Christus langs de Vlaamse leerweg' [g gjt{0 nlCUWS Vri j zinnigheid rechtzinnigheid Westduitse secretaresse geeft de voorkeur aan een oudere chef ZATERDAG 15 NOVEMBER 1958 Ds. A. G. Barkey Wolf sprak voor afdeling Leiden van Ned. Clir. Vrouwenbond De afdeling Leiden van de Ned. Chr. Vrouwenbond, gisteravond in Reho- both in ledenvergadering bijeen, heeft aandachtig geluisterd naar ds. A. G. Barkey Wolf, emeritus-predikant van de Belgische Zendingskerk, die sprak over „Christus langs de Vlaamse heirweg". Wanneer wy, aldus begon ds. Barkey Wolf zyn causerie, op de kaart van west naar oost een lyn door Brussel trekken, bevinden zich boven deze lijn (die iets noordelijker ligt dan de taal grens» twee Belgische zendingskerken, n.l. m Ostende en in Antwerpen, terwijl onder deze lijn 42 kerken worden gevon den. alle in de Borinage. In dit gebied hebben de mijnwerkers de „black dia mond" gedolven onder sociaal armoe dige omstandigheden. Omstreeks 1905 tot 1910 zijn de toestanden in en rond de mijnen verbeterd, maar het commu nisme had reeds zijn voedingsbodem ge kregen. Het opmerkelijke is echter, dat het protestantisme aldaar de harten het meest heeft doen opengaan. Dit dankt men aan de prachtige manier, waarop de jonge Zwitserse dominees het Chris tendom voorleven met de daad, terwijl ze zelf ln grote armoede verkeren. Spre ker noemde als voorbeeld Philippe Fer- nier. die gedurende twee jaar als mijn werker leefde en bij wiens afscheid bleek, welk een prachtig geestelijk leven in deze gemeente was opgebouwd. Een der diepste trekken van de Bel gische Zendingskerk is haar sociale ka rakter. Ze zoekt de naaste en het doet er niet toe wie en wat deze is. Deze kerk bouwt haar muren tegen het leven aan. Hier in Nederland kibbelen we veel, maar daarvoor heeft men in Bel gië geen tijd. De Belgische Zendingskerk is daardoor vervuld van een prachtig rijk leven. KERK IN VLAANDEREN IN NOOD Spreker herinnerde er aan, dat na de Hervorming Oost- en West-Vlaanderen een protestantse bevolking hadden, maar dat Alva deze bijna volledig heeft „afge slacht". In de Borinage is Alva niet ge weest. vandaar dat het protestantisme zich daar kon handhaven. Hoewel de Belgische constitutie zeer gunstig luidt op het punt van de gods dienstvrijheid, moeten wij, aldus ds. Barkey Wolf, daaruit geen verkeerde conclusie trekken, want naar sprekers mening heeft het protestantisme zijn vrijheid alleen bij de gratie van zijn zwakheid. Ze omvat namelijk nog geen 1 van de bevolking. Wanneer de Prof. mr. dr. J. A. Eigeman overleden In de ouderdom van 82 jaar is over leden onze oud-stadgenoot prof. mr. dr. J. A. Eigeman, oud-hoogleraar aan de Hogere Krijgsschool. Johannes Alexander Eigeman werd 7 juni 1876 in Leiden geboren. Hij be zocht de H.B.S. alhier, legde met goed gevolg het staatsexamen af en studeer de vervolgens aan de Leidse Universi teit in de rechts- en staatswetenschap penNa voltooiing van zijn studie werd hij als adjunct-commies werkzaam ge steld bij het Departement van Oorlog. In 1904 werd hij benoemd tot leraar in de staatswetenschappen aan de H.B. Scholen te Delft en Rotterdam en twee jaar later ook aan de Hogere Krijgs school. In 1914 werd de laatstgenoemde functie omgezet in een hoogleraarschap. Prof. Eigeman was voorts plaatsverv. voorzitter van de Raad van Beroep voor de Ongevallenwet en voorzitter van de Stichting Kon. Emma-Jubileum- fonds. Een groot aantal publikaties zowel op staathuishoudkundig en politiek terrein als op het gebied der staatsinrichting, is van zijn hand verschenen. ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd voor het doet. examen Ned. recht de heer M.. Smulders (Schiedam); kand. examen psychologie de heer J. J- A. Pluut (Haarlem)semi-artsexamen mej. J. C. de Wolff (Voorschoten) en de heer J. H. Scheeper (Zeist)arts examen de heren W. I. M. van Dam (Nijmegen), G. H. M. Landman (Voor burg), R. A. P. Lisapaly (Leiden) en O. N. G. Skripnikow (Den Haag). groep sterker zou worden, zouden er ook moeilijkheden optreden. Een grote handicap voor de Belgische Zendingskerk is haar grote armoede, tengevolge waarvan de kleine gemeen ten in Gent en Brussel moesten worden opgeheven en de kerk in Ostende in zo'n verwaarloosde en bouwvallige staat ver keert, dat de Engelse en Amerikaanse badgasten het maar bij één kerkgang laten. In Gent is het niet veel beter gesteld. Daar verblijft de predikant in een krotwoning en zijn meubilair is pri mitief. Van sinaasappelkisten heeft hij een boekenkast samengesteld. De twee oudste kinderen moest deze predikant naar familie in Zwitserland zenden, om dat hij hun schoolopleiding niet kon be kostigen. Ds. Barkey Wolf besloot met het doen van een beroep op de leden van de Ned. Chr. Vrouwenbond om de voorgangers van de Belgische Zendingskerk, die hun werk met zo veel toewijding en enthou siasme verrichten, te steunen. De „37" In Merauke Hartelijke ontvangst De 37 Indonesische verstekelingen, die gisterochtend in de Arafurazee door Hr. Ms. opnemingsvaartuig „Luymes" van de Kon. Marine werden overgenomen van de „Johan van Oldenbarnevelt" zijn gistermiddag in Merauke van boord ge gaan. De verstekelingen viel een hartelijke en waardige ontvangst ten deel. Op de kade stonden een delegatie van de Am- bonese inwoners en twee vertegenwoor digers van de Indisch-Nederlandse ge meenschap te wachten. De nieuwaangekomenen waren zeer onder de indruk van de ontvangst. De gezagvoerders van de „Luymes" en „Jo han van Oldenbarnevelt" bleken zeer te spreken te zijn over hun gedrag aan boord, en ook in Merauke maakten de verstekelingen, die alleen Nederlands spreken ,een keurige indruk. Door de dienst voor Sociale Zaken zal worden nagegaan welke arbeidsmoge lijkheden er voor hen bestaan. Gemeenteavoiid vrijz. lierv. in Oegstgeest De discussie, die destijds plaats vond tussen twee vooraanstaande theologen n.l. dr. A. de Wilde uit Nieuwe Niedorp en dr. J. J. Buskes te Amsterdam, trok bijzondere belangstelling in wijde kring en bracht vele gemoederen en pennen in beweging, daar geraakt was aan kernvragen van het christelijk geloof, o.a. de persoon van Jezus Christus en de absoluutheid van het Christendom. Er kwam een synodale verklaring, die van zo groot belang werd geacht dat de Ver. v. Vrijz. Herv. daaraan een gemeente-avond wilde wijden, die gisteren plaats vond in de W. de Zwijgerkerk. De inleiders waren ds. W. J. H. Hu- beek, vrijzinnig predikant en ds. P. Kloek, rechtzinnig predikant. Er werd een keuze gemaakt, die de meest es sentiële' punten raakte n.l. de vraag omtrent Jezus Christus, de vraag om trent de verhouding van bijzondere en algemene openbaring en de vraag om trent de grenzen van kerk en belijdenis Ds. Hubeek merkte o.m. op dat de synodale verklaring van vrijzinnige kant bezwaren heeft opgeroepen, ofschoon hij moest toegeven dat niet alle vrijzinni gen het eens zullen zijn met hetgeen door dr. De Wilde werd gesteld met name niet wanneer hij zegt dat Jezus heeft geleefd en is gestorven, doch Christus is opgestaan. Dat deze schei ding wordt gemaakt kon zeker niet in rechtzinnige kring worden geaccepteerd. Ds. Hubeek erkende het dogma als het geloofsgoed der kerk, doch vroeg hij zich af of er in de laatste drie eeuwen theologisch denken niets wezenlijks bij gekomen is? Dit had in het kerkelijk gesprek moeten worden verdisconteerd. Dit geloofsgoed der vaderen wenst de moderne mens losgepeld te zien uit de oude vormen. Heeft God zich uitsluitend geopen baard in de gestalte van Jezus Christus? Vallen wereldgodsdiensten, cultuur en geschiedenis buiten deze openbaring! In vrijzinnige kring is men geneigd deze laatste vraag met neen te beantwoor den, hoewel het oordeel niet aan ons is. Hetgeen in de synodale verklaring is ge zegd over de grenzen van kerk en belij denis tast, volgens ds. Hubeek, de dy namiek der kerk aan. V erkeersougevallen in Leiden In de perioden van 7 t.e.m. 13 novem ber deden zich in Leiden veertig ver keersongevallen voor. waarvan 31 met uitsluitend materiele schade en 9. welke lichamelijk letsel tengevolge hadden. Het totaal aantal aanrijdingen in 1958 is hierdoor gestegen tot 1759. De wereld van morgen is onze zorg van nu LEIDSE VROUWENGROEP PVDA KWAM BIJEEN De jaarlijkse vrouwenavond van de Leidse Vrouwengroep in de Partij van de Arbeid werd gisteren gehouden in de foyer van de Stadsgehoorzaal. In haar openingswoord wees de presidente, mevr. H. de KruysWagemaker, op het werk van de vrouwengroep. De spreekster van deze avond, het hoofdbestuurslid van de Vrouwenbond, mevr. mr. A. v. d. Goes van Naters—v. d. Plaats uit Wassenaar wees erop, dat de leuze, waaronder deze bijeenkom sten in het gehele land worden gehou den, luidt „De wereld van morgen is onze zorg van nu". Een enkele blik in de dagbladen, aldus spreekster, kan ons reeds overtuigen van de juistheid van deze leuze. De gevaren die ons be dreigen, dwingen de vrije wereld tot bewapenen. Toch is er hoop, dat men zich aan beide zijden zozeer bewust is van de gevaren van de atoombewape ning, dat het ermee zal gaan als met gifgassen, die weliswaar verder ontwik keld werden, doch gelukkig niet ge bruikt werden. Ondanks alles moet de ontwapening echter ons ideaal blijven! Spreekster herinnerde aan het geval- Pasternak, een man, geboren in een Russisch gezin en die reeds als jongen dichter was. Hij kreeg echter geen kans zijn werk gedrukt te krijgen en te doen I uitgeven. Merkwaardig en hoopgevend noemde spreekster het. dat niettemin velen zijn gedichten bleken te kennen Mevr. v. d. Goes wees vervolgens op de noodzaak van samenwerking in Europees verband. Zij wees daarna op de gevolgen, die het vreedzaam gebruik van de atoomenergie voor de industriële ontwikkeling kan hebben. Vervolgens schonk spreekster aandacht aan de meerdere welvaart in ons land. Een welvaart, welke echter nog niet beant woordt aan onze verwachtingen, aldus mevr. Van der Goesvan Naters. Ei- is nog geen gerechtigiheid, er zijn nog geen gelijke kansen. Ook hét arbei derkind moet de toegang tot het middel- baar onderwijs gemakkelijker gemaakt worden., meende zij. In dit verband richtte zij zich tot de moeders en wees1 erop dat ook het meisje leren moet. Nog i teveel is er de gedachte dat het meisje zoveel onderwijs niet nodig heeft, omdat ze „toch wel zal trouwen". Juist in het huwelijk als moeder, kan zij haar kin-1 deren een grote steun zijn. Van de 150 leden van de Tweede Kamer zijn erI slechts 12 vrouwen. De PvdA is er trots op, dat de meeste vrouwelijke kamer leden bij haar te vinden zijn. Het enige vrouwelijke lid van de Raad van State is ook een lid van de PvdA. Vervolgens stond spreekster stil bij de komende werktijdverkorting, die echter nieuwe problemen zal scheppen, n.l. de besteding van de vrije tijd. De recreatie ruimte wordt helaas steeds kleiner en dit is voor de overheid een taak recrea tieruimte te soheppen opdat de vrije tijdsbesteding zinvol zal kunnen worden. Het feit dat bij een enquête gebleken is dat 70der kinderen nooit naar bui ten gaat, behoudens bij een schoolreisje, moet ons iets zeggen. Het is van groot belang dat wij allen deel hebben aan de cultuur; hiertoe kan beter onderwijs, o.a. kennis van vreemde MOEILIJK KERKELIJK GESPREK Ds. Kloek wees op het steeds moeilij- kei worden van het kerkelijk gesprek. Door blokvorming komt er verstarring. Hij was van mening, dat de gesprek partners dr. De Wilde en dr. Buskes eigenlijk niet de juiste waren geweest. De eerste te uitdagend en de laatste te veel zijn gereformeerde afkomst tonend. Ds Kloek was van mening dat een slechts tien jaar oud vrijzinnig geschrift thans al niet meer door de meeste vrij zinnigen wordt aanvaard en dat om een goed gesprek te hebben toch eerst meer eenheid moet komen in de vrijzinnige opvattingen. Hij merkte op dat art. 10 var de kerkorde een wettische gebon denheid aan de woorden der klassieke belijdenisgeschriften afwijst. Deze ge- i schriften moeten dynamisch worden ge hanteerd. Het zijn hulpmiddelen, die niet als reglementen mogen werken. Hij ging in op de dogmatiek en wees op het mysterie der opstanding. Ten slotte merkte hij op dat andere gods diensten soms grote wijsheden bieden, doch dat de verlossing Gods werk is vindt men in die godsdiensten niet. Er werd gediscussieerd in een sfeer van welwillend begrip voor elkanders standpunt. Voordat de vergadering begon deelde mevrouw Hubeek mede, dat uit de op brengst van de verkoopdagen f. 1800 zal worden ter hand gesteld aan het be stuur der vereniging, hetgeen door de voorzitter prof. dr. K. A. H. Hidding in dank werd aanvaard. Hy meende wel namens het bestuur te mogen spreken, dat voldaan zal kunnen worden aan de door mevr. Hubeek uitgesproken wens dat een piano zal worden aangeschaft voor de zaal waar de regelmatige sa menkomsten plaats hebben. talent tot steun aan de Europese ge dachte van grote invloed zijn, meende spreekster. Met een beroep op de aanwezigen, het bestuur krachtig te steunen en zich mede verantwoordelijk te gevoelen, om dat de wereld van morgen onze zorg van nu is, besloot mevrouw v. d. Goes van Naters haar toespraak. Het Marionetten theater o.l.v. de heer Vermeire verleende voor en na deze toespraak medewerking door het opvoeren van een modern sprookje over de jacht naar het geluk „Vlinder Violet" van Rico Bulthuis en een vrolijk muzikaal spel „Capricio". Vooral dit laatste stuk oogstte veel bij val. Pianospel van mevr. C. Zunder- man-van Raay begeleidde de samenzang van enige strijdliederen. Kinderbescherming GROTE BELANGSTELLING VOOR EERSTE CONTACTAVOND Gisteren werd in „Het Gulden Vlies' de eerste contactavond van de Contact commissie Kinderbescherming Leiden en omstreken gehouden. De belangstelling voor dit eerste contact was bijzonder groot. Velen moesten zelfs genoegen ne men met een haastig geïmproviseerde zitplaats. De voorzitter, de heer A. J. D. van Oosten, die zijn vreugde over deze massale opkomst uitsprak, zette in het kort het doel van deze Commissie uiteen. Zij zal een band moeten vormen tussen allen, die in de kinderbescherming werk zaam zijn, dus zowel de vrijwilligers als zij, die beroepshalve een taak in de kin derbescherming hebben. Deze groep om vat zowel de Voogdij-verenigingen, als de Ver. voor Gezinsvoogdij en Patronage, alsmede de tehuizen en de pleeggezinnen. Het plan is geregeld dergelijke avon den te beleggen en dan verschillende onderwerpen te behandelen of door het vertonen van films en het bezoeken van bestaande tehuizen het werk van de kin derbescherming aan de medewerkers te tonen. Mr. J. J. Brobbel, secretaris van de Raad van Kinderbescherming in Den Haag, die de plaats van mr. J. Zwanen burg als spreker innam, schetste hierna de ontwikkeling van de kinderbescher ming in ons land. Spreker toonde aan, dat in Nederland steeds bij alle maat regelen was uitgegaan van de onaan tastbaarheid van het gezin en van de plicht die de ouders hebben hun eigen kinderen op te voeden en het recht van de kinderen om opgevoed te worden dooi de eigen ouders. Na een uiteenzetting van de totstand koming van verschillende maatregelen gaf spreker in het kort de taak weer van de Raden voor Kinderbescherming. Met enkele voorbeelden lichtte hij toe hoe in het werk steeds moet worden gezocht naar de diepere achtergronden van be paalde gedragingen van kinderen en van ouders om zodoende tot een juiste beslissing omtrent de te nemen maat regelen te komen. Dit alles werkt er toe mede, dat de ondertoezichtstellingen steeds toenemen in tegenstelling tot de strengere maat regelen als ontheffing en ontzetting uit de ouderlijke macht. Dit om het gezins verband zo weinig mogelijk te verstoren. Na de pauzé beantwoordde spreker een groot aantal vragen. Onverbeterlijke flessentrekker voor Hoogs Hof (Van onze correspondent) De Procureur-Generaal by het Haagse Gerechtehof heeft een gevangenisstraf van acht maanden met aftrek en ter beschikking stelling van de regering geëist tegen een 31-jarige kok-marco nist uit Oegstgeest, die zich te Leiden en Haarlem op grote schaal aan fles sentrekkerij heeft schuldig gemaakt. Links en rechts „kocht' hij artikelen, zonder ooit een cent te betalen. Mees tal verkocht hij de op deze wijze ver kregen goederen weer tegen scherts- prijzen. Verdachte „loopt" nog in twee proeftijden van voorwaardelijk opgeleg de straffen voor vroeger gepleegde flessentrekkerijen. Na pleidooi van mr. D. Huisman bepaalde het Hof de uit spraak op 28 november. Mej. P. Verboom plotseling overleden KLEUTER- EN PADVINDSTER- LEIDSTER In de ouderdom van slechts 24 jaar is gisteravond te Katwijk plotseling overleden mej. P. Verboom, kleuter leidster aldaar. Behalve bij het kleu teronderwijs, was mej. Verboom ook in de kring van het Ned. Padvindstersgilde zij was leidster van het Watervendel in Leiden een zeer gewaardeerde kracht, die de gave bezat de aan haar zorgen toevertrouwde jeugd te stimule ren in het werk. PROEFOPNAMEN IN DE STADSGEHOORZAAL Het zal vele bezoekers van het con cert van donderdagavond, gegeven door het Resident ie-Orkest, opgevallen zijn, dat deze uitvoering gelijk in onze re censie vermeld op de band werd op genomen. zulks met het oog op een ra dio-uitzending op later tijdstip. Naar men weet. zal het Radio Philhar- monisch Orkest in onze stad op 8 jan. a.s. in de serie v. h. Residentie-Orkest een concert geven in de Stadsgehoorzaal. De proefopnamen van donderdagavond waren bedoeld als een test voor een eventuele uitzending van het concert op januari. Naar bekend, wordt de akoestiek in de Stadsgehoorzaal door dirigenten en mu sici als zeer gunstig beoordeeld, zulks in vergelijking tot andere concertzalen. In hoeverre wellicht de Stadsgehoor zaal voor bandopnamen in de toekomst gebezigd zal worden, zal vermoedelijk afhangen van de resultaten, welke don derdagavond bereikt zijn. De uitstekende akoestiek in de Stadsgehoorzaal heeft ook reeds de aandacht getrokken van grammof oonmaa tschappij en. Wanneer dus in den vervolge bij tijd en wijle eventuele microfoons in de zaal worden aangebracht, weet men dat Lei den ook in dit opzicht op muzikaal ge bied niet zit in het hoekje waar de sla gen vallen, maar waar het voortreffelijk muziek beluisteren is! DIPLOMA-ZWEMMEN „DE SLEUTELSTAD" Onder auspiciën van de Leidse Zwem en Polovereniging „De Sleutelstad" en in tegenwoordigheid van vele ouders hebben vele jongens en meisjes voor hun diploma gezwommen. .Na afloop kon het diploma A worden uitgereikt aan: Theo Vervar, Freddy Fielmieg, Kees Vrisekoop, Theo van Es, Jan Klingeier, Ilise v. Houten, Gerda van Egmond, Marian Monteba, Anja Krom hout, Ria Stol, Wilma Hockx, Cobie v. Es, Jannie Barends, Nelly Laterveer, Corrie de Klerk, Truus Crama, Cor La terveer, Niek Leget, Rob Oosterwoude, Ansje Offerman. B.: Lenie Stouten, Hennie Crama, Jannie Kluivers, Toosje Verhoogt, Ma rijke Dallinga, Ineke Lepelaar, Cobie v. Strien, Laura Hansen; Willy van Sta- den, Lenie Klimman, Coen Bouwmees ter, Hannie, de Haas, Lenie Monteba, Jos Nieuweburg, Fokke Tebbens, Cobie Ladan, Rita v. d. Visch, Ineke Thyssen, Elsje van Leeuwen, Lenie v. Haasteren, Willy Stokkel, Hans Thyssen, Joke Pot ters. De voorzitter van „De Sleutelstad", de heer P. Eradus, bracht de instructeurs (trices) dank voor hun opleiding en de heer J. H. de Winter, die de KNZB als examen-official vertegenwoordigde. LEIDSE MIXED HOCKEY CLUB Wedstrijd'programma voor zondag a.s.: Heren: Amsterdam 3Leiden 1 (be ker); Leiden 2^HBS 2; Groen Geel 2 Leiden 3; Leiden 5Ever Swift 1; Lei den 7Rijswijk 4; Leiden 8—Wilhel mus 2. Dames: Ever Swift 2Leiden 3; Kie viten 5Leiden 4. Jongens: HGC aLeiden a; Leiden b Togo c; HDM cLeiden c; HDS a- Leiden d; Leiden e—Kieviten d'; Ring Pass eLeiden f. Meisjes: Ring Pass aLeiden a; VCL bLeiden b; Leiden cHLC a; Leiden d—Siceo c. Verhouding man-vrouw in Bondsrepubliek gedurende laatste jaren nogal veranderd Echtgenoot behoeft niet óók nog in huis te helpen (Van onze correspondent te Bonn) In het ultramoderne West-Duitsland is de verhouding man-vrouw de laatste jaren nogal veranderd. Honderdduizen den vrouwen plegen, gelijk haar echtge noot, 's ochtends het huis te verlaten voor een baantje op kantoor of in een winkel. En dat mee-werken, dat mee- verdienen (voor een kleine auto, een yskast, een eigen huis) schept een an dere sfeer in huis. De kinderen worden anders dan die opgevoed zijn in een ge zin. waar de moeder altijd thuis pleegt te zijn. Meisjes en jongens van onder de twaalf zijn hier, vooral in de grote ste den, zelfstandiger dan in landen waar de moeder wél altijd thuis is, waar de kinderen niet iedere morgen met een sleutel om hun hals - vandaar hun bij naam „Schliisselkinder" - naar school gaan, opdat zij zelf later alleen weer in huis kunnen komen. Maar er zijn gren zen gesteld aan de verandering, die de verhouding man-vrouw de laatste ja ren in de Bondsrepubliek heeft onder gaan. En dat betreft ook de kinderen In de stad Hamm besliste een rech ter namelijk onlangs dat een werkende huismoeder niet van haar echtgenoot en haar volwassen zoons mag verwach ten, dat dezen het huishoudwerk zul len opknappen. Ze mogen wel wat bood schappen doen, maar men kan werke lijk niet méér van die mannen ver wachten, aldus de rechter. Het ging hier in uiterste instantie om het oor deel van een arbeidsrechtbank te Min den, waar een werkende huisvrouw een klacht had ingediend tegen het bedrijf, waarin zij werkte. Zij had, om in staat te zijn thuis het huishouden te doen, meer vrije tijd bij gelijkblijvend loon geëist. De rechter te Minden redeneerde Medische Dienst Voorschoten Dokter F. J. M. To ni no, Voorstraat 23, tel. 2493. Wijkver pleegster: Gezondheidscentrum, telef. no. 2177. Wassenaar - Dokter Paulides (Noorij) en dokter Boogaart (Zuid). Leiderdorp Dokter H. A. Blaau- wendraad, Hoogewaard 4, Koudekerk, tel. K 1714 - 208. Warmond Dokter Walenkamp, te Warmond, tel. 220. Oegstgeest Dokter Van Walchren, tel. 22030 en dokter Van der VlietDe Vries. tel. 22331. als volgt: in Uw gezin wordt door man en zoons en door uzelf zoveel verdiend, dat U er best een dienstmeisje of hulp op na kunt houden. U heeft geen vrije tijd méér nodig. Bovendien kunnen Uw man en zoons gerust een handje hel pen. En over die laatste conclusie viel de rechtbank te Hamm, die zei dat er geen sprake van kon zijn dat men van dc echtgenoot en de volwassen zoons mag eisen óók nog huiswerk te doen. De huisvrouw kreeg gelyk, en het bedrijf waarin zij werkte, moet haar nu meer vrije tijd geven Even typerend voor de nieuwe ver houding man-vrouw in Duitsland is de uitslag van een opinieonderzoek. Men verkeerde nog altyd in de mening, dat de gemiddelde secretaresse de voorkeur geeft aan 'n jonge, kwieke, knappe chef - een man, op wie zy een beetje verliefd zou kunnen worden, die een tikkeltje charmant tegen haar deed etc. Maar uit het opinieonderzoek, dat in de gehe le Bondsrepubliek is gehouden, bleek, dat een getrouwde, wat oudere chef met reeds grijzende slapen en ietwat gezet wat het middel aangaat, het verre wint van alle jeugdige, knappe types. Men had voor dit onderzoek honderden da mes tussen de 20 en 40 en allen onge- I huwd ondervraagd80 procent van hen zei: .JVIyn ideaal is de al wat oudere chef, 20 procent slechts hield het op de jonge man, liefst ongehuwd. Die 80% zei ook, dat hun chef gerust wat streng mocht zyn en dat de verhou ding tot zijn secretaresse heus wel koel kon zijnGroot belang hechtten de ondervraagden aan goede manieren van hun chef en een eerlijke beoordeling van hun eigen werk. Ze voelden er in meerderheid niets voor om ooit een uit nodiging van hun baas te krygen om eens ergens iets te gaan eten of zo. De oorzaak van deze houding van de ge middelde Westduitse secretaresse zit in het feit, zo meent men, dat zij vreest verontrust te worden door de nabijheid van een jonge chef of door een al te vriendelijke houding van welke chef ook. Wel mag hij gezellig zyn, over allerlei dingen praten, er goed gekleed bijlo pen. Maar dat is voldoende. Voor de rest moet de baas rust uitstralen, auto riteit en kracht BADMINTON-PROGRAMMA Het badmintonprogramma voor de komende week luidt: Zondag: Vijfsluizen 1Veglo 1, Duin- wijck 5Veglo 2. Maandag: Meerburg 2 —The Smashing Fellows. Dinsdag: Iduna 2Smash 1, Smash 2Meer burg 1. Woensdag: MVO 3Smash 3, Outsiders 1Roomburg 2. Vrijdag: Roomburg 1Excelsior 4, Smash 3— Vijfsluizen 5, Leerdam 3Meerburg 3, AMVJ 1Veglo 3, Goudenregen 3 Smash 5. VERKOOP KINDERPOSTZEGELS. Met ingang van maandag a.s. zijn in de hal van het Postkantoor de kinder postzegels en tevens de eerste-dag-en- veloppen weer verkrijgbaar. GOUDEN ZAKENJUBILEUM. Maandag is het vijftig jaar geleden, dat mevr. C. de Grauwvan Mourik in het pand Beestenmarkt 10 een melk- salon opende. Tot aan haar overlijden 6 augustus j.l. heeft zij deze. voor al bij marktbezoekers bekende inrich ting. waaraan in later jaren meer het karakter van een lunchroom is gegeven, geheel zelfstandig geëxploiteerd. Hoewel haar zoon de supervisie blijft uitoefe nen. is de exploitatie sinds 1 sentember in handen gegeven van mej. E. Swa- nenburg. In verband met dit gouden jubileum is er maandagmiddag en -avond gelegenheid tot het aanbieden van gelukwensen. Geveilde percelen Ten overstaan van notaris J. Fuhri Snethlage te Leiden: Huis en erf Os- en Paardenlaan 17, in bod f.4000, koper L. M. Akkermans te Oegstgeest voor f.4150. Ten overstaan van notaris N. W. Holt- kamp te Leiden: Herenhuis Rapenburg 7 en huis Ra penburg 5 te zamen na afmijningen in bod f. 33.550, koper L. Zitman te Leiden q.q. voor f. 45.550. LEIDERDORP ARJOS OVER NIEUW-GUINEA In het lokaal achter de Gereformeer de Kerk vergaderde de Anti-Revolutio naire Jongeren Organisatie. De heren P. Huisman en G. Dompeling behan delden het ontwerpen: „Bedrijft de A.-R. Partij nog evangelische politiek", dit mede naar aanleiding van publika ties omtrent de kwestie Nieuw-Guinea. Naar aanleiding van deze publikaties sprak allereerst de heer Kuisman over het primair zyn van het evangelie op elk punt en elk terrein. Een A.R. Chris ten zal zich altijd afmoeten vragen: hoe dien ik het evangelie in de politiek? De heer Huisman zag verschil tussen de taak van de overheid en die der chr. partij. Ook herinnerde hij aan de wen sen van enkele zendingsmensen om Nieuw-Guinea maar af te staan, in het belang der zending en wierp daarna de vraag op of de A.-R. zich hiermede kan en mag verenigen. De heer Dompeling vond het zeer ge waagd als leken over dit onderwerp te gaan praten. Hij meende, dat de chris ten-staatsman op alle zaken in zal moe ten gaan, met de hand op de bijbel. Ook meende deze spreker, dat het eventuele afstaan van Nieuw-Guinea beslist on christelijke politiek zou zijn. We moeten twee dingen goed geschei den houden: dit zijn zending en poli tiek. Er volgde een uitgebreide, leer zame discussie. FEESTAVOND BEJAARDEN. Wanneer U al eens een reddings-» haak van de L.R.B. gebruikt om Uw hoed uit het water te vissen, leg hem dan tenminste weer op z'n plaats! Het Comité „Autotocht en Ontspan ning ten Behoeve van Ouden van Da gen" organiseert naast de jaarlijkse autotocht ook altijd een feestavond. Deze werd gisteravond gehouden in 't Dorps huis". De voorzitter van dit comité, de heer S. A. Reyerse, heette allen harte lijk welkom, speciaal mevr. Van Diepe- ningen, wethouder Broxterman en de gemeentesecretaris, de heer Hobo. Hoewel deze avond speciaal georga niseerd is voor onze bejaarden, zei de heer Reyerse, hebben we toch ook vele genodigden, die zich verdienstelijk ge maakt hebben. Ook gewaagde de voor zitter van de prettige medewerking, die altijd van het gemeentebestuur wordt ondervonden. Speciaal richtte de heer Reyerse zich tot de heer Nic. Kret, die van de laatst gemaakte tocht een film had opgenomen. Ook de sportverenigin gen verlenen hun medewerking door het spelen van een wedstrijd, waarbij de entreegelden aan het comité werden af gedragen. De avond werd gevuld met muziek van „The Rhytm Club" onder leiding van Theo Wisse, schetsen door het ge zelschap Baaima, terwijl er gegoocheld werd door mr. Anverdi. Toch was het vertonen van de kleurenfilm van de heer Kret, wel het hoogtepunt van de avond. Wethouder Broxterman was de tolk van alle aanwezigen, toen hij aan het slot van de avond èn het comité èn de spelers dank bracht voor de gezellige feestavond. OEGSTGEEST FILMAVOND IN „HOFWIJCK" Het Stichtingsbestuur van het bejaar dencentrum „Hofwijck" heeft gister avond de bewoners der aparte woningen, alsmede de „buren" n.l. diegenen, die in de Hazenboslaan wonen, in de gelegen heid gesteld het pension tehuis te bezich tigen. De recreatiezaal was daarna volledig bezet voor 't bijwonen van de filmvoor stelling, welke was aangeboden door de Voorlichtingsdienst van de P.T.T. De voorzitter van het Stichtingsbe stuur. de heer Jac. J. Vos, sprak een welkomstwoord en in zijn slotwoord be dankte hij voor de vertoning der films. Herenhuis De Ridderstraat 22, in bod f. 16.000, koper J. Harland te Leiden q.q. voor f. 17.500. Herenhuis Regentesselaan 51 (Oegst- I geest) in bod: f.5000; koper E. v. Star- kenburg te Leiden q.q. voor f.5400. VOORSCHOTEN. Ouderavond Parkschool De voorzitter van de oudercommissie van de Openbare Lagere Parkschool kon voor een goed gevulde zaal van het Cultureel Centrum zijn openingswoord voor de te houden ouderavond spreken. Hij verwelkomde in het bijzonder de gemeentesecretaris, de heer J. de Bres, waarna hij namens de oudercommissie afscheid nam van mevr. A. G. A. van EistKorpershoek, die haar zetel in de oud er oommissie verwisselde voor een plaats aan de andere kant van de tafel, zij is nd. benoemd tot leerkracht aan de school. Voor het vele werk door haar verricht mocht zij een bloemenhulde m ontvangst nemen. Nadat de heer J. H. Krooshoof, het hoofd der school, diverse mededelingen, had gedaan, waarbij hij speciaal memo reerde, dat het schoolzwemmen zo uit stekend verliep, kreeg de heer J. L. van der Gouw, hist, drs., het woord. Spr. gaf aan de hand van vele voorbeelden op 't zwarte bord uitstekende lichtbeelden, 'n indruk van de ontwikkeling van het schift van het oudste beeldschrift tot de moderne lettervormen. Voor vele aan wezigen was het een openbaring hoe ons moderne schrift ontstaan is, te meer daar de heer Van der Gouw kans zag deze ogenschijnlijk droge stof op bijzonder smakelijke wijze aan te bie den. Spr. begon met duidelijk te make^i, hoe de mensen in de oudheid hun beeld schrift ontwikkeld hadden en vervolgde met aan te tonen hoe uit deze tekenin gen door vereenvoudiging tekens te voorschijn kwamen en hoe uit de ge bruikte kapitalen weer de huidige kleine letters ontstonden. Spr. ging daarbij de verschillende ontwikkelingen door de eeuwen heen na waardoor hij bijv. ook duidelijk kon maken hoe de befaamde Duitse letters uit dezelfde tekens ont staan zijn. Zijn grote deskundigheid op dit gebied en tevens zijn goede kennis van de school en het kind, maakten dat deze lezing, met de nodige humor door spekt, boeide van het begin tot het einde. Voor het eerst werd deze avond de door de Vlietschool aangeboden voorzit tershamer gebruikt, die door de heer Bromans van een inscriptie was voor zien, waarvoor hij van de oudercommis sie een dankwoord en een geschenkje in ontvangst mooht nemen. WASSENAAR Vakantie doktoren Op 17, 18 en 19 november is dokter Plink met vakantie en op 20, 21 en 22 november dokter Jansen. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Johannes Antonlus, zn. van J. A. van Kempen en C. M. T. Meyers; Leonarda Brigitta Maria, dr. van J. H. M. de Heil en P. T. Oiyerhoek; Déslrée, dr. van C. T. Wisse en H. H. Wassenaar,; Hedwig Maria, dr. van A. M. van Akkeren en A. H. A. Tol. ONDERTROUWD B. G. Wlggers en H. J. Dykstra; T. A. Denies en M. L. Hankart; J. L. van der Linden en B. E. J. van der Steen; A. J. Prins en I. J. Streefland; J. Zitman en J. Reyken; P. Meeuwissen en C. M. Schou ten; J. Gordijn en A M. Riebeek; C. J. M. Heetvelt en E. M. Winkelmolen: H. Vijlbrlef en E. R. van Ravesteijn; A. korte en W. van der Luit; W. C. J. Coenen en G. W. T. Wijnen: J. A. van Scheepen en V. Schade: G. Groenenboom en M. Roe- landse; F. J. C. Hoogervorst en W. J. Heuzen: F. P. C. Alkemade en P. E T. Gottenbos: F. T. G. Colttn en L. A. van Item. OVERLEDEN D. Bergsma. 76 jr., man; S. C. Ouds hoorn, 49 Jr.. echtgenote van M. L van Beusekom; I. T. Cornet. 69 jr., man; G. Rilsdam., 59 Jr., man; A. Spies, 62 Jr.. man.

Leidsch Dagblad | 1958 | | pagina 9