SINTERKLAAS KAPOENTJE ONS MENU Een Zoeklicht DE SINT IS IN AANTOCHT TRA1TAL 3 ZATERDAG 29 NOVEMBER WEKELIJKS BIJVOEGSEL PAGINA 3 Spiegeltje, spiegeltje aan de wand GOOI WAT IN M'N SCHOENTJE VAN DE WEEK OP DE BOEKENMARKT DE MA IX, DIE spoorloos verdween Parijs, november '58. Schoenen zetten hoort bij deze tijd van het jaar. Sinterklaasliedjes zingen natuurlijk ook. En 's avonds zit het jonge volkje, voor het naar bed gaan, voor de kachel, de met hooi en brood gevulde schoe nen staan klaar en, met de rook, trekt het ene liedje na het andere de schoorsteen in. Het is Sinterklaas Kapoentje - in pyjama en kamerjas een pyjama van bedrukte katoen of flanel, die naar moderne trant een recht, kort jasje heeft met een schuif als garnering op het voorpand en waarbij een vrij nauwe lange broek hoort (1) een pyjama met sluiting op de rug voor meisjes van 4 tot 14 jaar en ouder, een overall-pyjama van geruwde flanel, voorzien van een gebreide boord langs hals, polsen en enkels, en een rits van kruis tot kin (2) een warm wdntermodel voor de allerklein sten, maar ook de groteren, jongens zowel als meisjes, een nachtpon van genopte flanel, ruim ineen gerimpeld aan een rond schouderpasje, waarop een gestrikte, effen band is geappliceerd (3), een model met effen wit kraagje en dito polsboorden voor meisjes van elke leeftijd, een warme, moderne pyjama van geruwde flanel, bestaande uit een trainingbroek (met elastiek om de enkels) en een kraagloos jak met hoogopgewerkte hals en knopen op de schouders (4) een pyjama met een echte, wit gebiesde „brievenbuszak" midden op het voorpand, een „hermetisch gesloten" pyjama, waarvan de mouwen, de blouse en de pijpen op een schuif (met elastiek) ine en gerimpeld zijn (5) een warme, praktische pyjama, geschikt voor Jongens en mensjes, een flatteuze, flessegroene pope- line pyjama, waarvan de halsboord en de overslag van de blinde sluiting ge garneerd zijn met rood gepatroneerd lint (6) een model voor jongens, dat ook meisjes van elke leeftijd staat, In deze week valt het Sint-Nicolaasfeest en hoewel velen misschien niet veel werk van deze dag zullen maken, Is de behoefte om 's avonds gezellig bijeen te zijn, meestal toch heel groot. Het is niet moeilijk om met weinig middelen toch een feestelijk tintje aan de Sinterklaasavond te geven. Eigen gemaakte borstplaat vindt altijd aftrek (zie elders op deze pagina) en een frisse drank wordt vooral door kinderen op zo'n avond meestal meer gewaardeerd dan thee of chocolademelk. Orangeade is niet alleen verfrissend, maar doordat er nogal wat sinaasappelen en citroenen in verwerkt zijn, bovendien nog bijzonder gezond ook. ZONDAG kaasbouillon met ei; ribstuk, spruitjes, aardappelen; citroen pudding. MAANDAG i jachtschotel, rode kool; turfjes met bessesapsaus. DINSDAG eieren met kerriesaus, Brusselslofsla, aardappelen; flensjes. WOENSDAG s zuurkool, varkenskrabbetjes, aardappelpuree; vanillevla met banaan. DONDERDAG i gebakken kaasplak, gestoofde uien, aardappelen; appelmoes met schuimkop. VRIJDAG visragoüt in rijstrand, sla; bitterkoekjespudding. ZATERDAG stoofpot appelen; rijstkoekjes. Recept: Orangeade. 150 g. suiker, 150 g. suikerklontjes, 8 sinaasappelen, 2 citroenen, 1V6 1. water of spuitwater, een paar schijfjes sinaasappel. De gewassen sinaasappelen schrap pen met de suikerklontjes. De sinaas appelen en citroenen uitpersen en daarna de helften heel dun afschillen en de schilletjes uur in water laten trekken. De suiker en de klontjes in 't water oplossen, 't geheel door een paardeharen zeer zeven en het sap van de sinaasappelen en citroenen erbij doen. Limonadeglazen gedeeltelijk met dit sap vullen en er daarna water of spuitwater op schenken. In elk glas een schyfje sinaasappel of citroen leggen. Wacht niet te lang met borstplaat maken, voordat ge 't weet is Sint al hier. Help hem een handje met wat lekkers en geef U zelf al vast plezier. In ongeveer 20 h 30 minuten. Het gebak in de vormpjes ne men en laten afkoelen. Voor de garnering één punt van ieder gebakje met wat zachte boter of margarine be smeren. Hierop rode suiker strooien (de muts van Sinter klaas). Twee krenten of rozij nen als ogen in het cakeje drukken, daaronder een stukje sucade als neus en een reepje rode geconfijte kers als mond. De slagroom stijf slaan en met suiker op smaak afmaken. On der en boven iedere mond wat slagroom spuiten bij wijze van baard en snor. en als laatste een peignoir, zonder zakken en zonder ceintuur, heel ruim en comfortabel, die lange tijd gelijke tred zal houden met de groei (6); de brede kraag is gegarneerd met een geborduurd zijden lint, op de rand ge appliceerd, en de strik, die de kraag sliuit, is van hetzelfde lint. J. V. Vincent Mahieu. „Tjies". H. P. Leopold, Den Haag 1958. Tjalie Robinson of Vincent Mahieu zoals hij schijnt te heten volgens de Burgerlijke Stand, is een min of meer legendarische figuur. Niet dat hij niet springlevend zou zijn, maar hij is iemand over wie men van tijd tot tijd amusante en interessante dingen hoort en van wiens hand men hoogst merk waardige dingen lezen kan. Op het ogenblik geeft hij het blad „Tong Tong" uit, „het enige Indische blad in Nederland". In Indonesië is hij na de oorlog o.a. journalist geweest en zijn schetsen over de echte Indische samenleving, niet die van de Immigranten, maar die VI&Si_ Het Voorlichtingsbureau voor de Voeding meldt: Een goed recept is het halve werk. En daar wij U dat geven, bent U dus een flink eind op weg RECEPTEN Koffie-chocoladeborstplaat 250 gr. (2 kopjes) suiker, 1 theelepel koffie-extract in poe- dervorm, een halve eetlepel cacao, 5 eetlepels dl.) melk. De borstplaatvormea nat ma ken en uitslaan of invetten en op een stuk vetvrij papier of op een ingevet aanrecht zetten. Koffiepoeder, cacao en suiker dooreen roeren. De melk er bij schenken en op een zacht#vuur de massa verwarmen totdat de suiker gesmolten is. Dan vlug de vloeistof inkoken onder roe ren, totdat de laatste druppel, die men van de lepel laat af lopen een dun draadje trekt. De pan van het vuur nemen en de massa kloppen totdat hij dik en ondoorschijnend wordt. De massa snel uitgieten in de borstplaatvormen en laten af koelen. De borstplaat op de zij kant zetten om te drogen en na enige tijd uit de vormen nemen. Rozqnen-nootborstplaat. 250 gr. (2 kopjes) suiker, 1 pakje vanillesuiker, 25 gr. blau we rozijnen, 25 gr. hazelnoten of walnoten, 5 eetlepels melk of water. Van suiker, vanillesuiker en melk borstplaat koken zoals in het vorige recept is aangegeven. De rozijnen op het laatst even meekoken. De kleingehakte no ten vlak voor het uitgieten door de suikermassa roeren. Nu nog een aardige verras sing voor de Sinterklaasavond zelf. Hebt geen tijd door alle drukte om te bakken, koopt U dan ovale, platte cakejes en sla het eerste deel van het volgende recept over. Sinterklaarcakejes (16 stuks). Kleine schuitvormige taart vormpjes. Voor het deeg: 125 gr. (1& kopje) bloem of bakmeel, 125 gr. (een half pakje) boter of margarine, 125 gr. (1 kopje) suiker, 2 eieren, zout, citroensap. Voor de garnering: Rode suiker of musketzaadjes, ongeveer 50 gr. (liefst rode) ge confijte kersjes, wat krenten of blauwe rozijnen, een stukje su kade, Vs liter slagroom, pl.m. 2 eetlepels suiker. De vormpjes invetten en met bloem bestrooien. De boter of margarine week en luchtig roe ren. De suiker toevoegen en de massa weer een paar minuten flink roeren. Een voor een de eieren toevoegen onder roeren, totdat het beslag schuimig en licht van kleur is. De bloem of het bakmeel zeven met een wei nig zout en door de luchtige massa mengen. Deze niet meer kloppen, maar wel zorgen, dat het meel er goed door gemengd is. Citroensap naar smaak er door roeren. Het cakebeslag overdoen in vormpjes, zodat deze voor 2/3 gevuld zijn. De cakejes in een matig warme oven gaar en lichtbruin bakken (Advertentie) Laat roospuntjes verdwijnen met anti-roos Traital 3 bevat het pas-ontdekte «pelium met de sterke van roos bevrijdende eigenschappen. Na 6 wekelijkse haarwassingen is de roos verdwenen. Vraag TRAITAL A Voor de handel: N.V. HANDELMIJ. R. F. M. WERNEKINCK, A'dam 1. Er verdwijnen jaarlijks duizenden mensen, maar nog nooit is iemand onder zulke raadselachtige omstandigheden verdwenen als Lord Benjamin Bathurst. Op klaarlichte dag, op 25 november 1809, kwam hij in zijn eigen rijtuig met zijn secretaris en een bediende in Perleberg in Pruisen aan. Hij kwam uit Wenen met een belangrijk document voor Londen. Nog dezelfde avond werden nieuwe paarden voorgespannen en Lord Bat hurst begaf zich naar buiten om te con troleren of alles in orde was voor het vertrek. Sinds dat ogenblik is hij nooit meer gezien. 23. Er werd direct groot alarm ge slagen en een diepgaand onderzoek in gesteld. De vissers dregden de rivier af, alle huizen toerden doorzocht, men kamde de velden en bossen in de omge ving met behulp van speurhonden uit en bovendien loofde men nog een hoge be loning uit voor degene, die Lord Bat hurst dood of levend zou vinden. Maar alles was tevergeefs. De nasporingen duurden 4 maanden en het signalement van de vermiste werd door geheel Euro pa verspreid. 4. Talloze geruchten deden de ronde en men stelde een groot aantal theorieën op over de mogelijkheden van geheim zinnige verdwijningen. Sommigen dach ten dat Lord Bathurst zelfmoord had ge pleegd, anderen dat hij gedood zou zijn door Franse soldaten, die zijn papieren wilden stelen. Werr anderen geloofden dat hij overvallen en beroofd tvas. Een Franse krant beweerde dat Engeland door de liquidatie van deze man een di plomatieke zet had bedreven. De ge heimzinnigheid nam nog toe toen de vrouio van een schoenmaker in een nabij gelegen woud een broek met in de zak een beschreven vel papier vond. Op de plek van de vondst, lag een grote zwarte poedel. 5. In 1830 vond men in een kalkgroeve bij Perleberg het skelet van een man, maar het bleek al heel gauw dat dit on mogelijk het geraamte van Lord Bat hurst kon zijn. Overigens scheen het geslacht-Bathurst door het noodlot ach tervolgd te worden. Toen hij verdween was hij 28 jaar oud. Enige jaren later kwam zijn jonge weduwe Phillida - een dochter van Sir William Pratt - in het drijfzand van de Tiber om het leven, toen haar paard daarin terechtkwam en wegzonk. Een mensenleeftijd lang bleef deze ge heimzinnige verdwijning het onderwerp van vele gesprekken, doch een oplossing is nooit gevonden. van de in Indië geborenen, zyn met enthousiasme ontvangen. Zijn beide bundels verhalen „Piekerans van een straatslijper" en „Tjies" zijn eerst ver schenen by zyn eigen uitgeverij Gam bir en zy, die de boekjes in handen hadden, hebben ze met hun omgeving vrijwel stukgelezen. Het is dus zeer toe te juichen, dat de uitgeverij Leo pold het beste van de twee, „Tjies", een meer officiële verschyning heeft gegeven. De verhalen in deze bundel zyn kleine meesterwerkjes. Warm en le vensecht, soms aangrypend, soms hu moristisch op het navrante af. Vreug de en verdriet liggen in een prachtig evenwicht, hart en intellect winnen het nooit van elkaar. Deze verhalen over een de Europeaan vrywel onbe kend milieu zyn zo vol leven en vaart, dat het byna niet te geloven is, dat zy in een, hoe kort ook, voorbye tyd spelen. Maar dit is wat heimwee vermag. Alba de Cespedes. „Beslissend Moment". W. Gaade, Den Haag 1958. Alba de Cespedes is een Jonge Ita liaanse schryfster, die midden in het Intellectuele leven van Rome staat, zy heeft het culturele maandblad „Mer- ourio" opgericht en is medewerkster o.a. aan La Stampa en Epoca. Ver scheidene dichtbundels en romans heeft zy laten verschynen, die overal ter wereld vertaald en bewonderd zyn. De roman „Beslissend Moment" is er een bewys van, dat dit niet ten on rechte zo gegaan is. Het is een prach tig gedempt geschreven verhaal van het conflict van de Jonge vrouw van vlak voor en na de oorlog, die zich heeft losgemaakt uit de eeuwige kring loop van ouderhuis - kerk - huweiyk. Dit boek heeft niets programmatisch, het is zuiver dramatisch. Maar zelden heb ik een zo helder en aanvaardbaar beeld onder ogen gekregen van de aandoeningen van de hedendaagse werkende vrouw. De vertaling van Rein Valkhof is zeer voortreffeiyk. „Meesters der Engelse vertel kunst". Bijeengebracht en ver taald door Guus Söteman. J. M. Meulenhoff, A'dam, z.j. Meulenhoffs „Meesters der Vertel kunst" zyn langzamerhand een begrip geworden en het zal dan ook niemand verwonderen, dat de keuze uit de En gelse vertelkunst niet voor die uit de andere vertelkunsten onderdoet. Con rad, Kipling, Saki, Huxley, Hughes, Hanley, Somerset Maugham, Arm strong, Lawrence, Mansfield en Wilson zyn vertegenwoordigd met een voor hen representatief verhaal in een goede vertaling. Anthonie Donker. „Eva en de Dichters". Em. Querido, Amsterdam 1958. Prof. dr. N. A. Donkersloot heeft zich verdiept in de plaats, die het paradysverhaal door de eeuwen heen in de letterkunde heeft ingenomen. Hij begint met het oud-joodse scheppings verhaal en leidt de lezer via Genesis, Milton, Vondel, Hugo de Groot, Bil- derdyk naar de romantiek en Victor Hugo en van deze weer naar de saty- rische voorstelling van zaken van Anatole France en Bernard Shaw. Hy wyst op de veranderingen in de op vatting en op het verplaatsen van het zwaartepunt van het scheppingsver haal. By de modernen, W. E. G. Louw, Aafjes, Marsman, Elisabeth Eybers, Van de Woestyne o.a. zijn Adam en Eva en hun lot tot symboliek gewor den. Het boek bevat vele uitvoerige citaten en is verlucht met vele repro ducties. Selma Lagerlöf. „Dagboek van een veertienjarige". - Ooievaar reeks. Bakker/Daamen, Den Haag, 1958. Het dagboek van de veertienjarige Selma Lagerlöf, die by haar familie in Stockholm gaat logeren ten einde de heilgymnastiek te kunnen beoefe nen zij werd op haar derde jaar door een verlamming van het linker been getroffen is werkelyk wel aar dig. Men zou er echter niet veel aan dacht aan besteden als het onsterfe- ïyke Gösta Berling niet van dezelfde hand was. Cilli Wethekam. „Een gat in het Dak". Ad. M. C. Stok, Zuid-Holl. Uitgeversmy., Den Haag, z.j. Een op de Amerikaanse oppervlak kige joligheid geïnspireerd verhaal over een ouderloos gezin dat het wel rooien zal, en even onecht. „Een levensbiy boek over 's mensen moeilykheden" heet het verder. Jammer, dat 's men sen moeilijkheden in het werkelijke leven heel wat minder zoetsappig zijn en onze levensblyheid voor zover aan wezig, uit iets anders moet voort komen dan uit de onwaarschynlyke meevallertjes van de kinderen Garte- mann. CLARA EGGINK.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 15