ORLANE Tom WE5TEN ORLANE TomVI DAGBLADRECLAME IS NIET TE VERVANG! uproeft de natuur in Natuurzuivere Planta De stichter van vijf branden in één nacht stond gisteren terecht Dr. Mansholt optimistisch over ontwikkeling van werkloosheid BEDRIJFSSCHAP FOTOGRAFI DOOR S.E.R. VOORGESTEL ÏLant£" margar, Al wat de natuur U geeft is volmaakt... BAUMBa LA gelee royale PRODUCTEN. E5TEN OCCASIONS LEIDSCHEJ1? ...daarom is natuurzuivere Planta zoveel smakelijker en gezonder WOENSDAG 19 NOVEMBER 1958 Haat uit hongerwinter „Niet verantwoordelijk voor zijn daden Koor de rechtbank te Rotterdam heeft gisteren een 35-jarige fabrieks arbeider uit Gouda terecht gestaan, de man die in de nacht van 28 op 29 juli j.lvijf branden tou hebben gesticht in Willeskop, Haastrecht en Gouderak. De Officier van Justitie, mr. I. H. van de Roemer, eiste tegen hem ontslag van rechtsvervolging en terbeschikkingstelling van de regering. Ook de ver dediger, mr. J. van Meurs, bepleitte een maatregel in deze geest. Zij kwamen hiertoe op grond van het psychiatrisch rapport, waarin men tot de conclusie kwam, dat de verdachte zijn daden niet verweten kan worden. Het sprak van een ernstig gestoord, volkomen ontoerekenbaar man, die een gevaar vormt voor zichzelf en zijn omgeving. Viel op door zijn vreemd gedrag „Heel ernstig is het wat hier gebeurd is", aldus de Officier van Justitie in zün requisitoir. Niet alleen loopt de schade van de drie in vlammen opge gane boerderijen en twee hooibergen in de 300.000 tot 400.000, maar er is ook groot levensgevaar ontstaan voor de bewoners. Het waren meest boeren met grote gezinnen en als ze niet ge waarschuwd waren dat er brand was, zouden er zeer zeker slachtoffers ge vallen zjjn, aldus mr. Van de Roemer. Met nog één lucifer op zak, de laatste uit een doosje „veiligheidslucifers", is verdachte tenslotte aangehouden, zo bleek uit het verhoor door de president, mr. Ch. J. Enschedé. In de namiddag was de man al begon nen met drinken: bier, jenever en cognac. Omstreeks middernacht was hij in Mont- foort op zijn bromfiets gestapt om naar Gouda te gaan. In Willeskop stak hij de eerste hooiberg in brand, die van boer W. C. J. Spruyt. Dat hij hier de bewo ners hielp met het naar buiten dragen van de inboedel, is tenslotte de oorzaak geweest dat hij diezelfde nacht nog door de politie kon worden aangehouden. Hij viel n.l. de mensen op door zijn vreemde gedrag. En toen men even later in de richting, waarheen hij weggereden was, weer een vuurgloed tegen de nachtelijke hemel zag, groeide het vermoeden dat men met brandstichting te doen had. Binnen een uur tijd deden zich nog drie gevallen voor, steeds in westelijke rich ting. De politie is toen gaan proberen hem „voor" te komen. Bij de vijfde brand kwam men de bromfietser tegen die aan het opgegeven signalement voldeed, het was verdachte. Geen onbekende bij de Goudse politie, naar bleek. By na iedere zaterdagavond moest hij wegens ordeverstoring naar het politiebureau gebracht worden, en hij stond op de „zwarte lijst" by de café houders in Gouda. Ook was hy reeds enkele malen ver pleegd in psychiatrische inrichtingen. Op de vraag van de president waar om hij dit nu gedaan had, antwoordde verdachte, dat hij dronken was, en dan kwam zijn haat tegen de boeren, die in de hongerwinter ontstaan was, boven. In die dagen werd hij afgescheept, wanneer hij om een boterham vroeg. Eén van de boeren vroeg verdachte, hoe hij durfde te vragen. Hij moest maar bieten eten: „Tot je erin stikt". Ook werd eens een hond op hem afge stuurd. Al die dingen heeft hy niet kunnen verkroppen. En het kwam weer by hem boven, toen hy een dag tevo ren ruzie had met een boer. Met welke? Hij wilde het niet zeggen. De president las nog een verklaring van verdachte voor, waarin hij gezegd zou hebben, dat het hem niet kon sche len om een tyd opgeborgen te worden. „Als ik terug kom. zullen ze zien dat ze niet van me af zijn". Nu kon hij zich niet herinneren dit gezegd te hebben. Toen de president hem aan het eind van de zitting de betekenis van de eis uit legde, zei hij huilend: „Dat vind ik heel erg". Over veertien dagen doet de Recht bank uitspraak. WARMOND BURGERLIJKE STAND Geboren: Wilhelmina J„ dr van P. Ouwehand en J. C. van der Sleet. Ondertrouwd: J. C. van der Horst, 25 Jaar en M. Th. van Diepen, 26 Jaar. Franse boer verdedigt zich met succes tegen rebellen Een Franse boer in West-Algerye, al dus meldt Reuter uit Oran, heeft kans gezien vyf uur lang stand te houden tegen een bende opstandelingen, die zijn boerderij hadden aangevallen. De Frans man verschanste zich met zyn vrouw, drie kinderen en Algerijnse arbeiders en hield de bandieten vijf uur lang op een afstand met een geweer en hand granaten. De bende trok tenslotte on- verrichterzake af. De opstandelingenorganisatie „Natio naal Bevrijdingsfront" heeft opgeroepen tot nieuwe gewelddaden tydens de pe riode voorafgaande aan de verkiezingen van 30 november, aldus een mededeling van de Franse autoriteiten te Algiers. In nieuwe richthjnen, overeenkomend met die, welke werden gegeven tydens de campagne vóór het referendum over de nieuwe grondwet, dringen de opstan delingen erop aan, niet te stemmen. Voorts moet er sabotage worden ge pleegd. Door middel van hinderlagen en andere aanvallen, moet de mohamme daanse bevolking worden afgeschrikt van deelneming aan de verkiezingen. Een krijgsraad te Parijs heeft gisteren twee Algerynse mohammedanen, de 22- jarige Mohammed Mammadi en de 25- jarige Mahand Bara, ter dood veroor deeld wegens deelneming aan een schiet partij in een café in het oosten van Parijs in augustus 1957, waarby vier mensen werden gedood en drie gewond. Hoelahoepel-verbod in de Japanse hoofdstad De politie van Tokio heeft het spelen met hoelahoepels op straat verboden, nadat zich enige ongelukken hebben voor gedaan waarbij een meisje om het leven is gekomen en twee kinderen ernstig gewond zijn. De kinderen mogen hun hoepels ook niet meer mee naar school nemen. Het meisje dat om het leven is gekomen, werd door een auto gegrepen toen zij zonder op te letten achter haar hoepel aan de rijweg opliep. Een jongetje is ernstig gewond, doordat zijn hoepel aan een passerende auto bleef haken waardoor hij werd meegesleurd. Een ander kind heeft door veelvuldig hoepelen een darmbreuk opgelopen. Door de hoelahoepel-rage heb ben ook veel volwassenen - vooral door het forceren van de ruggegraat - letsel opgelo pen. Een derde verdachte, de 25-jarige Mohammed Hamoedi, werd tot twintig jaar dwangarbeid veroordeeld. Nog problemen te over, vragen te over Dr. ir. D. R. Mansholt, directeur- generaal van de Arbeidsvoorziening, heeft gistermiddag in Heerlen voor het departement Limburg van de Ne derlandse Maatschappij voor Nijver heid en Handel verklaard optimistisch te zijn over de ontwikkeling van de werkloosheid. Naar zijn mening zyn er bepaalde aanwijzingen, dat wij over de top heen zyn en dat er weer een wat gunstiger ontwikkeling komt in de werkgelegenheid hier te lande. Een grote vraag is ook voor hem de werkontwikkeling op lange termyn. Deze vraag kunnen wy onmogelijk beant woorden, zei hy. .Hoe zou dat ook kun nen, wanneer wy in aanmerking nemen, dat wy in Nederland op een beroepsbe volking van 3 miljoen circa 70.000 werk lozen hebben?" vroeg dr. Mansholt zich af. In de mynstreek. aldus vervolgde spreker, draagt de werkloosheid als ver schijnsel een min of meer academisch aspect, in tegenstelling tot West-Bra bant en in verschillende delen boven de grote rivieren, waar zij nog zwaar weegt. Hy vroeg zich af of het zesde industrialisatierapport van prof. Zijlstra over de bestrijding van de structurele werkloosheid wel volgens opzet is te verwezenlijken. De problematiek, welke de Randstad Holland en in het bijzonder de Europoort opriepen, wettigen name lijk de vrees, dat een andere proble matiek de verwerkelijking zal doorkrui sen, aldus de directeur-generaal. In de toekomst zal de Randstad Holland meer dan 500.000 arbeidskrachten nodig hebben, dan men uit eigen arbeids- reservoir kan putten. Waar komen zij vandaan? Na dieper op dit probleem te zijn in gegaan, vroeg de directeur-generaal zich af, of het in dit verband wel wenselyk is dat men in de Randstad Holland verder gaat met onbeperkte industrie- Fotojournalisten en bezwaar gemaakt Overheerst voor hen journalistiek element Wordt een ter zake verschenen ont werp goedgekeurd, dan zal de Soc. Econ. Raad aan de regering in over weging geven de instelling te bevor deren van een bedrijfschap voor het fotografisch bedrijf. Het bedrijfschap omvat volgens het ontwerp de ondernemingen waarin het fotografisch bedrijf wordt uitgeoefend, zoals dat wordt om schreven in artikel 2 van het ont- werpinstellingsbesluit. Het omvat niet de vele ondernemingen waarin foto grafische werkzaamheden als onder deel van de uitoefening van een an der bedrijf worden verricht. Het be drijfschap beperkt zyn werkingssfeer tot de ondernemingen waarin de ac tiviteit is gericht op het vervaardigen van fotografische produkten. VARA-speelgoedactie Nu reeds voor de achtste maal orga niseert de VARA. in samenwerking met het Nationaal Bureau voor Kinderbe scherming, haar Speelgoedactie. Die actie zorgt ervoor, dat Sinterklaas op 5 december kinderen in tehuizen en van instellingen van alle gezindten voor wie het feest anders waarschijnlyk on opgemerkt voorbij zou moeten gaan een geschenk kan geven. Ook dit jaar weer hebben personelen van vele be drijven, leden van verenigingen, leger onderdelen, enz. een kindertehuis ge adopteerd, maar Sint Nieolaas ver wacht bovendien nog veel geld op de postgirorekening 12345 van de VARA- Speelgoedactie te Hilversum, want zeer veel kinderen moeten dit jaar aan ca deautjes worden geholpen. Vorig jaar kregen meer dan 34.000 kinderen een cadeautje dankzij deze nationale actie: dit jaar komen er nog duizenden kinderen méér voor in aan merking. aantrek. Dr. Mansholt was van oordeel, dat de benodigde arbeidskrachten zeer zeker niet uit het zuiden des lands kunnen worden aangetrokken, terwijl in de noordoosthoek van ons land de probleem gebieden liggen. Daar wordt straks de industrievestiging met byzondere facili teiten omringd. „Problemen te over, vra gen te over", aldus dr. Mansholt. het ANP hebben tegen opneming Het aantal van dergelyke «j nemingen bedraagt omstreeks 1500 Deze ondernemingen tellen onge 1700 werknemers. Hieruit blykt da: deze bedrijfstak liet kleinbedrijf 0 heersend is. Binnen deze groep ondernemingen heeft een zekere cialisatie plaatsgevonden, zij het combinaties daarvan veelvuldig t komen. Genoemd kunnen worden kunstfotografen, de portretfotogn de reclamefotografen en de fotoj nalisten. De Nederlandse Vereniging van tojournalisten (NVF), een ben organisatie waarvan zowel oQ nemers als werknemers lid zjji het Algemeen Nederlands Persbj (ANP) hebben bezwaar gemaaki gen het doen ressorteren van del journalisten onder het bedryfx Zij zyn van oordeel dat in de zaamheden van de fotojournalist journalistieke element zodanig valeert dat door de slechts als I nisch hulpmiddel gekaraktèri* fotografische werkzaamheid van lijkgerichte belangen met de ot fotografen sprake zou zijn. Daai zou de grondslag ontbreken voot doen ressorteren van deze groq de overige fotografen in één bei schap. De SER kan deze mening niet d Vanzelfsprekend zal de fotojouri in het bijzonder aandacht diene: hebben voor de nieuwswaarde van door hem vervaardigde fotograf opnamen. Dit is echter een aspect zijn werkzaamheid, dat zich op i eenkomstige wyze bij de overige cialisaties binnen het fotografisch drijf doet gelden. Ook de reclamt graaf en de portretfotograaf b.v. len hun werkzaamheid dienen ai passen aan de aard van de doo: gefotografeerde objecten en de stemming van de foto. Daarbij dat de fotojournalisten, die zelf aig werkzaam zijn. met de nieui spreiding zelve geen bemoeienis ben. De beslissing over het opo van de door hen vervaardigde in de nieuwsmedia berust bij deg die voor de inhoud daarvan ve woordelijkheid dragen en niet bi fotojournalisten. In dit opzicht i een principieel verschil met b.v. d clamefotografen geen sprake. Tenslotte heeft de raad overwogs een groot aantal fotojournalisten niet beperkt tot de fotojournali maar tevens andere onderdelen va fotografisch bedrijf uitoefent. --- &sr*' HATUURZUIVene introduceert: PARIS Produits de Beauté vervaardigd uit de voedingsnectar van de bijen-koningin. CRÈME PRINCESSE - PATRICIA samengesteld uit orchideeën stuifmeel. Gaarne verstrekken wij alle inlichtin gen en proeftubes over deze in korte tijd reeds beroemd geworden BREESTRAAT 43 LEIDEN MORRIS Minor, type 1954 4-deurs MORRIS Minor, type 1954 2-deurs MORRIS Minor, type 1955 2-deurs MORRIS Minor. type 1956 2-deurs MORRIS Minor, type 1000 1958 2-deurs CITROEN C.V. type 1954 RENAULT Dauphine, type 1957 OPEL type 1956 met kachel en div. access. DOOR INRUIL VERKREGEN. JeUGD EN GEZONDHEID, grootste schatten der mensheid! In de provisiekamer van moeder natuur liggen ze voor U voor het grijpenD® moderne vrouw weet dat en profiteert ervan.Dagelijks trakteert ze zichzelf en haar gezin op verse groente, rauw kost, vruchren en... op Planta! Want Planta van louter plantenvetten gemaakt, is eveneens een produkt van de natuur. Even voedzaam en toch zo lichtverteerbaar. Even lekker en zuiver van smaak. Geniet van de natuur. Geniet van Planta! U proeft 't bij de eerste hap: zo zuiver smaakt Planta alleen! GRATISl Vindt U dat geen leuk glasj düt zij daar beeft, mevrouwWeet U, dat er ook voor U zo 'n glas klaar staat? En méér dan één, als U wilt! 3 Planta- zegeltjes hebt U maar nodig om zo'n gezellig glas te krijgen. Vraag Uw win kelier vandaag nog om een paar aan- vraagkaartjes. Begin meteen en spaar een heel stel bij elkaar!

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 8