Laatste nieuws In de raad van Voorschoten werden algemene beschouwingen gehouden Zivembad een der eerste wensen Tarief van het leidingwater in Warmond wordt iets verhoogd Verkeersprobleem vraagt snelle oplossing De voltallige gemeenteraad heeft zich gisteravond onder voorzitter- schap van burgemeester C. J. van der Hoeven aan de behandeling van de gemeentebegroting voor 1959 gezet. In deze eerste vergadering (donderdagavond wordt de behandeling voortgezet en waarschijnlijk afgehandeld) hielden de voorzitters van de vier fracties de algemene beschouwingen. Vooraf werden enkele agendapunten zonder bespreking afgehan deld. Het waren formele kwesties, die voor de behandeling van de begroting afgedaan moesten zijn. De behandeling van het voorstel tot instelling van een fonds voor bijzondere doeleinden ten algemene nutte werd van de agenda afgevoerd, evenals een voorstel tot het toekennen van een vergoeding voor het geven van godsdienstonder wijs op de openbare scholen. De fractievoorzitter van de KVP, heer Fortanier, opende de algemene be schouwingen. De toelichting op de begroting, die sluit met een tekort va® f. 150.000, was begrijpelijkerwijze in mineur gesteld Maar spr. miste een toelichting op de bedrijfsbegTOtingen. Ook had hij ner gens gelezen wat het college gedaan had om een extra uitkering uit het gemeen tefonds te krijgen over 1958 en het had hem bevreemd, dat de raad geen voor stellen had gekregen om voor 1959 een extra verhoging te krijgen. Waarom hebben B. en W. dat niet gedaan, terwijl dit voor 1 september had moeten ge schieden, vroeg spr. Spr. werd beslist optimistisch toen hij berekende, dat Voorschoten een extra uitkering van f. 330.750 zou krijgen als een verhoging in dezelfde mate als Leiden gekregen had. zou .worden ver strekt. In hun toelichting hadden B. en W. ook niet aangegeven hoe ze de tekorten dachten te financieren. De heer Fortanier wenste een stevige aanpak van het financiële beleid. Spr. pleitte evenals alle fracties daarna zouden doen voor de stichting van een zwembad! De volkshuisvesting heeft naar de mening van de KVP-fractie, de volle aandacht van het college, maar de uit breidingsplannen moeten tijdiger gereed zijn. Voor de activiteit ten aanzien van scholenbouw maakte spr. B. en W. een compliment. Ten aanzien van het culturele leven in de gemeente vroeg spr. naar de activiteiten van B. en W. om dit te be vorderen en ook vroeg spr. wat B. en W gedaan hadden om het Cultureel Comité te steunen. Spr. zegde het college voor 1959 de volledige medewerking van de KVP- fractie toe. RINGBAAN Mr. dr. J. P. I. van der Wilde hield namens de Prot. Chr. Groep een uit voerige, vlotte maar wat te vlug voor gelezen beschouwing. Spr. bezag Voorschoten als forensen gemeente en drong aan op planning in overeenstemming met de „ruimte- lijke ordening". Hoe lang duurt het nog voor de uitbreidingsplannen ge realiseerd kunnen worden, vroeg spr. Waar komt Rijksweg 4B nu definitief? In de toekomst zal gedacht moeten worden aan personenvervoer binnen de gemeente. Spr. dacht aan een „ringbaan", waarin de Papelaan, Den Deyl, de Rijndijk, opgenomen zouden kunnen worden. De kern van de gemeente is mooi, maar komt niet tot zyn recht. Daarin moet verandering komen. Een doorbraak in de dorpskern is gewenst en daarmee hangt sanering nauw samen. Spr. verwonderde zich, dat de meeste middenstanders him taak niet verstaan. Hij drong aan op een college van over. leg, waarin alle organisaties opgenomen zouden zijn. Ook spr. pleitte voor een zwembad, eventueel samen met Leid- schendam. Aan de verdere wensen van de P.C- fractie ontlenen wij: de stichting van een gemeentelijke begraafplaats, een bejaardentehuis, ruimte voor een lagere en hogere technische school, een huis houdschool en een lyceum; plaats voor kerken; ontmanteling van de gemeente toren; amovering van het gebouw voor Chr. Belangen; coördinatie op het ge bied van culturele evenementen; oprich ting van een afdeling va® de NOVIB. De historische paardenmarkt zal wel gauw verdwijnen. Kan die 2 8e juli niet gemaakt worden tot d e dag van Voor schoten waarvoor zelfs de forensen thuis zulle® blijven? Spr. vroeg het col lege te komen met plannen voor een representatieve ambtswoning voor de burgemeester. De wethouders worden te laag gesalarieerd. Maarvóór alles moet doorgegaan worden met bouwen! Dan zal niemand de functie van Voorschoten in de rand stad Holland kunnen betwisten. Spr. achtte het gewenst de uiterste zuinig heid te betrachten, maar geen bezuini gingen aan te brengen. Spr. bracht hul de aan oud-wethouder De Graaff voor zijn initiatief de woningnood te helpen beperken. PARTICULIERE WONINGBOUW EEN KANS GEVEN Namens de VVD sprak de heer H. A. Korthals, die begon met te wijzen op de revolutionaire ontwikkeling, die we nu doormaken. In de eerste plaats vraagt het grote verkeersprobleem ook in deze gemeente om een oplos sing en in de 2e plaats wees spr. op de BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Ronald, zn van J. van Heynlngen en C. van Ingen Schenau, Theodorus Gerardus. zn van T. G. van Oosten en W. M. Koe mans. Maria Magdalena. dr van H. M. van Vogelpoel en D. A. Vrolijk, Maria Caecllla, dr van B. I. J. Beentjes en M. T. G. Becking. Martin Eduard, zn van W. Dero- gee en F. J. M. van Hal, Pieter, zn van F. Zwaan en J. S. Manhave, Jonas Willem, zn van W. J. Koek en C. Colin. Maria Cornelia Helena, dr van J. T. Rutgrlnk en M. S. I. Warmerdam, Robert Wilhelmus Leonardus, zn van L. J. M. Vlekke en A. P. J. Edelaar, Maria Johanna, dr van J. D. van den Bos en L. B. Houben. Anna Ja- coba, dr van J. D. van den Bos en L. B. Houben, Inge, dr van C. J. H. van der Meer en T. J. M. van Leeuwen. GETROUWD T. A. Denies en M. L. Hankart. OVERLEDEN M. A. J. C. Ranselaar, 72 Jaar, echtge note van J. Marijt, J. van Elk, 66 Jaar, man, A. Molenaar, 70 Jaar, man, G. P. van der Drift, 65 Jaar, man. geweldige conglomeratie, die ontstaat door de industriële ontwikkeling in het westen van ons land. Voorschoten moet zich daarbij aan passen, maar het mag niet doorhollen. Dat wil dus zeggen, dat het geen onher stelbare schade mag aanrichten aan het natuurlijk schoon van deze gemeente, zoals dat in het verleden helaas al te veel gebeurd is. Spr. vroeg naar de stand van zaken inzake het structuurplan en de annexa tie! De nota van B. en W. is een somber stuk, èn door de cijfers, èn door de af hankelijkheid van het Rijk èn doordat het Rijk niet opgeschoten is met de financiële verhouding. Ook voor de toe komst moeten we de verwachtingen niet te hoog spannen op de Rijksuitkeringen. We moeten echter niet aHe schuld op het Rijk schuiven, ook zelf heeft de ge meente een taak. Het gehele gemeen telijk apparaat moet zo efficiënt moge lijk ingericht worden. Spr. stelde de vragen: waar de verso bering zit, waar de geest van zuinigheid aangetoond kan worden, hoe het tekort gedekt zal kunnen worden. De commis sie voor de begrotingen moet een com missie voor de financiën worden. Ook spr. had waardering voor de plannen van de heer De Graaff. De particuliere woningbouw moet naast de woningwetbouw een goede kans krijgen. De tijd om het gemeen telijk woningbezit af te stoten is nu voorbij. De woningpositie is slechter geworden. In 1953 stonden 287 woningzoekenden ingeschreven. in 1958 456; van hen waren resp. 39 en 229 zeer urgent. Komt dit door een hoog geboortecijfer of door grote ves tiging.? De huisvesting voor bejaarden van alle gezindten is een taak voor de ge meente. Ook spr. pleitte voor een zwem bad. Hij bracht het „plan Kalverkamp" voor een instructiebad onder een gym zaal in herinnering. Met de kleuterscholen in Voorschoten is het maar een trieste zaak. De schuld ligt echter niet bij het college, maar in Den Haag. De heer Korthals vroeg te onderzoeken of er nu reeds behoefte aan de school voor M.O. bestaat. Dat Voorschoten nog geen afdeling van de Novib heeft (steun aan onont wikkelde gebieden) vond spr. triest. Voorschoten heeft hier een steek laten vallen. Het is een kwestie van chr. naastenliefde, een verlengstuk van de sociale politiek en van economische waarde. Spr.. pleitte verder voor: gelegenheid voor vrye-tijdsbesteding van de rijpere I jeugd, meer bomen in de straten, eigen tuintjes in plaats van groenstroken, ver sterking van het culturele leven, maar., hij waarschuwde voorzichtig te zijn met de doorbraak van de Sohoolstraat naar de Voorstraat en eerbied te hebben voor wat door de eeuwen tot ons gekomen is. Tjjdens zijn rede kwam de heer Kort hals nog even terug op de samenstel ling van het dagelijks bestuur van de gemeente na de laatste verkiezingen. Spr. stelde, dat de P. v. d. A. in 1953 het college een te zware afschaduwing achtte van de P.C.-groep en nu, in 1958 heeft deze party, nu de P.C.- groep verzwakt was in de raad, toch een wethouder uit die richting ge steund. Om een goede verhouding in de raad achtte spr. het nodig, dat de P. v. d. A. zich duldeiyk uitsprak. REËLE BEGROTING De heer dr. P. S. Pels bepebkte zich als laatste spreker namens de P. v. d. A.-fractie tot het signaleren van de hoofdpunten, die het beleid in 1959 moeten kenmerken. De begroting dient reëel te zijn en geen neerslag van de fantasie van het college. Deze begroting is volgens dr. Pels inderdaad reëel. Het financiële respect van de begroting is goed gefundeerd. Evenals de heer Korthals vroeg spr. ingelicht te worden over de stand van zaken met betrekking van het struc tuurplan Leiden en de grens wyzigin- gen, waarover de pers uitvoerig gepu bliceerd heeft, maar die de raad niet officieel bekend zyn. De raadsleden in de omliggende gemeenten zyn wel ingelicht, maar de Voorschotense raad is niet officieel op de hoogte. De woningbouw in Voorschoten is niet onbevredigend, wel het huurpeil. De leeg staande huizen zijn de P. v. d. A. een doorn in het oog. Ook spreker vroeg een nota over de woonruimteverdeling. De heer Pels ging uitvoerig in op de plannen Vlietwijk II, die de oorspron kelijke toezegging, dat „Vlietzicht" het einde van de bebouwing zou zijn, niet waar maken. Spreker vroeg echter voor al in de nieuw te projecteren wyk recre atieruimte te reserveren. Reeds 30 jaar geleden was een parti culier initiatief voor het stichten van een zwembad genomen. En nu, na deze „30- jarige oorlog", is er nog niets. B. en W. merken op, dat nu de gereserveerde grond door deskundigen niet geschikt geacht wordt. Maar wat deskundigen ook beweren, B. en W. moeten tot daden komen. De wensen om te komen tot winkel planning, schoolmelkvoorziening, huis vesting van bejaarden en krotopruiming, die reeds vaak door de P. v. d. A. in de raad geuit zijn, kwamen natuurlijk ook nu weer naar voren, omdat deze wensen nog steeds wensen zyn. Aan de stichting van een afdeling van de NOVIB zal de heer Pels graag mee werken, evenals aan een orgaan, dat de cultuur-beoefening zal kunnen bevorde ren. Aan de heer Korthals gaf de heer Pels als antwoord op diens vraag naar het standpunt van de P. v. d. A. in zake de laatste wethoudersverkiezing, dat de personen, die de V.V.D. uit haar midden naar voren gebracht had bij het vooroverleg als eventuele kandi daat, door de P. v. d. A. niet aanvaard baar was geweest. B. en W. zullen donderdagavond de sprekers beantwoorden. Benelux-conferentie over vrijhandel wordt vervroegd (Van onze Brusselse correspondent) De ministeriële Benelux-conferentie, die op 12 december as. moest plaats vinden, is vervroegd e® zal op dinsdag 2 december worden georganiseerd. De drie ministers van Buitenlandse Zaken van de Benelux-landen zullen op deze ver gadering overleg plegen betreffende de reacties ten opzichte van het Benelux- memorandum over de vrijhandelszone, het memorandum dat de volgende dag, op 3 december, op de ministerconferen tie van de zes landen, eveneens te Brus sel. opnieuw zal worden besproken. De ministeriële Bene lux-bij een komst wordt in Brussel een routine-werkvergadering genoemd, ondanks het feit dat de mi nisters sedert 3 februari, toen het Bene- lux-unieverdrag in de Ridderzaal te Den Haag werd ondertekend, niet meer bij eflikaar zijn geweest. Men is in de Bene lux o.m. niet klaar gekomen met de organisatie van de gemeensohappelijlke handelspolitiek, terwijl in de landbouw politiek evenmin een grote vooruitgang is te bespeuren. De door het verdrag voorziene Benelux - instellingen hebben klaarblijkelijk nog niet veel van zich laten horen met uitzondering van de inter-parlementaire raad, die op het eind van deze week te Den Haag bijeenkomt en waar de Belgische minister va® Bui tenlandse Zaken. Pierre Wigny, in naam van zijn collega's Luns en Bech een uiteenzetting zal geven over het gemeen schappelijk buitenlands beleid der drie Benelux-regeringen. Raadscommissie voor recreatie benoemd Onder voorzitterschap van de burgemeester, jhr. mr. L. M. E. von Fisennet, kwam de raad der gemeente gisteravond in openbare vergadering bijeen. In een vorige vergadering had de heer Willemsen (KVP) gevraagd alle subsidie aan vragen, ook die welke gericht zijn aan B. en W. in het vervolg aan de raad voor te leggen. B. en W. antwoorden hierop aan zichzelf de beslissing te moeten voor houden of er termen aanwezig zyn een dergelijk stuk in de raad te brengen. STADSNIEUWS Bazaar voor goed doel De Dameskrans „Lydia" heeft voor vandaag een bazaar georganiseerd in de grote benedenzaal van het Wijkgebouw Levendaal. De opbrengst van deze ba zaar, die tot vanavond tien uur voor iedereen toegankelijk is, is bestemd voor „Het Zonnehuis", te Beekbergen, waar chronische zieken verpleging vinden. Met liefde tot de naaste hebben de dames in de afgelopen weken gewerkt. Het resultaat is niet onaardig: een vrij grote hoeveelheid textiel goederen naast een aantal huishoudelijke artikelen en enkele gebruiksvoorwerpen zijn op ver schillende tafels bijeengebracht. Bo vendien zijn er nog enkele attracties. De heer M. v. d. Keur, voorzitter van de Leidse afdeling, sprak vanmiddag een kort openingswoord. Hij prees o.m. het initiatief van de dames en hoopte, dat zij vanavond laat lege tafels zullen overhouden. Een vreemd meisje BEZORGDE MILITAIREN VEEL PLEZIER Het was wel een erg „vreemd meisje", dat gisteravond in de kantine van de Doelenkazerne ten tonele verscheen, zy kwam als zoveelste dienstmeisje by de familie Lafitte en, geplaagd door een aangeboren gave der helderziendheid, brengt zij deze in de meest moeilyke en vermakelijke situaties. Tenslotte voor komt zij, ook weer door het paranorma le, voor deze zelfde familie een cata strophe. Het was een met élan, in echte Fran se sfeer, gespeeld blijspel van Pierre Barillet en Paul Grédy, gebracht door het Amstel-Toneel onder regie van Jos Manche. De militairen en genodigden hebben zich kostelyk geamuseerd met dit vreemde meisje Adèle, fyn vertolkt, zonder enige charge, door Riny Blaaser. Jan Kelly bracht een goedhartige en toch zakelijke heer des huizes en zyn „beneden haar stand gehuwde" echtge note Edmée was de rol waarin Mimi Kok uitblonk. De existentialistische zoon van deze ouders Antonie (Jos Manche) en de charmante dochter Solange Elisabeth Versluis) toonden hun uitstekende to neel-kwaliteiten door, in een rustig, be heerst spel, dit ietwat vreemde gezin een normaler aanzien te geven. Dienst Welzij nsverzorging pleegt haar keuze zorgvuldig te bepalen, dit bleek ook nu weer lyt dit gezelschap en het door haar gebrachte stuk. Aan het slot (waarbij ze elkaar nu eens niet kregen) werd de dank der aanwezigen vertolkt door sergeant Mar kus die zijn woorden onderstreepte met een welverdiende bloemenhulde aan de dames van het Amsteltoneel. De heer Willemsen bleef dit bestry den. Hy had hiertoe eens inlichtingen ingewonnen bij een bevoegde instantie, hoe dit bij de wet precies geregeld is. Uit het antwoord bleek wel dat B. en W. juridisch gelijk hebben, maar hij bleef erbij, dat de gewone burger geen verschil ziet in B. en W. en de raad. De voorzitter meende dat iedere burger hiertoe wel voldoende ontwikkeld is, doch beloofde by afwijzing van dergelyke aanvragen erop te zullen wyzen dat be trokkene altyd zijn verzoek nogeens aan de raad voor kan leggen. De heer Wil lemsen zou liever de leuze „Burgers wendt u met verzoeken tot de raad" wil len lanceren. Vervolgens was aan de orde een voor stel tot vaststelling van een verordening betreffende het verstrekken van alcohol houdende dranken aan bepaalde perso nen en het in het leven roepen van een zgn. „zwarte lyst". Hiertoe ontstond een nogal zware dis cussie. De heer Van Vliet (KVP) trok het democratische van deze maatregel in twyfel en vroeg of er voor betrokkene beroep mogelyk was. De heer Van Bladel (P. v. d. A.) zei een principieel tegen stander te zyn en vond het een beknot ting van de menselijke vrijheid. Ook de heer Groenendyk zag een zekere discri minatie en vreesde dat het zal gaan om mensen die als zodanig bekend staan. Besloten werd het voorstel nog eens te bestuderen en anders te redigeren, reke ning houdende met de opmerkingen uit de raad, zoals in kennis stellen van be trokkene van het voornemen of een waarschuwing. Naar aanleiding van een verzoek van de School met de Bybel tot het verlenen van medewerking voor het verduisteren van een leslokaal, vroeg de heer v. d. Kroft (KVP) of prysaanvrage ook bij de Warmondse middenstand kan geschie den. De heer Dekker <P.C.) lichtte toe dat dit bij het verduisteren van het eer ste lokaal is gebeurd, maar dat een van de bedrijven het werk niet kon uitvoe ren en een ander veel duurder was dan het bedrijf waartoe men zich nu weer heett gewend. Ter voorziening in de behoefte aan vlottende middelen werd het gemeente bestuur gemachtigd tot een bedrag van f. 200.000.—. BRANDSPUIT Er was een voorstel tot aanschaffing van een draagbare brandspuit met by- beborende onderdelen ten behoeve van de brandbestrijding in het Lage Land. De totale kosten hiervan zullen f. 5538.50 bedragen. De financiële commissie stelde hierby nog de voorwaarde dat de opslag en het onderhoud zodanig zal worden geregeld, dat de spuit de vereiste levensduur be reikt en op ieder moment haar functie zal kunnen verrichten. De heer Scheepers (VVD, commandant brandweer) zei dat het enthousiasme van de in het leven geroepen brand weerkern aldaar nog niet geweldig is. Hy wees in dit verband nog even op voor de brandweerauto onbereikbare plaatsen in de kom van het dorp, waar een der gelijk spuitje ook uitstekende diensten zal kunnen verrichten. Het voorstel werd aangenomen. Bepaald werd dat de vaststelling van een partieel uitbreidingsplan in onder delen voor de gronden in de Zwanenbur gerpolder wordt voorbereid. De rekening van het gemeentelyk Waterleidingbedrijf werd voorlopig vast gesteld. Deze rekening geeft over 1957 een batig saldo van f. 5074.73 tegenover f. 7688.82 in 1956. Ook de gemeenterekening werd voor lopig vastgesteld. Hierover gaven wy reeds een uitvoerige uiteenzetting. WATER WORDT DUURDER Besloten werd het tarief voor leiding water te verhogen met 5 cent per m3 en de kosten van het overwater te stel len op 40 cent per m3. Deze tarief wijzigingen zyn het directe gevolg van de tot stand gebrachte en nog tot stand te brengen voorziening teneinde van een regelmatige toevoer van drink water verzekerd te zyn. RECREATIE-COMMISSIE De fel omstreden commissie voor de recreatie werd nu zonder slag of stoot in het leven geroepen. De heer Van Vliet (KVP) stelde n.l. voor toch een raads commissie te benoemen bestaande uit de heren Scheepers, Willemsen en Van der Kroft. Daarnaast zou een adviescom missie benoemd moeten worden waarvan de leden de verschillende lagen der be volking zouden vertegenwoordigen. Hy dacht hierbij aan de R.-K. en Chr. Mid denstand, V.V.V., K.A.B., het R.-K. Vrou wengilde, de Agrariërs en de Jacht- havenbedrijven. De raadscommissie werd benoemd met de heer Willemsen als voorzitter. De leden van de commissie van advies zul-1 len worden aangezocht. LEIDERDORP Raadsstukken Het college van B. en W. stelt de raad voor terug te komen op zij® be slissing geen vergoeding voor studiekos ten van het gemeentepersoneel te geven. In tal van andere gemeenten wordt deze vergoeding wel gegeven en het toornt het college redelijk voor ook in Leiderdorp een dergelijke gedragslijn te gaan volgen. De heer C. J. G. van Tartwyk, te Den Haag, heeft het college verzocht hem bouwgrond te willen verkopen om daarop 25 eengezinswoningen, 7 winkels met daarboven 14 woningen en 2 winkels met daarboven 10 wo ningen te bouwen. De grondprys be draagt f. 199.500. B. en W. stellen voor de grond te verkopen. De „Vereniging voor Christel. Uitge breid Lager Onderwijs en Bewaarschool" heeft een verzoek tot het college ge richt om medewerking voor de uitbrei ding van de school (inclusief een gym nastieklokaal) voor de uitbreiding van schoolmeubelen en voor de aanschaf fing van leer- en hulpmiddelen. Hierin is ook begrepen de aanschaffing van verduisteringsgordijnen en de invoering van de vakken handenarbeid en ver- keersonderwijs. B. en W. stellen voor de gevraagde medewerking te verlenen. De ysverenigingen van Leiderdorp en Zoeterwoude-Rijndijk hebben zich ver enigd tot één vereniging, die van de gemeente een terrein wil huren voor het aanleggen van een ijsbaan. Men heeft het oog laten vallen op een terrein aan de Mauritssingel, dat gemakkeiyk onder water is te zetten. B. en W. stellen voor het terrein voor de periode van 15 no vember tot 1 april te verhuren voor de somma van f. 150. B. en w. stellen voor de Burgerlyke Stand geopend te doen zijn iedere mor gen van 9 tot 12.30 uur. Voor huwe lijksvoltrekkingen wil men echter gele genheid geven van 9 tot 5 uur en voor het doen van huwelijksaangifte ook in de middaguren van maandag tin. vrijdag. De burgemeester stelt voor de wedden van de wethouders te stellen op f. 1680, hetgeen in overeenstemming is met een suggestie van G.S. Surprise voor Prinses Beatrix Poliofonds (Van onze Haagse redactie) Voor de Haagse afdeling van het Prinses Beatrix Poliafonds heeft St.- Nicolaas al zeer tydig een welkome sur prise bezorgd. In de nacht van 21 op 22 november troffen twee expediteurs tussen de te verwerken correspondentie in het postkantoor aan de Ryswijkse- weg te Den Haag een ongefrankeerde brief aan, waarop in potlood stond ge schreven: „Voor Poliofonds Ziekenhuis Zuidwal Den Haag". De inhoud van de brief bestond uit 40 biljetten van 25 gul den, een bedrag van f1000dus. Er kon niet worden vastgesteld of deze brief deel heeft uitgemaakt van een ander poststuk, waaruit het door byv. onvoldoende verpakking is gevallen. De anonieme gift is dankbaar door het Poliofonds aanvaard. Het geld zal worden gebruikt voor de verbouwing van het poliocentrum in het ziekenhuis, welke volgende maand gereed komt en een bedrag van f 100.000 vergt. Schadeloosstelling huurders bedrijfspanden Diverse aanbevelingen (Speciale berichtgeving) In een aantal aanbevelingen spreekt het rapport „schadeloosstelling huur ders bedryfspanden", uitgebracht door de Raad voor het midden- en kleinbedryf, zich uit over het ont werp van wet, waarin een voorlopige regeling over deze materie is uitge werkt. De Raad acht het wenselijk, de tot standkoming van een definitieve, be vredigender regeling zoveel mogelyk te bespoedigen. Zij wil ook tot uitdruk king zien brengen dat de uniforme re geling bij wet niet in de weg staat aan te treffen van aanvullende maatregelen door de gemeenten. Aan de huurder van een bedrijfspand zou men een waarborg moeten ver schaffen dat hij reeds by de aanvang van een ontruimingsprocedure persoon lijk wordt ingelicht onder verwijzing naar zijn rechten. Indien er overwe gend bezwaar bestaat tegen volledige schadeloosstelling opent het rapport drie mogelijkheden: Een schadeloosstelling van ten hoogste de som van de opbrengst van het bedryf over de laatste drie jaren; Driemaal de som van de gemid delde opbrengst van het bedryf over de laatste tien jaar; De gemiddelde opbrengst berekend over de periode van bedrijfsuitoefe ning in een onroerend goed, indien het bedryf daarin nog geen tien jaar is gevestigd. Ten aanzien van de maximum-scha deloosstelling zou onderscheid gemaakt dienen te worden tussen huurders, die een langlopende huurovereenkomst hebben gesloten, en huurders, die niet een dergelijke regeling hebben getrof fen. Voorts zou de Raad de algemene mi nimum-schadeloosstelling van de ont eigeningswet gehandhaafd willen zien. Men spreekt zich bovendien uit voor een voorziening bepaalde panden tyde- lijk te verhuren, zonder dat dit de overheid tot schadeloosstelling van de huurder verplicht bij het einde van de huurovereenkomst. Amerika en de schepen onder goedkope vlag De Amerikaanse reders, die hun sche pen onder goedkope vlag laten varen, zullen hun schepen waarschynlyk aan Europese belangen moeten verkopen, in dien de voorgenomen boycot door de be trokken vakbonden volledig slaagt, zo heeft een woordvoerder van deze reders verklaard. Erling Naess, voorzitter van het Amerikaanse comité voor de vlaggen van noodzaak, dat zoals bekend, opge richt is om de stryd tegen de goedkope vlaggen te beantwoorden, zei in een persconferentie.dat indien dit geschiedt de Ver. Staten voor het vervoer van vi tale materialen, zoals ruwe olie, ijzer erts, bauxiet en kolen geheel afhanke- lyk zouden zyn van buitenlandse reders. Treinen in Italië rijden met mannen van de genie Het merendeel van de 190.000 perso neelsleden van de Italiaanse staats spoorwegen en ongeveer 60.000 postbe ambten zyn woensdag niet naar hun werk gegaan. Zy staken vierentwintig uur om hun looneisen kracht by te zet ten. De spoorwegstaking treft ongeveer 6000 treinen. Op de belangrijkste spoorlynen functioneren mannen van de Italiaanse genie als machinisten en treinbestuurders. Het leger was van plan vandaag 95 treinen te laten ry- den. Protest van China bij Birma Communistisch China heeft by Bir ma geprotesteerd tegen een aanval van 400 leden van een stam, die volgens de Chinese lezing in augustus jJ. de grens overschreden, 60 Chinese militairen overmeesterden en 20 van hen doodden. De Chinese militairen achtervolgden later de aanvallers en doodden 40 van hen. Een Birmaans blad meldt, da.t leden van de betrokken stam die in China woonden naar Birma waren gevlucht nadat zy zich hadden verzet tegen ge dwongen arbeid. In Birma vonden zy steun by stamgenoten. BEURSOVERZiCHT Flink herstel Amsterdam, 26 november. Onder leiding van Philips vond van middag een flink herstel plaats tenge volge van herinvesteringen, dekkings aankopen en aankopen door het bui tenland. De flauwe tendentie van maan dag jl. zette zich gisteren in Wall- street niet voort. De gepubliceerde zeer gunstige derde kwartaalcyfers, geen plannen voor vervroegde aflossing van de 5% converteerbare obligaties, geen beroep op de kapitaalmerkt en geen introductie van de aandelen in Wall- street, waren gunstige factoren voor Philips. Het fonds was op 402 circa 15 punten beter. De 5% converteerbare obligaties verbeterden circa 7 punten. Unilever kwam 9 punten hoger op 449. Aku's namen 8 punten van het gisteren geleden verlies terug. K.L.M. lag zwak ingevolge Wallstreet. Voor aandelen Kon. Olie bestond behoorlijke belang stelling. Vandaag vindt een commissa risvergadering van de Kon. plaats; het Is niet uitgesloten dat de derde kwar taalcyfers bekend zullen worden ge maakt. Parys nam de olie-aandelen op een koers van f. 189,70 uit de markt, tegen een slotkoers van de vorige dag f. 186,30. De aandelen noteerden byna f.2.- boven pariteit New York. In de scheepvaartsiector werd het ver lies van gisteren ruimschoots ingehaald; de koerswinst 1 tot 5 punten. Van de oultuurmarkt ging de vraag uit naar Dell, die opliepen va® f. 128 tot f. 129.30, waaifay een koerswinst van circa f 2.60 kon worden geboekt. Ook HVA's iagen goed in de markt en verbeterden 5 pun ten; Amsterdam Rubber en Senembah plus 3. De as. 4%% 30-jarige obligatielening tegen 97%, groot f. 100 miljoen ten laste van de Bank voor Nederlandse gemeen ten was oorzaak, dat de obhgatiemarkt een gedrukte tendentie te zien gaf. Van de staatsfondsen verloor de nieuwe 4% lening circa en de overige staats obligaties 1/8 tot 3/8% Voor internationale waarden sloot de markt op vrywel het hoogste punt van de dag. Voor de eerste veihandeldag van de claims Heineken's Bierbrouwerij Maatschappij N.V. werd een prys verno men van f. 465 (theoretische waarde f. 465) en voor de bonusdividendbewij zen f. 1430I overeenkomend met eenzelf de prijs, zijnde de theoretische waarde. WISSELKOERSEN Amsterdam, 26 november. Londen 10.57%10.58; New York 3.76H—3.77A; Montreal 3.893.89%; Parijs 89.77%—89.87%Brussel 7.57%— 7.58%; Frankfort 90.40—90.45; Stock holm 73.07%—73.12%Zürich 86 40%— 86.45%; Zürich (vrije franks) 87.93 87.98; Milaan 60.58%—60.63%Kopen hagen 54.68%—54.73%; Oslo 52.85— 52.90; Wenen 14.59%—14.60%Ankara 3.79fg3.80A; Praag 52.84—52.94; Lis sabon 13.26%13.28. Beurs van Amsterdam Woensdag 26 november ACTIEVE OBLIGATIE Staatsleningen ad f. 1000. Ned. '53 3% Grootboek obl. 3% Ned. '47 3% (3) Ned. '51 3% Ned. '53 (3%) Ned. '56 3% Ned. '48 3% Ned. '54 3% Ned. '55 I 3% Ned. '55 n 3% Ned. *37 3 Dollarlng '47 3 Investeringscert. 3 Ned. 62-64 3 Cert. NWS 2% Indië '37 A 3 Grootboek '46 3 Ned. W.B 6% Vorige Slotkoers koers v. heden 92% L 92% 79% 89JS 89 M 94 91% 91H 91*1 85% 85 88% 87% 87% 87% 89% L 88% 88 ti 88% 91% 91% 95% 95A 94% 94A 60% 91% 91L 88% 110 109% ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B. Nat. Handelsbank Ned. Handelmy Amst. Rubber Deli My.en (Ver.) H.VA Java Cult25% Senembah Vorstenlanden A.K.U Berkel's Patent (v.) Calvé Delft cert Kon Pap. v. Gelder Hoogovens cert Miiller en Co. NF Ned. Kabelfabr Philips Philips pref Unilever Wilton Feyenoord Biliton 2de r Dordtse Olie gew Kon Petr (f 20.—) idem (50 a f.20.— Holl Amer iyn Java China Paket KLAl Ned Stoomv Mij Kon Paket Mij Stoomvaart My Ned Nievelt Goudr cert v. Ommeren cert Kon Rott. Lloyd Ned Scheepv Unie NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem. leningen Adam '47 (3%> 3.. 93% Den Haag 1954 3% 86 Leiden 1947 3% 94 B R'dam '37 I-III 3% 91% 33 32 124 127 178 179 65% 67A 126.65 128 60 121% 127% 25% 26 116 119% 11% 11% 229 237% 200 343 350 187 189% 330 335 336 340 290 293 387% 402% 180 184% 440% 449% 205 207 183% 184% 770 787% 187 190.30 186.40 189.70 149% 153% 131 133% 104 101.70 152% 158 131 133 150% 153 129% 133% 246 256 140% 144 133% 139% 93% 86% 91% Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 96 96 Premieleningen A'dam '53 3 98 98 A'dam '51 2% 88 88 A'dam '56 I 2% 86% 86% A'dam'56 H 2% 95% 95% Eindhoven '54 2% 85% 85L Enschede '54 2% 83 84% Den Haag '52 I 2% 96% 96% Idem H 2% 96% 96% R'dam '52 I 2% 96% 96% Idem II 2% 97 97% idem '57 2% 107% 105% Utrecht *52 2% 98% 98% l.-Holl. 1957 2% 105% 105% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Amst. Bank 242 242 HJ3.U. eert210 210 Rott. Bank 198 198% Twentsche Bank 183% 181 Industrie Ondernemingen Albert Heyn274 Borneo Sum. H. Mij 41% 43% Ned. G. en Sp. fabr 235 232% Kon. Ned. Grofsm. 115 115% Internatio85 85 Rott. Droogdok My 545 551 Sikkens Lakfabr '53 444 446 Tieleman en Dros 7 Ned. My. Walv.vrt. 82% 82 Spoorwegen Dell Spoorweg My 5% 5% Amerik. fondsen Canadian Pacific R 28% 28fg Intern. Nickel 83 84 y4 Anaconda 57% 57% Bethlehem Steel 46% 47A Cities Service 57% 58% General Motors 46% 46}l Kennecott96 96% Republic Steel 65% 65 Shell OU 75% 77% Union Pacific 34% 33^ Un. States Steel 84% 83 y8 Nog enkele fondsen alt Lelden en omgeving Aandelen VK 2/511 Edelmet. Kon AA 54 Pref wa. idem 62 295 Holl Constructie 314% Ing bur v Bouwnyv 159 ld. div. 1958 150 146% Int Kunststotf Ind 44% 43%GB Leidsche Wolspinn 192 185 Ver Touwfabrieker 193 Wernink'f Betonm 102 100% Van Wyk Textiel 61% 61GB 103GB 103%

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 7