TOT 15 DECEMBER Burgemeesters Boskoop en Hillegom vieren maandag zilveren jubileum k „BGQWZSTRTPLIKUY WDCVBNM!" Mr. Verkerk 25 jaar in Boskoop; jhr. Van Nispen tot Pannerden bekleedt kwart eeuw het ambt 15 UW GULDEN 10% MEER WAARD TOT 15 DECEMBER 10% EXTRA KORTING Dokter H. A. G. Bots uit Voorhout is vandaag vijftig jaar arts Sinds 1910 vriend van alle Voorliouters Kerkelijk Leven 07ste jaargang Vrijdag 28 november 1958 Vijfde blad no. 29607 Maandag vieren twee burgemeesters uit de omgeving van Leiden een zilveren jubileum. Het zijn de burgemeesters van Boskoop, mr. E. P. Verkerk, die zijn zilveren jubileum viert als burgemeester van deze gemeente en de burgemeester van Hillegom, jhr. mr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden, die op deze dag het feit herdenkt dat hij zijn ambt een kwart eeuw bekleedt, waarvan ruim 21 jaar in Hillegom. In beide gemeenten zal het jubileum niet ongemerkt voorbij gaan en zal men in bijzondere raadszittingen het feest meevieren. Burgemeester Verkerk werd op 1 de cember 1933 geïnstalleerd door wethou der, loco-burgemeester E Gul demon d. Voordien was hij reeds burgemeester van Hedel en Kerkwijk geweest, welke benoeming op 1 juli 1925 inging, toen de heer Verkerk 25 jaar was. De heer Verkerk werd op 25 juli 1899 in Culemborg geboren als zoon van een van de vele sigarenfabrikanten in die gemeente. Hij studeerde aan de Rijks universiteit te Utrecht rechten en legde zijn doctoraal examen af in 1924. Hij be gon zijn loopbaan als volontair bij de ge meentesecretarie van Everdingen, doch lang heeft hij deze functie niet vervuld, want reeds een jaar later op 1 juli 1925 volgde zijn benoeming tot burgemeester van Hedel en Kerkwijk, waar hij acht jaar bleef. In Boskoop was burgemeester Verkerk de» opvolger van de naar Alphen ver trokken burgemeester P. A. Colijn, Tij dens zijn burgemeesterschap in Boskoop trad mr. Verkerk in het huwelijk met mej. Biesheuvel uit Haarlem, uit welk huwelijk twee kinderen werden geboren, een zoon en een dochter, die beiden nog studeren. Vier jaar later, in 1939 pro moveerde mr Verkerk tot doctor in de rechtswetenschappen op een proefschrift over de Volkenbond een hobby van hem. Na een korte onderbreking tijdens de oorlog keerde burgemeester Verkerk in 1945 in zijn gemeente terug. Een jaar later kreeg hij voor de A.R. zitting in de Tweede Kamer, waarvan hij sinds dien onafgebroken deel uitmaakt. Van 1946 tot 1952 was hij bovendien lid van Provinciale Staten van Zuid-Holland. BODEMLOZE PUT Er is sinds de komst van burgemeester Verkerk in Boskoop veel veranderd, maai' niet veranderd is de slappe veengrond, waarop de gemeente is gebouwd. Wat de gevolgen zijn van die slappe bodem blijkt wel uit het feit dat de reconstructie van de 4 meter brede Biezenweg over een lengte van 1300 meter f. 750.000 kost, terwijl Rijksweg 4 A, die 60 meter breed is f. 1.000.000 per kilometer kost. Toch moet ook de Biezenweg spoedig onder handen genomen worden en een daartoe strekkend voorstel zal binnenkort aan de raad worden aangeboden. De grond van Boskoop is een bodemloze put zoals de burgemeester het uitdrukt. De vier hoofdfuncties van Boskoop zijn naar de mening van de jubilaris: wonen, wenken, verkeer en recreatie. Wat het wonen betreft merkte burge meester Verkerk op dat de Goudse Rij weg binnen twee jaar volgebouwd zal zijn, waarna begonnen zal moeten wor den aan de Snijdelwijk, waar plaats is voor een 1650 woningen. Met betrekking tot het verkeer koestert de burgemeester de wens dat de weg langs de Gouwe naar Alphen en de rijksstraatweg spoe dig aangelegd zal worden, waardoor een betere binnendoorverbinding Rotterdam —Amsterdam verkregen zal zijn. De werkgelegenheid in Boskoop wordt voor een groot deel gevonden in de industrie (570 personen) eai de boomkwekerij. Jhr. mr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden (Foto L U./Van Vliet) Boskoop tot de 100 rijkste gemeenten van het land, hetgeen echter niet weg neemt dat de gemeentekas vaak tot op de bodem leeg is. Zo was er ook geen geld voor de aanleg van een instructie zwembad, maar toen sprongen de burgers bij en in korte tijd was deze burgerzin- lening voltekend. Het zilveren jubileum wordt gevierd met ccn speciale raadszitting die om 2.30 uur aanvangt. Na afloop recipieren bur gemeester en mevrouw Verkerk, en dat zal ongetwijfeld een drukke receptie worden Jhr. mr. dr. Van Nispen tot Pannerden De tweede jubilaris is jhr. mr. dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden, die in 1933 burgemeester van Pannerden werd. Pannerden was zijn geboorte- pen tot Pannerden en zijn gezin niet aan plaats, waar ook zyn vader burgemeester i belangstelling ontbreken, ts geweest. Hij werd daar op 14 novem ber 1907 geboren. Zijn gymnasiale opleiding genoot hij aan het St.-Canisiuscollege te Nijmegen en daarna studeerde hdj aan de Rijks universiteit van Leiden rechten, waar hij op 20 februari 1933 de meesterstitel behaalde. Hij was echter geen man, die voortdurend over de boeken gebogen zat. In het Leidsch Studenten Corps nam hij een belangrijke plaats in. Zo was hij o.m. commandant van Pro Pa- tria". praeses van de Sociëteit Minerva en van verscheidene gezelschappen van het Corps. Jhr. Van Nispen tot Panner den heeft zijn studie voltooid aan de R.-K. universiteit van Nijmegen, waar hij promoveerde tot doctor in de rechts wetenschappen NOGAL JONG Toen hij in 1933 werd benoemd tot burgemeester van Pannerden was hij met zijn 26 jaar een van de jongste burgemeesters van ons land Lang heeft hij Pannerden niet gediend," want op 22 juni 1937 werd hij geïnstalleerd tot bur gemeester van Hillegom, een van de be langrijke bollengemeeniten als opvolger van burgemeester mr. D. F. Pont. In Hillegom had men misschien aan vankelijk niet zoveel vertrouwen in deze nieuwe burgemeesterin ieder geval vond men hem nogal jong voor een zo grote gemeente als Hillegom Wethouder, loco- burgemeester P. Klaver stipte dit in zijn installatierede ook nog even aan, terwijl hij er bovendien op wees dat het wel een grote stap was van het 1600 inwoners tellende Pannerden naar Hillegom met zijn 12.000 inwoners. De tijd, waarin jhr. Va.n Nispen tot Pannerden zijn ambt in Hillegom aan vaardde was zeker niet gemakkelijk. Er heerste veel werkloosheid en de finan ciële positie van de gemeente was moei lijk. In de loop der jaren is het eerste grondig veranderd, de financiële positie van Hillegom is ook nu weer moeilijk, doch dat heeft men met de meeste ge meenten gemeen Overigens is er in de afgelopen jaren veel tot stand gekomen in Hillegom, waaraan de burgemeester zeker voor een belangrijk deel heeft bijgedragen. De bevolking is gegroeid en de nieuwe wijken mogen gezien worden! NEVENFUNCTIES Behalve burgemeester van Hillegom, bekleedt de heer Van Nispen tot Panner den tal van andere functies. Een van de meest bekende is wel zijn voorzitterschap van de Koninklijke Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur, in welke func tie hij bijzonder veel heeft gedaan voor de uitbouw van het bollenibedrijf en de -handel. Daarnaast is de burgemeester o.m. lid van Provinciale Staten van Zuid- Holland, waar hij het voorzitterschap van de KVP-fractie bekleedt. Ondanks deze nevenfuncties is Hillegom in de af gelopen 21 jaar niets „tekort gekomen!" Maandag as. is het feest in Hillegom, en dan zal er wel niemand meer zijn, die een beetje bedenkelijk kijkt, zoals dat 21 jaar geleden het geval was. Evenals op 22 juni 1937 zullen de gemeentelijke diensten die dag gesloten zijn en zal een speciale raadszitting worden gehouden. Ongetwijfeld zal het ook jhr. Van Nis- Advertentie Mr. E. P. VERKERK (Foto Leidtch Dagblad) Honderden mensen vinden een bestaan op de 700 kwekerijen, die Boskoop rijk is. Ongeveer 84% van de handel in boom- kwekeryprodukten loopt over Boskoop en hieruit blijkt dus wel dat Boskoop een belangrijke plaats is op dit gebied, merk te de burgemeester niet zonder trots op. Behalve een nijvere plaats is Boskoop ook een mooie plaats en dus aantrek kelijk als woongemeente. De aanwezigheid van de Middelbare Rijkstuinbouwschool in Boskoop heeft er mede voor gezorgd dat Boskoops naam tot in de verste uithoeken van de wereld bekend is Een Hogere Rijkstuinbouw- schoo' naast de middelbare school is een van de wensen van de burgemeester, dte daarin overigens niet alleen staat. Ei zijn zoveel functies, waarvoor een hoger diploma nodig is, dan in Boskoop kan worden behaald, en wat zou mooier zijn als dit diploma ook in Boskoop kon worden verkregen. FLINKE GROEI Het inwonertal is in de afgelopen 25 jaar gestegen van 7800 tot 9400, welk aantal nog wel groter zal worden als de grenswijzigingen doorgang vinden. Wat het burgerlijk inkomen betreft, behoort door middel van waardecheques. ontvangt U voor elke f 10.een waardecheque van f I.- bij aankoop van MATRASSEN - DEKENS - LEDIKANTEN - KINDERMEUBELEN - GORDIJNSTOFFEN of VLOERBEDEKKING. Deze waardecheques kunt U aan onze kassa's van !5 december tot 15 januari, gewoon als geld gebruiken. U krijgt op onze lage prijzen dus (uitgezonderd enkele merkartikelen) NOORDWIJK AAN ZEE - LEIDEN Palaceplein Haarlemerstr. hk. Donkers reeg Abacadabra? Ja - maar gewone woorden schieten dan ook te kort: hier Is iets anders dan anders aan de hand! Triumph (U weet wel: de sigaret in het blauwe doosje) Is herboren. En hoe! Het doosje werd een pakje - en de sigaret zelf is ook totial veranderd! DE SIGARET DIE IEDERÉÉN LEKKER VINDT! „Mild" staat er op het Triumph pakje. En in dit geval betekent dat: deze sigaret is Virginia en ame- rikaan tegelijk. De tabakken voor de nieuwe Triumph zijn zo behandeld en gemelangeerd dat zij al het goede van beide soorten in zich verenigen. De moderne, milde sigaret.... de nieuwe Triumph.... voor alle rokers een prettige ontdekking. Haal een pakje! TRIUMPH HET MILDE MIDDEN TUSSEN AMERIKAAN EN VIRGINIA! Vandaag herdenkt dokter H. A. G. Bots, wonende in Huize St.-Agnes te Voor- hout, het feit dat hij 50 jaar geleden in Amsterdam slaagde voor het artsexamen. Dit heugelijk feit zal zondag in de familiekring worden herdacht, terwijl er van 3 tot 4 uur gelegenheid is gelukwensen aan te bieden in Huize St.-Agnes. Tien jaar voor doodslag op zijn vrouw geëist De officier van Justitie bij de recht bank te 's-Gravenhage, mr. G. J. de Lint, heeft een gevangenisstraf van 10 jaar m.a. van voorarrest gerequi- reerd tegen een 46-jarige postbode uit Monster (Z.-H.) die op 2 april j.l. zijn echtgenote om het leven had ge bracht door haar eerst met een hamer enige malen hard op het hoofd te slaan en daarna te wurgen. Mr. De Lint zeide in zijn requisitoir, dat vele feitelijke gebeurtenissen voor bedachte rade impliceerden, maar, dat er tooh niet voldoende bewijs is voor moord. Hy achtte wel bewezen, dat de postbode de opzet had zijn vrouw moeder van twee kinderen te doden. Er waren z.i. geen verzachtende omstan digheden en volgens de psychiater, die de verdachte had onderzocht was deze geheel toerekeningsvatbaar. Het is een van de ergste misdrijven, waarvan geen herstel mogelijk is, aldus de officier van Justitie, die doodslag wel bewezen achtte. De gemeenteraad besloot in 1910 stap pen te ondernemen een eigen dokter aan te trekken; daar men in Voorhout voor medische hulp aangewezen was op hulp van buiten. Men plaatste een ad vertentie en dokter Bots, die als assistent werkzaam was in het St.- Fransiscus Ziekenhuis te Rotterdam, kwam naar Voorhout. Hij is in de loop der jaren een zeer gezien arts geworden en een vriend van vrijwel alle Voorhou- ters. De laatste 8 jaar laat dokter Bots het werk voor het grootste deel over aan zijn zoon, dokter A. W. Bots. De rust en de kalmte, waarmede dok ter Bots altijd optreedt is een grote steun voor de patiënten. Hij leeft altijd intens mee met het wel en wee van ,zijn" gezinnen, niet alleen in geval van Correspondentie Kerst- en Nieuwjaar Voor het buitenland Luchtpostcorrespondentie (geen post pakketten) voor genoemde buiteneuro- pese bestemmingen, waarvan het ge wenst is, dat zij de geadresseerden vóór 25 december 1958 resp. voor 1 januari 1959 bereikt, moet onvoorziiene om standigheden voorbehouden uiterlijk op de hierna achter de landen ver melde data worden ter post bezorgd: Amerika (Ver. Staten van) (New York)kerstmis 14 dec., nieuwjaar 21 dec.; Argentinië (Buenos Aires) 16 dec., 21 dec.; Australië (Sydney) 12 dec., 19 dec.; Canada (Montreal) 14 dec., 21 dec.; Chili (Santiago) 16 dec., 21 dec.; Egypte (Cairo) 15 dec., 21 dec.; India (Bombay, Calcutta) 15 dec., 21 dec.; Indonesië (Djakarta) 16 dec., 21 dec.; Israël (Tel Aviv, Haifa) 16 dec., 21 dec.; Japan (To kio) 15 dec., 21 dec.; Malaya (Singa pore) 16 dec., 21 dec.; Mexico (Mexico df) 14 dec., 21 dec.; Ned. Antillen (Wil lemstad, Oranjestad) 18 dec., 22 dec.; Ned. Nieuw-Guinea (Biak) 16 dec., 23 dec.; Nieuw-Zeeland (Auckland) 12 dec,. 19 dec.; Pakistan (Karachi) 16 dec., 21 dec.; Suriname (Paramaribo) 18 dec., 22 dec.; Thailand (Bangkok) 16 dec., 21 dec.; Uruguay (Montevideo) 16 dec., 21 dec.; Venezuela (Caracas) 15 dec., 22 dec.; Zuid-Afrika (Unie van) Johannes burg 13 dec., 20 dec. Aan invoerrechten onderworpen goe deren voor Zuid-Afrika resp. 9 en 16 december. De overkomstduur in het algemeen berekend tot de achter de landen ver melde plaatsen. Voor andere bestemmingen in be doelde landen is in sommige gevallen een vroegere verzending nodig. ziekte, maar ook als er sociale of finan ciële moeilijkheden zijn. Een geboorte was telkens een hoogtepunt in zijn in de loop der jaren steeds groter gewor den praktijk. Dokter Bots werd geboren op 3 januari 1884 en genoot zijn middelbare school opleiding in Rolduc. Na zijn studie in Amsterdam kwam hij dus spoedig naar Voorhout. Van 1914 tot 1918 was hij in militaire dienst als officier van gezond heid. Mevrouw Botsvan Schaik heeft haar man steeds trouw ter zijde gestaan- Ondanks het grote gezin, had zij nog tijd de administratie by te houden en de apotheek te verzorgen. Dokter Bots nam in 1922 het initiatief tot oprichting van een wijkverpleging, die later overging in het provinciale Wit Gele Kruis. In 1925 werd hij belast met de schoolartsendienst in onze ge meente, welke functie hij tot 1943 be kleedde. Sinds 1926 is dokter Bots voor zitter van de raad van toezicht van de Coöp. Raiffeisenbank. In 1950 vierde dokter Bots onder grote belangstelling zijn veertig jarig jubileum als arts te Voorhout. Sinds dat jaar heeft hij zijn praktijk grotendeels overgedragen aan zijn zoon, dokter A. W. Bots. Hij kon zich echter niet geheel losmaken van zijn werk en zodoende werd de oplossing gevonden, dat hij de bewoners van St.-Agnes tot zijn patiën ten bleef rekenen, terwijl de overige patiënten door zijn zoon werden behan deld. Ongetwijfeld zullen dokter en mevrouw Bots sr. zondag vele handen te schudden krijgen, want men is dokter Bots in Voorhout nog niet vergeten, al heeft hij zich dan teruggetrokken uit de „buien-praktijk". NIEUWE UITGAVEN Politieke wereldatlas, door S. A. Leef- lang. Uitg.: J. H. de Bussy, Amsterdam. De atlasvlinder, door Aya Zlkken en Alleen polenta vandaag, door Aya Zik- ken. A.B.C.-pocket. Uitg.: De Arbeiders pers, Amsterdam. De schat van Aros Klllee, door W. H van Eemlandt, Zonder muziek waren wy slaven; leven en liefde onder de negers, door Ulrike Himmelheber, met een inleiding van dr. J. W. Schulte Nordholt. De witte adelaar, leven en ondergang van de viermastbark Pamir, door R. An- dersch, en De vyand, door Tibor Meray. Uitg.: Het Wereldvenster, Baarn. Enkhuizer Almanak 1959. Verschenen ls de 364ste jaargang van de Enkhuizer Al manak voor het Jaar 1959. NED. HERV. KERK Beroepen te Wijk bij Heusden D. van den Berg te Oud-Alblas. Beroepen te Santpoort (wljkgemeente dorp) (toez.) J C. Remijn te Geertruidenburg. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Benthuizen W. C. Lamaln te Grand-Rapids (U.SA.). BAPTISTEN GEMEENTEN VRIJE EVANG. GEMEENTEN Beroepen te Amsterdam-West M. N1J- kamp te Meppel. DUITSE EVANG. GEMEENTEN Beroepen te Amsterdam G. Plantiko te Espelkamp (Duitsl.), die dit beroep ook aannam. SLIPGEVAAR 6£EN WAARSCHUWING TOCH SLIPGEVAAR ffi J In het herfst- en winterseizoen zult U niet alleen rekening moeten houden met gladde weggedeelten, waarvoor U door bovenstaand bord wordt gewaar schuwd, maar ook met gladheid, waar voor geen borden U waarschuwen! Laat daarom de A.N.W.B. U hier nog eens op wijzen: In de koude maanden gedraagt niet ieder soort wegdek zich op dezelfde wijze. Wanneer U op een niet-gladde asfaltweg rijdt, is het heel goed moge lijk dat de klinkergedeelten, die zich daarin bevinden (bijvoorbeeld op- en af ritten van bruggen) spiegelglad zijn door ijsvorming. Reeds velen hebben de onaangename gevolgen daarvan aan den lijve onder vonden!!! Hetzelfde geldt voor brugdekken; ook deze zijn eerder glad dan het wegdek van de toeleidende wegen, door koude en damp van het onder de brug stro mende water.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 15