Leiderdorps „Hart en Stem" gaf reprise van Haydns Scliöpfung Raad van Leiderdorp besloot tot invoering rioolbelasting Voorlopig geen pocketbooks in kruideniers- en sigarenwinkels Voorlopige nabetaling aan de veehouders op melkprijsgarantie ZATERDAG 29 NOVEMBER 1958 Met grote discipline van taak gekweten Vier jaar geleden heeft het kerkkoor „Hart en Stem" van Leiderdorp zich aan een groot oratorium gewaagd: Haydns „SchÖfung". Dit geschiedde samen met het Scheveningse koor „Prinses Juliana". Dit samengaan is klaarblijkelijk als een prettige ervaring bijgebleven, want het werd herhaald voor de verklanking van Handels „Messias", onder bewind van de Leidse dirigente Truus Massaar- Van Driel. De eeuwige wederkeer van dit oratorium en de diepe verankering in de zingende gemoederen, zodat het daarin rusten kan als een heel groot volkslied, dat van geslacht tot geslacht wordt overgedragen dit moet allemaal enige geheime krachten tot grondslag hebben. Het bevredigt ons niet hier alleen maar conven tionaliteit te willen zien. Toen 216 jaar geleden bij de eerste uitvoering in Dublin een voorname Lon- denaar Handel meedeelde, dat het ora torium hem zoveel plezier had gedaan, antwoordde de eerlijke ongelikte beer, die Handel was, dat hij het tegendeel be doeld had, hij wilde dat dit werk zijn omgeving tot een „beter mens"zijn inspi reren zou. Hij had er reden voor en gaf zelf een onverbeterlijk voorbeeld. Zijn „Messiah" mocht alleen dienen voor lief dadigheid. Deze buitenkerkelijke gelovi ge, wiens leven een grandiose strijd te gen de wanhoop is geweest, wist dat van geloof, hoop en liefde de liefde als. de meeste geldt. Is dit een dier geheimen? De dirigente hebben we bewonderd. Niet dat haar directie-capaciteiten of het klankschoon van haar koristenappa raat uitzonderlijk zouden zijn. Dat is niet zo. Bewondering hadden we voor haar energie en voor het doorzettingsvermo gen, wetend dat een duur solistenkwar- tet niet tot haar beschikking kon staan, waardoor men zo gemakkelijk een uit voering redt. Hoofdzaak was, dat haar koren in deze „Messias"-partijen kon den ingroeien en met een kapitale disci pline hebben zij zich van deze taak ge kweten. Eigenlijk met iets teveel klank uitbundigheid, met name in de de sopra nen overstemmende gedecideerde teno- rengroep. In dit koor moet voldoening geweest zijn na vaststelling, dat het hele raderwerk van fugerende inzetten en in- eengrijpende stemmen in volmaakte orde heeft gefunctioneerd. Ook het Rotterdams Kamerorkest viel niet tegen. Het orkest heeft de dirigente een sympathieke samenwerking aange boden. In het „Halleluja" zonk echter de schal van de ene aanwezige trompet, om zoomd door een omvangrijk koor en pre cies in het midden van de kerkruimte, in het niet. Onder het publiek (de Herv. Kerk was stampvol) luisterde één heer staande naar dit koorfragment: in En geland is dit een nationale gewoonte De solisten vormden een typisch ge legenheids-kwartet. De sopraan, Fietje Dekker, bleek niet podiumrijp. Haar zin gen mist substantie. Er is wel intelli gentie, maar niet genoeg natuurgift om het muzikantesk te realiseren. De stem voering is erg ongelijkmatig. Coloratu ren worden vocalises met galmende uit- schietertjes. Gaandeweg kwam er wel wat meer beheersing over de stemmid- delen. Onbevredigend was ook de tenor v. d. Elshoudt, die geheel uit de zangroutine geraakt schijnt, maar door de vele cou pures kwam hij nauwelijks aan bod. Aan de bas Piet Böhm had de diri gente en zelfs ook het orkest daarentegen een waardevolle en buitengewoon be trouwbare steun. De stem is niet bui tenissig fraai van toon, maar deze zan ger heeft zo'n doorwrocht begrip van alles waar het in feite om gaat. De alt Nina Wind, was eveneens goedgekozen. Met haar zuiver gestemd en nobel ge schoold orgaan voegt zij aan haar tek sten en onberispelijke notenbeelden een warm leven toe. STADSNIEUWS Zwitserse schoonheid in volle glorie! Zwitserland blijft het toeristenland bij uitnemendheid Tot die conclusie ztfn wij gisteravond gekomen tijdens de door het Zwitsers Verkeersbureau in de foyer der Stads gehoorzaal georganiseerde Zwitserland- avond, in samenwerking met het reis- en passagebureau Lissone-Lindeman. Na c,en korte inleiding van de heer Koch, kwam de première van een vijftal inte ressante kleurenfilms over Zwitserland aan de orde, waarbij de propagandachef van het Zwitsers Verkeersbureau, de heer Tymstra toelichtingen gaf. Hij voerde ons eerst door Zwitserland, het land der blauwe meren: het meer van Genève, dat van Zürich, Thun en het Vierwoudstedenmeer. Hierop volgde een prachtige rit per postauto van Lu gano over de Majolapas naar St. Moritz, een tocht, die wij indertijd ook persoon lijk maakten en die ons onvergetelijk door haar schoonheid zal blijven. Buitengewoon interessant was de ver filming van de bestijging van de 4275 meter hoge Finsteraahorn: een viertal uit Rome komende bergbeklimmers volgden wij voet voor voet op hun bui tengewoon moeilijke tocht. Een der mooiste films uit de bergen, die wij ooit zagen! Na de pauze waren de Zwitserse wa tervallen en de wintersport in Davos aan de beurt. Ook hiervan hebben de talrijke aanwezigen intens genoten. Deze avond is Zwitserland weer eens in zijn volle glorie voor ons opengegaan. Het was, alsof wij plotseling in het land, dat wij zo goed kennen en liefhebben, waren overgeplaatst. Vele bekende plekjes trokken in een veelheid van prachtige kleuren aan ons voorbij. Een betere propaganda voor de unieke schoonheid van het land van Wilhelm Teil kon men zich nauwelijks denken. Zwitserland heeft reeds miljoenen vreemdelingen getrokken, het zal dit in de toekomst zeker nog in versterkte mate blijven doen. Wie dit land een maal heeft bezocht, draagt het voor goed in zijn hart mee! BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Sandra Jacqueline, dr van H. J. van Hattum en E. van Leeuwen, Cornelis, zn van I. Stouten en S. Montanje, Johannes Clemens, zn van H. J. M. de Mol en C. A. Overmars. Martin zn van A. Spaanderman en D. Noppe, Carl Alan, zn van D. J. M. van der Weijden en G. H. Thieme, Neli, dr van J. Griffioen en J. Vogelaar, Catharina Wilhelmina Maria, dr van P. A. A. Spijkers en J. J. Krol, Willem Gerrit, zn van A. Schinkelshoek en S. van der Kuij, Govert Jan, zn van F. P. T. H. Holtzer en AM. do Hoop, Theodora Nicole Marie Louise, dr van F. J. J. Meuwese en E. L Schafer. ONDERTROUWD J. W. Veefkind en H. E. Verkuijlen. A. P. vand en Berge en J. E. M. Kreukniet, J. W. Visser en W. M. Kantebeen, P. H. van der Klugt en A. C. J. van Rijn, J. G. van Oosten en B. E. Claproth, C Hunders- marck en C. van der Linden, J. van der Lelie en G. van Sc.hoonderwoerd den Beze mer, P. Boot en S. A. M. Vermeulen, H Serlier en A. J. E. Koomen, J. A. Wolf en P. van der Klaauw, J. C. Vlaardingerbroek en J. A. Hoogendoorn. H. C. van Haastregt en J. M. T. Hensing, H. A. Stuifzand en P. M C. J. Peijnenborg. H. W. J Jansen en J. H. van der Meulen, J. Heemskerk en J. Sierat, A. A. de Zeeuw en M. G. T van Dijk, J. C. Nieuwenhuizen en A. A. van Houwelingen, J. F. Schieck en M. 1 Dam, W. H. de Roos en S. Bronmeijor, W. I. M. van Dam en W. C. M. Padberg. GETROUWD T. Beugeling en H. M. E. de Jonge OVERLEDEN M. F. Blok, 2 maanden, zoon, B. Greven- stuk, 56 jaar, man, A. Wallaart, 79 jaar. echtgenote van M. van der Linden. Afscheid aan het Rembrandt-lyceum VAN DE HEREN PROF. DR. E. W. SCHALLENBERG EN S. J. KOOPMANS In de traditionele, jaarlijkse gezellige bijeenkomst van docenten en oud leraren van het Rembrandt-lyceum met him dames is gisteravond tevens af scheid genomen van.de heren prof. dr. E. W. Schallenberg en S. J. Koopmans, resp. leraar in de Nederlandse taal en letterkunde en geschiedenis en in de lichamelijke opvoeding, die beiden we gens het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd deze school gaan verlaten. De heer Koopmans was ge durende ruim 32 jaar, de heer Schal lenberg ongeveer 17 jaar aan het Lyceum, voorheen de Gem. HBS ver bonden. In de loop van de avond hebben ver schillende sprekers getuigd van hun grote waardering voor het werk en de persoon van de scheidenden. Allereerst deed zulks de rector, dr. J. D. A. Boks, die ook met dankbaarheid gewaagde van de prettige onderlinge verstandhouding. In gelijke geest spraken achtereen volgens de oud-leraar, de heer B. M. Noach, en de collega's, de heren C. J. Kloots en W. P. Leenen. Hun hartelijke woorden gingen ver gezeld van de aanbieding van geschen ken. De scheidende docenten spraken aan het slot van de avond hun grote erken telijkheid uit voor de ondervonden vriendschap en collegialiteit. Montessorischool zocht het in veel variaties De Montessorischool aan de Rijnsbur- gersingel, welke gisteren in het gymnas tieklokaal van de school een zeer druk bezochte ouderavond hield, zocht het ditmaal in veel variatie, waarin vooral de leerlingen een groot aandeel hadden. Na een inleidend woord van het hoofd der school, de heer T. H. Bronner,, spe ciaal gericht tot de genodigden, o.w. de gemeentelijke inspecteur van het onder wijs, de heer B Swanenburg, volgde in vlot tempo het geheel door de leerlingen samengestelde programma. Groep III verzorgde een alleraardigste opvoering van het schetsje „De belevenissen in een bakkerswinkel op Sinterklaasavond". In de pauze werden de ouders in de gelegenheid gesteld de vorderingen van hun kinderen in ogenschouw te nemen. De Sinterklaasversiering, door de leerlingen van de vijfde groep vervaar digd, had ieders bewondering. Na de pauze kwam de revue „Van de hak op de tak", ontworpen en ten tonele ge bracht door leerlingen van groep VI. Hier was het medium televisie en radio alles wat de klok sloeg. In allerlei toon aarden werd het bezit van zo'n toestel op kostelijke wijze naar voren gebracht middels de steeds weer terugkerende verkoper en aspirantkoper Daverend applaus was steeds weer de beloning voor de vele grappige en kleurige to nelen. In het bijzonder waren de och tendgymnastiek, de modeshow en de televisie-visite, van zeer" goed gehalte. Het hoofd der school, die de leiding had, en de oudercommissie, kunnen met grote voldoening op deze avond terug zien. LEIDS ACADEMISCH KUNSTCENTRUM Ter gelegenheid van de dies der Uni versiteit zal het L.A.K. een tentoonstel ling organiseren. De expositie wordt ge houden van 2 tot en met 25 februari 1959 in het Academisch Historisch Mu seum, Rapenburg 73. Het ligt in de bedoeling werken op het gebied der beeldende kunst in de ruimste zin (waaronder dus ook vallen kunstnijverheid, fotografische werken, keramiek en weefkunst), te exposeren, niet alleen gemaakt door studenten, maar ook door hoogleraren en leden van de wetenschappelijke staf. ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd voor het kand.examen Franse taal- en letterkunde mej. H. H. van Boven, mej. E. G. Hessing en mej. M. Tans, allen te Den Haag. Medische Dienst Dokter Meissner, telef. Oegstgeest no. 21916. Voorschoten Dokter Th. v. Schaik, Juliana van Stolberglaan 62. Wijkver pleegster: Gezondheidscentrum, telef. no. 2177. Warmond Dokter Walenkamp, tel. no. 220. Wassenaar Dokter A. F. F. Janse, Kerkstraat 42, tel. 3005 (Noord) en dok ter K. T. de Wit. Jonkerlaan 83. telef. no. 2460 (Zuid). Apotheek: Wassenaarse Apotheek, Schouwweg 32, tel. 2402 (tot zaterdag 5 dec.). Leiderdorp Dokter G. A. de Bruyne, Hoofdstraat no. 8, tel. 22208. Lezers schrijven Fietsen op de markt Wy, Leidenaars, genieten samen met omliggende gemeenten, iedere week van de prettige en sfeervolle marktkramen op woensdag en zaterdag. Maar toch bestaat er een hinderpaal, namelijk het medevoeren van fietsen c.q. bromfietsen. Bestaat er geen verordening, welke dit euvel kan verhelpen, daar zeer vele mensen er last van ondervinden. Vooral de dames met haar nylonkousen en be schadigingen der kinderwagens. Het is momenteel veel te druk op de markt om dit toe te laten. Er zijn niet ver van de' markt meerdere rijwielstallingen. Laat een ieder geen last aan anderen ver oorzaken. Met dank voor de plaatsing, Hoogachtend, Abonnee J. D. Geveilde percelen Ten overstaan van notaris W. S. Jongsma te Leiden. Huis en erf Oude Singel 2a, in bod: f. 9.500.koopster: mevr. E. J. M. van Haasteren, te Leiden, q.q. voor f. 11.000. Pakhuizen met bovenwoningen Kruis straat 12 en 14, tezamen na afmijnin gen in bod: f. 6.900.koper J. Marks, te Leiden, q.q. voor f. 7.090.—. De percelen Groenesteeg 88/88a en Waardgracht 136, resp. in bod: f. 5.100.- en f. 1.420.-, zijn uit de hand verkocht. Ten overstaan van notaris A. H. Doyer, te Leiden: De percelen Oranjestraat 1, 3 en 5, resp. in bod: f. 1.700.—, f. 1.860.— en f. 2.275.zijn uit de hand verkocht. LEIDERDORP In de uitslagen van de Gymnas tiekvereniging c,„Sparta" is een fout ge slopen. Het bestuur vergat bij de meisjes van 14 en 15 jaar de eerste prijswinnares op te geven. De uitslag luidt dus: 1. Janny de Roode, 2. Gerda de Boer, 3. Rie de Haas en 4. Ada de Koning. FEESTELIJKE OUDERAVOND KONINGIN JULIANASCHOOL Gisteren werd de feestelijke ouder avond van de Juhanaschool gehouden. Deze maal droeg hij een zeer speciaal karakter daar de kinderen uit alle klas sen hun medewerking verleenden. Om kwart voor acht opende het hoofd van de school, de heer Blankenstein de zeer goed bezochte avond, waarna de voor zitter van de oudercommissie de heer Ginjaar de aanwezigen welkom heette. Er begon toen een vlot verlopend en leuk gespeeld programma, waarin de jongens en meisjes zich van hun beste zijde lieten zien. Het tweede gedeelte van het pro gramma begon met een dankwoord aan de kortgeleden afgetreden voorzitter van de oudercommissie, de heer Nieuwland, en een van de meest actieve medewer kers tot het slagen van de avond, de heer Van Kleef. Ook het tweede ge deelte van het programma oogstte veel bijval. De avond werd besloten met een komische finale van de leerkrachten. Jammer was, dat het Van der Werf park niet, zoals andere jaren, meedeelde in het spel van het licht tijdens de Leidse lichtweek. De lichtornamenten van Steenschuur en Van der Werfpark hadden een (overigens uitstekende) plaats ge vonden bij de Zoeterwoudsesingel, maar dat betekende duisternis voor Van der Werf. Om de goede burgervader van eeuwen her toch niet helemaal alleen te laten deze eerste avond van de lichtiveek, had de BB het standbeeld uitgezocht. als doelwit voor een spuitoefening. Een beeld van de zondvloed, die Van der Werf gisteravond in het donker over zich heen moest laten gaan. (Foto L.D./Van Vliet) VOORSCHOTEN BURGERLIJKE STAND Geboren: Alfred L .Ch. zn van A. L. Melai en A. E. de Moor, Fransciscus Ch., zn van G. H. Sljbers en D. M. Voss, Jim Ch. Ch., zn van F. Ch. Visser en A. van Hofwegen, Margruite A. D., dr. van F. K. J. Spijk en J. D. W. Krikke, Gijsbert J.. zn van J. O. Bender en M. A. Eggermont. Overleden: H. Bakker, 63 Jaar, echtge noot van J. M. van Hunt. WARMOND Tafeltennisvereniging „Steeds Vooruit" De afgelopen week werden 3 wedstrij den gespeeld. Steeds Vooruit I (heren) verloor met 28 van CET I uit Den Haag, het eerste damesteam verloor met 1—9 van PTT I uit Leiden, het tweede herenteam toehaalde een 64 overwin ning op Meerburg I. Huiseigenaren en huurders betalen samen O Ook ditmaal heeft de raad van Leiderdorp weer zeer lang verga derd. De hoofdmoot van de vergadering was wel de invoering van de rioolbelasting, een voorstel, dat op de vorige vergadering verworpen was. Toen wilde de raad de invoering van een wegen- en rioolbelas ting niet vaststellen, op grond van het feit, dat de raad het niet billijk achtte, dat de in te voeren rioolbelasting zou moeten worden betaald door de huiseigenaren, omdat doorberekening in de huishuur niet mogelijk is. Deze belasting zal f 24.per perceel bedragen. B. en W. kwamen nu met een voorstel, een compromis, waarbij de huiseigenaren f 15.— zouden betalen en de bewoners f9. Verschillende sprekers voerden het goedgekeurd alsmede de aanvraag om woord, tweemaal werd er gestemd en de vergadering werd een kwartier ge schorst. De heer Boot (AR) handhaafde zijn standpunt, dat deze belasting voor re kening van de huurder is. De heren Nievaart en Andrik (PvdA) steunden het voorstel van B. en W. om deze be lasting te verhalen op de eigenaar; ook de KVP-fractie sloot zich hierbij aan. De motivering, dat deze belasting niet in de huur zou kunnen worden doorbe rekend, meende de heer Andrik onjuist, omdat art. 4 van de huurwet zegt, dat de minister de huurprijs van een ge bouwd onroerend goed bij een met re denen omkleed besluit nader kan vast stellen. De voorzitter, burgemeester Van Die- peningen beantwoordde de verschillende sprekers en stelde de zaak zo, dat een dergelijke belasting door de huiseigena ren betaald behoort te worden, want zij hoort onlosmakelijk bij het huis. De mogelijkheid is aanwezig, dat er op dit terrein (huurverhoging) binnen afzienbare tijd iets te verwachten is. Het voorstel werd met 6 tegen 5 stem men verworpen; dus geen betaling door de huiseigenaren. Vóór stemden de heren Andrik en Nievaart (PvdA), Kleiss en Broxterman (KVP) en Meerburg (AR wethouder). Tegen stemden mevr. Seret en de heer Lolling (Gemeentebelang), Veldhuyzen er, De Graaf (CH) en Los en Boot (AR). Het compromis d.w.z. betaling gedeel telijk door de huiseigenaren, gedeeltelijk door de bewoners in verhouding van 5 3 naar kadastrale huurwaarde werd met 6 tegen 5 stemmen aangenomen. Zij die bij het vorige voorstel tegen waren, waren nu vóór en omgekeerd. Bij de ingekomen stukken was o.a. de goedkeuring van G.S. inzake de aankoop van de toekomstige ambtswoning „Rijn- wilg" aan de Hoofdstraat. De schooljeugd zal tandverzorging krijgen volgens dentalcarsystem. Voor het gemeentepersoneel zal een studiekostentoelageregeling in het leven worden geroepen. GRONDVERKOOP De raad besloot tot verkoop van bouw grond aan de heer C. J. C. van Tart wijk', makelaar-taxateur te 's-Gravenha- ge voor f. 199.500, voor te bouwen 25 éénsgezinswoningen, 7 winkels met daar boven 14 woningen en 2 winkels, met daarboven 10 woningen. Op de vraag van mevr. Seret, of de plaatselijke middenstand nog voorrang zal hebben bij deze winkels, antwoordde de voorzitter, dat B en W deze wens wel naar voren willen brengen. De aanvra gen van het bestuur der Chr. Nat. School om medewerking bij de uitbrei ding met een gymnastieklokaal werden leermiddelen voor handenarbeid, een schoolradio en een schrijfmachine. De Chr. ULO zal een elektrische vloerwrjj- ver ontvan'gen. De ijsvereniging „IJssport" zal het terrein langs de Mauritssinged kunnen huren voor f. 150 met de bemerking, dat de kosten voor verlichting en het even tueel plaatsen van gebouwtjes, die na afloop van het seizoen weer moeten weggenomen worden voor rekening van de ijsvereniging zullen zijn. De prijzen voor de paspoorten zullen worden ver laagd. daar die, in verhouding met an dere gemeenten aan de zeer hoge kant waren. Bij de vaststelling van de „pre- cario- en retributie-verordening vroeg de heer Kleiss, om ontheffing voor an tennes, die minder dan 25 cm. buiten de huizen uitsteken. Dit werd aanvaard. De jaarwedde van de wethouders zal met 20% worden verhoogd en wordt bepaald op f. 1680 per jaar. Bij de vorige raadsvergadering was besloten aan de heer N. Mol alhier, ond te verkopen, gelegen langs de Mauri'tssingel voor f. 85.000. Daar de heer Mol het niet nodig vond zich aan de gedane afspraak te houden, betref fende het type woningen, dat daar ge bouwd zou moeten worden, en hij zich teruggetrokken heeft, stellen B. en W. de raad voor deze grond alsnog te verkopen aan de firma Joh. Noorlander en Zonen, te Leiden. Aldus wordt be sloten.. De rondvraag leverde niets bij zonders op. Alle overige door ons reeds gepubliceerde voorstellen werden aan vaard. Vestigingsbeschikking afgekondigd Protesttelegram aan de staatssecretaris De staatssecretaris van Economische Zaken heeft in overeen stemming met zijn ambtgenoot van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen met ingang van vandaag de verkoop van pocketbooks in kruidenierszaken en sigarenwinkels verboden. Immers, uit een in de Staatscourant gepubliceerde vestigingsbeschikking boekverkopers- bedrijf blijkt, dat het verboden is een boekverkopersbedrijf te gaan uitoefenen zonder vergunning van de S.E.R. Een dergelijk besluit werd afgekon-gen, dat het bestuur van de Nederland se Boekverkopersbond in deze zomer enig voorafgaand overleg met de beide organisaties is opgetreden. Het boek als goed van geestelijke waarde eist hier een gezamenlijk optreden van de b« het boek betrokken organisaties. Niet plotseling digd op verzoek van de Nederlandse Boekverkopersbond en de Ned. Kath. Boekverkopersbond. De beschikking is echter niet van toepassing op onderne mingen, waarin vóór deze datum reeds bedrijfsmatig boeken worden verkocht. Een vergunning van de SER is evenmin vereist voor verkoop van boeken in kleinhandelsbedrijven, voorzover de in houd van de boeken verband houdt met de andere te verkopen waren. Naar ons verzekerd werd, betekent de afkondiging van deze beschikking echter geen stellingnemen van het departement in de vraag of er buiten de gewone boekhandel boeken moeten kunnen wor den verkocht. Maar deze beschikking moest worden afgekondigd, anders zou iedereen, die nu pocketbooks zou gaan verkopen, historische rechten hebben gekregen op grond van de vestigings wet bedrijven. Het valt echter wel te voorzien, dat de SER toestemming zal geven eventuele voorraden uit te verko pen. De nu afgekondigde beschikking is echter van voorlopige aard. Met spoed zal worden nagegaan hoever in deze het vestigingsbesluit zal moeten gaan. Dit zal van onderhandelingen en besprekin gen afhangen. Protest De besturen van de Vereeniging ter Bevordering van de Beiangen des Boek handels en van de Kon. Ned. Uitge versbond hebben aan de staatssecretaris van Economische Zaken een telegram gezonden, waarin zij hun ernstige ont stemming uitspreken over de wijze, waarop de beschikking tot stand is ge komen. Zij protesteren er met klem te- Hevige ontploffing op motortreiler „Medan" In de machinekamer van de IJmui- dense motortreiler „Medan" IJM 57, heeft zich op de visgronden in de noor delijke Noordzee een hevige ontploffing voorgedaan Een gedeelte van de pijp leiding is uit elkaar geslagen. Niemand werd gewond, maar het schip'kwam stil te liggen. De „Medan". die eigendom is van de N.V. Visserijmaatschappij Medan-Bata- via te Umuiden wordt naar IJmuiden gesleept door de treiler „Toronto" wordt daar vanmiddag verwacht. De bonden, op wier verzoek de be schikking is afgekondigd, stellen zich op het standpunt, dat de door de kruide niers en sigarenwinkeliers voorgenomen verkoop van pocketbooks, een plotselin ge en belangrijke wijziging in het dis tributiepatroon van het pocketbook en van het gewone boek zou brengen. De gevolgen van een dergelijke wijziging zouden ongetwijfeld verstrekkend zijn. Daarom diende, volgens deze bonden, een plotselinge verandering in de be staande toestand voorkomen te worden. Nu kan overleg tussen alle betrokkenen plaats hebben zonder dat dit overleg kan worden doorkruist door eigenmach tig optreden van bepaalde groeperingen. Derhalve werd om de beschikking ver zocht. De staatssecretaris zag reden om dit verzoek te weigeren. Geen overeenstemming over compensatie INZAKE HOGERE A.O.W.-PREMIE. (Van onze Haagse correspondent) In de Stichting van de Arbeid is nog geen overeenstemming bereikt over de kwestie of er een compensatie gegeven moet worden aan diegenen, die na 1 januari een hogere premie voor de Alge mene Ouderdomsverzekering moeten gaan betalen. De Rijksbemiddelaars had den hierover advies gevraagd aan de Stichting. Tweeeneenhalve cent per kg. over alle in melkprijsjaar '57—'58 geleverde melk De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, dr. A. Vondeling, heeft besloteu aan melkveehouders een voorlopige nabetaling op de melkprijsgarantie 1957-'58 uit te keren ten bedrage van 2l/2 cent per kg. melk over de gedurende het melkprijsjaar 1957- 58 geleverde hoeveelheid. Met deze beslissing is de minister op- slagen van de melkprijsgarantie 1957 nieuw tegemoet gekomen aan een ook '58. die betrekking heeft op een hoe van de zi de van het landbouwschap veelheid van 5.18 miljard kg. melk iïïuïfS' V\g W6£S 0111 Z? tjïdif Reeds was uit dien hoo"e een bedrag mogelijk af te tekenen. De regering had van 4 cent per kg. melk uitgekeerd, al zoals men weet een aanvang gemaakt met betaling van een uitke- Het Produktschap voor Zuivel zal ring op de nog definitief te bepalen toe- de uitbetaling van de ZV-> cent zo rege- WASSENAAR BURGERLIJKE STAND Geboren: Elizabeth J. M., dr van C J van der Geest en W. C. van der Geest. Nlcolaas M. J.. zn van N. M. Noordover en C. A. E. Altorf. Adriana J., dr van A. de Rooij en T. H. E. Hollaman, Cornelis B. M„ dr van W. C. J. van Vliet en A. A M. van Steen. Ondertrouwd: L. G. Oosterling en E. de Vroedt. Getrouwd: A. J. D. Steenstra Toussaint en V A. Davis, G. Scholten en C. A de Graaf, J. G. de Winter en B. C. M. Ange- yafen, C. G. Wagenaar en M. r. Schroder, W. H. Kam en C A. van Leyden. Overleden: A. van den Bosch, 49 jaar, J G. M. van der Zalm, 59 Jaar. H. J. H. Harnas. 80 jaar, H. Schullenburg, 51 jaar! J. G. Flegel, 67 Jaar. B J KERSTNACHTDIENST UIT DORPSKERK VIA RADIO Op verzoek van de N.C.R.V. zal in de kerstnacht van 12—1 uur in de Dorps kerk een nachtdienst worden gehouden, die per radio zal worden uitgezonden. In deze dienst zullen dr. H. j. Honders en ds. H. Beker voorgaan, terwijl het kerkkoor medewerking verleent. len dat de zuivelfabrieken aan het einde van de eerste week van decem ber a.s. over de gelden der doorbeta ling aan de veehouders kunnen be schikken. Deze voorlopige nabetaling wordt nog gevolgd door een slotuitkering, die uiteraard met inachtneming van de reeds verleende voorschotten wordt bepaald als de gemiddelde opbrengst van de melk bekend zal zijn.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 9