)UD - SCHOTS SPEL IN NEDERLAND ONBEKEND Victoria. Veroordeling van Abo-kunstscliilder schudt geweten in Australië wakker urling-stenen maakt men alleen in Mauchline Altijd ovenvers - Altijd even lekker! Er is nog wel enige rassenhaat en leek kost de firma 10.— per hamerslag 'it« Jaargang Vrijdag 21 november 1958 Vijfde blad no. 29601 De firma Andrew Kay is, in de letterlijke zin des woords, enig in haar soort, want ner gens op aarde heeft zij ook maar een enkele concurrent. Ongezond is de fabricage van cur- ling-stenen blijkbaar niet. Althans, er werken verscheidene arbeiders, die om en nabij de zeventig jaren tellen. Toen ik dit tegen een hunner zei, kreeg ik in Schots-Engels te horen: „Dat is de Schotse luchtgezond, mijnheer!" Die stoere, ervaren arbeiders zijn dag in dag uit bezig met de vervaar diging van .speelgoed", van gladde, glanzende stenen, die per vrachtauto, trein, boot en vliegtuig hun weg zoe ken naar de ijsbanen. Nergens anders ter wereld kan men die vervaar diging zien. Er is dus alle reden om te spreken van een „uniek bedrijf!" garandeert U de versheid Kerkelijk Leven NED. I1ERV. KERK Beroepen door de Generale Synode v. Singapore (vac. J. Veen) M. C. Baart, zeemanspredikant te Rouen (Fr.). GEREF. KERKEN Beroepen te Gouda (vac. J. M. Vla ming) W. Griffioen te NijkerK te On- derdendam J. Nlemantsverdriet. kand. te Barendrecht. Aangenomen naar Leeuwar den-West (3de pred. pl.) P. Riemersma (Nadruk verboden) te Bennekom. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Dordrecht R. Rijksen te Vlaardingen. Wanneer U al eens een reddings- haak van de L.R.B. gebruikt om Uw hoed uit het water te vissen, leg hem dan tenminste weei op z'n plaats! Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllliu Kleurlingen in burgermaatschappij deze ruwe granietblokken worden de curling-stenen vervaardigd, een produkt waarvan Schotland het monopolie bezit. (Bijzondere medewerking) [Robert, Charles en Tom Wyllie kregen bij hun geboorte een aopolie in hun levensransel mede. Deze gave dankten zij aan het it, dat zij „oudoom" mochten zeggen tegen Andrew Kay. Andrew iy was namelijk de man, die ongeveer een eeuw geleden in het en zeer zeker, doch ook thans nog rustige en tamelijk vergeten hotse dorpje Mauchline een merkwaardig bedrijf begon, dat tot de huidige dag nergens ter wereld mededingers heeft gekregen, idrew Kay begon toen met de vervaardiging van curling-stenen. Schotten gebruiken deze zware, platronde stenen bij de beoefe- ng van hun geliefde wintersport „curling". Een Nederlandse naam or dit spel kennen wij niet. Desnoods zou men het „Schots kegelen" kunnen noemen. (Van onze correspondent in Australië) In West-Australië heeft de regering aan het parlement voorgesteld alle „Abo's" inboorlingen burgerrecht te verlenen. Helaas heeft het parlement het voorstel verworpen. Eén der voornaamste argu menten was, dat bij verlening van burgerrecht de Abo ook sterke drank mag kopen in café's. Thans is het in het algemeen aan blanken verboden alcoholische dranken aan inlanders te verstrekken of te ver kopen. Maar ook een inlander, die het Australische burgerrecht heeft verkregen (dus onder „Europees" recht valt) mag dit niet doen. en het land was sterker dan zijn Austra lisch burgerschapsrecht. In het kamp werden alcoholische dranken gebruikt. Had Albert ze gegeven of hadden zijn stamleden ze zonder zijn voorkennis stil- i letjes van hem afgenomen? gaan ervoor gezorgd zou worden, dat hij dit zou moeten doen onder omstandig heden die met zijn normale leefwijze overeenkomen, m.a.w. in de openlucht en in een streek, waar zijn stam'gewend is rond te zwerven. Albert is nu in hoger beroep gegaan. In afwachting daarvan cshildert hij alweer in vnyhedd de prach tige kleurlandschappen van het rode hart van zijn geboorteland. Het spel tANNEER en hoe „curling" is ontstaan, laat zich niet met zekerheid vaststellen. Wel is end, dat reeds kort na 1500 het in Schotland in zwang was. Ver- idelijk ontstond het in de vroege Ideleeuwen, doch als de historie vele andere sporten en spelen lest ook de vroegste geschiedenis curling zich in de nevelen van verleden. In Zwitserland nam men r het spel over. Nog later emigreer- curling naar Canada. In dit jonge 1 vindt het tegenwoordig zeer veel efenaren. iver het spiegelgladde ijs glijden de ite, gepolijste, van een handvat rziene stenen in snelle vaart voort, is een fascinerend spel. Is de baan kelijk effen en glad, dan kunnen spelers, de „werpers", er heel bij- aere resultaten mee behalen, 'ie het spel ziet beoefenen, vraagt af. of het oorspronkelijk niet een ïlspel is geweest, dat op het ijs d gespeeld. In Nederland is het ekend. Misschien zou het aanbe- ing verdienen, als men er hier te !e aandacht aan ging besteden, it ons volk een mooie wintersport rr zou worden, en de Nederlandse :ersport-entfaousiastelingen ook in De besturen van de Stichting Noord ingen, de Stichting Landaanwin- belangen Noord Friesland en het ikkelingsschap de kleibouwstreek ïn in een telegram aan de minister- aangedrongen op spoedige afsluiting ipoldering van de Lauwerszee. In de Amerikaanse steden Elgin iols) en New Haven (Connecticut) a binnenkort telefoons zonder kies- in gebruik worden genomen. De is bij deze toestellen vervangen tien drukknoppen. Deze drukknop- «ns lijken op kleine rekenmachines, ■oordeel van het nieuwe systeem is. iet vragen van een nummer sneller Een krijgsraad te Zlirich heeft giste- !e Zwitserse luitenant Beril tot vier gevangenisstraf veroordeeld wegens age voor Tasecho-Slowakije. Beril zal in ged:c r .rif,.-d en uit de leger- wordi; i:\ .gen. De 63-ja'-!ge Willy Sachs, bekend als 'ader" van de Sachs-motoren en de do-vrijloopnaaf, is in zijn slaap- r op het landgoed Rechenau bij 'Udorf in Duitsland dood aangetrof- Wiiiy Sachs was de eigenaar van de al- en Sachswerke in Schweinfurt. eigen land althans een deel van hun hart zouden kunnen ophalen! Het werk OP vele ijsbanen in vele landen glijden in onze tijd curling- stenen over de witte vlakte. Zij hebben één ding gemeen: hun her komst uit Mauchline! Want nergens anders worden curling-stenen ge maakt. De firma Andrew Kay zo heet het bedrijf thans is de enige curling-steen-famrikant op aarde. De eigenaars en bedrijfsleiders zijn de heren Wyllie. Tom is vrijwel de gehele dag op het werk.. Vaak steekt hij zelf de handen uit de mouwen en bedient hij de slijpmachines. Robert en Char les houden zich meer bezig met de commerciële en administratieve zijden van het bedrijf. Zwitserland. Nieuw- Zeeland en Canada zijn de belangrijk ste afnemers buiten Schotland. De Schotten zelf zorgen voor een grote binnenlandse vraag. Jaarlijks vervaar digen de arbeiders ongeveer driedui zend curling-stenen „rocks" zeggen de Canadezen die per stuk ongeveer achttien kilogram wegen. In ruwe vorm weegt het blok, waar uit één curling-steen wordt gemaakt zowat vijfenveertig kilogram.. Zij wor den met hamers en beitels bewerkt en behouwen, totdat ze ongeveer de grootte en de vorm van een curling- steen hebben. Dit beitelen en hameren is een moeilijk werkje, dat men eerst na jaren oefening goed kan verrich ten. „Iemand, die niet beschikt over vakmanschap en ervaring, zeggen de arbeiders in Mauchline, „kost de firma een tientje per hamerslag!" Hieruit blijkt wel, dat de ruwe steen niet zo maar voor het oprapen ligt, doch tamelijk kostbaar is. Heeft de curling- steen zijn ruwe vorm verkregen, dan geeft men hem de definitieve vorm, zowel met de hand als met behulp van slijp- en polijst machines. Het is een gelukkige omstandigheid dat zich :n de bedding van het nabij het werk gelegen riviertie de Ayr een steensoort bevindt, die bijzonder geschikt is voor polijsten der curling-stenen. Echt Schots SCHOTS was de stichter van het bedrijf Schots zyn ook alle arbeiders op een na. een Ir En echt Schotse graniet is het. die als materiaal wordt gebruikt Op het erf van het bedrijf liggen stapels ruwe blokken „ailsite". Zij heten zo, omdat zij gehouwen worden in een graniet groeve op het eilandje Ailsa Craig, dat als een taart oprijst uit de Clyde, waar deze van rivier tot zee-arm wordt. Vele generaties reeds werken vrijwel uitsluitend leden van één geslacht de familie Girvan als steenhouwers op Ailsa Craig. Deze familie sloot namelijk lang geleden een overeen komst met de markiezen van Ailsa, de eigenaars van het eilandje. Op grond van dat contract hebben de Girvans het alleenrecht om daar graniet te houwen. Ook de Girvans hebben dus een monopolie. In Australië leven 75.000 inboorlingen Dit is de wereldberoemde Abo-kunst- schilder Albert Namatjira noodlottig ge worden. Een jaar of zo geleden werd hem het Australisch burgerrecht ver leend (op eigen verzoek). Hij kocht een huis, maar kon daarin niet aarden. Hy trok daarom telkens weer naar de plaats, waar zyn stamleden (Albert is hoofd van zyn stam) vertoefden, in het bin nenland. Aan geld heeft hij geen gebrek. Zijn schilderijen leveren hem een kapitaal op. Nu voltrekt 23ich de tragedie. Zijn stam leeft onder adat-recht, waarin de cammunale gedachte haar stempel legt op liet gedrag der leden. Men deelt alles samen. Bezittingen hebben Abo's vrijwel niet. Zij zijn een nomadenvolk. Het ge meenschappelijke bezit komt daardoor vooral tot uiting in het samen delen van voedsel, eten en drinken. Albert, die on der Europees recht bier en sterke drank kan kopen kwam in moeilijkheden, toen hij zijn stamleden ging bezoeken, en dat deed hij dikwijls. De roep van de natuur Innerlijke strijd Niemand kan het met zekerheid zeg gen,' maar wel is zeker, dat Albert, de Abo. een hevige innerlijke strijd moet hebben gestreden tegen Albert, de er kende Australische burger. In het kamp, waar hij vertoefde werd een vrouw ver moord. Verschillende stamleden waren dronken geweest. Albert had óók teveel gedronken, zo zei hij als getuige voor de rechtbank. Hij ging vrij-uit, maar de rechter waarschuwde hem voor de toe komst. Kort daarna was er sterke ver denking, dat hij zijn stamleden toch weer in de gelegenheid had gesteld ster ke drank te drinken. Hij werd veroor deeld tot een half jaar dwangarbeid. Heel Australië kwam in opstand. Zelfs de minister voor het noordelijk territo rium, waar Albert „woont" (in de buurt van Alice Springs in het hart van het continent) was er mee begaan. Hij zei, dat als Albert zijn straf moest onder- Normale burgers En dit is het eindprodukt, dat circa 18 kilogram weegt. Er v-oncn 75.000 inboorlingen in Australië. Velen van hen wonen in ste den en dorpen. Zij zijn normale burgers, wonen in huizen, soms ook in krotten van plaatijzer. Ook onder de blanken treft men die aan. Niemand scheldt op de Abo vanwege zijn kleur, maar in in dividuele gevallen ontstaan er wel eens moeilijkheden en dan krijgt een Abo het scheldwoord nigger" (neger) naar het hoofd geworpen. Niet zodra echter wordt een Abo openlijk onheus behandeld of het regent ingezonden stukken in de kranten om hem te verdedigen. Intrin siek voelt de Australiër dat de Abo's vroeger groot onrecht 'is aangedaan doordat hem zijn grond is afgenomen In het algemeen zou men niets liever willen dan dit onrecht, zo mogelijk te herstel len. Soms gaat het medeleven zóver, dat Abo-kinderen worden geadopteerd door blanken. Ook de Nederlander B. Veen, in Albury (Nieuw Zuid Wales), heeft er niet tegenop gezien om in zijn gezin van drie kinderen twee jonge Abo-kinderen („pic caninnies" noemen we ze hier) te adop teren. Helaas heeft ongeveer tezelfder tijd een Nederlandse vrouw (wier naam ik maar niet zal noemen) voor de tele visie .heftig en in onaangename woorden geprotesteerd tegen het feit, dat een Abo-gezin in „haar straat" is komen wonen. Zij heeft er de Nederlanders in Australië geen plezier mee gedaan en hun goede naam terzake „tolerantie" in een zeker diskrediet gebracht. Toen in diezelfde periode in een an dere plaats een Abo-gezin werd verhin derd zich in oen bepaalde straat te ves tigen (doordat het huis onder hen werd weggekocht) kwam het hele dorp in ..opstand" en bracht meer dan driedui zend gulden bijeen om het gezin in do gelegenheid te stellen een andere woning te kopen. Zwemmen verboden Toch bestaat er nog wel enige rassen haat ook onder de Australiërs. Sommige gemeenteraden bijvoorbeeld verbieden Abo's te zwemmen in het gemeentelijke zwembad. Hoe zoudt U zich voelen als u niet met uw vrienden mag zwemmen omdat uw huid zo donker is? Dat begreep een burgemeester van een andere plaats heel goed, toen hij alle Abo's uit de naastgelegen stad. waar him het zwem men verboden was. uitnodigde om aan wezig te zijn bij de officiële opening van het zwembad in zijn dorp. Toen in Darwin twee raadsleden de Abo's wilden weren uit het gemeente-zwembad riep de burgemeester uit: „Op elke vuile Abo heb ik twee vuile blanken gezien!" Op de scholen in Australië ziitten blank en zwart naast elkaar In de maatschap pij werken blanke en zwarte arbeiders naast elkaar. Er zijn Abo's, die admini stratieve functies vervullen. Hun aantal is zeer gering, maar gelei delijk zal hun ontwikkeling zich voort zetten, totdat zy posten kunnen bezetten, waarop zy op grond van hun opleiding recht hebben. Dit hangt geheel van henzelf af. Hun grootste handicap is. dat zy de meestal te grote kloof tussen hun „stenen tijdperk" en onze „eeuw van het atoom" niet in één sprong kun nen overbrugden Wie echter jonge Abo- kinderen op de scholen gadeslaat, waar zif leren en snelen met hun blanke ka meraadjes behoeft geen schaamte te ge voelen over de vryheid. die Australië hun geeft om zich te ontplooien.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 7