Penseel yerkaveling en spreiding industrie moeten landbouw redden Kerkelijk Leven Verbod tot de uitvoer gesneden bolbloemen wordt niet verlengd Brokkelt de Adenauer-mythe af? S december E9S8 WOENSDAG 26 NOVEMBER 1958 Ir. C. S. Knottnerus: (Speciale berichtgeving) De industriespreiding mag niet stoppen btf enkele grote concentraties, maar het aantal van deze regionale centra dient zo groot als maar enigszins met de belangen van de te vestigen industrie in overeenstemming is te brengen, genomen te worden. Dit vormt de beste bijdrage tot de oplossing van het thans zo nijpend geworden landbouwprobleem, al zal dit proces van aanpassing dan ook tenminste een generatie omvatten. Aldus de mening van ir. C. S. Knottnerus, voorzitter van het Kon. Ned. Landbouwcomité, uitgesproken tijdens zjjn inleiding tot de vandaag te Utrecht gehouden algemene vergadering van het K.N.L.C. Een tweede maatregel, die bij de industriespreiding nauw aansluit, noemde ir. Knottnerus de ruilverkavelingen. Het is, volgens hem namelijk duide lijk, dat afvloeiing uit de landbouw (een in procenten uitgedrukt, sterk ach teruitlopende bevolkingsgroep), een aan zienlijke produktiedaling tot gevolg zou hebben, als de achterblijvers geen kans zien om met inschakeling van meer machines dezelfde produktie te blijven leveren. Wanneer men dus de factoren voor afvloeiing gunstig heeft gemaakt, dan dient men er tevens voor te zorgen, dat de factoren voor mechanisatie gun stig zijn. Men zou zelfs kunnen zeggen, dat deze maatregelen elkaar gunstig zullen beïnvloeden. Het effect van deze twee gezamenlijk zal vele malen groter zijn dan van ieder afzonderlijk. „Dit be tekent - en dit is", aldus ir. Knottnerus, het kardinale punt van het landbouwbe leid - dat de blijvers gezonde bedrijfsre sultaten hebben, dat ze durven te in vesteren, dat ze menen een goede toe komst in de landbouw te hebben. Dit kan nooit bereikt worden met lage pro- duktenprijzen en ook niet met toesla gen. Men hoort zelfs, dat met toeslagen dit heel goed mogelijk zou zijn, omdat men er dan voorwaarden aan zou kun nen verbinden. Wanneer wij het daar van moeten hebben, zo vervolgde spre ker, kunnen we beter meteen ophouden. Een snelle dood is beter dan een wor gend langzame. Verder vereist .een even grote produktie met minder mensen een verbetering van wat we tegenwoordig noemen de uitwendige produktie-om- standigheden, zoals verharde wegen, wa terbeheersing en drainage, perceels grootte, enz. De KNLC-voorzitter achtte het dan ook gelukkig, dat men thans kan be schikken over een rapport van de cen trale cultuurtechnische commissie over de ruilverkavelingen in ons land, het zgn. „meerjarenplan". Hierdoor is het I mogelijk, dat beslissingen op dit terrein binnenkort kunnen worden genomen. Gezien het feit, dat men zowel in als buiten de landbouw zo langzamerhand overtuigd schijnt te geraken, dat aan passing van de bedrijven aan de gewij zigde omstandigheden noodzakelijk is, is het te verwachten, zo zeide spreker, dat speciaal de maatregelen op het gebied van ruilverkaveling en herverdeling van onze gronden grote prioriteit zal wor den verleend. Gevaarlijk „Wanneer wij werkelijk melk wil- len blijven drinken, dan zal die vers bij de consument moeten worden j gebracht. Al dat gedoe met melk- i poeder en ingeblikte melk enz. heeft alleen maar tot gevolg, dat i de kwaliteit zodanig achteruitgaat, i dat men het niet meer belieft. Voor J i de gezondheid van het Nederland- 1 se volk is dit gevaarlijk". Aldus ir. C. S. Knottnerus op de j i algemene vergadering van het Kon. i Landbouw Comité. RECHTZAKEN OPNIEUW VRIJSPRAAK GEVORDERD TEGEN SCHOENMAKER UIT ROELOFARENDVEEN Een 52-jarige schoenmaker uit Roelof- arendsveen, die in eerste instantie was vrUgesproken van het doorrijden na een aanrijding voordat zijn identiteit bekend was, hoorde voor het Haags Gerechtshof bevestiging van deze vrijspraak vorde ren. De procureur-generaal vond het een dubieus geval. In dit misdrijf moet een element van opzet zibten en omdat er twijfel is of verdachte gemerkt heeft dat er schade was aan de auto wilde de procureur-generaal de twijfel ten gunste van verdachte laten spreken en daarom vroeg hy vrijspraak. Arrest 5 december. GEDEELTELIJK VOORWAARDELIJK VOOR KATWIJKSE AMBTENAAR Nadat de procureur-generaal bevesti ging van zes maanden onvoorwaarde- lyke gevangenisstraf had gevorderd heeft het Haags Gerechtshof een 36- jarige Katwijkse kantoorbediende ver oordeeld tot zes maanden gevangenis straf waarvan de helft voorwaardelijk. In zyn woonplaats Katwijk had ver dachte als ambtenaar zesduizend gul den verduisterd, gedurende de jaren dat hy de administratie voerde over de vuilnisemmers van de gemeente. De verdachte had 's avonds het in die kwaliteit ontvangen geld mee naar huis genomen en hy had het geld niet ge scheiden gehouden van zyn privé-kas. Eerste Kamer herdacht prof. mr. A. N. Molenaar In de gisteren gehouden vergadering van de Eerste Kamer, van welk ge bouw de vlag halfstok hing wegens het overlijden van haar lid prof. mr. A. N. Molenaar, heeft de voorzitter mr. Jonkman de ontslapene herdacht. In hem heeft de Kamer, aldus mr. Jonkman, een zyner meest actieve leden verloren. Nog kort voor zyn overlijden had hy zyn standaardwerk over het arbeidsrecht voltooid. De plaats welke hy in wetenschap en politiek innam, heeft hem by uitstek geschikt gemaakt om deel uit te maken van deze Kamer. Dit lidmaatschap heeft hij gedurende tien jaren met grote nauwgezetheid ver vuld, en daarmede een belangrijke func tie bekleed in ons democratisch bestel. Minister-president dr. Drees heeft zich namens de regering bij de woorden van de voorzitter aangesloten. Elk on derwerp, dat prof. Molenaar besprak, maakte hij zich eigen. Hij stelde de zaken scherp, daarbij zich latende lei den door niets anders dan het belang der zaak, zoals hij het zag, aldus dr. Drees. De Kamer za'l weer bijeen komen volgende week dinsdag. Dan zyn aan de orde de algemene politieke beschouwin gen over de begroting. Door een verandering in het systeem heeft de gemeente inmiddels gezorgd, dat een dergelijke wantoestand niet meer kan voorkomen. NED. HERV. KERK Bedankt voor Ouderkerk aan den IJssel P. de Jong te Kootwyk. Aangenomen naar Schiedam (7de pred. pl.) D. J. Spa- ling te Workum. GEREF. KERKEN Beroepen te Pembroke (Ontario, Cana da) (Chr. Ref. Church) G. Rienks te Wor- merveer te Oosterend (Fr.) Th. P. van Belzen, kand. te Arnemuiden. Beroepen te Sint Pancras W. H. van Halsema. kand. te Zwolle. Bedankt voor Nleuw-Vennep S. de Vries te Buitenpost CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Bunschoten J. Brond te Mydrecht. Aangenomen naax Schiedam I. J. IJsselstein, kand. te Apeldoorn. Beroepen te Mldwolda (Old.) H. van der Schaaf te De Krlm (O.) Bedankt voor Nleuwkoop-Aarlanderveen M. Vlletstra te Eemdijk. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Slikkerveer J. B. Bel te Krabbendijke. OUD-GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Scheveningen L. Gebraad te Sint Philipsland. Oud-Kath. Kerk stelt Synodale raad in Onder leiding van kanunnik Th. Mo- leman kwam de synode der Oud-Katho lieke Kerk, bestaande uit geestelijken en leden der kerkbesturen, in jaarlijkse zit ting te Utrecht bijeen. Na de opening gaf de aartsbisschop, mgr. dr. Rinkel, namens het episcopaat de gebruikelijke mededelingen uit het leven der Kerk. In het bijzonder stond hy stil bij zyn bezoek aan de Anglicaanse Lambeth-conferentie. In de internatio nale bisschopsconferentie tracht men de verhoudingen met de kerken in Polen, Joego-Slavië en Tsjecho-Slowakije te regelen, maar de contacten verlopen doorgaans moeizaam. Toenadering is te verwachten van de episcopaalse kerken in Spanje en Portugal. NIEUWE UITGAVE MISSAAL T.a.v. de liturgische boeken merkte mgr. Rinkel op dat een nieuwe uitgave van het missaal binnenkort te verwach ten is. Dit zal echter slechts kleine wijzi gingen bevatten, omdat de historisch- liturgische studie nog in volle gang is en verantwoorde conclusies voor de praktijk nog niet getrokken konden worden. Bij de bespreking van de financiën, vermeldde de thesaurier-generaal, de heer D. de Rooy, belangrijke giften voor de bouw van het nieuwe seminarie, o.m. van de episcopaalse kerk van Amerika. In de eigen kerk constateerde hy een vreugdevolle toeneming van vrijwillige bijdragen. Hoewel hij voorstander was van zoveel mogelijk decentralisatie en plaatselijke verantwoordelijkheid, drong hij aan op een toenemende offervaardig heid voor algemeen kerkelijke doelein den, mede in verband met de honoraria der geestelyken. VRAGEN EN NODEN VAN DEZE TUD De synode stelde zich achter het advies om na deskundig onderzoek kerkelyke maatregelen te nemen in verband met de structuele veranderingen in onze samenleving. Voorts achtte men een onderzoek noodzakelijk naar de wen- seiykheid en mogelijkheid van een deelnemen aan de zending van de Angli caanse Kerk op wereldniveau, zonder dat de taak in eigen land vergeten of ont vlucht wordt. De synode betuigde haar sympathie met de motie, waarin gesteld werd, dat de kerk zich intens moet bezig houden met de vragen en noden van deze tijd, waarbij in het bijzonder ge dacht werd aan de atoombewapening. SYNODALE RAAD Van belang was tenslotte de aanne ming van een nieuw reglement, waarby een synodale raad werd ingesteld, die In ongeveer een minuut kan een niet al te onhandig man haar in elkaar zetten: het aandraaien van een stuk of vier vleugelmoeren is voldoende om van een vormloos gak stalen buizen en twee wielen een keurige fiets te manen, om- pleet met spatborden, bagagedrager en verlichting. Het is een Duits produkt, bedoeld als hulpmiddel voor automobilisten. De opzet is, dat een automobilist, die in een stad zijn wagen moeilijk kwijt kan we gens gebrek aan parkeerruimte, zijn auto aan de rand van de stad neer zet de fiets monteert en zo zijn relaties gaat bezoeken. Het gehele geval weegt 16x/2 kilo. als klankbord in de synode zal fungeren en, na goedkeuring van de bisschoppen, verantwoordeiyk zal zijn voor de door de synode aangenomen adviezen en be sluiten. Dit reglement, dat op instigatie van de bisschoppen is opgesteld, heeft tot doel een uitvoerend en verantwoor delijk lichaam in de synode te scheppen, waardoor aan de oude situatie een einde is gemaakt, waarbij de synode alleen maar aan het episcopaat adviezen kon uitbrengen. ZENDINGSGENOODSCHAP EVANG. BROEDERGEMEENTE Dr. A. A. L. Rutgers, vice-president van de Raad van State heeft ontslag genomen als voorzitter van het Zendings genootschap der Evangelische Broeder gemeente te Zeist, waarvan de Suriname- zending uitgaat. Dr. Rutgers, die thans 74 jaar is en zijn plaats aan een jongere kracht gaat afstaan, heeft dertien jaar deel uitgemaakt van het bestuur van het Zeister Zendingsgenootschap. N.H. KERK NEEMT DELTAPROBLEMEN ONDER DE LOEP De Ned. Herv. Kerk in Zeeland maakt momenteel naarstig studie van de vraag stukken, die kunnen ontstaan wanneer straks het Deltaplan tot uitvoering zal zijn gebracht. In het byzonder worden de problemen onder de loep genomen, die verband houden met de toekomstige recreatie in Zeeland. Een nota is in voor bereiding getiteld „kerk en recreatie". De leidende figuren in de N.H. Kerk in Zee land zijn namelijk van mening, dat de kerk met haar tijd mee moet gaan in deze snel veranderende wereld. Niet het belang van één groep dienen Het Produktschap voor Siergewassen besloot unaniem in de toekomst geen verbod meer uit te vaardigen voor de uitvoer van afgesneden bolbloemen (tulpen, hyacinten en narcissen). Ten pleziere van de Duitse broeiers en kwekers werd in 1949 voor een jaar een dergelijk verbod uitgevaardigd om deze Duitse vak broeders in de gelegenheid te stellen hun gehavende bedrijven weer op te bouwen. Thans bleek tijdens conferenties op 23 oktober te Scheveningen en op 10 no vember te Brussel, dat Duitse, Franse en Zwitserse broeiers en kwekers een uit voerverbod met voor hun seizoen „onge vaarlijke" uitzonderingen voor deze bol bloemen wensen. Hun is toen reeds medegedeeld, dat het bestuur van het Produktschap voor Siergewassen voor een dergelijk verbod waarschijnlijk niets zou voelen. Dit is in de vergadering van gisteren zonneklaar gebleken. BEREID TOT SAMENWERKING Aan de buitenlandse organisaties zal worden medegedeeld, dat het Produkt schap wel bereid is tot medewerking DS. H. J. MEUTER 90 JAAR Vandaag viert ds. H. J. Meuter te Bennekom, emeritus-predikant der Ned. Herv. Kerk, zijn negentigste verjaardag. In Hessen kon de Bondskanselier liet niet bolwerken tegen populaire socialist Zinn (Van onze correspondent in Bonn) Na de nederlaag van de CDU in Hessen, waas zon dag de Westduitse sociaal democraten de overwin ning behaalden, en de op eigen krachten behaalde zege van de CSU in Beie ren zegt men in zekere kringen te Bonn, dat de Adenauer-mythe aan het afbrokkelen is. Vooral van de zyde van de liberale FDP meent men te mogen beweren, dat Adenauers glorie nog tijdens zijn le ven snel zal tanen. Men baseert deze me ning op het feit, dat Ade nauer tijdens de verkie zingscampagnes in Beie ren en Hessen opnieuw poogde zijn naam te ver binden met het toch pro vinciale karakter van deze stemmingen. In Hessen haalde dit bepaald niets uit: de veel populairdei sociaal-democraat Zinn boekte hier een daverende zege en bracht daarmee niet slechts de CDU maai ook de Bondskanselier een nederlaag toe. Men mag hierbij spreken van de wens die voor de oppo sitie-partijen de vader van de gedachte is, een feit is het toch, dat Adenauer in Hessen niet tegen de per soonlijkheid Zinn was op gewassen. Daarbij, zo meent men hier verder, hebben de volgende ge beurtenissen te Bonn een rol gespeeld: 1) de vele klachten over corruptie in de on middellijke kringen van de Bondskanselier (Kilb, de lasterzaak-Blanken- horn) 2. de klachten over de door de ministers Schaf- fer en Schroder beoogde uitgebreidere controle op het openbare leven. In verband hiermee is het opvallend, dat de regeringsgezinde „General Anzeiger" in Bonn aan het resultaat van de ver kiezingen in Beieren en Hessen een beschouwing /astknoopte over de opvol ging van president Heuss anAdenauer. Het blad meent, dat het thans vast staat, dat de nieuwe West- iuitse president die mid den volgend jaar zal wor den gekozen, een CDU- man zal zijn; de CDU be schikt in de vergadering, die de president zal kiezen, over een overtuigende meerderheid. Als opvolger van Heuss worden dan genoemd Krone, fractie voorzitter van de CDU in de Bondsdag, en Gersten - maier, de voorzitter van de Bondsdag. Volgens het blad zou Adenauer de voorkeur geven aan Ger- stemaier,, omdat deze steeds in staat is geweest een brug te slaan tussen regering en oppositie. Als opvolger van Adenauer komen in aanmerking de minister van Economische Zaken Erhard en minis ter van Financiën Etzel, met de beste kansen voor ïerstgenoemde. Erhard wordt inderdaad al jarenlang te Bonn „de kroonprins" genoemd. Overigens duidt niets erop dat de nog altijd zeer vitale, actieve, 82-jarige Adenauer op korte termijn er de brui aan zal geven, j al zou men zich kunnen j voorstellen, dat ook bij hem gelijk bij Heuss de 1 wens leeft ook nog een paar jaar als particulier te mogen leven. om ernstige marktverstoring elders te voorkomen. Het Produktschap is thans gemach tigd zo nodig minimumprijzen te stellen voor uit te voeren bolbloemen naar diverse landen om kwekers daar geen onnodige concurrentie aan te doen. Een dergelijke regeling geldt reeds voor Zwitserland. Voorts zal het Produktschap bereid gevonden kunnen worden een bepaalde heffing op uit te voeren bolbloemen te leggen teneinde een dergelijke uitvoer niet als marktverstorend element in an dere landen te introduceren. Een derde mogelijkheid is, zo zal aan de belanghebbende buitenlandse organi saties worden meegedeeld, om een vrij willige beperking van Nederlandse zijde bij de uitvoer van bolbloemen te be trachten. Dit zouden kwesties van bila teraal overleg kunnen zyn. Uit het bovenstaande besluit is komen vast te staan, dat de thans negen jaar verlengde overeenkomst met de Duitse vakorganisaties om geen afgesneden bol bloemen naar West-Duitsland uit te voeren, na dit seizoen niet verder ver lengd zal worden. Reeds stond de uit voer van narcissen naar West-Duitsland in de paastijd open. BOLLEN OF BLOEMEN Ofschoon tijdens de genoemde con ferenties de buitenlandse organisaties uitsluitend genoegen wensten te nemen met een algeheel uitvoerverbod van Nederlandse afgesneden tulpen, hya cinten en narcissen, gepaard aan eventuele uitzonderingen, heeft het bestuur van het Produktschap voor Siergewassen gemeend aan deze eisen niet te kunnen voldoen. De bloem- bollenhandel kan in ons land welis waar voordeel hebben van een totaal uitvoerverbod voor afgesneden bloe men, maar daarmee zouden de expor teurs van bolbloemen benadeeld wor den. Een publiekrechterlijk lichaam, aldus het oordeel van het bestuur, kan geen maatregelen treffen, die een groep bur gers voortrekt bij de belangen van een andere groep. Russen doen niet mee De plaatsvervangende Russische mi nister van Buitenlandse Zaken, Zorin, heeft gisteren op een persconferentie in New York bevestigd, dat zyn delegatie niet zal deelnemen aan het werk van een V.N.-commissie voor de kosmische ruimte. Hy zag geen uitweg uit de im passe De Politieke Commissie besloot maandag tot de oprichting van een werkgroep van achttien leden ter be studering van de internationale samen werking op ruimtelijk gebied. De com munisten weigerden medewerking. Stakingen in Italië Het grootste gedeelte van de 190.000 arbeiders der Italiaanse staatsspoor wegen is gisteren in staking gegaan om kracht bU te zetten aan eisen tot loons verhoging. De betrokkenen willen hun lonen zien vastgesteld volgens een glijdende schaal waarby deze automatisch worden ver hoogd, wanneer de kosten van levens onderhoud stijgen. Ook bepaalde uitke ringen en het pensioen zouden gelijke tred met deze kosten moeten houden. De staking is uitgeroepen door de twee grote vakbonden, die resp. onder christendemocratische en communisti sche leiding staan. Men verwachtte, dat het treinverkeer vandaag grotendeels zou stilliggen. De communistische leiders van de vakbond, waarbij de Italiaanse PTT- arbeiders zyn aangesloten, riepen gis teren hun volgelingen op vandaag om zes uur eveneens voor 24 uur in staking te gaan. Athene op <le bres voor vrij Cyprus Gisteren is in Limasol een negentien jarige Griekse Cyprioot doodgeschoten, die poogde te ontvluchten, nadat hij door Britse veiligheidstroepen was aan gehouden. Twee Turkse leden van de reserve-politie werden door verdwaalde kogels gewond, een hunner is later in het ziekenhuis overleden. In Noord- Cyprus maakten de Britse militairen van hefsohroefvliegt-uigen gebruik bij het zoeken naar schuilplaatsen en verbor gen wapen voorraden van de Eoka. De Grieks-Cyprische inwoners van Famagusto hadden gisteren, ter gelegen heid van de aanvang van het debat in de Verenigde Naties over het vraagstuk- Cyprus, een algemene staking uitgeroe pen. Maandag was om dezelfde reden een 24-uursstaking in Nicosia gehouden. Britse militairen hebben gisteren te Lapithos, in Noord-Cyprus, een gebouw van drie verdiepingen opgeblazen nadat in een bergplaats eronder munitie en springstoffen wren gevonden De Griekse minister van Buitenlandse Zaken, Averoff, heeft gisteren bij het begin van het de'bat in de Politieke Commissie der Ver. Naties over Cyprus verklaard, dat de assemblee zich in een resolutie dient uit te spreken voor onaf hankelijkheid van Cyprus en daarbij te vens aanwijzingen moet geven voor de weg waarlangs die vrijheid moet worden bereikt. Averoff legde er de nadruk op, dat Griekenland een concessie heeft ge daan door de eis dat Cyprus bij Grie kenland zou moeten komen, te laten vallen. Griekenland staat nu namens het Cyprische volk, dat als gevolg van het Britse bestuur niet tot vrije menings uiting kan komen op de bres voor on afhankelijkheid van het eiland. Scheepvaartbesprekingen met West-Duitsland Ankara heeft gemeld, dat Indonesië op het ogenblik onderhandelingen voert over de aankoop van enige in West- Duitsland gebouwde schepen. „Duitse scheepswerven zouden de republiek kre dieten van meer dan Dm 100 miljoen (90 miljoen gulden) hebben aangebo den", aldus het persbureau. Waarschuwing Zaterdag 30 nov. a.s. is het de laatste dag, waar. op u onze waardecheques van 10 GULDEN kunt inwisselen. Zy, die door welke oorzaak dan ook geen waarde- cheque mochten ontvan gen kunnen deze nu nog gratis afhalen aan onze PENSEEL betaalt aan toonder van iedere cheque tien gulden by aankoop van een winterjas, demi, kostuum of sportcombinatie. Haarlemmirstraat 175 dè dag om met een nieuwe hobby te beginnen Kijk maar eens goed tussen de pakjes straksals er een stevig, blankhouten kistje tussen schuil gaat, dan is dat uw grootste surprise een nieuwe AGFA camera! AGFA helpt de Sint dit jaar door al z'n camera's te verpakken in een kloek kistje, dat ook uitermate geschikt is voor het opbergen van foto's en negatieven. Begin op vijf december met de boeiende hobby van foto graferen. Zet een AGFA camera op uw „verlanglijstje" Te Tegelen inbraak in juwelierszaak Inbrekers hebben in de nacht van maandag op dinsdag in Tegelen inge broken in een juwelierszaak, doch hebben door de haast, waarmee zij per auto hebben moeten vluchten voor wakker geschoten buren, betrekkelijk weinig van de etalage-inventaris mee genomen. Zy verloren een gedeelte van de buit, een aantal ringen en horloges, die na de inbraak op de straatweg werden teruggevonden. Omstreeks kwart voor drie hoorden buren van de juwelier, die aan De Grotestraat woont, een klap, het gerin kel van glasscherven, en daarna het wegrijden van een auto. Men nam aan vankelijk aan, dat een automobilist de gevolgen van een aanrijding had willen ontkomen, doch tezamen met de inmid dels gewaarschuwde politie kwam men tot de ontdekking, dat de nachtelijke bezoekers met een stuk steen de dubbele ruit van de juweliersetalage hadden versplinterd. Het is gebleken, dat het gat in de tweede ruit niet groot genoeg was om de inbrekers toegang te verschaffen tot enkele tableaus dure herenpolshorloges en ringen. Volgens een voorlopige inven tarisatie van de juwelier verdwenen de inbrekers met 16 herenringen met steen versiering en ongeveer 27 damesfanta- sieringen, die tezamen een schadepost opleverden, welke achteraf bezien wel meeviel, aldus de politie. Al bedroeg die toch nog altijd enkele duizenden gul dens De politie heeft, toen eenmaal de in braak gebleken was, getracht de inbre kers te achterhalen. Tot dusver zyn de pogingen echter vruchteloos gebleven. Mr. F. J. Kranenburg lid der Tweede Kamer In de vacature van mej J. Zeelen- berg (PvdA) heeft de voorzitter van het Centraal Stembureau benoemd ver klaard tot lid der Tweede Kamer mr. F J. Kranenburg (oud-Staatssecretaris van Oorlog) te 's-Gravenhage. 1 Nederlandse fruittelers vergaderden in Utrecht De Nederlandse fuittelersorganisatie heeft in Utrecht haar buitengewone algemene vergadering gehouden. De voorzitter C. Boudewijn herdacht het overlijden van prof. ir. A. M. Sprenger, die erelid van de vereniging was. De heer N. Laarman hield een inleiding c-ver de afzetsituatie voor de Neder landse appelen en concludeerde, dat de vraag naar goede handappelen geleide lijk toeneemt, in het binnenland zowel als in het buitenland. De oogst is dit jaar in alle landen buitengewoon groot, zodat, volgens hem. ondanks de stij gende vraag een sterke prijsdaling niet kon uitblijven. Deze daling is enigszins afgezwakt doordat het mogelijk is, beperkte hoe veelheden handappelen naar West- Duitsland te exporteren. Het is. zo zei hij, nog de vraag of deze relatief gun stige toestand in het verdere verloop van het seizoen zal voortduren. Mr. P. D. Sanders sprak vervolgens over het onderwerp: „Is de huidige in komstenbelasting redelijk voor de fruittelers?". Volgens hem laat de fiscale wetge ving op dit gebied voor de fruittelers nog wel het een en ander te wensen. Aan het eind van de bijeenkomst vertelde ir. A. de Groot het een en an der over de visie van Belgische, Duitse, Franse en Italiaanse fruittelers op de Euromarkt en de betekenis daarvan voor de Nederlandse fruitteelt. „Ik ben mij ervan bewust, dat onze positie in het Euromarktverband mis schien niet zo sterk is, maar toch mag dit er niet toe leiden, dat de belangen van de tuinbouw, die in Nederland de bedrijfstak met de grootste netto-export is. worden opgeofferd", aldus ir. De Groot. Hij voegde eraan toe, dat de aan de gang zijnde ontwikkeling hem niet tot gerustheid stemt. Hij besloot met de verklaring, dat de Nederlandse fruitteelt zich totnutoe zonder allerlei steunmaatregelen heeft ontwikkeld, en dat zij. ondanks alles, zeker bereid en in staat is, de verande ringen, die de Euromarkt zal brengen, met vertrouwen tegemoet te treden. Nieuwe televisie-studio in december in gebruik (Speciale berichtgeving) Het ligt in de bedoeling, dat de nieuwe televisie-studio bekend als studio 3 in het voormalige wykgebouw van de Ned. Herv. kerk „Eltheto" te Bus- sum in de loop van december reeds gebruikt zal worden by wyze van proef. De officiële Ingebruikstelling zal waar schijnlijk in de maand januari sls. ge schieden. Men heeft het voornemen staatssecretaris Höppener uit te nodigen om de officiële opening te verrichten. Tegelijk met de ingebruikneming van studio 3 zullen ook de nieuwe z.g. presen tatiestudio, bestemd voor omroepsters, weerpraatje enz. en de nieuwe eind- regiekamer beide in de vitusstudio in gebruik genomen worden. Vele honderden apen op de Garoet gestorven (Speciale berichtgeving) Aan boord van het s.s. Garoet van de Koninklijke Rotterdamsche Lloyd, waar mee kapitein J. J. van Leunen zijn laat ste reis voor zijn pensionering heeft ge maakt, bevonden zich 700 apen. Door dat de reis langer heeft geduurd dan aanvankelijk werd verwacht, maar vooral ook door het ongunstige jaarge tijde. zyn enkele honderden apen on derweg gestorven. Er zijn echter ook aan boord van de Garoet heel wat aap jes geboren. Als hun eigen moeder was overleden, ontfermden andere moeder tjes zich over de weesjes. Zo hebben verscheidene baby's de reis overleefd. Vanmorgen is de Garoet te Rotterdam aangekomen. BEVRIJDINGSSPEL BEN VAN EYSSELSTEIJN De letterkundige Ben van Eysselsteijn, die destijds een opdracht heeft ontvan gen tot het schrijven van een bevrij- dingsspel, heeft het resultaat van deze opdracht thans aan de staatssecretaris van O., K. én W. aangeboden. Voor dit spel, dat de titel „Gebed om Vrijheid" draagt, heeft Hans Schouwman de mu ziek gecomponeerd en Han Rijnbeek de choreografie en de bewerkingsritmen ontworpen Het spel is bedoeld voor opvoering in de openlucht door amateurtoneelspelers. N.V.V.-VOORZITTER IN ZIEKENHUIS OPGENOMEN. De voorzitter van het N V V„ de heer C. W. van Wingerden is onverwachts ziek geworden, en ter verpleging in het Burgerziekenhuis te Amsterdam opge nomen. Tijdens zijn afwezigheid zal de tweede voorzitter van het N.V.V., de heer D. Roemers, zijn plaats innemen.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 5