Kruispunt Haagse Schouw goed beveiligd met verkeerslichten Auto met 2 personen in Oude Vest Griekse plastische vazen Hartveroverend filmwerkje voor Filmstudiekriiig van K. en O. Verkeershuisje voor politie mot de zilvervloot bij d& ft (j) MID lil lil Oegstgeester kreeg zware boete wegens overtreding rijtijdenwet 97ste jaargang Woensdag 26 november 1958 Derde blad no. 29605 Dank zij het snel en moedig optre den van drie studenten, de heren K. Meijers Swanté, J. Goudsmit en L. Wolfsbergen, zijn gisteravond twee stadgenoten, mevr. J. Koopmans en de heer W. K. Kisman, beiden wonen de in de De Sitterlaan, van een wisse dood gered. Angstige momenten heb ben zij echter doorstaan toen de auto, waarin zij beiden waren gezeten, vrij wel geheel in het water van de Oude Vest verdween. De studenten, die de auto in de Oude Vest zagen schieten, sprongen .onmiddel lijk te water. De heer Kisman, die nog kans had gezien het portier te openen, kon spoedig op het droge worden ge bracht. Voor mevr. Koopmans, die met de heer Kisman zojuist een Schouw- burgvoorstellin^ had bijgewoond, was deze wijze van ontkomen niet meer mogelijk. Met grot» tegenwoordigheid van geest bleef zij rustig het moment afwachten, dat de auto vol water was „Calabuig" geen greep uit werkelijkheid, maar schepping van scenarioschrijver Vlucht in de primitiviteit Met „Calabuig" gaf K. en O. gister avond de leden van de Filmstudiekring in de filmzaal van de Universiteit, ge legenheid kennis te maken met 'n hart veroverend filmwerkje, dat niet in de bioscopen draait Komt dit omdat het „grote publiek" nog te vaak de echte filmtaal niet verstaat? Galabuig is een ongerept stadje met 954 inwoners ergens aan de kust van de Middellandse Zee, waar een beroemd raketgeleerde zich wil koesteren in de vriendelijkheid van de eenvoudige bur gers. Zijn schuilplaats wordt echter ont dekt en hij verlaat met een trieste glim lach zijn 954 vrienden, die hem tot de tanden gewapend tegen de vreemde mogendheid wilden beschermen. Deze film deed ons ergens denken aan „Fanfare" en aan „Welkom mr. Mar shall". De - evoels-associ&tie met de laatste film is begrijpelijk, want zij is van dezelfde regisseur: Berlanga. In deze film worden simpele mensen in een primitieve gemeenschap geschilderd, maar wij geloven niet, dat zij ergens nog zo gevonden worden Wordt er ergens in Nederland nog een groepje museum stukken gevonden, dat zichzelf in de burgers van Lagerwiede herkent? De j rieken en hooivorken-charges in de films van Berlanga, de deinende menigte bij een stuk Fanfare-muziek en de gevech ten om een vaandel worden door een draaiboekschrijver en een regisseur ge schapen. Zij zijn niet uit het leven ge grepen, maar uit het hart van de re- gisseur, die zijn eigen gemeenschap schiep Gisteravond is bewezen dat dit j een prettige kijkavond kan opleveren. Dit werd nog in de hand gewerkt door het mooie filmpje over het uurwerk van de Dom te Munster. gelopen. Inmiddels stelden de stuaenten alle pogingen in het werk om mevr. Koopmans uit haar benarde positie te bevrijden, hetgeen kort daarop gelukte. Na in een studentenhuis van de schrik te zijn bekomen, werden beiden in een taxi naar hun woningen vervoerd. De auto is te water geraakt op het moment, dat de heer Kisman bij het zoeken naar het contactsleuteltje de handrem losliet. De brandweer heeft de auto, welke zoals onze foto laat zien vrijwel geheel onder water verdween, uit het water gehaald. Lezing in Museum van Oudheden Gisteravond hield de conservator dr. J H. C. Kern een lezing in het Rijks museum van Oudheden alhier over het onderwerp „Griekse plastische vazen". Het betreft hier Griekse vazen van ter racotta (gebakken klei), die, gelijk de dartele en oorspronkelijke geest van de makers het zo graag wilde, een andere vorm dan anders vertonen: geen krui ken of potten, doch vazen in de vorm van fabelwezens, goden, mensen, dieren, vruchten en voorwerpen (soms ook in combinatie met elkaar gebezigd). Aan de hand van een serie lichtbeel den, waarin voorbeelden in Leiden en tal van buitenlandse steden verschenen, gaf spreker een indruk van de verbluf fende verscheidenheid, die er op het gebied van de Griekse plastische vazen heeft geheerst. Voorlopers en wellicht ook elementen van inspiratie voor Griekse plastische vazen kunnen in het Nabije Oosten en Egypte worden ge zocht. De chronologische ontwikkeling der Griekse plastische vazen werd even eens geschetst. Het eiland Cyprus heeft voorbeelden van plastische vazen geproduceerd, die uil een tijd stammen, welke nog vóór de doorbraak van de Griekse cultuur (om streeks 1100 v. Chr.) valt. Leiden bezit twee Cypriotische vaasjes in de vorm van een rund uit ongeveer 1200 v. Chr. (zie afbeelding), die met de beste exem plaren in het buitenland op één lijn kunnen worden gesteld. Gedurende de 9e-4e eeuw v. Chr. zijn het vooral de centra Athene, Rhodos en Corinthe ge weest, die een treffende veelheid van plastische vazen hebben voortgebracht. Een moderne beschouwer zal niet aar zelen verschillende plastische Griekse vazen als vermakelijk en grappig te beschouwen. In ieder geval zijn de plastische vazen gemaakt door mensen met een springlevende, speelse en oor spronkelijke geest. Nochtans hebben de meeste plastische vazen der Grieken niet voor profane, doch voor sacrale en funeraire doeleinden gediend. Men denke hier inzonderheid aan votiefge- schenken in tempels., alsmede aan bij gaven voor de doden, die in graven wer den neergelegd. Griekse plastische vazen zijn reeds in de oudheid tot ver buiten het land van oorsprong verhandeld. Zo zijn drie prachtige plastische vazen van Attische makelij (sphinx. Aphrodite uit schelp rijzend, sireen) in Phanagoria in Zuid- Rusland opgegraven. Het zijn vazen voor olie uit omstreeks 400 v. Chr., die thans in de Hermitage te Leningrad berusten. Dc belangstelling van de Russische ar- chaeologen voor Griekse plastische va zen in het algemeen is opvallend groot; het in 1927 verschenen standaardwerk over Griekse plastische vazen is van de hand van de, Russin mevrouw M. J. Maximova uit Leningrad. De laatste fase in de ontwikkeling der j Griekse plastische vazen, welke dr. j Kern behandelde, was die van het Hel- letnistische tijdperk <ong. 320-30 v. Chr.). In die periode worden plastische vazen tamelijk talrijk. Toch blijven Griekse plastische vazen van zeer vroeg tot zeer laat (ong. 2000—30 v. Chr.) tot de uitzonderingen behoren: op vijftig Griekse vazen van terracotta, die in moderne verzamelingen aanwezig zijn, is er gemiddeld één enkele van in plas tische gedaante uitgevoerd. De ganse lezing was dan ook bedoeld om de toehoorders tot het besef te brengen, dat plastische vazen een zeer apart en niet alledaags facet van het scheppend vermogen der oude Grieken belichten. 22 miljoen meer deviezen Blijkens de weekstaat van de Nederl. Bank is de deviezenvoorraad in totaal met f.22 miljoen gestegen van f.5175 miljoen tot f. 5197 miljoen. De goudvoor raad bedraagt f. 3882 miljoen tegen de vorige week f.3779 miljoen. Twee Cypriotische vaasjes in de vorm van een stier, ong. 1250 1200 voor Chr. Vorig jaar op 5 december bracht St.-Nicolaas een bezoek aan de mannen van de Rijkspolitie van Voorschoten, die dienst deden op het drukke kruispunt aan het Haagsche Schouw. Er werd toen bij Sinter klaas op aangedrongen in Den Haag te trachten een goede beveiliging van dit kruispunt te krijgen, met name ook voor de politiemannen, die met gevaar voor eigen leven het verkeer daar regelden. St.-Nicolaas heeft woord gehouden, want nog voor zijn volgende verjaardag zijn de wensen van de politiemannen in vervulling gegaan. Gistermiddag zijn de nieuwe verkeers lichten aan dit kruispunt in gebruik gesteld en tegelijk werd het bedienings hokje voor de politiemannen geopend. Zij zitten daar nu hoog en droog en veilig in hun „duiventil". De ingebruikstelling is niet geheel ongemerkt voorbij gegaan. Omstreeks vier uur gistermiddag kwamen op de tuigde van de dankbaarheid van Voor schoten voor deze prachtige oplossing. Overste Gevers Deynoot wees op de goede samenwerking tussen Rij'kswater- staat. Justitie en Gemeente bij de tot standkoming van dit geheel. De lichten die eerst werden gebruikt voldeden niet aan de minimum eisen, doch de huidige installatie mag gezien worden, aldus spreker, die er" tenslotte op wees, dat de installatie en het huisje eigendom zijn van Rijkswaterstaat, die het ten ge- De nieuwe verkeerslichten bij het Haagsche Schouw, met op de achtergrond het verkeershuisje. Aan de zijde van de brug zijn aan twee kanten van de weg lichten aangebracht. (Foto L.D./Van Vliet) bruike afstond aan Justitie, terwijl het geheel op grondgebied van de gemeente Voorschoten staat. Hierna opende burgemeester Van der Hoeven het verkeershuisje en stelde de lichten in werking. De bediening van de verkeerslichten werd daarop overge nomen door de politie. (Advertentie) IK vaar en sp&ajr GEVESTIGD IN ELK POSTKANTOOR Voor de Leidse kantonrechter Reed chauffeur van vrachtauto al of niet links? Tegenstrijdige verklaringen Een inwoner van Oegstgeest moest maandag voor de Leidse kantonrechter terechtstaan wegens ernstige overtreding van de rijtijdenwet. Niet minder dan 24 maal had zijn chauffeur in het werkboekje met de dienst- en rusttijden ge knoeid. Verdachte gaf voor, dat hij daarvan niet op de hoogte was, maar de officier van Justitie, mr. Zandhuis, wilde dit niet aannemen. Verdachte was reeds eerder voor hetzelfde feit veroordeeld, laatstelijk nog voor f100.— boete. De officier eiste 24 maal f50.—, dus f1200.— boete of drie maanden hechtenis. Dé pl.v. kantonrechter mr. De Koning veroordeelde verdachte tot 24 maal f20. tezamen dus f 480.boete of 24 maal acht dagen. Onvoorzichtig rijden met stevige boeten bestraft Op 12 augustus was een Bussumer met zijn auto op de Rijksweg no. 4 met 90 km snelheid uit een file auto's naar links uitgeweken om in te halen, waar bij hij op de linker weghelft was terecht gekomen. Het gevolg was een ernstige aanrijding. De officier van Justitie mr. d. Schans, die wees op de ernstige gevolgen van deze verkeersovertreding, eiste f. 60 boete of 20 dagen. De raads man, mr. Van Vliet merkte op, dat zijn cliënt geleidelijk naar links was uitge weken. De andere auto's hadden trou wens met dezelfde snelheid gereden. De Reeds dadelijk bleek, dat hiermede kantonrechter, mr. R. de Bruijn, ver een belangrijke verbetering tot stand oordeelde verdachte tot f. 40 boete of is gekomen. Vooral het verkeer uit de richting Leiden en dat 20 dagen. uit de Ock een inwoner van Zoeterwoude richting Valkenburg krijgt nu veel was, toen hij met zijn auto in de Brug- beter gelegenheid de weg over te genstraat te Leiderdorp reed, naar links steken. Voor zover St.-Nicolaas hier- uitgeweken, waardoor een auto, die op mede bemoeienis heeft gehad, mag het linkerweggedeelte naderde, ook naar men hem wel dankbaar zijn! links had moeten uitwijken. De wachtmeester bij de Rijkspolitie. F. Bruggeman, die achter hem reed, had deze overtreding geconstateerd. De offi cier van Justitie eiste f. 25 boete of 5 dagen. Uitspraak f. 20 boete of 5 dagen. Een fabrieksarbeider uit Leiden stond terecht, omdat hij met een zware vrachtauto, bovendien nog slingerend, gereden had, zonder geldig rijbewijs. Eis f. 30 boete of 10 dagen. Uitspraak f. 25 boete of 5 dagen. Een inwoner van Katwijk aan Zee was op 12 augustus, hoewei hij de gepar keerde auto's in de Badstraat te Kat wijk aan Zee niet kon passeren, toch doorgereden, waardoor hij tegen een auto van de garagehouder K. Souverijn was opgereden. Schade f. 75, waarvoor een civiele vordering was ingediend. De heer C. v. d. Plas uit Katwijk aan Zee had verdachte nog gewaarschuwd, dat hij brokken dreigde te maken.. De offi cier van Justitie eiste f. 30 boete of 10 dagen. De kantonrechter veroordeelde verdachte tot f. 30 boete of 10 dagen met toewijzing der civiele vordering a f. 75. De Leidse chauffeur van een brand- stoffenauto stond terecht, omdat hij op 23 juni in de HerenstraatKastan jekade links van de weg had gereden. Nadat mr. Drossaart Bentfort advocaat en procureur uit Voorschoten en zijn echtgenote, die in een tegenligger zaten verklaard hadden, dat verdachte geheel links van de weg gereden had, verklaar den twee mede-inzittenden van de auto van verdachte, onder ede, dat verdach te normaal rechts had gereden. Nadat de plv. kantonrechter, mr. De Koning, en de officier van Justitie, mr. Zandhuis getuigen gewezen hadden op de zwaro straf op meineed bleven zij bij hun af gelegde verklaring. De officier van Justitie, mr. Zandhuis, eiste tweemaal f. 20 is f. 40 boete of 10 dagen. Daar de verklaringen lijnrecht over elkaar staan zal de plv. kantonrechter mr. De Koning over acht dagen schriftelijk vonnis wijzen. Een inwoner van Wassenaar stond terecht, omdat hij op 12 augustus bij het waterskiën tegen een zeilvaartuig te Warmond was geslagen. Verdachte 1 verklaarde, dat hij bij de jachthaven i van de lijn was gevallen en met een hevige klap tegen de boot geslagen. De 1 schade van honderd gulden was echter geregeld. De officier van Justitie vond het wel vreemd, dat verdachte eerst zijn naam niet wilde opgeven. De vraag is hier: heeft men opzettelijk schade toe gebracht of is er een fout gemaakt. Hij eiste f. 30 boete of 8 dagen. De plv. kan tonrechter wees erop, dat er geen ver gunning van B. en W. van Warmond was en veroordeelde verdachte tot f. 20 boete of 8 dagen. Een inwoner uit Maassluis stond te recht, omdat hij op 3 augustus op de Rijksweg no. 4 met zijn auto het ver keer in gevaar had gebracht. Volgens de politie had hij reeds viermaal een rij proef afgelegd, maar hij was niet ge slaagd. De officier van Justitie vond, dat verdachte zijn auto maar moest ver kopen en eiste, daar verdachte geen belastingkaart had, 2 maal f. 50 boete of 20 dagen. De plv. kantonrechter ver oordeelde verdachte tot 2- maal f. 50 boete of 2 maal 20 dagen, met terug gave van de auto. Een Leidenaar stond terecht omdat hij in september een gestolen rijwiel had gekocht zonder deze koop in het register in te schrijven. De officier van Justitie eiste f. 75 boete of 25 dagen. De plv. kantonrechter veroordeelde ver dachte conform de eis. Eis en uitspraak tegen een inwoner van Voorhout, die clandestien naar de radio had geluisterdf25 boete of tien dagen. Voorts moest een inwoner van I Noordwijkerhout zich verantwoorden, omdat rij sinds 18 december van het vorig jaar een televisie had, maar op het formulier 24 juli 1958 had ingevuld^ Eis f. 50 boete of 10 dagen. Uitspraak f. 35 boete of 10 dagen. Burgemeester C. J. v. d. Hoeven opent het verkeershuisje. (Foto L.D./Van Vliet) vluchtheuvel in de Rijndijk enkele autoriteiten bijeen, onder wie burge meester C. J. van der Hoeven, wethou der Dekker, de districtscommandant van de Rijkspolitie, district 's-Graven- hage, de overste jhr. Gevers Deynoot, de heer Oenema namens Rijkswater staat en het dagelijks bestuur van de Vereniging voor Veilig Verkeer te Voor schoten, terwijl ook de groepscomman dant van de Rijkspolitie te Voorschoten en enkele andere politiemannen dit voor hen belangrijke ogenblik bijwoonden. De heer Oenema overhandigde bur gemeester Van der Hoeven een klein pakje, in de Voorschotense kleuren, waarin zich de sleutel van het verkeers huisje bevond. De burgemeester ge- RAAD VAN FINANCIEEL TOEZICHT VAN DE L.O.I. Door het onverwachts verscheiden van de heer H. van Sleen, leed de Raad van Financieel Toezicht van de Leid- sche Onderwijsinstellingen, van welk college de overledene deel uitmaakte, een gevoelig verhes. Ter voorziening in de aldus ontstane vacature is tot nieuw lid van genoemd college benoemd de heer C. Kleywegt, lid van de Tweede Kamer en oud hoofdinspecteur van de onderwijzers opleiding. De Raad van Financieel Toe zicht van de LOI is thans als volgt sa mengesteld: mr. dr. C. Gruys, president, dr. M. Westerterp, secretaris, J. M. Pe ters, mr. A. B. Roosjen R. Zegering Hadders en G. Kleywegt.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 9