Burgemeester draaide de ouverture tot het Leidse licht- en orgelfestijn U ZIET T IN PANORAMA! „Afstand van Nieuw Guinea wandaad jegens vrije'wereld Hartewens ging in vervulling 97ste jaargang Zaterdag 29 november 1958 Tweede blad no. 29608 Vrolijke lichtkroon boven binnenstad Lezers schrijven Waarom geen t.v. op 5 december Zeer geachte redactie, Met verbazing las ik in een radio- en televisieblad voor de komende week dat de televisie op 5 december zoals gewoon lijk op vrijdag, niet zal uitzenden. Daarmede zal men vooral de' Jeugd, maar stellig ook vele ouderen, geen dienst bewijzen. De dag is en blijft 5 december en een uitzending betreffende het zo bij uitstek Nederlandse kinderfeest, een paar dagen voor of na 5 december, verliest m.i. veel van zijn waarde Oudejaarsavond viert men toch ook niét bv. op 28 december of 4 januari. En waar nu nog slechts enkele weken geleden een uitzending van woensdag avond naar vrijdagavond verschoven kon worden omdat er op woensdag avond een voetbalwedstrijd uitgezonden werd, begrijp ik niet dat men hieraan voor de kinderen niet gedacht heeft Er kijken duizenden Ci'k zelf ook graag) naar een voetbalwedstrijd, maar ook voor duizenden kinderen zou een St.- Nicolaasuitzending op 5 december de feestvreugde verhoogd hebben. In deze geest heb ik ook de NTS ge schreven. Er is nog tijd genoeg deze fout goed te maken. Waar een wil is, is een weg. Hoogachtend, Een kindervriend. U hoort door de radio... U leest 't in de krant... REPORTAGES HEET VAN DE NAALD: zó sosme n m panorama t „Film van de maandvoor K. en O. Met eervol ontslag: meesterwerk van typisch-Engelse filmkunst Verheugende reprise trok veel belangstelling Het is eigenlijk verbazingwekkend, dat een film als „The Browning version" (Met eervol ontslag) het in deze stad Prof. dr. J. Prins in Leiden „Indien wij Nieuw-Guinea aan Indonesië zouden afstaan betekent dit een wandaad jegens de gehele vrije wereld. Het zou op dit moment geen geschenk aan Indonesië zijn, doch een geschenk aan de communistische agressie", aldus verklaarde gisteravond prof. dr. J. Prins op een in „Het Gulden Vlies" gehouden bijeenkomst van de A.-R. Wijkkiesvereniging IV. In het begin van zijn rede gaf spre- worden verloochend. Bij de beoordeling De burgemeester trok er zelfs zijn jas voor uit. Na jaren kreeg hij eindelijk de kans om alsnog een hartewens uit zij njeugd in vervulling te doen gaan. Dan moest het meteen ook maar goed gebeuren! Met een forse greep pakte jhr. mr. F. H. van Kinschot de slinger van de Loosduinse „Turk" beet. Even later vlogen vrolijke draai orgelklanken van het Stadhuisplein de koele avondlucht in. De burger vader draaide met veel enthousiasme de ouverture tot de Leidse lichtweek. Een klankvolle inzet Men had van de vijf orgels, die dit lichtfestijn van de Sleutelstad mu zikaal zullen omlijsten, de lichtste uitgekozen om de eerste burger de opening te laten slingeren. Maar desondanks, het duurde niet erg lang of de in te hoog tempo gestar te burgemeesterlegde het bijltje er bij neer, trok zijn jas weer aan en liet het draaien maar liever aan de vakdraaiers over. En prompt daarop begon de heer T. P. van der Bel, vice-voorzitter van de Kring van Draaiorgelvrienden op het bordes een hartstochtelijk pleidooi voor deze vakdraaiers en hun muziek af te steken. Daarop volgde inleidingen tot de verschillende orgels, die achtereen volgens hun klanken over de hoofden Ver buiten het drukke gewoel van de winkelende en lichtjeskijkende menigte in het centrum van Leiden vonden wij het mooiste spel van licht en schaduw. Het kruithuisje aan de Jan van Gooyenkade. waarvoor enkele te spaarzaam) verlichte waterlelies dreven. (Foto L.D /Van Vliet) van de vele genodigden en belangstel lenden op het Stadhuisplein uitstrooi den. De traditionele Leidse lichtweek was klankvol ingezet. Dankwoorden De genodigden waren tevoren even bijeengeweest in „Het Gulden Vlies", waar zij welkom werden geheten door de voorzitter van het Lichtweekcomité, de heer J. H. van der Kloot. Deze had een speciaal woord voor de voormalige voor zitter, de heer D. van der Kwaak, die zich nu onder de gasten bevond. De heer v. d. Kloot dankte een ieder, die had bijgedragen tot het slagen van dit licht en orgelfestijn. De heer Lambermont sloot zich namens de winkeliers hierbij aan en zette speciaal het comité zelf ov--i in het zonnetje. N dat de burgemeester een grote ta; met twee draaiorgels erop in ont- var t had mogen nemen, moest mr. Van Kinschot erkennen, dat deze avond een lang gekoesterde wens in vervulling zou gaan. In zijn jeugdjaren had hij dikwijls in Amersfoort uit het raam gehangen als het draaiorgel voorbij ging en dan had hij altijd vurig gewenst zelf eens te mogen draaien. Het was er nooit van gekomen. Althans toen niet, maar nu - vele jaren later - ging zijn harte wens toch in vervulling ker allereerst een overzicht van de nog jonge geschiedenis van de republiek Indonesië. In de discussies, welke mo menteel over „het probleem" Nieuw- Guinea worden gevoerd, waarbij spre ker met name dacht aan de opvattin gen, welke de theoloog, prof. Verkuijl, er op na houdt, moest hij de hand having van de Nederlandse grondwet eisen, waarin o.m. wordt gezegd, dat Nieuw-Guinea een deel van de staat uitmaakt. Geeft de Nederlandse volks vertegenwoordiging, aldus vroeg prof. Prins zich af, zich van dit feit wel vol doende rekenschap? Uitvoerig ging spreker hierna in op de souvereiniteitsoverdracht aan Indo nesië en de daarbij later met dit land opgedane onprettige ervaringen. In de loop der jaren heeft Indonesië alle met Den Haag afgesloten verdragen ver scheurd. Volgens spreker zou het in hoge mate ongewenst zijn, indien Ne derland t.o.v. de onderhal»delingen over Nieuw-Guinea „de weg van München" zou opgaan. Tot op heden heeft ons land in deze kwestie steeds de weg van het recht willen gaan! Helaas kan men in sommige kringen de mening horen verkondigen, dat bij de onderhandelin gen met Indonesië de overdracht van Nieuw-Guinea als eerste voorwaarde moet worden gesteld. Een gedachte, welke leeft bij mensen, die de vrede willen dienen en daaraan het recht en de goede trouw opofferen. Volgens prof. Prins zal een dergelijke houding de wereldvrede op den duur ernstig be dreigen. Heeft de oorjog vele gestalten koude en hete de vrede heeft er slechts één. Zij kan alleen gehandhaafd worden waar de verschillen door toe passing van recht en reden tot oplos sing worden gebracht. Tegenover het oordeel van hen, die zeggen, dat wij door Nieuw-Guinea weg te schenken „collectief gaan door de poort van berouw", stelt spreker, dat dit een advies *s, waarmede de beloften, welke in de grondwet verankerd liggen, van het vraagstuk Nieuw-Guinea is het alles overheersend gezichtspunt de enorme tegenstelling: communisme en anti-communisme. Een communisme, dat vecht tegen de vrije wereld, waartoe ook Nederland gerekend mag worden. Tenslotte wees prof. Prins erop, dat het vertrouwen van christelijk Neder land is gesteld niet op mensen, doch op God, in wiens hand het ligt de grootste problemen tot een oplossing te brengen. Alvorens prof. Prins het woord ver kreeg werden enkele huishoudelijke za ken afgedaan, waarbij, zo nodig, de voorzitter, de heer Chr. v. d. Heuvel, nog een toelichting gaf. Draaiorgelstad Reserve De heer Van der Bel moest de burge meester een illusie ontnemen. Voor hem hadden reeds vele burgemeesters het orgelwiel gehanteerd. Maar desondanks, hel was een vreugde nu eens in Leiden te zijn. een stad, welke op draaiorgel gebied nu niet zo erg verwend is. Voor de oorlog draaiden er acht orgels binnen de Leidse gemeentegrenzen, nu is er nog slecht één over. Mogelijk zul len heter in de toekomst nog twee wor den. maar voorlopig blijft het bij één. Op speciaal verzoek, zo vertelde de heer Van der Bel, was voor deze gele genheid gezocht naar goede orgels en goede orgeldraaiers. Hij hoopte er in geslaagd te zijn: „Maar ja, orgeldraaiers zim nu eenmaal orgeldraaiers". „We hebben nu gelukkig een reserve" interrumpeerde de burgervader. Lachend antwoordde de heer Van der Eel: „Ik zal het aanstonds eens bekij ken, burgemeesher. Als het goed gaat, zal ik een vriendelijk woordje voor U doen. Misschien is er dan iets te ver dienen".... Maar hij waarschuwde te voren dat het geen bcht baantje was Hef'gen de burgemeester n8 de pe- ninv volmondig kon beamen Maar hij en mevrouw Van Kinschot I toonden veel belangstelling voor het vijftal orgels, in het bijzonder de „Grote Gavioli" uit Zaandam. Een voormalig kermisorgel van stevig formaat, dat een weelde van klanken kon produceren, 'ink het Leidse nrse1 Oranjestad" was iurgemeester Van Kinschot in actn aan het draaiorgel, waarmede hij gisteravond de Leidse lichtweek j luidruchtig opende. (Foto LD./Van Vliet) 1 Voor één week is Leiden dus weer „draaiorgelstad". Deze orgelklanken zijn bedoeld ter vervanging van de gram- mofoonmuziek, die vaak te luidruchtig uit de luidsprekers schetterde. Doch niet overal waren deze attributen verdwe nen. Zo reden wij bij sterk ritmische klanken door de Herenstraat en ver volgde een zanger ons overal, waar wij gingen op de Hogewoerd. Dus de oude romantiek heeft ook dit jaar de moder ne techniek niet geheel kunnen ver dringen. De heer Van der Kloot zei het reeds in „Het Gulden Vlies" en men kan het zelf ook constateren, het „licht" van deze week bepaalt zich dit jaar in hoofdzaak tot de binnenstad. Door om- standigheden hebben enkele straten moeten afzeggen. Jammer, maar volgens de heer v. d. Kloot was er niets aan te I doen. j Gelukkig echter overspant nog steeds een vrolijke lichtkroon de binnenstad, j Dc tweesoortige verlichting van de Haarlemmerstraat, de artistieke over kapping van de Donkersteeg, de weelde van het licb- in de Maarsmansteeg, de kleurige bogen op het Gangetje, de witte lantaarns met kleurige topjes op dc Brcestraat, de strakke lijn van de Hogewoerd, de intieme sfeer van de Kraaierstraat, de kleurrijke schoonheid van de Singel tussen Herenstraat en de zelf ook in licht badende Korevaarstraat en waar ook elders vele lampjes de donkere avonden voor St.-Nicolaas ver lichten, zij maken de komende tijd tot een echte Leidse „lichtweek" niiet verder heeft gébracht dan één week draaien en da,t nu alweer zeven jaar geleden. Gelukkig had K en O. dit prachtige werk, dat een meesterstuk van Engelse filmkunst is, gisteravond als „film van de maand"' gekozen en ver heugend was ook, dat velen naar het Amthonius clubhuis waren gekomen om deze typisch-Engelse kunstuiting te be wonderen. Typisch-Engels niet alleen wat de sfeer betreft (namelijk die van een jongensschool), maar ook in opzet en uitwerking. In de dorre leraar Crocker-Harris, schijnbaar slechts ge- vréésd door zijn leerlingen in het Grieks, manifesteert zich een niet onbelangrijk deel van de persoonlijkheid van elke Brit: koel naar buiten, maar als het erop aankomt een gevoelig mens. Psy chologisch is dit werk van de hand van niemand minder dan de toneelschrijver Terence Rattigan bijzonder knap Con cessies aan de behoefte naar een goede afloop worden niet gedaan: het huwelijk van deze leraar met een veel jongere vrouw, wier gevoelens zich op een ge heel andere wijze manifesteren dan de zijne, is mislukt Maar de ontroerende scène in de aula waa<r Crocker-Harris tenslotte als een man zijin tekortko mingen toegeeft, vormt een dramatisch hoogtepunt, dat men niet spoedig zal vergeten. Niét evenwel omdat het alleen maar een gelukkige gebeurtenis bete kent in het vrijwel verwoeste leven van deze man, maar omdat deze verrassende wending van binnenuit volkomen aan vaardbaar is en daardoor een ve:~kwik kend contrast vormt met de vooraf gaande tragische ontwikkeling. De regie van Asquith en het uitnemende spel van Michael Redgrave waren geheel in over eenstemming met de kwaliteiten van het scenario, dat dank zij hun medewerking zowel psychologisch als dramatisch ten- volle tot zijn recht kon komen. De toe schouwers zullen K. en O. dankbaar zijn geweest, dat deze in elk opzicht meesterlijke creatie wederom, zij het slechts voor eenmaal, in Leiden werd vertoond. Aan „Met eervol ontslag" vooraf ging een interessant filmpje over de prachtige resultaten van de malariabestrijding op Sardinië, waar de arme bevolking thans van de kwellende plaag der muskieten verlost is Nabezorging Mocht O een keer «ie krant niet ontvangen, dan verzoeken wij (J no. 3 0 5 0 0 te bellen vóór 7 uur n.m. Zaterdags tussen 4 en 6 uur n.m. (Dus niet het in de telefoongids vermelde nummer van ons bedrijf. Het hart van Leiden, ook in gewone doen reeds een zee van licht, gooi de er nog een schepje bovenop met verlichting van gevels, van de typische brug en met lichtorna- menten die het hier ook vorig jaar zo qoed deden.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 3