koLen LETTERS „GROTE KAREL" MAG HET NU VERDER ALLEEN OPKNAPPEN! Gezellige mensen stoken Bijna tweehonderdmiljoen voor scholenbouw in 1959 "AKKERTJES" DE LEKKERSTE CHOCOLADE Zeer lusteloze stemming onder Franse kiezers doet zondag a.s. vele stemonthoudingen vrezen Menig kandidaat probeert het met boekjes, chocolade of wijn VRIJDAG 21 NOVEMBER 1958 Systeenbouw overwogen In het bouwprogramma 1959 voor het onderwijs is, volgens de derde nota inza ke bouwvolume voor het onderwijs, f. 8 miljoen voor het kleuteronderwijs uitge trokken, 24 miljoen voor het gewoon la ger en voortgezet gewoon lager onder wijs, 6 miljoen voor het buitengewoon lager onderwijs, 21 miljoen voor het uit gebreid lager onderwijs, 6 miljoen voor kweekscholen en opleidingsscholen voor kleuterleidsters, 32 miljoen voor het voorbereidend hoger en middelbaar on derwijs, 35 miljoen voor het lager nij verheidsonderwijs voor jongens, 17 mil joen voor het nijverheidsonderwijs voor meisjes, 11 miljoen voor het uitgebreid lager nijverheidsonderwijs en middel baar nijverheidsonderwijs voor jongens en 37 miljoen voor het hoger onderwijs. In totaal is dat 191 miljoen gulden. De nota inzake het bouwvolume voor het onderwijs heeft minister Cals giste ren aan de Tweede Kamer toegezonden. De stijging van het aantal studenten bij het hoger onderwijs (in 1970 rond 56.000, aldus CBS) maakt het noodzake lijk dat er belangrijke investeringen zullen moeten geschieden die bouwvolu me vragen en ook andere investeringen voor instrumentarium etc. Volgens de nota kunnen nog geen afgeronde ramin gen voor deze investeringen gedaan worden, omdat een studie terzake nog Ned. Protestantenbond werkt naar kerken toe „Het algemeen landelijk vrijzinnig protestants werk kreeg zijn aandeel te verwerken van de moeilijkheden, die het gebrek aan samenwerking in vrijzinnig protestantse kringen en ook daarbuiten telkens weer doet ontstaan". Dit wordt gezegd in het jaarverslag van de Neder landse Protestantenbond, die gisteren en vandaag in Arnhem 'zijn algemene vergadering hield. De opening geschiedde gisteren door de voorzitter, dr. C. van de Berg uit Den Haag. Deze merkte onder meer op, dat het naast elkaar bestaan, zij het sléchts op een klein aantal plaatsen, van kerk- houdende NPB-afdelingen naast andere vrijzinnige gemeenten, soms tot moei lijkheden aanleiding geefit die een an dere regeling wenselijk maken. Met deze materie houden zich nu bezig de raad van advies en het dagelijks bestuur van de NPB. Overigens merkte hij nog op. dat de tot dusver gevolgde gedragslijn zal wor den gehandhaafd en er dus van enige afwijking va.n deze politiek geen sprake is. De NPB werkt wel naast maar met en voor de kerken en naar de kerken toe, al heeft de bond ook zijn verantwoor delijkheid voor vele buitenkerkelijken, aldus dr. Van de Berg. In het jaarverslag werd een vooruit gang van het ledental van ongeveer een half procent bij de kerkhoudende afde lingen geconstateerd. Dit wordt weinig genoemd in vergelijking me,t de bevol kingsaanwas. Van belang wordt verder geacht, dat het probleem van de salarië ring der voorgangers en geestelijke ver zorgers is aangepakt. Het thans gedane voorstel komt hierop neer, dat de sala- risregeling in principe nagenoeg gelijk zal zijn aan die van de Hervormde Kerk, zoals die per 1 januiari in werking treedt 's-Avonds sprak dr. Van de Berg nog over het atoarnvraagstuk. Enerzijds schetste hij de vreedzame toepassing van kernenergie als belangrijk en toe te jui chen, doch anderzijds meende hij dat moet worden geëist, dat alle mogelijke beschermingsmaatregelen moeten wor den getroffen. Ten aanzien van de proeven met A- en H-bommen was hij van mening, dat het op geen enkele wijze nog langer verantwoord is, hier niet is afgesloten. Intussen staat wel vast, dat het totaal van investeringen, die bouwvolume vragen, het miljard zal overtreffen. Men zal dus in de naaste toekomst met hoge jaarlijkse bedragen rekening moeten houden. Minister Cals is van oordeel, dat de systeembouw een waardevolle bijdrage zou kunnen leveren tot een versneld in halen van de achterstand in de scholen bouw. Hij overweegt of hij thans niet een stap verder moet gaan en onder be paalde omstandigheden 6lechts volumen moet beschikbaar stellen, indien de be reidheid aanwezig is volgens een be paald systeem te bouwen. Advertentie Geen voor GRIEP1 Pas op voor griepbacilicn in de drukte van tram en trein, bus halte en stationAls U rillerig thuis komt vlug'n" Akkertje" ne men. "Akkertjes" bevatten pijn- verdrijvcnd, koortsverhelpcnd actiefmicro-poeder.datsnellerin de maag oplost, zonder dat één korreltje verloren kan gaan. Een "Akkertje" glijdt gemakkelijk naar binnen, nadat U het even in water hebt geweckt. Voor U geen tijdverlies door griepverdriet - dank zij "Akkertjes"! flitsen uw klachten weg! Topjaar voor groenten en fruit Dieptepunten voor prijzen gepasseerd (Van onze Haagse redactie) Gisteren kwam het Bedrijfschap voor de Groothandel en Tussenpersonen in Groenten en Fruit te Den Haag in openbare vergadering bijeen. De voor zitter, de heer R. Mol, sprak over de gang van zaken in de bedrijfstak en de ontwikkeling in organisatorisch ver band. Volkomen in tegenstelling met 1957, aldus spr., toen bij fruit van een grotendeels mislukte oogst werd ge sproken, hebben wij thans een top jaar, terwijl wat groenten betreft 1958 ook tot een „vol jaar" gerekend mag worden. Wat de afzet betreft ligt de kaart echter totaal anders. Dankzij de mimi mum-prijsregeling voor export naar West-Duit-sland kon deze, zij het beperkt tot bepaalde goede rassen en kwaliteiten, regelmatig doorgang vinden. Naar Enge land was de export echter beduidend minder. Doordat België herhaaldelijk de invoer stopzette, liep ook de afzet naar onze Beneluxpartner aanmerkelijk terug, waarbij spreker opmerkte, dat België al tijd tot een van onze beste afnemers gerekend moet worden. Spreker was van oordeel, dat de ver dere vooruitzichten toch niet ongun stig zijn. Voor de telers niet, omdat alles erop wijst, dat het dieptepunt van de pryzen gepasseerd is en voor de consument niet, omdat enorme hoe veelheden een ruime marktvoorziening waarborgen en bovendien na hall de cember MMldg» «wmnwn van Christelijke Korfbalbond In de CKB-competitie is men aan de inhaal-programma's toe. Men is flink gevorderd en de komende weken krijgen bepaalde twaalftallen de kans om hun wedstrijd-achterstand weg te werken. Alleen in de hoofdklasse west een bijna volledig programma. Voor beide Leidse hoofdklassers is de returnwed strijd vastgesteld. Ditmaal is Ons Eiland gastheer en wel aan de Montgomery- straat. De eerste ontmoeting werd door Pernix royaal gewonnen en ook ditmaal hebben de oranjekragen de beste papie ren, maar we verwachten een kleiner verschil. Excelsior krijgt het op eigen veld bepaald zwaar tegen PKC. Om ln de voorste gelederen te blijven moet Ex celsior winnen en dat zal misschien juist lukken. Aan de staart zien we niets verande ren. We mogen n.l. aannemen, dat TOP (R'dam) van VES en DES van Vrien denschaar verliest. Merwede en R'dam Zuid hebben een vrije dag. Het programma luidt: Hoofdklasse west: Ons EilandPer nix (3 uur); Excelsior—PKCTOP (R'dam)—VES; DES—Vriendenschaar. Ie kl. A: DES 2—Fiks; 2e kl. B: VES 4—Fluks 2. 1 december weer zitting Marineraad „De Zeven Provinciën" Ter aanvulling van het onderzoek naar het aan de grond lopen van Hr. Ms. „De Zeven Provinciën" ln de havenmonding van Den Helder op 26 augustus j.l., zal de Marineraad onder voorzitterschap van mr. L. van Loo- keren Campagne nog een tweetal ge tuigen horen. Daarvoor zal de raad in het gebouw van de Zeekrijgsraad, Johan van Olden- barneveltlaan 3 te 's-Gravenhage, op maandhg 1 december a.s. 's middags om half twee in openbare zitting bijeen komen. De getuigen, die gehoord worden, zijn de toenmalige commandant Maritieme middelen in Den Helder en een ver tegenwoordiger van het in de haven monding werkende baggex'bedrijf. "t, V citrusfruit uit Spanje en Israël te verwachter zgn. Ten aanzien van de groentcnvoorziening geldt hetzefde. Er zijn redelijke prijzen te venvachten voor blikgroenten en de stand van de te velde staande wintergroenten is behoorlijk. Overal de politieke dood in de pot (Van onze Parijse correspondent) Frankrijk bevindt zich in de laatste week, die aan de eerste algemene of Kamerverkiezingen der Vijfde Republiek voorafgaat. Zondag 23 novem ber a.s. heeft namelijk de eerste ronde plaats, en in de overgrote meerderheid der districten waar dan geen enkele kandidaat de absolute meerder heid verwerft, zal een week later nog eens mogen worden gestemd. Er staan deze week nog enkele grote vergaderingen op het programma, waarbij politieke tenors van het eerste plan elkander, figuurlijk en misschien zelfs letterlijk, in de haren mogen vliegen, maar, verrassingen op het laatste ogenblik voorbehouden, is deze campagne toch wel heel kalm, hartstochteloos en monotoon verlopen. We hebben zowel in als buiten Parijs de laatste dagen zo hier en daar eens poolshoogte en enkele steekproeven genomen, maar overal vonden we de (politieke) dood in de pot. Zelden trok een vergadering in een gymnastieklokaal of in een koffiehuis meer dan een dozijn belangstellenden, zodat vele kandidaten dan ook maar besloten hun tactiek te wijzigen en, onder het motto van Mozes en de berg, de mensen thuis op te gaan zoeken. Aan vindingrijkheid heeft 't enkele gegadigden voor een zetel welke gemid deld door zeven a acht concurrenten bestreden wordt intussen zeker niet ontbroken. De burgemeester van Bordeau, de gaullistische oud-minister Chaban- Delmas die met zijn voorkomen van „jeune premier" en rugby-kampioen vooral bij het vrouwelijk deel van zijn kiezers in hoog aanzien staat, heeft alle dames van zijn stad zijn persoonlijke visitekaartje gestuurd om haar tot een bezoek aan een samenkomst in besloten kring te inviteren. Andere kandidaten, die niet op een paar stuivers hoeven te kijken, komen nog guller uit de bus en delen boekjes, pakjes chocola of flesjes wijn uit onder het zo teerbeminde kiezersvolk! In Parijs is er voorts een aspirant-Kamerlid dat iedereen per telefoon terstond bij zich thuis ontbieden kan. Wanneer hij toevallig juist even afwezig is, hoort ge aan de andere kant van de lijn een grammofoonplaat door middel waarvan deze onderdanige dienaar u persoonlijk zijn voornaamste programmapunten toe vertrouwt. In de provincie hebben we het nog meegemaakt, dat een ex-minister van Buitenlandse Zaken, de socialist Christian Pineau, om man en paard te noemen, een vergadering afgelastte, omdat hij zijn schorre keel ten gerieve van vier mensen liever niet nog schorder wilde maken. Het voormalige hoofd der Franse diplomatie, waarvan het oordeel nog maar enkele maanden geleden het politieke wereldbeeld ingrijpend veranderen kon, nodigde zijn bescheiden audito rium toen maar voorkomend uit om aan de zinc, de toonbank, van het belendende café een glas wijn met hem te gaan ledigen. Roependen in een wel héél lege woestijn Monsieur Pineau, die het bij deze ver kiezingen toch al niet gemakkelijk heeft en andermaal bij het referendum „nee" tot generaal De Gaulle durfde te zeggen, is zeker niet de enige, die er zich over beklagen mag, dat hy nu in een verlaten en lugubere lege woestijn staat te roepenNee, men moet wèl een schrijnende teenstelling opmerken tussen de uitermate levendige belang stelling die de kandidaten voor een dan ook zeer goed gehonoreerde functie van volksvertegenwoordiger ma nifesteren, èn de byna totale onver schilligheid waarmee ze door het kie zersvolk beantwoord worden. De reden? Wij zullen zeker niet be weren, dat de politieke thema's, die op de vergaderingen en in de verkiezings programma's behandeld worden, de kie zers boven de pet zouden gaan. De hoge politiek komt maar zelden aan bod, en doorgaans zijn 't zaken als de te lage prijzen van de wijn, die op het platteland, en de te hóge prijzen van de wijn die in de steden ter sprake komen en waarvan de kandidaten ofschoon veelal tot dezelfde partij be horend dan natuurlijk resp. beloven, dat ze hoognodig verhoogd en verlaagd zullen moeten worden!!! De campagne voor deze Kamerverkiezingen neemt ook politiek dus geen hoge vlucht, en onder werpen. die even buiten het raam der onmiddellijke belangenen liggen, worden nauwelijks aangeroerd. Keuze genoeg. En tóch zou men heel wat van die onderwerpen kunnen opsommen: de toekomst der nationale economie, de Euromarkt en de vrijhandelszone, de Franse Unie, Algerije, en vooral natuur lijk de ontwikkelingskansen van de nieuwe Vijfde Republiek, ontwikkelings kansen, die juist mèt deze verkiezingen onmiddellijk op het spel staan. De Gaulle heeft het terecht met zoveel woorden uitgesproken: de parlemen taire democratie krijgt nu in Frankrijk haar laatste kaart uit te spelen Gelooft men dan niet meer in die democratie? Men heeft de vryheid zeker lief. Maar men is. politiek, zo moe. Men gelooft het wel. Men vindt, terecht, het beeld dat de partijen bieden, ook niet zo heel erg overzichtelijk. Er zijn zo'n vijftien a twintig partijen, bewegingen en liga's, die nu naar de gunsten van het volk dingen. En bijna allemaal be roepen ze zich, ofschoon het eigenlijk niet mocht, op generaal De Gaulle. En de gewone Fransman zegt dan ook met zyn gezonde boerenverstand: waaróm zou ik dah de een boven de ander ver kiezen? Bovendien zijn er kandidaten, die zich aanbieden onder het gezamen lijk etiket van drie, soms vier politieke formaties gelijktijdig! Zoekt het dus maar uit en gooi het in mijn pet. In het gunstigste geval wil men er nog wel eens om dobbelen Generaal De Gaulle heeft het lot van Frankrijk nu in zijn eigen sterke han den genomen, en over het algemeen vindt men eigenlijk, dat de zaken nu veel beter lopen dan vroeger met een parlement. Laat „Le grand Charles", de grote Karei, het dus ook verder alleen maar opknappen. Door de politici wor den we toeh maar bed Dat zijn zo de redenaties, die ge te horen krijgt, wanneer ge het oor bij de vrouw en de man in de straat te luiste ren legt, die vrouw en die man, die zich dus beslist niet naar een verkiezings vergadering zullen haasten en die de krantjes en vlugschriften ongelezen wegsmijten. Parlementaire democratie heeft het zeer moeilijk De consequenties van deze algemene vermoeienis en politieke lusteloosheid? In de eerste plaats zal men moeten vre zen. dat het „absenteïsme" weer tot gevaarlyk afmetingen zal uitgroeien. Een te bedenkelijker symptoom, nadat het Franse volk bij het referendum van eind september in een ongekend hoog percentage wèl opkwam om zijn rechten en belangen aan de sterke man De Gaulle over te dragen. Afgezien van die waarschijnlijkheid van een hoog kwan tum stemonthouders, blijven er te veel onbekende kaarten in het spel om een gedegen worp naar de uitslag te recht vaardigen. De voorlopige peilingen voorspellen winst voor het rechtse cen trum waar zioh een concentratie van Gaullisten heeft genesteld. De conser vatieven of onafhankelijken èn de socialisten zouden hun vroegere zetel aantal elk een dikke honderd ongeveer mogen behouden, terwijl katho lieken en radicalen vermoedelijk een zware dobber krijgen. Belangwekkend zal het zijn om te zien hoe de circa twintig procent communisten zullen stemmen, die zich, tegen de wil van het partijbestuur, bij het referendum vóór De Gaulle hebben uitgesproken. In elk geval staat de communisten, tengevolge van het nieuwe kiesstelsel, een zeer zwaar zetelverlies te wachten. Onzeker heid heerst er verder over de vraag waar de ongeveer twee en een half mil joen voormalige Poujadisten een onder dak zullen zoeken en of het miljoen volgelingen van Mendès-France, die eveneens „nee" zei tegen De Gaulle, deze linkse voorman trouw zullen blijven. Er zijn ook nog wel andere vraagtekens te plaatsen. Maar één ding is slechts zeker en wel, dat de lauwe onverschilligheid die bij het kiezersvolk allerwege te con stateren valt, niet veel goeds belooft voor de verdere ontwikkeling of zelfs het behoud der parlementaire democra tie in Frankrijk waarvoor op de grond slag van de Vyfde Republiek (waarover de hoge figuur van De Gaulle zyn schaduw werpt) tóch al een weinig vruchtbare voedingsbodem was wegge legd Deze foto geeft een beeld van een collegezaal in Parijs. Derge lijke omstandigheden heersen vrij wel overal in de Franse hoofdstad, zodat het niet te verwonderen is. dat professoren en studenten in staking zijn gegaan. Nieuwe vissershaven in Israël Naar Nederlands ontwerp (Speciale berichtgeving) Nederlanders ontwierpen en Israë liërs graven de nieuwe vissershaven van Kishon in Haifa, waarin straks de nieuwe en moderne treilervloot vrni Israël een goede ligplaats zal vinden. Een haven met een kade van vijfhonderd meter, een scheepshelling, machinefabrieken, gébouwen voor het boeten en verven en drogen van de treiinetten, een ruime visafslag en een koelhuis, waarin de vis diepge vroren kan worden bij een tempera tuur van veertig graden Celcius on der nul. Zelfs een gezellige ontspanningszaal voor de vissers ontbreekt niet in de nieuwe havenplaats Kishon. Deze nieuwe vissershaven zal een geduchte stimu lans betekenen voor de Israëlische vis sers bij de opbouw van een moderne vloot, die met de vloten van de Euro pese naties kan wedijveren. Tonutoe is er een bedrag van één mil joen Israëlische ponden in de nieuwe haven geïnvesteerd. Het gehele haven complex zal echter aanzienlijk meer kosten. Israël heeft thans een vloot van 30 treilers, waarvan er twintig gedurende de afgelopen drie jaar zijn gebouwd. Vijf nieuwe treilers zijn er thans in aanbouw op een scheepswerf bij Haifa. Deze treilers, eigenlijk kotters, zijn een entwintig meter lang en uitgerust met motoren van 150 pk. De schepen zijn voorzien van een koelinstallatie, echo lood en radio-telefonie. De accommo datie aan boord is uitstekend. OOK DE GRIEKEN Ook de Grieken werken hard aan de stijging van hun jaarlijkse visvangst. De Grieken vangen thans meer dan tachtigduizend ton vis per jaar. het geen 300 meer is dan voor de tweede wereldoorlog per jaar werd gevangen. Dit resultaat werd bereikt door het mo toriseren van ongeveer 3500 kleine sche pen, het gebruik van nieuwe moderne netten en het in de vaart brengen van grote treGers. In een openbare zitting van het tribunaal van de V.N. werd de zaak Bang-Jensen behandeld. De Deen Povl Bang-Jensen, ambte naar van de V.N. weigerde inder tijd oen Ij/st af te staan waarop de namen van Hongaren voorkwa men, die als getuigen door een commissie van de V.N. werden verhoord. De Deen tijdens het ver hoor.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 5