GROTE RECHTSE OVERWINNING BIJ FRANSE VERKIEZINGEN P.y.d.A. stelt zeven eisen voor een samenwerking met de regering ub ico WEERBERICHT Soustelle's gaullistische UNR tweede partij na communisten 0p/ Is langer verantwoordelijkheid dragen onmogelijk Twee doden door explosie bij boren naar aardolie in Naaldwijk 97ste jaargang MAANDAG 24 NOVEMBER 1958 No. 29603 (Van onze correspondent in Parijs) De eerste ronde der algemene verkiezingen, die gisteren in Frankrijk gehouden is, heeft een grote overwinning voor de aanhangers van generaal Charles de Gaulle opgeleverd. De nieuwe partij, de „Unie voor de nieuwe republiek", die de plaats heeft ingenomen van De Gaulle's vroegere RPF, is nu met ongeveer 15 pet. der stemmen na de communisten de tweede partij van Frankrijk geworden. Tot de grote verliezers behoort de middenstandsleider Pierre Poujade, die in twee jaar tijds zijn aanhang van 12 pet. tot nog geen 1 pet. zag wegr kwijnen! De communisten mochten er niet in slagen alle anderhalf miljoen stemmen, die hen bij het referendum van 28 september in de steek lieten, terug te winnen: hun percentage liep eveneens zeer sterk terug, ofschoon zij met 17 pet. van het electoraat nog altijd de grootste partij van Frankrijk vormen! Ware klappen werden ook de radicalen toegediend, in het bijzonder de partijgangers van Pierre Mendès- France (PMF), die zelfs persoonlijk verslagen werd. De socialisten, wier leider Guy Mollet zich in de mei-dagen tot de beginselen en opvattingen van De Gaulle bekeerde, hebben winst geboekt en de conservatieven en katholieken wisten hun stellingen goed te ver dedigen. premier, de conservatief Joseph Laniel werd gisteren definitief verslagen. By deze eerste verkiezingen der Vijfde Republiek, die het gezicht van de toekomstige Nationale Vergadering zul len bepalen, waren er vele vraagtekens en onzekerheden. Voor een volledig en betrouwbaar beeld van Frankrijks nieu we parlement zal men nog een week ge duld moeten hebben, wanneer ook de tweede ronde gespeeld zal zijn. Volgen de zondag zal er ook in Algerije worden gestemd, waar de verkiezingen slechts één ronde omvatten. Maar de resultaten van gisteren vormen toch ongetwijfeld al wel veel meer dan enkel een aanwij zing, want in de regel worden de ten densen der uitslagen van de eerste door de tweede ronde bevestigd. De kandi daten, die gisteren aan de kop stonden, doch nog geen absolute meerderheid behaalden, kunnen er vrijwel zeker van zijn de volgende week met een betrek kelijke meerderheid te worden gekozen. Opkomst was beter dan verwacht werd Even symbolisch als de onverwachte persoonlijke nederlaag van de linkse oppositie-leider en oud-premier P.M.F. was de eclatante overwinning van de minister van Voorlichting, Jacques Soustelle. Mendès-France voerde een felle actie tegen de nieuwe grondwet en over het algemeen tegen de politiek van generaal De Gaulle en Soustelle was het ultra-rechtse Kamerlid, dat in mei j.l. in Algiers de steen aan het rollen bracht, waardoor de Vierde Republiek verbrijzeld zou worden. Het Franse volk, dat met 22 pet. stemonthoudingen veel beter opkwam dan aanvankelijk werd gevreesd, heeft zich gisteren ontegenzeggelijk opnieuw uitgesproken voor de politieke ideeën van generaal De Gaulle, althans de ideeën, die hem door zekere partijleiders worden toegedicht. Het evenwicht van de Kamer zal nu naar rechts worden verplaatst en ver moedelijk zullen er talrijke nieuwe ge zichten verschijnen. Definitief werd echter nog maar een veertigtal kandidaten gekozen, dat de absolute meerderheid op zich wist te verenigen. Tot die gelukkige winnaars behoren een half dozijn ministers, onder wie de katholiek Pflimlin, de conserva tief Jaquinot en, zoals gezegd de recht se gaullist Soustelle. Een andere oud- Egyptisch komplot in Tunesië opgerold In Tunesië zijn verscheidene Egyp tische officieren gearresteerd, die gepro beerd hebben leden van het Algerijnse Nationale Bevrijdingsfront in Tunesië over te halen tot een samenzwering tegen de Tunesische president, Bour- guiba. Deze maakte dit gisteren in een rede te Gabes bekend. Eerder deze week waren in Parijs be richten ontvangen, waarin was gezegd dat 40 Tunesiërs waren gearresteerd, omdat zij aanhangers zouden zijn van Salah ben Joessef, de vroegere secreta ris-generaal van de Neo-Destoerpartij. Joessef, een persoonlijke vijand van Bourguiba, leeft in Cairo in balling schap. Hij is er verscheidene malen van beschuldigd, dat hij samenzweert tegen Bourguiba. Bourguiba verklaarde gisteren, dat de gearresteerde Egyptische officieren con tact hadden opgenomen met „bepaalde elementen", o.w. Algerijnen. Bourguiba waarschuwde het Tunesische volk waak zaam te zijn. Er is zelfs reeds een po ging gedaan om me te vermoorden, zei hij. De president deelde voorts mede, dat Tunesië voor het einde, van het jaar wapens zal ontvangen van landen van het Westelijke èn het Oostelijke blok, en ook uit neutrale landen. De landen die wapens leveren zullen deskundigen zen den om de Tunesische militairen te oefenen. Tunesië heeft een leger van 20.000 man nodig en het zal dit leger hebben, wat ook de financiële moeilijk heden zijn. Zege voor Menzies De regeringscoalitie van liberalen en plattelandsparty in Australië, die onder leiding van premier Menzies reeds negen jaar aan het bewind is, zal het land opnieuw voor drie jaar leiden. Bij de federale verkiezingen van zaterdag heeft zij in het nieuwe Huis van Arge- vaardigden een goede meerderheid ge> kregen. Nevelig De Bilt verwacht tot morgenavond: Overwegend droog en nevelig weer, met slechts enkele verspreide opklarin gen. Weinig wind, dezelfde of iets hogere temperaturen. (Opgemaakt te 11.15 uur) 25 NOVEMBER Zon op: 8.15 uur; onder: 16.38 uur. Maan op: 16.28 uur; onder: 6.58 uur. Hoogwater te Katwijk te 2.38 en 14.50 u. Laagwater te 10.42 en 22.56 uur. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's. dan nog geconfronteerd met een ruim aantal nieuwe partyen of tenminste namen. Het grootste succes heeft, zoals gezegd, wel de „Unie voor de nieuwe Republiek" (UNR) geboekt, een partij, die geleid wordt door de gaullistische voormannen als Soustelle, Debré en Chaban-Delmas. Ofschoon generaal De Gaulle zich officieel afzijdig heeft gehouden van alle organisatorische, politieke en andere transacties in deze nieuwe partij, heeft het kiezersvolk in de UNR toch klaar blijkelijk de formatie gezien, die de ge dachte van de generaal het betrouw baarst uitdroeg. De UNR heeft zo de grote resten van de vroegere eenheids partij RPF binnen kunnen halen, een partij, die persoonlijk door De Gaulle geleid werd en later weer ontbonden. Veel minder profijt van de gaullisti sche hoogconjunctuur heeft het „Cen trum voor de republikeinse hervorming" getrokken, waarin zich de links-georiën teerde volgelingen van de generaal ver enigd hadden. Politiek gezien heeft de nieuwe golf van gaullisme, die nu weer door Frank rijk slaat, zeker het rechtse kamp ten koste van de liberale en linkse stromin gen versterkt. Gering succes mocht eveneens worden behaald door een andere nieuwe partij, de „Unie van democratische krachten", waarin de linkse radicalen van Mendès-France en Mitterrand met afvallige socialisten zo als Daniel Mayer samenwerkten. Een ultra-reclitse formatie, „Christelijke de mocratie", van de katholiek cud-premier George Bidault is er in geslaagd zo hier en daar wat vliegen van de volksrepu blikeinen van Robert Schuman en Pierre Pflimlin af te vangen. Koninklijk Paar naar jachtpartij in België Nadat het Koninklijk Paar gisteren een gedeelte van het Int. concours hip- pique ter gelegenheid van het negende lustrum van het Rotterdamsch Studen tencorps in de Ahoyhal te Rotterdam had bygewoond. zijn Koningin en Prins per vliegtuig naar België vertrokken, waar zij vandaag op het landgoed van het kasteel Ciergnon in de provincie Namen op uitnodiging van de Bel gische koninklijke familie aan een jacht partij deelnemen. Prins Bernhard be stuurde zyn Dakota zelf. Drie nieuwigheden Voor de 465 zetels, die te verdelen waren, hadden zich ruim 4000 kandida ten ingeschreven; 27.000.000 Fransen en Fran?aises mochten stemmen, zodat één zetel een kleine 60.000 koppen verte genwoordigt. Een noviteit was, dat elke volksvertegenwoordiger-in-hope op zijn stembiljet werd begeleid door een plaatsvervanger, die automatisch bezit van zijn zetel mag nemen in geval van overlijden van de officiële député of wanneer die tot minister benoemd zou mogen worden. Een andere nieuwigheid van deze verkiezingen is geweest, dat het arrondissementsstelsel uit de Derde Republiek weer in ere was hersteld. En tenslotte werd het kiezerskorps gisteren matrassen Brussel beleefde duister weekeinde (Van onze Brusselse correspondent) De lichtstad Brussel was gedurende het gehele weekeinde in het duister ge huld Slechts een of twee bioscopen, die over een eigen krachtcentrale beschik ken, konden voorstellingen geven. Het bezoek aan de café's was echter nog vrij druk, daar iedere Brusselaar het drin ken van een glaasje bij kaarslicht wil meemaken. Ook in de andere steden en gemeenten van België was de staking van de elektriciteits- en gasbedrijven zeer hinderlijk voor het openbare leven, al werd niet overal even streng gekeken als in de hoofdstad. De onderhandelingen tussen de werk gevers en de vakbonden werden in de afgelopen dagen voortgezet, echter zon der resultaat. De minister van Econo mische Zaken besprak met de werkge vers verschillende formules van verge lijk betreffende loonsverhogingen. Van ochtend zijn ook de arbeiders van de trams en buurtspoorwegen in staking gegaan, zodat de last voor de man in de straat nu nog wat groter wordt. De trammensen staken van een betere pen sioenregeling en voornamelijk voor het behoud van de tien frank per dag of de 76 cent loonsverhoging, die hen ge durende de tentoonstelling werd toe gewezen. Al met al kan men zeggen, dat geen van beide stakingen door de openbare mening met sympathie wordt bekeken. Men staat veelal nogal mild tegenover stakers. Als tenminste hun eisen ge rechtvaardigd zijn. Maar de lonen in gas- en elektriciteitsbedrijven zijn te hoog om de eisen te kunnen billijken. Vanochtend zal de premier, Gaston Eyskens, zelf een bijeenkomst van de vakbondvertegenwoordigers met de werkgevers presideren, en misschien ziet men dan morgen letterlijk en figuurlijk, dan ook wat meer licht in de zaak. Alle soorten „UBICA"-matrassen uit voorraad leverbaar bij N.V. Textielhandel ADR. v. OOY jr. i BREESTRAAT 39 - LEIDEN Dit is de 24-jarige Michiko Shoda de dochter van een grote Japanse meelfabrikantdie genoemd wordl als toekomstige verloofde van Kroonprins Akihito van Jagpn. De geruchten omtrent de verloving zijn niet bevestigd, maar werden even min ontkend. Positie tegenover Kabinet veranderd Aanblijven als beleid vruchten afwerpt De P. v. d. A„ hoezeer ook bereid tot medeverantwoordelijkheid inzake het regeringsbeleid, kan deze niet langer op de tevoren voor haar geldende grondslag aanvaarden, want deze grondslag: de redelijke verwachting dat ons verkiezingsprogram, voor zover dat weerklank heeft gevonden in het regeringsprogram, zal worden ver wezenlijkt, bestaat niet meer. wetsontwerp tot verlenging van de tijdelijke verhoging van enige directe belastingen, alsmede maatregelen met betrekking tot de vervroegde afschrij ving en de investeringsaftrek; 7e. een defensiebeleid dat althans na de volgende verkiezingen de mogelijkheid Ziehier een van de ontwerpen voor i worpen door de Italiaanse beeld een monument voor het beruchtel houwer Marcello Mascherini en vernietigingskamp Auschwitz, ont-1 thans tentoongesteld in Parijs. Dit heeft mr. J. W. A. Burger, voor zitter van de Tweede Kamerfractie van de P. v. d. A. zaterdagmiddag verklaard op de Centrale Fakkeldragersdag van zijn partij in Utrecht. Deze dag werd bijgewoond door ongeveer 1000 afge vaardigden van de 500 zogenaamde fak keldragersclubs en de 400 clubs van de vrouwenbond van de P. v. d. A. Mr. Burger, die meedeelde dat hij sprak namens zijn gehele fractie, en nadat er overleg met de P. v. d. A.- ministers was gepleegd, zei verder o.m., dat hij zich genoodzaakt had gezien in de Tweede Kamer te kennen te geven, dat de positie van de P. v. d. A.-fractie tegenover het kabinet is veranderd ten gevolge van de amendering van de wet vervreemding landbouwgronden, die strijdig is met het regeringsprogram. Mr. Burger verklaarde dat de P. v. d. A.-fractie het in de huidige veran derde omstandigheden slechts verant woord acht dat de P. v. d. A.-ministers deel van het kabinet blijven uitmaken voor zover op korte termijn blijkt, dat het kabinetsbeleid voldoende vruchten afwerpt Mr. Burger zeide dat de fractie van de P. v. d. A. daartoe o.m. als essentieel beschouwt: le. weduwen- en wezenvoorziening zoals deze een en andermaal door minister Suurhoff is aangekondigd; 2e. een belastingheffing op directe ver mogensvermeerdering, waaromtrent minister Hofstra heeft verklaard een wetsontwerp in voorbereiding te heb ben; 3e. een belastingverlaging voor onge- huwden, zoals door de Kamer in de motie-Peschar is gevraagd; 4e. het alsnog veilig stellen van her- verkavelde en nieuwgewonnen land bouwgronden tegen versnippering, zo wel tengevolge van eigendomsover dracht als tengevolge van vererving, zoals door minister Vondeling is aan gekondigd; 5e. het voorkomen van maatregelen die een verhoging van het levenspeil van minder draagkrachtigen in de weg zouden staan, zoals bij de jongste algemene beschouwingen door de fractie met name inzake het huur- en loonprijsbeleid is voorgestaan; ^2. het verwerkelijken van een con junctuurbeleid en het wettelijk vast leggen van de daartoe noodzakelijke bevoegdheden, zoals voorgesteld in het biedt van diensttijdverkorting en uit- gavenvermindering. Ter verdere verduidelijking van de politieke situatie, zoals mr. Burger zeide, vermeldde hy nog, dat de fractie overwegende bezwaren heeft tegen een wijziging van de dienstplichtwet, waar uit zou voortvloeien dat dan dienst plichtigen van de landmacht naar Ned. Nieuw-Guinea worden uitgezonden. Mr. Burger besloot zijn verklaring met de uitspraak dat het geenzins on denkbaar is dat men het de P. v. d. A.- fractie onmogelijk zou maken langer regeringsverantwoordelijkheid te dragen. De voor dat geval door de fractie voorzitter der KVP aangeroerde moge lijkheid van vroegere verkiezingen be geren noch vrezen wij, zo zei hij, maar wel rijst de vraag, of het hierin gele gen bewijs van betekenis van de mede werking der P. v. d. A. voor de regeer baarheid van ons land niet had dienen te gelden, toen het regeringsprogram welbewust werd doorkruist. 0 Slot op pag. 2 (Van onze Haagse redactie) Om omstreeks tien uur gistermorgen heeft zich op een terrein ter hoogte van de Vlietweg in de gemeente Naaldwijk, waar de N.V. Nederlandse Aardoliemaatschappij boringen verricht, een boven grondse explosie voorgedaan. Hierbij kwamen twee mensen, een Fransman en een Engelsman, om het leven. Zo hevig was de kracht van de ontploffing, dat zij tot in wijde omtrek werd gehoord. Velen in het Westland dachten aan een bom-explosie. Omdat het betreden van het terrein ten strengste verboden is en dus niemand in de gelegenheid was zich direct ter plaatse op de hoogte te stel len van hetgeen zich in enkele secon den had afgespeeld, deden in de aan vang de wildste geruchten de ronde. Zo wel in De Lier als in Westerlee, welke gemeenten tot Naaldwijk behoren, ver breidde zich de mare, dat er tengevolge van de ontploffing tientallen slacht offers waren te betreuren. Omdat het noodzakelijk werd geacht, dat er direct voldoende medische hulp aanwezig zou zijn, werden doktoren uit de kerken weggeroepen. Behalve de twee buiten landers, van wie er een direct werd ge dood en de ander op weg naar het zie kenhuis in Den Haag overleed, werden er nog twee Nederlandse employé's licht gewond. Het leggen van contact tussen de onderaardse laag, waar zich de olie of het gas bevinden, en de serie pypen, waardoor olie en gas worden afgevoerd, geschiedt door het openschieten van de aard wand. Daartoe wordt in een zoge naamde kogelperforator een niet te grote dynamietlading gebracht, welke, nadat zij op de gewenste diepte in de bodem is gedreven, langs elektrische weg tot ontploffing moet komen. Uit het eerste onderzoek is komen vast te staan dat door totnutoe onbe kende oorzaak, de lading al boven de grond is geëxplodeerd met het hier boven gemelde rampzalige gevolg. Het openschieten van de aardwand heeft de NAM toevertrouwd aan een op dit terrein gespecialiseerde firma. Hoewel de kracht van de ontploffing hevig is geweest, *,ijn nergens ruiten van woningen of van de vele kassen in het Westland gesneuveld. De tuinder Th. Vollebregt, die vlak by het terrein woont, was een der eersten die te hulp was gesneld. Veel kon hy niet uitrichten. Politie en geneeskun dige dienst waren vrij kort na het alarm ter plaatse. Directeur: J. W Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witte slnBel l' Lelden Glro 57055 Hoofdredacteur: J. Brouwer f.7.50 per kwartaal; f.2.55 per maand; f.0.59 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 LEIDSCH DAGBLAD

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1