Waterman's Inauguratie prof. mr. H. Drion als Leids hoogleraar burgerlijk recht FIL Christelijk B.L.O. richt in Leiden een oudervereniging op Oratie over aansprakelijkheid voor fouten van anderen TANDPASTA IVOROIa Doel o.a. oprichting tehuis alleenstaande gehandicapten Opvolger prof. mr. E. M. Meijers ZATERDAG 29 NOVEMBER 1958 Waterman's ^CrwvJLaM/t_ |pe^t5 „Aansprakelijkheid voor andermans fouten in verband met de inhoud der verplichtingen" was het onderwerp van de oratie waar- mede gistermiddag prof. mr. H. Drion het ambt van gewoon hoog leraar in het burgerlijk recht aan de Leidse Universiteit aanvaardde als een der opvolgers van wijlen prof. mr. E. M. Meijers. Uitgaande van een recente belangrijk principieel arrest van de Hoge Raad over het karakter van de aansprakelijkheid voor andermans fouten, zoals deze is neergelegd in art. 1403 lid 3 van het Burgerlijk Wetboek besprak prof. Drion in deze rede de verspreid vastgelegde wettelijke bepalingen omtrent dit complex van vraagstukken en de uitleg die daaraan moet worden gegeven. Vorige week aanvaardde prof. Haardt als een andere opvolger van prof. Meijers zijn ambt. Geen soepele materie der verbintenis Prof. Drion stelde vast, dat de cen trale plaats, welke het begrip verbintenis in ons recht inneemt, niet zijn recht vaardiging kan vinden in het beperkte belang van het onderscheid tussen de verplichtingen, die geen verbintenis op leveren en die welke dit wel doen. Dit min of meer formele onderscheid, waar op de systematiek van ons Burgerlijk Wetboek is gebaseerd, heeft het veel be langrijker onderscheid, gelegen in de verschillende inhoud der verplichtingen, teveel overschaduwd. Doen en nalaten Voor de aansprakelijkheid voor an dermans fouten is vooral van belang de tegenstelling tussen verplichtingen om te doen en die om niet te doen. Bij de verplichtingen om te doen, ook al zijn zij niet contractueel, zal de aansprakelijkheid veelal niet worden weggenomen, doordat men de uitvoering van de verplichte handeling overlaat aan een ander, althans niet wanneer men die handeling zelf had kunnen verrichten. Verplichtingen om niet te doen zijn altijd persoonlijk, in de zin dat zij slechts door degeen op wie een verplichting van deze aard rust, kan worden nagekomen, Men kan ten aanzien daarvan niet spreken van aan sprakelijkheid voor de fouten van an deren. De mogelijkheid mag voorts niet wor den uitgesloteen, dat in bepaalde ge vallen ook een buitencontractuele rechts plicht door zijn aard en formulering meebrengt, dat degeen die daardoor ver plicht is, moet instaan voor het nako men van die verplichting door personen, die tot zijn onderneming behoren in die zin, dat een overtreding door die per sonen als een eigen onrechtmatige daad van de ondernemer wordt beschouwd. Te centrale plaats Prof. Drion wees er nadrukkelijk op, dat zijn bezwaren tegen de centrale Prof. dr. J. Drion (links) wenst zijn broer, prof. dr. H. Drion, en diens echtgenote geluk na afloop van de oratie. (Foto L.D./Vam. Vliet) plaats van de verbintenis in ons Bur gerlijk Wetboek niet wilden zeggen, dat hij er een voorstander van zou zijn, aan het verbintenissenrecht niet langer zijn traditionele plaats toe te kennen in de systematiek van het burgerlijk recht. De codificator van het recht werkt nu eenmaal niet met een materie, die zó soepel is, dat dit mogelijk zou zijn. Hij kan zich niet zonder meer losmaken van de historisch gegeven lijnen van het recht. Na de oratie, die met de gebruikelijke toespraken werd besloten, vond een zeer drukke receptie plaats in de ontvangst zaal van de Academie. VAN DEZE WEEK: „Ik was aan hem verslaafd" Schandelijke chantage LIDO De film „Ik was aan hem verslaafd" (Ich war ihm horig) is ver vaardigd naar een ware geschiedenis, die zich indertijd in Duitsland heeft afge speeld. Daar werd een gefortuneerde eigena resse van een fabriek het slachtoffer van een cynische oplichter. Een man, uiterlijk beschikkend over alle kenmer ken van de „grand-seigneur", moreel echter een afzichtelijk sujet. Door een samenloop van omstandigheden maakt hij de vrouw wijs, dat zij een jongen overreden en gedood heeft. Alles schijnt daarop inderdaad te wijzen. Hij dringt zich in haar gunst, wat te gemakke lijker is, omdat de charmante, nog jeugdige Frau Klinger, weduwe is en zich eenzaam voelt. Met behulp van een pseudo-commissa- ris van politie geeft hij zich over aan de schandelijkste en wreedste chantage, eindigend met de to'tale verarming en ondergang van de vrouw, die met hem naar het Oosten gevlucht is, terwijl de man met haar geld de grote meneer uit- „Al dertig jaar" „Wij hebben al een jaar of der- tig op alle mogelijke gebieden, die in het begin niet veel met recht i te maken hadden, zeer nauw met elkander samengewerkt," aldus prof. mr. H. Drion in zijn toespraken tot besluit van zijn oratie, zich J richtend tot zijn mede-senaatslid, J de hoogleraar voor burgerlijk recht i en internationaal privaatrecht, prof. dr. J. Drionzijn broer. „Ik geloof niet dat één van ons beiden zich zorgen maakt over de samenwerking voor de komende vijfentwintig jaar." Slechts met deze worden en één korte opmerking tot prof. Lemaire J werd bij deze oratie aandacht ge- i vestigd op het unieke feit, dat twee J broers in dezelfde faculteit thans J hoogleraar zijn aan de Leidse Uni versiteit. Advertentie DE BESTE en niet duur.Tubs 95-70-45 ct hangt en zich met allerlei duistere za ken, speciaal vrouwenhandel, bezighoudt. De vrouw heeft hem lief en omdat hij steeds zó weet voor te stellen, dat hij haar uit handen van de politie weet te houden en zij hem bovendien gelooft, raakt zij aan de rand van de afgrond. Deze schandelijke, ja afschuwelijke gang van zaken wordt tenslotte aan het licht gebracht door een van Frau Klin- gers vrienden. Dank zij diens speurzin, wordt haar armzalige verblijfplaats ont dekt. En haar chanteur gearresteerd. Een tuchthuisstraf van vijf jaar wordt zijn verdiende beloning. Alles nog juist bijtijds om de voor een volledige krach staande fabriek van Frau Klinger voor een failliet te behoeden. De hoofdrollen in deze boeiende film worden gespeeld door Barbara Rütting en Carlos Thompson: de eerste als wil loos slachtoffer, de tweede als de ge wetenloze, die de vrouw in een hel van ellende voert. Een met onvoorstelbaar raffinement in elkaar gezette reeks van gebeurtenissen, veroorzaakt door een man, wiens ongelofelijke sluwheid even redig was aan zijn totaal gebrek aan geweten. Zij moge als waarschuwing voor an deren gelden! Bakvissen-pub er teit Lawaai om leraar TRIANON Twee dweepzieke jonge dames, leerlingen van een muziek- en dansschool in Wenen, zijn verliefd op haar muziekleraar. Zij staan niet alleen, bijna alle vrouwelijke studenten hebben haar hart aan deze goed uitziende char meur verpand. Maar het verschil tussen dit tweetal en de rest is, dat deze jon gedames er niet in slagen het nuchter verstand ook een woordje te laten mee spreken, hetgeen de anderen kennelijk wel gelukt. Tenminste, die blijven zich niet vergapen aan deze over het paard getilde, pedante en volkomen egocen trisch denkende zanger (een voortreffe lijke rol van Jean Marais). Maar deze twee bakvissen zijn bereid zich geheel en al aan hem te geven voor een enkel goed woord, een achteloze liefkozing. Voor hem is dat echter allemaal maar spel. Een tijdpassering. Zijn gedachten en gevoelens gaan op de eerste plaats uit naar zichzelf en daarna naar zijn gewezen echtgenote. Het tweetal be merkt het niet eens! Zij vechten voor zijn gunsten. Ieder op haar manier. De een met de overmaat aan uiterlijke charmes, die zij ter beschikking heeft, de ander met de stille, maar totale over gave, die zij kan opbrengen. De brute egoïst profiteert van de meisjes naar het uitkomt, maar als zijn vrouw bij hem terugkomt, gunt hij haar geen en- Wacht bij gehandicapte kind betrokken Philadelphiadient elkander door de liefde De schoonheid van het graafschap Yorkshire BIJEENKOMST GENOOTSCHAP NEDERLAND—ENGELAND De afd. Leiden van het Genootschap NederlandEngeland hield gisteravond een bijeenkomst in „De Doelen". Was de V erkeersonge vallen in Leiden Hetgeen in vele perioden niet het ge val is geweest, heeft zich in de periode van 21 t.e.m. 27 november voorgedaan: het aantal verkeersongevallen in de Sleutelstad vertoonde een verheugende teruggang en ligt maar(!) even boven de dertig. Waren het er bij de voor laatste telling nog 43, nu zijn dit er 31. Ook het aantal aanrijdingen, dat licha melijk letsel tengevolge had, is bedui dend gedaald. Dit zijn er over deze periode slechts vijf (voorgaande opgave 10). Het totaal aantal verkeersongeval len, dat dit jaar in Leiden plaats vond, is thans gestegen tot 1833. opkomst ditmaal niet al te groot de ge zelligheid liet weinig 'te wensen over. Als gast was aanwezig Rev. C. T. Teape Fu- gard, die aan de hand van een aanbal fraai gekleurde lichtbeelden een praatje hield over de schoonheid van en het leven in Yorkshire, het grootste graaf schap in Engeland. Men kreeg op deze avond o,m. een indruk van de uitge strektheid der vruchtbare vlakten, waai de landbouw even intensief wordt uitge oefend als de veeteelt (schapen!) in het heuvelland. Vanzelfsprekend werd ook de kuststreek in beeld gebracht. Visserij en toerisme zijn daar kennelijk de voor naamste bronnen van welvaart. Dat Yorkshire rijk is aan oude abdijen bleek eveneens Er werden tenminste heel wat plaatjes geprojecteerd. Zeer fraai waren vooral de in de winter genomen foto's. Ook de kleurenpracht van de herfst in dit Engelse graafschap moet wel in drukwekkend zijn. De spreker vertelde op plezierige wijze ook iets van de ge woonten op het platteland en van zijn ervaringen aldaar. Na de pauze werd ook aandacht aan de stad York besteed. De voorzitter prof. dr. A. A. Prins, leid dg de bijeen/komst. OUDERAVOND DA COSTASCHOOL Gisteren werd in de openbare lagere school aan de Da Costastraat een ouderavond gehouden. De heer W. v. d. Reyden, honfd der school, heette de talrijke ouders hartelijk welkom, in het bijzonder de Ouderraad, vertegenwoor digd in de heren Maastricht en Reijn- goud. Na afhandeling van de gebruikelijke agendapunten werden de ouders in de pauze in de gelegenheid gesteld het werk der kinderen te bekijken. Na de pauze hield de heer M. G. H. den Haan een lezing over „Zorgenkin deren". De film, die hij daarna vertoon de, was opgenomen in de Dr. van Voorthuijsenschool. Promotie ds. S. L. Verheus Ds. S. L. Verheus, doopsgezind predi kant alhier, is gistermiddag aan de Gem. Universiteit van Amsterdam gepromo veerd tot doctor in de godgeleerdheid op het proefschrift „Kroniek en Kerugma een theologische studie over de Geschicht- bibel van Sebastiaan Franck en de Maag denburger Centuriën". De promotor was prof. dr. C. W. Mönnich. De promoven dus doorliep de Doopsgezinde Kweek school en studeerde aan de Universiteit van Bazel, het Manchester College te Oxford en de Amsterdamse Universiteit. Op initiatief van de landelijke verenigingen voor christelijk buiten gewoon onderwijs, waarin de besturen van deze scholen en inrichtin gen, de onderwijzers (essen) en vele doktoren verenigd zijn, is thans ook in Leiden een vereniging van ouders en vrienden van het gehandicapte kind opgericht. Landelijk, doch ook plaatselijk is aan deze vereniging de naam „Philadelphia" gegeven. Een naam, waarin als het ware de totale doelstelling van de nieuwe vereniging opgesloten ligt: dient elkander door de liefde! Met deze oprichting treedt „Philadel phia", waarvan het hoofd van de Ds De VVolffscliool aan het Plantsoen, de heer A. Huigens, voorzitter is, thans in de rij van ouder- en nazorgverenigingen, wel ke reeds jaren vruchtbare arbeid ver richtten op het terrein van het open baar en rooms-katholiek BLO. Het zjjn met name de ouders van deze leerlingen geweest, die dit landelijk initiatief met beide handen hebben aangegrepen. Zij vonden bij de uitwerking van hun plan nen - men heeft er vele - een open oog ei\ hart bij het onderwijzend personeel van de Ds. De Wolffschool, terwijl ook het bestuur van deze school, de Vereni ging voor Chr. Onderwys, sympathiek staat tegenover deze nieuwe loot aan een reeds oude stam. Koken, bakken en braden! Een kijkje in de onlangs opgerichte Avondschool voor Chr. B.L.O. De meisjes zijn er met enthousiasme aan het werk. (Foto L.D./Van Vliet) Ziet het bestuur, waarvan het secre tariaat voor Leiden en omstreken in handen is van de heer J. A. Smits, woonark „Corel" te Zoeterwoude (post Leiderdorp), met grote dankbaarheid terug op het vele, dat door de pioniers en vrienden van dit onderwijs is gedaan, in het besef, dat juist de zorg voor het gehandicapte kind zich uitstrekt van de wieg tot het graf, is men er yan over tuigd, dat voor deze jeugdige vereniging nog een groot werkterrein braak ligt en dat het thans meer dan tijd is, dat in verenigingsverband de wacht bij het ge handicapte kind wordt betrokken. Daarbij is het streven erop gericht om van de leerlingen mensen te maken, die zich, ondanks hun moeilijkheden, straks zelfstandig kunnen redden in de maat schappij. Vooral ook in de tijd, dat zij de liefde en bescherming van de ouders moeten ontberen. AVONDSCHOOL VOOR OUD-LEERLINGEN Hoewel er nog vele idealen zijn te verwezenlijken, heeft de vereniging, wel ke nu reeds circa 350 leden telt ,zich di rect enthousiast geplaatst achter de concretisering van de plannen om het interieur van de school op te knappen. Een en ander in nauwe samenwerking met de gemeente en het schoolbestuur. Een restauratie, welke de sfeer in de school zeer ten goede kwam. Een vol gende stap was het in het leven roepen van een avondschool voor de oud-leer lingen. Een vorm van aanvullend onderwijs, waarbij ook een plaats is ingeruimd voor de voor deze leerlingen geschikte ontspanning. Hiermede heeft de vereni ging de eerste stap gezet op de weg van het nazorgwerk, dat zovele facetten telt. Een belangrijk aandeel heeft de afde ling Leiden ook al gehad in de lande lijke actie ten bate van de bouw en in richting van een vakantiehuis voor ge handicapte kinderen. Van de ton, welke voor dit doel in drie maanden bijeen kwam, leverde Leiden ruim f. 1700. Vanzelfsprekend zal ook grote aan dacht worden besteed aan het nazorg- werk, dat thans reeds ztfn organisato rische basis heeft verkregen. Dat het de afdeling ernst is met de behartiging van dit werk, is het in het leven roepen van een commissie, die op korte termijn ad vies moet uitbrengen over de inrichting van een protestants tehuis voor alleen staande gehandicapten. Voorts wordt in deze kring ook de wenselijkheid ingezien om zo spoedig mogelijk tot de inrichting van een chr. sociaal pedagogische nazorgdienst over te gaan. Is deze dienst eenmaal een feit - men denkt dat dit in 1959 het geval zal zijn - dan staan daarna nog andere te realiseren wensen op het verlang lijstje van „Phiadelphia", zoals bijv. een afzonderlijke school voor geestelijk zwaar gehandicapten en een goede eind- cursus voor hen, die in staat zijn zich verder te bekwamen in technisch onder wijs. UITBOUW CHR. BLO Een nauw contact heeft de afdeling ook reeds opgenomen met het hier ter stede gevestigde Chr. Orthopedagogisch Instituut, dat zich beijvert om in Lei den te komen tot de oprichting van een bijzondere school voor kinderen, met leer- en opvoedingsmoeilijkheden en voor spraakgebrekkige leerlingen. Men ziet in beide inrichtingen een goede en noodzakelijke uitbouw van het Chr. BLO Teneinde al deze plannen.te verwe zenlijken zal in de komende weken en maanden onder ouders en vrienden van het gehandicapte kind, die sympathise ren met het doel van „Philadelphia", een krachtige actie worden ontwikkeld. kele gedachte meer. De scherven van haar schijngeluk moeten zij zelf maar zien op te ruimen. Dit gegeven naar de roman van Vicky Baum is door Mare Allegret op zeer breedvoerige, soms zelfs langdradige wijze, uitgesponnen en het blijft moei lijk aan de realiteit van de verschillende personen te geloven. Niet wat betrft Jean Marais. Die is tastbaar genoeg als de muziekleraar, maar de voor deze ge legenheid zwartharige Brigitte Bardot blijft ondanks haar brutale sensualiteit in deze film, een zeer aantrekkelijk plaatje meer niet en Isabelle Pia was te zwaarmoedig om aanvaardbaar te zijn. Neen, dan kon het spel van Yves Robert als Clement, de eeuwige tweede man, ons heel wac meer bekoren. De dodenval in Dakota Spanning en actie REX De bloeddorstige Cheyennes op het oorlogspad! Wat dat betekende? De bewoners van het toen nog „wilde" Westen wisten het maar al te goed. En zo zij het vergeten waren, werden zij er op ontstellende wijze aan herinnerd door de opgejaagde koetspaarden, die met een door kogels doorzeefde koets achter zich aan het kleine dorpje bin nenstormden. De bloedsporen toonden het drama aan, dat zich tij de over val had afgespeeld. Maar er zijn nu eenmaal altijd mensen, die geen tijd hebben om te wachten. En dus vertrok oncranks dat wrede teken aan de wand een groepje personen naar Laramie. Een uiterst heterogeen stelletje. Aller eerst een bankrover voor zijn verleden op de vlucht. Maar dat verleden werd hem steeds voorgehouden door de man, die onschuldig voor de daden van de rover moest boeten en die zich het nemen van wraak als levensdoel had gesteld. Dit merkwaardige duo was der halve onafscheidelijk. Evenals de nogal dubieuze zangeres en haar begeleider. Zij achtervolgde de impresario, die er met haar geld vandoor ging, hij was haar eeuwige sohaduw. En dan de man, die vrede tussen Indianen en blanken wilde bewerkstelligen. Hij kon n et aohterblijven. En zo ging dat onderling zo geheel verschillend en zo sterk ver deelde groepje aan de levensgevaarlijke tocht beginnen en zouden zij spoedig bemerken, dat zij ondanks alle verscha len elkaar al te sterk nodig zouden heb ben. Moeten we na het geven van dit verhaal nog vertellen, dat de toeschou wers aan de Haarlemmerstraat een overmaat van spanning en actie te wachten staat? Dat er op een dode meer of minder niet gekeken wordt? De liefhebbers van dergelijke avontu ren weten nu genoeg! Blake helpt een handje Volop gelegenheid voor heldenverering CASINO Ook in deze film, die precies drie jaar geleden in een ander theater in onze stad draaide, is Eddy Cons tantin e de man, die in moeilijk heden geraakt, maar er zich dankzij zijn uitzonderlijke bekwaamheid in boksen, sahieten, judo en nog meer van dergelijke kwaliteiten, kranig uit weet te redden en dan terloops ook nog even een bende rovers en moordenaars ont maskert. Wie het zó samenvat, doet onze Eddy niet helemaal recht, want hij vergeet dan de charme, waarmee deze speler zijn rollen vervult, een charme, die hem geknipt maken als „held" van jongens (en meisjes?) tus sen veertien jaar en een halve eeuw ouder. In „Blake helpt een handje'' is hij de gezagvoerder van een Super- Constellation, die tijdens een paar dagen verlof in Parijs een filmsterretje ont moet, dat plotseling in de publiciteit is komen te staan, omdat haar tegenspe ler in tal van films onder raadselach tige omstandigheden vermoord is. Ma rion Miller, zo heet het meisje, wordt ervan verdacht, méér van die moord te weten. Larry Blake zou dan haar mede plichtige zijn geweest. Natuurlijk laat Larry dat niet op zich zitten en op eigen gelegenheid ontmaskert hij een gangsterbende, geleid door de eigenaar van een beroemd modehuis en diens vriendje. Het zou niet aardig zijn de verrassende situaties te onthullen, waar in Eddy Constantine, in de rol van Larry Blake, verdwaalt, maar als men weet, dat men kan genieten van een revolverduel in een welgevulde garage, van een knokpartij in een kolenkelder, van zeer gevaarlijk nalopertje-spelen in een filmstudio en nog een paar van dit soort attracties, dan weten de kenners genoeg. Dat Blake herhaaldelijk in ge vaar is, maar juist op het kritieke ogenblik steeds weet te ontsnappen, spreekt wel vanzelf en eveneens, dat hij de ene heldhaftigheid bovenop de andere stapelt. Men kan zijn schou ders ophalen over dit genre films, maar ze voorzien in een behoefte. In elk ge val is er weer volop gelegenheid voor heldenverering. Het slot in Tirol Gezellige vrolijkheid LUXOR De lieftallige en hart- veroverende Erika Remberg en de door de Sissifilms zo bekende Karl-Heins Böhm (zoon van de beroemde dirigent Karl Böhm) spelen de hoofdrollen in dit pretentieloze, maar bijzonder char mante verhaaltje van het jonge vrouwtje, dat een erfenis krijgt. Over het algemeen is dit een prettig dou ceurtje, maar niet voor de jeugdige freule Thérèse. Wat haar wordt nage laten is een van ouderdom knarsend, slot, waarop een onoverkomelijke berg schulden rust. Doch in deze moderne tijden is de jeugd niet meer zo sterk gehecht aan wat vroeger onafscheide lijk met 't geslacht verbonden was. Het jonge meisje denkt nuchter en realiseert zich maar al te goed, dat zij onmoge lijk dit slot kan bewaren. Het gaat haar aan het hart, maar het koor der schuld eisers overstemt alle andere geluiden en zij besluit tot een openbare veiling over te gaan. Slechts een wonder zal haar kunnen redden. Maar gelukkig, al speelt het verhaal zich af in het fraaie berglandschap van het onvergetelijke Tirol, zij leven in filmland en daar is dus alles mogelijk. Daar kan ook een prettige jongeman komen opdraven, I die het lieve freuletje van haar schulden en haar vrijheid bevrijdt. Maar vóór een gelukkig slot een einde maakt aan i deze vrolijke gesohiedenis, maakt men een allerprettigst en uittermate gezellig uurtje door in en om „Het slot in Tirol".

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 5