i Mr. E. P. Verkerk 25 jaar in Boskoop PARAPLUIES RADIO Hartelijke huldiging tijd ens een raadsvergadering en receptie Jungham Heel Hillegom vierde feest van burgemeester Van Nispen mee Pijpleiding Rotterdam-Rijn zal in het jaar 1960 gereed zijn De ministersconferentie inzake Berlijn op 15 december te Parijs SIEMENS en televisie 07ste jaargang Dinsdag 2 december 1958 Derde blad no. 29610 In een bijzondere raadszitting werd burgemeester Verkerk maandagmiddag gehuldigd, in verband met zjjn 25-jarig ambtsjubileum in Boskoop. Deze ver gadering, die in de stemmingsvol met bloemen versierde raadzaal onder voor zitterschap van de loco-burgemeester dr. mr. J. F. Taat, werd gehouden, werd bijgewoond door de voltallige raad en talrijke genodigden. Veel woorden van dankbaarheid en waardering werden gesproken en uit alles bleek, dat in deze kwart eeuw van burgemeesterschap banden werden gelegd. Onder de aanwezigen in de zaal merk ten wy op de vertegenwoordiger van de Commissaris der Koningin, de heer J. C. Sillevis, de heer H. Kirohiheiner kanton rechter te Alphen, het voltallig college van B. en W. uit Waddinxveen, burge meester Z. Bruins Slot van Alphen aan den Rijn, burgemeester L. J. den Hol lander van Hazerswoude, burgemeester C. G. van Dobben de Bruyn van Zwam- merdam, alsmede de oud-burgemeester van Boskoop en Alphen aan den Rijn, de heer P. A. Colijn. Verder waren tegen woordig kapitein J. Spaanderman van de Rijkspolitie de oud-wethouder van Boskoop, de heer A. P. van Nes, verschil lende oud-raadsleden, alsmede alle Bos koopse predikanten en de pastoor. HISTORISCHE TERUGBLIK Nadat de jubilerende burgemeester met echtgenote en twee kinderen door de daartoe benoemde raadscommissie, ge vormd door de heren P. J. Wever en J. L. Verbeij, was binnengeleid, nam de loco-'burgemeester, wethouder Taat het woord. In zijn toespraak liet wethouder Taat alle burgemeesters sedert meer dan een eeuw de revue passeren. Daarbij bleek, dat het in rond 100 jaar slechts een maal vaker voorkwam, dat een burge meester van Boskoop als zodanig een 25- jarige ambtsperiode in die gemeente vierde. Dit was op 7 december 1860 door burgemeester W. Huygens Tholen. Komende tot de ambtsperiode van burgemeester Verkerk onderscheidde wethouder Taat daarin vier perioden: de periode van 1933 tot september 1939 met de crisis en de langzame opleving: de daaropvolgende periode tot mei 1945 van oorlog en verzet: de overgangspe riode na de bevrijding tot 1949 met het herstel: tenslotte de periode tot heden met zijn opgang en bloei. VEEL GOEDS IN HET HEDEN Bij het overzien van het op heden tot- etandgekomene noemde wethouder Taat de volkomen gewijzigde aanblik van de gemeente sedert 1949: de wegenverbete ringen, de partiele uitbreidingsplannen Goudse Rijweg, Wilhelminalaan en Goudse Rijweg Oost I en Oost II het beursgebouw en het zwembad. Als ko mende zaken noemde spr. het grote uitbreidingsplan Sndjdehvijk en de re constructie van de Biezenweg. Als persoonlijke herinneringen uit de verstreken periode noemde wethouder Taat tenslotte de promotie van de jubi laris in 1939, de aanvang van zijn lid maatschap van de Tweede Kamer in 1946 en zijn benoeming tot Ridder in de Orde van de Ned. Leeuw in 1956. Wethouder Taat, die van de ambts periode van burgemeester Verkerk meer dan de helft als wethouder heeft mee gemaakt, wenste, mede namens zijn col lega, wethouder J. C Bulk, en de oud- wethouder, de heer A. P. van Nes, als mede namens de raadsleden, de jubi laris Gods zegen toe in zijn werk en in uyn gezin. TOESPRAKEN Hierna werd de burgemeester achter eenvolgens toegesproken door de raads leden K. P. A. Houdijk namens de KVP- fractie, T. v. d. Berg. namens de WD- fraotie, M Splinter," namens de Prot. Chr. raadsfractie, en P. G. Valk namens de PvdA-fractie. Tenslotte sprak het oudste raadslid, de heer M Jongejan, die de burgemeester namens de raad een antieke tafel aanbood. Namens het gezamenlijk personeel werd de burgemeester gefeliciteerd door de gemeente-secretaris, de heer W. Trapman, die een haardfauteuil aan bood. In zijn dankwoord onderstreepte bur gemeester Verkerk zijn bezwaren tegen Duitser wilde naar Belgisch Kongo vluchten De Duitser, die ongeveer 2 weken ge leden in de bossen bij Swalmen (L.) een taxi-chauffeur heeft doodgeschoten, is van plan geweest naar Belgisch Kongo te vluchten, zo heeft zijn echtgenote in Bayreuth verklaard. De vrouw is daar geheel berooid uit Antwerpen terugge keerd. De man heeft een gevangenisstraf van een half jaar, die hij moest uitzit ten we ens een ernstig verkeersongeval in Zuid-Duitsland. willen ontduiken door tezamen met zijn echtgenote over Brussel naar de Kongo te vluchten. In de laatste maanden heeft de man, die thans is aangehouden, in Bayreuth uitsluitend van opMobttag e.d. geleefd. Na de officiële raadsvergadering werd nog door anderen het woord gericht tot de burgemeester. Ds. A. de Leeuw sprak namens de gehele Boskoopse geestelijk heid, oud-burgemeester P. A. Oolijn hield een korte toespraak, waarna de heer A. Brand Pzn zulks deed namens de oud- raadsleden. Burgemeester Bruine Slot sprak na mens de BB-kring Z-H m en namens de collega's der naburige gemeenten, ter wijl oud-burgemeester Warnaar van Waddinxveen nog woorden van geluk wens uitte namens het nog geen 24 urn- geleden verlaten gemeentebestuur al daar. DRUK BEZOCHTE RECEPTIE Na het dankwoord van burgemeester Verkerk volgde nog een druk bezochte receptie, waarbij tal van organisaties en particuliere personen hun gelukwensen kwamen aanbieden. Onder de bezoekers van deze receptie bevond zich ook Sint-Nicolaas met Zwarte Piet. Het was in het geroezemoes van stemmen niet mogelijk om te verne men welke goede woorden de Sint tot de burgemeester richtte. Uit alles bleek, dat dit hoge bezoek hogelijk werd gewaar deerd door de burgemeester en dien6 gezin. GESCHENK VAN DE BURGERIJ Een bijzonder moment tijdens deze receptie was de aanbieding van het ju bileumgeschenk van de Boskoopse bur gerij. Bij monde van de heer G. J. Smeenk. notaris te Boskoop, werd de burgemeester als blijvend aandenken een televisie-toestel aangeboden. Door dit geschenk was burgemeester Verkerk kennelijk zeer getroffen. De aanbieding van dit geschenk vorm de een waardige onderstreping van een jubileumviering, die zich kenmerkte door een hartelijke sfeer en waaraan goede herinneringen zullen zijn veibonden. SERENADE Aan het slot van deze dag brachten de beide plaatselijke muziekverenigingen bij het woonhuis van de burgemeester een serenade. REISWEKKERS met radium, betrouwbare wekkers, shockproof. In leren etui's van verschillende kleur v.a. f 23.50 Bij Uw horloger-Juwelier Burgemeester en mevrouw Verkerk en hun kinderen bekijken het televisie-toestel. (Foto Leldsch Dagblad) Advertentie Grote sortering moderne PARAPLUIES, ook in het betere genre, opvouwbaar o.a. KNIRPS - SPORTKNIRPS HERENPARAPLUIES WANDELSTOKKEN jubileumvieringen, doch anderzijds er kende hij gaarne de waarde van een viering, zoals hij die thans mocht mee maken: een opheffing van verkillingen, i die in het zakelijke vlak van alledag f I y 11 I tl ACHIC altijd dreigen. Hieruit deelde spr. mede, I I pi V A Eu UlK LC zijn stimulans te putten om met nog j %B w v fc fc meer overgave zich te geven aan de I Haarlemmerstraat 95 taak, welke in deze gemeente op hem naunemmer>rruai 7S rust. I by de Vrouwensteeg. Er komt: „Burgemeester Van Nispen-park" Onder voorzitterschap van de loco-burgemeester W. F. v. Dam is de Hille- gomse raad gistermiddag in feestelijke zitting bijeengekomen om aandacht te schenken aan het zilveren ambtsjubileum van haar praeses jhr. mr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden. Voordat de jubilerende burgemeester de raadzaa betrad hebben de raadsleden hun goedkeuring verleend aan een voorstel van de beide wethouders, om het park dat geprojecteerd is op het terrein Bakkum, waarvoor de burgemeester zich zo zeer beyvert, de benaming „Burgemeester Van Nispenpark" te geven. Na dit besluit, dat nog door de be trokkene bekrachtigd moest worden, betrad burgemeester Van Nispen met zijn echtgenote de raadzaal. Loco-burgemeester Van Dam sprak woorden van welkom en releveerde het vele werk dat de burgemeester gedu rende 21 jaar voor de gemeente Hille- gem heeft verricht. Voor de moeilijke taak waren juist de grote capaciteiten van een jonge burge meester op deze verantwoordelijke post zo belangrijk. Zeer verheugd toonde spreker zich over het feit dat burge meester v. Nispen in de loop der jaren zo nauw betrokken is geworden bij het bloembollenvak. Dit vele werk overzien de is de heer v. Dam bang dat Hillegom eigenlijk niet meer de plaats voor bur gemeester Van Nispen is. Na ook mevrouw Van Nispen in de gelukwensen betrokken te hebben, heeft loco-burgemeester Van Dam namens het gemeenteb"'<an de '«bilarb en zijn echtgenote zilvere. koek en bonbonstel aangeboden en stelde hij de burgemeester in kennis van het zo juist genomen raadsbesluit inzake de benaming van het geprojecteerde park. De heer W. F. van Dam. loco burgemeester. biedt burgemeester Van Nispen tot Pannerden met een handdruk de naam voor het nieuwe park aan.- Op tafel ziet men het geschenk van de gemeente, een zilveren koek- en bonbonstel. (Foto L.D./Van Vlietj Met vreugde wilde burgemeester Van Nispen zijn goedkeuring aan deze sug gestie verbinden. De volgende spreker was de nestor van de raad, de heer F. C. v. Lierop <KVP>, die er op wilde wij zen, dat de burgemeester zyn gaven en talenten op zulk een voortreffelijke wyze had gebruikt om zijn moeilijke taak te kunnen volbrengen Gemeente-secretaris Punt typeerde de jubilerende burgemeester als burgerva der en een voortreffelijk bestuurder. Op de hem bekende en karakteristie ke wijze heeft burgemeester Van Nispen de raad zijn dank betuigd voor de wijze waarop deze de waardering voor zijn werk tot fcurfj gebracht. Zincl nog spoorloos De sedert vorige week spoorloos ver dwenen 51-jarige Westduitse voor malige leraar Ludwig Zind, die vrij dag wegens anti-semitische uitlatingen tot een jaar gevangenisstraf is veroor deeld, is nog steeds voortvluchtig. Hij had gisteren, na een verlof van acht dagen weer aan het werk moeten gaan in een bedrijf te Offenburg (Baden waar hij sedert het voorjaar als chemicus werk zaam was. De autoriteiten zijn van me ning, dat Zind het land verlaten heeft. Zaterdag wordt de Russische zondag De Russische regering heeft besloten met ingang van het aanstaande week einde de officiële rustdag niet meer op zondag maar op zaterdag te stellen. Volgens het Russische persbureau Tass is dit gedaan om „aan de wensen van de arbeiders tegemoet te komen." Argentijnse spoorwegstaking breidt zich verder uit De machinisten en stokers der Argen tijnse spoorwegen hebben gisteren be sloten de gelederen der meer dan zes duizend reeds stakende spoorwegarbei ders te versterken. Om middernacht is nu een algemene spoorwegstaking be gonnen, die ten doel heeft kracht by te zetten aan eisen tot loonsverhoging. De stakende spoorwegarbeiders weige ren het werk te hervatten, ondanks een regeringsbesluit, waarbij zy in mili taire dienst zijn opgeroepen. De meesten hunner hebben zich reeds bij de mili taire autoriteiten gemeld en velen zyn tot gevangenisstraffen veroordeeld, in enkele gevallen tot vijftien maanden toe. Degenen, die deze zware straf kregen, werden veroordeeld wegens insubordi natie. Het garnizoen van Buenos Aires is versterkt met troepen uit de rest van het land. Politieke omwenteling na verkiezingen in Uruguay Na 93 jaar onafgebroken aan het be wind te zijn geweest, moet de Partido Colorado (liberaal) in Uruguay op grond van de verkiezingsuitslag plaats maken voor de voornaamste oppositiepartij de Partido Blanco (conservatief). Voor de verkiezingen was de zetelverdeling in de Kamer 51 tegen 38. De uitslag moet vooral worden ge zien als een afkeuring van de econo mische en financiële politiek van de liberalen. De buitenlandse politiek heeft in de verkiezingscampagne geen rol van betekenis gespeeld. Er wordt dan ook niet verwacht, dat daar veel verandering in zal komen. De conservatieven zijn sterk gekant tegen contact met de com munistische landen. Beet! Dat hadden onze stadge noot. de heer L. C. C. Volkers (links) en zijn collega amateur- visser, de heer P. J. van der Hoek uit Voorburg, toen zij bij hun hen een snoek van niet minder dan 24 pond wisten te verschalken. Het snoekbeest gaf zich echter niet maar zo gevangen, want eerst na drie kwartier konden de fortuinlijke vis- aelpartii op de Westeinderplassen i sers het dier op de wal halen. v r J r r I (Foto L.D./Van Vliet) Opzet Europoort gerechtvaardigd geacht B. en W. van Rotterdam zeggen in de Memorie van Antwoord van het cen traal rapport op de ontwerpbegroting 1959, dat zij kennis hebben genomen van de Amsterdamse plannen om de haven geschikt te maken voor sche pen van zeer grote tonnage. In dit verband wijzen B. en W. erop, dat de opzet van Europoort in eerste instan tie wordt gerechtvaardigd door de vestiging van twee en over korte tijd drie raffinaderijen met een gezamen- haard brand het beste voor uw oliehaard of kachel en... uw portemonnaie. JAN ZEILSTRA Jr. KRAAIERSTR. 19 - LEIDEN TELEFOON 20556 lijke tot 23 of 24 miljoen ton op te voeren raffinagecapaciteit. Het olievervoer, dat thans reeds 28 miljoen ton bedraagt, zal na voltooiing van het pijpleidingproject, dat Euro poort als uitgangspunt heeft, zeker stygen tot 35 of 40 miljoen ton. Daarnaast heeft de Nieuwe Waterweg een vervoer van ongeveer 20 tot 25 miljoen ton kolen en erts. Bij de beoordeling van de vraag of ook elders op een zodanige concentratie van verkeer kan worden gerekend, dat dit het maken van toegangen voor de allergrootste schepen zou rechtvaardi gen, zal er rekening mee moeten wor den gehouden, dat de bovengenoemde hoeveelheid olievervoer door de aan wezigheid van pijplijn en raffinaderij vast aan Rotterdam gebonden is.. Van de 750 ha. terrein, die thans in eerste instantie in Europoort in gereed heid wordt gebracht, is 320 ha. bestemd voor oliebelangen, 130 ha. voor opslag van ertsen etc. en 300 ha voor een hoogoventerrein. Over de uitgifte van deze terreinen wordt met verscheidene gegadigden gesproken. Het is B. en W. bekend, dat in aan sluiting aan de raffinaderijen in Per nis en Botlek meer ruimte wordt ge vraagd voor de chemische industrie dan in het Botlekgebied kan worden geboden. De verwachting is, dat de pijplijn Rotterdam-Rijn in de loop van I960 gereed zal komen. Advertentie (Van onze correspondent te Bonn) Op voorstel van de Westduitse re gering zal binnenkort een conferentie worden gehouden over het vraagstuk Berlijn tussen de ministers van Bui tenlandse Zaken van de Verenigde Staten, Engeland, Frankrijk en de HULDIGING IN TRESLONG Een groot aantal genodigden was in het restaurant aan „Treslong" aanwe zig toen burgemeester Van Nispen met zijn echtgenote en de voltallige raad om 4 uur ter plaatse arriveerde. Onder de aanwezigen merkten wij o.m. op de chef van het kabinet van de Commissaris der Koningin, de heer H. A. M. Dinger-Van Kruiningen, de bur gemeesters uit de kring Duinstreek en Haarlemmermeer, de oud-wethouders P. Klaver en Ph. Fyma, predikanten en geestelijken, de doktoren, bestuurders uit het bloembollenvak en de industriële wereld alsmede afgevaardigden van ver enigingen en organisaties. De voorzitter van het huldigingscomité, de heer J. C. Witteman, sprak woorden van welkom De burgemeester van Wassenaar, ba ron Van Wijnbergen, bracht de jubila- rende burgemeester de gelukwensen van de burgemeesterskring „Duinstreek" over. Burgemeester Sandbergen van Boe lens, van Sassenheim, deed dit namens de kring Haarlemmermeer. GESCHENK De voorzitter van het huldigingscomi- I té, de heer Witteman, bracht de burge meester hulde voor zijn beleid tijdens de moeilijke tijd sinds 1937. Hij wees op het vele dat tot stand is gekomen in de periode, dat de heer Van Nispen het roer van de gemeente vast in handen heeft. Namens de burgerij bood spreker de burgemeester en zijn echtgenote een reis naar de oude steden van Italië aan, hetgeen gesymboliseerd werd door het aanbieden van een atlas van de antieke wereld, waarin een oorkonde was aan gebracht. Verder bood de heer Witte man nog een bandrecorder aan. Voorts voerden nog tal van sprekers het woord. Ds. A. K. Krabbe en pastoor Theissen boden gelukwensen aan na mens de geestelijkheid. De heer Chr Eggink sprak namens de Kon. Ned. Ver voor Bloembollencultuur. De heer D. v. Egmond zwaaide de burgemeester veel lof toe in verband met zijn werk voor het tot standkomen van het Beursge bouw ..Treslong". Tenslotte voerde de heer Sietsma namens de fractie van 1e KVP in Prov. Staten het woord Nadat de burgemeester woorden van dank had gesproken, ving een druk be- aan. Bondsrepubliek. Deze zal evenwel niet te Bonn, zoals van Duitse zyde ge- j wenst werd, maar te Parijs worden j gehouden. In principe is men het ook j over de datum 15 december reeds eens. Als eerste Westelijke tegenzet tegen het Russische voorstel om van Berlijn een vrij-stad te maken, zal overwogen worden zo werd hier gisteren bekend om de Russen voor te stellen de Westberlijnse bevolking in een volks stemming te laten oordelen over het Russische plan. Een dergelijk referen dum zou, dat staat wel vast, onvermij delijk uitlopen op een afwijzing dei- Russische voorstellen; ter andere zijde staat evenzeer vast, dat men noch te Moskou noch te Oost-Berlijn een vrye volksstemming zal willen aanvaarden. In elk geval zal men met een dergelijk Westelijk tegenvoorstel bereiken, dat het initiatief in de kwestie-Berlijn verlegd zal worden en de Sovjet-Unie voor een overleg zal worden geplaatst, dat niet zal geschieden op de basis van haar eigen bedoelingen. In Oostberlijnse regeringskringen wordt vernomen, dat de 64-jarige premier Grotewohl ziek is en op het ogenblik geen functies waarneemt. Er wordt niets naders over de ziekte gezegd, maar in de omgeving van de premier verklaart men dat zijn toestand geen aanleiding tot bijzondere ongerust heid geeft. Politieke waarnemers mer ken op, dat Grotewohl al enige tijd tekenen van vermoeidheid vertoonde. Moeizaam overleg op de Geneefse conferenties Daar de Westelijke mogendheden gis teren de jongste Russische voorstellen ter Geneefse conferentie over de voor koming van onverhoedse aanvallen door controleposten op de grond en luchtin- specties hebben verworpen, bevindt deze conferentie zich nog steeds in een im passe over de opstelling van een agenda Wat betreft de conferentie over het staken van kernproeven, die eveneens in Genève wordt gehouden, gaf de Britse minister van Staat voor Buitenlandse Zaken. Ormsby-Gore, gisteren te ken nen, dat er volgens hem wel enige voor uitgang was geboekt. Gisteren zyn de grote drie voor het eerst begonnen aan gedetailleerde besprekingen over eer. eventueel verdrag staking van d' proeven onder eoi loei treffend inter nationaal toezicht. Het overleg weru nuttig genoemd en algemeen werd de mening gehuldigd, dat hier tenminste I (te bestaande impasse was doorbroken. Parijse bankier in arrest wegens fraude Vijftigduizend aandelen clandestien op de markt (Van onze Parijse correspondent) De Franse politie heeft in een lu xueuze villa, die hij in de buurt van Hossegor bewoont, zekere R. P. gear resteerd, directeur van een Parijse bank, gespecialiseerd in beurstransacties. Sedert juni was er tegen deze directeur al een gerechtelijke actie gaande, waartoe het ministerie van Fi nanciën het initiatif had genomen. Hem worden frauduleuze transacties ten laste gelegd, met een omvangrijk aandelenpakket van de Koninklijke Olie. Volgens de Franse politie heeft hij 2420 aandelen ter waarae van f. 100. per stuk en 47.200 aandelen van f. 20. ieder, eveneens van de Royal Dutch, op de Parijse beurs verkocht, nadat hij ze door twee employés met valse papieren. Frankrijk had laten binnensmokkelen. Ook voor de export van het benodigde kapitaal voor de aankoop van deze stukken, die een gezamenlijke waarde van bijna anderhalf miljard franken vertegenwoordigen, zou hij vervalste documenten hebben gebruikt. De winst, die de directeur met deze fraude zou hebben weten te boeken, wordt op bij na een half miljoen gulden geschat! Dezer dagen zal de arrestant, die nu in de Parijse Santé (gevangenis) zit opgesloten, door een hoge magistraat aan een verder onderzoek worden on derworpen. In Parijse bankkringen wordt echter ernstig rekening gehouden met de mogelijkheid, dat het ministerie van Financiën, gelijk zulks veelal ge schiedt in smokkel- en wisselzaken me* buitenlandse deviezen en waardepapie- •en. zich tot een compromis zal laten verleiden, waardoor de bankdirecteur tegen betaling van een hoge boete of losgeld, weer op vrije voeten kan wor den gesteld.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 5