INDIRECT Internationale belangstelling voor BB-commandopost Alphen Jïa/nesTere huid? Vordering aan scheep vaartver. Zuid in kort geding ontzegd ERRES «Jumbo Met een enkel woord Agenda ZATERDAG 29 NOVEMBER 1958 NV hetgeen onze correspondenten in Bonn, Washington en Londen in de afgelopen dagen over de kwes- tie-Berlyn hebben geschreven, schijnt er op het eerste gezicht slechts een geringe mogelijkheid voor verder commentaar. Toch mag men onder geen beding ver geten, dat deze gehele affaire weer eens een bewijs is voor de merkwaardige politieke gedragslijn van de Sovjet- Unie. In het Westen plegen de politici doorgaans geval voor geval te beoorde len, waarbij zij, over het algemeen althans, niet veel verder schijnen te gaan dan de onderhavige zaak zelve. De Sovjet-Unie maakt echter veel meer de indruk, dat haar houding wordt be paald door een schema voor de lange baan, hetgeen nogal eens tot verrassin gen leidt. Aan de andere kant spelen er (niet minder verrassendeIfactoren mee, die helemaal niets met de kwestie van een bepaald ogenblik te maken hebben, zoals binnenlandse invloeden, die voor het Westen dikwijls moeilijk te achterhalen zijn, omdat maar al te vaak informatie ontbreekt over wat zich in de hoogste leiding achter de schermen afspeelt. ZO ook in de kwestie-Berlijn. Wat Kroesjtsjef cs. op langere termijn voor ogen staat is een neutraal Duitsland. Dit kan echter pas bereikt worden na een aanital voorbereidende stappen: het Westen dient betrekkin gen met Oost-Duitsland aan te knopen, hetgeen dan weer zou kunnen leiden tot een soort confederatie van beide Duitse gebieden en nog weer later tot een vredesverdrag met geheel Duitsland. Dit is ongeveer de visie van de Times in een hoofdartikel, dat er bepaald niet ver naast is. Men weet het: de Russen hul digen nog altijd de opvatting, dat zo'n neutraal Duitsland een geringer gevaar is dan een West-Dultsland, dat onder Westers toezicht staat. Waaruit blijkt, dat het Russische wantrouwen zich sterker richt tegen de vrije wereld dat de Westduitse Bondsrepubliek onder controle houdt dan tegen de moge lijkheid, dat een verenigd, neutraal, maar moeilijker te controleren Duits land op den duur uit de band springt en dezelfde gevaarlijke weg opgaat als die welke naar de tweede wereldoorlog leidde. Natuurt ijk kan men over de toekomstige ontwikkeling heel moeilijk definitieve voorspellingen doen, maar dat Kroesjtsjef van de jongste geschie denis veel heeft opgestoken, 'kan moei lijk worden volgehouden. ITTUSSEN is het Kremlin en dit is het tweede punt, dat toch wel extra aandacht verdient blijkbaar niet bereid veel risico te nemen. Van 'n open militaire uitdaging is geen sprake: in het ergste geval zou zich een conflict kunnen voordoen tussen Westelijke en Oostduitse strijdkrachten, waarbij de laatste zich verzekerd zouden kunnen weten van de steun van de overige lan den van het Verdrag van Warschau (de communistische NAVO, als men wil). Moskou zou dan de touwtjes kunnen trekken zonder automatisch gebonden te zijn om op te treden. De Russische nota is overigens een knap staaltje van cynische brutaliteit, wanneer zij zin speelt op Westerse agressie, die dan door een gezamenlijke actie van de Warschau-landen gekeerd zou worden. Hier wordt een infaam spel met de feiten gespeeld. Maar als het in de kraam der omstandigheden beter van pas komt, trekt Moskou zich bijzonder weinig van de werkelijkheid aan en jaagt het onverdroten achter het rode ideaal van een communistische wereld aan. En de propaganda is er dan goed voor om datgene, wat met de romantiek in strijd is. recht te praten of om te buigen. Aangevallenen worden agressors en de agressor die zich niets van afspraken aantrekt verschuilt zich achter de 6atelliet-staten! EEN merkwaardige coïncidentie is in de aanhef werd hierop reeds gezinspeeld - it het tijdstip van deze nieuwe misère om Berlijn samen valt met het streven van Kroesjtsjef naar vergroting van zijn machtspositie. Het is een oud middel (dat blijkbaar in de strijd om de eerste plaats in het Kremlin nog alt-ljd opgeld doet) om de tegenstanders schaakmat te zetten door te wijzen op een gevaarlijke ontwikke ling buiten de grenzen. En als die er uit zichzelf niet is, wel. dan is het be paald niet moeilijk om haar kunstmatig in het leven te roepen. Hier komt dus de indirecte factor in de buitenlandse politiek van de Sovjet-Unie om de hoek kijken. De onderlinge verhouding in de rode hiërarchie speelt weer eens een rol van belang. Helaas, gebrek aan goed- gefundeerde informatie maakt het moeilijk om een dieper inzicht te krij gen. maar dat de kwestie-Berlijn in sterker mate een binnenlandse dan een buitenlandse affaire is. behoort aller minst tot de onmogelijkheden.. Trou wens, in dergelijks zaken gebeurt het meermalen, dat de Russische schaak meesters pogen twee vliegen in één klap te slaan en bijv. het voor de hand lig gende interne oogmerk combineren met het verderaf liggende externe. HOE uiterst behendig Kroesjtsjef zijn argumenten heeft weten te kiezen, blijkt ook wel hieruit, dat hij, door te suggereren, dat het Westen een vriendschappelijk voorstel van zijn hand niet wenst te aanvaarden, de neutrale landen in het gevlij tracht te ktomen. Er komt in de Russische nota een vage zinspeling voor op het aanstellen van een vertegenwoordiger van de Verenigde Naties in een gedemilitariseerd Berlijn, maar de Times merkt terecht op, dat Kroesjtsjef wèl zo verstandig is om niet te spreken over de strijdkrachten van de Verenigde Naties.. Dat zou namelijk mogelijkheden kunnen inhouden, die strijdig zouden zijn met de Russische bedoelingen. Over de Verenigde Naties gesproken: de Daily Mail komt met het fienkbeeld om van gehéél Berlijn (en c.us niet alleen van West-Berlijn, zoals de Sovjet-Unie wenst) een vrije stad te maken met waarborgen van de Verenig de Naties en een door de wereldorgani satie te controleren corridor met het Westen. Met een Oost-Berlijn, vrij van Russen, zal men beter kunnen opschie ten, aldus verwacht het blad, dat bovendien gelooft, dat het oosten van de stad dan gemakkelijker door de democratische wereld beïnvloed zou kunnen worden. DIE beïnvloeding door het „vergif van de vrijheid" is nu juist iets, dat het Kremlin nimmer zal wil len riskeren.. Voor het Westen is „Ber lijn als etalage van de democratie" natuurlijk een aanlokkelijk denkbeeld, want de levensstandaard in West-Ber lijn, al worstelt het met grote moeilijk heden, is nog altijd veel hoger dan in het uitgeknepen Oost-Duitsland. Dat weten de rode heersers natuurlijk maar al %e goed, zodat zij heel weinig geneigd zullen zijn het Westen een kans te geven dit zowel principieel als tot de verbeelding van de massa sprekende voordeel uit te buiten. Alleen door dwang immers kunnen zij voortgaan het armoedige resultaat van hun systeem aan de bevolking op te leggen. Tegen deze achtergrond gezien is het aller minst ondenkbaar, dat Kroesjtsjef, wan- Gistermorgen heeft een dertigtal leden van de delegaties van het Nato Civil Defense Committee te Parijs in het kader van een tweedaags studiebezoek aan ons land, de B.B. Commandopost van de Kring Z.-H. III te Alphen bezocht. Deze delegaties vergaderen in Parijs met de aldaar gevestigde permanente raad van de Nato Civil Defence, waaraan tevens een tweedaags bezoek aan ons land verbonden was met het doel hier kennis te nemen van het werk in de B.B.- organisaties. Op de eerste dag werd Rotterdam be zocht als grote A-gemeente, terwijl voor de tweede dag bezoeken op het pro gramma stonden aan de commandopost te Alphen, de nationale commandopost te Utrecht, die B.B. stafschool te Barne- veld, en fièt oefencentrum van de mo biele colonnen van de B.B. te Lareti. De delegatieleden die Alphen bezochten kwamen uit België, Canada, Denemar ken, Frankrijk, Griekenland, Groot Brittannië Italië, Luxemburg, Noorwe gen, Portugal, Turkije en de V.S. van Noord-Amerika Het gezelschap dat onder leiding stond van mr F. R. Mijnlieff, directeur-gene raal van O.O. en V. van het Ministerie van Binnenlandse Zaken en enkele andere departementsambtenaren axri veerde om 9.30 uur bij de ingang van de post, waarna de gasten in de commando post officieel dioor burgemeester Bruins Slot, als voorzitter van het kringtoestuur, werden begroet. Aanwezig was voorts de burgemeester van Woutorugge, de heer J. C. van Wageningen als secretaris van de kring. Het kringhoofd, de heer A. Ros, en diens assistent de heer J. J. van Noort. hielden voordrachten over opzet en werkwijze van de organisatie B.B. en de verbindingen. Uit het aantal vragen, dat Advertentie Syriërs ten onrechte in grensgebied met Israël Israël heeft, in een protest bij de gemengde Israëlisch-Syrische bestands commissie, de verwijdering geëist van Syrische posten in het gebied ten oosten van de Jordaan, waar deze rivier in het Meer van Galilea uitmondt. Waarne mers der Verenigde Naties hebben de aanwezigheid vastgesteld van Syrische grensposten in dit gebied, waar zij zich, overeenkomstig de bepalingen van de SyrischIsraëlische bestandsovereen komst, niet mogen ophouden. In deze streek werd kortgeleden het lijk van mevr. Joyce Doran, echtgenote van de Britse militaire attaché in Jeru zalem, aangetroffen. Aangenomen wordt dat zij door Syrische grensposten is doodgeschoten. Toch Westelijke steun aan de dam van Assoean „Het is in het geheel niet uitgesloten, dat de Westelijke landen belast zullen worden met de verwezenlijking van de tweede fase van de bouw van de dam van Assoean", zo heeft Saad Affra, de directeur van de Voorlichting en offi ciële woordvoerder van de Verenigde Arabische Republiek, in een door het Egyptische blad „Rosa el Youssef" ge publiceerd interview gezegd. Hij voegde daaraan toe: „De Russen verzekeren wel het succes van de eerste fase van het plan, maar de Sovjetrus- sische machines en die welke door het Westen worden gemaakt, zyn vrijwel gelijk (geen wonder, de Russische zijn getrouwe kopieën van de Amerikaanse Red. L.D.) en wij zullen geen moeite hebben ons aan te passen aan de leveranties uit het Westen". door leden van het gezelschap gesteld werd. bleek duidelijk de grote belang stelling voor het werk van de organi satie Bescherming Bevolking. Om streeks half elf vertrok het gezelschap naar de commandopost te Utrecht. Wanneer U al eens een reddings- haak van de L.R.B. gebruikt om Uw hoed uit het water te vissen, leg hem dan tenminste weet op z'n plaats! lllllllillliillllllllilllllllllllllilllliiiliiiiiiiiiiiiililliiiiiiliiiillllilillillillllilllillllilllillil Advertentie £//Ct>vJBabydernrweep Geen wanprestatie noch onrechtmatige daad van de zijde der havenarbeiders In zjjn overwegingen van zijn vonnis inzake het kort geding „schepen goedkope vlag", waarin, gelijk gisteren kort gemeld, aan de Scheepvaartvereniging Zuid de vordering werd ontzegd, zegt de president van de Rotterdamse Rechtbank dat de stellingen van eiseressen voor het merendeel als door gedaagden erkend of niet gemotiveerd weersproken tussen partijen vaststaan, met dien verstande evenwel, dat gedaagden hebben betwist, dat de onderhavige actie een staking zou zijn; deze actie wanprestatie en een onrechtmatige daad van de haven arbeiders tegenover hun werkgevers zou opleveren, de door gedaagden gedane opwekking tot deze actie een onrechtmatige daad jegens eiseressen zou zijn, en dat deze actie aan eiseressen aanzienlijke schade zal berokkenen. Verder wordt overwogen, dat de door van haar actie worden gekeerd. Bij on- eiseressen ingestelde vordering steunt op de stelling, dat de aangekondigde boycotactie wanprestatie van de haven arbeiders tegenover hun werkgevers op levert en met zich meebrengt, dat de havenarbeiders zullen weigeren bepaal de aan hen opgedragen werkzaamheden te verrichten. Dit kan in de regel als wanprestatie worden aangemerkt, doch er zyn omstandigheden denkbaar, waar in van de arbeider niet kan worden gevergd, dat hij zijn arbeid zal verrich ten. Een dergelijke omstandigheid is volgens de president in casu aanwezig. Namens gedaagden is uitvoerig en wel gedocumenteerd op het misbruik van de z.g. „goedkope vlaggen" gewezen, een misbruik, waardoor ook de belangen van de schepelingen, werkzaam aan boord van de onder die vlaggen varende schepen, worden bedreigd, en welk mis bruik door eiseressen niet wordt betwist, aldus de overwegingen van de president. Daarna wordt gezegd, dat nu door werknemersorganisaties in internatio naal verband een grootscheepse actie is opgezet om dit misbruik te signale ren en te bestrijden, van de arbeiders- leden van deze organisaties niet kan worden gevergd, dat zij deze actie zouden tegenwerken, mits de voor melde actie op redelijke en verant woorde wijze wordt uitgevoerd en daarby zoveel mogelijk wordt voor komen. dat schade wordt toegebracht aan derden, tegen wie deze actie niet is gericht, zoals de eiseressen. Voorts overweegt de president in zijn vonnis, dat nu de aangekondigde boy cotactie van beperkte duur is, geruime tijd vooraf is aangekondigd en wordt geleid door organisaties, die zich van haar verantwoordelijkheid bewust blyken te zijn en eventueel verhaal bieden voor de mogelijke gevolgen van haar daden, deze actie als redelijk en verantwoord is te beschouwen. Deze actie berokkent aan eiseressen ongetwijfeld vele moeilijkheden, doch deze hoeven niet noodzakelijkerwijs tot de gestelde aanzienlijke schade te leiden. Eiseressen zullen deze moeilijkheden in de gegeven omstandigheden hebben te dragen, c.q. op te lossen, en zijn ver plicht hunnerzijds alles in het werk te stellen om onnodige schade te voorko men. Indien niettemin door de voorgenomen ac-tie onafwendbaar aanzienlijke schade zal worden toegebracht aan derden, tegen wie deze actie niet is gericht, zul len de voormelde organisaties in begin sel verplicht en naar de overtuiging van de president ook bereid zijn in redelijk heid die nadere maatregelen te treffen, waardoor deze niet beoogde gevolgen Advertentie een schat van een stofzuiger 'n R.S. Stokvis product vervaardigd door van dar Haam BINNENLAND - Prins Bernhard zal op vrijdag 5 de cember op de Zwaluwenberg te Hilversum de prijzen uitreiken aan de winnaars van de op 5 en 6 november j.l. gehouden 24- uur jeeprit officieren en onderofficieren. Een onder drankinvloed verkerende 18-jarige Jongeman, die zich 's avonds per taxi uit Den Haag naar zijn woonplaats Loosduinen wilde laten brengen, is tijdens de rit uit de auto gevallen en aan de ge volgen overleden. De jongeman zat achter- In de wagen. Vermoedelijk heeft hij tegen de deurknop geleund, waardoor het por tier plotseling open ging en de Jongen op straat viel. Hoewel de taxi een snelheid van slechts 40 a 50 km had, kreeg de lon- ?en dusdanig letsel aan het hoofd, dat hij (Jdens het vervoer naar het ziekenhuis overleed. Gistermiddag heeft de consul-gene raal van de V.S. ln ons land, Robert E. Wilson, te Rotterdam de eerste visa uitge reikt aan gerepatrieerde Nederlanders die naar Amerika emigreren. BUITENLAND Het bestuur van het Internationaal Verbond van Vrije Vakverenigingen (IVVV) heeft op een conferentie te Brussel de toe lating van drie nieuwe organisaties goed gekeurd, waardoor het verbond nu 137 or ganisaties ln 97 landen omvat. neer hij de binnenlandse buit eenmaal in de zak gestoken heeft, alles op zyn beloop laat en er'verder het zwijgen toe doet. Op het ogenblik lijkt Berlin veel meer middel dan werkelijk doel in zich zelf. De Zuidkoreaanse politie heeft alle openbare bijeenkomsten in „het belang van de openbare veiligheid" verboden. Vol gens een woordvoerder is dit besluit ge nomen naar aanleiding van de ontdekking van .ernstige komplotten" van het com munistische Noord-Korea teg^n de Zuid koreaanse regering. Joego-Slavië heeft de aandacht van Italië gevestigd op de „ernstige gevolgen" die een vervolging van voormalige Ita liaanse verzetsstrijders voor de betrekkin gen tussen belde landen kan hebben. Het gaat hier om Italianen, die ln de afgelo pen oorlog aan de zijde van Joegoslavische verzetsstrijders hebben gestreden, zij wor den ervan beschuldigd misdaden jegens de burgerbevolking te hebben begaan. De „New York Post" weet te melden, dat men in de nalatenschap van de film- magnaat Alexander Korda twee scenario's heeft gevonden, geschreven dour Churchill Het eerste ls getiteld „Lawrence of Ara bia" en het tweede „Jubilee". De Argentijnse vakvereniging van spoorwegmensen heeft opgeroepen tot een algemene staking als antwoord op het re geringsdecreet. waarbij de spoorwegmen sen onder de krijgstucht geplaatst zijn. De vakvereniging verzocht tevens aan het Hooggerechtshof dat decreet nietig te verklaren. Troepen bezetten de stations en een onbekend aantal vakbondsleiders bevindt zich onder arrest. Westduitse leraar Ludwlg Zind tot een Jaar gevangenisstraf wegens antisemitische uitlatingen is ln hoger beroep bevestigd. Zind was. wegens belediging, ln april J.l. van de Joodse koopman Kurt Lleser, tot deze straf veroordeeld. De veroordeling houdt tevens ln, dat hy. na het ontslag uit de gevangenis, zyn beroep van leraar niet meer zal kunnen uitoefenen. West duitse leraren, die tot een gevangenisstraf van een jaar of hoger zijn veroordeeld, worden nameiyk ontslagen. verhoopte moeiiykheden dienaangaande kan het kort geding uitkomst bieden, aldus het vonnis. Tenslotte overwegende, dat uit het voorgaande volgt, dat ten deze niet van wanprestatie noch van een on rechtmatige daad van de havenarbei ders kan worden gesproken en reeds daarom niet van enige onrechtmatige daad van gedaagden jegens eiseressen, wordt de door eiseressen ingestelde vordering ontzegd en kan een onder zoek naar de overige verweren van gedaagden achterwege blijven, aldus de mening van de president. Het hoofdbestuur van de Christelijke Bedrijfsgroepen Centrale in Nederland heeft medegedeeld dat de houding van de C.B.C. ten opzichte van de boycot actie tegen de zgn. goedkope vlag-sche- pen niet gewyzigd zal worden door de rechteriyke uitspraak in het kort geding dat over deze actie in Rotterdam aan hangig is gemaakt. Haar houding is be paald door overwegingen die reeds eer der bekend zijn gemaakt. ZILFA PLEET modern bestek J. HOOGERVORST Morsstraat 9 P. I. MAARTENSE Hoogstraat 6 Fa. A. J. MANDERSLOOT Donkersteeg 14 I. du PON Breestraat 89 v. ROSSEM du CHATTEL Breestraat 95 DRIESSEN Minister Luns ontving Duitse ambassadeur De minister van Buitenlandse Zaken mr. J M. A. H. Luns, heeft ten depar- temente de ambassadeur van de bonds republiek Duitsland, dr. J. Löns en dr. Günther Harkort, hoofdambtenaar van het ministerie van Buitenlandse Zaken te Bonn ontvangen. Het bezoek vond plaats op initiatief van de regering der Bondsrepubliek ten einde de Nederlandse regering in te lichten over de resultaten van het gesprek te Bad Kreuzberg tus sen bondskanselier Adenauer en gene raal De Gaulle, met name ten aanzien van de associatie van de Europese Eco nomische Gemeenschap met andere le den landen van de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking. ZATERDAG Breestraat 19: Evangelisatie Christen gemeente „Ecclesia". 8 uur nam. Stadszaal (grote zaal): Feestavond lubl» leumfonds P C. en L. 8 uur nam. Den Burcht (grote zaal): „De Delftse Grunnegers" spelen „De olie noam" 8 uur nam. Gerecht 10; Soefl-beweging. Eredienst. Spr. mevr. Khan-de Konlngh 11 uur voorm. Levendaal 14: Herdenking ;00-Jarlg be staan Synagoge. 3 uur nam. Levendaal 10: Receptie 100-Jarlg be staan Synogoge. 45 uur nam. Hogewoerd 175: Wachttorenstudie Jeho vah's Getuigen. 5.30 uur nam. Schouwburg: W. Goossens Volkstoneel „De zonde ln de vrouw". 8 uur nam. In den Vergulden Turk: Rozekrulsers- Genootschap. 10.30 uur voorm. Volkshuls: Poppentheater Harlekyn „Het onbekende eiland". 3 uur nam. MAANDAG Titus Brandsmalaan 174; Volle Evang. Kerk. Spr. B. W J Robert. 7.30 uur nam. DINSDAG Gew. Arbeidsbureau (Doezastraat 2a) Voorlichting emigratie naar Canada. 8 uur nam. WOENSDAG Rapenburg 61: K. en O.-cursus „De psy chologie van het ziekbed" door dr H Faber. 8 uur nam. Acad. Ziekenhuis (Kerkzaal): Halfuur van Bezinning. 12.501.20 uur nam. Gerecht 10: Splritlsch Genootschap, nam. VOOR HEDENAVOND Hilversum I, 402 m. KRO: 14.10 Accord, ork. 14.30 Kron. v. letteren en kunsten. 14.55 Mannenkoor 15.15 Gram. 15.40 Boekbespr. 15.50 De schoonheid v. h. Gregoriaans. 16.20 V. d. Jeugd. 17.00 Engelse les. 17.20 Gevar. pro gram. 18.05 Journ. weekoverz. 18.15 De springplank. 18.35 Gram. 18.45 Vragenbe- antw. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.20 Licht baken, caus. 19.35 Radio Phllh. ork. en solist. 20.30 Ja. met mij. 20.35 Gevar. pro gram. 21.55 De knlpperbol. caus. 22.05 Amus. muz. 22.35 WIJ luiden de Zondag ln. Aansluitend: Avondgebed en liturg, kal. 23.00 Nws. 23.15 Nws. ln Esperanto. 23.25- 24.00 Gram. Hilversum II, 298 m. VARA: 14.05 V d. Jeugd. 14.45 Dilettan tenkoor. 14.55 Streekultz. 15.20 Het werk v. d. dr. Wlardi Beekman Stichting, lezing. 15.35 Radio Phllh. ork„ koor en sol. 16.25 Boekbespr. 16.45 Jazz. 17.00 Vers van de pers. 17.30 Act. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Gram. 19.00 Artistieke staalkaart. VPRO 19.30 Machten en mensen, caus. 19.45 Deze week. caus. 19 50 Iets voor niets, caus. VARA: 20.00 Nws. 20 05 Thuis best?, schets 20.13 Gevar. progr. 21.30 Soc. comm. 21.45 Twintig vragen. 22.10 Instr. sext. 22.36 Anekdotes. 22.55 Gram. 23.15 Nws. 23.30 24.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA VARA: 17.00—17.40 V. d. kind. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. KRO: 20.20 Cabaret. 21.00 Schlagers 21.15 TV-spel; Moord met gesloten deuren. 21.45 Vraag- en antwoordspel VOOR ZONDAG 30 NOVEMBER Hilversum I. 402 m. KRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.25 Hoog mis. NCRV: 9.30 Nws. en waterst. 9.45 Gram. Convent van Kerken: 10.00 Geref, kerkd. NCRV: 11.30 Gram. 11.35 Koorzang. KRO; 12.15 Apologie. 12.35 Instr. octet 13.00 Nws. 13.05 De hand aan de ploeg, caus. 13.10 De Wadders, hoorsp. 13.30 Lichte muz. 13.45 Boekbespr. 14.00 V. d. kleuters 14.30 Omr. ork. en solist. 15.30 Muzikale caus. 16.00 Sport. 16.30 Vespers. IKOR: 17.00 Ned. herv. kerkd. 18.00 Eigen meester, nlemands knecht, caus. 18.80 De kerk aan het werk. 18.40 Bybelvertelllng. NCRV: 19.00 Nws. uit de kerken. 19.05 Koorzang 19.30 De mens en ik: Gods plan. caus. KRO; 19.45 Nws. 20.00 Act. 20.15 Cabaret. 20.45 Gram. 21.30 De on- vlndbaren, hoorsp. 22.45 Avondgebed en lit. kal. 23.00 Nws. 23.15—24.00 Moderne muz. Hilversum II, 298 m. VARA; 8.00 Nws. 8.15 V. h. platteland. 8.30 Gevar. progr. 9.45 Geestelijk leven, caus. 10.00 Gram. 10.35 Boekbespr. 10.45 Cabaret. 11.15 Omr. ork. en solist. AVRO 12.00 Theaterork. en soliste. 12.30 Sport- splegel. 12.35 Orgelspel. 13.00 Nws. en SOS-ber 13.07 De toestand ln de wereld, caus. 13.17 Meded. of gram. 13.20 Gevar. progr. v. d. strijdkrachten. 14.00 Boekbe spreking. 14.20 Bas-bariton en plano. 14.50 Theseus en Ariadne, hoorsp. 15.15 Orgel spel. 15.30 Groot koor, Radio Phllh. ork. en sol. 16.15 Lichte muz. 16.30 Sportrevue. VARA: 17.00 Theater-ork., -koor en sol. 17.30 V. d. Jeugd. 17.50 Nws., sportuitsl. en sportjourn. VPRO: 18.30 Korte Ned. herv. kerkdienst. IKOR; 19.00 V. d. jeugd. 19.30 De open deur. AVRO: 20.00 Nws. 20.05 Gevar. muz. 20.55 Zijn zeven vrouwen, hoorsp. 21.30 Koorzang. 21.45 Comme $1, comme Qa, stemmingsbeeld. 22.00 Franse volksliedjes. 22.15 Act. 22.30 Gram. 23.00 Nws. 23.15 Sportuitsl. 23.20—24.00 Gram RadioBioemcndaal 10 uur ds. G. Toornvliet Van Bloemendaal (uitzending van de dienst op 23-11-1958 om 2 u. nam.) 11.15 uur ds. G. Toornvliet van Bloemen daal (uitzending van de dienst v. langstellenden op 23-11-1958 om 8.30 uur nam.); 3.45 uur ds. P. de Ruig te Haar lem-Noord (rechtstreekse uitzending). TELEVISIEPROGRAMMA KRO: 11.00 Hoogmis. NTS: 20.1022 00 Eurovisie: School voor vrouwen, opera-buffa. (Overname van de Duitse TV.). BUITENLANDSE RADIOPROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service. 330 m. 12.20 Gram. 13.10 Kritieken. 13.55 Weer- ber. 14.00 Nws. 14.10 Caus. 14.40 Opera- muz. 15.00 Wenken v. d. tuin. 15.30 Ork.- conc. (Om 16.19 Caus.). 17.15 Can I help you?, caus. 17.30 Muzikale caus. 18.00 V. d. kind. 18.55 Weerber. 19.00 Nws. 19.15 Journ. 19.45 Lichte muz. 20.30 Amerikaan se nieuwsbrief. 20.45 Godsd. caus. 21.30 Hoorsp. 22.00 Nws. 22.15 Lezing. 22.45 Gram. 23.50 Epiloog. 24.00 Nws. 0.06—0.36 Strljkkwart. Engeland, BBC Light Programme. 1500 en 247 m. 12.00 Have a go! 12.30 Kerkd. 13.00 Verz. progr. 14.15 Gevar. progr. 14.45 Idem. 15.15 Idem. 15.45 Filmprogr. 16.30 Lichte muz. 17.30 Hoorsp. 18.00 Gevar. progr. 18.30 Hoorsp. 19.00 Gevar. muz. 19.30 Gevar. progr. 20.00 Idem. 20.30 Nws. 20.25 Verz. progr. 21.30 Kerkd. 22.00 Ge var. progr. 23.00 Gevar. muz. 23.30 Nws. 23.40 Gram. 0.30 Lichte muz. 0.50 Medi tatie. 0.65—1.00 Nws. Nordwestdeutsoher Rundfunk. 309 m. 12.00 Ork. conc. 13.00 Nws. 13.10 Ork. ccnc. 15.00 Operamuz. 16.30 Dansmuz. 18.15 Adventsmuz. 19.00 Nws 20.00 Ork.- conc. *21.45 Nws. 22.15 Dansmuz. 23.00 Lichte muz. 23.15 Gevar. muz. 24.00 Nws. 0.05 Ork. conc. 1.154.30 Gevar. muz. Frankryk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.05 Ork. conc. 13.35 Hoor spel. 15.45 La Dame blanche, opera. 17.30 Gram. 17.40 Idem. 17.45 Ork. conc. 19.30 Gram. 19.40 Lichte muz. 20.10 Moderne muz. 21.10 Hoorsp. 22.10 Gram. 22.45 Nws. 22.50 Gram. 23.53—24.00 Nws. BIOSCOPEN Trianon: „Bakvlssenpubertelt". 14 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Das Schloss In Tirol". A.l. Werk dagen; 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.30 4.45, 7 en 9.15 uur. Udo: „Ik was aan hem verslaafd". 18 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Rex: „De dodenval In Dakota". 14 Jaar. Werkdagen: 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zon dag: 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Casino: „Blake helpt een handje". 18 Jr. Werkdagen; 2.30. 7 en 9.15 uur. Zondag: 2 30. 4.45. 7 en 9.15 uur. Donderdagcyclus: „Het Bed". TENTOONSTELLINGEN Rijksmuseum Geologie en Mineralogie v d. Werfpark 1Tentoonstelling geolo gie van Nederland. Op werkdagen van 10-12 en 2-4 uur Zon- en feestdagen 2-4 uur Lakenhal: Tentoonstelling „Ars Aemula Naturae". Werkd. 10 uur voorm.—4 uur nam.; zond. 14 uur nam (t/m 8 de cember) Ryksmuseum voor Volkenkunde: Ten toonstelling „Wat doe Je ln de kou?" (tot en met 1 maart 1959) Te Leiden is geopend Apotheek Her- dlngh en Blanken. Hogewoerd 171, telef 20502. Bovendien is geopend tot zaterdag middag 6 uur Apotheek Reyst, Steenstraat 35. tel. 20136. Te Oegstgeest Apotheek Oegstgeest, Wil- helmlnapark 8, tel. 26274. De dienst der hulsartsen te Leiden wordt van hedenmiddag 2 uur tot maan dagmorgen 8 uur waargenomen door de doktoren Van Alphen, Schaefer, Teeuwen. Meel en Kortmann. Bij geen gehoor b() Uw hulsarts ol specialist, bel op dokterstelefoon 22222 Brussel, 324 en 484 m. 324 m. 12.15 Ork. conc. 12.30 Weer ber 12.34 Ork. conc. (verv.). 13.00 Nws. 13.15 V d. sold. 14.00 en 15.30 Gram. 15.45 Sportrep. 17.00 Nws. 17.15 Gram. 17.30 Gram. 17.45 Sportuitsl. 17.52 Gram. 18.30 Godsd. halfuur. 19.00 Nws. 19.30 Gram 20.00 Gevar. progr. 21.30 Gram. 22.00 Nws. 22.15 Gram. 23.00 Nws. 23.05 24.00 Gram. 484 m. 12.15 Gram. 13.00 Nws. 13.10 Verz progr. en 6portber. 14.30 Ork. conc. 15.30 Verz. progr. en sportber. 17.00 Nws. 17.05 Verz. progr. en sportber. 18.45 Gram. 19.00 Godsd. halfuur. 19.30 Nws. 20.00 Hoorsp. 22.00 Nws 22.10 Relais. 22.55 Nws. 23.00 Jazz. 23.55 Nws. VOOR MAANDAG 1 DECEMBER Hilversum I, 402 m. NCRV: 7.00 Nws. en SOS-ber. 7.10 Gram. 7.40 Idem. 7.50 Een woord voor de dag. 8 00 Nws. 8.15 Sportuitsl. 8.25 Gewijde muz 9.00 V. d. zieken. 9.30 Gram. 9.35 Watérst 9.40 V. d. vrouw. 10.15 Rondom het Woord, theologische etherleergang. 11.00 Gram. 11.25 Quizprogr. 12.00 Orgel- conc 12.25 Voor boer en tuinder. 12.30 Land- en tulnb.meded. 12.33 Musette-ork. 12.53 Gram. of act. 13.00 Nws. 13.15 Me- tropole-ork. 14 05 Schoolradio. 14.30 Gevar. progr 15.30 Gram. 16.00 Bybeloverden- king 16.30 Fluit en piano. 17.00 V. d. kleuters. 17.15 V. d. Jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Regerlng6Ultz.: Rijks delen Overzee: Ontmoeting van wereld godsdiensten in Suriname, door ds. J. A. van der Melden. NCRV: 18 00 Orgelspel. 18.30 Sport - praatje. 18.40 Boekbespr. 19.00 Nws. en weerber 19.10 Volksliederen. 19.30 Radio krant 19.55 Op de man af. caus. 20.00 Gram. 20.25 Wij vergeten zo gauw caus. 20.30 Goud, hoorsp. 21.30 Cellorecl- tal. 22.00 Parlementair comm. 22.15 Mu zikale caus 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws. 23.15 Gram. 23.40—24.00 Het Evan gelie ln Esperanto. Hilversum II, 298 m. VARA- 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8 00 Nws. 8.18 De matrijspoort. VPRO: 10 00 Voor de oude dag. caus. 10.05 Mor- genwydlng. VARA: 10.20 Gram. 11.00 Dansmuz. 11.35 Vlooi en cello. 12.00 Dans- ork. 12.30 Land- en tuinbrneded. 12.33 V. h. platteland. 12.38 Hammondorgelspe.. 13 00 Nws. 13.15 Voor de Middenstand. 13 20 Instr. trio. 13.45 De weg naar vol wassenheid. caus. 14.00 Twee plano's 14.25 Dit ls Uw leven. 15.25 Gram. 15.50 Zestig minuten voor boven de zestig. 16.50 Volks- muz. 17.05 Planoduo. 17.26 Lichte muz. 17.50 Mil. comm. VARA: 18.00 Nws. en comm. 18.20 Roe meens ork. 18.50 Openbaar kunstbezit, caus. 19.00 Parlementair overz. 19.15 Mu zikale caus. 19.45 Regerlngsultz.: Uitwis selingsprogramma over Spanje, in samen werking met Radio Nederland Wereldom roep. Spreker: prof. mr. dr. J. A. van Praag. 20.00 Nws. 20.05 Lichte muz. 20.30 Cabaretprogr. 21.00 Etherforum. 21.40 Ra- diokron 22.10 Trombone-ens. 22.35 Sopr. en plano. 23.00 Nws. 23.15—24.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA NTS* 20.00 Journ. en weerber. VARA: 20.20 Mensen, dingen, nul 20.30 Filmprogr. 21.10 Pension Hommeles, mu zikaal blijspel. GRAMMOFOONPLATENPROGRAMMA DRAADOMROEP (Over de 4e iyn van 18—20 uur) I. Felix Mendelssohn Bartholdy. 1. Con cert voor plano en orkest nr. 2 in d kl. t. op. 40, Allegro appassionato. Adagio Molto sostenuto. Finale Presto scher zando. Helmut Roloff, plano. 8ymphonie Orkest van Bamberg olv. Fritz Lehmahn. 2. Svmphonle nr. 3 in a kl. t. op. 56 „Schotsche")Andante con moto Alle gro un poco agitato. Vivace non troppo. Adagio Allegro vlvaclssimo. Symphonle Orkest van Bamberg olv, Ferdinand Lelt- ner. II. César Franck. 1. Symphonlsche Va riaties voor plano en orkest Jean Doyen, plano. l'Orchestre des Concerts Lamou- reux olv. Jean Fournet. 2. Symphonle ln d kl. t. Lento Allegro non troppo. Al legretto. Allegro non troppo. Symphonle Orkest van Bamberg olv. Frltz Lehmann. BUITENLANDSE RADIOPROGRAMMA'S Engeland, BBC Home Service. 330 m. 12.00 V. d. scholen. 13.00 Ork. conc. 13.55 Weerber. 14.00 Nws. 14.10 Gram. 14.40 V. d. scholen. 16.00 Hoorsp. 17.30 Lichte muz. 18.00 V. d. kind. 18.55 Weer ber. 19.00 Nws. 19.15 In the South-East. 20.00 Ork. conc. 21.00 Klankb. 21.30 Gevar. piogr. 22.00 Nws. 22.15 Hoorsp. 23.45 Pari. overz. 24.00 Nws. 0.060.36 Altviool en plano. Engeland, BBC Light Programme, 1500 en 247 m. 12 00 Voordr. 12.15 mrs. Da le's dagboek. 12.30 Nws. en fabrleksfan- fare. 13.00 Gevar. muz. 13.30 Nws. en ge var muz 14.00 Ork. muz. Om 14.30 Nws. 14.45 V. d. kind. 15.00 V. d. vrouw. (Om 15.30 Nws.). 16 00 Ork. conc. (Om 16.30 Nws.). 16.45 Lichte muz. 17.30 Nws. en: mrs. Dale's dagboek. 17.45 Lichte muz. 18.00 Idem. 18.30 Nws .en gevar. progr. 19.45 Hoorsp. 20.00 Journ. 20.25 Sport. 20.30 Nws. en hoorsp. 21.00 Interviews en lichte muz. 21.30 Nws. en boksrep. 22.00 Gevar. progr. 22.30 Nws. en gevar. muz. 23.30 Nws. 23.40 Lichte muz. 0.30 Nws. en lichte muz. 0.551.00 Nws. Nnrdwestdentscher Rundfunk. 309 m. 12.00 Jazz. 13.00 Nws. 13.15 Operette- muz 16.00 Ork. conc. 17.00 Nws. 17.45 Lichte muz. 19.00 Nws. 19.30 Ork. conc. 21 45 Nws. 22.10 Lichte muz. 22.30 Lichte muz. 23.00 Gevar. muz. 24.00 Nws. 0.10 Dansmuz. 1.154.30 Gevar. muz. Frankryk 3, 280 en 235 m. 12.00 Nws. 12.05 Ork. conc. 14.00 Gram. 14.30 Hoorsp. 16 00 Ork. conc. 17.30 Gram. 18.05 Kamermuz. 19.01 Amerikaanse ultz. 19.46 Gram. 20.00 Ork. conc. 32.10 Kamer muz. 23.25 Gram. 23.5324.00 Nws. Frankryk 3, 280 en 235 m. 324 m. 12.00 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 V. d. landbouwers. 12.42 Gram. (Om 12.55 Koersen). 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.00 Schoolradio. 15.45 Kamerork. 16.00 Koersen. 16.02 V. d. zieken. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.40 V. d. jeugd. 18.00 Fran se les. 18.15 Gram. 18.20 Godsd. progr. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.30 Gram. 20.00 Koor, kamerork. en sol. 20.20 Strljk kwart. 20.45 Kunstkaleldoscoop. 21.00 Gram. 21.30 Amus. ork. 22.00 Nws. 22.15 Pianorecital. 22.55 Nws. 23.00 V. d. zee lieden. 484 m. 12.00 Gram. 13.00 Nws. 13.10 Gram. 14.15 Kamerork. 15.10 Gram. 16.30 Idem. 16.05 Lichte muz. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.20 Pianorecital. 17.50 Gram. 18.40 Idem. 19.30 Nws. 20.00 Licht progr. 22.00 Nws. 22.10 Experimentele muz. 22.55 Nws. WEERRAPPORTEN (Van hedenmorgen 7 uur). Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Beriyn Frankfort Mtinchen Ztlrlch Genève Locarno Rome Alaccio Madrid Mallorca Algiers bó ■o dz ■sl f uur 63 1 B 4) *af- En geh. bew. w 7 3 0.1 licht bew. zw 2 0 1 mist z 2 -1 0 geh. bew. wzw 3 4 0 onbew. n 3 -3 0 geh. bew. n 4 7 0.1 geh. bew. O 4 2 0 geh. bew. no 1 2 0 geh. bew. o 3 0 0.4 motregen nno 2 5 1 geh. bew. klndstll 3 0 geh. bew. O 1 4 0 onbew. n 5 0 0 zw. bew. windstil -0 0 geh. bew. ozo 2 3 0 geh. bew. O 0.2 motregen ono 3 1 0.1 geh. bew. nno 2 2 0 licht bew. zo 1 3 10 licht bew. onö 6 9 0 lioht bew. n 2 8 0 mist windstil 0 0 half bew. n 3 11 0 zw. bew. nnw 3 14 11

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 2