Fa. J. M. Gerding WESTEN IS VOORBEREID OP VERRASSING IN W.-BERLIJN P. v. d. A. wil niet over huurverhoging praten WEERBERICHT AARDAPPELTEELT IN DE BOLLENSTREEK VERBODEN Nieuwe schanddaden van Schubert en Sorge in Bonn aan het licht Von Brentano had een langdurig onderhoud met vijf ambassadeurs Blokkering van gesprek betreurd 97ste jaargang WOENSDAG 26 NOVEMBER 1958 No. 29605 "re°!e"! J' w; fe°ny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN wltte smgei x. Leiden - Giro no. 57055 noomreaacteur. J. Brouwer f. 7.50 per kwartaal; f. 2.55 per maand; f. 0.59 per week Telefoon Directie en Administratie; 25041; Redactie 21507 LEIDSCH DAGBLAD H.M. de Koningin en Z.K.H.ninklijke domein Ciergnon in de Prins Bernhard hebben op uitnodi-\ Ardennen. ging van Koning Leopold en Prin- Foto: tijdens de rustpauze had ses Liliane deelgenomen aan een Z.K.H. Prins Bernhard met Bei- jachtpartij in het Belgische ko- j yische jagers een levendig gesprek over het verloop van deze jacht Koningin Juliana bezocht de grotten van Han Koningin Juliana heeft tijdens de jachtpartij van de Belgische Konink lijke familie, die maandag j.l. in de bossen rondom Bastogne gehouden is, in gezelschap van Koning Boudewijn een bezoek gebracht aan de grotten van Han. De koninklijke gasten werden verwel komd en rondgeleid door de direc teuren, de heer J. de Montpellier en baron de Pierpont. Het gezelschap ver bleef geruime tijd in de gangen en zalen met hun befaamde druipsteen formaties. A.O.W.-ontvangsten overschreden uitkeringen met 191 miljoen Premie te hoog (Van onze Haagse correspondent) Het vorige jaar hebben de ontvangs ten aan premies voor de AOW de uit gekeerde bedragen met ongeveer 191 miljoen gulden overschreden. In dat jaar bedroegen de premie-ontvangsten namelijk ongeveer 1048 miljoen gul den, terwijl de uitkeringsbedragen 855 miljoen gulden beliepen. In het laatste bedrag zijn de adminis tratiekosten begrepen. Bovenstaande deelt de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, J. Suurhoff, mede in de Memorie van Antwoord op de be groting 1959 van zijn departement, aan de Tweede Kamer. Wie wordt opvolger van prof. Molenaar in Kamer Op de desbetreffende lijst voor de Eerste Kamer volgt na wijlen prof. Molenaar prof. Oud, die lid der Tweede Kamer is. Dan volgt prof. H. J. Witte- veen te Rotterdam en daarna de heer T. J. Twijnstra, voorzitter van het Ver bond van Ned. Werkgevers. Het is nog niet bepaald, wie prof. Molenaar zal op volgen. Prijs van f50.000 In de 541e Staatsloterij, vierde klasse, derde lijst is een prijs van f. 50.000 gevallen op no. 12516. Met oog op belangen bloembollenexport De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening laat, met het oog op de belangen van de bloembollenexport, de teelt van aardappelen in de Bollen streek van Wassenaar tot Bergen (N.-H.) niet langer toe. Deze in de Staatscourant gepubliceerde beschikking treedt vandaag in werking. De minister baseert zijn maatregel op grond van de overweging, dat de gebruike lijke wisselteelt van aardappelen en bloembollen ongewenst is, omdat hierdoor besmetting kan optreden met aardappelmoeheid door het aardappelcystenaaltje. De minister wil voorkomen dat buitenlandse maatregelen tot wering van aard appelmoeheid de afzet van de bloembollen gaan bemoeilijken, indien garantie voor een geheel gezond gewas en produkt, niet meer zou kunnen worden gegeven. Het teeltverbod, waarover overeen stemming bestaat met het agrarische bedrijfsleven, is reeds thans afgekomen om de belanghebbende telers gelegen heid te geven zich tijdig op de uitvoe- ing in hei volgende seizoen voor te be reiden. Het verbod van het telen van aard appelen geldt o.m. voor het in de vol gende gemeenten liggende gebied. Was senaar, Voorschoten, Oegstgeest, met Advertentie KANTOORMACHINES KANTOORMEUBELEN BREESTRAAT 11 TELEF 25876 uitzondering van het gedeelte, gelegen ten oosten van de Haarlemmertrekvaart, Warmond, voor zoveel gelegen ten wes ten van de Warmonder Lee en de Ka- gerplassen, Valkenburg, Katwijk, Rijns- burg, Noordwijk, Voorhout, Sassenheim, Noordwijkerhout, Lisse en Hillegom. V ergroting Amerika's hulp aan Indonesië? Een woordvoerder van het Ame rikaanse ministerie van Buiten landse Zaken heeft gisteren ver klaard dat Amerika bereid is aanvullende economische en mili taire hulp voor Indonesië te overwegen, al moesten de details hiervoor nog uitgewerkt worden. Reeds in augustus van dit jaar hadden Amerika en Indonesië gelijk bekend een akkoord voor de levering van een beperkte hoe veelheid militaire uitrusting ge sloten. Het besluit om de hulp aan Indonesië te vergroten wordt in diplomatieke kringen te Washing ton opgevat als een bewijs van verbetering in de onderlinge ver houding en van Washington groeiend vertrouwen in het herstel van de Indonesische stabiliteit. Lange reis van nasi-slachtoffer uit V.S. „om m'n vrienden genoegdoening te geven Letterlijk doodgetrapt (Van onze correspondent in Bonn) houden dooi Rein Mijd ma, tech nische adviseur van de club. De in Tsjecho-Slowakije geboren en thans in New York wonende journalist Ivan Herben had een reis van 6000 kilo meter gemaakt om gisteren in het Bon ner proces tegen de ex-concentratiekamp bewakers Sorge en Schubert te getuigen. „Ik ben hier niet gekomen om me te wreken", zei Herben. „Ik wil alleen de vrienden die in Sachsenhausen zijn om gekomen door mijn verklaringen de laat ste eer bewijzen en hun de genoegdoe ning verschaffen, dat er nog zoiets als aardse gerechtigheid bestaat". Herben was in december 1939 te Praag gearresteerd, waar hij bekend stond als een tegenstander van het nazisme. Hij had destijds de pech, dat hjj op het punt stond uit voorarrest te worden ontslagen, maar op het laatste ogenblik door de Gestapo kon worden gegrepen. Herben bleef tot 1945 in Sachsenhausen. Hjj verklaarde gisteren hoe begin 1942 hij en een hoge militair uit een der Balti- sche landen door Schubert waren neer geslagen. De militair, die eens attaché in Warschau was geweest, had de ge vangenen-truc om direct op de grond te vallen en daar te blijven liggen niet be grepen. Hij was opgestaan en werd ver volgens door Schubert met diens zware met ijzer beslagen laarzen letterlijk doodgetrapt. Van Sorge getuigde Herben, dat deze een rooms-katholieke geestelijke in de neutrale zone van het kamp gejaagd had, waar direct geschoten werd op iedere gevangene. Dit geschiedde door de pet van deze gevangene in de gevaar lijke zone te gooien en het slachtoffer te bevelen zijn hoofddeksel terug te halen. De geestelijke werd neergeschoten, maar overleefde een schot door zijn longen. Sorge was door dit voorval in moeilijk heden gekomen, omdat de geestelijke recht kon doen gelden op een bijzondere behandeling krachtens voorspraak van de toenmalige Italiaanse minister van Buitenlandse Zaken Ciano bij de Duit sers. Een commissie had dit destijds nauwkeurig onderzocht. Van Schubert getuigde Herben nog hoe deze begin 1942 een jongeman, evenals de geestelijke een Tsjech, die het voorschrift „zich zittend aankleden is verboden" had overtreden, onder zware vorst met koud water had bespoten, waardoor de jongen tenslotte als in een ijsklomp was veranderd en spoedig was overleden. Acht bees'/ï^ moorden De Belgische hoogleraar, prof. dr. Flo- rent Peeters, die voor de oorlog het boek heeft uitgegeven met de titel „Het bruine bolsjewisme" en die van 1942 tot 1945 in Sachsenhausen heeft vertoefd, schilder de hoe Schubert eens in korte tijd acht Joodse gevangenen op beestachtige wijze had vermoord. De gevangenen moesten met hun buik op de grond liggen, waar na Schubert over hen heen was gelopen en elk van hen een schop in het onder lijf hrd gegeven. De slachtoffers stier ven onder hevige pijnen op dezelfde dag. Van Sorge getuigde de Belgische hoog leraar hoe deze in het kamp-ziekenhuis verscheidene gevangenen het verband van hun wonden had gerukt. Een der zieken was daardoor dood gebloed. Na dat prof. Peeters zijn verklaringen had beëindigd, zei hij: „Ik zou principieel willen verklaren, dat ik geen enkel wraakgevoel meer bezit noch tegen deze beklaagde, noch tegen het Duitse volk. Daroel Islam-terreur op Celebes Volgens berichten in de Indonesische pers, zouden benden van de Daroel Islam-beweging in het zuiden van Celebes 112 dorpsbewoners om het leven hebben gebracht, terwyl in Makassar 56 personen werden vermoord. Regeringstroepen hebben een achter volging van de benden ingezet. (Van onze correspondent in Bonn) De Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk hebben de laatste dagen, zo is in YVest-Berlyn bekend geworden, na koortsachtige werkzaamheden een geheim plan opgesteld voor het geval dat van Russische zjjde daadwerkelijk pogingen zullen worden gedaan hen uit de oude Duitse hoofdstad te verdringen. Het gaat hier om de Westelijke reactie als de Russen aan de communistische Oostduitse regering de controle over het verkeer tussen West-Berlijn en West-Duitsland zullen overdragen. In het bijzonder is men van plan de benoeming van een Oostduitser tot opvolger van de huidige Russische gedelegeerde in de commissie van de luchtveiligheidscentrale te Berlijn af te wijzen. In Bonn deelde men hierover mee, dat de zaak thans rond is: alle maatregelen voor het geval de Russen eenzijdig de viermogendhedenovereenkomst nopens Berlijn zullen opzeggen, zjjn besproken en kunnen ieder moment worden uitge voerd. Men beschouwt dit geheime plan als de winst, die het Russische aarzelen inzake het publiceren van de besluiten opgeleverd. Sluwe politiek van het Kremlin In Bonn sprak de minister van Bui tenlandse Zaken Von Brentano gisteren gedurende vijf uur met de Westduitse ambassadeurs in Moskou, Washington, Londen, Parijs en Rome. Daarbij kwa men in het bijzonder mogelijke Rus sische plannen ter sprake om de West duitse betrouwbaarheid in de ogen van de Westelijke partners in een kwaad daglicht te stellen. Zo zouden van Rus sische zijde pogingen worden gedaan in de naaste toekomst tot gesprekken te komen met vooraanstaande Westduitse persoonlijkheden, teneinde daarmee in Westelijke kringen wantrouwen tegen Bonn te zaaien. De actie tegen de minis ter van Justitie, Schaffer, die in 1956 en 1957 met Oostduitsers heeft gesproken, past geheel in dit kader. Ook hield men zich bezig met het interview dat de Sovjetrussische minister-president Kroesjtsjef de Amerikaanse journalist Walter Lippmann heeft toegestaan, waarbij hij zei dat de Amerikanen niets begrijpen van de Duitse eenheidspoli- tiek en dat Duitsland zich in geval van oorlog tegen het Westen zal keren. In dit geheel van Duitse voorzichtig heid om zich niet bloot te geven, past ook het besluit van de Bondsdag om niet voor Kerstmis buitenlandse poli tieke aangelegenheden te bespreken. Men acht het thans niet raadzaam de Russen een idee te g_even van de hui dige binnenlandse politieke tegenstellin gen in de Bondsrepubliek. Amerika en Berlijn De vice-president van de Verenigde Staten, Nixon, heeft gisteren te Londen aan een lunch van de Engels-Ameri kaanse Pelgrimsorganisatie verklaard, dat de eenheid tussen Groot-Brittannië en de Verenigde Staten thans groter is dan in enige periode sinds de tweede wereldoorlog. Nixon sprak over de grote dankbaarheid van Amerika voor het geen Engeland in de oorlog heeft ge daan. De na-oorlogse Amerikaanse hulp verlening was niet meer dan een be scheiden aflossing van een schuld, welke de Verenigde Staten nooit werkelijk kan terugbetalen. Historisch is er geen volk, waaraan Amerika meer te danken heeft dan aan Engeland. Inzake Berlijn zei hij dat de regering der Verenigde Staten duidelijk had ge maakt dat de Amerikanen vastbesloten zijn in Berlijn te blijven, totdat een regeling zal zijn bereikt welke aanvaard baar is voor het Duitse volk. „Hierover bestaat geen zweem van dubbelzinnigheid en ik vertrouw, dat onze regeringen hun eenheid op dit punt zullen bewaren", aldus Nixon. Na te hebben herinnerd aan de jongste Sovjetrussische poging om het Prinses Irene vrijdag uit Oostenrijk terug Een der beste vrouwelijke skieërs Prinses Irene zal morgen haar ski vakantie in Oostenrijk beëindigen. De Prinses wordt vrijdag te Soestdijk verwacht. De ski-leraren die Prinses Irene tijdens haar training hebben bijge staan, verklaarden, dat de Prinses zich op de ski's zou kunnen meten met de beste tegenstanders. De Prinses heeft de „rige week te Weissee deelgenomen 1e training van Oostenrijkse skiërs, in ci-ze pleats zullen de leden van de Oostenrijkse nationale skiploeg worden geselecteerd. De Prinses zal gedurende de resterende dagen voor haar vertrek deelnemen aan de training van jonge skiërs in Weissee. Volgens een Weens dagblad staat de Prinses aangeschreven als een van de beste Nederlandse vrouwelijke skiërs. over Berlijn aan het Westen heeft Westen in Berlijn op de proef te stellen, zei Nixon dat het in dergelijke omstan digheden een onmiskenbare eis is om standvastigheid te tonen. Kroesjtsjef kon volgens hem geen groter fout ma ken dan te geloven dat de uitslag van de Amerikaanse verkiezingen een ge brek aan vertrouwen in de door de pre sident geleide Amerikaanse buiten landse politiek zou betekenen en zou kunnen leiden tot een verzwakking van onze weerstand tegen zijn agressieve taktiek. Met Massu op operatie Onze Reisredacteur, de heer W. L. Brugsma, heeft zijn reis door J Frans West-Afrika onderbroken voor een bezoek aan Algerije, waar a.s. zondaag verkiezingen zullen 5 worden gehouden. In het nummer van gisteren publiceerden wij reeds een artikel van de heer Brugsma onder de titel „Een blok van Alge- 5 rijnse ja-broers naar het nieuwe 9 Franse parlement". Thans vindt men elders in dit nummer een reportage over een bezoek, dat hij bracht aan het front, waar gene raal Massu de strijd van de para chutisten tegen de fellagha's leidt. Men zie: „Met Massu op operatie in de bergen van Algerije". (Van onze parlementaire redacteur) In de Tweede Kamer heeft de heer Bommer gisteren nog eens her haald, dat de P. v. d. A.-fractie geen reden ziet voor een huurverhoging voor midden 1960. Dat vond de heer Van Eibergen (AR) geen nieuws, want dat was al verklaard bij de huurverhoging per 1 augustus 1957. Met de handhaving van dit standpunt, ook nu nog, verwaarloost de P. v. d. A. het feit, dat de regering heeft gezegd, dat de huur- subsidielast ondraaglijk wordt. Daarom staat onder de brief, waarin advies wordt gevraagd aan de SER over huurverhoging, ook de hand tekening van dr. Drees en van minister Suurhoff. De verklaring van de heer Bommer vindt de KVP, aldus de heer Andriessen, betreurens waardig uit een oogpunt van landsbelang. De verklaring is gekomen op een ongelukkig ogenblik. Zij kan alleen tot gevolg hebben een verhoging van de politieke spanning tussen de socialistische fractie en het kabinet. Minister Witte vond het jammer dat dat P. v. d. A. bij voorbaat een gesprek over een eventuele huurverhoging heeft geblokkeerd, terwijl het kabinet, in af wachting van het advies van de SER, nog niet eens haar standpunt heeft be paald. In het regeringsprogram van 1956 staat niet, dat alleen een huurver hoging tot 1 augustus 1957 zou worden nagestreefd en dat er daarna niets meer zou gebeuren. Het regeringspro gram laat daaromtrent vrijheid. In het debat trokken ook de aandacht de opmerkingen van de heer Bommer (P. v. d. A.) over de particuliere bouw. Als deze in de toekomst nog een rol wil spelen, zei hy, zal men moeten zoeken naar nieuwe bedrijfsvormen. Hij wil geen huiseigenaren met enkele percelen. Het particulier initiatief, betoogde hij, moet zich bundelen tot kapitaalkrach tige bouwondernemingen. Daarbij moet de waarborg worden gegeven, dat zij niet enkel het maken van winst nastreven. Dat kan worden geregeld in de woning wet. Als dat gebeurd is, zou de heer Bommer bereid zijn aan de particuliere bouw dezelfde financiële steun te ver lenen als aan de woningwetbouw. Zij kunnen dan in wedijver bouwen en van elkaar leren. Minister Witte zag ook in, dat nieuwe tijden nieuwe vormen van aanpak eisen, maar hij verzet zich niet zo tegen de oude vormen. De „huisjesmelker", had de heer Van Eibergen (AR) al gezegd, is aan het uitsterven. Bij vele gemeenten heeft minister Witte de neiging bespeurd dure wonin gen te bouwen, duurder dan voor het doel nodig is. Als de huren dan te hoog zijn voor degenen voor wie de woningen zijn bedoeld, dringt men aan op meer Rijkssubsidie. Dat is een gevolg van de onjuiste financiële verhouding tussen Rijk en gemeenten, waardoor de ge meenten geen eigen verantwoordelijk heid meer dragen voor hun inkomsten en uitgaven. Onder die omstandigheden kan de regering de gemeenten geen grotere vrijheid by de woningbouw toe staan. Voor de melkbezorging in hoge flats is het niet gemakkelijk een oplos sing te vinden. Gedacht wordt aan een goederenlifje in de hal, maar de tech nische uitvoering is lastig in verband met spelende kinderen. Deskundigen zoeken nog naar een oplossing, die goed koop moet zijn. De begroting van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Weinig verandering De Bilt verwacht tot morgenavond: Zwaar bewolkt en nevelig weer met hiel en daar wat motregen, maar later in het noordoosten van het land mogelijk enkele opklaringen. Aanvankelijk weinig wind, later zwakke tot matige noord oostelijke wind. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. (Opgemaakt te 11.15 uur). 27 NOVEMBER Zon op: 8.18 uur; onder: 16.36 uur. Maan op: 17.49 uur; ond:r: 8.54 uur. Hoogwater te Katwijk te 3.4C en 15.57 uur. Laagwater te 11.52 uur. Dit nummer bestaat uit 16 pagina's De club van honderd heeft dinsdag :ste resultatenwe zien hem hier een snoekdag in Kortenhoef ge- met een van zijn slachtoffers: een I houden. Cees de Lange boekte de visje om te zoenenhem voorge-1

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1