447% Wilton Feyenoord 210 197 Biliton 2de r,£.0 Dordtse Olie gew. 7ofi3- 779v Kon. Petr <f. 20.jg KSraMChlna Paket130^ 131 rv-Li.IV1 104 - Ned. Stoomv My isoi/. Kon Paket My }|2 Stoomvaart My Ned JJq,, lólVi Nievelt Goudr cert 190I, v. Ommeren cert »ro /2 Kon Rott. Lloyd ,0» -jci/ Ned Scheepv Unie NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3 93% 93% Den Haag 1954 3% 86% Leiden 1947 3% 94 b R'dam *37 I-HI 3% 91% 91% Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 96% 96% Premieleningen A'dam '53 3 97 L 95% A'dam '51 2% 89 88% A'dam '56 I 2% 87 87 A'dam'56 II 2% 95% 95% Eindhoven '54 2% 84% L 84L Enschede '54 2%84 84 Den Haag '52 12% 95% 95% Idem H 2% 95% 94% R'dam '52 I 2% 97A 96% Idem II 2% 96% 96% idem '57 2% 106 104%L Utrecht '52 2% 98% 99% Z.-Holl. 1957 2% 105% 106 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinsteilingen Amst. Bank 240 240 H3.U. cert211 210 Rott. Bank 197 199% Twentsche Bank 183 182 Industrie Ondernemingen Albert Heyn271 270L Borneo Sum. H. My. 40% 40% Ned. G. en Sp. fabr. 227 228 Kon. Ned. Grofsm. 116% 116% Internatio86% 86 Rott. Droogdok My. 548 545 Sikkens Lakfabr. '53 468 462 Tieleman en Dros 7 - Ned. My. Walv.vrt. 81L 81 Spoorwegen Deli Spoorweg My. 5% 5% Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 29Ü 29% Intern. Nickel 86% 86^ Anaconda 58IS 58% Bethlehem Steel 49 49% Cities Service 59% 59% General Motors 48% 48% Kennecott96% 96 A Republic Steel 68% 68% Shell Oil 80% 80 Union Pacific 35% 35A Un. States Steel 85% 85% Nog enkele fondsen uit Leiden en omgeving Aandelen Edelmet. Kon AA Pref. w.a. idem Holl Constructie Ing bur v Bouwnyv ld. div 1958 Int. Kunststof! Ind Leidsche Wolspinn Ver Touwfabrieken Wernink's Betonm Van Wyk Textiel Zaalberg V.K 1/12 52GB 62 295B 299 310B 315 156 1490B 149% 45 45% 188B 194B 194% 194% 103 101 61 60% 105%GB

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 9