K. van K. is diep teleurgesteld over uitblijven bebouwing Stationsplein „De Sleutelspelers" zetten in de Schouwburg „Stadhuis op stelten" Aan estetische en economische wantoestand moet einde komen! 07ste jaargang Vrjjdag 28 november 1958 Tweede blad no. 29607 Zolang de voorraad strekt. U koopt zonder risico, want a Is de jas niet naar genoegen is, nemen wij hem tegen contant geld terug om één van die andere duizenden Costerklanten te laten profiteren. Telefonische of schriftelijke orders worden niet aangenomen. 4777o/ri ')ne& têgeu/i&ri: dische ouders ergeren zich, dat hun kinderen op school of op straat worden nageroepen vanwege hun donkere huids kleur, maar is het niet zo, dat meisjes en jongens met rood haar en sproeten eveneens veel te verduren hebben in ons eigen vaderland? De gerepatrieerden in Nederland hebben op de mensen in In donesië en Nieuw-Guinea voor, dat hun kinderen hier een goede opleiding kun nen krijgen en overal worden geaccep teerd. Ten onrechte wordt er dus wel eens geklaagd! De gerepatrieerden heb ben zich hier geheel als Nederlanders te gedragen en te doen wat de staat van hen vraagt, zo was de mening van me vrouw Smits. Zij gaf allen de raad vriendelijk te zijn voor elkaar en in het bijzonder ook voor de buren. En wat het terugdenken aan die goede oude tijd be treftals we achterom kijken, zien ve niet wat voor ons ligt, zo besloot me vrouw Smits haar praatje. Na de pauze beantwoordde zij enkele vragen, waarbij o.m. het jeugdprobleem onder de gere patrieerden ter sprake kwam. De heer W N. Heyloo, secretaris van bovenge noemde commissie, leidde deze geani meerde bijeenkomst. N.Z.H.-ers vieren feest Tweehonderdvijftig gepensioneerden van de NZH uit Leiden en Haarlem en de omgeving van deze beide plaatsen zijn gisteravond door de personeelsver eniging OVO naar het Antonius club huis aan de Mare gebracht om daar de jaarlijkse NZH-feestavond bij te wonen. Na het openingswoord van de voor zitter, de heer J. Beekman, sprak de heer M. Okkeloen uit Haarlem namens alle gepensioneerden zijn waardering uit voor de prettige band, die er nog steeds bestaat tussen de „oud-gedienden" en het vervoerbedrijf. Hij bracht de dank van allen tot uitdrukking in de aanbie ding van een doos sigaren aan de heer Beekman en bonbons aan de presidente van het damescomité. De keuze van het programma had geen betere kunnen zijn dan de „Va kantiestemming" van Sempre Avanti's Jong en Jolig. Dirigent Koos Kukler bracht met zijn gezelschap een serie be kende melodieën, die stuk voor stuk, zo wel door de speciale arrangementen als door de uitstekende verzorging, een fris en apart tintje kregen. Dat dit pro gramma vooral bij de ouderen in de zaal veel succes oogstte ,is niet te ver wonderen. De solisten, die hun num mers met veel plezier en enthousiasme brachten, hadden zich voor ieder land waaruit zij een lied brachten - zowel calypso als operette - in een ander kostuum gestoken. Al met al een show, waar vaart in zat en die op plezierige wyze wer'd onder broken voor het spel „Trek aan de bel". Het verbaast ons toch wel een beetje, dat juist „De Sleutelspelers" - de toneelvereniging van de Stede lijke Licht Fabrieken en dus voor het overgrote deel bestaande uit ambtenaren - het oog had laten val len op „Stadhuis op stelteneen stuk van Martie Verdenius en Hans Keuls, dat gisteravond in een zeer goed bezette Schouwburg voor het voetlicht werd gébracht. Want het was maar goed, dat de scheppers van deze geschiedenis er het etiket „luchtige satire" op geplakt hebben. Anders zou men wellicht onaange naam getroffen kunnen worden door de vaak vrij goedkope en nogal ge wild grappige wijze, waarop de amb telijke stand ivordt gehekeld. Hetgeen op zichzelf nu niet zo heel erg geweest zou zijn de bureaucratie is ook in ons land helaas niet helemaal onbekend ware het niet, dat de auteurs het groepje besluiteloze, klein burgerlijke en griezelig luie personen in het stadhuis van Sloomburg had gecon fronteerd met ons nationale leed, de woningnood. Een onderwerp, dat maar heel moeilijk spot verdraagt en zeker niet op een wijze als in dit stuk. En bovendien, van „de gemoedelijke zonnige secretarie", waarin het stuk zich zou afspelen, blijft door de onderlinge na- ijver en verdere sfeer, die door woorden gecreëerd wordt, niet veel meer over. Maar er zijn ook heel aardige momen ten in het spel en ongetwijfeld zal deze kwaliteit de doorslag hebben gegeven bij de keuzebepaling van ,De Sleutelspe lers", die zich bovendien hebben willen verheffen boven het denigrerende in deze geschiedenis. Het verhaal draait om een jonge we duwe, die geacht wordt vreemdelinge te zijn. Zij kan geen huis en geen werk krijgen en daar bovendien haar finan ciën opraken, besluit zij tot ontzet ting van de gehele ambtelijke staf de nacht in het stadhuis door te bren gen. De bode is met de burgemeester uit vissen en de politieman is met de brand weer mee, dus niemand kan haar daar verwijderen. De belangrijke rol van de alleenstaande vrouw werd rustig en zelf verzekerd vertolkt door mevr. S. Crama- Leppers, die zich met een opvallend ge mak over de planken bewoog. Jammer echter, dat zij niet helemaal was opge wassen tegen de moeilijkheden, die een monoloog nu eenmaal stelt. Daardoor bleef de „snuffelscene" in het tweede bedrijf wat in de grondverf steken. Maar voor het overige was zij een sterk do minerende figuur. De heer J. C. van Steen acteerde eveneens soepel en gemakkelijk als de klerk Jan van Vliet die zich later als de grote liefde in het leven van de jonge vrouw ontpopt. Zakelijk was hij echter sterker dan als de verliefde jon geling. Jammer was het, dat de heer A. van Egmond zich deze vlotheid niet eigen had kunnen maken. Zijn ove rigens uitstekende creatie van ge meentesecretaris zou nog aan nuan cering hebben kunnen winnen. Kostelijke prestaties werden geleverd door de heer D. J. Fasseur en mevrouw M. E. StaatsJanzen. De eerste was prachtig als de droge hoofdcommies, die later toont het toch achter de elle bogen te hebben, en mevrouw Staats leefde zich zichtbaar uit in de figuur van de altijd accurate maar oerdegelijke secretaresse, die onder een hartstochte lijke liefde gebukt gaat. Mej. C. E. Kwestro maakte er als werkster van, wat ervan te maken viel, de heer A. de Vries was een treffend stuntelige bode en tenslotte de heer G. J. M. Goslinga, die niet van overdrij ving vrij was te pleiten in zijn korte rolletje van zeeman. Maar het is de vraag of dat laatste hem of de auteurs moet worden aangemerkt. Want het is bepaald niet vol te houden, dat die niet overdreven hebben AI met al, wü konden de keuze van het stuk niet zo bijster gelukkig vin den, maar „De Sleutelspelers" hebben er volgens een oude traditie al hun enthousiasme op botgevierd. Waardoor de toeschouwers een zeer gezellige avond hebben gekregen. Hetgeen uit het ovationeel applaus wel duidelijk bleek. VOLA ZAG FILMS. De Vereniging van Oud-leerlingen der Ambachtsschool hield gisteravond een bijeenkomst in de kleine zaal van de Stadsgehoorzaal. De vice-voorzitter, de heer Van Vliet, opende de vergadering. Daarna kreeg de heer Perenboom van de Rote-Westzaan N.V. gelegenheid om een praatje te houden over de verwer king en toepassing van de Resopal- plasticplaat en de Triangel-spaanplaat voor interieur en exterieur, waarbij ook enkele fraaie kleurenfilms werden ver toond. Na de pauze was er gelegenheid om over dit technische onderwerp vra gen te stellen. De belangstelling voor deze leerzame avond was vrij groot. IN TRAMRAILS GESLIPT. Gistermiddag is de 36-jarige mevrouw P. van Diggelen, wonende in de Atjeh- straat, met haar rijwiel geslipt in de tramrails van de Haarlemmers' -aat. Zij brak haar linkeronderbeen. Cosferprijs van PRINSES LILIANE van België, die vandaag haar 41ste verjaardag viert. u deze hereiiwinterjas met een normale waarde van 119.50 voor de verrassende ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd voor het doctoraal Ned. recht de heer Ch. P. A. Geppaart (Bre da). 4711Tosca Eau de Cologne met of 2 stukken Eau de Cologne Zeep* LEIDEN: Haarl.straat 25, tel. 25317 Rotterdam, Korte Hoogstr. 11 Meent hk. GoudsesingelKa- tendr Lagedijk hk Dorps weg W Kruiskade 35 college laat hier de verkeersbelangen prevaleren boven de belangen van de middenstand. De geuren-creaties van het Wereldhuis 4711c in haar elegante flacons en geschenkverpakkingen, worden op 5 December als blijken van bewondering en genegenheid met enthousiasme gegeven en ontvangen. •4711- Carat Parfum •4711« Rheingold Parfum •4711« Tosca Parfum •471 la Troïka Parfum •4711# Koelstift, Eau de Cologne in vaste vorm De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland heeft tijdens de gister middag gehouden vergadering enige harde noten gekraakt over het feit, dat het open gebied van het Stationsplein nog steeds niet bebouwd wordt. Hoewel de Kamer zich bewust is, dat zij zich niet op stadsbestuurlijk terrein kan begeven, meende de voorzitter in zijn openingswoord te moeten melden, dat uit een enquete van de Kamer van Koophandel is gebleken, dat er van de zijde der winkeldrijvende middenstand belangstelling voor deze nieuwbouw bestaat. Bij de rondvraag kwam men hierop terug en men vroeg zich af, waarom het gemeente bestuur niet bevordert, dat dit gebied zo spoedig mogelijk bebouwd wordt. Het gaat toch niet aan van deze grond een soort speculatie-zaak te maken. Al moest de gemeente het weg geven en dat is wel het tegendeel van de prijs, die de gemeente voor dit terrein meent te moeten vragen zelfs dan zou dit verantwoord kunnen zijn, indien hiermede bevorderd wordt, dat er aan een estetische en economische wantoe stand een eind wordt gemaakt. Na een enkel woord van de voorzitter sprak de Kamer zich in deze geest uit, overwe gend, dat het gemeentebestuur de me ning van de leden van deze Kamer dient te weten. In deze gedachtenwisseling werd ook een zeer kritisch geluid gehoord van het oud-raadslid, de heer N. Lange- zaal, die vaststelde, dat Leiden be wezen heeft beter over plannen te kunnen praten, dan plannen uit te voeren. VOORZICHTIG MET OPTIMISME! Aan het begin van deze algemene ledenvergadering, die in het gebouw aan de Stationsweg werd gehouden, heeft de voorzitter, de heer T. M. H. van Wave- ren een rede gehouden, waarin hij wees op de optimistische berichten over de economische ontwikkeling in de wereld. Laat ons echter voorzichtig zijn, uit vele voorbeelden blijkt, hoe labiel in feite de economische situatie in het oosten en het westen van de wereld is. Ook in de binnenlandse economie zijn er vele onzekerheden, die initiatieven van de Nederlandse ondernemer beknotten. VERKEERSPROBLEMEN De heer Van Waveren sprak voorts over de bemoeiingen van de Kamer met binnenlandse verkeersproblemen. Hij Hebt U een nieuwe winterjo» nodig? Dan kunnen wij U maar één raad geven: ga morgen eenc kijken bij Coster! Daar hangt Uw winterjas van prachtige velours, geheel gevoerd, in de aller modernste Italiaanse coupe. En maak U over de prijs geen zorgen, want dit is een aan bieding zoals wij nog nimmer hebben gedaan. I M wees op de plannen, die, in oude steden van Nederland zijn gemaakt om tot oplossing van verkeersproblemen te komen. Utrecht bijvoorbeeld heeft een uniek professoraal plan voor sanering van het verkeer gekregen, waarbij de singels gedempt zullen worden, maar het karakter van de oude binnenstad ge handhaafd blijft. Leiden kan zich ook spiegelen aan Alkmaar. Het Alkmaarse dempingsplan zou de Sleutelstad uit zijn lijden kunnen ontzetten, naast de vraagstukken van bebouwing en weg verkeer heeft Leiden nog zijn specifieke, eigen problemen van waterverkeer, aldus de voorzitter. Het graven van de Kat- wijkse vissershaven behoort altijd nog tot de mogelijkheden en dit houdt weer verband met de ontwikkeling van de Leidse verkeersplannen. Het is nood zakelijk, dat men weet, of in de toe komst een gedeelte van de Katwijkse loggervloot zich jaarlijks door de smalle Leidse grachten moet blijven wringen. Tenslotte sprak hij over de midden stand in Lisse, die zwaar gedupeerd is door de beslissing van B. en W. Het SPOORWEGHALTE BIJ DE VINK? De voorzitter deed voorts mededeling van het feit, dat dè Ned. Spoorwegen, de in de toekomst aan te leggen halte in Leiden zuid-west: Halte Lammen- schansweg willen noemen, omdat zij de mogelijkheid niet uitsluiten, dat er bij De Vink een halte Lelden-Zuid komt. Tot opvolger van dr. P. G. Knibbe in de PiT-Kamer Zuid-Holland werd be noemd de secretaris van de K. v. K., mr. H. A. C. Branderhorst. In het bestuur van het Rijnlands Borgstellingsfonds werden herkozen de heren: mr. J. C. de Vroom, J. G. J. Verhey van Wijk en C. Meerpoel. Wegens het periodiek aftreden van de helft van de leden der Kamer werden de volgende leden herkozen: J. A. E. Aalders, H. P. Bloot, J. W. Heringa, C. Hoogervorst, ir. M. C. de Jong, N. Lan- gezaal, J. F. v. d. Meer, D. F. E. Meer burg, C. F. Meerpoel, F. H. Nieuwen- huizen Segaar, C. Sweris, L. R. van Vliet, A. Vogelaar, en T. M. H. van Waveren. In de vacature-J. P. van der Stoel werd gekozen mr. W. J. M. Kerck- hoff en in de plaats van de heer A. Oosthoek: jhr. Z. H. M. van Asch van Wijk uit A'lphen. Het nadelig saldo op de begroting ad f. 13.250 zal worden opgevangen door een opslag van tien procent. De verga dering ging met de begroting akkoord. Bij de rondvraag bracht men nog even de suggestie van de heer Sohrama ter- sprake om de overweg aan de Haagweg- Noordeinde te vervangen door een automatische met halve afsluitbomen, zoals deze tot ieders tevredenheid bjj De Vink werkt. Leidse Tuiniers- en Bloemistenvereniging PRIJSUITREIKING TUIN- EN KWEEKWEDSTRIJDEN Geheel in overeenstemming met deze St.-Nicolaastijd waren de leden van de Leidse Tuiniers- en Bloemistenvereni ging „Door Eendracht Verbonden" gis teravond met een „hart vol verwach ting" naar café Aniba aan de Heren straat gekomen. En dit valt te begrijpen, want het was de ere-voorzitter van deze vereniging, de heer Joh. Jonker, die deze avond de prijswinnaars bekend maakte van de door D.E.V. georgani seerde wedstrijden. Na een inleidend woord van voorzitter J. H. Smit, kreeg de heer Jonker het woord. Alvorens de prijzen uit te reiken, gaf hij een korte beschouwing op het ingezonden mate riaal, dat in menig opzicht blijk gaf van goed vakmanschap en liefde voor hetgeen groeit en bloeit. De hoogste prijs in de tuinwedstrijd ging ditmaal naar de heer P. Meijers, die met 81% punt niet alleen beslag legde op de eerste prijs, doch ook de wisselbeker in de wacht sleepte. Ook de heer Th. G. Buis viel met 77 pnt. in de eerste prijsklasse, waaraan een pla- Lezers schrijven Verkeerd licht In Uw blad d.d. 26-ll-'58 staat een mooi stuk over een prachtige verbete ring t.w. de verkeerslichten aan het het Haagsche Schouw. Een prima verbetering en alle lof voor de Rijkspolitie. Er is echter buiten de verkeerslichten nog een maar, een maar ook reeds van vroeger. Gedurende een bepaalde tijd werken de verkeerslichten en daarna? Men rijdt b.v. van richting Valken burg naar Leiden, en men moet de autoweg A'damDen Haag dwars over steken, maar deze weg genaderd, wordt men verblind door een gevelverlichting- reclamelamp, welke rechts is geplaatst. Deze lamp moet verdwijnen of verbe terd worden Q. W. A. BLEYS. quette werd toegevoegd. Haalde de heer M. Meijers met 74% pnt. in de 2e af deling een eerste prijs, de heer M. Ver hagen bracht het met 71% pnt. tot een tweede prijs. Mej. M. Meijers en de heren P. Helverstein, N. Breedijk, C. Dreef, B. J. Limburg, J. Wijling, D. Ernst en C. Streef land brachten het in deze tuinwedstrijd niet verder dan een derde prijs. Op hen volgden mevr. Bink en de heer F. Weideman met een vierde prijs, terwijl voor de heren G. A. van Ginneken, W. P. v. d. Leek, H. Groe nendijk, P. Piket, W. Dool en mevr. Bink een vijfde prijs was weggelegd. De kweekwedstrijd gaf het volgende resultaat te zien: vaklieden glascultuur: lste prijs J. v. d. Berg (met beker), liefhebber glascultuur lste pr. W. F. v. d. Leek (met plaquett), liefhebber ven- sterkweek P. Swinkels lste pr. met eer volle vermelding, liefhebber volle grond- kweek Th. G. Buis tweede pr., D. Ernst tweede pr., P. de Haas 4de pr. In de dahliagroep behaalde de heer J. H. Smit met 27 pnt. een eerste prijs met plaquette en de heer A. Hofman (met 22 pnt.) een tweede pr. met pl. In de afdeling fruit ging de heer A. Hofman (26 pnt.) met een wisselplaquette en een eervolle vermelding naar huis. De heren P. de Haas en H. F. Nederberger behaalden in deze afdeling eveneens een eervolle vermelding, resp. met 25 en 24 punten. Gerepatrieerden kregen voorlichting en advies Een aantal gerepatrieerden kwam gis teravond in de aula van de Margriet- school aan de Boshuizerkade bijeen. Ditmaal niet voor het bijwonen van een kerkdienst, maar voor een ontmoeting met de eveneens uit het voormalig Ne derlands-Indië afkomstig en thans in Noordwijkerhout wonende mevrouw M. Smits-Horst. Deze immers zou een praatje houden over de gerepatrieerde vrouwen in Nederland. Mevrouw Smits, die gekomen was op uitnodiging van de Protestantse Com missie voor Gerepatrieerden, wees o.m or het grote belang van het zich in Holland kunnen aanpassen. Nog teveel komt het voor, dat gerepatrieerden zich bepaalde goed Hollandse gewoonten be slist niet eigen willen maken. Vele In-

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 3