De heer Spierenburg tegen een invoerstop voor kolen De Koning adviseert Sint Nicolaas ARMADA 20Ct BOEKANIER 22 ct BULTHUIS Hulp bij studie en hobby op zee Handschoenen PeektCloppenburg VRIJDAG 28 NOVEMBER 1958 Pleidooi voor meer concurrentie In een rede, te Amsterdam gehouden voor het Chr. Nationaal Vakverbond heeft de heer D. P. Spierenburg, vlce- voorzitter van het Hoge Autoriteit van de E.K.S.G. krachtig stelling ge nomen tegen een invoerverbod voor Amerikaanse kolen ln de gemeen schap. Hij bepleitte voorts de volgen de maatregelen: 1. Een ruimere interpretatie van de te starre prys- voorschriften; 2. een krachtig beleid tegen de kartels voor zover zij een gezonde concurrentie op de gemeen schappelijke markt in de weg staan; 3. harmonisatie van de economische politiek van de zes landen met het beleid van de Hoge Autoriteit in de ministerraad; 4. geen directe bemoeie nis van de regeringen met het prijs beleid van kolen en staal. De heer Spierenburg stelde vast, dat de kolen- en staalmarkten in de ge meenschappen prijsverschillen vertonen, die niet te verklaren zijn uit normale economisohe factoren en transportkos ten. .Vooral in Frankrijk en Duitsland oefenden de regeringen sterke invloed uit op hun producenten om de inflatoire druk, die in de nationale economie was ontstaan, niet te verergeren door de prijzen van kolen en staal te verhogen. In België daarentegen stegen de kolen- prijzen en ook in Nederland, Luxemburg De Gaulle gaat in december weer naar Algerije Naar van welingelichte zijde te Parijs wordt vernomen is generaal De Gaulle van plan om na' de tweede verkiezings ronde op 30 november weer een bezoek aan Algerije te brengen en Wel van 3 tot 8 december De „Vrijé Algerijnse regering" heeft gisteren in Tunis bekend gemaakt, dat de volgende week weer een groep Franse krijgsgevangenen zal worden vrijgelaten. Zij zullen aan vertegenwoordigers van het Internationale Rode Kruis worden overgedaagen. Advertentie Wy durven te wedden, dat u het niet weet. Niet voor uw moeder, niet voor uw verloofde of uw vrouw en ook niet voor uw dochter. Waar mee u hen n.l. op Sinterklaasavond kunt blij maken, kunt verrassen. Maar wij weten het wèl. Wij heb ben zo te zeggen alles in huis, wat hun hartje begeert. Winterwarme dusters en peignoirs, perion- en enkalon-kousen in de nieuwe na- jaarstinten, bijzonder aardige bad doeken, vlotte schortjes voor de moderne huisvrouw, vrolijke ont- bijtlakens, vitrage valletjes voor de altijd zo helder gezeemde ramen, krimpvrije charmeuse onderjurken met brede katoenen broderie, na tuurlijk nylon onderjurken, de zo moderne maillots, fleurige flanellen pyjama's, handschoenen in alle kleuren, van nappa, wol en stretch met wol, chenille spreinen voor de keurig verzorgde slaapkamer, of een moderne bonte deken, die ook als sprei kan dienst doen, nóemt u maar op. B. de Koning heeft het. U kunt het met een rok of een blouse doen, met een vest of een truitje, maar u kunt ook dat kleine kamertje op zolder, dat met de schoonmaak zo aardig is opgeknapt, een modern cachet geven: een eigen tijds tafeltje erop. leuke moderne stoeltjes erbij, misschien een nieuw ledikant? Extra goedkoop met waar- decheques.. Arme man, wij zien u staan twij felen bij de kousen. WIJ kunnen u aanbieden, een voordelige Enkalon kous, geheel geminderd, elastisch en met anti-ladderrand in teen en boord, in drie dikten voor f. 1.95. Dan hebben wij ook nog uiterst soepele kousen met slankmakende hiel voor f. 2.50. Voor f. 2.95 hebt u een Armstrong Arabesque, ook ver krijgbaar in 2-paar-verpakkingen, en voor f. 3.50 komt u thuis met een paar Armstrong Tea-time-kou- sen, links geweven, super-nylon. Dat adviseert B. de Koning. Maarzegt mevrouw, ik weet het óók niet. Wélt moet ik hèm nu geven? Wij adviseren u als iets, dat altijd raak is, een paar nappa heren handschoenen. Heerlijk warm, ge voerd, met knoopsluiting of in slip- on model, in grijs of bruin. Een no- iron „Westend" overhemd (superi eur) met een feilloos gesneden boord doet het óók altyd. Een grap pig gedicht kunt u maken bij een stel flanellen lakens: anti-reuma, royaal van maat en goedkoop! En er zijn tegenwoordig zulke leuke herenzakdoeken in prima kwaliteit en diverse kleuren. En ankiets. In alle tinten en kwaliteit. Ook voor dames en kinderen. Kinderen krijgen alles van Slnt- Nicolaas zélf. Daarom behoeven zij alleen maar een briefje te schre ven en dat onder de schoorsteen te leggen of het Sinterklaas in het oor te fluisteren, wanneer hy zitting houdt. Dat doet hy by B. de Koning, Haarlemmerstraat/hoek Donker- steeg, elke dag van 2.305.30. Kin deren onder geleide zyn altyd wel kom. en Italië werden de staalpryzen in niet onbelangryke mate verhoogd, waardoor het evenwicht, dat zich in de gemeen schap begon af te tekenen, werd ver stoord. De heer Spierenburg concludeerde, dat de Hoge Autoriteit moet streven naar verzachting van de starre prqs- voorschriften en een doortastender gebruik van de kartelbepalingen. „Dan zal het de regeringen in de eerste plaats veel moeilijker worden om in te grijpen. Zij zullen tevens een be langrijk motief voor dit ingrüpen gaan missen". Tydens de hierop volgende discussie bestreed de heer Spierenburg de opvat ting van minister prof. dr. J. Zylstra over de wenselijkheid in 1953 tot af schaffing van de maximumpryzen over te gaan niet, maar wel wees hy erop, dat destyds het kartel vraagstuk (even als thans) nog niet geregeld was, zodat deze afschaffing wellicht toch niet het gewenste resultaat zou hebben opgele verd. Volgend jaar „bevrijding van West-lrian" Het Indonesische „Nationale Front voor de bevryding van West-lrian" staat klaar om volgend jaar tot actie over te gaan. Dit heeft de plaatsver vangende voorzitter van dit Front, brigadegeneraal Moestopo, die tevens plaatsvervangende stafchef is, giste ren verklaard te Medan op Sumatra, waar hij op het ogenblik rondreist om nieuwe afdelingen van het Nationale Front op te richten. Op een vraag, of dit betekent, dat er volgend jaar een gewapende aanval op Nederlands Nieuw-Guinea gedaan zal worden, antwoordde de generaal: „Dat is een kwestie, waarover stafchef Nasoe- tion te beslissen heeft, wy zijn slechts de uitvoerders van zijn bevelen". Verder merkte hij nog op. dat gezien uit militair oogpunt. West-lrian gemak kelijker te veroveren is dan de oude rebellen-hoofdstad op Celebes, Menado. Waar wij op het ogenblik behoefte aan hebben, zei hy, dat is lachte eenheid, zodat we kunnen optreden onder één commando. Op het ogenblik worden pogingen gedaan om deze eenheid te bereiken. een sigaar van TOPKWALITEIT..... Arthur Rodzinski overleden Beroemd dirigent in Amerika Arthur Rodzinski, de beroemde Amerikaanse dirigent van Poolse af komst, is gisteren te Boston op 64- jarige leeftijd aan een hartkwaal overleden. De dirigent had tien dagen geleden te Chicago een grote triomf gevierd Advertentie RECHTZAKEN P.T.T.-ambfenacir knoeide ,,Hij leefde boven zijn stand" Het O.M. bij de Rotterdamse recht bank eiste tegen een 25-jarige gewezen PTT-ambtenaar uit Rotterdam wegens valsheid in geschrifte en oplichting een jaar en vier maanden gevangenisstraf met aftrek, zome<,«> ontzetting uit het recht om bij de PTT In dienst te treden voor de tijd van vijf jaar. Drie gevallen van knoeieryen met Rijkspostspaarbankboekjes waren hem ten laste gelegd. In twee gevallen was het hem gelukt op twee postspaarbank boekjes, die hy onder twee verschillende (valse namen) had verworven en waar op hij een geringe som gelds had ge stort, geld op te nemen, nadat hy byv. het saldo van f. 5.- in f. 1500 had ver anderd. De ene keer lukte het hem in januari j.l. aan het Rykspostkantoor aan de Ryswykseweg in Den Haag f. 1000 op te nemen. De andere keer - te Voorburg wist hij in april J.l. f. 800 te bemachtigen. De derde keer - in augus tus jl. - liep hij tegen de lamp. toen hy te Rotterdam een poging ondernam. De president, mr. Ch. J. Enschede, zeide dat verdachte op de idee van zijn ongeoorloofde handelingen was geko men, doordat hy iets over knoeierijen met postspaarbankboekjes, elders in Ne derland gepleegd, had gelezen. De man had al eens moeilykheden met de Justitie ondervonden, maar was niet veroordeeld. „U hebt boven Uw financiële stand willen leven", zeide mr. Enschede. Het werd van een bromfiets een scooter en van een scooter een motorfiets met val helm en leren jas". Bij de PTT stond hij niet hoog aange schreven. Volgens het psychiatrische rapport leefde hij „diffuus en van dag tot dag", maar hij was toerekeningsvat baar. Uitspraak 11 december a.s. Drie honderdjarigen in een Brussels oudeliedenhuis (Van onze Brusselse correspondenten) In een Brussels huis voor ouden van dagen, dat hier in het sappige Vlaams het „oud mannekens huis" wordt ge noemd, is een wel zeer bijzonder jubi leum gevierd: drie oudjes zijn 100 jaren geworden en het is in Europa wel een uniek feit, dat in één tehuis voor ouden van dagen niet minder dan drie 100- jarigen leven, twee dames en één heer. Deze laatste heeft een bewogen leven gehad. Hij liep als jongeman van huis weg en streed met het Franse Vreemde lingenlegioen in het Verre Oosten, n.l. van 1878 tot 1880! De wethouder van Brussel, mej. Van der Heuvel, hield in het tehuis een korte toespraak en zei tot haar nieuwe honderdjarigen, dat zy met vreugde kon meedelen, dat Mieke Litsemeyer, de oudste inwoonster van Brussel (105 jaar), die nog steeds haar eigen woning in de Capucijnenstraat verzorgt, het goed maakt. Advertentie Stram en Rhenmatisch? Doe dan toch eens een bloedzuiverende kuur. Met Kruschen Salts. Al tientallen jaren was x-uuschen over de hele wereld redder in de nood, in dui zenden gevallen van Reumatische Pijn. Dat komt omdat Kruschen de oorzaak van de kwaal aantast en verdrijft. Reumatische pynen vinden veelal hun oorzaak in de vertraagde werking van de bloedzuiverende organen Juist die komen door Kruschen's zes minerale zouten weer op gang Advertentie Org. handgeknoopte Perzische TAFELKLEDEN vanaf f 78. Botermarkt 23 Morgen uitspraak kort geding schepen onder „goedkope vlaggen" De president van de rechtbank te Amsterdam zal morgenochtend uit spraak doen in het kort geding van de Scheepvaart Vereniging Noord c.s. te gen de Nederlandse Bond van Vervoer personeel (NVV) en de Nederlandse R.-K. Bond van Transportarbeiders „St. Bonifacius", dat gisteren heeft gediend. Gelijk in Rotterdam, wordt van de president gevraagd de gedaagden te be velen binnen 24 uur na het vonnis van de president de aan hun leden en an dere havenarbeiders gedane aanzegging tot staking in te trekken en hun leden mede te delen, dat het aanbod de volle dige financiële consequenties van deze actie te dragen, is ingetrokken en zich te onthouden van elke financiële steun aan hun leden en de andere havenar beiders. Dit alles op straffe van een dwangsom van f. 100.000 voor iedere dag, dat gedaagden in gebreke blyven. Rechtbank ontzegt vordering aan „Zuid" MR. SCHADEE TEKENT APPEL AAN De president van de rechtbank te Rotterdam, mr. J. G. L. Reuder, heeft vanochtend in het kort geding, dat dinsdagmiddag j.l. voor hem diende en aanhangig was gemaakt door de Sehcepvaartvcreniging Zuid tegen de Nederlandse Bond van Vervoerper soneel, aangesloten b*j het NVV, en de RK Bond van Transportarbeiders, ..St.-Bonifacius", de Scheepvaartver eniging Zuid haar vordering ontzegd. Deze werknemersorganisaties hadden gehoor gegeven aan de oproep van de ITF de z.g. panhonllbco-schepen, de „goedkopen-vlag-schepen", van 1 tot en met 4 december a.s. te boycotten. De vordering van de scheepvaartver eniging was de gedaagden te bevelen binnen 24 uur na het vonmds van de president de aan hun leden en andere havenarbeiders gedane aanzegging tot staking in te trekken en hun leden mede te delen, dat het aanbod de vol ledige financiële consequenties van deze actie te dragen is ingetrokken en zioh te onthouden van elke financiële steun aan hun leden en de andere havenarbeiders. Dit alles op straffe van een dwangsom van f. 100.000 voor iedere dag dat gedaagden in gebreke blijven. Mr. W. Schadee, optredend voor de Scheepvaart Zuid, zei na afloop, on middellijk tegen dit vonnis appèl te zuilen aantekenen. Deze zaak zal dan moeten dienen voor het Gerechtshof te 's Gravenhage. Soebandrio in Moskou De Indoneschische minister van bui tenlandse Zaken, dr. Soebrandrio, die op het ogenblik in Moskou vertoeft, heeft vanmorgen een onderhoud gehad met zyn Russische ambtgenoot Gromyko. met de uitvoering van Wagners „Tris tan und Isolde". Hy was bekend als de man die van een orkest dat in verval was geraakt weer een schitterend ensemble wist te maken. In de loop van zyn carrière heeft hy de leiding gehad over het me rendeel der grote Amerikaanse symfo nie-orkesten. zoals het Filharmonisch Orkest van New York, het Symfonie orkest van Chicago en het Promenade orkest van Boston. Als gevolg van vaak voorkomende moeilykheden met thea terdirecteuren veranderde hy nogal eens van plaats. Leopold Stokowski had hem indertUd naar de V.S. laten komen, nadat zy el kaar in 1942 te Warschau hadden ont moet. Maastricht sluit centrum voor doorgaand verkeer (Van onze correspondent te Maastricht) Maastricht heeft sich genoodzaakt gezien de oude kern van het westeiyk van de Maas gelegen stadsdeel (Vryt- hof enz.) te gaan sluiten voor het doorgaand verkeer. De komende week zal overgegaan wor den tot het Instellen van een éénrich- tingverkeer in de straten rond het eigen- lyke centrum en wel zodanig, dat alleen het verzorgingsverkeer tot de binnen straten toegang zal hebben. Al het doorgaand verkeer wordt om de be bouwde kom en langs een bepaalde weg over de stadsbruggen geleid. Men heeft overwogen om in het cen trum omvangryke doorbraken voor het doorgaand verkeer te doen uitvoeren, maar dit zou een aanslag zyn op het historische en culturele karakter van de Maastrichtse binnenstad en haar schat van monumenten. INBRAAK KANTINE HOCKEYVELDEN. In de nacht van woensdag op don derdag is ingebroken in de kantine van de hockeyvelden in het park Roomburg aan de Van Vollenhovenkade. Toen men niets van zyn gading kon vinden, heeft men naar ene greep gedaan in de me- daillekast van een hockeyvereniging. vyf medailles en twee lauwertakken ver huisden in de zak van deze onsportieve en tot nu toe onbekend gebleven dader, die zich door het Inslaan van een ruit toegang tot de kantine had verschaft. NIEUWE UITGAVEN Verschenen by Ultgevery Nljgh en Van Ditmar, Den Haag De waarheid en de rechter, door H. J. Kaeser, De weg over de grens, door P. Halmon. In staat van beschuldiging, door P. H. Dubois, Anton Wachter romans I en II: Sint Sebastiaan Surrogaten voor Murk 1 ulnstra, door 6. Vestdijk. Resp, 3e en 2e druk, Tanger na middernacht, politieroman van Frank Arnau. Handen, gedichtenbundeltje van Wiete- ke van Dort. Archievendiefstal en Postmuseum De persdienst van de PTT verzoekt ons het volgende mede te delen: „Op 25 november ik door de rechtbank te 's-Gravenhage een diefstal uit archie ven berecht. Uit het verslag van deze zitting kan worden opgemaakt, dat het Postmuseum stukken rechtstreeks van de als dief ontmaskerde Fransman zou hebben gekocht. Het museumbestuur stelt er prys op mede te delen, dat het met deze Fransman geen enkel contact heeft gehad en dat hy aan het bestuur niet bekend was. In de loop van de zomer werd een collectie oude brieven aangekocht die per advertentie was aangeboden door een Haagse handelaar, die sedert jaren specialist Is ln derge- ïyke stukken. Brieven zoals zy ln de collectie voorkwamen, waren 'reeds Jaren in de handel en o.m. in veilingcatalogi afgebeeld, zy gaven voor het museum bestuur dan ook geen aanleiding tot verdenking". Afgifte kampeerkaarten Verklaring van gedrag Ten aanzien van de afgifte van kampkaarten zal per 1 januari a.s. een ingnjpende verandering plaats vinden, zo deelt de ANWB mede. De Wet op de Justitiële Documentatie en op de Verklaringen omtrent het Ge drag, welke dan n.l. in werking treedt, maakt het noodzakeiyk, dat aanvragers van kampkaarten en kampeerpaspoorten zich tevoren voorzien van een „Verkla ring omtrent het Gedrag". Een dergeiyke verklaring zal aan de gemeentehuizen verkrygbaar zyn. Al leen tegen afgifte van zo'n verklaring mag dan door de Nederlandse Kam peerkaarten Centrale een kampkaart worden afgegeven. De verlenging van kampkaarten en kampeerpaspoorten, die niet ouder zyn dan 4 jaar, zal op de oude voet worden voortgezet. De ANWB is over deze nieuwe rege ling voorshands niet zeer enthousiast. Zy betekent voor de kampeerders een extra gang naar het gemeentehuis én extra-kosten ter voldoening van de leges voor de vereiste verklaringen. Advertentie Ned. Studiecentrum voor zeevarenden aan het begin van lofwaardig iverk (Speciale berichtgeving) Totnutoe was. vooral na de oorlog, voor de passagierende zeeman over vrijwel de gehele wereld veel gedaan om hem «Un tyd aan de wal in den vreemde op verantwoordelijke wijze te laten doorbrengen. Byeenkomsten, filmvoorstellingen en sportwedstryden waren er om hem op te vangen en een zo aangenaam moge lijk verblijf te garanderen. Voor de zeeman aan boord van het varende schip had men tot dusverre een enkele uitzondering op tankschepen daargelaten geen aandacht gehad. Zeker, er zijn op vele schepen opvarenden die in de uren van de vrije wacht zich met een of andere hobby bezig houden en vooral op het gebied van handenarbeid werd soms heel wat gepresteerd. Maar voorlichting en leiding ontbraken. En op het gebied van de studie was de zeeman geheel op eigen initiatief aangewezen. Daarin gaat nu verandering komen door het werk dat de onlangs te Rotterdam opgerichte Stichting Nederlands Studiecentrum voor Zeevarenden voornemens is te gaan verrichten. Sanya Soezoeki. de zoon van dei om het slagersvak te leren. Hij zal Japanse minister van Landbouwook in Denemarken en Nederland verkoopt op het ogenblik vlees in gaan werken, voor hij naar Japan een grote slagerij in Neurenberg, terugkeert om een slagerij te Hij vertoeft een jaar in Duitsland I exploiteren Mentor aan de wal Zoals de voorzitter, de heer J. Hudig Dzn., het op een op het m.s. Blitar ge houden byeenkomst uitdrukte, is de Stichting voortgekomen uit het initia tief van een aantal mensen met een warm hart voor de zeeman. De meesten zyn zelf oud-zeeman, door studie later in een ander beroep aan de wal geko men. zy kunnen dus weten wat „het bevorderen van de mogelijkheid tot een zinvolle vryetydsbesteding van zeeva renden in dienst van in Nederland ge vestigde rederyen" (zoals in artikel 2 van de statuten staat vermeld) voor heilzame gevolgen kan hebben. De Stich ting is hu onverwacht uit de lucht komen vallen. Maar er is reeds jaren over gedacht hoe iets kon worden ge daan voor de zeeman op zee. De stich ting wil met het studiecentrum, waar van het kantoor op de Veerhaven 2 ls gevestigd, bereiken, dat de zeeman, die een idee voor het besteden van zyn vrye tyd op zee heeft, op alle mogeiyke manieren wordt geholpen. Die vryetyds- bestedlng kan zyn een hobby zoals fotografie, tekenen, bewerking van leer, hout of metaal, kortom alle zaken bul ten zyn beroep waarvoor hij belangstel ling mocht hebben. Maar ook studie met uitzondering van eigen vakstudie zal steun van het centrum kunnen kry- gen. De as. zeeman-student krygt dan een mentor aan de wal toegewezen, die een oogje op zyn pupil houdt en hem met alles behulpzaam is. Het studie centrum beoogt niet een school te zyn, maar wel zal het ook voor de zeeman al die dingen doen. als hy met verlof aan de wal is en zyn aandacht aan zyn familie besteedt, om hem weer met het nodige materiaal naar zee te laten gaan als de tijd van vertrek daar is. Klaar voor advies Als de zeeman met een Idee komt, staat het studiecentrum klaar om hem advies te geven of te helpen met de nodige hulpmiddelen. Over het alge meen zal de zeeman daarvan is men overtuigd hel materiaal voor studie of handenarbeid zelf bekosti gen. Zijn er financiële bezwaren, dan kan het bestuur overwegen hem ook hierin tegemoet te komen. Op Nederlandse schepen varen ln totaal rond 33.000 zeelleden. Door mid del van folders, die op de schepen wor den verspreid, zal de Stichting van haar aanwezigheid en gereedheid tot helpen blyk geven. Ter verduidelyking van het doel wordt in de folder gezegd, dat de Stichting niet beoogt „de tyd te doden maar die te beleven en dus wezeniyk te besteden". De veelzydlge bestuurs samenstelling waarborgt een zodanig aantal kanalen, dat zy ten opzichte van heel wat hobby's de zeeman van dienst kan zyn. In Engeland werict reeds sinds enkele Jaren op dit gebied het College of the sea, dat na een moeliyke aan loopperiode thans by de Britse koop- vaardy zo populair Is. dat het studie centrum er bemoediging uit put om op de Nederlandse koopvaardy nu met dit werk te beginnen. Ideeën! Men ontveinst zich niet, dat de eerste tyd wellicht vele moeilykheden zal op leveren. Maar men gaat die niet uit de weg.. De Stichting krygt een financiële basis door een subsidie van de Stichting Zeemanswelvaren Nederland. De heer P. de Vries, voorzitter van de Centrale van zeevarenden ter koopvaardy en vissery deelde mede. dat de Internatio nale Transportarbeidersfederatie had besloten een bedrag van f. 10 000 voor het werk beschikbaar te stellen. Tot administrateur van de Stichting is aan gesteld de heer L. van Dam. kantoor Veerhaven 2, postbus 169, Rotterdam. Hy wacht op de eerste zeelieden, die voor hun ideeën omtrent de eigen vrye tydsbesteding advies of hulp wensen. uitsluitend met zuiver wollen tricot gevoerd. Gladde Nappa mooie soepele kwaliteit 995 Real pigskin vlot model" 1^95 Antika met tricot strips ideale fl 95 autohandschoen Loop vrij binnen - Kijk vrij binnen China bouwde groot schip Van een scheepswerf te Dairen is gis teren het eerste grote vrachtschip, dat in China ls gebouwd, te water gelaten, zo meldt het nieuwsbureau Nieuw-China. Volgens het bureau werd het schip, dat een waterverplaatsing van 22.100 ton heeft, in 58 dagen gebouwd. Nieuw- China deelt mede, dat men ln Japan drie maanden en in Engeland zes maan den nodig heeft om een schip van dit type te bouwen.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 21