REGERING WIL HOGERE HUREN, MAAR SOCIALISTEN WEIGEREN Teleurstellend onderhoud in Ronn tussen Adenauer en de Rus Smirnov Latilit WEERBERICHT Minister Witte neemt dat niet! Het Kremlin zou akkoord over Berlijn vandaag opzeggen Oostduitse pressie verwacht Zit er achter moord op chauffeur cocaïne- of juwelensmokkelarij STROOM EN GAS IN BELGIE DOOR STAKING UITGEVALLEN 97ste jaargang VRIJDAG 21 NOVEMBER 1958 No. 29601 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN t. 7.50 per kwartaal; f.2.55 per maand; f. 0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 WONINGBOUW TAAK VAN PARTICULIEREN (Van onze parlementaire redacteur) In de Tweede Kamer hebben gisteren de heren Van Eibergen (AR), v. d. Peijl (CHU), Toxopeus (VVD) en Visser (VVD) ver klaard, dat zij huurverhoging noodzakelijk achten omdat zij voor standers zijn van economisch verantwoorde huren. De KVP wilde zich niet uitspreken in afwachting van het advies van de SER. Alleen de heer Bommer deelde bij voorbaat mee dat de P. v. d. A. niet bereid is mee te werken aan een huurverhoging gedurende de zittingsperiode van dit kabinet (normaal tot midden 1960). Indien dat zo is, ant woordde minister Witte gisteravond, is het niet uitgesloten dat mijn verantwoordelijkheid en die van de heer Bommer op een gegeven moment niet te combineren zijn. Was dit een dreigement t.z.t. af te treden? De minister hoopt dat een algemene huurverhoging binnen kort tot stand komt. het particuliere woningen zijn, interes seert het de minister minder, want die woningen zakken dan wel in prijs, zo dat zij tenslotte toch worden bewoond. Voor andere particuliere bouwers zijn zulke leegstaande woningen een waarschuwing dat zij die soort wo ningen niet meer moeten bouwen, omdat de behoefte in die categorie verzadigd is. Dinsdag zal de Kamer repliceren naar aanleiding van het antwoord van de minister. Niet vooruitlopen op S.E.R.-ailvies Ook minister Witte wilde overigens niet vooruitlopen op het advies van de Sociaal-Economische Raad, waarin ook aandacht zal worden geschonken aan een eventueel verschillende huur verhoging naar gemeenteklasse, zoals in het verleden reeds Is toegepast. Bjj die algemene huurverhoging zullen de kleine huurverschillen worden weg gewerkt, die hier en daar voorkomen bü woningen van hetzelfde type, die in een verschillende periode met een verschillende peil van bouwkosten zijn gebouwd. De woningbouw acht de minister in de eerste plaats een taak van particu liere bouwers. Indien gemeenten de particuliere bouw tegenwerken en daar mee ook het bouwprogram van de rege ring, zou het een verkeerde beloning zijn (zoals de heer Bommer wilde) die gemeenten toe te staan meer woning wetwoningen te bouwen om aldus toch een zo groot mogelijk aantal woningen tot stand te brengen. In sommige gemeenten, zoals Rotter dam en Amsterdam, is het klimaat niet gunstig voor de particuliere bouw, zei minister Witte. Daar kunnen particu lieren moeilijk grond krijgen. In Den Haag is het klimaat redelijk. Zo sober mogelijk Met de heer Visser was de minister het eens dat de woningwetbouw met steun van de overheid, die eigenlijk be stemd is voor de minstdraagkrachtigen en daarom wordt gesubsidieerd, zo so ber mogelijk moet zijn. Dat is de enige manier om te voorkomen dat de huren door de bewoners eigenlijk niet te beta len zijn. Als de gemeenten, die graag mooie woningen willen bouwen, ook de duurdere bouw steunen met subsidie en lagere rente, dan wordt weer de parti culiere bouw in die hogere klasse weg gedrukt. De rente is van grote invloed op de hoogte van de huren. De rente van vier procent voor de woningbouw (doordat het Rijk twee procent bijpast op de woningbouwlening) is niet aan de hoge kant. Nu de rente daalt, heeft naar de mening van de minister het overleg met de institutionele beleggers (le- vensverzekeringbanken, pensioenfondsen enz.) over het beschikbaar stellen van kapitaal voor de woningbouw, iets van zjjn urgentie verloren. Foutieve investering Als er nieuwe woningen leeg staan, dan zou het erg zijn als het woning wetwoningen zijn. Dan is er sprake van een foutieve investering door een ver keerde beoordeling van de behoefte. Als J. W. F. Werumeus Buning teraardebesteld In alle eenvoud is gistermiddag op de begraafplaats Zorgvlied te Amsterdam de zondag j.l. op 67-jarige leeftijd over leden dichter, schrijver en journalist J. W F. Werumeus Buning ter aarde be steld. Op verzoek van de familie werd in de aula niet gesproken. Alleen ds. W. Barnard, las enkele verzen uit het 38ste hoofdstuk van het boek Job. Tot de cir ca 100 belangstellenden, die de baar volgden behoorden Charlotte Kohier, Mary Dresselhuis, Cees Laseur, Otto Sterman: voorts de dichters en schrij vers prof. dr. N. A. Donkersloot, A. Ro land Holst, A. Viruly, mr. H. W. J. M. Keuls. Jac. Bloem, Godfried Bomans en mr. Frangois Pauwels. De baar was gedekt met vele kransen. Aan de groeve bad ds. Barnard het „Onze Vader". Weinig verandering De Bilt verwacht tot morgenavond: Overwegend droog weer met enkele verspreide opklaringen en hier en daar mist, meest zwakke wind uit oostelijke richtingen. Ongeveer dezelfde tempe raturen. (Opgemaakt te 11.15 uur). 22 NOVEMBER Zon op: 8.10 uur; onder: 16.41 uur. Maan op: 15.04 uur; onder: 3.52 uur. Hoogwater te Katwijk te 0.28 en 12.54 uur. Laagwater te 8.32 en 20.46 uur. Dit nummer bestaat uit 20 Staat Washington achter Makarios „Ik ben in staat te verklaren, dat het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken welwillend staat tegen over het streven naar zelfstandigheid der Cyprioten en mij heeft aangemoe digd, via de Verenigde Naties, om on afhankelijkheid voor Cyprus te vragen", aldus heeft aartsbisschop Makarios, na een bezoek aan Washington, tegenover een medewerker van de „New York Times" verklaard. Óij vervolgde: „Vanzelfsprekend kan het „State Department" dit, met het oog op de te verwachten Turkse reactie, niet in het openbaar verklaren. Maar mij is op het ministerie medegedeeld, dat de Britten meer geneigd zijn in te stemmen met het verlenen van onaf hankelijkheid aan Cyprus dan de Tur ken". Makarios zei ook: „Ik ben van gevoe len, dat de Turkse reactie minder krachtig zou zijn, indien Turkije niet door Engeland werd aangemoedigd. De Britten moedigen de Turken aan in hun onlogische eisen te volharden". Een functionaris van het Amerikaan se ministerie van Buitenlandse Zaken verklaarde „geen commentaar" op de verklaring van de Cyprische aartsbis schop te hebben. Monaco heeft weer zijn nationale feestdag gevierd. Een van de hoogtepunten was het verschijnen van het Prinselijk gezin op het hal kon van het paleiswaarvan deze telegrafisch overgebrachte foto een beeld geeft. Moskou drijft zijn plannen door Geen acuut militair gevaar (Van onze correspondent in Bonn) De Westduitse Bondskanselier Adenauer ontving gisteren in Bonn de Russische ambassadeur Smir nov. Het staat vast, dat dit onder houd van een uur, waarvoor het initiatief was uitgegaan van Rus sische zijde, de kwestie-Berlijn be trof en (zoals officieel gistermid dag op een persconferentie door de regeringschef, staatssecretaris Von Eckardt, werd meegedeeld) niet bijgedragen heeft tot ontspan ning van de toestand aldaar. Hier uit kan men slechts één conclusie trekken: de Sovjet-linie heeft bij monde van Smirnov meegedeeld, dat zij in etappes uitvoering zal geven aan haar op 10 november aangekondigde plan om de vier mogendhedenovereenkomst inzake Berlijn op te zeggen. Hierdoor zal het lot van West-Berlijn meer nog dan totdusver in handen van de communistische Oostduitse rege ring komen te liggen. Russische opzegging zal vandaag reeds ge schieden en te Oost-Berlijn wor den bekend gemaakt. Over de inhoud van het gesprek Adenauer-Smirnov is niets bekend ge maakt. Het pessimisme dat Von Eckardt gistermiddag ten toon spreidde, was evenwel veelzeggend, evenals de mede deling dat de minister van Buitenlandse Zaken Von Brentano in de loop van gistermiddag de ambassadeurs van de Verenigde Staten, Engeland en Frank rijk te Bonn had ingelicht over dit Duits-Russisch onderhoud. De kwestie- Berlijn werd weer actueel, toen op 10 november j.l. de Russische minister president Kroesjtsjef te Moskou aan kondigde, dat zijn land de viermogend- liedenovereenkomst over Berlijn eenzij dig zou opzeggen. Later werd deze uitlating verzacht tot een voorstel om de overeenkomst op te zeggen. Van westelijke zijde reageerde men direct zeer scherp op Kroesjtsjefs mededeling: men gaf duidelijk te kennen, dat men hier een aanval op West-Berlijn zou beantwoorden met militair ingrijpen. West-Berlijn, zo werd onomwonden ge zegd, vormt een hoekpunt van de NAVO-defensie. van het ak koord nopens Berlijn zal erop neer komen, dat de Russen hun troepen uit Oost-Berlijn zullen terugtrekken en de De Russische opzegging Jerlijn zal soevereiniteit over de drie luchtwegen van West-Berlijn naar West-Duitsland aan Oost-Duitsland overdragen, waar door Oost-Duitsland in staat zal zyn het vervoer van de Oostduitse vluchte lingen per vliegtuig naar het Westen te verhinderen! De communistische Oost duitse regering wordt dan dus in staat gesteld ook formeel West-Berlijn geheel te controleren. De 2*4 miljoen Westberlyners kunnen dan opnieuw als tijdens de 322 dagen durende blokkade van 19481949 afgesloten worden van de Westelijke wereld. Men verwacht niet dat het direct zover zal komen; wel zit er Oost duitse pressie in de lucht, welke ten doel zal hebben Frankrijk, Engeland en de Verenigde Staten te dwingen te gaan overleggen met de communistische Oostduitse regering, hetgeen zou neer komen op een erkenning van dit be wind. En dat is voor Bonn, voor West- Berlijn en ook voor Washington onaan vaardbaar. Wat de Westduitse regering aangaat: Smirnov's bezoek kan er op duiden, dat de Russen hebben gepoogd Adenauer te bewegen tot overleg met de Oostduitsers, waarop ook de Oost duitse bekendmaking duidde over het gesprek, dat de huidige Westduitse minister van Justitie Schaffer in 1955 en 1956 te Oost-Berlijn heeft gehad met de Russische ambassadeur Poesjkin en de Oostduitse generaal Müller over de Duitse hereniging. Slot op pag. 2 Omtrent de geheimzinnige moord op de 40-jarige taxichauffeur Emonts uit Venlo in de bossen nabij Swalmen is in de loop van gisteren weinig nieuws aan de dag gekomen. Vast staat dat de chauffeur rond acht uur met zjjn Duitse passagier in de richting van de grens is gereden. Vlak voor de grens heeft deze de chauffeur laten stoppen en is in café Kusters ter plaatse de weg gaan vragen naar Mönchen-Glad bach. Dat is op zich al vreemd, want er loopt slechts één weg naar de verderop gele gen grenspost op Duits gebied Toen hij schuimrubber- matras Alle soorten „UBICA"-matrassen uit voorraad leverbaar bij: N.V. Textielhandel ADR. v. OOY jr. BREESTRAAT 39 - LEIDEN Ir. Lohmann. die wet ingang Spoorwegen als opvolger van ir. van 1januari a.s. is benoemd tot i b. Q. den Hollander, president van de Nederlandse Brusselse bioscopen draaien niet Indirect gevolg is, dat 300.000 arbeiders in andere sectoren tverkloos zijn (Van onze Brusselse correspondent) De r.-k. en socialistische vakbonden zijn gisteren begonnen met een gemeen schappelijke algemene staking in de elektriciteitscentrales en gasfabrieken. De laatste onderhandelingen met de werkgevers waren donderdagochtend te vijf uur zonder resultaat afgelopen. Om de stroomvoorziening niet helemaal stop te zetten, hebben de negen provincie-gouverneurs maatregelen getroffen. De cen trales moeten namelijk stroom leveren voor de essentiële behoeften, zoals bak kerijen, hospitalen persbedrijven en natuurlijk de particuliere consumptie. Maar de bioscopen worden als een niet-essentieel bedrijf beschouwd en er zal vanavond in Brussel en in het gehele land geen enkele filmvoorstelling door gaan. Reclame- en etalageverlichtingen branden niet, alleen de straatlantarens zijn aan. dere takken van bedrijf, waarvan de meesten nog sterk de invloed van de de pressie ondergaan. In de metaalverwer kende industrieën bijv. zijn in vele sec toren de export-orders nog stagnerend. De eisen van de beide grote vakbonden zijn daarom nog onredelijk, aldus de me ning van de werkgevers, omdat de ar beiders en bedienden van de elek- triciteitsdndustrie onbetwistbaar een be voorrechte positie hebben. Zij profiteren van een grotere stabiliteit van te werk stelling in veel moderne of gemoderni seerde bedrijven, terwijl dez<e industrie in het algemeen belang streeft naar ver dere verlaging van de stroomtarieven. Daar de posities van de werkgevers en de vakbonden scherp tegenover elkaar staan is de regering nog niet direct be gonnen met nieuwe onderhandelingen. Gisteravond echter heeft de minister van Economische Zaken tot laat in de brengen van 10% procent in de elektri- nacht vergaderd met een afvaardiging Oorzaak is loongeschil Het confict in de elektriciteits-indus- rtie is te wijten aan het feit, dat er in België een loonverschil bestaat tussen de elektriciteitsbedrijven van Antwerpen en hun aangesloten bedrijven in Vlaande ren enerzijds en de overige elektriciteits centrales van België anderzijds In Ant werpen verdienen de geschoolde arbei ders 6,6 procent meer en de ongeschool de arbeiders 20 procent meer dan in de andere industriële steden van het land. de beide vakbonden wensen, dat de lo nen over het gehele land zullen worden gelijk geschakeld terwijl de werkgevers van oordeel zijn, dat de hogere lonen te Antwerpen verantwoord zijn door een betere organisatie van de moderne elek- triciteitscentrales en een hoger rende- I ment. De aanpassing van de lonen zou een gemiddelde loonsverhoging mee- procent in de citeitsindustrie en van 12 procent in de gasbedrijven. Die verhoging zou onver- mijdelijk een weerslag hebben op de an- circa 13.000 arbeiders in van werkgevers uit de elektriciteitsin dustrie. Naar raming waren gisteren de elektriciteits- weer naar buiten kwam, heeft de ohauf- feur zijn wagen gekeerd, de Duitser stapte in en beiden reden terug in de richting Swalmen. Nabij het buitengoed Groenewoud is de wagen toen tegen een boom gereden. Omwonenden hebben twee schoten ge hoord. Toen de inzittenden van een passerende Duitse wagen stopten von den ze een vernielde wagen, die met de kop pal tegen een boom was gebotst. In de wagen lag het lichaam van de chauf feur, die met twee schoten in het hoofd gedood was. Een eindje verderop vond men. eveneens ernstig gewond, de Duitse passagier. Op de weg vond men eveneens een pistool waarmee de chauffeur ge dood was en in de zakken van de Duitser vond men patronen, die pasten bij deze revolver. Maar de Duitser die in het ziekenhuis in Roermond ligt, beweert met de moord niets uitstaande te hebben. Hij ver klaart dat er een derde inzittende was, die de chauffeur gedood heeft. Dat verhaal lijkt weinig waarschijn lijk, maar een kloppende lezing van het geheimzinnige geval heeft de Rijkspo litie, die zeer schaars is met mededelin gen, tot op heden niet kunnen geven. Ondertussen doen geruchten de ronde, dat er achter deze zaak waarschijnlijk cocaïne- of juwelensmokkel zou zitten. Opheldering in deze was tot gisteravond niet te krijgen. Spaak over de economische bedreiging van Moskou De secretaris-generaal Paul Henri Spaak, heeft er gisteren voor gewaar schuwd, dat de Noordatlantische allian tie onvoldoende maatregelen neemt om de economische „bedreiging" van de Sovjets, die ook langs die weg naar de wereld-overheersing streven, tegemoet te treden. In een grote redevoering tot het jaar congres van de parlementariërs van de NAVO, zei Spaak: „De NAVO heeft 100 pet. bereikt van het voornaamste doel, dat zij zich in 1949 had gesteld: het tegenhouden van de communistische opmars in Europa. Maar, voegde hij daaraan toe, heden wordt de Sovjet-bedreiging niet langer alleen in Europa gevoeld. Zij ls een gevaar voor de hele wereld en neemt groter vormen aan in Afrika en Azië. Zij uit zich veeleer op sociaal en econo misch terrein dan op militair gebied. Alleen door er in de hele wereld het hoofd aan te bieden, kan zij gekeerd worden. De leider van de NAVO zei, dat, als het gaat om aanhang van de zijde van de onder-ontwikkelde landen, Sovjet- Rusland het Westen duidelijk voorbij streeft, omdat het een groot economisch machtsvertoon laat zien. Hij zei, dat het antwoord daarop moest zijn een economische politiek van het Westerse bondgenootschap, dat er naar moest streven commerciële betrek kingen met landen in Afrika en Azië aan te knopen, veeleer dan deze finan cieel alleen bij te staan. Voor „pocketbooks" geen andere honorariumregeling Het bestuur van de Vereniging van Letterkundigen is eenstemmig van oor deel, dat er geen reden bestaat om de honoraria van „pocketbooks" onder een andere regeling te doen vallen dan die van de overige uitgaven, zo deelt dit bestuur mee. Het bestuur dringt er daarom met klem bij de leden en ook bij „de niet-georganiseerde schrijvers op aan, geen contracten inzake kleine, goedkope boekjes te ondertekenen, in dien daarin een lager percentage royalty is vastgesteld dan 10 procent. Op zaterdagmiddag 6 december zal te Amsterdam een buitengewone vergade ring van de Vereniging van Letterkun digen worden gehouden waarin de hele verdere problematiek van het „pocket- book" ter discussie zal worden gesteld. industrie in staking ,wat echter het indirecte gevolg heeft, dat 300.000 arbei ders in andere sectoren verplicht het werk hebben moeten neerleggen. Neemt de staking, zoals verwacht werd, van daag nog toe, dan zal het aantal uitval lende arbeiders de 900.000 bereiken.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1