GAULLISTEN KREGEN BIJNA DE VOLSTREKTE MEERDERHEID v Verwarring over boycot WEERBERICHT Franse kiezers hanteerden gisteren de valbijl naar hartelust: vele beroemde koppen gevallen Communisten zijn gedecimeerd RUSSISCHE BOMMENWERPER MET KERNAANDRIJVING Uitspraak kort geding Amsterdam in tegenspraak met Rotterdam West - Duitsland vraagt op korte termijn een ministersconferentie 97ste jaargang MAANDAG 1 DECEMBER 1958 No. 29609 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.750 per kwartaal; f.255 per maand; f.059 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 GRIEZELIG PERSPECTIEF VAN EENHEIDSPARTIJ (Van onze Parijse correspondent) De nieuwe partij van de ultra-rechtse Gaullis tische minister van Voorlichting, Jacques Sou- stelle, heeft gisteren in de tweede ronde der Franse algemene verkiezingen een nieuwe en nog indrukwekkender overwinning dan vorige zondag behaald: 190 van de 465 zetels in het Franse moederland zijn nu deze ,,Unie van de nieuwe republiek" toegevallen. Wanneer men daarbij nog de ongeveer 70 afgevaardigden van Algerije voegt, die morgen pas uit de bus zullen komen, en nagenoeg allen partijgangers zijn van Soustelle, zal de U.N.R. over de bijna absolute meerderheid in de nieuwe Kamer kunnen beschikken! Een der gelijke overwinning, die het griezelig perspectief van een nationale eenheidspartij heropent, is bij mensenheugenis in Frankrijk nog nooit voorge komen. De breuk met de Vierde republiek is nu wel totaal en die breuk wordt nog geaccentueerd door de talrijke kousen, die de bekendste figuren van het vroegere regime op de koppen hebben ge kregen. Hoe volledig het krediet der Vierde republiek was uitgeput, blijkt wel uit het feit, dat er bijna zonder aanziens des persoons, zo wel links als rechts, onder de politieke leiders van het oude bewind is huisgehouden: slechts iets meer dan 20 procent van de bezetting der oude Kamer wist het leven te redden. En het slagveld, dat gisteren is aangericht, wordt dan ook bedekt door politieke veldheren als de oud-premiers Ramadier, Faure, Mendès-France, Daladier, Laniel, ex-ministers als Robert Lacoste, de vroegere dictator van Algerije, Mitter rand, de beide ex-voorzitters van de Kamer Le Trocquer en Schneiter, de ultra rechtse radicaal André Morice, en bekwame socialisten als Jules Moch en Defferre. Ook de gehaaide fractieleider van de communisten, Jacques Duclos en de echtgenote van de opperste leider, Maurice Thorez, die zelf op het nippertje overeind wist te blijven, verloren hun zetels. De communisten komen gedecimeerd uit de strijd. Van hun 140 zetels vinden ze er slechts 10 terug! De radicalen, die de Derde Republiek en ten dele ook de Vierde, beheersten, werden met 13 zetels bijna weggevaagd. De socialisten daalden van ongeveer 100 op slechts 40 zetels en zelfs Mollet kon nog net van de ondergang worden gered. De katholieke MRP kwam maar met 44 zetels uit de bus en moest er 13 afstaan aan de nieuwe ultra-rechtse formatie Christelijke Democratie van de vroegere voorzitter Georges Bidault De conservatieven of onafhankelijken van de minister van Financiën, Antoine Pinay, hebben zich met 120 zetels nog het beste gehandhaafd. De rest is snippers. Slag voor de Kamer Volk sprak een zeer duidelijk vonnis uit Redelijk tegenwicht op de linkerflank en nauwelijks in het centrum valt voor het moment naast de enorme massa af gevaardigden aan de rechterkant, in de nieuwe Kamer nog niet te onderkennen. Het aantal kandidaten was in de week tussen beide verkiezingsronden aanzien lijk uitgedund. In plaats van zes waren er gisteren gemiddeld voor elke Kamer zetel nog maar drie kandidaten in de stryd. In het algemeen waren de bestu ren der zo geheten nationale partijen er wel in geslaagd de nodige afspraken te maken, zo niet te doen respecteren, waardoor de communisten van hun voornaamste stellingen konden worden verdreven. Door hun volgelingen op te wekken him stem op een nationale kan didaat uit te brengen en de andere con currenten terug te trekken, kon z< meestal wel worden bereikt, dat de com munistische lijstaanvoerder werd over troefd. Op deze wijze is het gelukt, de communisten bijna geheel uit het nieuwe parlement te werken. Men zou zich ech ter aan een gevaarlijk illusionisme schuldig maken door te denken, dat het communisme door deze transacties in het land in gelijke verhouding werd verslagen, want de partij van Thorez heeft ook bij deze verkiezingen nog altijd de meeste stemmen van alle politieke formaties veroverd. Overigens kon worden geconstateerd, dat de taktiek van de opperste party- instanties door de kiezers aan de basis beslist niet steeds werd begrepen en ge ëerbiedigd. Er zijn dan ook wel vreemde staaltjes vertoond. Zo zag men ultra rechtse en fascistische elementen als de „Algerijn" Delbeque de bedreigde socia listische secretaris-generaal en minister van Staat, Guy Mollet, te hulp snellen, terwijl elders de radicalen, die in Frank rijk principiële tegenstanders van de kerk zijn, samenspanden met een ka tholiek om een conservatief beentje te kunnen lichten! In het algemeen had den de partijbesturen besloten weder zijds alle zittende ministers de hand boven het hoofd te houden, maar ook aan die belofte heeft het kiezersvolk zich niet steeds willen houden. Daar door zijn enkele excellente koppen, van de socialist Thomas, van de katholiek Bacon en van de conservatief Ramonet, gisteren in het stof getuimeld. Zonnige perioden De Bilt verwacht tot morgenavond1: Zonnige perioden en slechts hier en daar aan de kust een bui. Zwakke tot matige noordelylke wind. Vannacht in het binnenland lichte vorst. Moigen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. (Opgemaakt te 11.15 uur) 2 december Zon op: 8.26 uur; onder: 16.32 uur. Maan op: 22.57 uur; onder: 12.15 uur. Hoogwater te Katwijk te 6.44 en 19.04 uur. Laagwater te 2.24 en 14.44 uur. Dit nummer bestaat uit 16 pag. Een der belangrijkste conclusies, die uit beide verkiezingsronden getrokken kon worden, is inderdaad 'wel dat, de politici van de vorige, Vierde republiek, zich ook in de ogen van het Franse volk in de tien laatste jaren in grote meer derheid zelf hebben veroordeeld. Het vonnis is op onmiskenbaar duidelijke wijze uitgesproken, want van de ruim 600 leden der vorige Kamer zullen er maar een dikke 100 in de nieuwe volks vertegenwoordiging terug kunnen keren. Men kan slechts betreuren, dat ook deze, bijna instinctieve reactie, het politieke onderscheidingsvermogen nogal eens verstek heeft laten gaan. Een figuur als Pierre Mendès-France (die een der zeer sporadische gunstige uitzonderingen was in de oude Kamer, waarin onwaarach tigheid, demagogie en politieke kort zichtigheid hoogtij vierden) zal de nieuwe Nationale Vergadering moeten missen, een verlies dat zelfs door zijn grootste tegenstander, Soustelle, al open lijk wei-d betreurd. Frankrijk heeft ook bij deze wettige revolutie de valbijl bijna blindelings laten functioneren en geen titel van minister of ex-premier noch soms de herinnering aan ware verdien sten hebben de kandidaten in vele gevallen voor de permanente of tijde lijke ondergang kunnen sparen. 9 Slot pag. 2 Amerika ligt (geheel onnodig) tenminste vier jaar achterzegt Amerikaans blad De Russen maken op het ogenblik proefvluchten met een reusachtige bommen werper met kernaandrijving en delta-vleugels, aldus deelt het Amerikaanse tijdschrift „Magazine Aviation" mede. De afstand, die het toestel kan afleggen, zou slechts beperkt worden door de slijtage der motoren en het uithoudingsver mogen van de bemanning. De romp van het vliegtuig is ongeveer 65 meter lang en de vleugelbreedte circa 22 meter. Het blad zegt, dat het verschijnen van dit toestel de Amerikaanse technici, die met beperkte middelen aan een soortgelijk project werken, ernstig heeft veront rust. De Russen hebben ons weer eens onnodig verslagen, aldus het blad, dat van mening is, dat de Amerikanen op dit gebied minstens vier jaar bij de Russen ten achter zijn, nu de Amerikaanse regering pas in december zal belissen over de eventuele bouw van een prototype van een soortgelyk toestel. Deze enorme taart is een van de aangeboden .et staat te bezien of geschenken, welke Churchill zater- hij er zelf meer dan een klein hoek dag op zijn 8-iste verjaardag kreeg je van heeft kunnen verorberen. k 4 Varen onder goedkope vlag De president van de Amsterdamse Rechtbank, mr. U. W. H. Sthee- man, heeft zaterdagmorgen de vordering van de Scheepvaart- Vereniging Noord in kort geding tegen de Nederlandse Bond van Vervoerspersoneel (NVV) en de R.-K. Transportarbeidersbond „Sint- Bonifacius" inzake de boycotactie tegen de onder de goedkope vlag varende schepen toegewezen". Vrijdagochtend had naar gemeld de president van de Rotterdamse Rechtbank eenzelfde vordering van de Scheepvaart Vereniging Zuid tegen deze twee bonden ontzegd. Het komt dus hierop neer, dat thans een kapitein van een „Pan- honlibco"-schip, dat ons land wil aandoen, zijn schip in Rotterdam geboycot ziet door de socialistische arbeiders (de katholieke en chris telijke hebben na de uitspraak van de boycotactie afgezien). In Amsterdam wordt zijn lading echter onvoorwaardelijk gelost, want daar is het boycotparool ingetrokken. Voor IJmuiden is de situatie evenwel nog onzeker. Zulks hangt af van de uitspraak van de president van de Rotterdamse Rechtbank, welke vanmiddag valt. (Men zie hieronder). In zijn overwegingen van het vonnis zegt de Amsterdamse president o.a. de bezwaren van gedaagden tegen de kwalificatie „staking" niet te delen. Gedaagden trachten tevergeefs recht vaardiging te vinden voor deze actie in de internationale solidariteit van de transportarbeiders. Het is niet zo dat het varen onder de Panhonlibco- vlaggen de Amsterdamse havenarbei ders dermate persoonlijk zou treffen, dat zij zich zedelijk gedwongen mogen voelen het los- en laadwerk te mogen weigeren. Onaanvaardbaar moet worden ge acht het standpunt, dat de internatio nale solidariteit aan de Nederlandse transportarbeiders de vrijheid zou ge ven de overeengekomen arbeid niet of ten dele te verrichten. Hoezeer de soli dariteit volgens gedaagden een levende kracht ten goede kan zijn, de Neder landse rechtsorde laat niet toe, dat resoluties van internationale vakorga nisaties e.d. in het maatschappelijk verkeer hier te lande die erkenning ten deel zou vallen dat een contract partij zich van haar wettelijke ver plichtingen of ten dele ontslagen zou kunnen achten. Voorts wordt in het vonnis opgemerkt, dat de boycotactie alleen uitgaat van de I.T.F. en dat het niet vast staat, dat het parool feitelijk algemeen is of zal wor den overgenomen. Wel staat vast, dat dit nationaal niet het geval is (de Christe lijke Transportarbeidersbond doet er niet aan mee). De voorgenomen staking kan niet als aanvaardbaar in onze rechtsorde wor- Zaterdagmiddag werd in Voor- schoten het feit herdacht dat prof mr. H. W. F. Treub 100 jaar ge leden aldaar werd geboren. Na af loop van de herdenkingsbijeen komst in de Hervormde kerk werd in het gemeentehuis een ontvangst door het gemeentebestuur gehou den. Onder de aanwezigen bevond zich ook de minister-president, dr. W. Drees, die men hier in gesprek ziet met een schoondochter van wij len minister Treubmevrouw M. L. Treub-Riefenstahlen burge meester C. J. van der Hoeven van Voorschoten. Elders in dit nummer schrijven wij uitvoerig over deze herdenking. (Foto Leidsch Dagblad) den beschouwd. Absurd ware te veron derstellen dat het vakorganisaties als de I.T.F. zou toekomen, nadat zy voor zich zelf had vastgesteld dat het langs wet tige weg niet kan of te langzaam zal gaan in de Nederlandse arbeidsrechts- verhoudingen ingrypende besluiten te nemen. Het is nog niet bekend of de bonden tegen deze uitspraak in beroep zullen gaan. Het vonnis werd by voorraad uitvoer baar verklaard, hetgeen inhoudt dat het ongeacht in te stellen hoger beroep van kracht is. 0 Slot op pag. 2 Druk diplomatiek weekeinde Westduits doel (Van onze correspondent te Bonn) De Westduitse regering heeft zaterdag aan de regeringen der Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk voorgesteld om binnen twee weken te Bonn een conferen tie van de ministers van Buiten landse Zaken van deze drie landen en van de Bondsrepubliek te be leggen met als eniq agendapunt de geheel Duitsland en dus van geheel r>T I Europa in de waagschaal ligt. Vandaar Van Westduitse zijde poogt men thans duidelyk om de kwestie-Berlijn voor het forum der wereld te koppelen aan het vraagstuk van de Duitse hereniging. Zonder dat men nu wil pogen de Rus sen onder druk te zetten integendeel, men legt hier alle nadruk op een rus tige houding wil men er de nadruk op leggen dat het niet meer alleen gaan kan over Berlijn, maar dat sedert Rus sische nota meer dan ooit het lot van Ambtenaren vrij op 27 december kwestie-Berlijn. Dit voorstel is het hoogtepunt van een zeer druk diplomatiek verkeer, dat het afge lopen weekeinde in de Westduitse hoofdstad merkbaar was. De Westduitse regering heeft voorts het plan oni voor te stellen een perma nente consultatiegroep te vormen, die (Van onze Haa»sp redaetie)^^ ln Bonn zou moeten zetelen en de sa- o De ambtenaren van het Riik en die mcnwerklne van haar met Washington, tot een eenheid te komen met alle West- ue am Dienaren van nu ityK en aie p_pH_ regelen In zoverre jn„»n dat men zo bijzonder veel nadruk heeft gelegd op de vorming van een perma nente groep te Bonn, bestaande uit ver tegenwoordigers van Amerika, Enge land, Frankrijk en de Bondsrepubliek. De erkenning van Bons belangen wordt daarmee ondersreept en de koppeling aan het gehele Duitse vraagstuk wordt daardoor vergemakkelijkt. Daarnaast poogt men hier om als hetware een gesloten front te vormen met de Weste lijke grote drie en ook naar binnen toe van de gemeente Den Haag zullen zaterdag 27 december a.s., voor zover de diensten dat toelaten vrij zijn. De betreffende diensten zijn ge sloten omdat 27 december valt na de Tweede Kerstdag en voor een zondag. De vrije dag ral. zoals gebruikelijk, men eu, geval een m.n.smrs invloed hebben op de dienstenverlening trnatu*» Bonn wil Houdt» en wel van de Nutsbedrijven. De vrij gegeven arbeidsuren zullen moeten worden ingehaald. Parijs en Londen moet regelen in zoverre het de kwestie-Berlijn betreft. Een der gelijk commissie moet bestaan uit de drie Westelijke ambassadeurs te Bonn en een vertegenwoordiger der Westduit se regering. Uitdrukkelijk zegt men hier. dat men in elk geval een ministerscon- voor de zestiende december, wanneer te Parijs de conferentie begint van de NAVO-ministers. Vrijwilligers voor Nieuw-Guinea (Van onze Haagse redactie) De dienstplichtigen van de lucht doelartillerie en de commandotroepen zijn mondeling in kennis gesteld van de mogelijkheid om als vrijwilliger naar Nederl. Nieuw-Guinea te gaan. Begin deze week zal bij deze onder delen een brochure worden verspreid, waarin alle voorwaarden betreffende de uitzending naar Nieuw-Guinea wor den vermeld. De betrokken dienstplichtigen zullen oppositieleiders Óllenhauer (SPD) de gelegenheid krygen na hun voorop- Mende (FDP) een onderhoud had. leiding van vier of (voor specialisten) Te Bonn heeft vandaag een bespre- zes maanden de resterende diensttijd in king plaats tussen bondskanselier Ade- Nieuw-Guinea te vervullen. Ook kunnen nauer °n de leiders van alle Bondsdag- zij, aansluitend op de eerste oefening fracties de eerste sedert een jaar een premieverbintenis aangaan van een, om de situatie met betrekking tot West twee of drie jaar. Berlijn onder de loep te nemen. duitse partijen. Alleen uit een positie van krachtige eenheid zal men, zegt men hier, in staat zijn de Russische nota overBerlyn integraal te verwerpen en zelf voor te stellen om de kwestie Ber lijn te bespreken met de Russen in het grote geheel van het zoeken naar een oplossing van het Duitse vraagstuk. Meer vluchtelingen Te West-Berlijn zelf vindt men het opmerkelyk dat het aantal vluchtelin gen, dat uit Oost-Duitsland de afgelo pen week naar West-Berlyn en West- Duitsland kwam. hoger is dan normaal. Het waren er bijna 3400, dat is bijna 500 per dag, tegen de week tevoren goed Men wil hier beslist niet dat de kwes tie-Berlijn als hoofdschotel op de NA VO-bijeenkomst verschynt, omdat men vreest, dat er dan te veel gepraat en te weinig besloten zal worden, dat teveel uit de militaire gezichtshoek het pro bleem zal worden besproken en dat er ----- water in de wijn kan worden gedaan, 2900. dat is 400 per dag Vooral in ver in plaats van het vasthouden aan de band ,9et naderende kersfeest vindt strakke politieke lyn. Van Britse zijde men d" bijzonder. zou men te Bonn reeds steun hebben Oost-Duitsland zal een geallieerde ontvangen voor het denkbeeld van een luchtbrug naar West-Berlyn als een spoedige ministersconferentie „militaire bedreiging" opvatten, zo heeft He afgelopen weekeinde had hier de Oostduitse communistische leider voorts een gesprek plaats van bonds- Walter Ulbricht verklaard in een vraag- president Heuss met de Russische am- gesprek met de ..New York Times", dat bassadeur Smirnof die ook met de gisteren is gepubliceerd. Maar hij ge loofde niet dat het zover zou komen Hij dacht, dat de Westelijke geallieerden met Oost-Duitsland zouden onderhan delen over hun recht op toegang tot West-Berlijn Als ik het me juist her inner. zo zei hij. heeft minister Dulles gezegd, dat zii'ke onderhandelingen mo gelijk zouden zijn.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1