Laatste nieuws Zeer gevaarlijke slordigheid: portieren onvoorzichtig geopend STEEDS MEER AMERIKANEN GAAN OP KREDIET REIZEN DINSDAG 18 NOVEMBER 1938 Voor de Leidse kantonrechter Amsterdammer gedroeg zich als wildeman bij het inhalen van ander snelverkeer Bijna dagelijks ziet men fietsers of motorrijders op een haar na aan ernstig letsel ontsnappen als een automobilist op onvoorzichtige wyze het portier opent. Die onvoorzichtigheid is tot op zekere hoogte begrijpelijk: de bestuurder Is ge haast, misschien is hij in gedachten al met een hem wachtende conferentie bezig, maar dit neemt natuurlijk niet weg, dat dit voor anderen levensgevaarlijke gebaar streng gestraft dient te worden. Ook gisteren hadden zich enige auto mobilisten te dezer zake voor de Leidse kantonrechter te verantwoorden. Een chauffeur uit Noordwijk had op 18 september op de Rijksweg het portier van zijn vrachtauto geopend zonder op naderend verkeer te letten. Een juist passe rende bromfietser kwam daardoor te vallen, hijzelf werd gewond, zijn kleding werd beschadigd, evenals zijn vervoermiddel, waarvoor een civiele vordering van f 97.werd ingediend. De officier van Justitie, mr. Van der Schans, noemde het een ernstige overtreding en eiste f 50.boete of twintig dagen. Verdachte ver klaarde, dat zijn inkomsten slechts gering waren. De kantonrechter, mr. R. de Bruijn, bepaalde de straf op f 35.of 20 dagen, met toewijzing van de civiele vordering van f 97. Auto in sloot gereden door veel te grote snelheid Ook een inwoner uit Schiedam, die op de Herengracht onverwacht zijn linker portier had geopend, moest zich verantwoorden, omdat een juist passe rende wielrijder was komen te vallen, waardoor hij verwondingen had opge lopen. Eis: f. 40 boete of twintig dagen. Uitspraak f. 35 boete of tien dagen.. Op 20 augustus had een Amsterdamse banketbakker als een wildeman met zyn auto het verkeer in gevaar ge bracht. Een getuige verklaarde, dat verdaohte met een snelheid van 120 km was gaan inhalen en naar links was uitgeweken, zodat op een gegeven ogen blik drie auto's naast elkaar-reden. De wachtmeester lste-klas der Rijkspolitie K. Vos had verdachte tot stoppen ge dwongen. Bij onderzoek bleek, dat het uitzicht door de achterruit slechts door een klein gaatje kon geschieden. De officier van Justitie vond het meer dan levensgevaarlijk zonder voldoende uitzicht met zo'n snelheid te gaan inha len en naar links uit te wijken. Hij eiste f. 100 boete of vijf-en-twintig dagen, alsmede intrekking van het rijbewijs voor de tijd van drie jaar onvaarwaar- delijk. Nadat nog een getuige had ver klaard, dat zulk soort lieden niet op de weg thuishoren, veroordeelde de plv. kantonrechter, mr. De Koning, de ver dachte tot f. 150 boete of vijftig dagen. Er stonden nog meer wegpiraten te recht. Een inwoner van Wassenaar, die niet op bevel van de waohtmeester der Rijkspolitie Opdam bij het Haagsche Schouw gestopt had en het verkeer in gevaar had gebracht, hoorde f. 50 boete of 25 dagen tegen zich eisen. Uitspraak conform. Een inwoner van Zoeterwoude had op 7 september na het gebruik van enige glazen bier in zijn woonplaats zonder rijbewijs gereden: met een snel heid van zeventig km was hij de brug bij het Watertje opgereden. Links rij dende had hij een bromfietser geraakt. Hij stond voor een drietal overtredingen terecht: hij was de brug opgereden, ter wijl ander verkeer naderde: hij had onvoldoende rechts gehouden en, in de derde plaats, hij had geen rijbewijs. Eis resp. f. 30 boete of tien wagen, f. 75 boete of 25 dagen en f. 50 boete of vijf tien dagen. De kantonrechter veroor deelde hem tot resp. f. 25 of vijf dagen, f. 75 of 25 dagen en f. 40 of twintig dagen. Ook de berijder van een motorrijwiel uit Sassenhelm had zonder rijbewijs ge reden. Voorts moesten twee Leid«>naars voor dezelfde overtreding terechtstaan. Eis en uitspraak f. 40 boete of twintig dagen met teruggave van de in beslag genomen motorrijwielen.. Een inwoner van Noord wij kerhout, die al eerder voor hetzelfde feit was veroordeeld, kreeg f. 60 boete of twintig dagen. Verder moest zich een Haagse han delsagent verantwoorden, omdat hij op 12 september met zijn auto door de rode knipperlichten van de overweg der N.S. Vinkweg was gereden, een levens gevaarlijke manoeuvre, omdat de trein naderde. Eis f. 25 boete of tien dagen, uitspraak f. 15 boete of vijf dagen. Een andere Hagenaar was twee dagen te voren door te grote snelheid met zijn Vincent van Gogh in Tokio ongekend succes Prof. dr. H. A. Hammacher, directeur van het Rijksmuseum Kröller-Müller op „De Hoge Veluwe" te Otterlo, is na een verblijf van twee maanden in Tokio in Nederland teruggekeerd, enthousiast over het ongekend succes der Vincent van Gogh-tentoonstelling. ,,Een gemiddeld dagbezoek van 10.000 personen in Tokio, hetgeen zeer hoog is. Het gedrang was zo groot, dat er een zaal bij moest worden genomen. Een enquête is gehouden met vragen, waar om de Japanners zo'n grote belangstel ling speciaal voor het werk van Van Gogh hebben. Er zijn vele antwoorden op binnengekomen, maar deze moeten eerst worden vertaald, willen wij er een nadere studie van kunnen maken", al dus prof. Hammacher na aankomst op Schiphol. „De Japanners hebben veel over het en velen van hen hebben zich ontpopt der gelezen", zo ging prof. Hammacher verder. „Zij zijn zeer goed op de hoogte en velen va nhen hebben zich ontpopt als deskundigen bij uitstek". De mogelijkheid is groot, zo zeide prof. Hammacher, dat op „De Hoge Veluwe" het volgend jaar een expositie zal wor den gehouden van drie of vier moderne Japanse kunstenaars. Bejaarde wandelaar door bromfietser aangereden (Speciale berichtgeving) Gisteravond heeft op de Dorpsweg te Maartensdijk een aanrijding plaats ge had. die aan de 75-jarige H. Westbroek uit Hollandsche Rading het leven heeft gekost. De heer Westbroek wandelde op de Dorpsweg in de richting van het ge meentehuis. Een 16-jarige bromfietser, eveneens uit Maartensdijk, die in de zelfde richting reed, botste van achteren tegen hem op, waardoor beiden kwamen te vallen. Het bleek reeds direct dat de heer Westbroek er ernstig aan toe was, waardoor overbrenging naar het Stads en Akademiseh Ziekenhuis te Utrecht noodzakelijk bleek. Bij aankomst bleek dat het slachtoffer reeds was overleden. OEGSTGEEST Kunst en overheid VVD-VROUWEN BIJEEN Voor de leden van de VVD-Vrouwen Vereniging sprak gistermiddag in hotel Het Witte Huis te Oegstgeest mej. M. Hardeman, gemeenteraadslid te Den Haag, over „De taak van de overheid bij de bevordering en verspreiding van de kunst". Mevrouw P. H. Smits-Witvliet, presidente van de afdeling Oegstgeest, heette alle aanwezigen hartelijk welkom. Spreekster ving aan met erop te wyzen, dat de taak van de overheid in haar be leid t.o.v. de kunst een zeer belangrijke is. Na enige opmerkingen over de hoge re cultuur in het algemeen, welke uit drie gelijkwaardige onderdelen, t.w. we tenschap, religie en schone kunsten, be staat, bepaalde spreekster zich tot de verhouding staat - schone kunsten. Reeds Thorbecke stond niet afwijzend tegenover subsidie t.b.v. de kunst, met dï restrictie dat beoordeling van de kunst niet en bevordering van de kunst wel onder overheidsbemoeienis moet vallen. Het grote probleem voor 1958 bleek te liggen in het subsidiebeleid. Hoewel het percentage van de jaarlijkse begroting per gemeente en landelijk, be stemd voor kunst, maar zeer klein is, wordt dikwijls inefficiënt met de over heidsgelden omgesprongen, waartegen de VVD principiële en gegronde bezwa ren heeft. Het doel van de subsidie moet zyn de kunstenaar(s) in staat te stellen zonder verlammende materiële zorgen te werken, maar ze is zeker niet bedoeld de weinig actieven een verlam mende goede zorg te schenken, die het deze onmogelijk maakt nog iets te pres teren. Voorts zouden de gemeenten niet, terwille van bijv. religieuze overtuiging, subsidies moeten weigeren aan bepaal de kunstgroepen als ballet, of op ande re gronden aan fanfares e.d. De VVD is van mening, dat de over heid zeker een taak heeft bij de bevor dering en verspreiding van de kunst, echter zodanig, dat tussen kerk en staat een scherpe scheiding zal bestaan, dat het onderwijs de aanhoudende zorg van de overheid behoeft en dat de kunst pas dan overheidszorg verkrygt als het par ticuliere initatief niet meer toereikend is. De politieke partij late de kunstenaar met rust. Beter financieel beheer en controle, een vastomlijnde taak zijn noodzakelijk om te rechtvaardigen sub sidies te verlenen. Bij de rondvraag rees uit het aandachtige gehoor de moeilijke vraag: wie zal de normen voor subsidieverlening beoordelen? Een zeer wisselende en objectieve jury, was het enig mogelijke antwoord. (Blijft de vraag: wie zal de wisselende jury's aanwijzen?) Mevrouw Smits dankte onder aanbieding van een klein ge schenk mej. Hardeman voor haar dui delijke voordracht. Verwerping van beroep inzake spionage De procureur-generaal bij de Hoge Raad heeft met gesloten deuren gecon cludeerd tot verwerping van het cas satieberoep van een musicus en agent in textielwaren, wonende te Tilburg, die in hoger beroep door het Gerechtshof te 's-Hertogembosoh is veroordeeld tot 3 jaren gevangenisstraf wegens het ver zamelen van gegevens, die in het belang van de Staat geheim moeten blijven. De hoge raad zal op 16 december a.s. arrest wijzen. SkeleHoze flats in Den Haag (Van onze Haagse redactie) Op 25 november gaat de eerste paal in de grond voor de drie skeletloze to renflats van holle isolerende bouwblok ken die in de wijk Beresteyn te Den Haag zullen verrijzen. De bouw zal circa anderhalf jaar duren. TNO heeft de ge luidsisolatie van de holle blokken onder zocht en is tot de conclusie gekomen dat deze zeer groot is. Normale woonge- ïuiden zouden door de andere bewoners niet te horen zijn. WARMOND Jaarvergadering ijsciub Gisteravond werd in de zaal van hotel „De Stad Rome" de jaarvergadering van de Warmondse IJsclub gehouden. Voor dat de voorzitter, de heer H v. d. Voet, deze avond opende, vroeg hij de aan wezigen, de leden, die in 1958 overleden waren, met een ogenblik stilte te ge denken. De overledenen waren de heren J. C. Stijnman, L. de Vroomen en D. Verkaik. De voorzitter verwelkomde in het bij zonder de heer J. P. Stroobeek, die het bestuur vertegenwoordigde van het district Zuid-Holland. Op de jaarverslagen van de secretaris en de penningmeester waren geen op- of aanmerkingen te maken. Uit het jaar verslag van de penningmeester bleek, dat er een voordelig saldo was van f. 1516,35. De heer C. v. Stijn bracht verslag uit over het nazien der boeken. Hij had alles in orde bevonden. De nieuwe kascommissie bestaat uit de he ren KI Breedijk Cz., Cremens en Joh. Breedijk Dz als reserve. Bij de be stuursverkiezingen werden herkozen de heren A. Beugelsdijk, P. van Leeuwen, W. Leenen, G. Ramp, J. van Rijn en J. van Tongeren. Het voorstel over de contributieverhoging werd goedgekeurd. Na de rondvraag kreeg de heer Stroo- beek gelegenheid om enkele vragen, die uit de zaal gekomen waren, te beant woorden. De heer Van Nieuwkoop, secre taris van het district en bestuurslid van Kagermeer, bracht de felicitatie over van de omliggende gemeenten en hoopte nog vele jaren met de Warmondse IJsclub samen te mogen werken. auto te Alkemade in de berm van de weg terechtgekomen en daarna in de sloot. Eis (verdachte had ook anderen kunnen duperen toen hij de macht over zijn stuur verloor, zei de officier van Justitie): f. 50 boete of twintig dagen. Verdachte verzocht clementie, daar hij niet verzekerd was en grote schade had geleden.. Uitspraak f. 35 boete of tien dagen. Geen voorrang verleend Vanzelfsprekend ontbraken ook de niet-verleners van voorrang niet op het appèl. Een Amsterdammer had op 10 september met zijn auto te Noordwij- kerhout cp het kruispunt Langenlaan- Gooweg deze overtreding begaan ten op zichte van een bestelauto van een bloe mist uit Noordwijk. waardoor een ern stige botsing was ontstaan. De schade van f. 180 was echter niet geheel ver goed. De officier van Justitie, die wees oo het gevaarlijke kruispunt ter plaatse, eiste f.35 boete, welk bedrag door de kantonrechter verlaagd werd tot f. 30. Een koopman uit Leiderdorp had op dezelfde datum met zijn auto in de Haarlemmerstraat de doorgang voor een autobus niet vrijgelaten en geen voor rang verleend, waardoor een botsing was ontstaan. Eis f.40 boete, uitspraak f. 35. In dezelfde straat was een inwo ner van Leiden met zijn bromfiets on nodig naar links uitgeweken, waardoor hij een andere bromfietser had aange reden. Eis f. 15. Daar alle schade ver goed was, maakte de kantonrechter er f. 12.50 van. Een afwisseling in de verkeersovertre dingen te land was de zaak tegen een tweetal inwoners van Warmond, die het Vaarreglement hadden overtreden. De \"orht.""°ec''0'- lst^-k!ac P'ikspr- litJe T. Rietveld, verklaarde, dat er klachten waren binnengekomen over het wilde varen met 'n raceboot, waar achter zich een waterskiër bevond. Dientengevolge waren andere vaartui gen weggedreven. Tegen een der ver dachten, die een waterski-school in Warrnond hp°ft. eiste de van Just'tie f. 150 boete of dertig dagen. Uitspraak f. 100 boete of 25 dagen. Wegens het varen met een raceboot met zeer grote snelheid op 17 augustus j.l. hoorden beide verdachten tegen zich ei;en~ f.35 boete of tien dagen, uit spraak (na een pleidooi van mr. Van Es), f.7.50. Twee grote concerns geven op afbetaling reisgelegenheid, logies en maaltijden Kleinere reisbureaus door deze ontwikkeling ongerust (Van onze correspondent in Washington) Nu de straalvliegtuigen voor toe risten in gebruik komen, is de we reld nog weer kleiner geworden. Een Newyorker kan gemakkelijk het weekeinde gaan doorbrengen in Flo rida, een Amsterdammer binnenkort aan de Rivièra. Bovendien behoeven Amerikanen van nu af aan geen dikke portemonnaie meer mee te nemen: één kaart kan hen laten vliegen, eten en slapen op krediet. Pan American heeft het plan om in januari 1959 straalvliegtuigen te verhuren aan National Airlines. „Panam" onderhoudt thans reeds een straaldienst op Europa, maar tussen die reizen door hebben de toestellen nog wel even gelegenheid voor een snelle vlucht naar Miami. Gaat het plan door, dan zal een Newyorker in twee uur de zuidpunt van Florida kunnen bereiken! Wie er het geld voor heeft, kan dus heel goed nu en dan een weekeinde gaan zwemmen en zonnebaden, terwijl New York sneeuw en hagel moet verduren. Toch is men in Florida niet onver deeld enthousiast over de invoering van straalvliegtuigen. Florida kan vroeg in het jaar nog vry koud zyn en wie het zekere voor het onzekere wil nemen, zal in de toekomst per straaltoestel in veel korter tijd dan tevoren een van de eilanden in de Caraïbische Zee kunnen bereiken, waar het altijd warm is! Niet alleen die straalvliegtuigen, die bijna 1.000 km per uur afleggen, gaan het reizen heel anders maken. Er is op het ogenblik in Amerika een grote strijd ontbrand over het reizen-op-krediet. Hoe die strijd ook af zal lopen, zeker is, dat er in de toekomst nog heel wat meer op krediet zal worden gereisd dan thans het geval is. American Express (die het vorige Jaar voor een miljard dollar aan reis-chéques heeft verkocht!) is tot het inzicht ge komen, dat het publiek nóg liever vrij wel zonder geld en chèques reist.. Wel nu: wie voor zes dollar bij „Amex" een kredietkaart koopt, kan vliegen, varen, eten en logeren op krediet. De rekening komt aan het einde van de maand. Niet alleen in Amerika zullen de Ame rikanen het zo comfortabel hebben, ook in tal van Europese hotels zullen zij met hun kaart terecht kunnen. Twee concurrenten Ruime kredietverlening is waarlijk niets nieuws voor Amerika. Al geruime tijd kan men hier bijvoorbeeld op 95 luchtlijnen op krediet vliegen, mits men een voor al die lijnen geldende kre dietkaart toont, waar men een deposit van 425 dollar voor heeft moeten stor ten. Vrijwel iedere automobilist koopt hier zij benzine op een kaart van Esso, Gulf etc. en mensen, die vaak in hotels van een grote hotelmaatschappij loge ren, hebben daarvoor doorgaans ook een kredietkaart. Het nieuwe van het plan van Ame rican Express is echer, dat men thans met één kaart krediet kan krijgen voor heel uiteenlopende dingen en dat men, aan het einde van de maand, daarvoor met één cheque kan betalen. American Express is echter niet de enige maatschappij, die bezig is zulk een grootscheeps plan in te voeren. De grote concurrent is de Diners Club, die haar leden niet alleen op krediet laat dineren in diverse restaurants, maar die thans ook reizen en logies garandeert bij ver toon van haar vijf dollar kostende kaart. Zulke kaarten worden des te aantrek kelijker, naarmate er bij vertoon meer slaapkamers, vleespotten en vliegtuig deuren voor opengaan. Vandaar dat de ln Stockholm heeft de jeugdige Kroonprins Carl Gustaaf van Zwe- j den zijn insigne van volleerd red-1 dings-zwemmer ontvangen Dit ge beurde in tegenwoordigheid van zijn klasgenootjes. NOORDWIJK Vijfdaagse werkweek, voor- en nadelen Chr. Besturenbond bijeen Onder leiding van de voorzitter de heer C. Benschop, kwam de Christelijke Besturenbond te Noordwijk gisteravond in het Verenigingsgebouw bijeen. In deze vergadering sprak de heer W. P. van Leeuwen uit Den Haag, dis trictsbestuurder van het C.N.V. over de vijfdaagse werkweek. Deze merkte ki zijn referaat op, dat de regeling van de arbeidstijd lang niet altijd eenvoudig is. Internationale ver houdingen spelen hierbij corns een be langrijke rol. In de meeste Europese lan den wordt thans 45 uur per week ge werkt. Enkele landen hebben een kortere werkweek maar er zijn gebie.den waar een langere arbeidstijd geldt. Als men in Nederland over zou gaan tot verkorting van de arbeidstijd zou het zeer geleidelijk aan moeten gebeu ren, zo meende de heer Van Leeuwen. In sommige bedrijven zou dat name lijk op grote moeilijkheden stuiten. Uitvoerig ging spreker in op de kos tenfactor. Werktijd verkorting zou in derdaad zeer grote kosten meebrengen, maar meer nog treedt het produktie- vraagstuk op de voorgrond. De woningbouw bijvoorbeeld zou ob jectief gezien teruglopen, zo wordt wel eens opgemerkt. Vcor spreker stond dit niet vast Uit een ingesteld onderzoek was gebleken dat er goede kans was, cm bij verkorting van de werktyd toch tot dezelfde prestatie te komen. Ook die 45-urige werkweek heeft voor- en nadelen. Een der voordelen is. da.t de zaterdag voor ontspanning gebruikt kan worden. Als nadeel wordt aangevoerd, dat arbeiders, die buiten hun woon plaats werken vroeger van huis moeten en later thuis komen. De ploegendienst noemde spreker funest voor het gezins leven. Tot besluit merkte de heer Van Leeuwen op, dat al zou arbeidstijdver korting economisch mogelijk zijn, het toch sociaal gezien noodzakelijk zou kunnen zijn dezelfde werktijd te houden met het oog op het verlenen van eteun aan de onderontwikkelde gebieden. twee grote concurrenten op dit gebied American Express en Diners Club thans schrokken wat zij kunnen om reeds bestaande kredietorganisaties op te slokken: Amex verzwolg reeds de Gourmet Guest Club en de Universal Travel Card, Diners Club verhoogde het ledental van 850.000 door er 250.000 kaarthouders bij in te lijven van de Sheraton-hotels. Het ziet er naar uit, dat Amex en Diners Club binnenkort twee kolossale krediet-organisaties zul len zijn. elk voor de ander te groot om op te slokken. Maar dat sluit niet uit, dat zij elkaar nu en dan niet een knauw zullen geven. Voor de gewone, kleinere reisbureaus is deze ontwikkeling nogal verontrus tend. Zij lopen het risico, dat een deel van hun klanten al hun reserveringen gaat maken bij het grote concern, dat hun ook krediet geeft. Weliswaar krij gen die kleinere reisbureaus ook de kans krediet te gaan verlenen op de Express of de dinerskaart. maar dan moeten zy daarbij een deel van hun winst afstaan en worden zij om te be ginnen half opgeslokt en op den duur misschien helemaal. O.K.O.-speelgroep zorgde voor genoeglijke avond De O.K.O. Speelgroep heeft gisteren vele toeschouwers in het St.-Antonius Clubhuis aan de Mare een bijzonder ge noeglijke avond bezorgd. In de eerste plaats is dat te danken aan de zo ge lukkige keuze van het stuk, dat op de planken werd gezet. Het luchtige en le vendige blijspelletjc „Bruiloft op de Appelbloesem" van Eden Philipots biedt talrijke malen gerede aanleiding tot een gulle lach. Maar bovendien heeft deze toneelgroep de lichte toon, die dit vro lijke toneelspel behoeft, zo uitstekend weten te treffen. Het zou niet juist zijn te eisen, dat een vlekkeloze opvoering zou worden gegeven. Het gaat in de eerste plaats om de tydpassering. En daar komt nog bij dat dit stuk een massale rolbezet ting nodig heeft. Des temeer deugd doet het te kunnen constateren, dat deson danks boven het gemiddelde niveau van de amateurvoorstellingen kon worden uitgekomen. Mej. T. Brouwer kwam zelfs weer tot een knappe prestatie in de rol van de oude jongejuffer, die haar stand hoog wil houden. Ook mevrouw J. van Iersel- Knüppe bereikte ccn uitstekend niveau, als de huishoudster van Sweetland. Petronell en Sibley, zijn dochters (mej. Miep v. d. Meyden en Ineke van Egmond) behaalden als actrices een re delijk peil. De scène met de debutant A. Juffermans, die de rol van de verle gen maar doortastende minnaar van Petronell speelde, was kostelyk. J. Omtzigt in zijn rol van Churdles Ash, de knecht, dient het geluidsvolume van zijn stem wat terug te draaien. Henry Coaker (L. v. d. Kraan) amu seerde 'de zaal met zyn onbehouwen op merkingen en L. Hoogeveen verraste als Richard door zijn innemende manieren van „jeune premier". Voor overdrijving moet hij zich echter hoeden. Bijzonder hebben we ons ook geamu seerd met het optreden van regisseur F. J. v. d. Meijden in zijn korte, maar kostelijke rol van dominee. Als regisseur verdient de heer v. d. Meyden voorts nog een open doekje voor de wijze waarop hij het moeilyke tweede bedrijf, waarbij alle spelers op het* toneel waren tot een goed einde heeft gebracht. Jammer, dat het derde bedrijf daar ver bij achterbleef, maar dat kan ook aan de tekst gelegen hebben. Lousa Windett speelde aardig de rol van de amazone, die voor de duivel nog niet bang is. Een aardige rol zagen wij van mevr. Joannes, Mary Hearn en Fia Vinkenstein speelden het klassiek dienstmeisjesrolletje goed. BEURSOVERZICHT Leidende cultures vast Amsterdam 18 november. Onder aanvoering van aandelen Se- nembah waren de leidende cultuurfond sen vanmiddag zeer vast. Het publiek ging in ruime mate tot aankopen over, terwijl ook de arbitrage belangstelling toonde. Behalve het korte geding van de Senembah tegen de Bank Indonesia over de hier aanwezige tabak, valt er niets bijzonders t.a.v. de cultuuraandelen te vermelden. Tegenover de vraag stond hoegenaamd geen aanbod tengevolge waarvan flinke koerswinsten werden ge boekt, vergeleken bij de slotkoersen van de vorige dag. Senembahs openden 614 punt hoger op 118% en liepen daarna, op aanhoudende aankopen, op tot 120. Deli was opnieuw vast, plus f2, H.V.A.'s werden op 134, plus 3, uit de markt ge nomen. Ook Amsterdam Rubber wilde vanmiddag bij de gunstige tendentie voor de cultuurwaarden niet achterblij ven en waren op 70',2 ruim vier punten hoger. Met de internatiociale waarden wikte het vandaag niet best vlotten. Niette genstaande de hoger afgekomen slot koersen uit Wall-street, vielen de koersen op het Damrak In deze seotor over het algemeen tegen. Alleen Kon. Olies konden zich bij de opening boven de vorige slotkoers verheffen op een prys van f. 197,60 (f. 196.60). De aandelen ble ven echter f. 1.50 onder pariteit Ame rika en de handel was minimaal. Dit moet ook gezegd worden van de Fhilips- a an delen, die op circa 398 een pumtje hoger waren. Unilevers veranderden niet veel en bleven ongeveer op de koers van de vorige dag. Aku's daarentegen lagen aangeboden en leden een verlies ran 2 punten. KLM werd f. 0,20 lager verno men. De nieuwe staatslening was het hoofddoel in de staatsfondsenafdeling. De handel was, bij de opening, weer zeer levendig en ingezet werd op 99%. plus Vt. In deze koers kwam niet veel veran dering. In verband met de aanhoudende ruime geldmarkt waren ook de overige staatsobligaties aan de vaste kant. In de tabakafdeling werden aandelen Besoeki op 75 vernomen (77) op de te rugbetaling van f. 50.per aandeel van f. 300,—. In de echeepvaartafdeling viel geen herstel te bespeuren voor aandelen van Nievelft in verband met. het forse koers verlies van gisteren. Scheepvaart Unies reageerden hoegenaamd niet op de be kendmaking van het dividend van 11.6% waarvan verreweg het grootste gedeelte reeds betaalbaar werd gesteld. Vorig jaar werd 12,8%, waarvan 1,67% in aandelen uitgekeerd werd Aandelen Antilliaanse Brouwerij wer den op 170 h 175 vernomen -tegen giste ren 160 bieden. WISSELKOERSEN Amsterdam, 18 november. Londen 10.59Vs—10.59%: New York 3.77A—3.77A: Montreal 3.89%—3.89%; Parijs 89.82%89.92%Brussel 7.59— 7.59%; Frankfort 90.51%—90.56%: Stockholm 73.16%—73.21%; Zürich 86.52%86.57%: Zürich (vr. fr.) 87.85— 87.90; Milaan 60.64%—60.69%Kopen hagen 54.72—54.77; Oslo 52.92%—52.97 Wenen 14.61 ¥4—14.62Vb: Ankara 3.80% —3.80%; Praag 52.84—5?°" Lissabon 13.26%—13.28. Advertentie Dinsdag 18 november ACTIEVE OBLIGATIE Staatsleningen ad f. 1000.— Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '53 3% 92 3/B 93 Grootboek obl. 3% 79 79% Ned. '47 3% (3) 90% 90 A 93 93% 91% 91% Ned. '56 3% 91% 92% 85 Va 85% Ned. '54 3% 88 B 88% Ned '55 I 3% 87% 88 Ned '55 II 3% 89 89% Ned. '37 3 88 >4 88 Dollarlng '47 3 91% 91% Investeringscert 3 95% 95» Ned. 62-64 3 93% 94 A Cert. NWS 2% 60B 91% 91% Grootboek '46 3 88 YB Ned. W.B 6% 109 H 109% ACTIEVE AANDELEN Clt. Handl en Ind. B. Nat. Handelsbank Ned. Handelmy Amst. Rubber Deli My en (Ver.) H.V_A Java Cult Senembah Vorstenlanden A.K.U Berkei's Patent (v.) Calvé Delft eert Kon Pap. v Gelder Hoogovens eert Müller en Co. N.B Ned Kabelfabr Philips Philips pref Unilever Wilton Feyenoord Biliton 2de r Dordtse Olie gew. Kon Petr <f 20. idem (50 a f.20.—) Holl Amer. UJn Java China Paket K.L.M Ned Stoomv Mij Kon Paket Mij Stoomvaart Mij Ned Nievelt Goudr eert v Ommeren eert Kon Rott. Lloyd Ned Scheepv Unie NIET-ACTIEVE OBLIGATIE Prov.- en Gem. leningen A'dam '47 (3%) 3.. 92% Den Haag 1954 3% 86 Leiden 1947 3% 94B R'dam *37 I-UI 3% 91% 33% 33% 136 135 Yb 185 186% 66% 70 YB 130 85 132.10 131% 133 Ye 27 26 108% 120 11% 11% 248 246% 205 370 370 191 189 345 349 344 343 300 301 396% 398% 178 180 470 469 Yb 214% 213 185 188 V7 824% 824% 195.20 196.20 196.60 197.35 161 159 138% 138% 107 106.50 164 163% 1353/4 135% 164% 163% 136% 136% 273% 260% 148 148 144% 143% Industr. Obligaties Philips Dollarlng '51 96% 95% Premieleningen A'dam '53 3 97% 98 B 88% 89% A'dam '56 I 2% 85y7g 85% A'dam'56 n 2% 94% 95 Eindhoven '54 2% 84 H 84 H Enschede '54 2% 82% 82% Den Haag '52 I 2% 96 96% 96 Y4 R'dam '52 I 2% 97 97% Idem n 2% 96 V8 106% 106% Utrecht '52 2% 98 Z.-Holl. 1957 2% 104% 104% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstellingen Amst. Bank 246 247 H.B.U. eert. Rott. Bank Twentsche Bank 218% 218% 205 207 185 185 Industrie Ondernemingen Albert Heyn270 271 B Borneo Sum. H Mij 44 42% Ned G. en Sp fabr 222% 230 B Kon. Ned Grofsm 119 120% Internatio89 89 Rott. Droogdok My 545 546 Sikkens Lakfabr '53 570B Tieleman en Dros 7Vs Ned. Mij Walv.vrt 83% 83% Spoorwegen Deli Spoorweg My 6% 6% Amerik. fondsen Canadian Pacific R 29 Y\ 30 Intern. Nickel 89 88A Anaconda 59 A 59 Bethlehem Steel 51% 50 Cities Service 59 59% B General Motors 49% 49% Kennecott99 fg 99% Republic Steel 68% 68% Shell Oil 81% 81U Union Pacific 35 35 Un. States Steel 88% 88% Nog enkele fondsen uit Lelden en omgeving Aandelen VK 17/11 Edelmet. Kon. AA 54GB 55GB Pref w.a idem 62 112GBex Holl Constructie 318 320GB Ing. bur v Bouwnyv 158 159 Ya Int. KunststofI Ind 44% Leidsche Wolsplnn 195 195B Ver Touwfabrleker 194 193Yb Wernmk'j Betonm 105 106B Van Wyk Textiel 61% 61 102GB 102 %G

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 9