B. en W. van Leiden hebben nu geen behoefte meer aan merenplan G.S.: landbouwbelang verzet zich tegen ontgronding Uitreiking van V.E.B.O.-prijzen Aardige geschenken! Jongens en meisjes kunnen na de lagere school vele kanten uit Wat is de vrede ons waard? Bazaar Diaconessenhuis 07«te Jaargang Dinsdag 18 november 1958 Tweede blad no. 29598 Zoals bekend heeft de burgemeester in de vergadering van de Leidse raad van 3 november j.l. medegedeeld, dat Ged. Staten van Zuid-Holland hun toestemming onthouden aan de uitvoering van het door Leiden ingediende Merenplan. In een schrijven aan de raad gaan B. en W. thans uitvoering op deze kwestie, waarover reeds vele malen in de raad is gesproken, in. Zij delen mede, dat Gedeputeerde Staten bij hun besluit van 17 juli 1958 afwijzend hebben beschikt op het verzoek van het College van 31 maart 1952, om ontheffing krachtens de Verordening op de Ont grondingen Zuid-Holland tot het graven van een meer ten behoeve van zandwinning in de Zwanenburgerpolder. Bij schrijven van 6 januari 1958 heb ben Ged. Staten het College op de hoogte gesteld van hun voornemen „ter zake op grond van de belangen van de landbouw afwijzend te beschikken", hetgeen voor het College aanleiding vormde om zijn standpunt in een uit voerig sohrijven van 8 februari 1958 nog eens ter kennis van Ged. Staten te brengen. Dit schrijven heeft echter geen wijziging kunnen brengen in het stand punt van Ged. Staten, dat „de gevraag de ontheffing met het oog op de belan gen van de landbouw niet kan worden verleend". GEEN BEROEP OP DE KROON Van dit besluit van Ged. Staten was beroep op de Kroon mogelijk. Dit beroep zou door het College, krachtens mach tiging van de raad, bij algemeen dele gatiebesluit van 23 april 1951 verleend, voor 24 augustus 1958 moeten zijn inge steld. Op 15 augustus j.l. heeft het College besloten van de bestaande be- roepsmogelijkheid geen gebruik te maken. B. en W. hebben daarbij overwogen, dat de behoefte aan zand voor de stadsuitbreiding binnen de huidige gTenzen van Leiden in de loop der jaren steeds geringer is geworden. De grootte van de nog voor ophoging in aanmerking komende terreinen, t.w. de Meerburgerpolder, een gedeelte van het Houtkwartier, een gedeelte van zuidwest en het resterende gedeelte Morskwartier, wettigt op zich zelf niet het standpunt, dat een meren plan thans nog nodig is om de Leidse behoefte aan zand voor de komende jaren te bevredigen. Anders ligt het ten aanzien van de zandbehoef'te van de Leidse agglomera tie. In een nota hebben B. en W. des tijds omtrent de behoefte aan zand voor de gebieden, welke binnen de grenzen van het structuurplan vallen gedetail leerde gegevens verstrekt. Zandwinning door middel van een merenplan blijft voor de Leidse agglomeratie dezelfde voordelen bieden als de voorgestelde ontgronding destijds ten behoeve van Leiden. Voor de hierbedoelde belangen hebben Ged. Staten kennelijk begrip getoond. In hun bovengenoemd schrij ven van 6 januari 1958 komt n.l. de volgende passage voor: „Hiermede is nog niet gezegd, dat wij in principe nooit bereid zouden zijn aan enigerlei ontgronding in het noordwestelijk deel van de agglomeratie mede te werken. Bij het overleg over het structuurplan zal deze zaak opnieuw bestudeerd kun nen worden". Alvorens een beslissing omtrent het al dan niet instellen van beroep te nemen, hebben B. en W. aan Ged. Sta ten de vraag voorgelegd, of zij de in bovengenoemde passage vervatte toe zegging alsnog handhaven. Op 14 augus tus j.l. hebben Ged. Staten B. en W. schriftelijk bericht, dat de inhoud van hun brief van 6 januari 1958 onverkort blijft gelden. In dit licht bezien, kwam het het College uit beleidsoogpunt beter voor, terzake geen beroep bij de Kroon in te stellen, zij het dan, dat een deel van het College zioh hiermede slechts node kon verenigen. Ten slotte delen B. en W. mede, dat zij zich thans beraden omtrent de nadere financiële regeling met betrek king fot de desbetreffende eigendom men der gemeente. Op grond van deze overwegingen doen B. en W. de raad thans het voorstel om deze mededelingen voor kennisgeving aan te nemen. UITBREIDING GBM. WERKPLAATS Zoals bekend worden in de Gem. Werkplaats o.a. ook werkzaamheden Voor derden verricht. Onlangs is de directie van deze Werkplaats er in geslaagd van een onderneming opdrachten te verkrijgen tot het bewerken van plastic-artikelen. Deze artikelen nemen evenwel zeer veel ruimte in. De betrekkelijk beperkte magazijn ruimte van de Gem. Werkplaats is hierop niet berekend. Aangezien door bedoelde opdrachten, naar mag worden verwacht een gere gelde werkvoorziening voor een aantal tewerkgestelden, onvoorziene omstan digheden voorbehouden, is gewaarborgd, zjjn B. en W. van oordeel, dat tot uit breiding van de opslagruimte dient te worden overgegaan. Dit kan geschieden door het plaatsen van een loods op het terrein, gelegen tegenover de Gem. Werkplaats, aan de Kaarsenmakers straat. De kosten hiervan worden op f. 13.260 geraamd. AANSCHAFFING BESTELAUTO BRANDWEER Een vrachtauto en een personenauto van de Brandweer, beide van het jaar 1928, begonnen zoveel gebreken te ver tonen, dat zij buiten bedrijf gesteld moesten worden. Het komt B. en W. gewenst voor, dat ter vervanging van deze voertuigen een reeds gebruikte bestelauto wordt aan geschaft. De aankoop van een dergelijke auto zal een uitgave vergen van onge veer f. 5000. NIEUWE FABRIEK ROYAL MC BEE De N.V. „Royal Mc Bee Nederland" al hier, heeft het college verzocht om, in verband met de voorgenomen bouw van een nieuwe fabriek ter plaatse, van de gemeente te mogen kopen een perceel industrieterrein. Een strook grond, uit makende een gedeelte van het Delftse Jaagpad, kan echter eerst worden gele verd, nadat het in eigendom van de ge meente is overgegaan, hetgeen binnen kort zal geschieden. Met de „Royal Mc Bee" is overeen stemming bereikt omtrent de verkoop prijs van f. 656.500,in totaal. Tegen deze verkoop bestaat naar de mening Van het college geen bezwaar. Voorts komen in de a.s. maandag te houden zitting de volgende voorstellen aan de orde: aan de Vereniging tot Be strijding der Tuberculose voor het jaar 1956 een subsidie toe te kennen van f. 17.358,—; het aangaan van een 43/4% geldlening ad. f. 350.000: het afwijzen van een verzoek van C. Scheurwater al hier, om een tegemoetkoming uit de ge meentekas in de kosten van vervoer van zijn dochter Tiaar de bijzondere school voor uitgebreid lager onderwijs te Lisse, uitgaande van de Vereniging tot het ver strekken van lager onderwijs op gerefor- Advertentle haard de meest ideale brandstof voor uw oliehoard of -kachel. JAN ZEILSTRA Jr. KRAAIERSTR. 19 LEIDEN TELEFOON 20556 meerde grondslag aldaar, het verbeteren van de elektrische installatie in de her vormde scholen voor g.l.o. aan de Mun- nikensbraartj en Oosterstraathet be schikbaar stellen van een bedrag van f. 6555 voor het treffen van voorzienin gen aan en het aanschaffen van meubi lair ten behoeve van de kamer van de directeur van de gemeentelijke genees kundige en gezondheidsdienst; het aan geven van een voorlopige vaststelling van de rekening over het dienstjaar 1956 en het verstrekken van een aanvullend voorschot op de exploitatievergoeding ten behoeve van de bijzondere scholen voor buitengewoon lager onderwijs aan zwakzinnige kinderen voor het jaar 1958. TIJDELIJK RECTOR EN CONRECTOR GYMNASIUM Met het voorstel van het College van Curatoren van het Gymnasium inzake verlenging van de aanwijzing van mej. dr. A. M. M. Smit en dr. G. Kuperus, on derscheidenlijk tot tijdelijk rector en tij delijk conrector van het Gymnasium, kunnen B. en W. zioh verenigen Met verwijzing naar het mede ter in zage gelegde advies van de Inspecteur van het Gymnasiaal en Middelbaar On derwijs. geven wij u in overweging het hierna 'in ontwerp afgedrukte besluit te nemen. Voor de periode van 1 december 1958 tot en met 31 juli 1959 wensen B. en W. aan de gemeentelijke bedrijfstechnische school, alhier, te benoemen: a. tot leraar in de algemeen vormende vakken en het handtekenen de heer H. Kors; b. idem tot leraar in het rekenen en de na tuurkunde de heer B. P. Uittenbogaard; tot hoofdleidster aan de kleuterschool aan de Lorentzkade mej A. W. van Katwijk. In verband met het bereiken van de pensioengerechtige leeftijd wensen B. en W. op hun verzoek, eervol ontslag te vertonen aan: de heer C. J. Kloots uit z\jn berekking van leraar in de Neder landse taal en letterkunde aan het Rem- brandt-lyceum, met ingang van 1 fe bruari 1959 en aan de heer S. J. Koop mars uit zijn betrekking van leraar in de lichamelijke oefening aan het Rem brandt lyceum, met ingang van 1 januari 1959; idem aan de heer J. H. J. Herfkens uit zijn betrekking van tijdelijk leraar in de natuurkunde aam het Rembrandt- Lyceum en aan de heer A. Linschooten uit zijn betrekking van onderwijzer aan de openbare lagere school aan de Damlaan. Mr. L. A. Kesper temidden van tie Vebokring Tijdens een gisteravond in de Stadsgehoorzaal belegde feestelijke bijeenkomst, welke tevens was bedoeld als een afsluiting van het verenigingsjaar, reikte ir. P. Verhoeven namens het Vebo-bestuur een groot aantal prijzen uit aan de winnaars van de in september gehouden Vebo-show. Het moet het bestuur deze avond een grote voldoening geschonken hebben, dat ook de oud-commissaris van de Koningin in Zuid-Holland, mr. L. A. Kesper, die reeds zo menigmaal zijn belangstelling voor de Vebo-activiteiten toonde, interesse voor deze bijeenkomst Als ver'tégenwooruigers van het Leidse gemeentebestuur waren aanwezig de wethouders S. M. Stolp en S. Menken, terwijl ook enkele burgemeesters uit de omgeving, tal van landbouwconsulenten. het hoofd van de lagere landbouwschool, de heer R. Duursma van hun belang stelling blijk gaven. De voorzitter van de Vebo, de heer G. J. van der Stoel, heette hen allen hartelijk welkom, waarna hij nog eens wees op de betekenis van de Vebo voor de agrarische samenleving. Spreker toonde zich verheugd, dat er steeds meer begrip komt voor een hartelijke samenwerking tussen stad en platte land en bracht allen dank, die de Vebo moreel en financieel steunen. Ir. Verhoeven, die hierna overging tot de uitreiking van de in de hoogste klas sen behaalde prijzen, besprak daarbij tevens het ingezonden „materiaal". Bij zondere waardering had spreker voor de fokcapaciteiten der diverse prijswin naars, waardoor zulk prima vee op de laatst gehouden tentoonstelling naar voren werd gebracht. De volgende prij zen werden deze avond uitgereikt: Medaille minister van Landbouw: kamp. koe Zw. B. Marie 42, eig. C. P. van Wees; medaille minister van Land bouw: kamp. koe BI. Dingena 3, eig. A. H. Rotteveel; medaille Commissaris van de Koningin: kamp. beer, eig. J. W. Roeloffs; medaille Kamer van Koop handel: kamp. stier BI. Emiel, eig. K.I. Ver. Vita Nova; medaille Kamer van Koophandel: res. kamp. koe BI. Klaartje, eig. mevr. M. J. M. Straathof-v. Blok land; wisselbeker K.I. Vita Nova: la pr. kl. 14-1 BI. stamv. Gustaaf, eig. A. H. Rotteveel: wisselbeker Bond van Rund- veefokverenigingen in de Rijnstreek: LA pr.kl. 16 gr. 22 afd. BI., eig. A. H. Rotteveel; medaille Holl. Mij. v. Land bouw: la pr.kl. 14-1 BI. stamv. Gustaaf, eig. A. H. Rotteveel; Fegra-medaille: lb pr.kl. 14-1 BI. stamv. Dorus, eig. A. H. Rotteveel; wisselbeker Hollandia, Vlaardingen: la pr.kl. 15 Gr. 11 afd. BI. stamv. Reinder S, eig. mevr. M. J. M. Straathof-v. Bloklandwisselbeker „Hol landia", Vlaardingen: la pr.kl. 16 Gr. II afd. Zw.B., eig. W. Vonk; wisselbeker C.M.C., Den Haag: la pr.kl. 17 Gr. I afd. Zw.B., eig. Mr. Dr. v. d. Bergh- stichting; wisselbeker Fa. Koudijs Voe- derfabrieken K. B. 's-Hertogenbosch kampioen zeug, eig. A. v. d. Eyk: wis selbeker Coöp Aankoopver. „Nooit Ge dacht", Leidschendam: kamp. beer P, eig. J. W. Roeloffs; wisselbeker fa. Mandersloot, Leiden: kamp. ooi, eig. N. De oud-commissaris van de Koningin in Zuid-Holland, mr. L. A. Kesper. toont belangstelling voor de prijs, welke de heer C. P. van Wees ontving. Rechts de voorzitter van de Vebo, de heer G. J. van der Stoel. (Foto L.D./Van Vliet) beste drietal ooien, geboren voor 1958, afstammende van één vader. eig. N. J. W. Olieman; wisselbeker Leidse Kaas handelaren: beste Leidse kaas Kl.B.. eig. J. A. v. d. Hulst; wisselbeker Ka mer van Koophandel: le pr. Goudse kaas, eig. C. J. v. Leeuwen; Fegra me daille: kamp. stier Zw. B. Kielewierster Stilma, eig. K.I. Ver. Vita Nova; me daille N.R.S.: res. kamp. stier Zw.B. Peanster Eduard, eig. K.I. Ver. Vita Nova; medaille N.R.S. res. kamp. stier BI. Noorman, eig. L. Eikelenboom; bron zen medaille N.R.S.2a pr.kl. 14-1 BI. stamv. Gustaaf, eig. H. v. d. Lip; me daille Holl. Mij. van Landbouw: res. kamp. koe afd. Zw. B. Ytske, eig. H. J. Kompier; Fegra medaille: la pr.kl. 14-11 BI. stamv. Bernard, eig. W. Hoo- gedoorn en Fegra medaille: la pr.kl. 16-1 Zw. B., eig. Kl. v. Leeuwen. Na deze „prijzenregen" gaf de Kon. Muziek-, Zang- en Toneelvereniging „Onder Ons" uit Hazerswoude een ge slaagde opvoering van het humoristische spel „Rustpillen", waarin een dorps apotheker zeer veel moeite had zijn „slachtoffers" te vinden voor een door hem uitgevonden kalmerend middel. Diamanten doctoraat Gronings oud-hoogleraar Prof. dr. P. Groeneboom, oud-hoogle raar te Groningen en thans woonachtig in Leiden, viert vandaag een zeldzaam jubileum. Het is heden zestig jaar ge leden, dat hij aan de Rijksuniversiteit te Utrecht waar hij klassieke letteren heeft gestudeerd, promoveerde tot doc tor in de faculteit der letteren en wijs begeerte. Hij was nadien achtereenvol gens leraar aan het gymnasium te Utrecht, conrector van het gymnasium te Assen, rector van het gymnasium te Sneek, rector van het gymnasium te Groningen en van 1917 tot 1940 hoogle- J. W. Oliemand; wisselplaquette Int.r^ar in het Grieks aan de Rijksuniver- Wol Secretariaat: bestemd voor hetaitett te Groningen. Mogen wij U voor* stellen: de Parker 17, jongste telg uit het roemruchte geslacht der Parker vulpennen! Deze nieuwe, elegante creatie bezit een in- gebouwdegouden pen met Electro Polished penpunt. 17 Standard f 27.50 17 de Luxef 32.50 (met blankmetalen dop) U kunt hem bekijken en proberen bij: G. WOLFSLAG BREESTR. 145 tel: 23211 DE BONTE DUIF Tijdens de jaarvergadering van de Bonte Duif werden de kampioenschap pen bekend gemaakt en diverse prijzen uitgereikt. De kampioen der kampioenen was de heer G. v. Albada, die niet alleen het Generaal Kampioenschap won. doch ook op de twee wisselprijzen beslag wist te leggen. Bij de bestuursverkiezing werd de heer A. v .d. Meys tot voorzitter en de heer W. C. Nagtegaal tot secretaris ge kozen. Besloten werd ter gelegenheid van het 35-jarig bestaan in dit winter seizoen een clubtentoonstelling te hou den. ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd voor het doet. ex. godge leerdheid, de heer J. F. N. de Watteville (Den Haag). WANDELSPORTVERENIGING „ZWIETEN". De Wandelsportverenigdngen „Zwïe- ten" heeft met succes deelgenomen aan de St.-Nicolaaswandeltocht. uitgeschre ven door de W.S.V. De Trekvogels te Schiedam. Er werd deelgenomen met 80 deejpemers. verdeeldover vier groepen. Na een schitterend parcours, verkregen alle deelnemers een fraai uitgevoerd ge glazuurd vogeltje, met als extra premie, een groepsprijs. Geen publikatie inzake commerciële televisie Minister Cals acht het nietmogelijk het aanvullend advies dat de Radioraad heeft uitgebracht over de commerciële televisie ter kennisvan de Tweede Ka mer te brengen. Bij de besprekingen, die de Radioraad hierover met buitenstaan ders heeft gevoerd, is namelijk te ken nen gegeven, dat de verstrekte inlich tingen en mededelingen zouden worden beschouwd als alleen bestemd voor de Raad zelf en de minister. Advertentie Wat denkt U van: GLANSPERSEN, 130 en 220 V., speciale aanbieding f. 16.75 ALBUMS, moderne Picasso-dessins, plastic band, al voor f. 2.95 EEN MOOIE FOTO. altijd op prijs gesteld, als zeer persoonlijk geschenk? En verder nog 1001 andere leuke cadeaus, komt U maar eens kijken in onze etalages. „Volksonderwijs" Leiden gaf voorlichting De afdeling Leiden van de Vereniging „Volksonderwijs" belegde gisteren in de kleine zaal van de Stadsgehoorzaal een forumavond en wel in het bijzonder voor de ouders van de leerlingen in het vijfde en zesde leerjaar van de openbare lagere scholen in Leiden. Hoofden van vrijwel alle onderwijsinstellingen in de Sleutelstad hadden in het forum zitting genomen. Zij allen kregen de gelegenheid om in het kort uiteen te zetten de vele mogelijkheden, die er zijn wanneer het kind van de lagere school afkomt. Na een welkomstwoord van de voorzitter, mr. J. Drijber, werd aan dr. J. D. A. Boks verzocht te spreken over de cursussen van het gymnasium, het lyceum en de H.B.S. voor meisjes. Van oudsher is het gymnasium de aangewezen opleidingsschool voor ver dere studie aan een universiteit. Van een toekomstig gymnasiast wordt in de eerste plaats vereist een goede aanleg voor talen en een grote belangstelling voor de antieke cultuur. Het tegenwoor dige lyceum kent een afdeling gymna sium en een afdeling H.B.S. Het is dus een combinatie van twee verschillende onderwijs richtingen, vanzelfsprekend met voor- en nadelen. De H.B.S., oorspronkelijk bedoeld als maatschappijschool, bereidt thans ook voor op een universitaire studie. Wat de H.B.S. voor meisjes betreft is er na het tweede leerjaar een splitsing. Er wordt op deze school o.m. onderricht ge geven in vakken, die over het algemeen in de belangstellingssfeer van elk jong meisje liggen. De middelbare meisjes school leidt niet op voor de universi teit, maar geeft een goede algemene ontwikkeling. Met nadruk wees dr. Boks er op, dat alle ouders zich bij het kiezen van een school voor hun kinderen dienen te laten leiden door het advies van het hoofd der lagere school. HET V.G.L.O. Tweede spreker was de heer J. G. Wilterdink. Deze vertelde het een en ander over de V.Gl.O.-school. Vele ouders weten van het bestaan van deze school niets of weinig af, hoewel zij toch sinds 1922 in een dringende be hoefte voorziet. Zowel jongens als meisjes kunnen na het zesde leerjaar de school voor voortgezet lager onderwijs be zoeken. Naast rekenen en taal wordt er les in handenarbeid en huishoudonder- wijs gegeven. Verder staan ook machine- schrijven en muziek op het rooster. De school heeft een tweejarige cursus, doch de leerlingen kunnen ook na één jaar voortgezt onderwijs gaan volgen. Het V.G.L.O. is mede in sociaal opzicht van niet te onderschatten, betekenis, aldus deze spreker. LANDBOUWONDERWIJS. Over het lagere landbouwonderwijs voerde de heer R. Duursma het woord. Hij vestigde er o.m. de aandacht op, dat dit soort onderwijs ressorteert onder het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening. Het zal binnenkort wettelijk worden geregeld. In Leiden, het agrarisch cen trum voor de gehele Rijnstreek, is tien jaar geleden een lagere landbouwschool opgericht. Het doel van deze school is, boeren en landarbeiders theoretisch en praktisch bekwaam te maken voor hun werk. Spreker schetste vervolgens de situatie, zoals die in de naaste toekomst zal worden. Het lagere landbouwonder wijs duurt vier jaar. Over enige tijd zal men zich met het behaalde diploma kun nen vestigen als boer of tuinder. ULO IS NIET STAR. De heer C. L. Schotel gaf als volgende spreker aan alle aanwezigen de verzeke ring, dat het uitgebreid lager onderwijs niet star is in tegenstelling dus met hetgeen wel eens wordt beweerd en dat deze soort school nog steeds groeit en bloeit. Hij vond het evenwel jam mer, dat vele ouders hun kind bever met een wit boordje naar de Ulo-school stu ren dan in een overall naar de am bachtsschool. Voorts wees spreker op de noodzaak om het examen op hetzelfde peil te houden, aangezien anders een devaluatie van het Ulo-diploma het ge volg zal zijn. Er kan tegenwoordig op de Ulo-school ook deelgenomen worden aan een cursus machineschrijven. Na het behalen van een Ulo-diploma kan de leerling zeer vele kanten uit, aldus besloot de heer Schotel zijn korte toespraak. VELE MOGELIJKHEDEN BIJ HUISHOUDONDERWIJS. Mej. H. H. F. Henderson richtte zich in het bijzonder tot de ouders met één of meer dochters. Zij wees nl. op het be lang van het huishoudonderwijs. De meisjes komen eerst in de primaire op leiding, die twee jaar duurt. Met een diploma van de primaire opleiding staan er voor de meisjes vele mogelijk heden open. Willen zij b.v. verkoopster worden dan kunnen zij de eenjarige cursus leerlingverkoopster volgen. Voorts kan ook het diploma naaister (nog twee jaar na de primaire opleiding) behaald worden. Met het diploma assistente in de huishouding kan men in aanmer king komen voor de cursussen kinder verzorgster, inrichtingsassistente en ads leerlingverpleegster. Blijken de meisjes later een uitgesproken studiehoofd te hebben, dan kunnen zij eventueel lera res aan een huishoudschool worden. HET TECHNISCHE ONDERWIJS. De heer D. Hartog toonde aan, dat het lagere technische onderwijs momenteel zeer in trek is. De jongens komen van de lagere school in een voorbereidende Lezing prof. Rasker Op de derde openbare bespreking van maatschappelijk-actuele vragen in het „Leidsche Volkshuis" werd gisteravond de vraag behandeld: „Wat is de vrede ons waard?" In een tot de laatste plaats bezette kleine zaal van het Volkshuis bracht prof. dr. A. J. Rasker de volgende pun ten als zijn persoonlijke mening naar voren. Onze tegenwoordige bewapeningspoli tiek is gestemd op de heidense leus van de oude romeinen: zo gij de vrede ver langt bereidt U dan voor tot de oorlog. De ervaring heeft echter geleerd dat op deze wijze nog nooit oorlogen voorko men zijn. Is het leven volgens deze leus niet een uitermate gevaarlijke zaak ge worden? We leven met het risico van de oorlog en w&t voor een oorlog! Christelijk zou veeleer de stelling zijn: zo gij niet de oorlog verlangt, be reidt U dan voor tot de vrede. Wat doet echter onze politiek werkelijk voor de vrede? Wat hebben we voor construc tieve plannen voor vrede die de kwali teit hebben om het vertrouwen der vol keren te winnen? We moeten het avon tuur van de vrede aandurven door fan tasievolle plannen uit te voeren die po sitief zijn. Daar moet veel geld in ge stoken worden en daardoor bewezen worden dat het ons ernst is om con creet voor de vrede tussen de volken te i werken. Nu lopen wij in feite achter de I Russen aan, doordat wij alleen maar angstig reageren op elke nieuwe stunt van die zijde. 1 Prof. Rasker vervolgde: Om die weg te gaan is schuldbelijdenis nodig als voorwaarde voor verzoening. Verzoening is een grote macht en de mogelijkheid van een nieuw begin. Heel wat kort zichtig eigenbelang en prestige moet daarvoor echter geofferd worden. Het is echter ook een avontuur om van de vrede een even spannende en boeiende zaak te maken als tot nu toe gemaakt is van oorlogen en oorlogsvoorbereidin gen. In de discussie welke onder leiding stond van prof. mr. W. H. Nagel kwa men uiteraard tegengestelde meningen naar voren, maar vóór alles bleek er een sterke betrokkenheid van de aan wezigen op de discussievragen. Dat het in ons land mogelijk is in een gemengd publiek een zeer openhartige en diep gaande discussie te houden kwam dui delijk naar voren. Het is een toe te juichen initiatief van het „Leidsche Volkshuis" om brandende maatschap pelijke vraagstukken in openbare be spreking te brengen. De eerste serie bij eenkomsten is nu afgesloten, maar men zal er ln januari mee door gaan. klas en krijgen daarna nog twee jaar een vakopleiding. Hebben de jongelui met goed gevolg het dagonderwijs aan de ambachtsschool gevolgd, dan kunnen zij toegelaten worden tot de schakelklas van een U.T.S. en later ook tot de HTS. Zij tot slot nog de naam van mej. Terbeel genoemd, die sprak over de op leiding van kleuteronderwijzeressen. Meisjes, die het Ulo-diploma hebben behaald of die van de derde klas naar de vierde klas van een middelbare school zijn overgegaan, worden op de kweek school toegelaten. Het lesrooster is zeer uitgebreid, maar er is een prettige af wisseling van theorie- en praktijkvak ken. Vooral op het platteland zullen de meeste meisjes zeker nog wel een baan als kleuterleidster kunnen vinden. Het is een volkomen zelfstandige betrekking, waarin het meisje alle vrouwelijke kwa liteiten naar voren kan brengen. Na de pauze was er volop gelegen heid om vragen te stellen. Dat van deze gelegenheid druk gebruik werd ge maakt spreekt vanzelf. (AdverTëüu BEZOEKT op donderdag 20 november en vrijdag 21 november a.s. van 210 uur in gebouw Rehoboth, Rapenburg 10. Amerikaans protest tegen aanvallen van Russische jagers De Amerikaanse regering heeft b(j de Sovjet-Unie geprotesteerd tegen aanvallen van Russische nachtjagers op Amerikaanse toestellen boven de Oostzee en de Japanse Zee. Deze in cidenten hadden zich op 7 november voorgedaan. De tekst van het Ameri kaanse protest, dat vier dagen geleden te Moskou werd overhandigd werd gisteren te Washington gepubliceerd. In de nota van Washington wordt ge zegd dat, als de Russen boven interna tionale wateren opnieuw een dergelijke gevaarlijke taktiek volgen, de comman danten van Amerikaanse vliegtuigen opdracht zullen krijgen, de nodige en passende defensieve maatregelen te nemen. Het incident boven de Oostzee had zich op honderd km. van het dichtst bijzijnde Russisch gebied voorgedaan. Ondanks die omstandigheid hadden twee Russische jagers tweemaal op een Amerikaans toestel geschoten. Dit vlieg tuig had niet teruggevuurd. Enige uren later had een Amerikaans militair vliegtuig boven de Japanse Zee driemaal aan schijnaanvallen door Rus sische jagers bloot gestaan. Ook in dit geval had het Amerikaanse toestel „niet tegenstaande de gevaarlijke en uitda gende manoeuvres" van de Sovjetrus- sische vliegtuigen niet geschoten. Ook waren de rode toestellen in geen enkel opzicht bedreigd. Aan het slot van de nota zegt de Amerikaanse regering te verwachten dat de Russische regering maatregelen treft om een einde te maken aan dergelijke voorvallen. Zij wordt verantwoordelijk gesteld voor de gevolgen van een her haling van de incidenten. Aantal curie-kardinalen nu weer sterk gestegen Met de nieuw te creëren kardinalen meegerekend zal het College 29 Ita lianen tellen en 46 niet-Italianen. Het aantal curie-kardinalen, dat onder het pontificaat van Pius XII aanzienlijk was geslonken, wordt met elf aange vuld, zodat het 24 zal bedragen. Tot de curie-kardinalen gaan behoren de nuntii, die hun huidige post zullen moeten opgeven, evenals de congregatie secretarissen en mgr. Tardini, de nieuw benoemde staatssecretaris, mgr. Di Jorio en mgr. Jullien. In de opneming van de nunti en curie-prelaten in het College ziet men een traditioneel aspect. Ook was het van oudsher gewoonte, dat de congregatie-secretarissen en de deken van de Rota (kerkelijke rechtbank) na een bepaald aantal jaren de kardinaals hoed ontvingen. Met de benoeming van de aartsbis schoppen van Guadalajara (Mexico) en Montevideo (Uruguay) krijgen deze aartsbisdommen voor het eerst een kar dinaal op hun zetel. Het feit, dat thans twee broers in het College zullen zijn opgenomen, na melijk mgr. Amléto Cicognani en de reeds zitting hebbende mgr. Gaetano Cicognani, betekent een uitzondering op de kerkelijke rechtsregel. Een dergelijke uitzondering werd destijds ook door Leo XIII gemaakt, toen hij in 1891 mgr. Vincenzo Vannutelli tot kardinaal ver hief, nadat hij in 1887 diens broer Sera- fino in het College had opgenomen. Het aangevulde College van Kardi nalen zal, behalve de 29 Italianen, acht Fransen tellen, vier Spanjaarden, vier Amerikanen, drie Duitsers, drie Brazi lianen, twee Canadezen, twee Portu gezen, twee Argentijnen, en verder een lid uit de volgende landen: Oostenrijk, Australië, Chili, Cuba, Hongarije, China, Ecuador, Joego-Slavië. Ierland, Polen, Columbia. India, België, Turkije, Ar menië, Uruguay, Mexico en Engeland. NIEUWE UITGAVEN „HARMONIA"-UITGAVEN Bij Harmonia te Hilversum verschenen de navolgende boekjes. „Voor vaardige vingers", zes etudes ln hoge posities voor Jonge gitaristen. ..Zomeravondsuite" voor drie gitaren. ..Dln Don Dalne acht Ne derlandse liedjes voor gitaar bewerkt. ,,Wat Fransen zingen en dajisen", Franse wijsjes voor gitaarsolo, „Kadootje van Wolfgang", stukjes die Leopold Mozart voor zijn zoontje schreef toen die zeven Jaar werd. ln de bewerking van twee gi taren. Al deze uitgaven zijn van de hand van Henk van Behagen.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 3