S.A.C. VERMAANT DE RUSSEN WIJ ZIJN STEEDS PARAATT Schrikaanjagende overbevolking in alle lagen van Franse onderwijs Oorlog voorkomen door afschrikwekkend te zijn Universitaire studie gaat diep gebukt onder extra-toeloop als gevolg van de bevolkingsaanwas Beslist niet oorlogszuchtig 97ste jaarganp Dinsdag 18 november 1958 Derde blad no. 29598 Per auto door de Nieuwe Wereld (XIII) (Van onze Amerikaanse correspondent) Wanneer men een kartonnen landkaart van Amerika laat balanceren op de punt van een naald, dan moet die punt ongeveer onder de stad Omaha in Nebraska staan. Daar, in dat cen- traalste punt van de Verenigde Staten, heeft het strategisch luchtmacht commando (S.A.C.) zijn hoofdkwartier. S.A.C. zit daar als de spin in een wereldomspannend web en men zit er niet om vliegen te vangen.In dat hoofdkwartier, vijf tien meter onder de grond, staat een fel-rood telefoontoestel. Wie de code kent, kan in dertig seconden met deze telefoon het oorlogsplan van S.A.C. in wer king doen treden. En men behoeft waarlijk niet helderziende te zijn, om te veronderstellen, dat dit oorlogsplan gericht is tegen de Sovjet-Unie. Wanneer men dit zo leest, zou men de indruk kunnen krijgen, dat hier in S.A.C. een groep oorlogszuchtige bombardementsvliegers is gecon centreerd. Niets is minder waar. Mijn bezoek aan dit hoofdkwartier heeft mij twee dominerende impressies gegeven. Ten eerste: S.A.C. is wat eventuele actie betreft uiterst omzichtig. Ten tweede: hier zijn een kader en een organisatie gegroeid en nog altijd groeiende, zó toegewijd- efficient, dat de Russen een geweldige klap terug zouden krijgen, indien zij tot een aanval zouden overgaan. Amerika, of in het bijzonder S.A.C., oorlogszuchtig? Tussen 1945 - en laten we globaal zeggen 1950 - was Amerika, door zijn suprematie in atoomwapenen, gemakkelijk in staat de Sovjet-Unie aan te vallen en te verslaan. Amerika heeft dat niet gedaan, ook al waren er in die periode allerlei conflicten met de Rus sen, die - voor een oorlogszuchtige - voorwendsel hadden kunnen zijn om wapengeweld te gebruiken. Wie als journalistiek waarnemer in de Verenigde Staten werkt heeft meerma len aanleiding kritiek te oefenen op Amerika's buitenlands beleid, maar wel ke kritiek men ook heeft, men kan nóch dit volk, nóch zijn leiders, nóch zijn militaire experts met recht ervan beschuldigen oorlogszuchtig te zjjn. In de commandopost Maar daarom is de organisatie van S.A.C. allerminst halfzacht of dilettan tisch! Toen ik met mijn deskundige be geleider het ondergrondse commando centrum van S.A.C. bezocht, maakte ik de opmerking, dat dit misschien het allermodernste deel van de gehele we reld was. Zijn reactie luidde: „Laten we voor zekerheid zeggen: een van de twee modernste delen der wereld. Hier in S.A.C. willep we de Russen nooit onder schatten!" Niet iedereen wordt uiteraard in S.A.C.'s controlecentrum toegelaten. Vóór ik mijn tocht begon, had ik in Washington toestemming aangevraagd voor een bezoek. Het duurde vier weken voor deze loskwam. Pas wanneer de Amerikanen zich er volkomen van ver zekerd hebben, dat een aspirant-bezoe ker politiek zuiver op de graat is, wordt hem een permissie verstrekt. Zoals ik reeds schreef ligt dit contro lecentrum 15 meter onder de grond. Het is van dit punt uit, dat de commandant van S.A.C., generaal Thomas S. Power, zijn formidabele macht in actie kan zetten. Hier staat de rode telefoon. Van hier uit heeft men voortreffelijke radio- en telefoonverbindingen met alle zeven tig S.A.C. bases in de wereld. Zou er oorlog uitbreken, dan zou dit centrum hermetisch worden afgesloten. Men heeft „eigen" lucht, eigen water, eigen elektriciteit, plus voedsel voor dertig dagen. De imposantste zaal, daar onder de grond, is wel de „controlekamer": 50 meter lang, 13 meter breed en 7 meter hoog. Langs een van de lange wanden, kan men - langs rails - geweldige pa nelen verschuiven. Op die panelen ziet men wereldkaarten, tabellen over de ontplooiing van de strijdkrachten, weer kaarten enz. S.A.C.'s oorlogsplan is uiteraard ook in kaart gebracht, maar dii panelen toont men een bezoeker nooit. In geval van oorlog neemt gene raal Power plaats op een galerij tegen over deze kaarten. Vanuit dat centrale punt kan hij voortdurend de stand van de wereldwijde operatie overzien en be velen geven aan de eigen strijdmacht op de bases en in de lucht. Verrassend openhartig Niet op al mijn vragen heb ik ant woord gekregen toen ik S.A.C.'s hoofd kwartier bezocht. Maar het moet gezegd, dat men soms verrassend openhartig is over cijfers, snelheden en afstanden Hoeveel „personeel" heeft S.A.C.? On- Bemanning getraind S.A.C. hoopt de Russen van avontu ren te weerhouden door zelf zo af schrikwekkend mogelijk te zijn. Zouden de Russen tot de aanval overgaan, dan kunnen zij erop rekenen van S.A.C. „de volle laag" te krijgen. S.A.C.'s doel zou daarbij zijn: de vernietiging van de oorlogsmacht der communisten in de meest uitgebreide zin van het woord. Een communistische aanval zou enor me, wellicht nooit te herstellen schade aan Amerika kunnen toebrengen, maar de vergelding zou formidabel zijn. In dien de Russen van dit feit goed zijn doordrongen, zo hoopt men in Omaha, zullen zij geen oorlog beginnen. S.A.C.'s oorlogsplan wordt natuurlijk steeds in details gewijzigd, maar vele bemanningen weten toch reeds sinds jaren, welk doel zij moeten vernietigen In de moderne oorlogvoering ziet een bombardementsvlieger zijn doel eigen lijk nooit meer op de natuurlijke ma nier. Op zeer grote hoogte vliegt men - koersend op de sterren - naar zijn doel Teveel gebruik van radar zou aan de vijand verraden waar men was. Al na vigerend op de sterren kan men het doel tot op een goede twintig kilometer geveer 200.000. Van dit betrekkelijk kiel-benaderen. Dan flitst de radar aan en Generaal Thomas S. Power, com mandant van de S.A.C. sis te veel toestellen stationneren, dan zou het een te groot gedrang worden, indien zij alle binnen een kwartier moesten starten. Natuurlijk heeft men zich in het af gelopen jaar in S.A.C. intensief bezig gehouden met de voorbereidingen voor de eigen raketwapenen. Algemeen neemt men aan, dat Amerika in dit opzicht enigszins achter is op de Russen. Maar zo spoedig mogelijk zal S.A.C. toch zijn raketten voor middelbare en intercon tinentale afstanden in gebruik gaan nemen. Er breekt echter waarschijnlijk een periode aan, waarin de Russen deze ra ketten gereed zullen hebben, terwijl de Amerikanen het nog in hoofdzaak met hun luchtmacht zullen moeten doen. Dat zal niet betekenen, dat Amerika niet langer tot vergelding in staat zal zijn, doch wél dat de Amerikanen slechts een waarschuwingstijd zullen hebben van 15 minuten, terwijl de Rus sen uren tevoren zullen weten, dat een Amerikaanse vergelding op komst is. Dit zou hen zulk een vergelding niet doen ontgaan, doch d« bescherming»* Scholenbomv bleef sterk ten achter Over enige jaren ook nog bevrijdingsbabys (Van onze Parijse correspondent) Een maand na de lagere en middelbare scholen, die in Frank rijk pas op 1 oktober hun poorten openen, zijn nu ook de universitei ten met de nieuwe cursussen be gonnen. Maar voor de rest is de situatie vrijwel gelijk en even on gunstig en zelfs alarmerend. In alle lagere, middelbare en hoge scholen in Frankrijk heerst van daag een overbevolking óp en een gebrek aan leerkrachten vóór de banken, waardoor het niveau van het onderwijs waarneembaar lijdt en daalt. Terwijl in de lycea, vooral in Parijs, klassen van vijftig tot zestig leerlingen (waarvoor vaak zelfs geen banken aanwezig zijn) de algemene regel vormen, is het aantal studenten dat door één professor moet worden „bediend" nu in sommige gevallen al tot. vijfhonderd gestegen!! Het gemid delde aantal studenten van alle Franse universiteiten is nu v ij f- t i g op één hoogleraar, een ver houding, die in de Verenigde Staten slechts tien op één be draagt. Ook aan wetenschappe lijke assistenten heerst een nijpend gebrek, zodat de studenten feite lijk op zelfstudie zijn aangewezen. maatregelen kunnen in dat geval voor de Russen nog wel iets betekenen. Vandaar dat men in S.A.C. zo spoedig mogelijk over eigen raketwapenen wil beschikken, al zullen -ook de vliegtuigen nog lange tjjd een belangrijk deel van S.AjC.'s macht uitmaken. Het intelligentiepeil ligt in Frankrijk zeer zeker niet lager dan in andere landen. Niettemin moet de studietijd gedurig worden verlengd. Steeds meer studenten zakken voor hun examens en tentamens, en bij verscheidene vakken slaagt slechts dertig procent der kandi daten. De oorzaak van deze zichtbare achteruitgang van het onderwijs, en dus ook van het algemene intellectuele ni veau, valt toe te schrijven aan de on verantwoorde politiek, die de Franse re geringen vooral de laatste tien, twaalf jaren ook in deze domeinen hebben ge voerd. Men weet, dat de hoge kinderbijsla gen en andere (zeer) progressieve so ciale maatregelen, die na de oorlog wer den ingevoerd, tot gevolg hebben gehad, dat er in Frankrijk eindelijk weer een geboorteoverschot ontstond. Gezien ech ter de toenemende ambitie voor studie, overtreft verhoudingsgewijs de extra toeloop bij 't voortgezette onderwijs nog de normale cijfers van de bevolkings aanwas. De eerste lichting „bevrijdings baby's" heeft het middelbare onderwijs al enkele jaren geleden bereikt. Binnen vier a vjjf jaren zal die generatie nu bij de universiteiten arriveren. Maar dit jaar was, in verhouding tot de vorige cursus, het aantal eerstejaarsstudenten reeds van honderdentachtigduizend tot tweehonderdduizend gestegen. Geen boemelstudenten meer De boemelstudent, de „fïls a papa", het rijkeluiszoontje dat zelfs zon der intelligentie beslist studeren moest om zijn stand op te kunnen houden, is ook in Frankrijk al bijna uitgestorven. De overgrote meerder heid wordt door de middenklassen geleverd, terwijl kinderen van arbei ders onder de studenten nog maar als witte raven worden aangetrof fen. De Franse staat is de laatste jaren steeds royaler geworden met beurzen, waarvan één op de vijf studenten nu profiteert en voor de toekomst overweegt nu zelfs de mi nister voor de hele universitaire jeugd de instelling van „pre-salaris- sen". I Doch in afwachting van die maatre gel, moeten de studéhten nog maar zien met allerlei bijbaantjes, vertaalwerk, babysitterü, afwassen en lesgeven, zich zelf te bedruipen. In die opzet slagen ze echter steeds moeilijker, niet in de laat ste plaats omdat de studenten wel de eerste slachtoffers zijn van de catastro fale woningnood, die er in Frankrijk, en speciaal in Parijs, heerst. Maar zélfs wanneer ze al het geluk hebben ergens een zolder- of dienstbo denkamer (voor vjjftien a twintigdui zend frank per maand d.i. tweehonderd gulden) te vinden, dan blijven zijn stu- dievoorwaarden toch nog verre van ideaal. Gebrek aan collegezalen, labora toria en - als gezegd - onderwijskrach ten, heeft een normale studie vrijwel onmogelijk gemaakt. Alleen door een drastische verhoging van subsidies zou er, na verloop van verscheidene jaren, verbetering in kunnen worden aange bracht. Er is echter geen kijk op - ge zien onder meer de nog steeds stijgen de kosten van de oorlog in Algerije - dat de minister van Onderwijs zijn collega van Financiën voorlopig over de brug zal krijgen. Hij zal eerder op verdere bezuiniging moeten rekenen! Roofbouw op het verleden Ook op het onderwijsgebied wordt er in Frankrijk zo dus een ware roofbouw op het verleden gepleegd. Men teert nog op oude roem en reputatie, maar de achterstand op het buitenland neemt in feite steeds grotere afmetingen aan. Op het gebied van het atoomonderzoek treedt die achterstand nog wel het meest spectaculair aan de dag: door ge brek aan laboratoria -en wetenschappe lijke werkers maakt Frankrijk, dat niet temin over enkele internationale topfi guren, zoals Curie, Joliot, De Broglie, Perrin e.a. beschikt (e), toch nog steeds geen deel uit van de A-club. Men is er de laatste jaren wel in geslaagd het aantal inschrijvingen voor de exacte wetenschappen, tenkoste van de literai re en juridische faculteiten, krachtig te verhogen, doch ook hier mist men on derwijzend personeel en technische in stallaties om die aanwas vruchtbaar op te kunnen vangen. Voor 1963 voorziet men, dat zich al leen al voor de exacte wetenschappen honderdduizend studenten in zullen la ten schrijven. Op dit ogenblik komt men echter nü al tweeduizend hogere leer krachten tekort. Over vijf jaren zal dat aantal tot tien a vijftienduizend zijn ge stegen. Wanneer in wetenschappelijke kringen vandaag dus al van een nood toestand wordt gesproken, dan zal bin nen enkele jaren de situatie bij het Franse onderwijs, op alle verdiepingen, zonder overdrijving catastrofaal moeten worden genoemd. En, als gezegd, er zijn nog geen tekenen te bespeuren, die op verbetering zouden kunnen wijzen. dan gaat het er om, het doel te herken nen en te treffen. Het radarbeeld moet kloppen met wat men zoekten toch bezit een bemanning tevoren zelden of nooit een wérkelijke radarfoto van het doel. Men beschikt alleen over een ge tekend beeld, dat, naar men aanneemt, in grote trekken overeenkomt met wat een radarscherm boven deze plaats zal tonen. Dit beeld is de bemanning ingeprent en alleen dan kan een aanval succes hebben, indien men het doel snel en precies herkent. Vandaar dat een be manning lange tijd getraind is op het herkennen van het doel. De taktiek is wél veranderd, sedert wij in Nederland drommen toestellen zagen overvliegen naar Duitsland. Thans geen horden meer in de lucht, thans voor één doel, één vliegtuig met één bom. Extra waakzaam In de herfst van 1957 vlogen de Rus sische Spoetniks de wereldruimte in. Daarmede was bewezen, dat de Russen in staat waren intercontinentale raket ten te fabriceren. S.A.C.'s positie werd daardoor meer kwetsbaar. De waarschu wingstijd tegen een Russisch raketwa pen zou slechts vijftien minuten bedra gen voor bases in Amerika Vandaar dat generaal Power van dat moment af de waakzaamheid heeft ver hoogd. Men streeft er thans naar om een derde van S.A.C.'s toestellen in de lucht te kunnen hebben binnen 15 mi nuten. Eenmaal in de vlucht zijn de bommenwerpers veel veiliger dan op de grond. Alleen indien de vliegtuigen tij dig kunnen starten, is een eventuele vergelding verzekerd. Die verhoogde waakzaamheid bete kende echter een grote reorganisatie en bracht voor de bemanningen vrij veel ongerief met zich. Wil een toestel bin nen vijftien minuten de lucht in zijn, dan moet de bemanning er vlak bij bi vakkeren en terstond klaar zijn om de vlucht te beginnen. Bovendien werd het noodzakelijk S.A.C.'s luchtmacht veel meer dan vroe ger te verspreiden. Zou men op één ba- Populair Amerikaans televisieverniaak nu totaal van de baan (Van onze Amerikaanse correspondent) Jarenlang heeft het Amerikaanse televisiepuliek zich vergaapt aan de zogenaamde „quize-programma's, waar in mensen met formidabele geheugen kracht kolossale sommen wonnen door moeilijke vragen te beantwoorden. Nu is het ineens uit. Alle bekende program ma's van dien aard zyn geschrapt. De reden? Eén programma heeft de ver denking gewekt dat er geknoei in het spel was. De rechter heeft hierover nog geen uitspraak gedaan, maar het Ame rikaanse publiek toont zich nu opeens blasé. Veel minder mensen dan vroeger willen deze programma's nog zien. Men is jarenlang zoet geweest met dit speel goed, thans kijkt men het niet meer aan. Vandaar dat de adverteerders op de televisie nu naarstig omzien naar een ander vermaak, dat de kijkers kan boeien (en tegelijk hun produkten aan de man brengen). De populariteit van die „quiz-shows" heeft merkwaardig lang geduurd. Vier jaar ongeveer. Wat erin heeft het pu bliek zo gefascineerd? Vele kijkers moe ten zich in hun fantasie wel vereenzel vigd hebben met die „gewone" mijn heer of mevrouw daar op dat televisie toneel, die op één avond duizenden dol lars plus allerlei cadeaus kon winnen, door het beantwoorden van enkele vra gen. Als men zelf zijn kennis eens wat uitbreidde dan, misschien aan de geluksdromen kwam geen eind! Maar een ander deel van het publiek moet er zich wel van bewust zijn ge weest, dat die ondervraagden aller minst „gewoon" waren, doch fenome naal. Een jongetje van twaalf jaar kon de moeilijkste vragen beantwoorden over aandelen en obligaties ter beurze, een hardwerkende huisvrouw bleek alles te weten over het populaire honkbal (na men van langvergeten spelers, uitslagen, jaartallen enz.), een andere mevrouw kende de Bijbel vrijwel uit haar hoofd (altijd gaf zij het juiste antwoord en meestal citeerde zij er hele Bijbeltek sten bij). Een officier wist alles van kookkunst. Niet alleen kende hij de Franse termen voor verfijnde gerech ten, maar hij wist ook wat de ingrediën ten waren voor befaamde sauzen, opge diend bij luisterrijke, historische di nersKortom, op die t.v.-wedstrijden zag men het ene wondermens na het andere. De poespas bij deze vertoningen werd steeds meer opgevoerd. De kaarten met de vragen erop werden binnengebracht door de vertegenwoordiger van een bank, die ze rechtstreeks uit de kluis had In het ondergrondse commando- centrum worden de strategische- en de weerkaarten voortdurend bijge houden. gehaald. De ondervraagden moesten plaats nemen in een soort-isolatie-cellen enz. enz. Maar iemand moest die vragen hebben opgesteld en iemand kon dus eventueel knoeien. Daar hielp geen kluis tegen. Een mededinger, die verloor, heeft nu een programmaleider van doorgestoken kaart beschuldigd. Het onderzoek is, zo als gezegd, nog niet ten einde, maar het publiek gelooft het nu wel. Of mis schien juister: men gelooft het niet meer Wat die omzichtigheid betreft: de Russen hebben enige maanden geleden de wereld de indruk trachten te geven, dat de Amerikaanse bommenwerpers zich nu en dan over de pool op weg begeven in de richting van de Sovjet-Unie. Er zou volgens de Russische voorstelling van zaken, slechts een klein misverstand nodig zijn, om deze vluchten te doen eindigen in een aanval met atoomwapenen op Rusland. Hoe is de situatie in werkelijkheid? Daarover heeft men mij in S.A.C.'s hoofdkwartier zeer duidelijk ingelicht: nu en dan is er een alarm geweest. Niet een oefening, maar werkelijk omdat men de indruk had, dat er gevaar dreigde. In zo'n geval wordt de rode telefoon gebruikt en snellen de parate bemanningen van S.A.C., op de diverse bases, naar de altijd gereedstaande en gewapende bommenwerpers. Tot dusverre heeft men steeds zó spoedig kunnen uitmaken, dat er geen reden was een aanval te duchten, dat de vliegtuigen niet of nauwe lijks van de grond zijn geweest voor een operatie in alle bittere ernst. Altijd 2 bevelen Maar zelfs al zouden de bommenwer pers van S.A.C. een zekere afstand heb ben afgelegd in de richting van hun doel, dan nog zou dit niet betekenen, dat de aanval zonder meer door zou gaan. De commandanten der vliegtuigen hebben namelijk de uitdrukkelijke order dltijd na het afleggen van een bepaalde afstand terug te keren, ten zij zij inmid dels een tweede bevel ontvangen, dat hen onomwonden gelast hun missie uit te voeren. Alleen indien de president van de Verenigde Staten oorlogshande lingen beveelt, kan dit tweede bevel aan de commandanten worden doorgegeven. Natuurlijk is het een geheim hóe dat tweede bevel luidt, maar men verzeker de mij pertinent, dat er nooit een mis verstand kon ontstaan hierover. Dat tweede bevel is maar niet een simpel woord, dat men eventueel via de radio verkeerd kan verstaan. Men rekent in S.A.C. daarom met de mogelijkheid, dat er - zelfs als men een aanval in ernst zou moeten uitvoeren - enige toestellen zouden terugkeren, omdat zij het twee de bevel niet hadden ontvangen. Maar dit verlies in aanvalskracht neemt men voor lief. Beter dit, dan dat een toestel door zou vliegen in de richting van de Sovjet-Unie, zonder dat dit in de be doeling lag. ne aantal, zeer gespecialiseerde mannen hangt veel af! Over hoeveel vliegtui gen beschikken zij? Het moeten er een goede tweeduizend zijn. De B-36 zal in 1S59 het einde van zijn carrière hebben bereikt. Daarna zal S.A.C. het voorlo pig in hoofdzaak moeten hebben van 1500 B-47's straalbommenwerpers voor middelbare afstand) en van 500 B-52's, op dit moment S.A.C.'s machtigste bom menwerpers, die acht straalmotoren hebben, sneller vliegen dan 1000 km. per uur en hoger dan 16 km. De B-52 heeft een bemanning van zes personen en kan zonder benzine te laden 11.000 km. vliegen. Laadt de B-52 éénmaal benzine (in de lucht) dan is de vlieg- afstand dicht tegen de 14.000 km! Dat benzine-laden in de lucht lijkt heel fantastisch, maar voor de bemanningen van S.A.C. is dit volkomen routine ge worden. Iedere drie minuten ver richt ergens een S.A.C.-vliegtuig deze operatie. Het beste tankvliegtuig waarover men thans beschikt is de KC-135, een straal- tanker. Helaas heeft -men nog niet vol doende van deze toestellen. Zij zijn vooral daarom nuttig, omdat de B-52 wanneer hij benzine laadt uit zulk een tanker, geen snelheid en hoogte behoeft te verliezen op zijn vlucht.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 11