Bewogen zang van Lois Marshall in liederen van Maliler en Duparc Residentie Orkest introduceert Martins Syniphonie Concertante ARMADA 20ct BOEKANIER 22 ct T. Gilhuis sprak voor district Leiden van Geref. Schoolverband Een eerlijke 'jonge* RYNBENDE'S jonge Nietwerkende Ambonezen geven in Westkapelle moeilijkheden me, deme Kamerjassen Coin de feu's PeekiCloppenbun Aanzienlijke verbetering van de handelsbalans in derde kwartaal 97ste jaargang Vrijdag 21 november 1958 Tweede blad no. 29601 Avond met een „ster" Een nieuwe muzikale wereld geopenbaard Er zijn in het leven van een muziekrecensent niet zo heel veel avonden, die met een „ster" aangetekend staan en hem daarom onver- getelijk blijven. Maar.ze zijn er! Tot deze behoorde het concert van gisteravond, toen naast de interessante kennismaking met de „Petite Symphonie Concertante" van de Zwitserse componist Frank Martin, daterend van 1945, de begenadigde Canadese zangeres Lois Marshall liederen van Mahler en Duparc, de laatste zeker de schoonst denkbare, zong. Bovendien een uitvoering van Mendelssohns tegenwoordig nog slechts zelden gehoorde „Schotse symfonie", in een blijmoedige en vitale verklanking, zij het wat zwaar in de klankproduktie. Dit alles vulde het unieke programma van het tweede concert der K. en O.-meesterserie, waarvoor een stampvolle Stadsgehoorzaal zich enthousiast betoonde. Lois Marshall, die hier het vorige jaar haar entrée maakte en als op slag de ziel der toehoorders trof, heeft ditmaal zo mogelijk nog dieper indruk ge maakt. Het is misschien niet zozeer allereerst de pracht van haar resonansvol en omvangrijk materiaal weliswaar in de hoogste regionen niet altijd moei teloos voortgebracht het is véél meer de geestelijke spanning, die zij oproept en waarmee geconfronteerd te worden, tot een ontroerend-schokkende belevenis voor de toehoorders wordt. Men luistert perplex. Men maakt hier kennis met het artistiek hoogst denk bare, geschonken door een vrouw, die als een „gegrepene" en als in extase haar innerlijke roerselen zonder reserve aan de mensheid exposeert. Met een onvoorstelbaar innerlijke overgave. Zang en wezen zijn bij haar tot één geheel verweven. Het is aangrijpend daar deelgenoot van te zijn: de sublimatie van het kunstenaarschap in &1 zijn ver hevenheid! Wij zullen nog voldoende gelegenheid vinden haar singuliere vermogens nader te omschrijven, wanneer Lois Marshall maandagavond voor de Kunstkring haar recital geeft. Het zij voor nu genoeg te verklaren, dat deze geïnspireerd gezongen Mahler- en Duparsliederen het geheim ener ge zuiverde en veredelde kunst open baarden. Wij ondergingen het als een wonder baarlijke zegening engenezing, ge dachtig aan het slot der „Chanson triste" van Duparc: „Que peut-être je guérirai" Naar het lichaam gehandicapt, heeft Lois Marshall de geest volkomen doen zegevieren! Zij sleepte óók het orkest mee in haar overgave: allen, zowel uitvoerenden als luisteraars waren in de ban dezer in nerlijke bewogenheid geslagen! Zeker: er zijn nog „schoner" stemmen, er is echter geen schoner innigheid Was het wonder, dat de jubel nauwe lijks een einde kon vinden? Over de op 11 september 1890 in Genève geboren Frank Martin is eens gezegd: „Zo ooit, dan heeft hij een nieuwe verhouding tussen klank en ritme gevonden". Zo is het inderdaad: zijn kleine con certerende symfonie, waarin twee gelijk waardige strijkersgroepen, met piano, klavecimbel en harp tegenover elkaar staan, toont een geheel nieuwe wereld. In het volkomen eigenbewerken van Schönbergs 12-toonsysteem, in het ge raffineerde kleurenspel, in de persoon lijke behandeling der klasseieke symfo nische techniek, in het doen samengaan van alle hedendaagse strijkinstrumenten. Het is onmogelijk in het kort een idéé te geven van deze zich aankondigende nieuwe klankenwereld. Maar zij Is er: ZONDAGMORGENPROGRAMMA BIJZONDER KERKEWERK Hoop ondanks dood De Commissie voor Bijzonder Kerke- werk van de Leidse Herv. Gemeente heeft ook voor zondagmorgen a.s. in het Luxortheater weer een onderwerp aan gekondigd, waarbij niet alleen algemeen menselijke vragen worden opgeroepen, maar waarbij ook centrale gedachten van de bijbel naar voren gebracht kun nen worden. In tegenstelling met de vorige bijeen komst, toen alle nadruk moest vallen op de beantwoording van reeds eerder gestelde vragen, zal nu vooral, na een korte inleiding over het onderwerp „Hoop ondanks Dood" aan de bezoekers ruim gelegenheid voor vragen en dis cussie gegeven worden. ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd voor het doctoraal examen Ned. recht mej. E. J. M. Belonje (Alk maar), mej. E. A. Kuipers (Den Haag) en de heer B. A. Schmitz (R'dam). BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Robert, zn van P. Sierat en B. J. Vijl- brief. Carla Yvonne Lucienne. dr van A Hensen en B. Dirksen. Antoinetta Ludo- vica, dr. van T. H. R. van der Leek en A. L. Guldemond, Alfons Heinrich. zn v J. J. van Mil en G. Maagdelijn, Jouke Jan. zn van J. A. Koot en M. J. EIJjzen, Rudolph, zn van J. van der Reijden en A. H Heetveld, Adrlaan Jacob, zn van G Hartman en T. Harteveld. GETROUWD D. Zwaan en J. G. Driessen, J. Am bachtsheer en E. G. Vissers. A. W. Stof fer en G. van der Kleij, J. Hillebrand en J Blok. C. W. Demmenie en M. Borreman W. T. Nieboer en A. M. Wagenaar, H. A. Verboon en K. de la Rie, J. van Giffen en A. J. van der Zwart, J. Routier en J. C. van de Herik. A. W. de Haas en H. J. T. Wlllems, C. J Boon en G. Pooljer, R. A. Theelen en E. G. Prinsen, A. H S. Prins en E. M. M. Visser, T. J. P. van der Meij en A. M. Juffermans, E. Bogaert en J. M. Dulvesteijn OVERLEDEN E.J. van Gessel. 70 Jaar, echtgenote v. J. Langerak, G. Strating, 63 Jaar. man, J. W. Reltsma, 71 jaar, weduwe van T. Wetting. J. E. van der Harst. 80 Jaar, we duwe van D. L. Büchli Fest, B. Ros, 38 Jaar, P. Seller, 72 Jaar, man. in een aparte schoonheid en veelzijdige ritmiek, gebouwd op onverbiddelijke logica. Het zal velen ongetwijfeld niet ge makkelijk gevallen zijn, zich voor dit „nieuwe" open te stellen: bij een her haling zal die bevreemding echter wij ken en men het meesterschap dezer stijl onderkennen: de klaarheid, de potentie, de kleurvariatie ervan. De interpretatie leek ons aan hoge maatstaven te voldoen, dank zij het in zicht van dirigent Van Otterloo, het knap en doorzichtig spelende orkest en de perfecte medewerking van Corry Vierdag (klavecimbel), Roeli Schijf Verhoog (piano) en Edward Wlesenburg (harp). Zij allen bewezen aan Martins mees terlijke instrumentatiekunst hoge eer! Zoals gezegd: Mendelssohns „Schotse Symfonie" was een blijmoedige entrée. Niet zo romantisch gespeeld als Men delssohn haar waarschijnlijk heeft be doeld, evenwel met een frisheid en kern achtige energie, die de „lange adem" zo goed als vergeten deed. Daardoor kreeg deze symfonie opnieuw een alles zins gerechtvaardigde plaats. Men moge over Mendelssohn oorde len zo men wil: zeker is dat de „melo dische taal van het lied" ook in deze symfonie veler harten raakt. En voor deze ongecompliceerde, doch zo vakkundig gesproken taal, heeft men zich uiterst dankbaar betoond! H. Prof. dr. A. A. van Ruler 25 jaar predikant Woensdag is het vijfentwintig jaar ge leden, dat prof. dr. A. A. van Ruler uit Utrecht, hoogleraar vanwege de Ned. Herv. Kerk aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, werd bevestigd als predikant in de Ned. Herv. Kerk. Prof. dr. Arnold Albert van Ruler, die 10 december 1908 te Apeldoorn werd ge boren, studeerde aan de Rijksuniversi teit te Groningen, waar hij in november 1933 zijn doctoraal examen deed en op 1 Juli 1947 bij prof. dr. Th. L. Haitjema op een proefschrigt trDe vervulling der Wet" promoveerde tot doctor in de God geleerdheid. Nadat prof. dr. A. A. van Ruler in 1932 door het provinciaal kerkbestuur van Zuid-Holland was toe gelaten tot de evangeliebediening in de Ned. Herv. Kerk werd hij op 26 novem ber van het daaropvolgend jaar door prof. dr. Th. L. Haitjema uit Gronin gen te Cubaard in de classis Franeker in het ambt bevestigd. Op 4 februari 1940 verwisselde de jubilaris deze ge meente met die van Hilversum. Deze, zijn tweede en laatste gemeente diende prof. dr. Van Ruler tot 1 okto*ber 1940, toen hem in verband met zijn benoe ming als hoogleraar vanwege de Ned. Herv. Kerk aan de Rijksuniversiteit te Utrecht om daar dogmatiek, christelijke ethiek, vaderlandse kerkgeschiedenis (dit vak wordt thans waargenomen door prof. dr. S. van der Linde) en kerkrecht te doceren, eervol ontslag mét de be voegdheid van emeritus werd verleend. Prof. dr. Van Ruler was te Utrecht de opvolger van prof. dr. M. J. A. de Vrijer en aanvaardde zijn professoraat op 3 november 1947 met een inaugurele rede over „Het Koninkrijk Gods en de ge schiedenis". Prof. dr. Van Ruler heeft in de loop der jaren vele bestuursfuncties vervuld en zitting gehad in tal van colleges en commissies. eer sigaar var TOPKWALITEIT.. In een studiebijeenkomst van het district Leiden van het Gereformeerd Schoolverband, die onder voorzitterschap van de heer D. Kruithof uit Leiden in de Gereformeerde Kerk te Katwijk aan den Rijn werd gehouden, sprak de heer T. Gilhuis, hoofd van de Johannes Calvijnschool te Katwijk aan Zee, over het onderwerp: „Een nieuwe apologie voor de christelijke school". Studiebijeenkomst in Katwijk aan den Rijn De heer Gilhuis ving zijn betoog aan met aan te knopen aan een opmerking van prof. dr. J. Waterink, gemaakt op het onderwijscongres 1956 van de A.R. Partij, waarin deze vroeg om nieuwe ar gumenten ter verdediging van de chris telijke school. Deze doelde hiermede op het verweer dat gevoerd moest worden tegen de pedagogiek van Hammesbeck c.s., zoals die in de kringen van de aanhangers van de dialectische theolo gie van Karl Barth thans opgeld doet. Als hoofdmotief in deze pedagogiek en haar theologische fundering zag spre ker het dualisme tussen natuur en ge nade; een dualisme dat hier te lande gepopulariseerd is door prof. Van Nif- trik. Er wordt een scherpe scheiding ge maakt tussen natuur en genade. Men gaat uit van een kosmisch dualisme, waarbij het evangelie tegenover de op voeding komt te staan, de kerk tegen over de cultuur. De school als cultuur gestalte hoort dan thuis in de orde der schepping en de kerk in de orde der verzoening. Deze terreinen mogen niet worden vermengd, aldus de theorie van Hammesbeck en de zijnen. De school kan, in dit licht bezien, niet tot christen opvoeden. Deze taak moet aan de kerk voorbehouden blijven. De christelijke school mag dan ook niet proberen haar leerlingen op te voeden tot een zgn. christelijk mensbeeld. Dit wordt be schouwd als afgoderij. Men ziet de op voeding uitsluitend als een horizontaal werk, hetgeen wil zeggen, dat de school uitsluitend kan opvoeden tot mens en niet tot christen. Dit laatste kan alleen geschieden in de orde der verzoening. Dc heiliging is een gebeuren dat ligt in het verticale vlak en moet dan ook uit sluitend van bovenaf bewerkstelligd worden. Nimmer mag dit dan ook in de school worden beproefd, want dan wordt het evangelie verlaagd tot een opvoe dingssysteem en wordt een nieuwe werkheiligheid binnen gehaald. Spreker ging vervolgens de factoren na waar door deze gedachten, die hij met be slistheid van de hand wees, werden ge voed. Als bronnen daarvan noemde hij het verkiezingsuniversalisme en de leer van de objectieve betekenis van Chris tus' heilswerk, ook daar waar de sub jectieve aanvaarding ervan ontbreekt, zoals bij Karl Barth. Wil men deze pe dagogiek doeltreffend besluiten, dan zal men uit moeten gaan van het overwon nen dualismê, zoals dat in de gerefor meerde dogmatiek wordt geleerd. Daar in wordt namelijk niet de natuur gezien in tegenstelling tot de genade, maar wordt de genade beschouwd als het her stel van de natuur. De schriftuurlijke tegenstelling is niet die van „natuur-genade", doch van „zonde-genade". God heeft de natuur niet prijs gegeven, doch herstelt haar in haar religieuze wortel door de genade. Scheiding tussen natuur en genade kan ons uiteindelijk, aldus besloot de heer Gilhuis, ook op het terrein der opvoe ding slechts brengen tot verwereldlij king. Een uitvoerige en levendige discussie volgde op het belangwekkend betoog van de heer Gilhuis, waarbij deze in de ge legenheid was verschillende punten na der te verduidelijken. De bijeenkomst werd besloten meteen gezamenlijke koffiemaaltijd. Advertentie. White Label f 8.3S Jonge Schiedammer f 7.50 per literfles Ondanks volledige uitkering Halsstarrigen spelen haart en biljarten (Van onze Zeeuwse correspondent) De bewoners van het Ambonezenwoonoord te Westkapelle, van wie de 40 man nen al sinds enkele jaren elk gezag verwerpen en nog geen dag gewerkt hebben, hebben opnieuw de strijd aangebonden, zowel tegen de overheid, als ook in het kamp tussen de beide partijen. De leiders hebben ten stadhuize laten weten dat zij elke vorm van medewerking zullen weigeren en dat de oude vete in het kamp weer is opgelaaid. De afdeling bevolking van de Burger lijke Stand had in opdracht van het ministerie van Binnenlandse Zaken aan de kampbewoners het verzoek ge richt nadere gegevens te verstrekken over hun burgerlijke status. De destijds gedane opgaven bleken namelijk zeer summier en onvolledig te zijn. Na een langdurige bespreking in het kamp te hebben gehouden, verschenen de kop stukken van de halsstarrige groep ten Stadhuize. Zij deelden de burgemeester mede, dat zij geen nadere gegevens zou den verstrekken. Elke vorm van mede werking wezen zij beslist van de hand. Voorts verklaarden zij, dat binnen de kampmuren opnieuw moeilijkheden te verwachten zijn, omdat de beide par tijen, waarin de bewoners verdeeld zijn, de strijdbijl weer zouden hebben opge graven. Dat was reeds gebleken uit een aanval van de ene groep op de partij, die in het bezit van een biljart was. De biljarttafel moest het ontgelden en werd met messen en een bijl totaal ver nield. Burgemeester mr. M. Tydeman, die al heel wat ervaring met deze recalci trante groep heeft opgedaan, heeft de vechtjassen laten weten, dat de over heid zich niet in het interne conflict zal mengen, tenzij de wet wordt over treden. In Westkapelle verwondert men er zich overigens over, dat het de laatste tijd zo rustig is geweest in het kamp. Al drie jaar lang wordt er door de ge zinshoofden van het woonoord niet meer gewerkt en aldus deelden enkelen van hen ons lachend mede men heeft zich desondanks nog geen dag verveeld. Terwijl de kinderen naar school gaan en de vrouwen eten koken, kolen halen en inkopen doen, verslijten zij hun uren en dagen met kaarten, biljarten, enz. Sinds zij geen volledige uitkering ontvangen, omdat zij elk werk weiger den, hebben zjj zich laten inschrijven als werkzoekenden. Nu ontvangen zij de volledige uitkering, terwijl zij toch niet behoeven te werken, daar geen enkele werkgever hen door hun hals starrige houding wil aannemen. Slechts twee Ambonezen, die om bepaalde redenen niet de volledige uit kering krijgen, werken voor hun da gelijkse boterham. AdvieJ' inzake het ontwerp-boswet Recht op schadevergoeding In een adres aan de leden van de Tweede Kamer heeft het Bosschap te Den Haag de aandacht van de Tweede Kamerleden gevestigd op enige punten, ten aanzien waarvan het ontwerp-bos wet afwijkt van het ten behoeve van dit wetsontwerp door het Bosschap ver strekte advies. Het heeft advies gevraagd aan prof. mr. C. H. F. Polak, hoogleraar in het administratief en agrarisch recht aan de Rijksuniversiteit te Leiden In dit advies wordt het opleggen van èen kap- verbod ter bewaring van natuur- en la-ndsöhapsschoon slechts aanvaardbaar geacht, indien daardoor getroffenen een reoht op vergoeding van eventuele scha de hebben. Ook wordt daarin uiteen- i gezet dat de uiteindelijke vaststelling van de schadeloosstelling door de bur gerlijke rechter dient te geschieden, in dien over het bedrag van de ter zake van een dergelijk kaïpverbod verschul digde schadeloosstelling geen overeen- stemming wordt bereikt. Indien het tenslotte aan de lagere pu- bliekrechitelij'ke lichamen toegestaan zou zijn kapverboden op te leggen, dan is het in ieder geval niet aanvaardbaar dat een wettelijke regeling dienaan- j gaande achterwege blijft en wel niet alleen wat betreft de mogelijkheid van beroep tegen het kopverbod maar ook wat betreft het reoht op schadeloosstel ling en het geldend maken van dat recht. Het gemeentebestuur van West kapelle hoopt, dat minister Klompé nu zal ingrijpen en de halsstarrige groep over verschillende kampen in ons land zal verspreiden. Advertentie "W ode' po"'0'0" .0V°° ■r°leb°"d'prima streept 8 lutyprwol-w^oP0'; m prachtig» °f«er- king tn warm» u»1 kleuren en rijke 35-* .treepdesslns no-iron-xwar. kwoW«lt no-lron poplin, luxe afwerking £9^ met pospel zuiver wol warm. «freepde..,„. 90makkelljk0 Pasvorm 3350 loop vrij binnen - Kijk vrij binnen In het derde kwartaal heeft Neder land voor f. 3.068 miljoen uitgevoerd en voor f. 3.337 miljoen ingevoerd. Hieruit resulteerde een dekkingstekort van f 269 miljoen, terwijl dit in het derde kwar taal van het vorige jaar nog f. 844 mil joen bedroeg. Het resultaat van de gang van zaken met betrekking tot de handels- en dienstenbalans zal wel zijn, dat over het Dr. Soebandrio. de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, heeft gisteren een onderhoud ge had met zijn Britse collega Selwyn Lloyd en werd daarna door pre mier Harold MacMillan ontvan gen. Soebandrio neemt afscheid van de premier. Weinig schot in het Geneefse overleg De Russische, Amerikaanse en Britse afgevaardigden naar de conferentie te Genève waar gesproken wordt over een staking van de proeven met kernwa pens, hebben gisteren van gedachten gewisseld over een Westelijk voorstel om de impasse over een agenda te door breken. Naar van gezaghebbende zijde werd vernomen heeft het Westen de mogelijkheid geopperd, dat men direct met het werk begint zonder eerst een agenda op te stellen. Hoe-de Russische reactie op dit voorstel was, is niet be kend. Daar het een informele bespre king was, werd er geen communiqué uitgegeven. Het overleg zou vandaag worden voortgezet. Op de andere internationale confe rentie te Genève, waar vertegenwoordi gers van Oost en West de mogelijkheden INSTALLATIE DS. D. H. GIJSBERS TOT JEUGDPREDIKANT Ds. D. H. Gijsbers, hervormd predi kant te Leimuiden, die in de plaats van ds T. D. van Soest is benoemd tot jeugdpredikant van de Leidse hervorm de gemeente, zal zondag 30 november, 's middags om 5 uur, in de Oosterkerk tot zijn werk worden ingeleid. Deze dienst staat onder leiding van ds. J. N. de Ruiter, voorzitter van de Hervormde Jeugdraad. bespreken om een verrassingsaanval te voorkomen, is men het gisteren weer niet eens kunnen worden over een agenda. Volgens gezaghebbende kringen hielden de communistische afgevaardig den vast aan hun opvatting, dat men zowel over bepaalde ontwapenings vraagstukken als over politieke kwesties moet spreken, terwijl er volgens het Westen uitsluitend over technische zaken moet worden gepraat. gehele jaar 1958 een overschot op de lopende rekening van de betalingsba lans van f. 1.5 miljard kan worden be naderd, zo meent het Centraal Orgaan voor de Economische Betrekkingen met het buitenland in zijn verslag over het derde kwartaal. De zeer aanmerkelijke verbetering van onze handelsbalans dankt zijn ontstaan aan drie factoren: een sterke verminde ring van de invoer, zowel naar waarde als naar omvang, vermeerdering van het exportvolume en verbetering van de ruilvoet. Het stemt hierbij volgens het centraal orgaan tot verheugenis dat het derde kwartaal ook wat de expansie van onze export betreft, enige verbetering te zien geeft. Men mag hieruit zeker nog geen definitieve conclusies trekken, daar het wel meer voorkomt dat het derde kwar taal gunstiger uitvalt dan de vooraf gaande twee kwartalen. Houdt men rekening met het dalende verloop der indexcijfers voor de uitvoer- prijzen, dan is er reden om aan te ne men dat naar omvang de uitvoer in het derde kwartaal ongeveer 10 groter was dan in de overeenkomstige periode een jaar tevoren. Voorts blijkt dan dat deze volume-vermeerdering in de laat ste drie kwartalen een vrij gelijkmatige stijging naar deze grotere omvang te zien heeft gegeven, zodat men geneied is aan te nemen, dat zich hier een pro ces voltrekt, dat niet op toevallige si tuaties berust, doch op een aan de gang zijnde ontwikkeling, met name op de verdere uitbouw van ons produktieappa- raat.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 3