Laatste nieuws Leidse raad heden hijeen Sympathiek koorconcert van twee Wassenaarse jeugdkoren MAANDAG «4 NOVEMBER 1958 Hedenmiddag kwam de Leidse raad onder leiding van de burgemeester, jhr. mr. F. H. van Kinschot bijeen. Het belangrijkste punt, dat deze mid dag op de agenda prijkte was onge twijfeld de mededeling wii publi ceerden haar reeds van B. en W. over het Leidse merenplan. Zoals bekend geven Ged. Staten geen toe stemming voor de ontgronding van de Zwanenburgerpolder. Alvorens de mededeling van het Col lege in discussie werd gebracht, werden enkele onderwijs benoemingen gedaan en kwamen de door ons reeds gepubli ceerde voorstellen aan de orde. Bij de benoemingen ging de raad er mede akkoord, dat alsnog met ingang van 1 september 1958. tot wederopzeg- gens. doch uiterlijk tot het einde van de cursus 1958-1959 werden benoemd: 1. mej. dr. A. M. M. Smit tot tijdelijk reotor van het Gymnasium en dr. G. Kuperus tot tijdelijk conrector van het Gymnasium: idem tot hoofdleidster aan de kleuterschool aan de Lorentzkade mej. A. W. van Katwijk en tot tijdelijk Suikerfreule D.O.B. gaf er een geslaagde opvoering van Zaterdagavond verscheen de toneel vereniging DOB in de grote zaal van „Den Burcht" met een uitzonderlijk goed geschreven stuk op de planken. Het blyspel „Suikerfreule" is n.l. een drieacter van de Oudindische journalist Henri van Wermeskerken en in dit stuk wordt er wel degelijk achter de scher men gekeken bij de vroeger in Indonesië werkende Hollanders. In het stuk zelf zit weinig actie, het komt meer op het gesproken woord aan, daarom was het voor de toneelver eniging DOB geen gemakkelijke taak om tot een vlot lopend toneelspel te komen. Gelet op de voorstelling van zaterdag avond heeft zij er zich meesterlijk door heen geslagen, zelfs zo, dat de sfeer van het voormalige Indië, met zijn blanke werkgevers, in het geheel niet opgelegd aandeed. De inhoud van „Suikerfreule" is maar gering. Van der Kooy, machinist op de suikerfabriek Toeloeng Baroe laat zijn vrouw uit Holland komen. Betje voelt niets voor het leven in Indonesië en zij wil absoluut niet aan de gewoon ten van dit vreemde land wennen. Doe rian vindt zij afschuwelijk, de bedien den lui en het huis verschrikkelijk sme rig Dat er Hollanders zijn, met een kind van een inlandse vrouw, vindt zij ab normaal en zij beijvert zich om haar ideeën van het Hollandse leven thuis bij het leven in Toeloeng Baroe in te las sen. Totdat zij ontdekt, dat haar man ook zo'n „voorkind" heeft en dat een vriend van haar man even voor haar komst tot vader van Trude is uitgeroepen. Via Van Wielandt, de administrateur, komt het bedrog uit, maar Betje wil tenslotte haar kind best accepteren. Nico de Graaf speelde als Van der Kooy, en hij deed dit op een vrij ver dienstelijke wijze. Hij had een moeilijke en grote rol! Cor Coster, de overgekomen vrouw uit Holland, vormde de spil van het hele stuk. Een betere figuur voor deze sui kerfreule had men zeker niet kunnen vinden. Zy bracht een flinke vaart in het stuk en een goede tekstkennis, plus het ongedwongen acteren, maakte haar tot één van de beste spelers van deze avond. Ook Sjaak Coster, de „vader van vier dagen" van Trude mocht er zijn. Wim de Graaf, de administrateur, bracht er niet zoveel van terecht. Zijn geforceerde spraak, met een ake lig lachje, deed erg opgelegd aan en te kende in het geheel geen administra teur op een suikerplantage. Verdere medewerkenden waren Annie Bleyenberg als Trude, Gijs Mulder, de fabricage-chef en Aafje Coster, de ma leis sprekende inlandse huisjongen. Na afloop van deze goede toneelop voering bleef men nog gezellig bijeen o.l.v. Jan Alphenaar m.m.v. Lou Boel- laard en zyn ensemble Intrede ds. J. D. Wuister in Ophemert Gisteren heeft ds. J. D. Wuister zijn intrede gedaan in de hervormde ge meente van Ophemert (Gld.). Ds. Wuis ter is enige maanden als vicaris werk zaam geweest in de hervormde Boshui- zerwijk hier ter stede. Des morgens werd ds. Wuister bevestigd door ds. J. N. de Ruiter uit Leiden, die tot tekst had ge kozen Jesaja 40 6—8. Tot tekst van zijn intrede had ds. Wuister gekozen Psalm 2, waarin het verlangen naar ge luk tot uitdrukking wordt gebracht. Spreker wees erop dat ieder die leeft naar Gods Woord het geluk kan vin den. In Jezus Christus zal ons het vol komen geluk deelachtig worden. Hij zal alles voleinden. Als Hij wederkomt op de wolken des Hemels, zal Hij de volle dige vrede en het geluk geven in de nieuwe hemel en de nieuwe aarde. Vervolgens richtte ds. Wuister zich tot de diverse kerkelijke en burgerlijke col leges en sprak hij een bijzonder woord van dank tot de afgevaardigden van de „Boshuizerwijk", waar hij, zoals hy op merkte, de eerste wankele schreden zette op het pad van het pastoraat. Na afloop was er in het jeugdgebouw een begroetingssamenkomst. Aan het einde van de dienst zong de gemeente ds. Wuister Psalm 134 2 en 3 toe. Oratie prof. De Roever aan Amsterdamse Universiteit Prof. dr. W. P. de Roever heeft van middag zyn ambt van gewoon hoog leraar in de petrologie, mineralogie en mineralogische kristallografie aan de Gemeente Universiteit van Amsterdam aanvaard door het uitspreken van een rede, getiteld: „Petrografische bijdragen tot de kennis van diepere delen der aarde". Sedert 1950 is prof. De Roever reeds als lector aan de genoemde uni versiteit, sedert 1955 tot kortgeleden als gewoon hoogleraar aan de Leidse Uni versiteit verbonden. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Jacobus Johannes Maria, zn van J. Grootveld en P. J. Snelderwaard. Paulus Bernardus, zn van H. Devilee en M. T. de Groot, Annette, dr van H. Tukker en A van Duljn, Peter, zn van P. Llndhout en C J. Posthouwer, Antonius Adrlanus Corne lls. zn van W. H. van Velzen en J. M. W. Verhorik, Willem Leendert, zn van D. van Turennout en R. S. Vis, Hedy. dr van P van Ginkel en H. E. E. Lauterbach. Mar- gret Jacoba Maria, dr van J. Faas en J. M Hoogervorst. OVERLEDEN C. Y. L. Hensen, 2 dagen, dochter, N. van' der MelJ, 69 Jaar, man. leraren aan de gem. bedryfs-technische school de heren H. Kors en B. P. Uit- tenbogaard. Eervol ontslag werd verleend aan de heren C. J. Kloots en S. J. Koopmans, resp. leraar Nederlandse taal en letter kunde en lichamelijke oefening aan het Rembrandt Lyceum aan de heer J. H. J. Herfkens, tijdelijk leraar in de natuur kunde aan dit lyceum en aan de heer A. Linschoten, onderwijzer aan de openbare lagere school aan de Dam- laan. Besloten werd om medewerking te verlenen tot het verbeteren van de elektrische installatie in de hervormde scholen aan de Munnikenstraat en de Oosterstraat. Een aanvullend voorschot zal worden verstrekt op de exploitatie vergoeding t.b.v. de byzondere scholen voor b.l.o. aan zwakzinnige kinderen over het jaar 1958. Een verzoek van de heer C. Scheur water alhier, om een tegemoetkoming uit de gemeentekas in de kosten van vervoer van zijn dochter naar de bijzon dere school voor Ulo te Lisse werd af gewezen. VERWARMING ENDEGEEST Bij het voorstel een aanvullend kre diet van f. 65.500 te verlenen in de kosten van de oliestookinstallatie voor De geestelijke achtergrond van de democratie Gisteren hield dr. B. W. Schaper, hoofdbestuurslid vaji *t Humanistisch Verbond, voor de Gemeenschap Leiden in het gebouw 't Centrum een lezing over: „De geesteiyke achtergrond van de democratie". Met de democratische gedachte heeft men, aldus spreker, in ons land niet veel moeilijkheden. Een feit is het echter, dat de jongeren weinig belangstelling tonen en er vaak ook bedroevend weinig van weten, gezien de uitslag van een en quête. die in dit verband is gehouden. In het buitenland staat het er vaak minder goed voor; daar heeft het in de praktijk dikwijls weinig te betekenen. De knieval van het Franse volk voor De Gaulle onthulde, aldus spreker, hoezeer de democratie in één van haar oudste bolwerken is aangevreten door twijfel en onverschilligheid. Het geval Pasternak herinnert er ons a.n, hoe het er in een groot deel van de wereld met de geestelijke vrijheid voor staat. Democratie, zoals wij die in het Wes ten als levensvorm kennen, heeft een tot diep in de historie reikende achter grond van geestelijke aard. Hij gaat terug tot de oude Grieken en strekt zich van daar over de eeuwen uit via Humanisme en Reformatie, 18e eeuwse verlichting en 19e eeuwse vooruitgangsgeloof. De vraag isnu, of deze geestelijke achter- Endegeest, vroeg mevr. mr. Glastra van grond nog toereikend is voor de 20ste Loon—Boon (VVD) of het nodig is voor eeuwse mens. deze objecten een adviesbureau in te In de moderne massa-samenleving, schakelen. Een advies waarmede hoge onze technische beschaving, met haar kosten zijn gemoeid. Bekende installa- demonische elementen, wordt de demo- teurs beschikken veelal over even be- cratie aan alle kanten geestelijk onder- kwame adviseurs. Zijn de ervaringen, mynd en uitgehold. Zy wordt in haar met het onderhavige adviesbureau van fundamenten, zowel de sociale en poli dien aard. dat steeds op dit bureau teruggegrepen moet worden? Voorts vroeg spreekster enkele technische in lichtingen inzake vol-, half- en geheel automatische installaties. Tenslotte wenste zij enkele inlichtingen over de berekening van de advieskosten. Is het niet gewenst, aldus spreekster, in de toekomst indien een advies wenselijk is zich eens tot een ander bureau te wenden? Mr. Woudstra (Prot. Chr.) was met mevr. Glastra van Loon van mening, dat deze zaak in het verleden (1955) niet met de nodige zorg is behandeld. Nu staat de raad weer voor een verras sing van 100% op het aanvankelijk bS- schikbaar gestelde krediet (f. 66.500). Met mevr. Glastra van Loon wenste spreker ingelicht te worden over de aansprakelijkheid van adviseur en in stallateur. Spr. gelooft, dat men in speciale gevallen niet zonder het advies van zeer gespecialiseerde adviseurs kan. De heer Kortmann (KVP) zegt, dat de commissie Endegeest reeds eerder kritiek op het thans in geding zijnde adviesbureau heeft gehad. Met belang stelling heeft hij naar de uiteenzetting van mevr. Glastra van Loon geluisterd. (De zitting duurt voort). PRIJSUITREIKING FONDCLUB LEIDEN Zaterdagavond hield de Fondclub Lei den en omstreken in de Kleine Burcht de jaarlijkse feestavond, met als hoog tepunt de prijsuitreiking over de afge lopen vluchten. De voornaamste uitslagen waren: Kampioen generaal oude duiven: 1. H. v. Vegten 731.5 pnt.; 2. Gebr. Ooster man 725.7 pnt.; 3. G. Oude Elferink 677.2 pnt.; 4. G. v. Albada 638.7 pnt.; 5. J. Plug 618 pnt.: 6. H Martens 615.2 pnt.; 7. G. v. Klaveren 612.6 pnt.; 8. J. Pas- schier en Zn. 583.8 pnt.; 9 J. Rozier 574.6 pnt.; 10. F Hendriks 568.5 pnt. Orleans (1ste tour): 1. Gebr. de Wit; 2. J. Rozier; 3. J. Tysterman; 4. H. Schoo; 5. Gebr. de Wit. Chateauroux: 1. G. Oude Elferink; 2. H. v. Vegten: 3. P. v. d. Drft: 4. G. Oude Elferink; 5. G. Oude Elferink; de heer G. Oude Elferink won tevens de wijlen J. v. Dort-beker. Ruffec: 1. A. v .Leeuwen; 2. G. Oude Elferink; 3. G. v. Klaveren; 4. A. v. Leeuwen; 5. H. v. Vegten. Advertentie MET „FLITS" SLIJPRINGEN Uw PHILISHAVE-apparaat iedere maand weer vlijm scherp. 36 x slijpen voor f 3.25 Alom verkrij gbaar „FLITS" Een produkt van GEMA-Leiden. tieke, als de geestelijke, ondermijnd. Wat nodig is om de democratie, die bij de massa nauwelijks meer een le vende zaak is, tot nieuw leven te bren gen, is een herziening van haar gees telijke fundering, een nieuwe interpre tatie in het licht van de moderne ken nis van mensen en samenleving. Bij dit proces heeft, volgens spreker, ook het moderne Humanisme een we zenlijke bydrage te leveren. In een we reld van groeiende onkerkelijkheid en onchristelijkheid rust op het Humanis me. dat, met gebruikmaking van mo derne wetenschappen als psychologie en sociologie, nieuwe benaderingsmoge lijkheden heeft tot deze problemen, een grote verantwoordelijkheid. Zonder een oplossing in petto te heb ben, zonder ook in politieke eenzijdig heden te vervallen, is de geestelijke ach tergrond der democratie een vraagstuk, dat niet alleen onze aandacht vraagt, maar, gezien de huidige wereldsituatie, bijzonder urgent is. MERENDISTRICT K.N.S.B. Het Merendistrict van het gewest Zuid-Holland van de KNSB kwam za terdagmiddag in paviljoen De Brasem te Oude Wetering in vergadering bijeen onder voorzitterschap van de heer J- C. Ooers. De voorzitter deelde mede zich te hebben georienteerd over de mogelijk heden die er nog zijn in Alkemade en rond Hoogmade voor de Molentocht en ds Merentocht. Er zijn enkele omLegw gingen gemaakt waardoor beide tochten toch doorgang kunnen vinden. Binnen kort zal de nieuwe route precies uitge stippeld worden. De rekening 1957/58 vertoonde een batig saldo van f. 5877. Verder werd besloten een drietal ijzeren sneeuwruimers te laten makenMen zal trachten bij de middelbare scholieren belangstelling te wekken voor het deel nemen aan een toertocht in klassever- band. Bordeaux: 1. Gebr. Oosterman; 2. F. Hendriks; 3. E. Smit; 4. Gebr. Ooster man; 5. J. Plug. Sint Vincent: 1. J. Tysterman; 2. H. Martens; 3. HoekDe Vries; 4. J. Ver kade; 5. A. Siera. Orleans (2de tour): 1. H. v. Vegten; 2. A. de Graaf; 3. Gebr. Oosterman; 4. A. v. d. Hulst; 5. M. Noordervliet. Orleans (jonge duiven)1. Gebr. Oos terman; 2 P. v. d. Drift; 3. J. v. Of- wegen; 4. H. v. Hagen; 5. H. v. Vegten. Medewerking verleenden de Noryley's uit Leiden en de Jojantie's uit Noord- wyk. S.R.O. VIERT FEEST In het St.-Antonius Clubhuis gaf de toneelgroep van de Ontspanningsver eniging S.R.O. haar jaarlijks opvoering. Na een kort welkomstwoord van de voorzitter van de personeelsvereniging, de heer Vink, die in het bijzonder de directeur en zijn echtgenote begroette, werd het blijspel in zes bedrijven „Een tante uit Argentinië" opgevoerd. Vrijwel alle spelers kweten zich goed van hun taak. De dames Klip en Neuteboom verdienen een bijzonder woord van waar dering. Na afloop van het spel kregen de tonelisten een geschenkje aangebo den. Met een gezellig bal onder leiding van de heer Visser werd deze avond be sloten. Twee jubilarissen bij Kon. Ned. Grofsmederij Zaterdag had de N.V. Kon. Ned. Grofsmederij twee jubilarissen in haar midden. Het waren de heren K. de Tombe, draaier, die veertig jaar bij deze N.V. in dienst was en de heer J. H. Ba- velaar, werkzaam in de kettingfabriek, die deze dag de 25 jaar volmaakte. Ter gelegenheid van dit feit werden beiden, met hun familie, in de vergaderzaal van het bedrijf aan de Zuidsingel ont vangen. De directeur, ir. M. C. de Jong, schonk hier aandacht aan de trouwe plichtsvervulling en het vakmanschap van de heren De Tombe en Bavelaar. Namens de directie bood spreker hen een enveloppe met inhoud en een her inneringsbord aan. Bovendien ontvingen zy het vererend getuigschrift, met de daarbij behorende zilveren medaille, van de Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel. Voorts voerden nog het woord de heden G. Schraa, werkmeester van de draaierij, A. Aben en C. J. de Haas, leden van de Ondernemingsraad en G. G. van der Waals, bedrijfsleider van de Kettingfabriek. Enkele geschenken wer den aangeboden. Met medewerking van Elly Verhagen Een sympathiek koorconcert van twee Wassenaarse jeugdformaties, nog aan trekkelijker gemaakt door beroepssolozang, deed het Deylerhuis volstromen. Deze grote belangstelling gold het „Wassenaars Jongerenkoor" en het „Kinderkoor Jubilate", waarover Gerard Akkerhuis het bewind voert. Dat de klankbeelden van het Jonge renkoor in verband met akoestiek uiter lijk bleven was voorbeschikt. We ge loven graag, daar ernst, zin voor studie en begrip voor techniek en voordrach' onmiskenbaar bleken, dat gunstiger om standigheden ook het ontroerend mo ment niet hadden doen ontbreken, b.v. in Mendelssohns '.Lass o Herr mich Hil- fe finden", dat zich daar voor leent. Een instrumentaler spanning in de stem- nienstaat zou dit geestelijke lied overi gens verlevendigd hebben. Het kantate- deel „Seele des Welt alls" van Mozari kreeg, stoer aangepakt, een zeer vlotte gang mee. hetgeen zo blijven zou in het door Badings suggestief bewerkte, en door het koor dynamisch uitstekend ver wezenlijkte, Oudhollandse lied „Daa* was e wuf", en in het vijftal geselecteer de, losjes en vrolijk voorgedragen Lie- beswalzerlieder, die Brahms componeer de. Ieder heeft bij deze laatste aan Jo- hann Strauss gedacht. Men weet dat Brahms hem bewonderde en van walsen van hem zeide: ..leider nicht von mir"! We hoorden gemelde amoureuse zange- met de originele vierhandige piano-bege leiding. Het kinderkoor had de schijn minder tegen. De massiever gebundelde enkel voudige stem kon zich een cetere bege leiding in de ruimte verschaffen. Twee zangen van César Franck. in vrij ver staanbaar Frans, klonken al dadelijk be vredigend. Maar het Duits van twee Abtliederen bracht toch een vollere, ge durfder. meer doorzongen toon. Soms werd in een pianissimo de zanglijn dun maar in het zeer spontaan weergegeven Schifferlied bleek de eenklank ongebro ken. Liederen in het Nederlands volg den, met een stijgende sonoriteit, en vooral het „Sneeuwwit Vogeltje" en „We zijn al bijeen" klonken ferm en overtui gend. Akkerhuis, die weet hoe kinder zang te hanteren, had deze bewerkt. De soliste was Elly Verhagen uit Al phen. De stemsoort had men eerst aan gekondigd als alt-mezzo, maar dit werd gerectificeerd als mezzo-sopraan. Te recht, want, hoewel deze jonge vocaliste zich. door een soepele ademtechniek ge leid, met gemak en keurige egaliteit door de notenbeelden beweegt, juist en alleen haar laagste tonen verliezen glans en draagkracht, en de altkleuring is weinig geprononceerd. Deze notenbeel den worden met preciese lijnen geschetst en met reine tonen verklankt, beheerst, intelligent, elegant. Maar het zangpa troon is wat eenvormig, omdat de karak terisering nog niet sterk is. Een Bach, een Htindel. een Schubert, en Brahms, het ontloopt elkaar niet zo veel. Een ta- bleautje als het „Sandm&nchen". ook van Brahms, komt echter niets tekort. het leuke, het lieve, de klein-poësie zal wel haar gebied zijn. En men merkte wel dat haar obligaat-zang in Mondeis- sohn om meer vergeestelijking vroeg. OEGSTGEEST GEEN BELANGRIJKE ZAKEN Een vrij lange agenda waarop weinig interessante of belangrijke zaken voor komen, zal in de raadsvergadering van a.s. woensdag worden behandeld. Wegens periodieke aftreding moeten enkele commissieleden worden benoemd. Er komen verschillende onderwijszaken aan de orde, om. zal worden voorgesteld mej. M. J. Smit, onderwijzeres aan de 2e Openbare School in vaste dienst te benoemen, hetgeen ook geldt voor de heer Th. Smelik, vakonderwijzer licha melijke oefening aan de le Openbare School. Van de minster Van Onderwijs is be richt ontvangen, dat by de Bank voor Ned. Gem. financieringsmiddelen kun nen worden aangevraagd voor de bouw van twee lokalen by de R.-K. Jongens school. Er komt een bedrag van f. 73.000 beschikbaar. Thans kan de bouw voort gang vinden. Aankomst St.-Nicolaas Ook Oegstgeest stond zaterdagmiddag in het teken van het komende Sint- Nicolaasfeest. De gezamenlijke midden standers hebben bij monde van de voor zitter van de contactcommissie der beide middenstandsverenigingen, de heer J. K. Veenendaal, de goedheilig man by zijn aankomst by het Witte Huis ver welkomd. Er werd een rytoer gemaakt door een groot deel van de gemeente. De middenstand had voor een eigen praalwagen gezorgd, de Harmonie „Con cordia" liet vrolyke klanken horen en door aansluiting van 15 20 bedryfs- auto's werd een stoet gevormd, die grote aandacht trok van jong en oud. In de route waren negen stopplaatsen opge nomen, waar de jeugd lekkers kreeg uit de goedgevulde zakken van Zwarte Piet. RAADSAGENDA De raad komt woensdag 26 november te 19.30 uur in de raadzaal byeen ter behandeling van de volgende zaken: Verkiezing, wegens periodieke aftreding van de leden der huurcommissie; be noeming van een lid van de gemeente- lyke commissie voor maatsch appel yke zorg, wegens periodieke aftreding van de heer W. F. de Rooy (voordracht van B. en W. overeenkomstig de aanbeveling der commissie: 1. W. F. de Rooy, 2. mr. J. F. X. M. Walter); aanbieding van de gemeentebegroting van het grondbe drijf voor het dienstjaar 1959; loting van twee afdelingen uit de raad voor het onderzoek van de begrotingen; voorlopige vaststelling van de rekening van het grondbedrijf en van de ge meenterekening over het dienstjaar 1957; vaststelling van de vergoedingen ingevolge de Kleuteronderwijswet over het jaar 1957; vaststelling van de ver goedingen ingevolge de Lager Dnder- wijswet over het jaar 1957; vaststelling van de vergoedingen voor het vakonder- wys over 1957; verlening van een voor schot op de exploitatievergoeding inge volge ar. 103. 6e lid der Lager Onder wijswet over de maanden november en december 1958 aan het bestuur van de SPlchting voor Gereformeerd Onder- wys; benoeming van onderwyzend per soneel aan de openbare lagere scholen; voorziening in kasbehoeften in het jaar 1959; verlenging van de regeling inzake verzekering van gemeentegelden; aan gaan van een geldlening: verlenging van verschillende verhuringen en verpach tingen: besluiten. VOORSCHOTEN BEGROTINGSVERGADERINGEN. De gemeenteraad van Voorschoten zal dinsdag 25 en donderdag 27 november, beide keren 's avonds om 8 uur verga deren ter behandeling van de begro tingen 1959. De agenda voor de vergadering van dinsdag luidt: vaststelling bedrag ver goedingen voor kleuter- en lageronder- wys: vaststelling werkelyke exploitatie kosten openbare Ulo en lagere scholen over 1957 en het 5-jarig tydvak 1953 t/m. 1957; verlenen van een bydrage aan het bekroningsfonds van de Alg. Ver. voor Bloembollencultuur voor de winterflora 1959; stichting van een fonds voor byzondere doeleinden ten al gemene nutte; afrekening vergoedingen byzondere scholen 1957vaststelling ver goeding voor het geven van godsdienst- onderwys op de openbare scholen; be handeling algemene beschouwingen ge meentebegrotingen. De vergadering van donderdag wordt gewyd aan de voortzetting van de be handeling. Dat betekent het antwoord van B. en W. op de beschouwingen en de eigenlyke behandeling van de begro ting. WARMOND Ir. Van Lakerveld adviseur industriële projecten De minister van Economische Zaken heeft benoemd tot algemeen adviseur voor industriële projecten ir. W. L. van Lakerveld, directeur voor industriële investeringen by het Directoraal-gene- raal voor de Industrialisatie en Energie voorziening. Ir. Van Lakerveld zal zich naast de algemene technisch-economische proble men, waarmede hy zich als chef van de hoofdafdling industriële investerin gen reeds bezig houdt, mede in verband met het Westeuropese integratiestreven, in het byzonder ook op de hoogte stellen van de maatregelen, die in de Westeuro pese landen worden getroffen ter be vordering van het Industriële klimaat. Laseur reed met zijn auto in sloot (Speciale berichtgeving) De regisseur en acteur Cees Laseur, is zaterdagavond omstreeks half acht op de Kruisweg in Haarlemmermeer, vlak bij de Cruquiusbrug over de Ringvaart, met zijn auto in een langs de weg liggende sloot gereden. Hij was op weg naar de Haarlemse Schouwburg, waar de Haagsche Co- medie die avond „Brullen als een duif" van Leslie Storm opvoerde. De heer Laseur moest plotseling naar links uitwijken voor een paard en wagen, die aan de achterzijde slecht was verlicht. Bij het uitwijken begon de auto te slippen en gleed tussen en: kele boompjes door met het voorste gedeelte het water in. Even later kwam een televisieploeg langs, die in Heem stede opnamen had gemaakt. Regisseur Valkenier en cameraman Bosboom reikten Laseur de hand en brachten hem aan de kant. Door het ongeval kwam hij een half uur te Iaat in de sohouwburg aan. zyn auto werd licht beschadigd. „Soemba" op de rotsen in de Oslofjord Gisteren is de Groningse kustvaar der „Soemba", 465 netto ton, van de rederij Erven H. Sloots te Groningen in de Oslofjord door onbekende oor zaak op de rotsen gelopen. Het schip zit vast op de stenen en maakt in voorpiek 1 meter water en in het middenschip 1,80 meter. De „Soemba" maakte een zgn. „kus- tenreis", waarop vele kleine plaatsen langs eenzelfde kust worden aangelo pen. Het schip is geladen en zou in de Oslofjord gelost worden. De bemanning bestaat uit 9 koppen. Dr. G. P. VAN ITTERSON BENOEMD TOT HOOGLERAAR. Dr. G. P. van Itterson is benoemd tot gewoon hoogleraar in de faculteit der godgeleerdheid aan de Ryksuniversiteit te Utrecht, om onderwijs te geven in de geschiedenis van het Christendom na het jaar 800 en de leerstellingen van de christelijke godsdienst. Dr. Van Itterson zal op 24 november zyn ambt aan vaarden. aansluiting en voor levering van water door het Waterleidingbedrijf der ge meente Warmond". Hoewel het de R.-K. Harmonie St.- Matthdas niet gelukt is de wimpel op de Limburgse strijdgenoten te veroveren, heeft zij op het concours om het lands kampioenschap te Breda een prestatie geleverd die het vermelden zeer zeker waard is. Zy wist het mooie aantal van 315 punten te behalen, een prestatie die door de Zuid-Hollandse Bond nog niet werd verricht. ZOETERWOUDE Geslaagd Voor het derde deel van het notarieel examen slaagde de heer J. M. M. Koeken, wonende alhier (Rijn- dyk). Winst voor grote partijen in Beieren en Hessen (Van onze correspondent te Bonn) De gisteren in Beieren en Hessen ge houden Landdagverkiezingen hebben de tendens naar het twee partyensysteem in West-Duitsland bevestigd. De grote partyen, de C.D.U., C.S.U. en de S.P.D., trokken ook hier, gelyk enkele maanden geleden in Noordryn-Westfalen en Slees- wijk-Holstein, aan het langste eind ten koste van de kleinere groeperingen als de Deutsche Partei en de liberale F.DP. De uitslag in Hessen luidt: (Tussen haakjes de resultaten van 1954) S.P.D. 46,9% (42,6) - 48 zetels (44); CDU. 32% (24,1) - 32 zetels (24); F.D.P. 9,6% (20,5) - 9 zetels (21); B.H.E. (vluchtelingen) 7,4% (7,7) - 7 (7) zetels. De C.S.U., de party van de West- duitse ministers van Defensie, Strauss en van Justitie Schaf f er, de Beierse zus ter van Adenauers C.D.U., heeft het in Beieren gisteren ook goed gedaan. De uitslag was (tussen haakjes de re sultaten van 1954): C.S.U. 49% (38,3) - 101 zetels (84); S.P.D. 31,3% (28,1) - 64 zetels (60); F.D.P. 3,8% (7,2) - 8 zetels (13); B.H.E. 8,3% (7,2) - 8 zetels (13); Beierse Partij 6,8% (13,5) - 14 zetels (28). BEURSOVERZICHT Iets lagere markt Amsterdam 24 novemoer. De handel was vandaag zeer rustig Over de situatie in Berlyn wordt niet meer gesprokende koersen voor de aandelen op de Westduitse beurzen ga ven eerder een gunstige tendentie te zien Zelfs in de Philipshoek was het zeer kalm. Blykbaar wilde men de derde kwartaalcijfers van dit concern afwach ten, die morgen nabeurs gepubliceerd zullen worden. De beurs verwacht dat deze oyfers wederom gunstig zullen zyn, welike factor reeds in de koers van de aandelen is verdisconteerd. De aandelen schommelden om de 413 tegenover vrydag 416% als slotprys. Het publiek was aan de markt terwijl dé ar bitrage verstek liet gaan. De 5% con verteerbare obligaties Philips verloren circa 3 punten. Unilevers waren 1 punt lager. Aku's nauwelijks prijshoudend by een minimale affaire. KLM werd f. 0,70 lager vernomen. In aandelen Kon Olie viel wat aanbod van publieke zyde te verwerken, waartegenover hoegenaamd geen vraag aanwezig was omdat ook hier de arbitrage niet tot zaken kon komen. Op een prijs van f 1,93 waren de olie-aandelen f. 3,50 beneden vrydag en bijna f. 2,onder pariteit Amerika. De scheepvaarten stonden onder druk. De verbetering in de soheepsvrachten- markt wordt voor de eerste twee Jaar niet bemoedigend geacht. Kon Boot ver loor 5 en de overige waarden 1 tot 3 punten. Culture s verwaarloosd en taatsfondsen gemakkelijk. Voor de In schrijving. die vandaag plaatsvond, op de f 1.568.10Ó aandelen Sikkens Lakfabrie ken N.V. tegen 180% bestond grote be langstelling. De claims brachten voor de laatste veihandeldag circa f. 1250 (f. 1210) op, tegenover een theoretische waarde van f. 1160. Op 3 december a.s. wordt de Inschrijving opengesteld op f. 800.000 aandelen met claimrecht Ma chinefabriek Hensen tegen 100%. Aan delen Enthoven Pletterij werden weder om hoger op 204 (202) vernomen. Er gaan geruchten dat de maatschappij binnenkort me te en aandelenemissie zal komen op gunstige voorwaarden voor de aandeelhouders. WISSELKOERSEN Amsterdam, 24 november Londen 10.57%—10.57%New York 3.76+J3.77A; Montreal 3.90^—3.90A; Parys 89.75—89.85; Brussel 7.57%— 7.58%; Frankfort 90.39%—90.44%; Stock holm 73.07—73.12; Zürich 86.42—86.47; Zürich (vr. fr.) 87.90—87.95; Milaan 60.60%—60.65Kopenhagen 54.65%— 54.70%; Oslo 52.8452.89; Wenen 14.59%—14.60%; Ankara 3.80%—3.80% Praag 52.84—52.94; Lissabon 13.26%— 13.28. Beurs van Amsterdam Maandag 24 november ACTIEVE OBLIGATIE Staatsleningen ad f. 1000.— Vorige Slotkoers koers v heden Ned. '53 3% 93% 93% Grootboek obl. 3% 79 h 79% Ned '47 3% (3) 90% 90% 94% 94% 92A Ned '56 3% 85% 92 Ned 48 3% 88% 85% 87% 88% 89 %B 87% Ned '55 II 3% 89i B 89% Ned. *37 3 88% 88% Dollarlng '47 3 95% 91% Investeringscert 3 94A 95% Ned 62-64 3 94* 94% Cert NWS 2% 60% Indië '37 A 3 81% 91% Grootboek '46 3 88% Ned W.B 6% 110 110% RAADSAGENDA Morgen komt de raad in openbare ver gadering byeen. Op de agenda staan o.a. de volgende punten vermeld: Voorstel tot het verlenen van medewerking aan het treffen van voorzieningen voor het verduisteren van een klaslokaal van de School met de By bell Voorstel ter voorziening in de behoef te van vlottende middelen gedurende het jaar 1959. Voorlopige vaststelling van de rekening van het Gemeentelijk Waterleiding bedrijf over het dienstjaar 1957 Voorstel tot aanschaffing van een draagbare brandspuit met bijbehorende onderdelen ten behoeve van de brand bestrijding in het Lage Land. Voorstel om te bepalen, dat de vaststelling van een partieel uitbreidingsplan-in-onder- delen voor de gronden, gelegen in de Zwanenburgerpolder te Warmond, wordt voorbereid. Voorlopige vaststelling van zu had Sri Kuyvenhoven' echt/enote de g^eenterek^ing over ^Voo^tel van de dirigent, ais begeleidster, die ook 1 tot wjjriging van de „Voorwaarden voor alle overige begeleidingen verzorgde en zich daarby goed weerde. u a Pt/TDCPirUTCM In Brahms Liebesheder had zij aan de MAKKI DCKlV#n I fcPI i ROTTERDAM. 24 nov. - Veemarkt. assistente naast zich. Met Ellv Verha- Aanvoer m totaal 1971. Vette koelen en gen deelden de twee pianistes in de bloe- 0fsen 1261. varkens 710. venhulde. Een geschenk was er voor de prys jn cents per kg.; vette koelen le dirigent. kw. 290/320. 2e kw. 280/290 3e kw. 240/ V. 260, varkens (lev. gew.) 196 193 190. ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl. en Ind. B Nat. Handelsbank Ned. Handelmy Amst. Rubber Deli My.en (Ver.) H.VA Java Cult Senembah Vorstenlanden A.K.U Berkel's Patent (v.) Calvé Delft eert Kon Pap v Gelder Hoogovens eert Müller en Co. N.B Ned. Kabelfabr Philips Philips pref Unilever Wilton Feyenoord Biliton 2de r Dordtse Olie gew Kon Petr (f20.— idem (50 a f.20.— Holl Amer iyn Java China Paket KL.M Ned Stoomv Mfl Kon Paket My Stoomvaart Mij Ned Nievelt Goudr eert v Ommeren eert Kon Rott Lloyd Ned Scheepv Unie NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem leningen A'dam '47 <3%» 3 95% Den Haag 1954 3 «4 86 Lelden 1947 3% 94 B R'dam *37 I-HI 3% 92 91 35 34 128 130 182% 180 68% 68% 130.10 130 129% 129% 25% 25% 120% 121% 12 11% 243 242% 204 361 361 190% 191 342 341 345 345% 304 299 416% 412% 188 187 461 459y4 20811 210 190% 188% 826% 799% 196.50 193 197.65 192.70 155% 153% 137 135 108 104.80 160% 155% 133% 132% 159 156 134% 130% 261 257 146% 143 141% 139% Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 96 96 Premieleningen A'dam '53 3 100B A'dam '51 2% 89 89 A'dam '56 I 2% 87 87% A'dam'56 11 2% 95 95% Eindhoven '54 2% 85% 85% Enschede -54 2% 83 82+* Den Haag '52 I 2% 96% Idem H 2% 96% 96% R'dam '52 I 2% 97% 97y« Idem II 2% 96% 97 idem '57 2% 107% 106+1 Utrecht '52 2% 98 l.-HoU 1957 2% 105 105 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Amst. Bank 247% 245% HJ3.U. eert213% 210% Rott. Bank'204% 198 Twentsche Bank 186 185 Industrie Ondernemingen Albert Heyn271 274 Borneo Sum. H. My 42% 42 Ned G. en Sp. fabr 235 235 Kon. Ned. Grofsm. 118% 118% Internatio86% 85% Rott. Droogdok My. 561 560 Sikkens Lakfabr '53 570B Tieleman en Dros 7% 7% Ned. My. Walv.vrt 83% 83% Spoorwegen Dell Spoorweg My 6B 5% Amerik. fondsen Canadian Pacific R. 29% 29A Intern. Nickel87y4 85% Anaconda 59% 60 Bethlehem Steel 50y8 48% Cities Service 59% 58% Genera] Motors 48% 47% Kennecott100 98 Republic Steel 69% 68% Shell Oil 79% 77% Union Pacific 34+8 34% Un. States Steel 87% 87% Nog enkele fondsen uit Lelden en omgeving Aandelen VK 21/11 Edelmet Kon AA 55% Pref w a idem 62 Electrolas B 302 295 Holl Constructie 320GB 318 Ing Dur v Bouwnyv 159 Int KunststofI Ind 45 45 Leldsche Wolspinn 194 191 Ver Touwfabrleicer 193% 193 Wernmk': Betonm 102L lOOB Van wyk Textiel 60% 61B 102 %GB 102%

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 9