DIRKBOGARDE Toenemende politieke spanning in Den Haag 'T IS NOG WEL WAT VROEG, FOTO-CINé JAN WOLFSLAG Deel van P.v.d.A. tegen zenden dienstplichtigen naar N.-Guinea keerde even terug naar de oude liefde e oorlog vertraagde zijn filmcarrière erkelijk Leven fste jaargang Dinsdag 18 november 1958 Vijfde blad no. 29598 (Van onze parlementaire redacteur) De politieke spanning, die is ontstaan doordat de P. v. d. A. zich op 30 oktober" j.l. heeft losgemaakt van het regeringsprogram, neemt toe nu de consequenties zich openbaren. Meer en meer hoort men spreken over vervroegde verkiezingen. Het kritieke punt is op het moment het wetsontwerp, dat bij de Tweede Kamer aanhangig is tot wijziging van de dienstplichtwet, die het mogelijk moet maken dienstplichtigen van Land- en Luchtmacht uit te zenden naar Nieuw-Guinea door versterking van de verdediging van dat gebied voor het geval van een Indonesische aanval. In de grondwet is de bepaling reeds geschrapt, dat dienstplichtigen niet naar Overzeese Rijksdelen kunnen worden gezonden, maar de dienstplicht wet was hierbij nog niet aangepast. In de P. v. d. A. zijn de menin gen over het regeringsbeleid ten aanzien van Nieuw-Guinea ver deeld. Een deel voelt er niets voor Nieuw-Guinea te verdedigen. Zij zijn dus ook gekant tegen de uit zending van dienstplichtigen naar Nieuw-Guinea. Doordat mr. J. W. A. Burger, de fractieleider van de P.v.d.A., in de Tweede Kamer, zich op 30 oktober j.l. heeft losge maakt van het regeringsprogram, heeft de P. v. d. A. zich ook de vrij heid voorbehouden eventueel tegen de uitzending van dienstplichtigen naar Nieuw-Guinea te stemmen. Als dat gebeurt, zou er op een belangrijk punt (de verdediging van Nederlands grondgebied) een breuk zijn in de basis waarop het kabinet steunt. Daarom heeft de ministerraad gisteren een speciale vergadering a aan de kwes tie gewijd. De vraag is of het wets ontwerp kan worden ingetrokken, omdat de houding van Amerika en Australië de kans op een aanval van Indonesië veel geringer is geworden. Een onmiddellijk besluit wordt niet noodzakelijk geoor deeld. Men zal eerst tot Kerstmis de begroting kunnen afhandelen, maar de kwestie blijft dan toch steeds dreigend hangen. Garantieregeling kool voor oogst 1958/1959 De minister van Landbouw, Visserij ten Voedselvoorziening heeft - na ver kregen adviezen van het Landbouw schap en van het Produktschap voor Groenten en Fruit - bepaald op welke wyze de aan teeltbeperking gebonden garantieregeling voor kool van de oogst 1958/1959 zal worden toegepast. Hierbij heeft minister dr. A. Vondeling in grote lijnen het voorstel gevolgd van het Landbouwschap - waarmee het Pro duktschap zich nagenoeg heelt verenigd. Voor de garantieregeling is maxi maal 1.8 miljoen gulden beschikbaar. De regeling geldt voor rode. witte en gele bewaarkool, aangevoerd na 1 januari 1959 tot het einde van het seizoen. Een beperkte toeslag zal worden verleend indien de gemiddelde opbrengstprijs be neden de gemiddelde kostprijs ligt. De toeslag zal per koolsoort afzonderlijk worden berekend. Zij zal worden uit gedrukt in een bedrag per kg. aange voerde kool, met dien verstande dat voor dit seizoen voor toeslag slechts in aanmerking komt een hoeveelheid kool, overeenkomende met de in zeven voor afgaande seizoenen gemiddeld per kool soort afzonderlijk verkochte hoeveel heid. Voor het seizoen 1958/1959 zijn deze hoeveelheden bepaald op maxi maal 17.500 ton rode, 22.000 ton witte en 8.000 ton gele kool. Zoals gezegd, wordt er in Den Haag veel gesproken over de mogelijk heid van een kabinetscrisis en als ge volg van de onmogelijkheid of onwil deze op te lossen op de basis van de bestaande partijverhoudingen in de Tweede Kamer, vervroegde verkiezin gen. Men verwacht na de verklaring van mr. Burger op 30 oktober spoedig een aanval van de P. v. d. A., die zou leiden tot het aftreden van het Ka binet. Een beeld van de besprekingen in Hamburg tussen vertegenwoor digers van transportarbeiders uit 38 landen, die ertoe hebben geleid dat een boycot wordt gevoerd tegen de „goedkope vlaggen" in de scheep vaart. Tot zekere hoogte is dit waarschijn lijk een overschatting van de verklaring van mr. Burger, die daarmee alleen net zo vrij tegenover het kabinet wilde staan als de andere partijen. Bij vervroegde verkiezingen heeft de P. v .d. A. geen belang, omdat zij door de economische inzinking op het moment de wind niet mee heeft. Voor de P. v. d. A. zijn ver kiezingen gunstiger als de opleving in de bedrijvigheid heeft doorgezet. Maar inmiddels wil de P. v .d. A. een gunstiger verkiezingsklimaat voorbereiden door, evenals de andere partijen, vrij te zijn in kritiek op het regeringsbeleid, ter wijl dan elk regeringsvoorstel wordt be oordeeld in het licht van de omstandig heden, ongeacht afspraken in een rege- geringsprogram. Met deze taktiek valt van de P.v.d.A. niet te verwachten, dat zij een kabi netscrisis zal forceren. Het is echter de vraag hoe de andere partijen (en het kabinet) er op reageren, als de P.v.dA. zich op belangrijke punten tegen de re gering keert. De niet-socialistische par tijen willen liever nu verkiezingen, nu de P.v.dA. nog de ongunst ondervindt van de bestedingsbeperking en zij zich nog niet heeft kunnen verzoenen met de nieuwe pacifistische, socialistische partij, die de zetels van de P.v.dA. be dreigt. Onder deze omstandigheden heerst er een voortdurende politieke span ning, waarvan men maar moet af wachten hoe lang zij kan aanhouden zonder dat de bom barst. maar denk toch eens even na over een FOTOGESCHENK op Sint Nicolaas. Mogen we een paar suggesties geven Fototoestel Rolfilmpje Flitsapparaat Flitslampjes Geelfilter Zonnekap Belichtingsmeter Voorzetlens Kleinbeeldfilm ir Fotolampen Vergrotingsapparaat tüt Ontwikkeldoos Ontwikkelschalen Fotopapier te Foto album Fotohoekjes Kleurenfilm Dia-projector Diaraampjes Filmtoestel Filmprojector Prismakijker. BREESTRAAT 123 t.o. Stadhuis - HAARLEMMERSTRAAT 102 Telefoon 21851 naast „BATA" - TELEF. 32778 Dichte mist overdag groot licht! Het „ongeval" te Garijp (Van onze coiTespondent) Uit het politieonderzoek, dat is inge steld naar aanleiding van het dodelyk ongeval te Garijp, waarvan de 21-jarige Jouke Kloosterman uit Garyp het slachtoffer werd, toen hij in de nacht van zondag op maandag door een per sonenauto werd aangereden, bestuurd door een 32-jarige veehouder uit Ga rijp, is vast komen te staan, dat het achterlicht van de fiets van het slacht offer goed functioneerde. Voorts is ge bleken, dat de man, die in de huurauto reed, zich aanvankelijk niet om het slachtoffer, dat in een sloot was geslin gerd, heeft bekommerd, maar direct is doorgereden om een arts en de politie te waarschuwen. De veehouder werd in gesloten in de kazerne te Quatrebras (Fr.), waar hij nog steeds wordt vast gehouden. De man zal in de loop van deze week voor de officier van Justitie te Leeuwarden worden geleid. De fa milie-vete, die al enkele jaren tussen de veehouder en de familie Kloosterman bestond, begon toen de broer van het slachtoffer Jacob trouwde met het meisje, waarmee de veehouder omgang had gehad. Hoewel zijn haat zich in het begin alleen tegen Jacob richtte, die hij verschillende keren bedreigde en bij wie hij enige tijd geleden de ruiten ver nielde, waarvoor hij werd beboet, keer den zijn haatgevoelens zich later even zeer tegen de andere leden van de fa milie. Het is wel tragisch, dat de vader van het slachtoffer op vakantiereis is naar een gehuwde dochter in Canada. Dirk Bogarde is teruggekeerd iar een vroegere liefde: het necl. Kortgeleden ging in iford Playhouse de première m Jean Anouils Jezebel" met ize bekende filmacteur in een in de hoofdrollen. „Waarom in melsnaam", zo zullen velen th afvragen, die zich de lange rie succesvolle rolprenten her neren welke Dirk Bogarde op n lijstje heeft staan. De reden is niet zo ver te zoeken als tn wellicht zou menen. Het stuk, arin hij optreedt, geeft hem een achtige kans om weer eens op de nken te staan en zijn ervaringen in ie te vernieuwen. Bovendien is het t waarschijnlijk, dat het stuk lang lertoire zal houden. Dat komt dus id uit. Bogarde is dan niet zo lang b de filmproduktie onttrokken, int al vaart het Rank-schip een uwe koers en zyn zelfs bekende chten als Belinda Lee en Ronald ris op straat gezet, Dirk Bogarde men,ondanks de buitenlandse ster- pracht, die in de Britse studio's aalt,, niet missen. )irk werd in 1920 te Londen geboren, moet nog een flink gedeelte Neder- da bloed door zijn aderen vloeien. NED. HERV. KERK roepen te Middelburg (vac. wijlen F. M. Enker, laatstelijk predikant in Is- thans woonachtig te 't Zand (Zee- te Geldermalsen C. A. Helms te Irlk Ido Ambacht. Aangenomen de anlng tot bijstand ln het pastoraat te en W. F. Dikboom te Zuldlaren. nkt voor Stavenisse (toez.). M. Bergs- e Eemnes-Euiten. iankt voor Vorden W. Bloemendaal venhuizen (Z-H). GEREF. KERKEN roepen te Culemborg G. de Zeeuw te onoord. Beroepen te Ottoland J. lantsverdriet, kand. te Barendrecht. CHR. GEREF. KERKEN eetal te Elburg-Doornspljk J. Brons ijdrecht en J .C. van RavenswaalJ te reningen te Bunschoten J. Brons ijdrecht en L. Floor jr. te Almelo. nkt voor Nieuw-Amsterdam H. van ichaaf te De Krlm (O.). IEF GEMEENTEN IN NEDERLAND roepen te Scherpenzeel H. Llgtenberg itterdam-West. GEREF. GEMEENTEN eetal te Dordrecht H. van Gllst te land en H. Ryksen te Vlaardlngen. verhouding kerk en Israël generale synode der Ned. Herv. is gisteren op „Woudschoten" te een vergadering begonnen, die tot ivember zal duren, synode besprak een concept herder- Dhr ij ven over de verhouding van de en Israël De voorzitter van de 1 voor Kefk en Israël, ds. H. Dek- zei dat 'het ingediende geschrift de wil dienen bij haar gesprek met I. Het rapport, zo zei hij, gaat uit de overtuiging van de blijvende s van het volk Israels in Gods heilig in deze wereld. Hij behandelde de se gegevens en ging daarna de rol Israël in de kerkgeschiedenis na. gesprek met Israël zoals het rap- wil, achtte ds. van Galen echter te Het geeft de taak van de kerk voldoende weer, aldus deze spreker, tilde niet aanvaarden gelijk het irt doet dat de oprichting van de Israël èen teken van de üitverkie- van Israël betekent. De secretaris ie Raad voor Kerk en Israël, ds. J. rolle, merkte op dat een kentering raël in dje waardering in gunstige aameemibaar is. Ook ds. S. P. Ta- iatt en de heer Hirsoh Bluni. le- van de Raad voor Kerk en Israël en over het onderwerp het woord, ten werd de Raad voor Kerk en te verzoeken de gemaakte opmer- n in het stuk te verwerken en het rschrijven. 3 stemmen tegen werd het voor- anvaard, waarin de mogelijkheid geschapen dat de synode, indien t wenst, een praeses telkens voor ■ar herkiest, indien deze de functie een 5 jaar heeft vervuld. Diit geldt ranneer hij geen lid der synode «TAURATIE NIEUWE KERK TERDAM VERGT ACHT JAAR algehele restauratie van de Nieuwe nt Catharinakerk te Amsterdam igeveer aoht jaar gaan duren. Dit minister Cals meegedeeld in de rie van Antwoord over de begro- ran O. K en W. aan de Tweede 3". De restauratie zal in zes etappes ii worden uitgevoerd. IONERING VAN PREDIKANTEN Tweede Kamer heeft in haar Pi? verslag over de begroting van tien de vraag gesteld, of spoedig ageling valt te verwachten voor meri taatspensioenen, in verband Ie zorgelijke financiële positie van ö-predikanten. lister Hofstra heeft nu in zijn Me- van Antwoord verklaard, voor kwestie aandacht te hebben. Hij Dhter de bestaande regeling niet en, voordat de staatscommissie ie zaken van de erediensten een rt heeft uitgebracht. De kort- n benoemde nieuwe voorzitter zal ir streven dit rapport zo veel mo te bespoedigen. Want Bogarde is slechts zijn artiesten- i naam. zijn vader, die kunstkriticus was van „The Times", stond bij de burger lijke stand ingeschreven als Ulric van den Bogaerde. Daar zijn moeder be kend was als de Schotse actrice Mar garet Niven, groeide Dirk dus op in een artistiek milieu en daar hij reeds vroeg een zeker tekentalent aan de dag legde, zal het eigenlijk niemand verbazen dat hij al op 15-jarige leef tijd Inschreef voor cursussen, die hem de geheimen van het toneel- en film decorschilderen en het reclame teke nen zouden moeten onthullen. Deze lessen en zijn natuurlijke begaafdheid leverde hem een beurs op voor de Ko ninklijke Kunstacademie. Verandering Twee jaar later echter wijzigde hij zijn plannen. Van dat moment af stond bij hem vast, dat hij acteur wilde wor den. Hij stapte prompt naar een Lon- dens theater, en vroeg om een baantje. Hij kreeg er één. maar wellicht niet zoals hij in zijn jeugdige dromen had gezien. Hy werdloopjongen van de timmerman voor een grijpstuiver per week. Maar het durrde niet zo lang of het intelligente hulpje was opgeklommen tot een bijna onmisbare assistent-to neelmeester. En om het verhaaltje meteen compleet te maken: op zekere dag werd een acteur ziek. Dirk mocht het kleine rolletje overnemen en de eerste stap naar zijn huidige bekend heid was gezet. Want nog diezelfde week was het theater zijn enthousiast manusje van alles kwfjt en was er voor enkele guldens per week een jongeman bij gekomen, die zeer begerig was om een echt - en goed - acteur te worden. Dat was in 1939 Het zou echter nog vele jaren duren eer Dirks dromen werkelijkheid zouden worden. Want al trok Dirk Bogarde meteen met een toneelgezelschap de provincie in om ervaring op te doen, de oorlog maakte aan al zijn plannen ab rupt een einde. De ervaringen, die hij zou opdoen, waren voorlopig van ge heel andere aard Lugubere omlijsting In 1941 kwam hij onder de wapenen, hetgeen echter nog niet wil zeggen, dat het oorlogsspektakel hem op dat mo ment nog vreemd was. Integendeel, in de eerste dagen van de „luchtslag om Engeland" had hij op de planken in Londen gestaan en werden zijn vrolijke woorden dramatisch omlyst door het wrede staccato van mitrailleurvuur en de ontstellende dreunen van bomin slagen. De ANWB heeft er altijd op geha merd: Bij dichte mist - overdag, groot I licht, en de wegenwachten voeren deze raad dan ook mede op hun zijspan. De wet schrijft voor, dat bij dichte mist (zicht minder dan 200 m.) over dag koplichten en achterlichten moe ten worden gevoerd. Het blijkt echter, dat ongeveer één derde van de weggebruikers nog steeds denkt te kunnen volstaan met „stads lichten". Dat is onjuist. U dient groot licht te voeren, het gaat hierbij om Uw eigen veiligheid en die van uw me deweggebruikers- Wanneer U groot licht voert is dit om uw voertuig voor tegenliggers tijdig zichtbaar te maken: voert u stadslich ten dan ziet de tegenligger uw voertuig pas wanneer de contouren opdoemen en dan is het bijna altijd te laat! Hetzelfde geldt natuurlijk bij zware regen- of sneeuwval: Overdag groot licht! De bestuurder van auto A. ziet auto B„ die met groot licht rijdt al op grote afstand, maar auto C. is pas op zeer korte afstand waarneembaar De ANWB voegt hier nog deze raad voor fietsers en bromfietsers aan toe: ook voor U is het belangrijk tijdig ge zien te worden in dichte mist: neem daarom even de moeite uw licht aan te steken. DIRK BOGARDE Als Sydney Carton in Charles Dickens' "A tale of two cities Ziekenfondspremie 4.5 Inzake een eventuele verlaging van de ziekenfondspremie vernemen wij, dat de Ziekenfondsraad aanvankelijk geadvi seerd heeft de ziekenfondspremie voor het jaar 1959 vast te stellen op 4.7 een advies, dat intern ook door de SER was overgenomen. Ondanks het feit, dat per 1 januari een wijziging in de couponregeling voor de ziekenfondsver zekering zal intreden, waardoor de kos ten voor inning e.d. zullen da^en, kon men in de Ziekenfondsraad niet de ver eiste tweederde meerderheid bereiken om deze 4.7 te verlagen tot 4.5 De SER heeft thans geadviseerd, de premie op 4.5 te brengen. Dirk Bogarde kreeg een plaatsje bij de fotografische afdeling van de Britse veiligheidsdienst. Hij landde in Frank rijk op „D-day" en had de twijfelach tige eer de gehele Europese campagne van de geallieerde strijdkrachten van zeer dichtbij te mogen meemaken. Maar waar hij ook ging, altijd had hy zyn schetsboek by de hand. Twee van zijn tekeningen werden gekocht door het Britse oorlogsmuseum. Zij werden getekend op „D-day". Eén op een stukje vloeipapier Naar Birma Toen er in mei 1945 een streep gezet werd onder de verschrikkelijke strijd, die Europa had geteisterd, betekende dat voor Dirk Bogarde nog niet het einde. Kort daarop stapte hij namelijk in een vliegtuig, dat hem naar Birma bracht, waar hij diende tot Singapore was bevrijd. Hy deed intussen dienst als adjudant van de commandant van de 23ste divisie, was hij redacteur van het legerblad en trad hij op als Brits radio-omroeper. Aan dit veelzijdige werk kwam in 1946 definitief een einde, toen hij als majoor werd gedemobiliseerd. Kort daarop stond hij weer voor het voet licht. Aanvankelijk een beetje onwen nig, maar spoedig waren de zware ja ren vergeten en was Dirk Bogarde weer geheel geacclimatiseerd. Reeds na een jaar werd zijn creatie van de schizofrene zoon in „Power without glory" door de critici met een prijs be kroond. Zijn ster was rijzende en werd zeer spoedig ontdekt door de film mensen. Een contract met de Rank- organisatie was het logische gevolg. Filmische loopbaan Dirk Bogarde begon zijn filmische loopbaan in een hoofdrol en die toon aangevende plaats heeft hij nooit meer afgestaan. Na zijn eerst rolprent „Es ther Waters" (1948) zijn er velen ge volgd. Wij denken aan de „doctor" co medies „Doctor en the house", „Doctor at sea" en „Doctor at large" en de gave rol van de opgegeven jongeman, die de laatste maanden van zijn leven komt doorbrengen op dat stukje grond, dat hij van zijn groot vader heeft geërfd in „Cambell's king dom". Voorts „The wind cannot read", de Charles Dickens klassieker „A tale of two cities" en de film van Shaws „Doctor's delemma". Zijn filmcarrière kent vele hoogte punten. Dirk Bogarde is nu echter even naar een oude liefde teruggekeerd. Maar het is geen retour!

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 7