van verpletterende overwinning? Brussel heeft vanavond weer trams en lichtjes Wordt De Gaulle liet slachtoffer WEERBERICHT \k wil Bolletje Vele van zijn inzichten botsen met die van de nu zeer sterk geivorden rechtse vleugel Succes voor premier Eyskens DE TOESTAND IN BERLIJN IS NOG STEEDS ERNSTIG Nederlandse atoomonderzeeboot bij de marine in studie 97ste jaargang DINSDAG 25 NOVEMBER 1958 No. 29604 LEIDSCH m DAGBLAD Directeur: J. W. Herrny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witte Smgel Lelden - Glro 00 57055 Hoofdredacteur: J. Brouwer f.7.50 per kwartaal; f.2.55 per maand; f.0.59 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 (Van onze correspondent in Parijs) Vannacht om twaalf uur eindigt in Frankrijk de termijn, waar binnen kan didaten en partijbesturen hun coalities moeten sluiten en afspraken maken met het oog op de tweede ronde der algemene verkiezingen, die a.s. zondag plaats zal vinden.- En hoewel de politieke situatie, die in Frankrijk door de eerste ronde van zondag j.l. geschapen werd, dus nog niet gans en al definitief mag heten, kan toch al wel met zekerheid worden voorspeld, dat dit land nu in uitgesproken rechts vaarwater verzeild zal raken. lieken en socialisten zitting hebben, verlengd zou zien. Deze wens maakt echter weinig kans aan de hand van de jongste uitslagen te worden inge- willigd. Met een paradox mag daarom wor den gezegd, dat De Gaulle nu gevaar loopt binnenkort het slachtoffer te worden van zijn laatste en al te grote, om niet te zeggen verpletterende over winning. Absolute meerderheid in Nat. Vergadering? De grote lijnen liggenvast. De communisten zijn in stemmen met 7 procent achteruit gelopen, maar zullen - tengevolge van het nieuwe kiesstelsel - verhoudingsgeioijs een nog veel groter aantal zetels verlie zen. Van de ongeveer 150 zetels, die zij in de vorige Kamer bezetten, zullen de communisten er, aldus verwacht men, maar een 20 a 30 te rugvinden. De rechtsgezinde Gaul listen, die in stemmencijfer bij de communisten achter bleven, lopen een royale kans met circa 130 zetels de sterkste partij van het nieuwe parlement te zullen worden. Samen met de conservatieven, of onafhan- kelijken, en de 60 a 70 afgevaardig den, die Algerije op zal leveren, zal het rechtse kamp een absolute meerderheid in de nieuwe Nationale Vergadering kunnen vertegenwoor digen. Het ochtendblad „Combat" berekende vandaag al, dat tegen over 160 linkse afgevaardigden in de nieuwe Kamer een 370 rechtse volksvertegenwoordigers plaats zou den kunnen nemen. De Gaulle ook gelukkig? Het beslissende feit van de eerste ronde is inderdaad geweest, dat het Franse kiezersvolk geen of bijna geen kandidaten heeft aanvaard, die zo on beleefd waren bij het referendum van einde september „nee" tegen De Gaulle te durven zeggen. Behalve Pierre Men- dès-France hebben ook figuren als Bourgès-Maunoury, Christian Pineau en Mitterrand hun nederlagen aan deze omstandigheid te wijten gehad. Wanneer zjjn aanhangers uit het rechtse kamp onstuimig juichen over dit resultaat, waardoor nu een hechte regeringsmeerderheid zou zijn gescha pen, mag men zich afvragen of ook De Gaulle zelf zich met deze nieuwe per soonlijke zege heel gelukkig zal kunnen voelen. Het kan namelijk niet worden ontkend, dat verscheidene plannen, die de generaal met name voor Algerije voor ogen staan, rechtstreeks indruisen tegen de traditionele inzichten en wensen van de rechtse vleugel der Franse politiek. Jacques Soustelle, de huidige minister van Voorlichting, heeft kans gezien het enorme prestige van generaal De Gaulle in klinkende politieke munt om te zetten, maar spoedig zal blijken of die munten op de keper beschouwd niet vals zullen zjjn. Men denke slechts aan het centrale probleem van de eenheid met Algerije, ten aanzien waar van De Gaulle en Soustelle altijd vier kant tegenover elkaar hebben gestaan! Felle kritiek van Tito op Rood-China President Tito van Joego-Slavië heeft felle kritiek geuit op communistisch- China. China is tegen politieke coëxis tentie, zei hij, en het stelsel van com munes dat in China wordt ingevoerd, heeft niets uitstaande met het marxisme. De president zei dit ii een rede ter gelegenheid van de opening van een nieuwe snelverkeersweg van Ljoebljana naar Zagreb, die door 54.000 jeugdige vrijwilligers is aangelegd. Volgens Tito zal de huidige campagne van het Sovjet-blok tegen Joego-Slavië lange tijd duren. Hy riep het Joego slavische blok dan ook op de strijd voort te zetten. Hij geloofde voorts, dat de campagne tegen het Joegoslavische revisionisme, waarin China een leidende rol speelt, waarschijnlijk „tegen enige anderen" is gericht. Volgens waarnemers doelde hij hiermee vermoedelijk op de Sovjet-Unie zelf. Rustig weer De Bilt verwacht tot morgenavond: Overwegend droog zwaarbewolkt en nevelig weer. Weinig wind. Weinig ver andering in temperatuur. (Opgemaakt te 11.15 uur). 26 NOVEMBER Zon op: 8.17 uur; onder: 16.37 uur. Maan op: 17.05 uur; onder: 7.58 uur. Hoogwater te Katwijk te 3.10 en 15.22 u. Laagwater te 11.16 en 23.33 uur. Dit nummer bestaat uit 13 pagina's. De generaal wil het anders De Gaulle wist dan ook tevoren, dat hij het voor de uitvoering van ver schillende van zijn persoonlijke pro jecten niet zonder de steun van de li beralen en linkse stromingen zou kun nen stellen. Het ligt nu echter in de lijn der politieke logica, dat een rechts- gaullistische figuur een regering zal moeten vormen, die vrijwel geheel uit rechtse elementen wordt samengesteld. De leider der socialisten, Guy Mollet, heeft die komende regering al een op bouwende oppositie toegezegd. Doch de vraag, die nu al veel luider aan de orde wordt gesteld, is hoe de gaullisten zich later met De Gaulle zullen weten te verstaan. Het is dan ook bekend, dat de generaal zelf veel liever een kabinet op de huidige basis, waarin gaullisten naast conservatieven, radicalen, katho- Herziening loonschaal en produkriviteitspremie Vannacht om één uur is een oplos sing gevonden voor het arbeidsconflict in de Belgische gas- en elektriciteits bedrijven, dank zij de bemoeiingen van premier Eijskens, bijgestaan door de ministers van Arbeid en van Econo mische Zaken. De premier wenste een spoedige oplossing van het conflict en is hierin geslaagd. De oplossing werd gevonden in het verlenen van een al gemene produktiviteitspremie van 2000 franc (f.150.voor de meeste arbei ders. Een deel van de premie wordt op 1 december a.s., de rest op 1 februari betaald. Er komt voorts een verschui ving van de categorie ongeschoolde ar beiders, die niet in één van de nieuwe terwijl de salarissen van de kantoor employés worden aangepast, zodat er een evenwicht blijft bestaan met de lonen der arbeiders. De geschoolde ar beiders. die niet in een van de nieuwe arbeidskwalificaties worden ingescha keld, krijgen een eenmalige premie van 100 franc (f.76,De regering heeft echter sterk aangedrongen op het or ganiseren van een sociaal systeem, waardoor de arbeiders permanent zouden kunnen deelnemen in de ver hoging van de winst van het bedrijf en van de produktiviteit. Het loonverschil van de elektriciteits bedrijven in het Antwerpse met de rest van het land is verminderd, maar blijft niettemin een feit. De staking van het trampersoneel duurde vandaag nog voort, maar zou vanavond worden beëindigd daar het slechts een 48-uurs staking betrof. Het ontbreken van trams in het centrum van Brussel veroorzaakte gisteren de gehele dag, en voornamelijk op de spitsuren, monsterachtige verkeersop stoppingen. Men vermoedt, dat het aantal auto's, dat gisteren het personeel van de fabrieken en kantoren ver voerde, het normale verkeer verdubbel de! De straten waren levensgevaarlijk en pas in de avonduren was Brussel weer een uitgestorven stad zonder licht. Maar vanavond zou Brussel dus weer trams en licht hebben. De unie van de middenstand heeft een protest laten horen tegen de sta kingen, welke voornamelijk de kleine ambachtslieden en handeldrijvende middenstand hebben geschaad. Zij ver wijt de regering, niet de nodige maat regelen te hebben getroffen om het pu bliek hierop voor te bereiden. Ook het aantal beperkingen was naar de me ning van de middenstanders veel te groot. De bioscoopdirecteuren waren zeer ontstemd en verkregen gisteravond nog dat ook de televisie haar program ma's zou beperken. De T V-kijkers kregen inderdaad slechts een program ma van twee uur te zien in plaats van een van vier uur. Westduitse ambassadeur in Moskou: Vertrouwen in goede afloop gerechtvaardigd Dr. Hans Kroll, de Westduitse ambassadeur in Moskou, heeft in Bonn aan de pers verklaard, dat de toestand in Berlijn naar zijn mening ernstig is. Wel heeft hij vertrouwen in de afloop. Dr. Kroll zal deelnemen aan een conferentie in Bonn met de West duitse ambassadeurs te Rome, Washington, Parijs en Londen. De Oostduitse communistische par tijleider, Ulbricht, verklaarde gisteren tegenover een verslaggever van de Lon- dense „Daily Mail", dat hij dacht hem te kunnen verzekeren, dat de Russische nota over Berlijn nog deze week over handigd zal worden. Volgens Ulbricht is Oost-Duitsland „met zjjn hoofdstad Berljjn" een soe vereine staat, waarin niet langer een bezettende macht of bezettingsrechten bestaan". Ulbricht zei: „Als ik naar Londen wil reizen moet ik daarvoor toestem ming van de Britse regering hebben en als de heren naar Berlijn willen moe ten ze toestemming van de Oostduitse regering hebben. Zo staan de zaken". Men vroeg Ulbricht of er redenen be staan voor de bange voorgevoelens van het Westen, dat Oost-Duitsland de Rus sische regering wel eens zou kunnen overhalen om de tegenstellingen in Ber lijn te verscherpen, teneinde het de Westelijke mogendheden duidelijk te maken, dat hun aanwezigheid in Ber lijn niet langer gewenst is. Geïrriteerd Ulbricht antwoordde hierop: „Het is algemeen bekend, dat het grootste deel van ons volk geïrriteerd is door de aanwezigheid van de Westelijke mo gendheden in Berlijn". Hij noemde het een abnormale toestand, dat er op het ogenblik meer dan 50 spionagecentra, gefinancierd en geëxploiteerd door het buitenland, voor West-Berlijn werken en zich richten tegen de vredesbelangen van het Britse en Oostduitse volk. Op de vraag- naar de gegrondheid van de vrees, voor een Russische en Oost- Deel parate troepen naar Duitsland? Met de Duitse autoriteiten wordt thans overleg gepleegd inzake de moge lijkheid een deel der parate troepen in Duitsland te legeren. Hierbij wordt ge dacht aan de sterkte van een gevechts groep, zo deelt minister Staf mee in zijn Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer over de oorlogsbegroting. De hiervoor vereiste verkenningen zullen spoedig aanvangen. Omtrent het resul taat z«n geen voorspellingen te doen. Personeelstekort bij de marine Het beroepspersoneelstekort bij de Marine bedroeg op 1 oktober 1958 1741. Benodigd waren 16.900 man en aanwe zig waren 15.159. Bij de vloot waren er 33 officieren en 1081 manschappen min der dan benodigd en 134 onderofficieren en korporaals meer dan benodigd. Deze getallen waren voor de Marine Luchtvaartdienst respectievelijk 3210 en Na aankomst van de „37" in Nieuw-Guinea moest even een dronk worden uitgebracht op een geslaagde toekomst in het nieuwe vaderland. De tekorten bedroegen voor de Mari niers 8 officieren, 150 onderofficieren en korporaals en 456 manschappen. De minister van Marine deelt dit mede in de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer over de begroting van Marine 1959. duitse blokkade van West-Berlijn ant woordde Ulbricht, dat het hier weer gaat om een van die griezelverhalen, die een onderdeel vormen van de koude oorlog. Ik heb al gezegd, dat wij normale betrekkingen met het Westen willen aanknopen. Onze politiek om Berlijn tot een vredesstad te maken, zal voor geen enkele Berlijner nadelig zijn, aldus Ul bricht. De Oostduitse communistenleider was voorts van oordeel, dat de terugtrekking van de buitenlandse troepen uit Duits land een flinke Stap betekent in de richting van een ontspanning, die onge twijfeld gevolgd zal worden door andere stappen. Neutralisering van Berlijn is mogelijk na deze terugtrekking en deze neutralisering zal op haar beurt weer de voorbereiding van een vredesverdrag be vorderen, aldus Ulbricht. Dulles' mening Minister Dulles heeft gisteren ver klaard, dat naar zijn mening een bij eenkomst van vertegenwoordigers der Westelijke „grote drie" inzake de kwes- tie-Berlijn nu niet noodzakelijk is. Hij zei met nadruk, dat er geen verschil van mening tussen deze drie mogendhedep en de Westduitse bondsrepubliek over dit vraagstuk bestaat. De Amerikaanse vice-president, Ri chard Nixon, heeft vandaag op een hem aangeboden lunch in Londen gezegd, dat de Amerikaanse regering onomwonden heeft blijk gegeven van haar vaste wil om in Berlijn te blijven totdat er een oplossing voor de Duitse kwestie is ge vonden, die voor het Duitse volk aan vaardbaar is. Minister mr. J. M. A. H. Luns van Buitenlandse Zaken (rechts) had gisteren in Den Haag een onderhoud met prof. dr. W. Hall- stein, president van de uitvoerende raad van de Euromarkt. Koningin en Prins jaagden in België H. M. Koningin Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard hebben gisterochtend deelgenomen aan een Koninklijke jacht partij, die op het Belgische koninklijke domein te Ciergnon was georganiseerd. Na een lunch in het jachtpaviljoen hebben de Nederlandse koninklijke be zoekers deelgenomen aan de namiddag klopjachten, die tegen de avond wer den beëindigd. De Koningin en de Prins vertrokken 's avonds van de militaire vliegbasis te Florenne naar Nederland. Knipselprijsvraag Wij herinneren eraan, dat de inzendingen op onze Advertentie- knipselprijsvraag, geplaatst in de nummers van 18 en 19 november j.l. morgenmiddag om 2 uur in ons bezit moeten zijn. Later binnen komende oplossingen worden on herroepelijk ter zijde gelegd. lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltlllllllllU „Ik ben er voorts van overtuigd, dat de Britse en Amerikaanse regering ge zamenlijk deze politiek zullen voortzet ten, aldus Nixon. De Amerikaanse vice-president ver klaarde blij te zijn te kunnen consta teren, dat Engeland en de V. S. op het ogenblik nauwer dan ooit sedert de tweede wereldoorlog verbonden zijn, wat hun doelstellingen betreft. Kosten honderdmiljoen? Op vragen van de vaste commissie voor defensie uit de Tweede Kamer over de begroting 1959 van Marine heeft de minister van Marine meegedeeld, dat voorzover bekend, inderdaad een marine officier in een openbare lezing op eigen gezag heeft verteld, dat overwogen wordt om een door kernenergie voortge stuwde onderzeeboot te bouwen. De feiten zijn, dat de ontwikkelingen van het gebruik van atomische energie op het terrein van de voortstuwing nauwlettend worden gevolgd. In dat ka der wordt ook de mogelijkheid van het ontwerpen van een onderzeeboot met kernvoortstuwing bestudeerd. De bouw kosten, op basis van .Nederlandse om standigheden, voor een eersteo nderzee- Prof. Hallstein tevreden (Van onze Haagse correspondent) De voorzitter van de Europese com missie der E.E.G. (Europese Economi sche Gemeenschap), prof. dr. Walter Hallstein, heeft zijn rondreis langs de zes hoofdsteden van Klein-Europa gisteren besloten. Op een gistermiddag in Den Haag gehouden persconferentie toonde prof. Hallstein zich tevreden over de be sprekingen met de verschillende rege ringen. Ofschoon deze besprekingen slechts een oriënterend karakter droegen, heb ben zij bijgedragen tot de versterking van de eenheid tussen de zes E.E.G.- landen (Frankrijk, West-Duitsland, Italië en de Benelux-landen). In alle hoofdsteden is men overtuigd van de noodzaak om een economische en politieke splitsing te voorkomen. „De Europese commissie", aldus prof. Hall stein, „heeft enkele maanden geleden reeds een voorlopige oplossing van het probleem voorgesteld om te vermijden, dat de voorhoede in Europa van de hoofdmacht zou worden afgesneden. De zes regeringen zijn ervan overtuigd, dat het nog niet te laat is om alsnog een interimregeling te treffen. Het Bene- luxvoorstel, dat grote gelijkenis ver toont met het vroegere voorstel-Hall- stein, kan hiertoe bijdragen". Prof. Hallstein hoopte dat de raad van minis ters van de E.E.G., die op 3 december in Brussel zal bijeenkomen, het gemeen schappelijke standpunt van de „zes" ten aanzien van de overgangsregeling zal formuleren. boot van dit type zijn nog niet bekend, doch worden voorshands geschat in een orde van grootte van f 100.000.000.te liggen. De mogelijkheden van samenwerking met de Amerikaanse instanties, die hier voor Nederland liggen sedert op 2 juli j.l. de amendering van de „atomic energy act" van 1954 tot stand is geko men, worden thans nagegaan. Lord Robert Cecil (94) overleden Een der stichters van de voormalige Volkenbond Lord Edgar Algernon Robert Cecil, een der stichters van de voormalige Volkenbond, is gisteren, na een yal in zijn woning te Tunbridge Wells, op de leeftijd van 94 jaar overleden. Lord Robert Cecil, die bij zijn overlijden de titel burggraaf Cecil van Chelwood droeg, was de derde zoon van Lord Sa lisbury, een befaamd premier uit de tijd van Koningin Victoria. Door een politieke loopbaan te kiezen, volgde hij de traditie van zijn familie, waaruit sinds eeuwen vooraanstaande Britse staatslieden zijn voortgekomen. Vanaf het begin van zijn politieke carrière richtte hij zijn aandacht op internationale aangelegenheden, waar bij zijn belangstelling vooral uitging naar alles, dat het bewaren van de vrede kon bevorderen. In de eerste we reldoorlog was Lord Robert, behoudens een periode, waarin hij als minister voor blokkadezaken optrad, aan het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken verbonden. Hem werd, in ver band met zijn werk voor de Volken bond, in 1924 de Woodrow Wilson-vre- desprijs toegekend en in 1937 de Nobel prijs voor de vrede. Na de tweede wereldoorlog pleitte burggraaf Cecil krachtig voor totstand koming van een nieuwe internationale organisatie, gegrondvest op het begin sel. dat het organiseren van een aan valsoorlog als een misdaad moet wor den beschouwd. In het voorjaar van 1946 vloog de toen 81-jarige burggraaf Cecil naar Genève, om aldaar het opheffen van de Volkenbond bij te wonen, die plaats moest maken voor de Verenigde Naties.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1