ZWART „JA" OP ZIJN HOOGST MISSCHIEN - VOOR - EURAFRIKA w Niet het goede meisje WAT BETEKENT FRANS-AFRIKAS KEUZE? Enorm gebiedhonderden malen zo groot als het onzeschaars bewoond en vrijwel onontwikkeld Het oude, zwarte Afrika gaat schuil achter zonnebrillen Ons kort verhaal door Marie de Nervaud (Van onze Dakar, november. De aanplakbiljetten han gen nog op alle witte muren der wolkenkrabbers van de hoofdstad van Frans West-Afrika Dakar. Een Franse vlag, geschraagd door twee witte staat nog op de straten geschilderd, op deuren, handen en een zwarte: „Oui a la France". Het op wagens overal waar een vierkante meter vrij was: „Oui.oui. oui". En in de straten van deze witte stad op de groene kaap van Afrika schijnt alles dit „ja" aan Frankrijk te bevestigen. Europeanen en Afrikanen, blanke en zwarte Fran sen, drinken samen hun „pastis" in het Café de Paris op de kleurige stoeltjes onder het zonne scherm, dat regelrecht van een hoofdstedelijke boulevard afkomstig lijkt. Men leest „Paris- reisred acteur) Dakar". Niet alleen de jonge Afrikaanse advo caat of arts, die tijdens zijn studentenjaren van de blondines in het Quartier Latin Frankrijks radi cale verdraagzaamheid heeft ondervonden, maar ook de jonge, zwarte kantooremployé's, die Afrika nog nooit uit zijn geweest, dragen de nauwe broekspijpen van St.-Germain des Prés, schudden elkaar in het voorbijgaan nonchalant de hand, zeggen: „£a va?.9a va!" In de rege ringskantoren, waar de air-conditioning zoemend de vochtige hitte buitensluit, zetelt Afrika's jonge „intelligentsia" en regelt de zaken van het land. In het territoriale parlement hanteren de donkere afgevaardigden met slimheid en zwier de discus- sietrant van Frankrijks Assemblee Nationale, in de stijl van de nu overleden Vierde Republiek. Het oude, zwarte Afrika verschuilt zich achter zonne brillen, no-iron overhemden, kreukvrije pantalons, achter wolkenkrabbers, havenbedrijven, super-constellations, Franse scholen en hospitalen. Het wordt gecamoufleerd door de uitslag van het super-referendum van 28 september j.l., waarin Frans West-Afrika met een verpletterende meerder heid „ja" zei tegen de nieuwe grondwet, tegen generaal De Gaulle, tegen Frankrijk. Een victorie voor Frankrijk.voor Europa? Niet zo haastig. Wat schreef ook weer Mariama Ba, een Senegalees schoolmeisje? „Op een dag nam de school bezit van mijn vrije en simpele leven. Men heeft mijn huis blank geverfd, maar mijn hoofd blijft zwart, mijn bloed onaantastbaar en zuiver, zoals de zon. Mijn bloed is heidens gebleven in mijn geciviliseerde aderen, het blijft in opstand en danst op de maat van de zwarte tam-tams". Dat geeft te denken tussen al die „ouis" op de blinkend witte muren. Op welke maat kloppen de zwarte harten achter de no-iron overhemden? Tweehonderd stappen buiten Dakars moderne centrum, de Place Protet, begint een ander Dakar, het zwarte. Afrikaanse families in volle krotwijken Dat zwarte Afrika neemt des nachts trouwens al bezit van dat schoongeveegde -plein zelf. Afri kaanse families, uit de overvolle krotwijken geperst, spreiden er hun matten, keuvelen en giechelen er in het donker met Afrika's ge lijkmoedigheid, vallen er tenslotte - mannen, vrouwen, kinderen, zui gelingen door elkaar - in Afrika's ongestoorde slaap. Zwart Dakar heeft zijn markten waar het Euro pese gezicht zich een bloedneus stoot aan de stank van gedroogde vis - met tien vliegen per vierkan te centimeter - en een blauw oog aan het geel, oranje, paars, rood, blauw en rose van de „boubous", de wijde jurkendie een gespierde, donker-glanzende schouder vrijla ten van de enorme moederlicha men der Ouolof-vrouwen, breed, maar statig rechtop onder de hal ve kalebas met vis, vruchten en groenten, met nonchalante élegan tie op het hoofd gebalanceerd. Op haar rug slaapt de baby, een klei ne Mamadou of Binetastevig vastgesjord in de omslagdoek, aan de keerzijde lijkt een nieuwe Ma madou op komst. Dat zwarte Dakar zet zich voort in de Medina (want Senegal hoort tot de zwarte islam) in de „Bidonvilles", de krotwijken van blik, hout en zak ken, in de nieuwe „cité's", de eenvou dige, moderne wijken, die, hoe snel het Franse bestuur ook bouwt, de zwellende stroom naar de stad nooit Zwart-Afrika van morgen: geen „ja", geen nee", slechts misschien bij kunnen benen. En het is op de muren van zwart Dakar, dat men naast het „oui" een even slordig met de kwast neergesmeten „non" vindt. En nog een ander woord: „momsa- rev". In Ouolof-taal betekent dat let terlijk „het land hebben", het be duidt in feite „onafhankelijkheid". Dat „nee" heeft in het referendum van 28 september een ontzagwekken de nederlaag geleden in zeven van de acht gebieden, die samen het enorme territoir van Frans West-Afrika uit maken. Alleen Guinea stemde haast unaniem „nee". De andere zeven: Mauritanië, Senegal, Niger, Haute- Volta, Frans Soedan, Dahomey en Ivoorkust kozen voor de nieuwe Franse gemeenschap. Stemden „ja", zoals Frans Equatoriaal Afrika „ja" stemde en Frans Somaliland en Madagascar en Algerije. Bijna het gehele Franse imperium van gisteren schijnt voor blijvende samenwerking met Frank rijk, in feite voor Eurafrika van mor gen te hebben gekozen. Men moet daar niet zo min over denken. Groter dan China. De Franse gebieden in Afrika (Alge rije en de Sahara incluis) beslaan een oppervlakte van meer dan tien mil joen vierkante kilometer, een gebied groter dan China, groter dan Canada, al wonen cr slechts 40 miljoen zielen. Frans West- en Frans Equatoriaal Afrika alleen al zijn even groot als de Verenigde Staten, 222 maal zo groot als Nederland, de afstand van Dakar naar de oostgrens van Niger is gelijk aan de afstand van Brest naar Mos kou! Anders dan onderontwikkeld kan men dan dit reusachtig territoir moei lijk noemen. In Nederland wonen 331 mensen op één vierkante kilometer, Dakar, F rans-'Afrikaanse metropool: men heeft mijn huis bkmk gasohUderd Reis door woestijnen, savannes en regenwouden Onze reisredacteur W. L. Brugsma, vertoeft voor een nieuwe en exclusieve grote reportage twee maanden in Afrika. Zijn reisroute: Dakar (Senegal) - Conakry (Gui nea) - Abidjan (Ivoorkust) - Algiers. Het onderwerp van zijn reportage: Frans-Afrika vandaag, Eurafrika van mor gen? In een serie artikelen, waarvan wij vandaag het eerste aan de lezers van ons blad presenteren, zal hij ant woord gevenop de vele vra gen, die de verrassende uit slag van het referendum in Frankrijks Afrikaanse gebie den - tezamen een gebied groter dan China! - heeft doen rijzen. Was het referen dum een vrije keuze? Geeft het een duidelijk beeld van Afrika's wensen en een vaste richtlijn voor de toekomst? Opent het nieuive perspectie ven voor een gezonde en vredelievende samenwerking tussen Europa en Afrika? Zal het althans gewapende con flicten voorkomen? Wat be tekent het eenzame „nee' van Guinea, ivelke weg zal Sékou Touré volgen? In zijn reportage neemt onze reisredacteur U mee naar de woestijnen, savan nes en tropische regenwou den van het zwarte conti nent. Zijn thuisreis voert langs Algiers, ivaar hij, heet van de naald, de verkiezin gen op 30 november zal ver slaan en een beschrijving zal geven van het bittere gewa pende conflict, dat voort blijft duren en Frankrijks zwaarste probleem vormt een probleem dat tot op he den ook generaal De Gaulle niet heeft kunnen oplossen en dat de spil blijft van de moeilijkheden waarvoor Frankrijk zich thuis en in Afrika gesteld ziet. maar mijn hoofd blijft zwart, mijn bloed is heidens gebleven en het blijft in opstand en danst op de maat van de zwarte tam-tams. kaïn nochtans geen enkele sprake van zijn, dat Frankrijk alleen dit gebied tot ontwikkeling zou kunnen bren gen, één Franse administrateur be stuurt gebieden zo groot als de Bene lux! Maar goed, straks komt de Euro- markt. Kan West-Europa niet in een gezamenlijke krachtsinspanning deze gebieden naar de twintigste eeuw stu ren? te houden van een avonturenfilm in twee afleveringen, waarbij aan het eind van het eerste deel de held bo ven een diep ravijn met zijn kunst gebit aan een touw blijft hangen on der de mededeling „komende week het vervolg", kan ik nu slechts zeggen, dat het zozeer bejubelde referendum in Frans-Afrika geenszins een duidelijke uitspraak, een vaste richtlijn voor de toekomst gaf. Het zwarte wereld deel geeft op de eenvoudige vraag „ja of nee" zijn geheimen niet prijs. Het kent maar één werkelijk antwoord: „misschienal stond dat woord niet op de stembiljetten. Open vraag. FRANS-AFRIKA' in Frans West-Afrika slechts 4! Van zijn bevolking van 19 miljoen zijn slechts 88.000 Europeanen. Van de hete woestijnen in het noorden, de savannes in het midden en de bosge bieden aan de kusten zijn enorme stukken onbruikbaar, vrijwel on vruchtbaar en vooral bijna onbereik baar. De onoverzienbare afstanden remmen iedere ontwikkeling; maken rendabele exploitatie van minerale rijkdommen vaak onmogelijk. Frankrijk is pas na de tweede we reldoorlog begonnen deze lege ruimte te ontwikkelen. De landbouw is nog achterlijk, kan nauwelijks in de be hoefte van deze gebieden voorzien. Er zijn in Senegal, Guinea en vooral de Ivoorkust gebieden, die een zekere rijkdom aan export-produkten ople veren: apenoten, koffie, cacao, bana nen. De mijnbouw begint: bauxiet en ijzer in Guinea (dat „nee" stemde), fosfaat, wat diamant, wat goud. De industrie staat in de kinderschoenen. Er bestaan plannen voor dammen- bouw, hydro-elektrische centrales. Er Dat is een open vraag. Naast enor me economische obstakels zijn nog grotere politieke hindernissen te overwinnen. Maar hoezo, zal men vra gen. Afgezien van die vervelende me neer Sékou Touré in Guinea, die on dankbare lastpost, hebben deze Afri kanen nu toch definitief gekozen, hun politieke rijpheid getoond door te op teren voor de voltooiing van hun in terne autonomie, logische voltrek king van het Franse liberalisatie-pro ces dat na de mislukte assimilatie pogingen vanaf De Gaulle's eerste vernieuwing in Brazzaville (1943), via de grondwet van 1946 en de recente kaderwet tot de nieuwe grondwet leidde? Hun positie is nu toch dui delijk: volledige interne autonomie als lid-staat van de nieuwe Franse gemeenschap, waarin de Franse repu bliek slechts een aantal bevoegdheden als defensie, diplomatie, monetair be leid, verbindingen enz. behoudt? Dat referendum was toch een klare uit spraak, een vrije keuze tussen „ja" en ,nee", tussen vrijwillige binding en directe onafhankelijkheid? Ja, als het zó eenvoudig was, zoals de heer Cornu-Gentille, Frankrijks minister van overzeese gebiedsdelen het trouwens graag doet voorkomen.... maar zo eenvoudig is het niet. Op gevaar af mijn lezers in de spanning A ''/GABON ATLANTISCHE OCEAAN OCCUfERSGEVENHCT QANIAL INlytWERS flflttl vfc» Maar ik zeg je toch, dat zij 't ver keerde meisje voor hem is, zei Susan Dolmedge vol vuur. Ik ken mijn eigen zoon toch wel! En hou op zo naar mij te kijken, John! O ja, ik wéét wel, dat je me altiid beschuldigd hebt een moeder te zijn, die geen af stand van haar kind kan doen. Maar dat kan ik wél! Heb ik niet toegeven in deze kwestie? Wis en waarachtig! En zie nu eens zelf wat er van geko men is! Haar stem stierf weg, terwijl ze haar elleboog op de ontb ij tafel zette en met haar hand over het voorhoofd streek. Zo moet je 't niet opvatten, meisje! John's uitdrukking was een menge ling van liefdevolle toegenegenheid en mannelijke verwarring over vrouwen tranen. We moeten vertrouwen in Jack hebben. Hoe kun je nu oordelen? Je hebt dat meisje pas één keer gezien! Ze leek mij wel aardig en ze zijn ken nelijk gek op elkaar. Gek op elkaar! Haar nijd deed haar tranen groten deels verdwijnen. Ze keek John met vlammende ogen aan. Dat is nu écht iets voor een man! Ik geloof ook wel, dat Jack op het ogenblik gek op haar is, maar hoe lang zal dat duren? Wat haar betreft, ze is een goede actrice en ze weet dat zulk een goede partij als Jack haar niet gauw voor de tweede keer in de schoot zal vallen. Ze is zelf maar een dood gewoon meisje uit het Westen Ze barstte weer in tranen uit, daar haar man plotseling erg ernstig keek. Ach, ik bedoelde dat niet zo, dat doodgewoneging ze met gebro ken stem verder. Je weet dat ik niet zo snobistisch ben, al zijn we dan ook Bostonaren. Het verschil in afkomst zou er heus niet toe doen, alsals ze maar Als ze maar het juiste meisje was, ging John met ernstige stem verder. Heb je soms óóit een meis je, waarvoor Jack belangstelling koes terde, het juiste meisje gevonden? vroeg hij nadrukkelijk, waarop hij naar de klok keek, de krant greep en opstond. Zo komen we geen stap verder. Hij liep om de tafel heen om haar een kus te geven. Alles wat we kunnen doen, L af wachten, liefste. Ik heb me de laatste tijd afgevraagd, of Jack werkelijk wel geknipt is voor de rechtenstudie. Mis schien is dit wel zijn grote kans. Je kunt nooit weten. Susan zat rustig voor zich uit te kijken, luisterende of de voordeur al dichtgetrokken werd. Meestal accep teerde ze John's redelijkheid, maar op ogenblikken als deze was 't om dol van te worden! Afwachten! Terwijl hun enig kind zijn leven ruïneerde door een belachelijk huwelijk! De laatste twee zomers had Jack zijn vakantie doorgebracht bij een troep toneelspelers op de Cape. Dank zij John's redelijkheid, dacht Susan bitter geetemd. Als zij haar zin had gekresen, had zij zijn dwaze toneel aspiraties al direct onderdrukt. Maar John had gezegd: Laat hij het zelf uitvechten. Tegen de tijd, dat hij van school komt, zal hij vast en ze ker rechten gaan studeren. Nu, John had géén gelijk gekregen! Jack wilde niet eens het „college" aflopen. Hij en Patsy wilden direct trouwen en onmiddellijk daarna op Broadway be ginnen. Maar ik blijf niet rustig staan kijken, hoe hij zelfmoord pleegt! Ter wijl ze bezig was met het opruimen van de ontbijttafel ,was ze hardop een nijdige alleenspraak gaan houden. Plotseling bleef ze staan en staarde naar de borden en kopjes. Ik blijf niet zonder meer toekijken en niets doen, zed ze hardop en opstandig, waarna ze naar boven holde. Susan maakte een plannetje en het 'kon haar niets schelen, dat John daartegen in opstand zou zijn geko men, als hij 't geweten had. Vandaag was er voor haar de enige kans om Patsy alléén te treffen, vóórdat de ver loving bekend gemaakt zou worden. In ongeveer twee uur kon ze op de Cape zijn. Jack zou naar Provincetown gaan voor een of ander werkje aan coulissen en Patsy had gezegd, dat ze een nieuwe rol in moest studeren, zo dat ze hem niet kon Vergezellen. Jaok's trotse, jubelende stem klonk in haar oren. toen ze de wagen uit de garage reed: Je zult zien, Mams, wat voor resolute vrouw ik krijg! Ge loof me, met haar zal ik héél wat be reiken Susan borduurde echter niet voort op deze woorden van Jack en ze dacht ook niet na over hun afscheid van onlangs. Patsy klein, tenger en verlokkelijk met een gouden glans op het haar van de lamp boven de deur, en bruine ogen keek vol liefde op naar John, die hoog boven haar uitstak. Het was duidelijk, dat ze hele maal vergeten hadden, dat zij en John nog toekeken, dacht Susan met her nieuwde ergernis. Jack had tenslotte de ban. waarin zij verkeerden, verbro ken, zijn arm door die van Patsy ge stoken en vrolijk geroepen: We kondigen het na de opvoering van zaterdag aan. Woensdag komen we graag eten en dan vertellen we jullie er allies van. Ondanks haar pogingen om rustig te overdenken wat ze Patsy moest zeggen, waren Susan's gedachten, toen ze de parkeerplaats naasit „Het kleine Theater" opreed, nóg chaoti scher dan toen ze weggereden was. Twee keer was ze bijna teruggekeerd, maar iets had haar krampachtig doen vasthouden aan het „nu of nooit". De aanwijzingen opvolgend van een vermoeid uitziende jongeman, die vol verf vlekken zat, vond Susan Patsy op een scihommelbank op een veranda, die uibziöhit gaf op het water. Ze was zó ingespannen bezig, dat ze Susan's aanwezigheid pas gewaar werd,, toen ze haar naam hoorde roepen. De verbazing in haar blik maakte echter direct plaats voor een defen sieve voorzichtigheid. Ze legde haar rot nee» en sprong op. Mevrouw Dolmedge I Jack is hier niet. Het spijt me erg! Susan's nijdige gedachte „alsof ze niet weet dat ik dat weet", deed haar meteen van wal steken. Ik kwam jóu opzoeken, Patsy! Ze ging naast haar zitten en begon meteen te argumenteren om hun ver loving uit te stellen en om Jack zijn laaltste jaar op het „college" te laten afmaken. Wij zouden je zo graag nog wat beter leren kennen en jij kunt dan óns beter leren kennen, besloot Susan tenslotte. Ze voelde zich opgelucht, nu ze het er beter had afgebracht dan ze ver wacht had. Patsy, die zwijgend had geduisterd, haar blik op het water gericht, draaide zidh naar Susan toe en de oprecht heid, ja zelfs sympathie in haar bruine ogen, werkten ontnuchterend op Susan. Ik begrijp hoe U zich voelt, zei ze langzaam. Het is allemaal erg plotseling voor U gekomen. Alhoewel Jaok en ik elkaar pas vier weke ken nen, schijnt het ons héél anders toe. Het lijkt wel alsof we elkaar al eeuwen kennen. Het stralende geluk, dat zich op haar gezichtje aftekende, maakte Su san nog onzekerder dan ze al was, maar Patsy's volgende woorden deden alles veranderen in een triomfantelijk succes voor ahar. Er liggen ook nog „eeuwen" vóór ons. Ik geloof, dat u wed gelijk hebt. Het is beter om nog wat te wachten, als U er zo over denkt, U betékend zóveel voor Jack, dat het zijn geluk maar zou overschaduwen. Je bent een pracht-uieisjel dep Susan enthousiast uit. Maar denk er aan, je moet natuurlijk doen alsof het helemaal je eigen besluit is. Jack en zijn vader mogen nooit te weten komen, dat ik hiier geweest ben! Nee, dat kan niet! Patsy schudde haar hoofd. Jack móét het weten. Ik zou hem niet kunnen teleurstellen zonder hem de werkelijke reden te vertellen. Maar Patsy, riep Susan uiifc, met jouw talenten als actrice. Voor Jack acteer ik niet. Patsy stond gedecideerd op. Ik ben bang mevrouw Dolmedge, dat U niet van twee walletjes tegelijk kunt eten. Ik geloof, dat U meent dat te kunnen doen, omdat U in Uw leven altijd zo beschermd bent geweest, zo zeker van Uzelf. Wat U Uw man wilt vertellen, is Uw eigen zaak, maar Jack moet weben waarom ik de verloving zou willen uitstellen. Nog nooit had ze in haar leven zülk een vernietigende zelf-openba- ring gekend, als nu teweeg gebracht door Patsy's woorden. Naast een groot schaamtegevoel kreeg ze de diepe overtuiging, dat wachten geen verschiil zou maken. Voelende, dat ze voor een afgrond stond, zag Susan dit plotse ling in alle helderheid in en ae be greep hoe van haar het geluk van alle vier afhing. Ik voel me beschaamd, zei ze ten slotte Vergeef mij, Patsy. Ik meen de, dat Je het verkeerde meisje voor Jack zou zijn. Maar nu weet ik, dat je het juiste bent! Ik zou jullie nu niet graag zien wachben en John zou dat trouwens ook niet gewild hebben Ze kon niet verder spreken, maar dat zou haar toch onmogelijk zijn geweest, nu Patsy haar zo stevig om armde..

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 13