Wat is zondag uw eerste sigaret? Eetbare vis in ongekende overvloed mits men maar diep genoeg vist Koop hem Pelsrobben verorberen meer vis dan N.- en Z.-Amerika samen Indonesië zal Nieuw-Guinea niet aan de Ver. Naties voorleggen 97ste jaargang Vrijdag 21 november 1958 Derde blad no. 29601 ACHTER en beneden de hiervoren bedoelde visgronden liggen an dere, veel rijkere watergebieden. Zij zijn nog maar ten dele onderzocht. Toch weet men reeds, dat zij een uiterst rijke „vis-oogst" kunnen op brengen, mits de vissersschepen met alle mogelijke technische hulpmidde len worden uitgerust en aan boord beschikt kan worden over voldoende koelruimen en een inblikinstallatie van genoegzame capaciteit. Op grond van de tot dusver ver richte onderzoekingen en gemaakte studies is men tot het inzicht geko men, dat die rijke visoogst inderdaad binnen het bereik der Amerikaanse vissers en van die uit andere landen ligt. Men is er namelijk in geslaagd om reeds tal van nieuwe visgronden te vinden en de technische hulpmid delen te vervaardigen, nodig om ze te bevissen. De robben VROEGER hoorde men veelal de mening verkondigen, dat de zee- en en oceanen ver uit de kust zoal niet verstoken van vis, dan toch heel wat minder rijk daaraan waren dan de kustwateren. Inmiddels heeft men echter het bewijs kunnen leveren, dat er ook ver en diep in de oceanen grote hoeveelheden eetbare vis - bij voorbeeld zeebaars, sardines en zalm - rondzwemmen. De pelsrobben leverden een deel van dat bewijs. Op de Pribi- of-eilanden (in de Bering Zee) ko nen ieder jaar ongeveer 3.300.000 pels- 'obben om er hun jongen ter wereld ,e brengen en hun kroost de eerste schreden op het levenspad te leren zetten. Die robben zoeken hun voedsel (vis) in volle zee. Zij verorberen jaar lijks ongeveer zestienhonderd miljoen kilogram vis, dus meer dan de totale opbrengst van de visserij langs de Pa- cific-kusten van Noord- en Zuid-Ame- rika. D'e robben halen hun kostje op in tot dusver door de mens niet ge- exploiteerde delen der zee. De con clusie ligt voor de hand: Die braak liggende zeegebieden zijn zeer visrijk. Ook de walvissen brachten een deel van het bewijs. By opening van de magen van walvissen, die op plaatsen met tamelijk grote diepte (tot 1800 meter) gevangen waren, vond men zalmen, sardines, zeebaars en andere eetbare vissen. Hieruit besloten de ge leerden, dat die vissoorten dus in die pe wateren ver buiten de kusten voor komen. Als derde bewijs noemen wij Japanse rapporten, waaruit blijkt, dat de Japanse vissers jaarlijks miljoenen zalmen vangen in delen van de oce aan, die honderden kilometers uit de kust liggen. ren aanmerkelijk verbeterd konden worden en van grote betekenis zijn voor de visvangst ver van de kusten. De ervaring leerde, dat voor het be vissen van diepe wateren speciaal tuig nodig is en dat men moet beschikken over speciale boordinstallaties om de buit te kunnen binnenhalen. Voorts is gebleken, dat men ook in wateren van Radar, onderwater-televisie en het nieuwste diepzee-visserstuig worden toegepast op de experimentele tochten, welke schepen als de John N. Cobb" onder nemen op zoek naar nieuwe visgronden. Moderne technische hulpmiddelen zijn een eerste vereiste (Bijzondere medewerking) De zeeën en oceanen bevatten reusachtige reserves aan eetbare vis. Het komt er slechts op aan om ze op te sporen en methoden uit te denken om die vis te vangen en (aan boord) tegen bederf te be schermen. Deskundigen van het Amerikaanse ministerie van Binnen landse Zaken („Commercial Fisheries Service") hebben aan de hand van gegevens uit vele landen berekend, dat op het ogenblik slechts 5 een twintigste deel dus, van de zeeën der wereld door de vissers als vangstbron wordt benut. Voorts stelden die deskundigen vast, dat ongeveer 30 der Amerikaanse visopbrengst afkomstig is uit de kustwateren en de rest uit de ondiepe lagen (tot 30 meter) van de volle zee. Tal van andere landen bevissen een nog kleiner deel van de hun ter beschikking staande visgronden. tuurlijk uitgerust met de modernste technische hulpmiddelen, als loran, radar, echolood, onderwater-camera's en onderwater-televisie. Loran is een elektronisch navigatie- instrument, dat behoort tot de stan daarduitrusting van in volle zee vis sende schepen. Het is van belang bij de vaststelling der visgronden. Radar bewijst natuurlijk eveneens goede diensten. Hetzelfde geldt van de echo- sounding apparaten, die de laatste ia- Ver van de kusten en diep onder het wateroppervlak lig gen in de zeeën en oceanen vis gronden, die tot dusver niet of nauwelijks zijn bevist. Komen zij in exploitatie, dan zal de wereldvisproduktie verveelvou digd worden. Tot deze conclusie kwamen Amerikaanse experts. Tegenover The Times had Soebandrio al eerder verklaard, dat er pas van schadevergoeding aan Nederland sprake kan zijn als de kwestie Nieuw-Guinea „geregeld" zou zijn. Soebandrio herhaalde echter, dat de Indonesische regering uitdrukkelijk wei gert het probleem voor te leggen aan het Internationale Hof van Justitie. De schadevergoeding kon volgens hem slechts gelijktijdig met de oplossing van de territoriale kwestie worden geregeld. Als verder drukmiddel op Nederland had Soebandrio tegenover The Times gesproken over intensievering van economische sancties. Soebandrio had ook tegen het blad gezegd, dat Indonesië inzake Nieuw- grote diepte de bodemvisserij kan be oefenen, mits men maar zorgt voor de juiste technische hulpmiddelen. Het resultaat der onderzoekingen was, kort gezegd, dat men overal, waar op grote diepte vissen aanwezig zijn, resultaten kan boeken, mits schip en tuig bere kend zijn voor hun taak. Daarom is men thans bezig met de bouw van grotere schepen met sterkere motoren en krachtige winches. Zij kunnen de visvangst aanmerkelijk „verdiepen". Onderwatercamera en onderwater televisie kwamen de mens zeer te sta de, want zij maakten het mogelijk om te zien, hoe het tuig (netten en snoe ren) zich onder water gedraagt. Zo kon men tekortkomingen gemakkelijk vaststellen en verbeteren. De Amerikanen zijn vastbesloten om de opbrengst hunner visserij aanmer kelijk te vergroten nu zij weten, dat zulks mogelijk is. Reeds hebben enige speciaal uitgeruste schepen lange Hulpmiddelen MERIKAANSE schepen met een wetenschappelijke staf aanboord hebben aan de hand van eigen onderzoekingen de juistheid van het voorgaande bevestigd, zy waren na- Pleidooien van Soebandrio Scliadevergoedingsprobleem niet voor Internationale Hof van Justitie (Van onze correspondent te Londen) De Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, dr. Soebandrio, heeft gister avond op een persconferentie te Londen verklaard dat de Indonesische regering de kwestie Nieuw-Guinea dit jaar niet aan de algemene vergadering der V.N. zal voorleggen omdat zij tot de slotsom is gekomen dat Indonesië niet de ver eiste tweederde meerderheid voor haar standpunt zal kunnen krijgen. Ook is de Indonesische regering van oordeel dat de V.N. het vraagstuk niet kunnen oplossen. Op de vraag hoe de kwestie dan wèl diende te worden opgelost, ant woordde Soebandrio dat zulks moeilijk is te voorspellen. Soebandrio gaf volmondig toe, dat het plan tot onteigening van Nederlandse bedrijven in Indonesië aanvankelijk een nadelige invloed had uitgeoefend op de sympathie voor het land en de verstrekking van buitenlandse kredieten. Maar de Indonesische regering had hierop gerekend. Hij verklaarde dat nog nooit voor 1956 buitenlands bezit was aangeraakt en dat zijn regering het betreurt daartoe door de omstandigheden te zijn gedwongen. Soebandrio had dit in de V.S. en Groot-Brittannië uitgelegd. Hy zeide dit op een manier, alsof iedereen, die hjj gesproken had, door deze uitleg volkomen bevredigd was. Guinea geen toevlucht tot geweld zou nemen, tenzij het werd aangevallen of getracht zou worden van Nieuw-Guinea uit het gezag in Indonesië te ondermij nen. Indonesië zal zich ook verzetten tegen overdracht van de soevereiniteit van Westelijk Nieuw-Guinea en tegen pogingen om onder beheer van de V.N. te plaatsen. Scherpe toon Soebandrio verklaarde, dat zijn twee daagse besprekingen met zijn Britse collega Selwyn Lloyd, met wie hij gis teren de lunch heeft gebruikt, en het korte gesprek, dat hij met de Britse premier Macmillan heeft gevoerd, slechts van algemene, verkennende aard zijn geweest. Men is niet op bepaalde plannen ingegaan, doch heeft slechts het algemene klimaat besproken. Zorg vuldig zijn de gemeenschappelijke be langen tussen Indonesië en Groot Brit- tannië afgebakend. „Wü weten waar zij beginnen en", zo voegde hij er op nogal scherpe toon aan toe, „ook waar zij ophouden". Mogelijk sprak hier een zekere teleur stelling uit over de Britse aarzeling om Indonesië op het gebied van financiële en militaire hulp tegemoet te komen dan Djakarta blijkbaar had gehoopt. Maar Soebandrio weigerde zich in bijzonderheden te begeven, omdat, zo zei hij, dit onbeleefd zou zijn tegenover minister Selwyn Lloyd. In elk geval was besloten tot zorgvul diger persoonlijk contact tussen de beide ministers. „Niet alleen Moskou" ,,Er openen zich wijde perspectieven ten voordele van beide landen", zei hij. Engeland dient voor Indonesië boven dien als brug met de rest van de Weste lijke wereld, merkte hij nog op. Hieruit blijkt wel, dat Soebandrio zich in Londen heeft ingespannen om de Britse regering ervan te overtuigen, dat de Indonesische regering niet alleen naar Moskou kijkt. Ook op de perconferentie ontkende Soebandrio ten stelligste, dat Indonesië een speelbal zou zijn van het commu nisme. Soebandrio verklaarde verder, dat Indonesië de rebellie had overleefd en dat het ook de andere moeilijkheden te boven zal komen.. Hij beschreef deze als ymptomen van het nationale groeipro ces. Uit zijn betoog bleek ook, dat de smokkelhandel een doorn in het oog van de Indonesische regering is. Soebandrio zeide. dat het uiterst belangrijk was, dat er een einde zou komen aan deze onwettige handel via Singapore. Soebandrio, die in Seattle in de V..S. had deelgenomen aan de conferentie van de raad voor het Colombo-plan, was diep onder de indruk van de door de VB. getoonde volledige medewerking. Het was verheugend, dat de organisatie voor het Colombo-plan zich thans ont wikkelt tot een lichaam voor daadwer kelijke economische samenwerking. Tegenover The Times had Soebandrio nog gezegd, dat een wetsontwerp om buitenlandse kapitaalbelegging aan te moedigen door vrijwaring tegen natio nalisering voor een periode van twintig jaar. thans een spoedbehandeling krijgt. Soebandrio ontkende een aan hem toegeschreven onderhoud, waarin hij zou hebben gezegd, dat de Indonesische regering het plan zou hebben opgevat tot naasting van buitenlandse olie concerns. Een dergelijk onderhoud had nooit plaats gevonden. Soebandrio bezoekt vandaag Bonn om daarna naar Wenen en Moskou te gaan. Hij hoopt in februari naar Australië te gaan wanneer daar een nieuwe regering aan het bewind is. Prof. Galeazzi-Lisi uit Rome naar Brussel Prof. R. Galeazzi-Lisi, de vroegere lijf arts van Paus Pius XII is gisteren plot seling per vliegtuig uit Rome naar Brus sel vertrokken. Zoals gemeld loopt er bij de tuchtraad van artsen in Rome een aanklacht tegen de professor, die is in gediend nadat hij tegen hoge vergoeding aan kranten bijzonderheden en foto's over de laatste dagen van de paus te koo£> had aangeboden. De arts kwam gisteravond te Brussel aan Volgens sommige berichten trachit hij de steun te verkrijgen van een inter nationaal bekend rechtsgeleerde. Hij zou reeds een omvangrijk dossier voor zijn verdediging voor de tuchtraad der Ita liaanse artsen hebben voorbereid. Iemand uit de omgeving van prof. Ga leazzi-Lisi verklaarde, dat deze binnen twee of drie dagen in Rome zal terug keren, in elk geval vóór de behandeling van zijn zaak door de tuchtraad tochten gemaakt op de Pacific om vast te stellen, waar veel zalm te van gen is. Universiteiten en andere we tenschappelijke instellingen maken - in overleg met de regering, zodat een nuttige taakverdeling mogelijk is - veel studie van de aard en gedragin gen der eetbare vissoorten. In de Paci fic zowel als op de Atlantische Oceaan en in de Golf van Mexico heeft men de laatste jaren reeds een aantal be langrijke „vis-ontdekkingen" gedaan, die van betekenis zijn voor de vangst van tonijn, zeebaars en garnalen. Het gevolg van al die onderzoekin gen, studies, ontdekkingen en techni sche verbeteringen is reeds merkbaar in een stijging van de visaanvoer op de Amerikaanse markten. Andere vol ken kunnen eveneens profiteren van de door de Amerikanen behaalde re sultaten en daardoor hun voedselposi tie aanmerkelijk verbeteren. Een twintigste deel van de zeeën der wereld wordt op het ogenblik door de vissers geëxploiteerd. Het ziet er naar uit, dat in de komende tijden een veel hoger percentage in exploitatie zal worden genomen. De oceanen bevatten vis in grote overvloed. Mits men diep en ver genoeg vist, kan die vis ter be schikking van de mens komen! (NIVANO - Nadruk verboden) En hier ziet U het resultaat van een trek op aanzienlijk grotere diepte dan men gewoonlijk pleegt te vissen. Prof. ir. A. M Sprenqer te Wageningen overleden Gistermiddag is te Wageningen over leden prof. ir. A. M. Sprenger, oud hoogleraar aan de Landbouwhogeschool te Wageningen Prof. Sprenger is 77 jaar geworden. In 1918 werd hij benoemd tot hoog leraar aan de Landbouwhogeschool, waar hij les ging geven in de algemene grondslagen voor d'e teelt van tuinbouw- gewassen. Hij was directeur van het laboratorium voor tuinbouwplanten- teelt. In 1947 legde hy zijn hoogleraar schap neer. Prof. Sprenger was ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. De crematie zal maandagmiddag op Westerveld geschieden na aankomst van de trein om 14.05 uur. Hebt U een nieuwe winterjas nodig? Dan kunnen wij U maar één raad geven: ga morgen eens kijken bij Coster! Daar hangt Uw winterjas van prachtige velours, geheel gevoerd, in de aller modernste Italiaanse coupe. En maak U over de prijs geen zorgen, want dit is een aan bieding zoals wij nog nimmer hebben gedaan. Wij durven U niet te zeggen wat deze jas nor maal kost. U zoudthet eenvoudig niet geloven. U deze herenwinterjas voor Zolang de voorraad strekt. U koopt zonder risico, want als de jas niet naar genoegen is, nemen wij hem tegen contant geld terug om één van die andere duizenden Costerklanten te laten profiteren. Telefonische of schriftelijke orders worden niet aangenomen. LEIDEN: Haarl.straat 25, tel. 25317 Rotterdam, Korte Hoogstr. 11 Meent hk GoudsesingelKa- tendr Lagedijk hk Dorps wee W Kruiskade 35 Bang-Jensen laat het er niet bij zitten De vroegere Deense ambtenaar van de Verenigde Naties Bang-Jensen. die in april van dit jaar wegens insubordi natie werd ontslagen, heeft gisteren een administratieve rechtbank van de Verenigde Naties verzocht om toegang tot documenten in het secretariaat van de wereldorganisatie, waarmee hy zou kunnen bewijzen niet schuldig te zyn aan het hem telaste gelegde. Bang-Jen sen verzocht de administratieve recht bank twee hoge ambtenaren van de V.N., Cordier en Stravropoulos. als ge tuigen op te roepen, maar dit is ge weigerd. De Deen heeft indertyd de namen van Hongaren niet willen meedelen, die hem bij een onderzoek naar de opstand in Hongarije inlichtingen hadden ver strekt op voorwaarde, dat hij hun namen niet zou meedelen. (Advertentie) Zondag: rustpunt in 't jachtige leven. Ja, dan is de eerste sigaret in alle rust en vol behagen opgestoken het veelbelovende begin van „uw eigen genoegen". Dat is het goede moment om te proeven hoe superieur de Roxy.sigaretten zijn. Voor de befaamde Roxy-melange zijn 21 edele, milde tabakken met zorg uitgekozen en gemêleerd. Vandaar dat weldadige, fluweelzachte karakter, dat lichte, geurige aroma, die eigen prettige smaak! Koop voor zondag een pakje Roxy en proef aan dachtig. En gun uzelf voortaan elke dag deze „sigaret voor kieskeurige rokers". Niet voor niets zeggen al miljoenen dagelijks: ,,'n Roxy? Jagraag!" Fransen rukken op naar Palestro in drie colonnes Franse troepen, onder leiding van Massu, hebben gisteren wederom een aanval ondernomen op sterke eenheden van de Algerijnse verzetsstrijders in het gebied van Palestro, op 60 km. ten zuid oosten van Algiers. Vijftien Franse bataljons zouden bij de operatie in dit woeste, bergachtige gebied, waar de „ongrijpbare" rebellen leider Admiroesj doorgaans opereert, zijn ingeschakeld. De Fransen, die door ae luchtmacht krachtig worden ge steund, rukken van drie kanten op Pa lestro aan. In de eerste twee dagen van de gevechten in dit gebied zijn 148 ver zetsstrijders gesneuveld.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 11