Klei n verJ of ga 11 ger s in liet geweer voor de alarmoefening Carillon II WEERBERICHT Zo'n dertigduizend militairen en drieduizend voertuigen op de negen van oost-Nederland! Sint-Nicolaas-knipselprijsvraag Onderhoud tussen de ministers Selwyn Lloijd en dr. Soebandrio MILITAIRE STAATSGREEP IN SOEDAN NIET PRO-NASSER? nu 97ste jaargang DINSDAG 18 NOVEMBER 1958 No. 29598 LEIDSCH m DAGBLAD Directeur: J. W. Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN witte Singel Leiden Glro no 57055 Hoofdredacteur: J. Brouwer f.7.50 per kwartaal; f.2.55 per maand; f.0.59 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 VERVOLG OP TORENKLOK III (Van onze correspondent) Met het scheerapparaat nog in de hand werden vanmorgen de vroege opstaanders in ons vaderland na de gebruikelijke draai aan de radioknop voor de nieuwsuitzending van zeven uur uit hun zoete nadromen opgeschrikt door de mededeling, dat bepaalde categorieën klein-verlofgangers zo spoedig mogelijk naar hun onderdelen moesten terugkeren. Hiermee was het startschot gelost voor oefening Carillon II, een vervolg op Torenklok III, welke vorig jaar november stromen militaire voertuigen op de wegen van oost-Nederland bracht. Nu ook gevechten Ook ditmaal zijn de oostelijke provincies, de verzamelplaats voor de opmars naar Duitsland (welke thans niet zal worden uitgevoerd), het toneel van de nagebootste strijd. Gevechten zullen er name lijk dit keer absoluut bij zijn, zij het op beperkte schaal. In de loop van de oefening is de oorlogstoe stand een feit geworden en voeren straaljagers aanvallen uit op de op rukkende colonnes. Behalve de factor strijd is dus de opkomst van de klein-verlofgangers, die de parate onderdelen moeten aanvul len, een nieuw element in de reeks alarmoefeningen, welke thans haar bekroning in Carillon vindt. Gisteravond heeft de chef van de generale staf, luitenant- generaal G. J. Ie Fèvre de Montigny, in zijn hoofd kwartier Clingendaal te Den Haag enkele mededelingen gedaan over de betekenis en het schema van de nieuwe oefening. De generaal weerlegde de opmerkin gen, dat Torenklok III in strijd zou zijn geweest met een eventuele werkelijk heid. Men moet er oog voor hebben, dat deze oefeningen in zwaarte toenemen en er nieuwe facetten bijkomen. Bij Carillon gaat men uit van de ge dachte, dat in verband met de inter nationale politieke situatie de Neder landse regering tot het uiterste heeft gewacht met het nemen van spectacu laire militaire maatregelen (waartoe het oproepen van klein-verlofgangere zeker behoort). Overigens zijn er sinds afgelopen vrijdag berichten naar de onderdelen gegaan over een zogenaam de toespitsing van de politieke toestand. Dit zou in werkelijkheid ook plaats vinden. Een recent portret van de in Am sterdam op 67-jarige leeftijd over leden Nederlandse dichter, schrij ver en journalist J. W. F. Werumeus Buning. Droog weer De Bilt verwacht tot morgenavond: Droog weer met overdrijvende wolken velden. Overwegend matige wind tussen oost en zuidoost. Ongeveer dezelfde tem peraturen. (Opgemaakt te 11.15 uur). 19 NOVEMBER. Zon op: 8.05 uur; onder: 16.45 uur. Maan op: 13.57 uur; onder: 0.40 uur. Hoogwater te Katwijk 9.32 en 22.09 uur. Laagwater te 4.55 en 17.28 uur. Dit nummer bestaat uit 20 pagina's. Om het uur herhaling Na de uitzending van vanochtend zeven uur werd de radio-oproep gedu rende zes uur om het uur herhaald. Daarnaast ontvingen de bij Carillon betrokken klein-verlofgangers een ex presbrief van hun commandant aan huis. De jongelui behoren tot de lich- tingsploegen, die respectievelijk op 28 september en 7 november j.l. zijn afge zwaaid. Zoals bekend gaat het hierbij om militairen, die hun diensttijd ver vuld hebben, maar gedurende de eerst komende vier maanden na het beëindi gen van de eerste oefening ingelijfd blij ven bij hun vroegere onderdeel. Het oproepen van deze personen, dat slechts met toestemming van de minister van Defensie mag geschieden, is dus géén mobilisatie-maatregel. Wel werd in het kader van Carillon een mobilisatiebevel uitgevaardigd; maar aan de uitwerking hiervan geven de onderscheiden staven slechts op papier gevolg. Het aantal klein-verlofgangers, dat vandaag na een korte onderbreking de uniform weer heeft aangetrokken, bedraagt niet meer dan vijfhonderd. Een groter kwantum was voor het opdoen van ervaring niet nodig. Bovendien wilde men zo min moge lijk moeilijkheden veroorzaken. Gedecentraliseerd Spectaculairder is natuurlijk weer de opmars van de voltallige parate troepen ter sterkte van 30.000 man en 3000 voer tuigen; van hun kazernes en leger plaatsen naar de concentratiegebieden in het oosten van het land. De verkeers regeling is thans sterk gedecentrali seerd. Er zijn meerdere concentraties bij Torenklok III slechts één en de opmarswegen kruisen elkaar niet. Hier door was het mogelijk, dat een onder deel zich, zodra het marsvaardig was, op weg kon begeven. De onderdelen die aan de oefening deelnemen zijn de staf van het eerste legerkorps, de legerkorps troepen, de vierde divisie en de voltal lige parate onderdelen van de eerste divisie. Dit laatste onderdeel is namelijk nog in oprichting. De voltooiing van dit proces vindt op 1 januari a.s. plaats. Saulo uitgeleverd Alfredo Saulo, de voormalige leider der opstandige Hoekbalahaps (als com munistisch beschouwde rebellen tegen de Fhilippijnse regering) is persoonlijk door de Indonesische ambassadeur te Ma nilla, Nazir Pamontjak, uitgeleverd aan de Fhilippijnse minister van Buiten landse Zaken, Felisberto Serrano. Toen dit geschiedde waren de kantoren van het Philippijnse ministerie van Buiten landse Zaken voor het publiek gesloten. Saulo had zes dagen geleden een toe vlucht gezocht in de Indonesische am bassade. Over zijn al dan niet uitlevering is zowel in Manilla als in Djakarta, nogal wat te doen geweest. Zo hadden Phillippijnse betogers een aanval uitge voerd op het Indonesische ambassade gebouw Tenslotte treden de staf van de territo riale bevelhebber Oost en de daaronder ressorterende territoriale en garnizoens commandanten op als gastheren van het eerste legerkorps. De zogenaamde vredesonderdelen laten ditmaal verstek gaan. Hun voorbereidingen op papier zijn tijdens Torenklok III aan de prak tijk getoetst en in orde bevonden. De tankkorpsen uitgezonderd de verken ningseenheden, die met lichte tanks zijn uitgerust, blijven binnen de kazer nemuren. Zij beleefden Carillon slechts tot het tijdstip, waarop zij gereed ston den daadwerkelijk mee te gaan doen. De burgerij zal dan ook niet veel last van Carillon ondervinden, aldus gene raal Le Fèvre de Montigny, alhoewel men er in de betrokken gebieden natuurlijk wel iets van merkt. Particuliere terreinen mogen in vre destijd niet zonder toestemming van de eigenaar door militairen betreden worden. Ook kunnen militaire com mandanten geen auto's vorderen en hun soldaten bij burgers inkwartie ren. Het is voor de organisatoren van Carillon echter een verheugend verschijnsel geweest, dat nagenoeg alle grondbezitters, die door de mili taire autoriteiten hierover waren ge vraagd, hun volle medewerking hebben verleend. De beroemde filmstet Tyrone Power, die in Madrid tijdens film opnamen is overleden, met zijn echtgenote Deborah, met wie hij in mei van dit jaar in het huwelijk was getreden. Power had zijn baard la ten groeien voor de opnamen van de film „Solomon and Sheba". Wie het best aan het langste eind trok Dat het gezegde „een tevreden roker i is geen onruststoker" nog altijd opgeld 1 doet, bleek gistermiddag in de Rotter- damse studentensociëteit „Hermes", j waar ter gelegenheid van het 9e lus- j trum van het Rotterdams Studenten Corps 50 mannen deelnamen aan een 1 pijprookwedstrijd. Tevoren waren „se- i lectiewedstrijden" gehouden in bejaar- denhuizen en -sociëteiten en de record houder hiervan, de 79-jarige P. v. Vliet, sloeg ook gistermiddag zijn mededingers. Hij heeft in ÏOO1^ minuut zijn Gou wenaar leeggerookt, die gevuld was met precies 3.3 gram tabak, maar reeds bij i 95% minuut had hij geen concurrentie j meer te duchten. De pijp van P. C. van der Hulst (69 jaar) gaf toen namelijk de geest In ons nummer van morgen, 19 november, wordt een Sint- Nicolaas Knipsel-prijsvraag opgenomen, welke ontleend is aan alle zakenadvertenties, in ons nummer van vandaag 18 novem ber. Om aan deze prijsvraag te kunnen meedoen, is het dus noodzakelijk, dat U de courant van vandaag in haar geheel bewaart. Voor de prijswinnaars stellen wij een bedrag van in totaal f 600.beschikbaar, dat zal worden uitgereikt in de vorm van waardebonnen, welke uitsluitend besteed kunnen worden in de zaken van de bij deze prijsvraag betrokken adverteerders. Bewaar dus de courant van vandaag en lees de nadere aan kondiging over deze prijsvraag in ons nummer van morgen. Amsterdamse verkeersbrigadiertjes hebben gisteren in het hoofdpost kantoor in de hoofdstad de eerste series kinderpostzegels in ontvangst genomen, welke zij daarna in op tocht met de politiekapel naar hoofdcommissaris H. J. van der Molen brachten. De heer Van der Molen neemt de zending van de klaar-oversin ontvangst. Zal niet officieelzijn, maar tócli De Nederlandse ambassadeur in Londen, baron Bentinck, bracht gistermiddag een bezoek aan de Engelse minister van Buitenlandse Zaken, Selwyn Lloyd. Dit onderhoud vond plaats twee dagen voordat de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, dr. Soebandrio in de Engelse hoofdstad arriveert. Deze wordt morgen voor een bezoek van twee dagen in Londen verwacht, op uitno diging van de Engelse regering. Verwacht wordt, dat dr. Soebandrio, die eerst in de V.S. is geweest, donderdag een onderhoud met minister Selwyn Lloyd zal hebben. Volgens een woordvoerder van de Indonesische ambassade in Londen zal dr. Soebandrio vrydag naar Bonn doorreizen. Functionarissen van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken en van de Nederlandse ambassade weigerden na het bezoek van baron Bentinck aan minister Selwyn Lloyd bijzonderheden van hun bespreking mee te delen. A.F.P. meldt dat o.a. kwesties betref- fende Indonesië besproken werden. Minister Selwyn Lloyd heeft met de ambassadeur in het bijzonder willen spreken over onderwerpen die hij ver wacht te bespreken met dr. Soebandrio. In Londen wijst men erop dat diens bezoek geen „officieel" karakter zal dragen Wel zal dr. Soebandrio leden van de regering ontmoeten en met minister Selwyn Lloyd lunchen. Deze subtiele omschrijving, zo me nen waarnemers, duidt erop dat de Britse regering er voor zorgt te ver mijden dat de besprekingen verkeerd worden uitgelegd, hetzij in Den Haag hetzy elders. Zij zullen vooral gewijd zijn aan de economische betrekkingen tussen beide landen. Men is van Britse zijde niet voor nemens de kwestie Westelijk Nieuw- Guinea of die van de recente Britse weigering om moderne wapens aan In donesië te leveren, ter sprake te bren gen, maar men sluit niet de mogelijk heid uit dat deze door dr. Soebandrio zelf ter sprake zullen worden gebracht. Wat de economische betrekkingen be treft, merkte men op, dat Britse onder nemingen grote belangen in Indonesië hebben. Bovendien brengen de waar nemers in herinnering dat volgens in lichtingen die in Londen de ronde doen, Indonesië voorbereidingen zou treffen toe te treden tot het sterling-gebied. Aan Egyptische bedoelingen met Nijhvater zon voorlopig de pas zijn afgesneden De 58-jarige opperbevelhebber van de Soedanese strijdkrachten, generaal Ibra him Abboed, heeft gisteren zoals wij in een deel van onze oplage nog konden melden de macht aan zich getrokken onder de leuze „eerlijkheid en onschend baarheid". De politieke partijen zijn afgeschaft, de kranten zijn gesloten en de noodtoestand is afgekondigd. Abboed, die in Engeland is opgeleid, verklaarde te zullen streven naar betere betrekkingen met Nassers Verenigde Arabische repu bliek (V.A.R.) en naar een oplossing van alle hangende vraagstukken, waaronder een regeling voor het water van de Nyl. Van Soedanese zijde in het hoofdkwartier van de V.N. te New York werd medegedeeld, dat Abboed niet pro-Westers is en ook niet pro-Nasser, maar alleen pro-Soedan. In de Egyptische hoofdstad Cairo is men geneigd het gebeurde te Khartoem te vergelijken met de staatsgreep in Karatsji (Pakistan), vooral omdat generaal Abboed nooit gesproken heeft over het Arabische nationalisme. „Politieke onstabiliteit" Buitenlandse diplomatieke waarne mers in de Egyptische hoofdstad waren het er gisteren over eens. dat het mo tief voor de staatsgreep vooral gelegen is in de slechte economische toestand van Soedan. Generaal Abboed heeft nog deelgenomen aan de woestijnoorlog van de Britten tegen de Duitse veldmaar schalk Rommel in Noord-Afrika. Hy Advertentie CITROEN 2 cv Indonesië vraagt 70 miljoen doliar aan V.S. Indonesië heeft de V.S. voor een be drag van een kleine 70 miljoen dollar hulp verzocht voor het uitvoeren van verschillende economische projecten. De Indonesische minister van Buiten landse Zaken Soebandrio heeft maandag jl., na een bezoek aan de president van de Amerikaanse regerings- „in- en uit- voerbank" („Export-Importbank"). Sa muel Waugh verklaard dat de kansen, dat het Indonesisch verzoek wordit in gewilligd. „niet zo slecht" staan. 40 miljoen dollar van het gevraagde bedrag zyn bestemd voor de bouw van een kunstmestfabriek in Soerabaja. Volgens welingelichte kringen zal de leningsovereenkomst hiervoor spoedig worden gesloten. Voorts heeft Indonesië gevraagd 12 miljoen dollar voor de aankoop van drie Lockheed Electra vliegtuigen voor de burgerluchtvaart, en om 10 miljoen dol lar voor de bouw van 'n warmtekracht station, aldus dezelfde kringen. Minister Soebandrio deelde nog mede, dat ook om 5 6 miljoen dollar is ge- •s werelds zuinigste grote kleine auto vraagd voor uitbreiding van een cementfabriek. Tenslotte zeide hy, dat Indonesië bij het Amerikaanse ontwikkelingsfonds aanvragen zal indienen voor leningen tot een bedrag van ongeveer 10 miljoen dollar, bestemd voor de financiering van landwinning en wegenaanleg, wordt beschouwd als een niet-politieke figuur. In een communiqué van zijn hand, dat voor de radio werd voorge lezen, werd gezegd, dat de corruptie in het land en de politieke onstabiliteit een gevolg waren van het feit dat de politieke partijen elk op wettige of on wettige wijze winst nastreefden. Op deze wijze konden geen hervormingen wor den ingevoerd om de toestand van het land en de bevolking te verbeteren. „Het is niet meer dan natuurlyk, dat veilig heidstroepen van het leger een einde aan de chaos maken en de veiligheid en stabiliteit voor alle burgers herstellen. Wy zijn niet uit op winsten en wij heb ben tegen niemand een wrok. Wy stre ven alleen naar stabiliteit", aldus het communiqué. De staatsgreep is zondagnacht om drie uur plaatselijke tijd uitgevoerd. Volgens in Cairo ontvangen berichten hebben militairen de gebouwen der openbare diensten bezet en wachtposten betrokken bij alle buitenlandse ambas sades. Waarnemers geloven, dat de staats greep, evenals die in Pakistan en Birma, gericht is tegen het onvermogen van de politieke partijen om een stabiel bewind te scheppen. Generaal Abboed is lid van de Khat- mia-sekte. die tot 1955 voorstander was van vereniging van Soedan met Egypte, doch die zich sedertdien heeft uitge sproken voor onafhankelijkheid van het land. De regering, welke terzyde is gescho ven, is die van premier Chalil, die de schoonvader van generaal Abboed is. Premier Chalil stond aan het hoofd van een tweepartijen-coalitie, die sinds juli 1956 regeerde. Het wordt mogelijk geacht dat de generaal, die enige tijd niet op de. voorgrond was getreden, op dezelfde wijze naar voren is geschoven als generaal Naguib bij het begin van de omwenteling in Egypte. De leiders van de belangrijke Ansar- en Ohatmia-sekte. El Mahdi en El Mir- ghani, hebben zich direct achter de ac tie van generaal Abboed geschaard. De woordvoerder van het Amerikaan se ministerie van Buitenlandse Zaken noemde de staatsgreep een „binnen landse aangelegenheid", waaihij geen invloed van buitenaf is uitgeoefend- Henriëtte Roland Holst-prijs voor dr. Fr. de Jong De Henriëtte Roland Holstprys, dit maal beschikbaar gesteld voor een be langrijk werk op het gebied van de so ciale geschiedenis of de sociale bewegin gen, is toegekend aan dr. Fr. De Jong Edz. uit Amsterdam voor zyn boek „Om de plaats van de arbeid". Vrijdag a.s. zes jaar na het overlijden van de dichteres, zal de prys, die nu voor de tweede maal is toegekend, wor den uitgereikt in het gebouw van de Arbeiderspers te Amsterdam. De jury, die het bestuur van de Henriëtte Ro land Holst-stichting adviseerde, bestaat uit prof. dr. J. P. Kruyt, prof. dr. S. Hofstra en drs. J. J. Voogd. Dr. De Jong, die wetenschappelijk hoofdambtenaar is aan de Gemeente Universiteit van Amsterdam, schreef in opdracht van het NVV de geschiedenis van dit vakverbond. Dit boek verscheen onder de titel „Om de plaats van de ar beid" en is thans bekroond. Nederlands comité voor Atlantisch Congres Aan het grote Atlantische congres, dat in juni 1959 in Londen zal worden gehouden ter gelegenheid van het 10- jarig bestaan van de NAVO, zal ook Nederland deelnemen. Om de Nederlandse bijdrage aan het congres voor te bereiden, is een na tionaal comité opgericht. De leden van de Atlantische commissie nemen er en bloc aan deel; de voorzitter is dan ook mr. H. R. Nord. De dagelijkse leiding berust bij de voorzitter en de heren O. M. E. Loupart, E. A. Vermeer, Lt.-gen. T. E. E. H. Mathon en J. Kortenhorst, welke laatste als secretaris optreedt. Het ca. 35 personen tellende comité zal op 25 november a.s. in het gebouw van de Tweede Kamer worden geïn stalleerd. Functionarissen waren van oordeel dat een wijziging in de betrekkingen tussen de V.S. en Soedan niet te verwachten is. Zij namen aan dat het Amerikaanse economische hulpprogram gewoon zal worden uitgevoerd. Commentaar uit Londen Onze Londense correspondent telefo neerde hedenochtend: Ook het voorlopige beeld, dat men zich in Londen van de staatsgreep in Soedan kan vormen, is dat deze in geen geval pro-Nasser is. Het neutrale com mentaar in Cairo bevestigt dit. Volgens sommigen is Nasser, wat zijn bedoelin gen met het Nijl-water betreft, voor het ogenblik in Soedan de pas afgesneden- Want dit is de kern-kwestie. De in Soe dan overheersende karaktertrek is zon der twijfel het sterk onafhankelijkheids- gevoel. Het hoofdmotief van generaal Abboed schynt dan ook geweest te zijn de pro-Westerse en anti-Egyptische pre mier Chalil bij te staan en te voor komen dat de Soedanese politici niet voor Nassers druk zouden zwichten en zodoende een voor Soedan nadelige op lossing van het Nyl-waterprobleem te vermijden.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 1