De Gaulle acht een tegenbezoek aan Bonn dringender dan aan Londen „Oefening Carillon II liad geslaagd verloop" lie wil Bolletje WEERBERICHT Nergens fatale vertragingen Woensdag tweede ontmoeting met Bondskanselier Adenauer in Bad Homburg (bij Frankfort) FRISSE CONCURRENTIEWIND IN EUROPA ZEER GEWENST Benelux-plan voor vrijhandel 97ste jaargang DONDERDAG 20 NOVEMBER 1958 No. 29600 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.750 per kwartaal; f.2.55 per maand; f.0.59 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Tevreden chef van de generale staf (Van onze correspondent) Een tevreden chef van de gene rale staf, luitenant-generaal G. J. Ie Fèvre de Montigny, heeft giste ren zijn eerste indrukken over het verloop van de alarmoefening „Carillon II" tijdens een perscon ferentie tot uitdrukking gebracht. „In tegenstelling tot een gelijke oefening van het vorige jaar", aldus de generaal, „kan Carillon geslaagd worden genoemd. En dit niettegenstaande er tal van moei lijkheden, als gevolg van vijande lijke acties vielen te overwinnen". Een belanrijke verzwaring voor de verantwoordelijke commandanten was de korte tijd, welke er was tus- West-Duitsland, Italië en de Benelux) op een tegemoetkoming van de overige elf landen van de OEES. Ook die lan den zouden bereid moeten worden ge vonden om hun invoercontingenten te genover de zes landen te verruimen Wanneer deze voorlopige regeling, hoe gebrekkig ze dan ook mag zijn, per 1 januari 1959 van kracht kan worden, zullen de zes landen van de Euromarkt en de elf overige landen van de OEES de onderhandelingen over het definitie ve verdrag van de vrijhandelszone kun nen hervatten. Het ziet er naar uit, dat het Benelux-memorandum bij de drie grote partners van de gemeenschappe lijke markt, Italië, Frankrijk en Duits land, in goede aarde zal vallen en dat er ook een ernstige kans bestaat, dat de OEES-ministerraad het plan goedkeurt. Hierdoor zou de Benelux aan de zaak van de Europese integratie wederom een grote dienst hebben bewezen. Het trekt de aandacht eens te meer, dat de Benelux onmisbaar is als promo tor van de Europese Unie. Bovendien waren geen ingewikkelde besprekingen nodig tussen Den Haag en Brussel. Een telefoongesprek tussen de ministers Luns en Wigny en overleg met minis ter-president Bech in Luxemburg was voldoende om het plan met grote spoed in elkaar te zetten. Het is waarschijn lijk dat het plan op drie december in de ministerraad van de zes landen te Brus sel ernstig onderzocht en misschien al dadelijk goedgekeurd zal worden. sen het moment, waarop volledige paraatheid voor de betreffende on derdelen werd gelast, en het ogen blik, roaarop de melding werd ge maakt, dat de oorlog was uitgebro ken. In die periode, welke slechts enkele uren omvatte, werd veel van het organisatie- en improvisatieta lent van de mensen gevraagd. Men heeft daar van hoog tot laag op ver rassende wijze van doen blijken". Zoals reeds gemeld, waren twee rivier overgangen, die in de marsroutes waren opgenomen, in het ongerede geraakt. Door vijandelijke luchtaanvallen waren eveneens twee verbindingscentra uitge schakeld. Door op snelle wijze maatre gelen te treffen, zijn de opgetreden ver tragingen door het uitvallen van de bruggen, tot het toelaatbaar maximum beperkt gebleven. Tot niet alle bataljons was echter doorgedrongen, dat de ver bindingscentra opgehouden hadden te bestaan. In vergelijking met de vorige oefening „Torenklok" is een grote vooruitgang geboekt in de berichtgeving. De verplaatsing van de onderdelen ten noorden van de grote rivieren is op vlotte wijze geschied. Ten aanzien van de verplaatsing ten zuiden van de rivie- I ren kan er nog wel het een en ander worden verbeterd. Lof had de generaal voor de commandant van een bataljon uit Grave. Toen een deel van de troepen de brug bij Arnhem al over was, kwam dc vijandelijke luchtaanval, tengevolge waarvan deze overgang niet meer kon worden benut. Onmiddellijk liet de com mandant het resterende deel terugke ren. Door spreiding van zijn troepen in eer uitgestrekt gebied, verkleinde hij de kwetsbaarheid van zfjn eenheden voor verdere luchtaanvallen. Het oproepen der kleinverlofgangers is mede dank zij de radio een succes ge worden. Allen zijn zeer op tijd versche nen. Bij slechts één bataljon is één man niet opgekomen. Uit het antwoord op een desbetref fende vraag kon worden afgeleid, dat de chef-staf het zou appreciëren, dat Ne derlandse parate eenheden in West- Duitsland zouden kunnen worden gele gerd. Behalve het tragische gebeuren in Emmen, waarover de generaal zyn leed wezen uitte, hebben zich bij Carillon geen ernstige ongevallen voorgedaan. Er is een jeep over de kop geslagen, tenge volge waarvan de chauffeur zyn pols brak en een kornet een lichte shock op liep. Voorts heeft een chauffeur zyn arm gebroken. Een zeer ongebruikelijk tafereel in de koepel van de fotografische kijker van de Leidse Sterrewacht Waar anders rust heerst, nauwe lijks verstoord door de aanwezig heid van een enkele waarnemer krioelde het gistermiddag tijdens de generale repetitie voor de TV- uitzending over de maan van astronomen, technici en andere medewerkenden, camera's, lampen controleapparaten en duizend en een andere zaken. Geheel links regisseur Ben Steggerda, daar naast meer op de voorgrond prof. Oort (links). Herman Kleibrink (op de rug gezien) en gesprek- leider Gerton van Wageningen (zittend op de voet van de kijker). Rechts de TV-camera waarmee de beelden van de gesprekken werden opgenomen. Elders schrijven wij uitvoerig over deze uitzending. (Foto LD./Van Vliet) (Van onze correspondent in Bonn) De Franse minister-president De Gaulle en de Westduitse Bondskanselier Adenauer zullen op verzoek van de Franse regering elkaar volgende week woens dag voor de tweede maal ontmoeten. Dit gesprek, waarbij de vrijhandelszone wel het voornaamste onderwerp zal zijn, zal hoogstwaarschijnlijk niet plaats vinden in het Westduitse politieke centrum Bonn, maar in het kleine stadje Bad Hom burg aan de voet van het Taunusgebergte even ten noorden van Frankfort aan de Main gelegen. Het eerste gesprek tussen beide staatslieden vond plaats op zondag 14 en maandag 15 september j.l. ook al niet in een politiek centrum, maar in De Gaulle's woonplaats Colombey-des-deux-Eglises in Lotharingen, dat voor Adenauer vlak na diens Italiaanse vakantiereis gemakkelijk was te bereiken. De Gaulle zal volgende week per vliegtuig van Parys naar Frankfort reizen, vanwaar hij even eens zonder veel moeite Bad Homburg zal kunnen bereiken. Het eerste gesprek heeft Adenauer destijds bijzonder succesvol genoemd. Op een persconferentie te Bonn zei de Bondskanselier kort na dit overleg, dat De Gaulle geen nationalist was en een geheel andere man, dan men in de wandeling pleegt te zeggen. Eoka-leider gedood De leider van de Grieks-Cyprische verzetsorganisatie Eoka in Noord-Cyprus is gisteren door Britse veiligheidstroe pen gedood, zo is officieel in Nicosia be kend gemaakt. De leider, Matsis, op wiens hoofd een prijs van 5000 gulden stond, werd door Britse militairen in zijn schuilplaats ontdekt. Twee mannen, die bij hem wa ren, gaven zich over, doch Matsis riep: „Ik kom er niet levend uit, ik ga schie ten" Daarop hadden de Britten twee handgranaten naar binnen geworpen. Later is bekend gemaakt, dat bij de operaties in Noord-Cyprus een tweede Eokaleider is gearresteerd. Op diens hoofd stond eveneens een prijs van 5000 gulden. De Britse autoriteiten hebben gisteren bepaald, dat de bevolking bij incidenten in het vervolg direct van de straat moet verdwijnen Tot op heden hadden de Cyprioten dan nog een kwartier de tijd om thuis te komen, doch nu moeten zij direct dekking zoeken en later zullen zij dan gelegenheid krijgen om naar huis te gaan. Deze maatregel is geno men om veiligheidstroepen direct ruim baan te geven ingeval zich ergens inci denten voordoen. Kowrrvgin Juliana en Prins Bernhard worden zondag in liet kasteel van Cierg- non (Prov. Namen) verwacht, waar zij hun intrek zullen nemen alvorens maandag 24 november, aan een Konink lijke jachtpartij in het Domeinbos al daar deel te nemen. Kerst- en Nieuwjaarsverloven bij de Landmacht Voor de Kerst- en nieuwjaarsverloven voor de Landmacht is een regeling ge troffen, die in grote trekken erop neer komt dat van de militairen, ingedeeld bij de parate onderdelen, de helft met verlof gaat van 22 december 17 uur tot 29 december 12 uur en de andere helft van 29 december 17 uur tot 5 januari 12 uur. Voor militairen bij vredesoplei- dingseenheden is het verlof vastgesteld van 24 december, 's ochtends 5 uur tot 5 januari 12 uur. Weinig wind De Bilt verwacht tot morgenavond: Overwegend droog weer met enkele verspreide opklaringen en hier en daar mist. Weinig wind. Over het algemeen weinig verandering in temperatuur. (Opgemaakt te 11.15 uur). 21 NOVEMBER Zon op: 8.09 uur; onder: 16.42 uur. Maan op: 14.42 uur; onder: 2.49 uur. Hoogwater te Katwijk te 11.58 uur. Laagwater te 7.26 en 19.45 uur. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's De geschiedenis vertelt niet, hoe den er in ieder geval een enorm die mop was maar het moet onge- J plezier over, terwijl zij in de Royal twijfeld een goede geweest zijn. Festival Hall in Londen aan- Prins Philip van Engeland en de kwamen om een concert bij te aartsbisschop van Canterbury had-1 wonen. De Belgische minister van Buiten landse Zaken, Pierre Wigny, heeft - na mens de Beneluxlanden - een poging ondernomen de onderhandelingen met Engeland en de andere OEES-landen betreffende de vrijhandelszone alsnog te redden. Wigny en zijn collega van Buitenlandse handel Jacques van Offe- len deden hiervan gisteravond medede ling op een persconferentie. De Neder landse minister van Economische Za ken, prof. Zijlstra had dit reeds gister middag gedaan aan het slot van de middagvergadering van de Tweede Ka mer. Dit Benelux-voorstel is een verbe terde editie van het voorstel van prof. Walter Hallstein. de voorzitter van de Europese commissie van de Euromarkt. Het bestaat hoofdzakelijk in het vin den van een voorlopige regeling waar door de landen, die niet tot de gemeen schappelijke markt behoren, niet teveel nadelen ondervinden van het feit, dat dc zes landen van het Verdrag van Rome per 1 januari 1959 hun invoer rechten onderling met tien procent gaan reduceren en de nog bestaande invoer-contingenten met twintig procent verruimen. De zes landen zouden vol gens het Benelux-memorandum bereid moeten worden gevonden om hun in voerrechten met een zeker percentage te verlagen niet alleen tegenover hun elf partners van de OEES (Organisatie voor Europese Economische SamemY-erking) waarmee zij de vrijhandelszone willen maken, maar ook ten opzichte van alle landen van de GATT, de internationale organisatie voor de handel en de dou anetarieven. De reductie van de douanetarieven zal in de meeste gevallen minder dan tien procent bedragen. Wat de verruiming van de invoercontingenten betreft, reke nen de Benelux-landen en dus even tueel ook de zes landen (Frankrijk, Vijf punten trekken sterk de aandacht Het opvallende aan De Gaulle's reis naar Duitsland is voor wat de Duitse kant van de zaak aangaat in de vol gende vijf punten samen te vatten: De Gaulle's eerste buitenlandse reis en bezoek aan een bondgenoot sedert hij minister-president van Frankrijk is, geldt West-Duitsland! En dat noemt men hier opmerkelijk, eervol en ge tuigend van de nieuwe visie van de generaal op de verhouding Duitsland- Frankrijk, waarover hy in het verle den enkele harde dingen heeft gezegd, die de Duitsers tot voor september nogal hoog hebben gezeten. De Gaulle heeft sedert zijn ambtsaanvaarding in de afgelopen zomer ook een bezoek gehad van zijn Britse collega Macmil- lan; een antwoordbezoek aan Londen is blijkbaar voor de generaal thans niet zo actueel en belangrijk als een bezoek aan Adenauer; aan De Gaulle's reis naar Duitsland hecht men ook specifiek Franse waar de. Het valt namelijk juist in het midden van de periode tussen twee Steiger viel om twee kinderen gedood Bij het herstel van een woning aan de Pastoorswal te Roermond is gister middag een steiger omgevallen, waar bij twee kleuters op slag gedood zijn. De gebr. Cox uit Roermond en de heer Van Tuyl uit Weert waren bezig met het voegen van de voorgevel. Naarmate het werk vorderde braken zij de steiger af. Zij waren tot de eerste verdieping gekomen, toen zy plotseling bemerkten, dat de steiger van het huis losliet en instortte. Franse verkiezingen. Blijkbaar wil de Franse premier met dit gesprek met Adenauer een zeker buitenlands suc ces boeken, dat hem te stade kan komen hij de aanstaande Franse ver kiezingen; in Bonn zelf acht men het belangrijkste aspect van De Gaulle's aanstaande bezoek, dat van de vrijhandelszone, waarover de onderhandelingen in de commissie-Maudling te Parijs de af gelopen dagen zijn vastgelopen. Men verwacht, dat De Gaulle bij Adenauer steun zal zoeken voor de Franse hou ding met betrekking tot de vrijhan delszone-plannen van Engeland, die voor Parys onaanvaardbaar zijn. Daardoor kan Adenauer in een moei lijk parket komen, want de Duitsers neigen wel zeker tot de vorming van een vrijhandelszone en zien het Franse verweer voornamelijk als een uiting van economische zwakte van Frank rijk, van vrees voor het beheersen van de Westeuropese markt door Britten en Duitsers met de Fransen in een onaangename positie op de achtergrond. Het opvallende van dit aspect van het aanstaande bezoek is, dat de tweespraak De Gaulle-Aden- auer over de vrijhandelszone het aan gekondigde gesprek tussen deze beide staatslieden tezamen met Macmillan over dit thema in de schaduw stelt, hetgeen te Londen wel eens bevreem dend zou kunnen werken; het gesprek zal ongetwijfeld ook gaan over de positie van Berlijn, tenslotte behoort Frankrijk tot de Grote Vier, die de overeenkomst van Potsdam hebben ondertekend en dus nog altijd verantwoordelijk zijn voor de veilig heid van West-Berlijn; vóór de in december plaats vindende NAVO-ministersvergadering wil De Gaulle met Adenauer spreken over de Franse voorstellen nopens een Ameri kaans-Brits-Frans directorium aan de top van het Atlantische verbond. Pleidooi van minister Zijlstra Franse angst voor verlies van positie Minister Zijlstra heeft gisteren in de Tweede Kamer verklaard, dat hij zeer wel het nut inziet van ondernemersovereenkomsten, maar concurrentie acht hij nodig voor gezonde ontwikkelingen. Wanneer men meent dat de Euromarkt gepaard moet gaan met ondernemers- afspraken, die de markt verdelen en de prijzen regelen, en dat er anders geen Euromarkt komt, dan moet men er zich van bewust zijn dat er dan geen Europese Economische Gemeenschap ontstaat, zoals die ons voor ogen stond bij het sluiten van het EEG-verdrag. Er moet een frisse concurrentiewind door Europa waaien. fase tot een \rijere wereldhandel. In de wezenlijke zwakheid van de Franse in dustrie gelooft de minister van Econo mische Zaken niet als de Franse finan ciën gezond zijn. Als dat het geval is, zei hij, zullen wij versteld staan wat de Franse concurrentie vermag. De huidige stilstand in de onderhan delingen over de vrijhandelszone zag minister Zijlstra als een fase in de wor steling om de vrijhandelszone tot stand te brengen. Dinsdag hebben de Bel gische en de Nederlandse ministers van Buitenlandse Zaken druk getelefoneerd over een voorlopige overeenkomst ter overbrugging van de tariefsverschillen tussen de EEG-landen na 1 januari aanstaande en de rest van Europa. (Men zal waarschijnlijk wel voorstellen ook de invoerrechten van de elf andere Europese landen met tien procent te verlagen per 1 januari aanstaande. Dan heeft men een jaar de tyd voor nieuwe onderhandelingen Huidige stilstand slechts een fase Frankrijk heeft angst dat zijn indus trie mettertijd niet alleen de concur rentie zal ondervinden van de andere EEG-landen (waartegenover bevoor rechting van de Franse produkten staat bij de afzet in die landen), maar in een vrijhandelszone ook van de andere Europese landen en tenslotte van de ge hele wereld. Door afbraak van de bui tentarieven zou daar dan geen bevoor rechte afzet van Franse produkten meer tegenover staan. Dat is de Franse angst. Die Franse zienswijze wees minister Zijlstra af De vrye handel tussen de EEG-landen moet worden uitgebreid tot een ruimere vrijhandelszone en via die Een van de gebroeders Cox kon zich redden door via een raam naar binnen te springen, de ander bleef aan de sponningen hangen. De heer Van Tuyl uit Weert stortte naar beneden en werd aan het hoofd en armen gewond. Op straat waren kinderen uit de buurt bezig met het hoepelspel. De steiger viel boven op de schare, die uiteenvloog. Twee kinderen echter werden door de steigerpalen en vallen planken ge troffen en vrijwel op slag gedood. Het waren het vierjarig meisje uit het gezin Geenen en het even oude meisje van de familie Luyten. De politie heeft de schuldvraag in onderzoek. Met het betoog dat minister Zijlstra dinsdagavond had gehouden over de economische politiek van Nederland, kon de heer Van Leeuwen (VVD) zich in grote lijnen wel verenigen. Voor de heer Hazenbosch (AR) was dit aan leiding op te merken dat de oppositie dus geen ander economisch beleid voorstaat, welke indruk men niet zou krijgen als men de propaganda-lec- tuür van de VVD leest. Koningin en Prins naar Jachtpartij in België (Van onze Brusselse correspondent)

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1